Buitenlandse restaurants rukken op Meubelbranche niet pessimistisch gestemd Fietskaarten nog niet ideaal ÏCLl Dagbladuitgevers vinden compensatie onvoldoende Heineken verwacht dit jaar daling van winst Compleet in computers Lager inkomen zou niet ten koste gaan van interieur aankopen Volgorde Nieuwe directeur Holland Sea Search Amsterdam claimt 235 miljoen voor stadsvernieuwing Artsen niet blij met plannen voor medisch contract Scheepshypotheekbank koopt schepen ^?ERDAG 9 AUGUSTUS 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 AMSTERDAM Nederland se restauranthouders begin- J nen het steeds benauwder te ^krijgen onder de concurren- tiedruk van buitenlandse eet huisjes. Vooral de drie grote steden worden overspoeld door Chinese-, Indiase- Arabi sche-, Griekse-, Bulgaarse-, Hongaarse-, Mexicaanse-, rurkse- en Balkanrestau rants. to veel gevallen goedkoper dan res taurants met een Nederlandse keu ken en misschien daarom steeds ge liefder bij het Nederlandse publiek. Van de ruim zevenduizend restau rants die ons land rijk is, zijn er 4,5 duizend Nederlands (Franse Bistro's vallen daar ook onder) en 2500 bui tenlands. Van de buitenlandse res taurants zijn er 1500 Chinees. De stijging van het aantal buiten landse restaurants zet nog steeds door. Vooral een doom in het oog van de Nederlandse restauranthouder is bet feit, dat aan exploitanten van buitenlandse restaurants minder strenge eisen worden gesteld. Moet een Nederlander die een eethuisje wil beginnen in het bezit zijn van een dan ook moeilijk te vooralen. Zelfs als besloten wordt, aan buitenlandse res taurants dezelfde eisen te stellen als aan de Nederlandse, blijft voor bui tenlandse bedrijven de mogelijkheid bestaan, één van de ruim negendui zend mensen die elk jaar slagen voor het diploma „Café en Aanverwante Zaken" in te huren; de concurrentie zal er niet door verminderen Een van de snelst groeiende types „restaurantjes" die vooral in de drie grote steden een vertrouwd onder deel van het straatbeeld vormen zijn de shoarma-tentjes. Een „aanverwan te gelegenheid" waarover vooral de eigenaars van kleine bistro's zich da gelijks het haar uit het hoofd rukken. diploma „Vakbekwaamheid Restau rant" goed voor gemiddeld drie jaar blokken buitenlanders die in Nederland een eetgelegenheid ope nen kunnen voor dat diploma onthef fing aanvragen, die in vrijwel alle gevallen wordt toegewezen. Zo'n on dernemer moet dan wel in het bezit zijn van een diploma „Vakbekwaam heid Café", maar dat papiertje Is rela tief snel te bemachtigen: de cursus duurt één seizoen. Het bedrijfsschap Horeca heeft deze zaak enige tijd geleden onder de aan dacht van het ministerie van econo mische zaken gebracht, met het drin gende verzoek de ongelijkheid in de voorwaarden op te heffen. Voorzitter van de afdeling Amsterdam van Ho reca Nederland, de heer J. Vader, geeft toe dat de Nederlandse restau- rantsbedrijven veel te laat bij de overheid aan de bel hebben getrok ken. Dat buitenlandse eetgelegenhe- den zo'n enorme vlucht zouden ne men, in nauwelijks drie Jaar tijd, was Vader: Deze zaken vallen wat de wet geving aangaat op alle fronten tussen de wal en het schip. De Keurings dienst van Waren heeft er geen enkele greep op, en omdat er geen drank wordt geschonken is ook de normale sluitingstijd er niet op van toepas sing. Vele ervan zijn dan ook de hele nacht geopend. Voor de kleine bistro, die zijn klanten om klokke tien de deur uit moet zetten, een onaan vaardbare concurrentie. Inmiddels zoekt de gemeente Amsterdam naar mogelijkheden ook de shoarma-za- ken aan de geldende sluitingstijd te onderwerpen. Van onze redactie economie 8ILTHOVEN Hoewel de detailhandel in woninginrichting vorig jaar naar hoeveelheden gerekend, 6,5 procent minder omzette dan in 1978, valt de situatie toch mee, vindt het Centraal bureau voor woninginrichtings- en meubileringsbedrijven (CBW). Deze organisatie heeft de idruk dat de consument bij inkomensachteruitgang niet de auto en de buitenlandse vakantie idhaaft ten koste van de woninginrichting. ,har Pat rijki Pat de meubelverkoop niet in belang rijke mate lijdt onder de afnemende lestedingsmogelijkheden, conclu- leert het CBW uit de omzetontwikke- ing in het afgelopen jaar. De eerste Baanden van 1979 gaven door de trenge winter een omzetachter- tand (in geld) van zes procent ten opzichte van 1978 maar in de rest van KnpinA 7Jikpn bet jaar volgde een zodanig herstel 4 dat de geldomzet over het hele jaar it 3,1 procent verminderde. gang. „Omdat het vrij besteedbare inkomen in 1980 zeker enkele procen ten zal dalen, zal in onze branche aan een kleine volumedaling niet te ont komen zijn", zegt het bureau. Men gaat er daarbij vanuit dat de huizen markt zich voorlopig niet herstelt. Het lijkt er daarom op, aldus het DBW, dat de uitgaven aan het inte rieur meefluctueren met de inko mensontwikkeling en niet dat deze uitgaven harder dalen dan het inko men En dat is, zo zegt het Centraal Bureau veel gunstiger dan menigeen bad verwacht. Voor 1980 voorziet het CBW een om zetontwikkeling rond het nulpunt, reëel gezien dus nog een achteruit- Kleine meubelzaken hebben het in 1979 over het algemeen beter gedaan dan grotere met een verkoopopper vlakte van meer dan 2200 vierkante meter. Die laatste categorie betreft zaken die over het algemeen buiten de winkel- en stadscentra zijn gele gen, die een breed meubelaanbod hebben met een gemiddeld of laag prijsniveau. Grote filiaalvestigingen van regionaal of landelijk gespreide ondernemingen hebben het vorig Jaar het zwaarst te verduren gehad. De centrale leiding en de tragere aanpas sing hebben hier de omzetontwikke- r AMSTERDAM (ANP) De krantenuitgevers willen nog dit jaar invoering van de com pensatieregeling die een ver dere verschraling van het aanbod van kranten in Neder land moet voorkomen. De re geling zoals die is voorgesteld door het Bedrijfsfonds voor de pers kan naar de mening van de dagbladuitgevers niet tonder meer worden inge voerd. Dat staat in een brief die de NDP (Vereniging de Nederlandse Dagbladpers) heeft verzonden aan minister Garcjeniers van CRM. Volgens de NDP kunnen slechts drie verliesgevende dagbladbedrijven op subsidie rekenen als de door het Be drijfsfonds ontworpen regeling wordt gehanteerd. Er zijn echter acht tot negen dagbladondernemingen in Ne derland die de grootste moeite heb ben het hoofd boven water te houden. Dat gaat zowel om bedrijven die lan delijke kranten uitgeven als om be drijven die regionale dagbladen uit brengen. Voor het eerste jaar hebben die bedrijven volgens de NDP zo'n ^twintig miljoen gulden nodig. De regeling zoals die nu bij het minis terie van CRM op tafel ligt is alleen van toepassing op kranten die min der dan 125.000 abbonnees hebben en toinder dan dertig procent van de ezers in hun moedergebied weten te bereiken. Volgens de voorzitter van de NDP, drs. A.A.J.W. Thijssen vallen ©et name waar het gaat om het aan tel abbonnees de landeljke dagbla den al gauw buiten de subsidie-boot. Het NDP-bestuur is met het bedrijfs fonds voor de pers van mening, dat bet grootste deel van de subsidie be- 'temd moet zijn voor verliesgevende bladen. Maar volgens de dagbladuit- tevers moet daarbij ook als criterium •orden genomen, dat in elk geval een aanzienlijk deel van de verliesgeven de kranten subsidie krijgt. °e NDP heeft er verder de grootst Mogelijke moeite mee, dat subsidié- bug alleen mogelijk zal zijn aan kran ten die een redactie-statuut hebben. feite heeft die eis overigens nauwe- JJks betekenis, omdat alle bij de NDP aangesloten bedrijven al wer den met een dergelijk statuut waarin ouder meer de onafhankelijkheid van e redactie wordt geregeld. Het NDP- bezwaar is principieel; door een re dactiestatuut voor te schrijven zou de overheid de redactievoering kun nen beïnvloeden, stellen de dagblad uitgevers. In hun brief dringen de dagbladuitge vers er met kracht op aan de verbe terde compensatieregeling nog dit jaar te laten ingaan, omdat de rende menten van de dagbladondernemin gen op het ogenblik verder dalen. De NDP meent, dat het benodigde be drag van twintig miljoen voorhanden is. Volgens de dagbladuitgevers kan worden geput uit de gelden die zijn binnengekomen door de invoering van btw voor dag- en nieuwsbladen (ruim dertig miljoen). ilng alleen nog maar vergroot, consta teert het CBW De gunstiger ontwikkeling voor de kleinere meubelwinkels kan op een belangrijke kentering in het consu mentengedrag wijzen, meent het Centraal Bureau. „De consument wordt kritischer, kwaliteitsbewuster en is op zoek naar een persoonlijker benadering. In grote vestigingen wordt aan deze consumenteneisen moeilijker voldaan dan in kleine za ken, vooral wat het persoonlijke ele ment betreft. Die kritischer benadering van de con sument had overigens niet ten gevol ge dat het publiek steeds duurdere meubels kocht. Vooral bedrijven met een gemiddeld hoog prijsniveau, die zich sterk richten op de eigen woning bezitters, hebben dat gemerkt. Extra vagant dure artikelen gingen moeiza mer de winkeldeur uit, de consument was op zoek naar iets goedkopers. Leer moest daarom terrein prijsgeven aan stoffen bekleding en verder is er een trend naar zo min mogelijk bekle ding, dus terug naar het hout. Gezien die laatste uitspraak in het jaarverslag van het CBW is het wel opvallend dat speciaalzaken in wo ningtextiel het beter deden dan de interieurbranche in het algemeen. Toonde deze een omzetachteruitgang van 3,1 procent, de woningtextielspe- ciaalzaken zetten vier tot acht pro cent meer om dan in 1978. Dat cijfer springt er des te meer uit als het jaarverslag meldt dat aan woningtex tiel in totaal drie procent minder werd verkocht De relatief gunstige gang van zaken in de gespecialiseer de winkels moet daarom ten koste zijn gegaan van de gemengde zaken. Industrieterreinen Vorig jaar zijn er veel meubelwaren huizen bij gekomen op industrieter- Volgens het jaarverslag van het Centraal bureau woningin richting zijn de grootsten op het gebied van meubelverkoop, in volgorde van omzet: 1. Morres 2. Van der Meer 3. V&D Meubelen 4. De Bijenkorf 5. Van Reeuwijk 6. Olsterwijks Meubeltoon zalen 7. Pander 8. H. H. de Klerk 9. Mijnders Meubelen 10. Roobol woningtextiel. relnen. Er worden voorts nog vele pogingen gedaan voor nieuwe vesti gingen daar. Voorbeelden zijn Tabl- Meubelcenter op Soetelieve Handels centrum in Den Bosch en Nordisk/ Möbel Senter in Breukelen. Ook zijn er de plannen van IKEA in de ge meenten Eindhoven, Groningen en Ooststellingwerf en die van Konink lijke Bijenkorf Beheer in Zaandam en Nijkerk. Vaak staan de gemeentebes turen positief tegenover deze vesti gingen die voor de betrokken bedrij ven voordelig zijn. Het CBW is met deze ontwikkelingen niet gelukkig. Het is van mening dat gezien de huidige ontwikkelingen in de branche en de aanbevelingen tot beheersing van verkoopruimte in het structuurrapport van twee jaar gele den, een uitbreiding van de verkoop oppervlakte, vooral op industrieter reinen niet gewenst is. Het distribu tiepatroon kan worden verstoord en de concurrentie vervalst. Grond op industrieterreinen is namelijk goed koper dan in een winkelstraat. Een Duits electronisch concern ontwierp dit nieu we door een computer ge stuurde apparaat: Boeken en losse bladen worden 'ge lezen' en vervolgens omge zet in braille. Van onze redactie economie ROTTERDAM Tot directeur van Holland Sea Search (olie- en gaswin ning op de Noordzee) is benoemd de heer J. T. Legger. Hij was tot nu toe achtereenvolgens werkzaam bij Shell en British Petroleum. Legger volgt dr G. de Koning op die met ingang van 5 augustus voor commissarissen is geschorst. Inmiddels heeft de Vereniging van aandeelhouders Holland Sea Search haar opvallende gedrag tijdens de aandeelhoudersvergadering van deze week nader verklaard. Daar verhin derde de vereniging dat commlsaris- sen een verklaring over de schorsing van dr De Koning zouden aflegen. hoewel verenlgingsvooraitter Ver- meyden daar in een eerdere vergade ring Juist op had aangedrongen. Ver- meyden zegt in een communiqué te hebben willen voorkomen dat com missarissen een eenzijdige verklaring zouden afleggen. De niet aanwezige De Koning was niet in staat zijn kant van de zaak te laten zien. Vermeyden wilde ook geen verklaring omdat het geschil nog onder de rechter is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gemeente Am sterdam heeft bij het Rijk een aan vraag van 235 miljoen gulden inge diend voor stadsvernieuweing in het kader van de zogenaamde Interim Saldo Regeling. Aan de gemeente raad wordt voorgesteld zeven buur ten of delen daarvan aan te wijzen als stadsvemieuweingsgebied. Dit is no dig om in aanmerking te komen voor de Interim Saldo Regeling. Volgens deze regeling betaalt het Rijk het verschil tussen kosten en opbrengsten bij de sanering. Voor het verkrijgen van deze speciale rijkssub sidie is ook vereist dat de gemeente raad herindelingsplannen vaststelt gericht op reconstructie en sanering, dan wel verbeteringsplannen gericht op behoud, herstel en verbetering. AMSTERDAM (ANP) Heineken verwacht dat de resultaten over de eerste helft van dit jaar lager zullen zijn dan die over dezelfde periode van vorig jaar Verwacht wordt, dat over het hele jaar een lagere winst wordt behaald dan de 125,7 miljoen gulden van vorig jaar. In de tweede helft van dit jaar zal evenwel een verbetering optreden. De daling van de totale bierverkopen van het brouwerijconcern wordt ge weten aan het uizonderlijke slechte weer in het gTootste deel van Europa. De hoeveelheid bier die aan de Vere nigde Staten werd verkocht was lager dan vorig jaar door de inkrimping van de handelsvoorraden; een gevolg van de hoge rentestand. Afgenomen consumptie was volgens Heineken niet de ooraaak. Inflatie en prijsmaat regelen maakten het op vele markten onmogelijk de gestegen kosten door te berekenen in prijzen. UNILEVER Indonesia, een dochtermaatschappij van Unilever NV, is van plan notering aan te vra gen aan de Indonesische effecten beurs. waarbij het Indonesische pu bliek 15 procent van het aandelenka pitaal zal kunnen verwerven. De op brengst wordt gebruikt om een uit breidingsplan te financieren, ter waarde van ongeveer 2 miljoen gulden. RIJKSPOSTSPAARBANK en Postgiro vormen een uitzondering bij de slechtere spaarresultaten in juli. Deze banken zagen overschotten toe nemen van 28 miljoen (1979) tot 48 miljoen. Bij alle andere banken werd meer geld opgenomen dan er werd gestort. FORD WERKE heeft een regeling voor vrijwillige afvloeïng voor 6000 werknemers bekendgemaakt om overcapaciteit tegen te gaan. Elke werknemer krijgt, afhankelijk van zijn leeftijd, 8000 tot 12.000 mark als hij zijn biezen pakt. De omzet van Ford Werke nam met 18 procent af, vergeleken bij vorig jaar PRINS DOKKUM stelt de aan deelhoudersvergadering van 27 au gustus uit, totdat onderzoek door een organisatiebureau is afgerond. TILBURGSE HYPOTHEEK BANK heeft in het eerste halfjaar een resultaat van 6,6 (6,8) miljoen ge boekt, voor belasting. NOORD-HOLLANDSE VER VOER MAATSCHAPPIJ heeft vorig door Derk van der Laan De Echte Nederlandse Fietsers Bond heeft nagegaan of er In ons land goede fietskaarten voorhanden zijn. Het resul taat: niet één kaart voldoet aan de eisen, al biedt de ANWB-Toeristenkaart nog de meeste kwaliteit. De hoogste tijd dus om meer te gaan doen aan wensen van de consument, op kaartengebied en op andere terreinen. Bij het warenonderzoek is vergeleken op zeven punten. Allereerst op de kwaliteit van de verkeer sinformatie. Dus de manier waarop fietspaden, wegwijzers en eventueel hellingen staan aangege ven. Daarnaast speelt een rol de kwaliteit van de kaart zelf, of er plaatsen op staan aangegeven waar fietsers kunnen uitrusten of hulp krijgen en hoe de onderverdelingen van de gewone wegen vermeld zijn. De beoordelaars letten ook op de hoeveelheid toeristische wetenswaardigheden. Zij hebben zich beperkt tot de kaarten, waar Neder land op staat Uiteindelijk zijn achtentwintig kaarten beoor deeld, verdeeld over drie categoriën: kleinschalige kaarten om heel Nederland direct te kunnen over zien (schaal 1:200.000 tot 1:500.000), middelschali- ge uitgaven (rond 1-100.000) en voor de details het grootschalige werk van 1:15.000 tot 1:70.000. Onaf hankelijk van eikaar hebben de leden van een speciale werkgroep de kaarten op hun merites beoordeeld. De groep bestaat uit zes enthousiaste ENFB-ers, die in het dagelijks leven met nogal verschillende petten op rondlopen. Zo is er een directeur bij en een student in de kartografie. Geen enkele kaart voldoet aan alle eisen, maar in hun categorie voldoen de ANWB-Toeristenkaart (1:100.000) en de Michelln-serie van 1:200.000 rede lijk. Zij geven de meeste algemene informatie: de indeling van de wegen, verhard en onverhard, springt er goed uit en de gegevens zijn meestal volledig. Al maakt Michelin af en toe een storende fout. Zoals de drukke weg Utrecht-Wijk bij Duur stede, die aangeduid is als „overige verharde weg". De buitenlandse kaartenmakers weten blijkbaar nog niet beter. Aparte rijwielpaden, fietswegwijzers en paddestoelen staan ook niet op deze kaarten. Dat geldt wel voor de ANWB-kaart, maar daar missen de fietsers weer andere dingen: accommodatie voor fietsers en -steunpunten bij voorbeeld evenals de werkelijke grenzen van vliegvelden, militaire oefenterreinen en natuurge bieden: belangrijk vanwege het omrijden! De ma nier van opvouwen lijkt alleen geschikt voor in een comfortabele autostoel, vindt de werkgroep. Een laatste bezwaar is de prijs: de hele ANWB- serie voor Nederland komt neer op 74,75 (leden prijs, dertien kaarten): de drie kaarten van Miche lin kosten 14.-. Knalkaart Andere uitgaven maken het soms erg bont. F alk plan bij voorbeeld, die onder de titel „Fiets- en bromfietskaart Nederland" èn met flitsende om slag heel wat belooft. Maar de fietspaden zijn priegelig aangegeven en soms verdwijnen ze in het water omdat het blauw verkeerd gedrukt is. Kort om: onleesbaar. Die kaart wordt dan ook omge doopt in „Knalkaart voor brommend Nederland". Een ander voorbeeld treffen we bij de eerbied waardige NJHC, de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale. ZIJ brengt een kaart op de markt die bijna identiek is met de Mobil-Wegenkaart (de „NJHC-Fietskaart", 1:300.000, wel goedkoop ƒ2,50). Het enige verschil: de „schilderachtige jaar 2,5 miljoen meer reizigers ver voerd dan in 1978. De stijging van de vervoersopbrengsten (6 procent) wer den teniet gedaan door de stijgende vervoerskosten (13 procent). Nadelig saldo 1,1 miljoen. OSCAR ROHTE en Jiskoot (ta bak) winst 1979: ƒ252.000 (105.000), bij een dalende omzet. SIEMENS, behaalde winst van 441 (435) miljoen mark tussen oktober 1979 en juli 1980. Siemens verwacht dit jaar toeneming van de orderont vangst met 10 procent AHOLD vergroot deelneming in aandelenkapitaal van cateringbedrijf Jaques Borel tot 90 procent. De overi ge 10 procent is in handen van de Ogem. UTRECHT (ANP) De artsenvereni ging KNMG voelt weinig voor de in voering van een medisch contract, waarin de rechten en plichten van arts en patiënt worden vastgelegd. De wenselijkheid van invoering van zo'n contract komt volgende week maandag ter sprake in de Centrale raad voor de volksgezondheid, die met een advies over het patiënten recht bezig is. Dit advies moet wor den uitgebracht aan de staatssecreta ris van volksgezondheid, mevr Veder-Smit. Het voornaamste bezwaar van de art senvereniging tegen het contract is, dat zo'n contract te veel naar de belangen van de patiënt kijkt en te weinig naar die van de arts. Volgens de KNMG behoort de verstandhou ding tussen patiënt en arts gebaseerd te zijn op wederzijds vertrouwen. Dit vertrouwen laat zich vangen noch vervangen door een contract waarin slechts rechten en plichten worden vastgelegd, aldus de artsenorganisa tie in een brief aan de centrale raad. ADVERTENTIE weggedeelten" uit de Mobilkaart zijn weggehaald en een stel „voor fietsers geschikte routes" is toegevoegd. De achterkant bevat een afstandsta bel tussen de grote steden, waarbij de meetlat getrokken is via de autosnelwegen en, heel nuttig, een overzicht met de afritnamen van diezelfde wegen. Genoeg werk aan de winkel en dat beperkt zich niet tot het maken van goede fietskaarten. De consument op de fiets zorgt voor een flinke vraag, waar de producenten nog geen afdoend antwoord op hebben. Het regent klachten over problemen als het kunnen huren van fietsen, het vervoeren van fietsen (al dan niet per trein), het ideale fietsslot en de redelijke fietsverlichting. Waar blijven de initiatieven om deze gaten in de markt op te vullen? Ook de overheid, die diensten „pro duceert", heeft er nog weinig zin in. Ais enige tot nu toe heeft de gemeente Eindhoven het aangedurfd een bewaakte fietsenstalling in het winkelgebied te openen. Een groot succes, blijkt na verloop van tijd. Waar blijven de ande ren? Met een andere overheidstaak, de wegwijzers voor fietsers binnen en buiten de steden, is het droef gesteld. Op het ogenblik onderzoekt de ENFB de precieze stand van zaken. Een land als Ierland, waar wij economisch meestal zo minzaam op neerkijken, is wel in staat om een prima net van wijzers te onderhouden. Daar heb Je dan ook geen stapel kaarten nodig om te kuqnen fietsen. De resultaten van het warenonderzoek zijn ver krijgbaar door vijf gulden over te maken op giro 30255 ten name van de Echte Nederlandse Fiet sers Bond, Postbus 2150. Woerden, onder vermel ding van „Fietskaartenbrochure" (ook een Engel stalige versie is beschikbaar). Derk van der Laan is medewerker van de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB). en thuis in uw branche Europas grootste computerfabrikant ICL Nederland B.V., Zwaansvliet 20.1081 AP Amsterdam, tel: 020-42 45 45 ROTTERDAM (ANP) Op een scheepsveiling vrijdagmiddag op de Rotterdamse rechtbank heeft de Scheepshypotheekbank in Rotter dam zelf zes Britse kustvaarders ge kocht die de bank liet veilen, omdat de Britse eigenaar zijn verplichtingen niet nakwam. Het was de scheep vaartmaatschappij Ewout, een slui merende bv. van de bank, die de schepen kocht bij gebrek aan bieders. De bank gaat proberen om de zes schepen in de komende weken onder hands te verkopen. Het zestal moet ongeveer acht miljoen gulden op brengen. Dat is ongeveer het bedrag, waarvoor de Britse rederij Rother- Rectlficatie In het artikel „Tien Arabische landen dreigen met boycot", dat gisteren op deze pagina stond, werd ten onrechte gesuggereerd, dat Bos Kalis in geen van de tien landen werk onderhanden heeft. In werkelijkheid voert het be drijf ln verschillende van de met een boycot dreigende landen projecten uit. field in het krijt stond en dat bedrag heeft de bank ook zelf betaald op de zelfgeorganiseerde veiling. De executoriale verkoop voor de rechtbank had vrijdag overigens niet te klagen over belangstelling. De rechtszaal bood niet genoeg zitplaat sen, maar het aantal kopers was be perkt en er werd maar eenmaal een bod uitgebracht op een van de schepen. Dat bod was de scheepshypotheek bank niet genoeg. Het ging om een miljoen gulden, waarop de bank zelf onmiddellijk met een bod kwam van bijna anderhalf miljoen en daarmee was de bank opnieuw eigenaar van een schip. De Ewout bv beschikte na de veiling over alle zes schepen. Het zijn de ..Angela Helen", de ..Angelina M". de ..Justine M", de „Sophia V". de ..Elsie M" en de ..Julia S". De schepen liggen gezusterlijk in de Spoorweghaven in Rotterdam, wachtend op een koper. Als het moet zal de scheepshypo theekbank ze zelf in de vaart brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27