De Ruiter 'ontsteld' over dood van Marokkaan deTijd Moskou en de Nederlandse pers 'Nederland is geen Appel waard' Politie voorbereiden op praktische problemen Naar een keiharde aanpak van de drugsverslaafden De wedergeboorte van een superman Woonruimte inzet kort geding tegen Turkse Rhoonse kerken vragen om onderzoek Bejaarde vrouw drie weken dood in huis Veel studenten moeten werken voor onderhoud Stuurgroep vindt opleiding te theoretisch: weekblad Wandelen is gezond, bah! Verder: BON Overal te koop: f3,- UIT DE WEEKBLADEN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 11 Van onze verslaggevers den HAAG/ROTTERDAM „De dood van de 25-jarige Marokkaan Chrif Badaoui als gevolg van een kogel uit een politiepistool afgelopen week in Rhoon, heeft bij minister De Ruiter van justitie „grote ontsteltenis" teweeg gebracht". „Het spreekt vanzelf dat naar het gebeurde een gedegen onderzoek wordt ingesteld." Minister De Ruiter schrijft dit in een brief aan een aantal hulpverleningsinstanties. Het dodelijk schot uit het politiepis- de rijksrecherche meteen opdracht tooi viel tijdens een routinecontrole, heelt gegeven om een ondersoek in te De Ruiter schrijft dat de procureur- stellen. „Het staat voor mij vast dat generaal bij het Haagse gerechtshof een betreurenswaardige vergissing Van een onzer verslaggevers ALMELO De president van de rechtbank in Almelo, mr. H. J. J. van den Biesen, zal er zich volgende week dinsdag persoonlijk van overtuigen of een 16-harige Turkse vrouw en haar 18-jarige man in het Overijsselse Rijssen over voldoende woonruimte beschikken. De Turkse vrouw is een verblijfsver gunning geweigerd, omdat de woning van haar schoonouders te weinig ruimte zou bieden aan twee gezinnen. ARNHEM (ANP) De Arnhemse po litie heeft in haar woning aan de Noord-Zuidstraat in het centrum van de stad het stoffelijk overschot ge vonden van de 73-jarige bewoonster. De vrouw moet volgens de politie- arts drie weken dood in haar huis hebben gelegen. De buren dachten dat zij met vakantie was. De politie werd gewaarschuwd door een opzichter van de woningstich ting. die eigenaar is van het huis. De opzichter had enkele malen vergeefs aangebeld. De vrouw is volgens de politie een natuurlijke dood ge storven. De vrouw had op 15 juli Nederland moeten verlaten, maar ze heeft haar uitzetting tot nu toe weten te verhin- deren door een kort geding tegen de Onzekerheid staat der Nederlanden aan te span nen. Vorig jaar augustus is ze in Tur- kijke getrouwd met een landgenoot die al negen jaar in Nederland woont. als deze in de toekomst moet worden voorkomen. Van de uitslag van het onderzoek zal afhangen of nadere maatregelen of voorschriften tot stand moeten komen. Ik zal mij daar op in elk geval ernstig beraden." al dus De Ruiter. Als de dood zo bang' De Raad van Kerken van Rhoon heeft in een brief aan staatssecretaris Haars (justitie) aangedrongen op een onafhankelijk onderzoek. Het feit dat de Marokkaan „als de dood zo bang" werd toen hij hoorde dat de politie zijn verblijfspapieren wilde zien, is volgens de Rhoonse Raad van Ker ken tekenend voor de situatie waarin de gastarbeiders in Nederland verke ren die door de zogeheten 1 novem- berwet illegaal zijn geworden. Verder vraagt de raad zich af of een „derge lijk ongelukkig incident" niet al te sterk doet denken „aan de zo beruch te pasjeswet in een land als Zuid- Afrlka of aan de volkomen tegen ons rechtsgevoel indruisende „veilig heidsmaatregelen" van de KGB in Moskou, voor en tijdens de Olympi sche Spelen." CUYK In Cuyk is gisteren één van de twee poedertorens van de Nutri- Icia-fabriek uitgebrand. In de toren werden melkprodukten in poeder- vorm gefabriceerd. De schade loopt in de miljoenen guldens. Na haar huwelijk is zij bij de ouders van haar man in Rijssen gaan wonen. De staat beroept zich op een zoge noemde vreemdelingennotitie, waar in vorig jaar juni werd bepaald dat verlening van een verblijfsvergun ning mede afhankelijk is van de vraag of voldoende woonruimte be schikbaar is. De gemeente Rijssen meent dat daarvan in dit geval geen sprake is. omdat de betrokken wo ning slechts plaats zou bieden aan 6.4 personen, terwijl met de komst van de Turkse het aantal bewoners tot zeven is gestegen De raadsman van de vrouw, mr. J. Dijkman uit Almelo, vindt het discriminerend om de bouwverordening niet toe te passen als het om Nederlanders, maar wel als het om buitenlanders gaat. Ook in Nederland werd gisteren op kleine schaal weliswaar herdacht dat vijfendertig jaar geleden de eerste atoombom op Hirosjima viel. Voor de hekken van het Vredespaleis demonstreer de gisteren het comité „Vrouwen voor Vrede". De demonstratie zal vandaag en morgen nog voortduren. De foto toont zittend op de grond een Japanse boedhistische monnik, die gedurende deze drie dagen in hongerstaking is gegaan. Zie ook pagina 5. Van onze sociaal-economischc redactie AMSTERDAM Uit de voor lopige resutaten van een NIPO enquête, onder andere in op dracht van een studentenuit- zendbureau. blijkt dat eer groot aantal studenten moet werken om in zijn of haar le vensonderhoud te voorzien. Bij dit onderzoek waren ruim dui- zend studenten betrokken. De Nederlandse student is met name aangewezen op vakantie werk. Aan de ene kant doordat de verzwaring van de studie programma's geen ruimte laat om in de loop van het studie jaar te werken en aan de ande re kant doordat het mogelijk is om in het derde kwartaal een maand tegen het geldend mini mumloon te werken zonder dat daardoor ae kinderbijslag in gevaar komt. Zo'n 49 procent van de studen ten aan hogeschoool of univer siteit heeft een inkomen dat lager is dan negenduizend gul den per jaar. Veel studenten proberen via tijdelijk werk dat jaarinkomen wat op te vijzelen. Gezien de ontwikkelingen op de (tijdelijke) arbeidsmarkt wordt het echter voor studen ten steeds moeilijker om een baantje voor korte tijd te be machtigen. Staatssecretaris Haars moet volgens de Rhoonse Raad van Kerken haar beleid ten aanzien van de illegale buitenlandse werknemers nogmaals herzien.,.In afwachting daarvan moet de politie opdracht krijgen zich ui terst voorzichtig op te stellen wat controle betreft of zich misschien zelfs voorlopig helemaal van aanhou dingshandelingen te onthouden, ge zien het gespannen klimaat van angst en onzekerheid waarin veel gas tarbeiders zich momenteel in Neder land bevinden", aldus de Rhoonse Raad van Kerken. De raadsvrouwe van de omgekomen Marokkaan, mr Henriétte Nicolai, heeft bij de officier van justitie in Rotterdam op een gerechtelijk voor onderzoek aangedrongen. Eerder de ze week vroegen het Landelijk aktie- comité wet arbeid buitenlanders en het Nederlands centrum buitenlan ders om een onderzoek naar de oor zaak van de schietpartij. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De opleiding van politiemensen moet minder theoretisch worden en meer worden gericht op de praktische problemen waarmee de politie te maken krijgt. Daarom moet er in de opleiding een stageperiode van vijf maanden komen, en moet de opleiding worden verlengd van twaalf naar negen tien maanden. Over die opleiding is in het verleden al veel te doen geweest. Een van de belangrijkste bezwaren ertegen was altijd dat de opleiding te theoretisch is en te weinig rekening houdt met de alledaagse maatschappelijke proble men waarmee politieman of -vrouw te maken kan krijgen. Met het oog hierop adviseert de Tot deze aanbevelingen komt de Stuurgroep herziening primaire op leiding in een rapport aan de minis ters Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie). De stuurgroep bestaat uit ambtenaren van de twee departementen, onderwijsdeskundi gen en politie-ambtenaren. Zij heeft als taak de bewindslieden te advise ren over verbetering van de politie- opleiding. ADVERTENTIE maar nog altijd leuker dan fietsen, al lees je in die krankzinnige wandelboeken niets over de krachtige poeplucht die het naaldbos soms doordringt. P. van der Eijk opent een Tijd-serie ('Onderweg') over de verschillende manieren waarop de mens zich verplaatst. Werkgeversbaas Van Eijkelenburg wil aan tafel met Groenevelt Anti zionisme. vroeger en nu De milde dood via de erkende boekhandel Abspoel over tien jaar krakersoorlog Toe nemend verzet in Guatemala. De toneel makers 6. Jan Joris Lamers en de coöperatieve gedachte Valkenburg, het Walhalla van het Zuiden Tekenaar Peter van Straaten: 'Mensen vallen altijd tegen' stuurgroep ook om de toelatingsleef tijd te verhogen. Die zou in plaats van zeventien jaar nu op negentien jaar gesteld moeten worden, vindt de Stuurgroep. Achterliggende gedach te hiervan is dat de aspirant-politie man dan in een volwassener stadium aan de opleiding begint. Tot de lage toelatingsleeftijd van ze ventien jaar is indertijd besloten, om dat de politie te kampen had met een tekort aan personeel. Dat tekort is nu voor een groot deel weggewerkt. De hernieuwde politieopleiding, zoals de stuurgroep die voor ogen heeft, zou in 1982 kunnen beginnen. Wiegel en De Ruiter moeten zich ech ter eerst nog over de voorstellen van de stuurgroep uitspreken. voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor Vh gulden Naam Adres Plaats Tel Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht, ook In het weekend): 020-462062 door Rimmer Mulder Op tal van redactievergade ringen moet het dit voorjaar te horen zijn geweest: als we dan toch naar Moskou gaan kunnen we niet alleen over de Olympische Spelen berich ten, maar dan moeten we ook iets van de andere kant van Rusland laten zien. Het resultaat was de afgelopen we ken een onophoudelijke stroom waar nemingen van verslaggevers ter plek ke over sombere Moskovieten, sfeer loze restaurants, lege winkels, stren ge bewakers, geheime agenten en al dat soor triestigheid. Zo overstelpend was de stroom over „de andere kant" dat nu weer de vraag moet worden gesteld of de Nederlandse pers het niet te bont heeft gemaakt. De Groe ne is zeer streng in zijn oordeel: „De verslaggeving rond de Olympische Spelen in de Nederlandse pers heeft over het algemeen uitgemunt door zwartkijkerij en onbenulligheid". Het blad vat de prestaties van de vak broeders samen als „een opgewarmde prak clichés, die maar aan één ding doen denken: de berichtgeving over het kapitalistische westen in de Sow- jet-pers". De Groene biedt zelf een proeve aan van hoe het dan wel zou moeten. Twee van zijn medewerkers reisden „als socioloog" langs vijf ste den in de Sowjet-Unie om daar in park en horeca bedrijf de gewone man te ontmoeten. Toegegeven, het lange verhaal snijdt meer hout dan menig „sfeertekening" die we de afge lopen tijd als bijprodukt van de sportverslaggeverij hebben kunnen genieten. Maar wat De Groene deed is natuurlijk wel meer gedaan en Bleich en Van Herpen moeten niet doen alsof zij het eerste genuanceer de verhaal van achter het IJzeren Gordijn hebben gehaald Hun in drukken zijn overigens niet zoveel zonniger dan die van de sportjourna listen. Zij zagen ook een maatschap pij" van boven naar beneden georga niseerd. hiërarchisch, autoritair". Maar het was niet alleen maar som berheid: „Parken zijn een uitgelezen plaats om een praatje te maken en het eerste wat je dan opvalt is de vrijmoedigheid, vriendelijkheid en oprechte belangstelling van de Russi sche gesprekspartners. Vaak gepaard aan een rotsvast geloof dat het ner gens zo mooi kan zijn als in de Sowjet-Unie." Selectief De sportredacteuren van Vrij Neder land, Barend en Van Dorp. zijn even min tevreden over de prestaties van de Nederlandse pers in Moskou. Zij maken daarbij gebruik van een be grip dat totnutoe vooral door rechts werd gehanteerd: de selectieve ver ontwaardiging. Het wordt er vooral vaak bijgehaald als het over Zuid- Afrika gaat. Beken je je als krant tegen de apartheid dan wordt er stee vast wel door iemand geroepen „En Rusland dan? Is het daar soms be ter?" Dat schijnt dan voldoende te zijn ook al toon je met een eenvoudi ge knipselmap aan dat je de afgelo pen jaren voortdurend hebt bericht dat het in Rusland ook niet pluis is. Selectieve verontwaardiging dus. Ba rend en Van Dorp maken een vergelij king tussen de berichtgeving in enke le bladen over het wereldkampioen schap voetballen in 1978 in Argenti nië en de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De overeenkomst tussen deze twee landen is dat ze beide dictaturen zijn en een groot sporttoernooi hebben gebruikt om de wereld eens iets groots te laten zien. Toch hadder/enkele Nederlandse me dia destijds in Argentinië alleen maar oog voor het voetballen, terwijl ze nu in Moskou wel ineens allerlei maat schappelijke en politieke tekortko mingen zagen. Dat bezorgt Barend en Van Dorp „een nare smaak in de mond". Ze wijzen ook op een merk waardige tegenstrijdigheid in de hou ding van de Nederlandse regering, die zich dit voorjaar uitsprak voor een boycot van de Olympische Spelen. VN schrijft nu: „Het eerste dat opviel bij aankomst op de nieuwe luchtha ven van Moskou was de merknaam van de aller-modernste controle-ap- paratuur voor bagage en passagiers: Philips. Waarom mocht Philips wel aanwezig zijn en meewerken waar de sporters dat niet mogen?" Propaganda Vrij Nederland heeft nog meer stof voor de serieuze denkers over het thema „Moskou en de pers". Barend en Van Dorp hadden een vraagge sprek met het hoofd van Radio Mos kou Wereldomroep. Een handige pra ter die in elk geval niet moeilijk doet over onafhankelijkheid en objectivi teit van de pers. In alle eerlijkheid zegt hij: „Wij zijn er inderdaad om de mening van de regering en de ideolo gie te verdedigen Hoe dan ook. de journalist beïnvloedt altijd mensen. Wij zijn ons daar zeer van bewust. In het westen werkt een journa list veel meer aan zijn eigen ego, een goede journalist in het westen bete kent dat je een ster bent, dat je een persoonlijkheid bent. En wij hebben als journalistieke basis: hoe kun je in dienst staan van de mensen." Ziezo, dat kunnen al die verslaggevers die bij hun uit Moskou doorgebelde stuk je zo nodig hun pasfotootje moesten laten afdrukken in hun zak steken. Radio-hoofd Wladimir Posner kraakt nog een paar noten over de commer cieel opgezette westerse pers, maar geen nood Als we ons helemaal door deze Moskoviet in de verdediging ge drukt voelen hebben we immers al tijd nog Anton Constandse achter de hand. Al jarenlang kan deze onbelem merd in de Nederlandse media waar schuwen tegen de door het Ameri kaanse groot-kapitaal opgezette im perialistische en laat-kolonialistische komplotten die het ontstaan van een betere wereld verhinderen. In De Nieuwe Linie belicht Con standse deze week het waarom van al die zwarte publiciteit over de Sowjet- Unie De Nederlandse pers blijkt de afgelopen weken (bewust of onbe wust?) te hebben meegespeeld in een duivels plan dat tot doel heeft u en ons rijp te maken voor de komende mars naar Moskou, niet om er te sporten maar om er de Russen mores te leren. Of. in de woorden van Con standse: „De selectieve verontwaar diging jegens Moskou heeft ten doel ons voor te bereiden op een komende militaire afrekening, waarvoor een oorlogsgeest noodzakelijk is." Een kort commentaar is de bijdrage van Hervormd Nederland aan de na beschouwingen over de Olympische Spelen. De commentator heeft zich geërgerd aan de onmenselijke kanten van de topsport en concludeert: „Het is de hoogste tijd dat aan de uitwas sen in de topsport een einde wordt gemaakt. En de Olympische Spelen moeten voortaan geboycot worden, waar ze ook worden gehouden." Veel uitvoeriger (uiteraard) is Hervormd Nederland over de overeenkomsten en verschillen tussen sekten en chris tendom. Gerard de Haas. de schrijver van het stuk. geeft toe dat er heel wat overeenkomsten zijn. Om de opval lendste maar te noemen: „De sekten beroepen zich er op dat alleen zij de ware weg naar het heil kennen met uitsluiting van alle andere wegen. Dat vinden we terug in de leer van het christendom als de enige ware gods dienst." Als verschil voert De Haas aan dat het christendom de mensen toch een beetje ruimte laat zichzelf te zijn. terwijl bij sekten elk individua lisme wordt onderdrukt: „De sektele den bestaan niet als individu, maar alleen als soort en daarom denken en doen ze precies hetzelfde." Na zo'n zin zou het gemakkelijk zijn weer over Moskou te beginnen, maar genoeg Deze week in Hervormd Nederland: Een vertrouwelijk rapport wil harde aanpak: De falende deskundigen zien geen andere uitweg. Verder: Gerard de Haas: overeenkomsten en verschillen tussen sekten en christendom Louis Velleman: Thatcher plaveit de weg voor revolutie Interview, de waardenschaal van geneesheer-directeur Michels: 'Lekker eten, lekker drinken, lekker vrijen, lekker roken' Dr. Boerwinkel over Comenlus, een man die de hoop levend hield Boliviaanse mijnwerkers: Wij hebben alles om de militairen te verslaan, behalve wapens Na Kopenhagen: Wie denkt dat de fut uit het feminisme is, heeft het mis De werktijdverkorting in een stroomversnelling Hein Roethof over illegalen: Actievoerders moeten bij Albeda op de stoep staan, niet bij Haars. En: De krakers en hun actie Israël en zijn vrienden W< iet topsport. O Ik neem een proefabonnemenl van iwee maanden voor 6.- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per half jaar u Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-5121II. Overal in de losse verkoop 1,85 ADVERTENTIE "Ik keelkanker? Onzin." Een herboren Karei Appel toont in Duitsland totaal nieuw werk. Nederland hoeft niet meer. "Nederlanders houden niet van superman, alles en iedereen moet gelijk zijn." Over zijn kunst: "Ik ben de brenger van een nieuwe stijl. Geen ouwe teilen water en stukken roest." Tv-piraten op de buis: uw dagelijkse portie porno De wraak van Billy Carter op zijn grote broer WEKELIJKS NIEUWSMAGAZINE BRIEVEN Schande om so veel ruimte te besteden aan die commerciële aanrotzooier Karei Appel! Wat moet die orgastische kvastenknoeier in uw blad? Qi dat in het land ran Rembrandt. Schrijf liever over Anton Piecki Opmerker Prima artikel over die geniale baanbreker Karei Appel, die alle koektrommeltjeskunst van Rembrandt, Van Gogh en Mondriaan zo kleurrijk weg borstelde. Waar blijft het Appel-museum? Toeschouwer

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11