Ermelo's gemeentehuis drempel naar oudheid Natuurgidsen voor safari en vakantie •edrijfsleven moet »lf regels voor illicitant maken de StudentenPolis Waarde Eerstejaars, Uw bon voor geen centje pijn. - ilbeda schrijft Stichting van de Arbeid lan na anderhalve week dood in eigen woning getroffen nani Leden FNV-bond: onderzoek gevaren bij het lassen I L van Nationale-Nederlanden BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 por J»c. Lel» ELO Het is nu ruim acht Jaar geleden dat Ermelo wat toen genoemd is „onafhankelijk- jag" vierde. Aan „een bestuurlijk monstrum" was een einge gekomen. Ermelo vormde met het achttien kilometer oostelijker gelegen Nunspeet één gemeente. Het splitsen ln taere eenheden, waarover meer dan een eeuw gesproken werd, kwam in de geschiedenis het Koninkrijk der Nederlanden maar drie keer voor. En ln de twintigste eeuw slechts één il- bij Ermelo. Een Jaar later werd de gemeentevlag vastgesteld. TWee smalle gele banen, ibrede blauwe baan, daarin twee voor Ermelo typische emblemen. rt Maltezer kruis en een witte pauw. Loo bij Ermelo het klooster St Jans Was in 1408 dat een commandeur Dal stichtten. Tot de doelstellingen >t tien Maltezer ridders te 's Heeren der Maltezer broederschap behoorde m onze sociaal-economische redactie 5N HAAG Minister Albeda van sociale zaken wil dat het drijfsleven zeil gedragsregels opstelt voor sollicitaties. Op t ministerie werkt men al wel aan wettelijke regels voor Uicitatles, maar het kan nog wel een tijdje duren voor die er n. jbeda heeft nu per brief de Stichting n de Arbeid, het overlegorgaan van kbeweging en werkgevers, ge- aagd zelf vast regels te maken. En- ele Jaren geleden deed een commls- onder leiding van prof. Hessel lerlel aanbevelingen voor de gang ran zaken bij sollicitaties in een rep ort getiteld „De sollicitant is ook naai een mens". Een werkgroep van ambtenaren van verschillende minis teries denkt aan het eind van het Jaar klaar te zijn met het omzetten van de anbevelingen van de commissie- essel ln een wettelijke regeling. Al- >eda wil daarover echter eerst nog dvies vragen aan de Soclaal-Econo- ulsche Raad, en daarna moet een itsontwerp worden Ingediend bij t parlement. erlijke kans t werkgroep van ambtenaren wil de Ucltant het recht op een eerlijke nu van aanstelling waarborgen, het ht op informatie en het recht op lvacy. Arbeidsorganisaties boven n bepaalde omvang zouden een lement voor sollicitaties moeten hebben. In de wettelijke regeling komt verder ook een bepaling inzake een klachteninstantie. Vrijwillige regels voor sollicitaties zijn er al voor de gemeenten, opge steld door de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Ook het Rijk hanteert dergelijke regels, en de vere niging voor personeelsbeleid stimu leert ze ook. het verplegen van zieken. De middel eeuwse traditie is voortgezet: ln Er melo zijn nog steeds verscheidene inrichtingen van barmhartigheid. Ligt hier de achtergrond van het Mal- teser kruis, met de witte pauw is het anders gesteld. Die voert eveneens terug tot begin veertiende eeuw, maar heeft temaken met de hertogen van Qelre. Verplicht was dat te Sta- verden, gemeente Ermelo, witte pau wen werden gefokt voor de hertogen, dit ten behoeve van hun helmbos. Hoewel de hertogen al lang tot hun vaderen zijn verzameld, bevinden er zich nog steeds witte pauwen op deze plek. En in het Ermelose gemeente huis staat nog altijd een bos staartve ren van witte pauwen. Toen Ermelo een zelfstandige ge meente was geworden, sprak burge meester E. Ph. Veen in een bijzondere openbare raadsvergadering: „Wij staan thans op de drempel van een nieuwe toekomst." Vijf Jaar later al had Ermelo een nieuw gemeentehuls. Dat was een ongekende weelde, want tot nog toe had Ermelo alleen maar een hulpsecretarie gehad; het ge meentehuls stond in Nunspeet. Voor de Ermeloërs betekende dat vaak een halve snipperdag opnemen om op t gemeentehuls een zaakje te kunnen afwikkelen. 4400-1700 voor Christus Als enige plaats in Nederland bezit Ermelo in dit opzicht een fraaie golfbandpot uit de Standvoetbekercultuur. Een der omvangrijke vondsten, wat dit betreft ooit in ons land gedaan, was die van een hoeveelheid verkoold graan en eveneens uit deze omgeving, gerst, emmertarwe en onkruidzaden uit de ijzertijd, in dit geval circa 510 voor Christus. Uit dat tijdvak is ook de grootste vondst, die ln Nederland is gedaan op het gebied van de textielverwerking. Spelende kinderen ontdekten in 1953 een zandafgraving te Ermelo dertien voorwerpen, die alle te maken had den met een weefgetouw, zoals aarde werkgewichten, die de schering strak moesten houden. Bijenkorf LBURG (ANP) De Tilburgse po le heeft gisteren in zijn woning aan Donizettistraat in Tilburg het stof- Jijk overschot aangetroffen van de jarige G. Dijkland. Uit onderzoek gebleken dat de man, die een na- urlijke dood is gestorven, al ruim iderhalve week geleden moet zijn erleden. De politie ging in de wo- lig kijken, nadat de werkgever van overledene haar had geïnformeerd de man al geruime tijd zonder icht niet op zijn werk was ver- ROTTERDAM (ANP) Kaderleden van de industriebond FNV in de regio Dordrecht willen een onderzoek naar de gevolgen van warmtebelasting en straling bij het lassen. Zij vragen daarnaast in een brief aan minister Albeda van sociale zaken, ook de gevolgen voor de arbeider van het lassen met kunifer (een koperlege ring) te onderzoeken. Met name de lasdampen zouden schadelijk zijn voor de gezondheid, aldus de indu striebond FNV De betrokken kaderleden werken in ongeveer dertig ondernemingen in de regio Dordrecht. Bij een onderzoek onder tien lassers ln deze metaalbe drijven is volgens de industriebond een aanzienlijk te veel aan koper in het bloed aangetroffen. De Industriebond wil, hangende het onderzoek dat het ministerie zou moeten instellen, dat werknemers da gelijks ten hoogste twee uur aan het lassen met kunifer worden blootge steld. Overleg met de bedrijven zelf heeft volgens de bond niets opgele verd, reden waarom een dergelijke maatregel dan maar vla de arbeidsin spectie moet worden afgedwongen. Verder zouden deze werkzaamheden op vrijwillige basis moeten geschie den en moeten mensen boven de veertig jaar ervan moeten worden vrijgesteld, zo stellen de kaderleden zich voor. Er zullen waarschijnlijk medische onderzoeken moeten plaatsvinden. door Henk van Halm Vakantiegangers bestrijken tegenwoordig de hele wereld. Hoewel er een tendens is de grens minder te overschrijden dan in voorgaande jaren zijn er onder de toeristen die wel naar het buitenland gaan steeds meer die het ver weg zoeken. Afrika, de Galapagos- eilanden, Sri Lanka, Indonesië, het Amazonegebied zijn niet langer gebieden waarover je alleen kunt dromen. Ze zijn voor enige duizenden guldens bereikbaar geworden. Met het toenemen van safariva kanties doet de behoefte zich voe len aan Nederlandstalige dieren- gidsen. Tot nu toe moest men het met Duitse en Engelse doen, wat voornamelijk het nadeel heeft dat men met onvertaalde namen zit. Theodor Haltenorth maakte samen met H. Diller en C. Smeenk „Elseviers gids van de Afrikaanse zoogdieren", met meer dan 600 afbeeldingen, waar van 360 in kleur, een gebonden boek van 374 bis., 48,50. Dit deel in de serie Elsevier- gidsen heeft als enig nadeel dat de tekeningen alle bijeen achter in het boek zijn opgenomen en dus niet parallel lopen met de uitge breide tekst. Maar dat ls een ge ring minpunt, want die tekenin gen zijn nu precies wat men van een goede gids mag verwachten. 2e laten alle veldkenmerken dui delijk zien en nauw verwante soor ten zijn overzichtelijk bijeen op dezelfde pagina opgenomen, zo dat je meteen de verschillen ziet. De tekst is zo uitgebreid en goed dat Je best van een standaardwerk bunt spreken, en nu eens een dat ie gemakkelijk meeneemt naar buiten. De allerlaatste gegevens van ongeveer 300 grote en middel grote zoogdieren en van een aan tal opvallende knaagdieren en ln- sekteneters zijn erin verwerkt. Van elke soort worden de versprei- dingsgegevens met een kaartje geïllustreerd. Vogelkenner Meindert de Jong schreef voor de Centrale Uitge verij te Harderwijk nu „Deltas zoogdieren van Europa", gebon den 190 bis., 35,-. Tegenhanger van het voortreffelij ke, vorig jaar verschenen boek „Deltas vogels van Europa" valt dit werk wat tegen. Het is lang niet compleet voor de Europese zoogdierenfauna en er staan nogal wat zetfouten in, maar dat ls nog niet mijn voornaamsts bezwaar. Veel foto's zijn aanwijsbaar van ln gevangenschap gehouden dieren en sommige fotografen verdenk lk er zelfs van opgezette dieren voor de camera te hebben gezet. Zie bij voorbeeld de bunzing en de steen marter. Wat ik ook mis, en waar om Deltas' vogelboek nu juist zo waardevol is, is een opgave van de aantallen dieren met name van zeldzame soorten in de verschil lende Europese landen. Overigens geen wonder, want zoogdieren gaan zoveel heimelljker huns weegs dan vogels en zijn veel min der goed te inventariseren. Het boek is wat te groot om als veld- glds te dienen. De derde druk van de „Iona tui- nengids" is uit, nu gepubliceerd door de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde, als paperback van 120 bis. en te be stellen door 12,50 over te maken op girorekening 33474 van de KMTP in Den Haag. Deze door tuinhlstorlca C. Taudln Chabot samengestelde gids bevat beschrijvingen, bijzonderheden, toegangsvoorwaarden, adressen en telefoonnummers met betrek king tot een groot aantal belang rijke stijl-, heem-, botanische, kruiden- en rozentuinen, parken, plantencollectles en plantsoenen, die geheel zijn bijgewerkt tot dit moment. Een heel handzame gids voor wie dagjes uitgaat en zich voor tuinen interesseert, maar evengoed natuurlijk het hele jaar door te gebruiken in de weekends. Vooral die beplantingen zijn opge nomen die een grote educatieve waarde hebben. Met zo'n gids in de zak lijkt een tulnenreis door Nederland voor de hand te liggen. Romeinen Aardige bijzonderheden vindt men in de oudheidkamer over een mars kamp dat de Romeinen ongeveer in het jaar 300 in de buurt van Ermelo aanlegden en waarvan aan de Flevo- weg nog vaag de wallen te zien zijn. Interessant is ook het diorama, dat naar een zeer grijs verleden terug gaat De ijstijden, toen in Nederland nog de steppenwlsent, het reuzenhert en de mammoet leefden. Skeletdelen, die op de Veluwe gevonden werden, geven er een indruk van. Daarbij de helft van een mammoet Iets derge- Vat uit de Standvoetbekercnltnur. Circa 2450-2000 voor Christus, nieuwe steentijd. In stukjes gevonden bij Ermelo, links beker met graveerwerk. Gevonden bij Ermelo op de plaats waar ongeveer in het jaar 300 een Romeins kamp werd aangelegd, rechts. lilks is in Nederland slechts op drie Over enige tijd hoopt men de oud- teriaal ln depot. Gedacht wordt dan Dlaatsen te zien* in Vlissingen, En- heldkamer nog uit te breiden met een ook aan kleine wisselexposities rond schede en Ermelo afdeling fossielen. Er is nog veel ma- de permanente kern-collectie. Het is een verrukkelijk gemeente huis, ontworpen door het architecten bureau ir T. van Hoogevest in Amers foort Terzijde van het dorpsgewoel gelegen, een menselijke schaal, prak tisch om In te werken, een bijenkorf van activiteiten door de aanwezig heid van een ruimte die zowel voor toneel, muziek, film, lezingen, beur zen als voor een politiek café kan worden gebruikt. Voorts een bijzon der fraaie zaal voor Ermelo's oud heidkamer. In de gedachtengang van de burgemeester voorgaande, zou men kunnen zeggen: een drempel naar t verleden. De oudheidkamer wordt door vele plaatsgenoten bezocht en is ook een bezoekje van toeristen ten volle waard. ZIJ is van maandag tot en met vrijdag gratis toegankelijk van 8.30 tot 17.00 uur. Een aantal ingezetenen heeft schenkingen gedaan. Basis van de verzameling vormt de collectie van de gepensioneerde onderwijzer A. van Sprang, die ook als conserva tor optreedt. Hij is amateur-archeo loog vanaf zijn vijfde Jaar, toen nog in Zuid-Holland. In de oudheidkamer reist men com fortabel door de tijden. Van de steen tijd, naar de bronstijd, de ijzertijd en de Romeinse tijd en zo via de middel eeuwen naar de jaren 1500-1900. Uit al die perioden is materiaal aanwezig, werktuigen, aardewerk, munten enz. Afkomstig van elders. Bekercultuur Met de gedachte om een oudheidka mer te stichten, is dan ook al ge speeld sinds het begin der vijftiger Jaren toen prof. dr P. J. R. Modder man van de Rijksdienst oudheidkun dig bodemonderzoek bij opgravingen in de Ermelose heide belangrijke vondsten deed ln een gebied van graf heuvels uit de Nieuwe Steentijd, ADVERTENTIE Ziek worden kunt u zich financieel onmogelijk veroorloven. En uw arme vader besteedt zijn geld liever niet aan doktersrekeningen. Het is dus zaak, een ziektekostenverzekering te sluiten. Speciaal bestemd voor studenten die immers in de meeste gevallen zelfs bij het ziekenfonds niet voordeliger terecht kunnen. Wij van Nationale-Nederlanden bieden zo'n specifieke verzekering. De StudentenPolis. Niet duur, maar ook niet de allergoedkoopste. Namelijk: f440,- per jaar bij een eigen risico van f 50,- (vraag uw verzekeringsadviseur ook naar de lagere premies bij een hoger eigen risico). Nu is het zo gesteld, dat er om uw klandizie in deze vlijtig geworven wordt Voornamelijk langs de weg van goedkope aanbiedingen. Wij zijn zo vrij daaraan niet mee te doem Wij zijn mensen van de praktijk. En daarom niet van mening dat een verzekering beter is naarmate hij minder kost Met ziektekostenverzekeringen voor studenten hebben we 25 jaar ervaring, waardoor we verwachten dat u aan onze StudentenPolis een goeie hebt Een onbekrompen dekking tegen een faire premie. Een polis die is als een koele hand op uw voorhoofd, telkens als het gaat spannen. Daaromval niet over een cent Wij doen dat ook niet als 't op betalen aankomt En laat in elk geval onze duidelijke folder komen, verpakt in een decoratieve katoenen tas. Bel daarvoor uw verzekerings adviseur. Of die van uw ouders. Of ons: 070-711099. En anders gebruikt u gewoon de bon. Breng mij de folder StudentenPolis en de decoratieve tas. Naam:I Adres: Postcode/Plaats Mijn verzekeringsadviseur is: te: Deze bon in een envelop zonder postzegel zenden aan: Nationale-Nederlanden N.V., afd. Studentenverzekering, Antwoordnummer750,2500 ZM DEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11