Gebruik eens even je verstand! 't Is zonde van de kerken Kerkleiders praten vandaag met Botha Uit brieven van lezers 1 Trouw VOORBIJGANGER Paus in november naar Duitsland DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET door Eimert Pruim Zwolle, de stad waar de hervorm de gemeente ineens ontdekte dat ze kerkgebouwen in bezit had. Drie liggen er in het hartje stad: de Grote Kerk en twee oude kloos terkerken. Drie juwelen van gods huizen. allemaal in de looproute van de stadsdrukte. Twee ervan midden tussen het wekelijkse marktgewoel, één aansluitend bij het nieuwe winkelcomplex. Wat een mogelijkheden! zeiden een paar gemeenteleden. Menig verkoophuis zou er z'n vingers bij aflikken. En* die gemeenteleden vormden een werkgroep Kerkelij ke Presentie. Ze hadden het IKV in de weer gezien achter een kraam op de Diezerpromenade en Youth for Christ met opwekkings zang op de Melkmarkt. De Wereld winkel deed in zijn onooglijk pand geen goede zaken, maar een standwerker van de milieugroep een paar straten verder weer des te betere. De kerk kon óók present zijn, zowaar zelfs op de meest stra tegische plekken in de stad. Vrij willigers waren gauw gevonden en één van de drie kerken ging open op donderdagavond (koopavond), vrijdag en zaterdag. En 's zondags twee uur voor godsdienstoefening, maar dat gebeurde al jaren, dus daar hoefde niets voor geregeld te worden. Grote borden bij de ingang: De kerk is open! Vrije toegang! In een zijkapel staat de tentoonstelling over racisme van de generale dia- konale raad. Bij de ingang een ruime boekentafel over kerk en oecumene. Hervormd Nederland is er te koop en het nieuwe her vormde kemwapenrapport, Open Deur/Goede Tijding en Kerkinfor matie. boeken van Okke Jager en Hans Küng, een brochure over kerkelijke activiteiten in Zwolle (gratis) en (ook gratis) een lijst van pastores. En nog veel meer. In een hoekje ook nog een werkje over het graf van baron Van Heeckeren tot Molecaten in die kerk. Er is een leeshoek, in een andere zijkapel elk heel uur een kwartier kerkmu ziek. live of via een recorder, er is gelegenheid tot een babbel met een pastor, ver weg in een hoek een stiltecentrum en op aange kondigde tijden IKON-film- en ge luidsdocumentaires. Het IKV mag er zijn en ook de Wereldwinkel kreeg een hoekje. Je kunt er kin derbijbels inzien. Ze liggen er zo maar en niet verstopt tussen de sprookjesboeken zoals in een ge renommeerde boekhandel in Den Haag. In een praathoek kun je meedoen en weggaan als je wilt. In het begin moest een welbe spraakte catecheet de mensen nog wel eens naar binnen praten. Maar dat is al lang verleden tijd. De mensen weten het nu wel. De kerk is open. En een drukte in die kerk! Nu al maanden lang. Een enquête wees uit, dat 35 procent van de bezoekers nog nooit lijfelijk in een kerk was geweest. Zo kan het dus daar in Zwolle. Maar zo gebéurt het niet. Niet in Zwolle, niet in Bols ward, niet in Deventer en niet In Ulrum. Ner gens (of wel?). In Zwolle blijven drie vorstelijke kerkgebouwen op de meest bezochte plekken in de stad zes dagen van de week pot dicht. Nee, toch niet, 's zomers is er tijdens de markt dertig minu ten orgelmuziek. Ervoor en erna vergapen mensen zich aan bizarre religiositeit rondom voor de natie gesneuvelde admiraals en grafzer ken van goedgeefse jonkheren uit verre tijden. Niets over waar de kerk nü mee bezig is, geen praat- hoek, geen lectuur, geen kerkelij ke presentie. De kerk is een mu seum. In Zwolle. Maar ook in hon derden andere dorpen en steden. Hier en daar is er soms een enkel stichtelijk pamflet van de Bijbel Kiosk Vereniging te vinden. Of zijn er hoezen van orgelplaten aan de muur gespijkerd. Meer niet. Ik snap daar niets van. In de kerken moeten we niet zo veel meer heb ben van agressieve evangelisatie toestanden. Maar we mogen toch wel laten zien wat er in de kerk Omstreden gesprek PRETORIA (ANP) Gisteren kwamen Zuidafrikaanse kerk leiders in Johannesburg bijeen om het onderhoud voor te bereiden dat zij vanochtend zullen voeren met premier P. W. Botha. Bisschop Desmond Tutu, secretaris van de Zuidafri kaanse raad van kerken, heeft op een gesprek aangedrongen, waarna minister Koornhof het initiatief nam om het bestuur van de raad van kerken uit te nodigen. De preekstoel in de Grote Kerk te Zwolle, getekend door Anton Pieck. beweegt? Daarvoor is in de meeste plaatsen de beste plek beschik baar. Maar we doen er niets mee. Het is dus wanbeheer, 't Is zonde van de kerken. Eimert Pruim is stafmedewerker publikaties bij Kerk en Wereld in Driebergen. Van de 22 uitgenodigde kerkleiders hebben 12 toegezegd aan het gesprek met Botha deel te zullen nemen. In de zwarte gemeenschap zijn stemmen opgegaan die beweren dat het ge sprek „nutteloos is en zelfs averechts kan werken". Ds Sam Buti, voorzitter van de Zuid afrikaanse raad van kerken, twijfelt ten zeerste aan de belofte van minis ter Koornhof dat er belangrijke ver anderingen in Zuid-Afrika op komst zijn. Bovendien verwijt hij de rege ring dat zij niet bereid is met de „ware leiders" te praten. Een brief van dezelfde strekking heeft dr Allan Boesak, voorzitter van de broeder kring van predikanten, aan de rege ring gericht Van zwarte kant wordt geëist dat de kerkleiders die gaan praten met de premier de brief van BuU onder- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. BOA-affiche Esou du Plesis. de op Nederlandse kosten tegen Zuid-Afrika opererende Zuid-Afrikaan, meent dat de over heidssubsidie van 115.994 aan zijn organisatie BOA niets te maken heeft met de affiche, die voor 1 te koop is. (Trouw 1 aug. 1980) Met de overheids subsidie komt echter geld vrij voor andere projecten die anders bij ge brek aan vaste fondsen niet Uitge voerd kunnen worden. Du Plesis brengt de WD onder de aandacht, dat in Nederland vrijheid van drukpers bestaat. Maar Du Plesis vergeet bij dit filles één feit, namelijk dat het niveau van de affiche bepa lend is voor de beoordeling van de act^voerder(s). Vrijheid is overigens ook aan beper kingen onderworpen, anders maakt vrijheid plaats voor onvrijheid. Dat de buitenlandse actievoerder Du Plesis dat niet begrijpt, kan men hem niet kwalijk nemen. Het enige waar van hij zich bewust is (kan zijn) is dat het in Nederland mogelijk is als bui tenlander met Nederlandse belas tinggelden actie te voeren tegen zijn eigen land en daarbij met wellicht waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant -Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Poslbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 2300 12574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Poslbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) iel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/IEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel. 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDÉRLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwoke tel 05200-17030 Melkmarkt 56 ZwoMe Abonnementspnjzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familiebenchten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op' zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mini-adverlenties tel 020-936868 ol schriftelijk aan Mini-Adv afdeling, postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM Adraswijzingen Uitsluitend schrif- ielt|k aan onze Amsterdamse adressen satanisch genoegen de fatsoensnor men ten opzichte van de Nederlandse samenleving nog aan zijn laars kan lappen ook. Wat dat betreft is zijn affiche inder daad een voltreffer, die het werkelij ke niveau van de BOA ontmaskert. Berkel en Rodenrijs P. J. G. A. Ego Fedde Schurer Met meer dan normale belangstelling las ik de artikelen over Fedde Schu rer. De zaak is namelijk dat ik in de jaren 1927 en 1928 tijdelijk onderwij zer was aan de christelijke nationale uloschool in De Lemmer en in die tijd nauw contact had met Fedde, die mij, als jong onervaren ulo-onderwijzer, met raad en daad heeft bijgestaan. Ik werkte onder hetzelfde bestuur als hij en heb ook geen onverdeeld prettige herinneringen aan deze steile man nenbroeders die bij wijze van spreken in Gods Raad hadden gezeten, zij het dan ook op het achterste bankje. Maar bij de schooljeugd was Fedde zeer gezien; het was een schoolmees ter bij de gratie Gods. In „mijn" Leni ster tijd wierp het grote conflict van 1930 zijn schaduwen reeds vooruit., Ik ben er nog steeds dankbaar voor dat ik in drie perioden Fedde Schurer van nabij heb leren kennen als een christen in woord en daad. De tweede kennismaking was in Amsterdam waar hij na zijn ontslag onderwijzer aan een openbare volksschool werd en ik aan een dergelijke school van christelijke signatuur werkte. Wat jammer dat deze integere christen door ons is uitgestoten! En de derde periode was in de Tweede Kamer waar we enkele jaren tegelijk zitting hadden. Uit die tijd moet ik nog een ding vertellen. Vaak spraken we over de Lemster periode en in dat verband vertelde hij mij hoe mr. Gerbrandy hem eens gezegd had: „Ik was veel liever jouw advocaat geweest dan die van het bestuur in die beroerde ont slagzaak, want je had gelijk". Ger brandy en Schurer, twee figuren die eigen wegen durfden gaan. Driebergen J. A. van Bennekom Politie Er dreigt weer een anti-politie te ont staan, nu door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden een il legale gastarbeider door een politie kogel is getroffen. In reacties vragen sommigen zich af of „zulke mensen (bedoeld worden politie-ambtenaren) wel zulk gevaarlijk speelgoed mogen hebben". Wie met wat meer verstand van zaken oordeelt weet hoe zorgvul- ,dig de schietopleiding. de instructies en wapenbehandeling plaats vinden. In dat licht mag men zeker niet spre ken over lichtvaardig gebruik van een stuk speelgoed. Objectieve be oordeling gebiedt ons ook te realise ren hoeveel politiemensen en ook douaneambtenaren bij de uitoefe ning van hun functie het slachtoffer worden van op hen afgevuurde scho ten en dat waren dan geen waarschu wingsschoten. En zijn we de zelfbe heersing van de politie op 30 april in Amsterdam al vergeten toen zich tientallen schietwaardlge situaties hebben voorgedaan, doch de agenten van alle kanten lof werd toegezwaaid voor hun beheerste optreden onder die dreigende omstandigheden? Amsterdam C. M. van Zanten Politie Volgens ds. B. ter Haar uit Rotter dam (Trouw 4 augustus 1980) leven we blijkbaar in een klimaat, waarin illegale buitenlanders als criminelen worden gezien. Ik ben echter van me ning dat we in een klimaat leven, waarin politieagenten als criminelen worden beschouwd. Dit is, vooral na 30 april, door vele gebeurtenissen dui delijk geworden. Maar illegaal betekent nog altijd: in strijd met de wettelijke voorschrif ten. Wie illegaal in ons land verblijft en wordt aangehouden, moet de con sequenties daarvan aanvaarden. Im mers: wie zich dus tegen de overheid verzet, wederstaat de instelling Gods, en wie dit doen, zullen een oordeel over zich brengen. Want, als Iemand goed handelt, behoeft hij niet be vreesd te zijn voor de overheidsperso nen, maar wel, als hij verkeerd han delt. Nu zal ds. Ter Haar mij als „leek" wel verwijten, dat ik Romeinen 13 ver keerd uitleg. Het zij zo. Ik ben geen politieagent, maar wel gereformeerd. En daarom ben ik van mening dat de zienswijze van ds. Ter Haar on-gere- formeerd is. Capelle a.d. I Jssel P. de Bruyn Reizen Mijn vrouw en ik zijn naar Zwitser land geweest. Genoten van de na tuur, de bergen, de meren en van ons reisgezelschap en. van nog veel meer. Kom ik thuis en lees ik het stukje over reizen van ds Hans Bouma (Trouw 1 aug. '80). Zeg ik tegen mijn vrouw: „Kind, het is helemaal mis met je reis naar Zwitserland. Je hebt je nauwelijks voorbereid, laat staan een studie van enkele jaren gemaakt over land en volk. Je had net zo goed niet kunnen gaan. Je reis stelt niets voor en het Zwitserse volk heb je leeg en alleen achtergelaten". (Op de fi nanciën na, wel te verstaan). Mijn vrouw was niet erg onder de indruk, en ik kan mij dat indenken. Wij moeten al zoveel: we hebben ons werk. ons gezin, onze kerkelijke en maatschappelijke taken en taakjes, DGDOrtSlIG niet te vergeten onze lectuur, (we willen toch graag de boeken, die Hans Bouma. Okke Jager en anderen onaf gebroken produceren een beetje bij houden. is 't niet?) en nu blijkt dit alles nog niet voldoende wettige re den om „hijgend" de koffers te pak ken en weg te wezen. We hebben onze reis-studie vergeten en dat had er nog best bij gekund! Ik zou me bijna schuldig gaan voelen en dan komt een rechtgeaard kerkelijk mens al gauw terecht bij gevoelens van ver ootmoediging. Maar gelukkig, ik her inner mij hoe Hans Bouma zelf ge waarschuwd heeft voor een te gemak kelijk verootmoedigen, toen hij op 21 juni in Ede uitsprak: „We zitten nog maar nauwelijks in de kerk of we gaan al aan het verootmoedigen". (Ci taat uit het hoofd). Ede R. Koolstra Geen slaven BIJ het lezen van het artikel over de Illegale gastarbeiders (Trouw 2 au gustus) viel me opnieuw op dat de sympathisanten er niet voor terug schrikken de waarheid geweld aan te doen. In dit artikel beweert men dat de Marokkanen, de Turken en de andere buitenlanders, als moderne slaven naar Nederland zijn gevoerd terwijl men heel goed weet dat de illegalen uit eigen beweging gekomen zijn. De medestanders van illegalen weigeren in te zien dat de oorzaak van alle moeilijkheden niet in Neder land gezocht moet worden maar bij hen die zich niets aantrekken van de immegratieregelingen. Tot slot wil ik opmerken, dat niet de mensen die zich op eigen initatief in een bepaald land vestigen uitmaken of dit door gaat maar de regering van dat betref fende land. Amsterdam A. op den Kelder Israël en VN „De geschiedenis leert ons, dat we er niets van leren". Dit nogal eens ge bruikte gezegde kwam weer in mijn herinnering bij het vernemen van de door de VN aangenomen resolutie betreffende Israël deze week. Steve nen we dan weer af op een wereldwij de bedreiging van het Joodse volk? Ik vrees van wel. Het absoluut weigeren het voortbestaan van de staat Israël te garanderen in de resolutie, spreekt mijns Inziens boekdelen. Terecht laakt de commentator In Trouw (do. 31 Juli) het lafhartige gedrag van Ne derland bij de stemming. Wie zwijgt stemt toe! Wij, Nederlanders zijn van nu af medeverantwoordelijk als de volgende stap besproken wordt: Is rael als bedreiging van de wereldvre de moet worden geboycot. Er is niet veex xaniasie voor nocug om de daar opvolgende stappen te bedenken. Zo worden de Joden in Israël opnieuw geruisloos in een afschuwelijk ghetto gedrongen. Er wordt van ons niet verwacht dat wij, Nederlanders moe ten applaudlseren voor de hoogst ontactische manoeuvres van Begin. Wel zal het ons eens worden aangere kend dat wij zwijgend toestemden in de massale vernietiglngsaanval deze eeuw op het joodse volk. HuIsen(NA) B. J. H. Godschalk Zwarte mensen staken om wat meer geld in hun toch al niet te best gevul de loonzakje te krijgen. Vijfentachtig gulden verdient men per maand. De kosten van levensonderhoud bedra gen honderd vijftig gulden per maand. De meest barbaarse, de meest „on-christeüjke" oplossing voor deze „ontevreden" mensen heeft men bedacht. Deportatie naar uitge droogde gebieden, waar hongersnood heerst en armoe troef is. Zou Jezus Christus dit nu bedoeld hebben toen hij zei „Dit ls Mijn gebod, dat gij elkander lief hebt, gelijk Ik u heb lief gehad. Dordrecht H. van Rossom Jeruzalem (4) Voor ieder wél-denkend gelovige, die ook In Israël was, Jeruzalem bezocht en het bandje in huls heeft met de vreugdekreten over het her-winnen van de Klaagmuur, komt het zéér vreemd over (bijna onwerkelijk) als de wereld een geschelden-Jeruzalem wenst. Het besluit binnen de Knes- seth genomen (ook mee door de oppo sitie) lag al lang in de (geloofs-)rede. Een verhaal over recht voor de Pales- tijnen zal eerder over de West-oever van de Jordaan en de Gazastrook moeten gaan. Bovenal heb ik de stel lige indruk dat alles overal soepeler zou gaan lopen als de Palestijnen het recht erkennen, dat Israël aldaar te recht (bijbels) woont. Bij een dergelij ke er-kenning (en waarschijnlijk is het voor de zeer karaktervolle, maar toch Mohammedaan blijvende Sadat moeilijk om dat in te zien) valt er ook meer angst bij Israël weg. Wellicht zal die weg-vallende angst ook een bij drage zijn aan de wereldvrede. Wij bidden hiervoor. Bleiswijk Ds. R. P. Ytsma Jeruzalem (5) De heer Van Rossum te Dordrecht wijst in Trouw van 4 augustus er zeer terecht op dat „Israël bepaalt dat Jeruzalem haar ondeelbare en eeuwi ge hoofdstad wordt; een droom wordt verwezenlijkt; een profetie gaat in vervulling; Jeruzalem het hart van Israël en de wereld.Ik zou er nog iets aan toe willen voegen. Het chris tendom dat uitziet naar de weder komst van de Messias mag verwach ten dat die komst op aarde zal plaats vinden te midden van zijn volk Israël met hetwelk Hij een eeuwig verbond gesloten heeft. Volgens Handelingen 1 zal die wederkomst plaatsvinden op de Olijfberg (dat is Oost-Jeruzalem) vanwaar Hij ook is opgevaren. En dwars tegen de al of niet bedekte haat van een groot deel van de wereld (meerderheid in de VN tegen Israël) in zullen zij die Zijn komst verwachten in de huidige gang van zaken rondom Israël en met name Jeruzalem als hoofdstad spoedig of in verre toe komst metterdaad een profetie in vervulling zien gaan. Capelle a-d. IJssel F. Swafermaa Onpartijdige NOS (2) In Trouw van 4 augustus vraagt de heer Vos zich af of er meer mensen zijn die net als hij denken over de „onpartijdigheid van de NOS. Dat zijn er een heleboel. Van wie kan en moet de koerscorrectie uitgaan? Ik kan alleen maar de knop omdraaien. Wat dan ook prompt gebeurt. St. Anthonis W. Heling Rijke mensen (3) Hartelijk dank dominee Spijkerboer voor uw moedige artikel. Dat is pre cies de gedachtengang van „gewone mensen", waartoe ikzelf behoor. De actievoerders voor illegalen vergissen zich, als zij denken dat alle landgeno ten achter hen staan. Integendeel, in de minder bedeelde wijken van de stad, waar al zoveel nood is, is veel verbittering omdat de buitenlanders zoveel steun en publiciteit krijgen. In uw artikel ontbrak nog lof voor me vrouw Ha ars voor haar rechtvaardige beslissingen in deze moeilijke zaak. Den Haag T. Poule NAVO-depots (2) Jlet „ingezonden" van C. Bos, luite nant-kolonel van de afcent voorlich tingsdienst heeft mijn angstige ge voelens (Nederland bij nieuwe we reldoorlog binnen vijf minuten van de kaart) weer eens bevestigd (Trouw 4 augustus). Hij zegt dat wij niet moeten geloven dat ons land onder hand één grote opslagplaats is. Nou die „geruststelling" hebben we niet nodig, maar in ieder geval hebben we te veel van die rommel in huis. Van daar: moderniseren is ouderwets. Mo dern is afschaffen. Bos deelt ons te recht mee dat niet alleen de oostelij ke mijnstreek, maar heel West-Euro pa in de frontlinie ligt. Om uit die linie weg te komen, moeten we wer ken aan de verwerkelijking van de IKV-leuze: help de kernwapens de wereld uit; om te beginnen uit Neder land. Deze levensnoodzakelijke en gezond egoïstische leuze ls niet in het belang van de USA en de NAVO en hun frontlinie. In het NAVO-lmperi- um wordt een zee van onrecht en militaire dictatuur overeind gehou den. Zo komen wij van onze mede plichtigheid daaraan af. Amsterdam Sirk Veens tra door A. A. Spijkerboer Evenals ds W. Overdiep voor de IKON-radio betrekt ds. Joh. Pasveer de gelijkenis van de barmhartige Sa maritaan bij mijn kritiek op de kerke lijke acties voor illegaal in ons land verblijvende buitenlandse arbeiders. Mij is het best om die gelijkenis erbij te betrek ken, maar dan moeten we hem wel even goed uitwerken: de barmhartige 8amaritaan vindt geen herberg waar hij de man die onder de rovers gevallen is onder kan brengen. Dan komt hij in een dorp en daar legt hij die man neer voor een paar kleine, bouwvallige huizen, waar veel mensen wonen. Daarop gaat de barmhartige Samaritaan naar de burgemees ter en eist dat die man door het dorp wordt opgenomen, terwijl hij heel goed weet dat die man dan in die kleine, bouwvallige huizen terecht komt. De burgemeester zegt dat hij daar niet aan kan beginnen, en daarop maakt de barmhartige Samaritaan de burgemeester uit voor een goddeloos en harteloos individu. Dan kom ik aanwandelen en zeg tegen de barmhartige Samaritaan dat hij die man dan maar in zijn eigen huis op moet nemen. Gelukkig begrijpt Pasveer overigens heel goed wat ik bedoel: illegalen, die alsnog door kerke lijke acties toestemming zouden krijgen in ons land te blijven, komen in de verpauperde wij ken van onze grote steden terecht, en daar wonen de actievoerders in de regel zelf niet. Ik zou daar nog aan toe kunnen voegen dat iedere geslaagde actie om illegalen toegelaten te krij gen, weer nieuwe illegalen aantrekt, die het ook eens komen proberen. Pasveer vindt dat Overdiep de kern van de zaak raakte, toen hij de vraag stelde hoe wij de machten de wind uit de zeilen kunnen nemen, die maken dat de oude wijken vergaarbakken van problemen worden. Dat is allemaal na tuurlijk weer erg mooi. maar die vraag is voorlopig niet te beantwoorden en vandaag zijn die oude wijken met hun enorme proble men er nog. Moeten de actievoerders dan niet maar even wachten tot die problemen opgelost zijn? Pasveer noemt het een misverstand te denken dat buitenlandse arbeiders hier gekomen zijn omdat Nederlanders niet bereid waren vuile of zware karweitjes op te knappen. Ze zijn hier omdat Nederlanders voor bedrijven te duur werden. Dat betekent dus dat Nederlandse arbeiders het vuile en zware werk wel willen doen, mits ze daar zeer goed voor betaald worden, en daar geef ik hun geen ongelijk in. Er zitten aan deze kwestie veel haken en ogen, die ik, zelfs als ik ze allemaal zou zien, in een kort bestek niet aan kan wijzen. Maar wanneer ik pleit voor een sociale dienstplicht, dan pleit ik niet voor een dienstplicht waarbij tegen een behoorlijke vergoeding weer allerlei verheven dingen worden gedaan, maar voor een dienst plicht waarbij tegen een geringe vergoeding vuil en zwaar werk gedaan zou worden. Dat soort werk zou dan over alle rangen en standen gespreid worden. Natuurlijk is ook die sociale dienstplicht er voorlopig nog niet, en intussen zitten we met de problemen. Ik herhaal nog eens dat het de problemen zijn van een volk dat als volk rijk geworden is. Er zou al iets gewonnen zijn als dat tot iedereen door zou dringen. Ik heb geen oplossing voor die problemen, en er zou ook al iets gewonnen zijn als we zouden zien dat weper moreel nooit meer goed uit kunnen komen. Want zo is dat roet problemen van rijke mensen. Pasveer schuift mij overigens ten onrechte in de schoenen dat ik „eigenlijk" achter het uit zettingsbeleid van onze regering sta. Ik sla niet alleen het landelijk actiecomité, maar ook het beleid van onze regering met zeer gemengde gevoelens gade. al zie ik geen reden om nu juist mevrouw Haars voor rotte vis uit te maken. Wie ik allemaal in de kaart speel komt op de tweede plaats, want iedereen speelt altijd wel een paar duisterlingen in de kaart, en daar ontkomt ook Pasveer niet aan. Wat ik maar wil zeggen is dat we de gevolgen van onze wie weet uit wat voor verheven motieven geboren acties in onze overwegin gen dienen te betrekken, en dat we daarom eens even ons verstand nloeten gebruiken. Daar hebben we met name „geëngageerde" Christenen nog steeds moeite mee Al valt er dan met Pasveer heel goed te praten. schrijven, „omdat ze zich anders zou den kunnen compromitteren". Bis schop Tutu heeft intussen aan de kerken in de wereld gevraagd voor de ontmoeting met premier Botha te bidden. Hervormden ontvangen leden kerken overzee OEOSTGEE8T (ANP) Op 3 sep tember arriveren in het kader van een uitwisselingsprogramma met de Ne derlandse hervormde kerk vier leden van de protestants-christelijke kerk op Bali en vier leden van de evange- iisch-christelijke kerk van Minahasa in ons land. Zij zullen zes weken te gast zijn in hervormde gemeenten, zoals een aantal leden van die ge meenten mettertijd een paar weken zal vertoeven bij gemeenten op Bali of Minahasa. Op 23 september komen ook vier le den van de presbyteriaanse kerk van Ghana op bezoek in Nederland. De uitwisseling is ontstaan vanuit de relatie van de Nederlandse hervorm de kerk met de partnerkerken over zee. Deze relatie is van oecumenische aard en wordt onderhouden via de hervormde raad voor de zending. Het doel van de uitwisseling is een per soonlijke en directe kennismaking met elkanders kerkelijk leven. Rijke mensen (2) In Trouw van 30 juli schrijft ds Spij kerboer over de buitenlandse arbei ders. Hij wijst er op dat de actievoer ders voor de illegale gastarbeiders goed doen op kosten van anderen. Zij zijn meestal gegoede burgers. Maai de illegalen zouden moeten wonen in de buurten van armere Nederlanders, die het toch al niet gemakkelijk heb ben. Deze kant van de problemen rondom de illegalen wordt door ande re dominees en pastoors nooit aange roerd. Ze schijnen de geestelijke no den van de armere helft van de Ne derlandse bevolking niet eens te zien. Dat zegt misschien iets omtrent de kwaliteit van de geestelijke leidslie den in Nederland. H. Riemersma SPOOKWERELD De berichten uit Moskou waren allerminst bemoedigend, ondankaé opgeschroefde juichtonen van de sportverslaggevers als toevallig eci Hollandse jongen iets van een zilveren plak gehaald had. Water omheen gebeurt, is een onfrisse zaai Geen land ter wereld schijnt zoveti verbergen te hebben als Rusland. Terwiile van de naam van het land- hoe komt men op 't idee? staan di Russen zelfs in de rij voor levensmiddelen. Kinderstemmen hoorde je er blijkbaar niet meer. E« sinistere situatie. Chauvinisme ten top gevoerd. Wat blijft er over van 4 internationale van het socialisme? Een spookwereld! Dat hoeft nienuuj in de armen van de notoire communistenhaters te drijven. Anb communisme leidt tot niets of tot discriminatie, apartheid en bewondering daarvan. Wel mag me z'n ogen open houden voor dit soort situaties. Situaties die overigens op een andere wijze ook in het vrije Westen voorkomen, zij het op een andere manier. De bomaanslagen ii dit Westen zijn niet van de lucht. Terroristen van links en van rechts zien niet op een mensenleven. Van veel mensen kan men horen dat ze niet meer alleen de stad in durven ik het eenmaal donker is. Onze steden kennen spookwijken. In Zuld- Amerika is ln de meeste dictaturen geen weldenkend mens meer veilig. Dat alles wil zeggen dat onze verantwoordelijkheid ln het werken voor vrede en gerechtigheid groter wordt. Het gaat om het veranderen van mensen én structuren en het li een fabeltje te gelov.en dat de verandering van de laatste die vsub eerste automatisch meebrengt, wal ons niet verhinderen mag aan beide al onze aandacht te geven. Erica Bak Mevrouw Erica Bak is met ingaa van 1 augustus benoemd als eer» vrouwelijke geestelijk verzorger k het Nederlandse leger. Erica Bak is) jaar en heeft de afgelopen drie Jai een dagopleiding aan het Nederlandv' Bijbelinstituut in Amersfoort p volgd. Daarvóór werkte zij onder at dere in de bejaardenzorg. Mevroui Bak was verbaasd toen zij hoorde di zij de eerste vrouwelijke geestelij) verzorger in het leger zou worden. J dacht dat die er allang waren," ws haar reactie. Ds. A. C. J. van dt Poel De hervormde predikant A. C. J. rt der Poel wordt met ingang van augustus geestelijk verzorger van evangelisch lutherse gemeente Schiedam voor drie dagen per Iedere vierde week van de gaat ds Van der Poel naar Parijs daar de afdeling van de Nederland Protestanten Bond te dienen. Ds. vi der Poel, die in 1975 met emeritu ging, begon in 1944 als legerpredika» in Engeland, werd in 1945 lui' machtpredikant en in 1963 hi luchtmachtpredikant. In 1972 trok hij als predikant voor buiten# wone werkzaamheden naar Stoel holm. In 1975 werd ds. Van der Pc* na zijn emeritaat voorganger van d Nederlandse Protestanten bond I Parijs. Naar aanleiding van de kom van ds. Van der Poel naar Schiedat schrijft ds K. Berveling, eerste conn lent van de evangelisch lutherse gi meente in Schiedam, in „ELK", Ik blad van de evangelisch luthen kerk: „Wat dichtbij dus niet lutó (namelijk een combinatie met et naburige gemeente), lukte op grol afstand wel: een combinaö Schiedam-Parijs 0 er wed maas arijs er* Henk Megchelsen De Nederlandse afdeling van TEAl Fund (de diakonale arm van de Eval gelische Zendlngs Alliance, waart zogenaamde geloofszendingen s menwerken) heeft Henk Megchelsef bouwkundige uit Enschede, naar Al Sabieh in Djibouti gezonden om voorbereidingen te treffen vor de of zet van een doorgangskamp. Het is bedoeling dat hier. zestig kilomek van Djibouti-city, een kamp gelei wordt door een compleet TEAf Fund-team, waar vluchtelingen u de steden voorbereid worden op he vestiging in andere landen. TEAR Fund Engeland richt in Sony lië in een vluchtelingenkamp een ld niek in met een medisch team. Mc Fonny Bouma uit Ferwerd, die twf jaar in Ethiopië en in het Christie Medical Team in Thailand werkte 2 aan dit Engelse team vanuit Nede land toegevoegd worden. Ad» TEAR Fund: Postbus 156, Doorn. ROME (ANP) Het Vaticaan hert meegedeeld dat paus Johannes Pa1, lus de tweede van 15 tot en met 1 november de Duitse bondsrepublic zal bezoeken. Op zijn rondreis zal b zeven steden aandoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2