Rajai nu premier Iran? Maffia vermoordt een Italiaanse magistraat Arron verwaarloosde terechte klachten leger Geen erkenning VS \ai regering Siles 'Ethiopië weerstaat Somalische invasie' Tragedie bij Vietnamese vluchtelingen Stakingen in Polen Sowjet-Unie beschuldigd van genocide VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET TEHERAN. WASHINGTON (AFP, AP, Reuter) De benoeming van een premier voor Iran zou nu echt op handen zijn. Dit meldt het Iraanse persbureau Pars, dat ook weet te melden dat president Bani Sadr naar alle waarschijnlijkheid zijn keus zal laten vallen op de vroegere minister van onderwijs Mohammed Ali Rajai. Hst Iraanse parlement was gisteren achter gesloten deuren bijeen om de meningsverschillen tussen president Bani Sadr en de Islamitische Repu blikeinse Partij, die een meerderheid heeft in het parlement, te overbrug gen Na afloop van de vergadering werden echter geen mededelingen ge daan. Rajai die lid is van de IRP heeft inmiddels al laten weten dat hij een eventuele benoeming als „een religi euze plicht" op zich zal nemen. De Iraanse minister v.an buitenlandse zaken Ghotbzadeh, die vrijwel zeker geen post zal krijgen in een nieuw Kabinet, heeft zich gisteren in het Iraanse parlement fel verdedigd te gen aantijgingen als zou zijn ministe rie onvoldoende de islamitische revo lutionaire lijn volgen. Hij wees erop dat dertig procent van de ambtena ren uit de tijd van de sjah op zijn ministerie zijn weggezuiverd. Ghot bzadeh zei dat het verzet tegen de twee grote supermachten in de we reld, de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie, centraal staat in het buiten lands beleid van Iran. Hij wees met klem beschuldigingen van de hand als zou hij een compromis met de Verenigde Staten over de kwestie van de gijzelaars willen sluiten. Washington Dat het tussen de Verenigde Staten en Iran bepaald nog geen koek en ei is, werd gisteren weer eens bewzen door een demonstratie van Khomei- ni-gezinde Iraanse studenten voor de hekken van het Witte Huis in Was hington. Rondom het middaguur de monstreerden meer dan tweehonderd Iraniërs onder bescherming van de politie, die boze Amerikanen op een afstand hield, uit protest tegen de arrestatie van 1919 Iraniërs door de Amerikaanse politie twaalf dagen ge leden. Deze mensen zijn inmiddels wer vrijgelaten. De Amerikaanse pre sident Carter heeft een onderzoek ge last naar beweringen als zouden de Iraniërs te coulant zijn behandeld. Zo'n vijftig leden van de Amerikaan se immigratiedienst bleven gisteren thuis uit protest tegen de Amerikaan se toegeefli j kheid De Washington Post meldde gisteren dat de pro-Khomeini betogingen in de Verenigde Staten worden opgezet met geld uit Iran. Het geld zou bin nenkomen via internationale banken en diplomatieke kanalen. Het geld zou bijeen gebracht zijn door de ver koop van hasj en heroïne. Van het daarmee verdiende geld zou voedsel en transport bekostigd worden voor Iraanse studenten in de Verenigde Staten en voor de recrutering van zwarte moslems in dat land voor de strijd van Khomeini. De Iraanse ambassade in Londen heeft felle kritiek uitgeoefend op de Britse autoriteiten die momenteel 68 Iraanse studenten gevangen houden, die werden gearresteerd bij een de monstratie voor de Amerikaanse am bassade in Londen. De studenten weigeren hun naam te geven en de Britse autoriteiten weigeren hen daarom vrij te laten. Het merendeel van de studenten is nog steeds in hongerstaking. In Iran zijn twaalf militairen en een taxichauffeur gedood door een vuur peloton. Zij werden door een islamiti sche rechtbank schuldig bevonden aan steun aan de onlangs verijdelde staatsgreep. Bombardeer Iran nu", „Laat ze vrij, laat ze vrij", „De-por-ta-tie" en „Ga naar huis". Dat waren zo wat van de leuzen die Amerikanen toevoegden aan pro-Khomeini demonstranten. Burgemeester Koch van New York probeert hier boze Amerikanen te kalmeren om voor zo'n honderd in het islamitische centrum van New York verblijvende Iraniërs een vrije aftocht mogelijk te maken. PALERMO, ROME (AFP, AP) De moord op de officier van Justitie in de Zuiditaliaanse stad palemo is het werk van de maffia. Het slachtoffer, de 64-Jarige Gaetano Costa, was nauw betroiken bij de bestrijding van de handel in verdovende middelen en heeft in het verleden herhaaldelijk geweigerd maffiabazen op borgtocht vrij te laten. Josta, die op het moment van de anslas kranten stond te bekijken bij en kiak in Palermo, ging nooit zon- er gewapende escorte op stap. Dat Ij dat nu wel deed, werd hem dit BOlOglld jer nodlottig. Sedert twee jaar eld Osta zich intensief bezig met i hariel in verdovende middelen Bsen iicilië en de Verenigde Staten. Ihet ader daarvan onderhield hij luwe ontacten met de autoriteiten idat Ind. met de Verenigde Staten als op de herinvestering van daarmee verdiend geld in het gewone zakenleven. (sta i het vierde slachtoffer van kies vn de maffia tegen gerechts- psone. De vrees bestaat in Paler- n dat Giovanni Falcone, de topman vi de taliaanse maffiabestrijding, h' volgnde slachtoffer zal worden. Ot hij ordt permanent bewaakt en zi, huüzou versterkt zijn met het oc op eentuele aanslagen. Falcone rilt zie zowel op de heroïnehandel Het dodental van de bomontploffing in het station Bologna is opgelopen tot 79. nadat drie Italianen gisteren aan de gevolgen van de aanslag over leden. Inmiddels is de in het Franse Nice aangehouden Marco Affatigato, die aanvankelijk verdacht werd een van de daders van de aanslag te zijn. niet de zekere dader meer. Zijn advo caat heeft laten weten dat de 24- jarige Affatigato een waterdicht alibi heeft. Niet alleen familieleden, maar ook winkeliers in Nice zouden dat bevestigen. Bovendien zou de Itali aanse politie met een oude foto ge werkt hebben voor de herkenning van Marco. Hij draagt tegenwoordig W/B3NGTON, LA PAZ (AFP, Reuter) De Amerikaanse regjng zal de ondergrondse regering van Hernan Siles Zuazo nie tkennen. Siles, die bij de presidentsverkiezingen van 29 juri e sterkste man was, heeft zich deze week officieel tot presient uitgeroepen. Hij zou namelijk deze week beëdigd zijn, s een militaire staatsgreep geen einde had gemaakt aan het dnocratiseringsproces in Bolivia. De Boiaanse regering van de feite lijke ichthebber, generaal Garcia Meza, inmiddels druk gezig een einde maken aan de negatieve be- richtgmg die over haar in het bui- tenlande ronde doet. Twee mede- werkeivan het Britse persbureau Reutein de correspbndente van de Finand Times werden gearres teerd. er andere journalisten wisten aan aistatie te ontsnappen. Onder hen bond zich de Nederlander Jan Schme, die onder meer voor deze krant rslag deed van de gebeurte nissen! Bolivia. Een correspondent van Asciated Press is inmiddels het land aiitgezet. Ook c nationale media in Bolivia hebbesedert de staatsgreep weinig vrij hel van handelen meer. Kranten mogenlechts verschijnen, wanneer rij zielen strenge zelfcensuur opleg gen. lrticuliere radiostations mo gen niet meer uitzenden. Bolivia is een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek tijdens de ontmoeting van de ministers van bui tenlandse zaken van elf Latijns-Ame rikaanse landen in de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo ter gelegen heid van de ontbinding van de La tijns-Amerikaanse vrijhandelsassoci atie en de oprichting van de Latijns- Amerikaanse associatie voor integra tie. Argentinië Uruguay, Paraguay en Brazilië hebben inmiddels het nieuwe regime in La Paz erkend. De vraag is hoe landen als Peru, Equador, Colom bia en Venezuela zich zullen opstel len. De verwachting is dat uiteinde lijk alle Latijns-Amerikaanse landen, wellicht met uitzondering van Mexi co, uiteindelijk goede vrienden met de militaire leiders in La Paz zullen worden al kan dat misschien nog even duren. een baard en had die op de foto nog niet, waarmee zijn eenduidige her kenning door verscheidene getuigen op zijn minst twijfelachtig zou wor den. Italië heeft Frankrijk inmiddels op zijn uitlevering gevraagd. De Franse justitie zal zeker een maand nodig hebben om over dit veizoek te beslissen. Inmiddels is de Italiaanse politie op zoek naar de moeder van een drieja rig meisje, dat bij de aanslag werd gedood. Zij was met het kind en twee vrienden in de stationshal op het mo ment van de explosie. Een van die vrienden kwam om het leven, de an der raakte gewond, maar van de vrouw is niets bekend. Wel zijn er nog twee niet-geldentificeerde slachtof fers, maar dat zijn mannen. KOEALA LOEMPOER (Reuter, AP) Nog immer vertrekken vluchtelin gen per boot uit Vietnam en nog immer komen daarbij mensen op hun tocht in te wrakke en te volle scheepjes om het leven. Gisteren maakten Maleisische functionaris sen bekend dat 38 mensen om het leven waren gekomen voordat hun boot het vluchtelingeneiland Pulau Bidong voor de Maleisische kust wist te bereiken. Op 31 mei verliet de boot met 150 vluchtelingen Zuid- Vietnam, maar hij werd onmiddel lijk gevolgd door een zwerm kleinere vaartuigen waar nog eens 235 men sen op zaten. Ze werden allen samen gepakt op de eerste boot, die 20 me ter lang en 4 meter breed was. Bij de vluchtelingen waren acht Vietnarae- se politiemannen, die hun wapens nog bij zich hadden en die de leiding van de boot op zich namen. Zij rant soeneerden het water en het voedsel, waaraan al snel een tekort was. Ver scheidene mensen kwamen om van de dorst en andere pleegden zelf moord door in zee te springen. Acht endertig mensen kwamen om het le ven, maar volgens overlevenden zou de chaos en de ellende nog veel gro ter zijn geweest als de acht politie mannen niet zouden zijn opgetreden. Hetgeen enkele vluchtelingen er niet van weerhield bij aankomst op Pu lau Bidong het gerucht te versprei den dat de politiemannen vroeger tot de Vietcong hadden behoord, zich met geweld aan boord hadden genesteld en vrouwen hadden ver kracht. Waarna ze door een menigte in elkaar werden geslagen. Vluchte- lingenfunctionarissen zeiden dat ze een onderzoek hadden ingesteld en geen bewijs hadden gevonden dat de politiemannen tot de Vietcong had den behoord. „onlangs" de Ogaden-woestijn bin nengetrokken met het doel de bron nen van Warder te veroveren. Een Ethiopische legermacht had een suc cesvolle tegenaanval uitgevoerd en daarbij 1326 Somalische soldaten ge dood, 18 gevangen genomen terwijl er ADDIS ABEBA (Reuter, AFP) Bij gevechten tussen Ethio pische troepen en het Somalische regeringsleger zijn ruim dertienhonderd Somalische soldaten gedood, zo heeft althans een woordvoerder van het Ethiopische ministerie van infor matie meegedeeld. Volgens de woordvoerder waren meer dan tweeduizend verwond wer- 14.000 man aan^ Somalische troepen den. Bij de tegenaanval zouden Rus sische Mig-straaljagers een belangrij ke rol hebben gespeeld. Zij wisten de Somalische artillerie tot zwijgen te brengen, aldus de woordvoerder. Het Ethiopische persbureau ENA, dat legerwoordvoerders citeerde liet weten dat de gevechten zich hadden afgespeeld tussen 27 mei en 17 juli. Ethiopië en Somalië vochten in 1977 en het begin van 1978 al eerder een oorlog uit om het bezit van de Oga- den. Somalië zegt dat de Ogaden, waar etnische Somaliërs wonen tot haar grondgebied behoort en in 1977 kwam het Somalische leger het West- somalische Bevrijdingsfront, dat al jaren tegen het Ethiopische leger vecht, op grote schaal te hulp. Aan vankelijk behaalden de Somaliërs grote successen tegen het verzwakte Ethiopische leger, maar in maart 1978 slaagde Ethiopië erin, versterkt door gigantische Russische wapenleveran ties en gesteund door Cubaanse mili tairen, de Somalische strijdkrachten de Ogaden uit te jagen. Diplomaten in Addes Abeba meenden gisteren dat de spanningen tussen beide lan den toenamen. De oorlog om de Oga den heeft honderdduizenden mensen op de vlucht gejaagd, die momenteel in een uitzichtsloze situatie hun leven slijten in Somalische kampen. Amerikanen bouwen defibrillator in bij hartpatiënten BOSTON (AFP) Artsen van het Sinaï ziekenhuis in Baltimore hebben een apparaat ontwikkeld dat levens bedreigende ritmestoornissen van het hart automatisch met enkele elektrische stroomstoten bestrijdt. Het apparaat, ter grootte van een pakje sigaretten, wordt operatief in de borstholte aangebracht. Het vervangt de defibrillator, waar mee nu in ambulances en ziekenhui zen via uitwendige elektroden het zelfde wordt nagestreefd: het na een hartaanval vaak optredende fibrille- ren („fladderen") afbreken en het hart weer produktief laten werken. Belangrijk is dat het ingeplante ap paraat onmiddellijk ingrijpt als er iets misgaat. Veel hartpatiënten over- i -ï n lijden voordat gespecialiseerde hulp ongeluk met een Koemeens toestel hen heeft kunnen bereiken. NOEAKSJOTT (AFP, Reuter) Een Roemeens vliegtuig is gisteren vlak voor de kust van Mauretanië in zee gestort, toen het bezig was met de landing op de luchthaven van Noead- hiboe. Aanvankelijk werd gevreesd dat de 152 passagiers en zestien be- WARSCHAU (Reuter) De ar beidsonrust in Polen blijft voort duren. In een helikopter-fabriek in Swidnik zijn zo'n twintigdui zend arbeiders voor de tweede keer in korte tijd een staking begonnen uit protest tegen het niet nakomen door de bedrijfs leiding van de belofte van een loonsverhoging van twaalf pro cent. Ook zou de leiding gewei gerd hebben de niet gewerkte dagen uit te betalen. Inmiddels zou dit geschil nu zijn opgelost, nadat de directie van de fabriek alsnog aan de eisen van de arbei ders was tegemoet gekomen. De mededelingen over het voort duren van de stakingen worden gedaan door het comité voor so ciale zelfverdediging, een van de belangrijkste dissidente groepe ringen in Polen. Dit KDR maak te gisteren ook melding van een staking in Lodz, waar tiendui zend werknemers van een ka- toenfabriek het werk neerleg den. Dat wijst erop dat de ar beidsonrust, die is ontstaan door de verhoging van de vleesprijzen zich nu heeft uitgebreid naar de voor Polen zeer belangrijke tex tielindustrie. Tot dusver waren de Poolse autoriteiten er nog steeds in geslaagd vitale bedrij ven draaiende te houden. Zo is ook nog geen melding gemaakt van arbeidsonrust in de scheeps werven aan de Oostzee en in het kolendistrict Silezië. Marco Affatigato Volgens de eerste publikatie in het New England Journal of Medicine heeft het apparaat bij de eerste zes patiënten al negen gevallen van hart- fibrilleren met succes bestreden. Maar volgens teamleider Michel Mi- rowski is men nog niet aan toepas sing op grote schaal toe: er moet nog veel worden geëxperimenteerd. manningsleden waren omgekomen, maar later op de dag werd duidelijk dat vrijwel alle inzittenden erin ge slaagd waren de kust te bereiken. Eén passagier kwam om het leven en gis teravond werd nog een persoon ver mist. Het toestel kwam slechts drie honderd meter uit de kust in zee terecht. Het vervoerde zeelieden naar Mauretanië, die andere Roemeense zeelieden moesten aflossen. Roe meense vissers zijn actief in de wate ren voor de Westafrikaanse kust. BONN, GENÊVE (Reuter. DPA, AP) De Sowjet-Unie bedrijft in Afgha nistan systematisch volkerenmoord, treedt tegen de burgerbevolking met onvoorstelbare wreedheid op en Rus sische bombardementen hebben tot dusverre aan naar schatting tussen de drie- en vijfhonderdduizend men sen het leven gekost. Deze harde beschuldigingen werden gisteren geuit door de Westduitse CDU-parlementariër Jürgen Toden- höfer, die een reis van negen dagen door Afghanistan heeft gemaakt. Hij zei dat verscheidene dorpen volledig in puin lagen en herinneringen oprie pen aan verwoeste Duitse steden na de Tweede Wereldoorlog. Todenhöfer was summier over zijn reis door het land. Hij zei alleen dat het niet moei lijk was om van Pakistan in Afgha nistan te komen. Hij had samen met een fotograaf te voet in negen dagen een tocht van ongeveer 300 kilometer gemaakt. De twee werden begeleid door twee Afghaanse vrijheidsstrij ders en ze waren tot in de buitenwij ken van Jalalabad geweest, een mili tair steunpunt van de Russen tussen de Afghaanse hoofdstad Kaboel en de Khyber-pas aan de Pakistaanse grens. De radio in Moskou heeft Engeland er gisteren van beschuldigd de opstan delingen tegen het bewind van Ba- brak Karmal in Afghanistan militair te steunen. De radio reageerde op een rapport van een Britse parlementaire commissie waarin onder meer de wes terse landen worden opgeroepen blij vend pressie uit te oefenen op Mos kou om de Russische troepen terug te trekken. Radio-Moskou zei dat een terugtrekking van het Russische le ger „de kroon op een politieke rege ling moest zijn en geen voorwaarde vooraf". Het Internationale Rode Kruis heeft eveneens moeilijkheden met Afgha nistan. Gisteren maakten woordvoer ders in Genève bekend dat de rege ring in Kaboel weigert te onderhan delen over de terugkeer van een Rode Kruis-team naar Afghanistan. Eind januari liet Kaboel twee Rode Kruis- functionarissen toe die gevangenis sen zouden moeten controleren, een soort opsporingsdienst voor vermiste personen moesten opzetten en toe zicht zouden moeten houden op de verdeling van medische goederen voor ziekenhuizen in Kaboel. De twee mensen hadden echter vrij veel te genwerking ondervonden van de au toriteiten in Kaboel en waren op 15 juni teruggeroepen naar Genève om dat de Afghaanse regering hun visa weigerde te verlengen. Sindsdien- heeft het Rode Kruis geprobeerd over de zaak te praten, hetgeen dan nu geweigerd is door Kaboel. Ook ver zoeken aan Moskou er iets aan te doen leverden niets op. door 'im Jansen Met en paar eenvoudige reorgani- sates had de toenmalige Suri- natm? regering de staatsgreep vai 2 februari kunnen voorko- mei. )it blijkt uit het nog stetdsgeheime zogeheten rap- poc-Aendanon, dat nota bene in operant van de re gering-Arron waj vevaardigd. Door dit rapport oneer afel te werken schiep Arron hetklnaat, dat het uiteindelijk moplik maakte dat jonge onder- offitern hem naar huis stuurden en e ïacht overnamen. Waanm le Nationale Militaire Raad van Surinmi het rapport-Abendanon nog steed nit openbaar heeft gemaakt, is niet düdéijk.Hoewel er geen rechtvaardiging inis e viden voor de staatsgreep, blijkt er w.l ut ds de actievoerende militairen heel w»t redenn hadden om te klagen. Veel van d grevei zijn terug te vinden in het ver- sag vin en speciale commissie onder voor- iterscha van mr. O. W. Abendanon. die in taart votj jaar door de Surinaamse rege- «ng was igesteld om de problemen binnen et leger ader te bestuderen, hrecte anleiding hiervoor vormden de ac- »es in Jauari 1979 van jonge onderofficie- en, die otevreden waren over het functio neren varhet leger. Zij wilden door middel 'an een akbond de problemen in de Suri naamse kijgsmacht aanpakken, maar kre gen voorde oprichting van die bond geen «nestemring. In oktober, vier maanden „De nacht van 'de revolutie" heet het boek dat de Surinaamse journalist Jozef Slagveer schreef over de staatsgreep van 25 februari. Slagveer. die door de militai re raad werd aangesteld als voorlichter, beschrijft aan de hand van een interview met sergeant-majoor Desi Bouterse de aanloop tot de staatsgreep van 25 febru ari. Bouterse. die inmiddels bevelhebber is van het Surinaamse leger, beschrijft het moment waarop zijn commando groep van zestien man de marinebasis overmeestert: „Er was nog een handicap: Een hond bij de marinebasis blafte aanhoudend. Oor zaak. een van onze kameraden was in burgerkleding. Als deze hond burgers ziet, is hij niet te kalmeren. Hij is er op getraind. We deden er haast een uur over om naar ons doel te kruipen, plat tegen de grond, als een Ujger. Tegelijkertijd moesten we de wacht in de gaten .houden. Op een gegeven moment, kwam er een soldaat buiten zitten Hij had waarschijnlijk slaap Hij stond op, ging plotseling weer zitten en keek vervolgens in onze rich ting. We konden ons niet bewegen en bleven dus doodstil liggen tussen al die muskieten. Het was een vervelende situ atie. Terwijl we daar roerloos lagen, speelde er zich ook een ander incidentje af. Een slang, het moet een giftige geweest zijn, kwam plotseling tussen ons. Ik zag hem het eerst, maar wist niet zo gauw wat het was. Het was vrij donker. In een flitsen de reactie gooide één van de kameraden ons opzij en we rolden naar een andere richting. Leefland gooide op hetzelfde moment een mes naar het reptiel en dat was raak ook. Intussen ging de op wacht zijnde soldaat weer zitten. Hij ging een krant lezen. Ik dacht, misschien heeft die man wel een gat gemaakt in die krant om onze gan gen na te gaan. We observeerden hem. maar hij zat op z'n gemak de krant te lezen. Ongeveer een uur later gingen we onder de omrastering door, die zo'n 25 cm hoog boven de grond was We waren er door. maar de hond bleef blaffen tegen de in burger geklede kameraad. Die hond kwam nu op ons af. We ston den met onze ruggen tegen de toiletten en probeerden de hond af te leiden, maar dat hielp niet. Ik probeerde hem mijn groene kleding te laten zien. Zoals eerder gezegd was deze hond vertrouwd ge raakt met de kleding van militairen. Maar ook dat liep op niets uit. Het dier bleef blaffen. We moesten nu snel handelen. De wacht was gealarmeerd en kwam onze richting uit. Ik deed het voorstel aan de mannen dat deze wacht zou passeren maar verander de weer van gedachten. Ik stond nog steeds tegen de toiletten aan. Opeens sprong ik op de soldaat af en hield mijn geweer gelijk tegen zijn neus. Ik nam zijn helm af en zette deze zelf op. Bhag- wandas was intussen met de andere mannen over de omrastering gespron gen en was begonnen met aanvallen Door de nogal paniekerige situatie die er ontstond, hadden onze tegenstanders geen schijn van kans. Ze werden alle maal de cel ingedaan. Het ging er hard toe. We moesten ze tonen dat het een serieuze zaak was." „De nacht van de revolutie" wordt uitge geven door het Surinaamse bedrijf Ker sten en Co. en zal, waarschijnlijk volgen de maand, ook in Nederland ver schijnen. voor de staatsgreep, deed de commissie verslag van haar bevindingen. Naar nu blijkt waren de resultaten weinig vleiend voor de regering en dat is er waarschijnlijk de oorzaak van geweest dat premier Arron er „geheim" opstempelde en het vervolgens zorgvuldig achter slot en grendel opborg, zonder zich iets aan te trekken van de adviezen van de commissie. Geen inzicht Uit het rapport blijkt dat de regering zich nauwelijks wenste te bemoeien met de vele problemen, die het Surinaamse leger plaag den. Er bestond geen inzicht in de militaire situatie, er was geen duidelijke opvatting over de taak van het leger en allerlei nood zakelijke organieke wetjes bleven uit. De regering-Arron beloofde wel regelmatig de zaken aan te zullen pakken, maar verbond daaraan niet de financiële consequenties. Het rapport schetst dan ook het beeld van een chaotisch leger, dat nauwelijks tot een militair optreden in staat was. Het meeste materieel was na het vertrek van de Tris. het Nederlandse leger, in 1975 niet meer onderhouden en daardoor in slechte staat. Auto's moesten van particulieren worden gehuurd tegen hoge bedragen, waarvoor het leger uiteindelijk veel beter nieuw materieel had kunnen aanschaffen. Na de staatsgreep bleek dat veel familieleden van ministers en hoge officieren hun auto's aan de overheid hadden verhuurd tegen absurd hoge ver goedingen. Het enige onderdeel dat nog wel kon beschikken over moderne en goed func tionerende apparatuur, was de marine. Maar opgeleid militair personeel om de ap paratuur te bedienen ontbrak. Ook bleek er een grote kloof te bestaan tussen het hoger en lager kader. De overleg structuren functioneerden niet en Abenda non en de andere commissieleden wezen er op dat de jonge officieren zich daar moeilijk bij konden neerleggen, omdat zij in Neder land waren opgeleid en daar de inspraak in het leger hadden meegemaakt. Dat de relaties binnen het leger niet opti maal waren, blijkt uit het hoofdstuk aanbe velingen. De commissie erkende dat disci pline in het leger een eerste vereiste is. „maar de houding en de toon van de meer dere behoren in alle gevallen waardig te zijn, zonder hovaardij of geringschatting". Vakbond In dat zelfde hoofdstuk krijgt de regering het advies overlegstructuren binnen het le ger in het leven te roepen en vooral een duidelijk standpunt in te nemen in de kwes tie van de verboden vakbond. De grondwet geeft de militairen in principe het recht, hierop, en als de regering vindt dat vakbon den in het leger ontoelaatbaar zijn, dan zal dat nader moeten worden vastgelegd in een wet. De commissie adviseerde overigens in ver band met de discipline geen bonden toe te laten. Waarschijnlijk is dit de reden dat ook de militaire raad het rapport nog steeds niet openbaar heeft gemaakt. De commissie- Abendanon vond acties als stakingen in het leger ontoelaatbaar, maar drong er wel op aan de inspraak van de lagere rangen goed te regelen. Premier Arron deed dat niet. Hij liet ook na de overhandiging van het rapport de onder officieren en hun acties voor wat ze waren. Toen begin dit jaar opnieuw conflicten in het leger ontstonden over een militaire bond, stuurde hij er zelfs de politie op af. Op dat moment was een kleine groep militairen echter al enige maanden bezig met de plan nen voor een staatsgreep, teleurgesteld over het uitblijven van de bekendmaking van het rapport-Abendanon. Ze hadden geen hoop meer dat er binnen het leger snel iets ten goede zou veranderen. Het rapport-Abendanon zal binnenkort ver schijnen als bijlage bij het boek „De nacht van de revolutie" van de Surinaamse jour nalist Jozef Slagveer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7