Westland protesteert tegen baggerlozingen in zee Juridisch steekspel rond schade Van der Luit let op de grootvuilvakantie! 's Gravenzande en Monster wijzen op onrechtmatig storten door Rijkswaterstaat en Rotterdam Over verzakkingen in Zoetermeers winkelcentrum KORT issSgi Vijf jaar voor brandstichting Vuurwerk festival in Scheveningen Opwekkingssamenkomsten GEMEENTE DELFT Uitnodiging Oasedag Medewerk(st)ers Stamboekadministratie WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1900 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers 'S GRAVENZANDE/MONSTER De burgemeesters van 's Gravenzande en Monster hebben bij de minister van ver keer en waterstaat, Tuijnman, aangedrongen op de onmid dellijke stopzetting van baggerlozingen in zee voor de kust van het Westland. In een protesttelegram wijzen zij op de onrechtmatige startactiviteiten, uitgevoerd in opdracht van de gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat, die een bedrei ging vormen voor de volksgezondheid. Het telegram is verstuurd vooruitlo pend op de uitkomst van een onder zoek dat het rijksinstituut voor zui vering van afvalwater (RIZA) vorige week heeft uitgevoerd. Het RIZA heeft monsters genomen van bag ger, zeewater, zand, alsook mon sters van lucht in de nabijheid van lozende schepen. De directie Noord zee van Rijkswaterstaat had het RIZA ingeschakeld nadat de politie van Monster had gemeld dat sche pen op één kilometer uit de kust bagger loosden. Tevens is de direc tie Noordzee in contact getreden met de opdrachtgever van de lozin gen, de directie Beneden Rivieren (ook een afdeling van Rijkswater staat) en verzocht om in het vervolg het vaarprogramma zo aan te pas sen dat het slib op vijf kilometer uit de kust terecht komt. Ontheffing Gebleken is dat de directie Bene den Rivieren bagger loost zonder een vereiste ontheffing van de Wet Verontreiniging Zeewater. Wel ligt er een aanvraag bij de minister voor het lozen van 10 miljoen kubieke meter bagger, maar de toekenning daarvan is vertraagd. Rijkswater staat geeft opdracht om te bagge ren in het Rotterdamse Waterweg gebied. Verschillende aannemers zorgen ervoor dat de zeewaarts gele gen havens, de toegangskanalen en de aanlooproutes niet dichtslibben. Rijkswaterstaat spreekt van „min der verontreinigd" slib. Het verwijderen van bagger en de lozing daarvan in zee gebeurt al sinds het begin van de jaren zestig. Voor de kust van het Westland be gon het lozen in 1970, eerst met kleinere hoeveelheden, maar door de uitbreiding van het havengebied is die hoeveelheid toegenomen tot ruim 14 miljoen kubieke meter per jaar. Momenteel verschijnt tien tot twintig maal per dag een bagger schip voor de Westlandse kust. Vragen Het protesttelegram van de West landse burgemeesters is niet het eerste bezwaar dat zij uitspreken over de lozingen in zee. B. en w. van Monster lieten al in april vorig jaar weten aan Rijkswaterstaat en de gemeente Rotterdam verontrust te zijn, daartoe aangezet door vragen van het gemeenteraadslid Van de Zwan van Gemeentebelangen, die als voorzitter van de zeebootsport- vissers in Ter Heijde al geruime tijd tevergeefs op makreel viste. Burge meester M. Rooijen van 's Graven zande maakte in maart vorig jaar 14 miljoen kubieke meter slib per Jaar opgezogen. Rapport Bagger wordt per schip vervoerd naar de lozingsplaats in zee voor het Westland. bezwaar tegen het verlenen van een ontheffing van de Wet Verontreini ging Zeewater aan Rotterdam, om dat hij het niet eens was met het stortings gebied op vijf kilometer uit de kust. Ook de Tweede Kamer leden Van der Zande (CDA) en Ver kerk (WD) hadden om zo'n bepa ling gevraagd. De minister ant woordde dat het sllbgehalte bij de Westlandse kust daardoor niet zou veranderen en zag verder geen aan leiding om een wijziging in de ont heffing aan te brengen. Gealarmeerd door de reddingsbri gade van Monster, die meldde dat de kwaliteit van het zeewater sterk achteruit ging, is de gemeentepoli tie de lozingsactiviteiten van de baggerschepen gaan onderzoeken. Volgens een rapport dat vorige week bij b.< en w. op tafel lag is er wel degelijk sprake van verontrei nigd slib, in tegenstelling tot de berichten over „minder verontrei nigd" slib van Rijkswaterstaat. Het normale bagger zinkt snel naar de zeebodem, maar volgens de politie blijft nu een grote hoeveelheid drij ven dat naar olie ruikt. Daar keek het gemeentebestuur overigens niet van op. Een ambtenaar verteldegis- teren dat Rijkswaterstaat ooit heeft toegegeven dat er uit de Rotv 1 damse binnenhavens ook wel „n* verontreinigd" slib is aangevoe» verontreinigd door de petrochejjj sche industrie en het sterk verviju. de Rijnwater De directie beheer en kwaliteit vr^ Rijkswaterstaat zegt desgevraafW dat dit inderdaad voorkomt. 1 ontheffing die de gemeente RotltAi dam voor deze lozingen heeft, i o paalt echter dat het rijks ins titno voor zuivering van afvalwater óp(n€ mate van verontreiniging toezie Elke veertien dagen neemt deze-^ stantie lucht- en watermonstedt Bovendien vaart op elk baggersciw een opzichter mee van Rijkswat) staat of Rotterdam die er voor rnoj) zorgen dat er daadwerkelijk Wor^« geloosd op de zogenaamde lonju Noord, ongeveer vijf kilometer tygji noordwesten van Hoek van Hds land. Dat de schepen de laatste fo dichter bij de kust lozen wijt to woordvoerder van Rijkswat* aan „onnadenkend manoeuvi Gevolgen De gevolgen vap«de baggerlozingte, voor het leefmilieu in zee zijn steeds niet onderkend. Heel weinyp inzicht heeft men volgens Rijks»,, terstaat in de gevolgen op lait» termijn. Bij het rijksinstituut vtf zuivering van afvalwater bestaat f" behoefte om meer onderzoek in <y. richting te ondernemen. ratérstigc uvreragc l De gemeente Rotterdam heeft een brief aan Monster en 's-Graze zande geschreven „noodgedwoj») gen" voor hun kust te lozen Ise plaats van kritiek zou de Rottoie damse burgemeester Van der Louat liever uit het Westland suggesttbr ontvangen over mogelijke andevc lozingsplaatsen. C* ADVERTENTIE door Marcel ten Hooven ZOETERMEER Er dreigt een uitzichtloos juridisch steekspel te ontstaan over de vraag wie aansprakelijk is voor de schade, die de winke liers van het Zoetermeerse winkelcentrum Meerzicht hebben geleden toen zij an derhalve week geleden nood gedwongen hun deuren een dag moesten sluiten. Het gemeentebestuur gelastte de sluiting, omdat het centrum wegens instortingsgevaar bijna geheel moest worden gestut. Volgens een Jurist van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV), die de belan gen van de 23 gedupeerde winkeliers behartigt, lijdt het geen twijfel dat de Ennia-verzekeringsgroep (de eigena resse van het winkelcentrum) voor alle inkomstenderving moet op- draalen. Mr. E. Kruiderink: „Het algemene huurrecht, maar ook het huurcon tract dat Ennia met de winkeliers heeft gesloten, Ls daar duidelijk over. De Ennia moet zowel de omzetschade betalen, als het verlies van wegge-' gooide voorraden die aan bederving onderhevig waren (bloemen, vlees waar). Daarnaast krijgt de Ennia de rekening gepresenteerd voor de hoe veelheid winkelruimte, die verloren is gegaan door het plaatsen van stutten." Wijsheid Uit een perscommuniqué moesten de winkeliers gisteren echter vernemen dat de Ennia zich niet verantwoorde lijk voelt voor de schade, „die de ondernemers in het winkelcentrum menen geleden te hebben." Ook de verzekeringsmaatschappij haait deze wijsheid uit het huurcontract. Drs. F. AUDITIE Kunstkring 'De Dis sel' in Leidschendam organiseert op vrijdag 19 september een concert, verzorgd door amateurmusici. Van daag (van 14 tot 17.30 u en van 19.30 tot 2130 u) vinden in gebouw De Dissel', Damlaan 44 te Leidschen dam, audities plaats voor mensen die menen hun prestaties in een bredere dan de huiselijke kring te moeten laten horen. ROOS- VAN DE MAAND In het restaurant van het Westbroekpark vindt vanmiddag (14.30 u) de prijsuit reiking plaats van de Roos van de Maand juli. Bij de plantsoenendienst zijn duizend verkiezingsbiljetten bin nengekomen, waarmee de bezoekers van het park de publieksprijs hebben bepaald De eerste prijs is voor de Franse roos Nirvana: tweede is de Engelse roos Flargrant Delight. De derde prijs gaat naar de Nederlandse Roos 'Amsterdam', die onlangs ook al de Gouden Roos van Den Haag won. POPMUZIEK - Op het Alber- dingk Thijmplein in de Haagse Spoorwijk treden vanavond drie pop groepen op. Om 18 uur begint de groep Stich, om 19.15 gevolgd door Strawberry Jam. Om 20.30 u besluit de formatie Straight het mini-popfes tival. Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tol opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142b44' Mondriaan, -die een belangrijk deel van zijn jeugd doorbracht in Winters wijk. De documentaire tentoonstel ling belicht het leven van Plet Mon driaan in relatie tot zijn calvinisti sche milieu en de parallellen met het artistieke werk van zijn vader en oom Frits. Een twintigtal geéxposeerde werken van Piet heeft betrekking op zijn Winterswijkse woonomgeving. Verder zijn er o.m. litho's van vader Mondriaan en schilderijen van oom Frits te zien. MONDRIAAN - In het Haagse Gemeentemuseum is de expositie 'Mondriaan in Winterswijk' openge steld. Gewijd aan het leven van Piet FILMS In het Museum voor het Onderwijs aan de Hemsterhuisstraat in Den Haag vanmiddag om 14 uur vakantiefilm voor de jeugd 'Mattie de ganzenhoeder'. Toegang 1,75 ORGELCONCERT In i Agathakerk in Llsse morg (20.15 u) een orgelconcert door-G les de Wolff. Op het program] ken van Andriessen. Reger. Messiaan en Van der Horst PAUZECONCERT - In de C of St. Jacobskerk in Den Haag: genmiddag een pauzeconcert vai organist Ronald Stalk. Aani 1245 BACH-HERDENKING - i gebruikelijk op de eerste dondi in augustus brengt Jan van den in de Nieuwe Kerk in Delft moi avond de jaarlijkse Bach-herdenk Achter het winkelcentrum Meerzicht is de gemeente bezig met de aanleg van een nood parkeerterrein. Dit iz nodig, omdat het officiile parkeerdak is verzakt. A. A. Stapels, één van de directeuren van de Ennia, zei gisteren: „Het gaat om gebruikelijke bepalingen omtrent aansprakelijkheid in huurcontracten en die zijn duidelijk: onze maat schappij is niet aansprakelijk." Over welke bedragen de winkeliers en de Ennia bekvechten, is nog niet be kend. Het KNOV inventariseert mo menteel per winkel de kosten, die op de schadeclaim komen te prijken. Al leen naar de bruto-winstderving is een schatting gedaan; een winkelier ADVERTENTIE Wilt u er rekening mee houden dat er in de periode van 1 juli tot en 15 augustus geen grootvuil wordt opgehaald. Danku! Dienst der Gemeentereiniging Newtonstraat 2, 2562 KR 's-Gravenhage Telefoon: 070-654812 heeft een bedrag van 50.000 gulden genoemd. Op 13 augustus gaan de Ennia en het KNOV hun juridische discussie aan de onderhandelingstafel voortzetten. De overlegsfeer kan bij voorbaat al als „grimmig" worden betiteld. Mr. Kruiderink: „Het is bepaald niet ele gant van de Ennia om haar verant woordelijkheid voor de schade in een persbericht van zich af te schrijven. Dat zal niet bevorderlijk zijn voor de sfeer van de besprekingen." Oorzaak Het technisch adviesbureau Hage- man maakte gisteren de resultaten bekend van zijn onderzoek naar de oorzaak van de verzakking van het winkelcentrumdak (zie elders In deze krant). Het blijkt dat bij de bouw van het parkeerdak in 1975 ondeugdelijk materiaal is gebruikt: de betonnen draagbalken in de dakconstructie missen een deel van de voorgeschre ven bewapening. Verder bracht het onderzoek aan het licht dat de voe gen in het dak onvoldoende speling hebben om de altijd in beton aanwe zige spanningen op te vangen. Voor beide onvolkomenheden (het gebruik van ondeugdelijk materiaal en het gebrek aan speling ln de zoge naamde dilatatievoegen) is de bou wer van het winkelcentrum, Inter- vam (de bouwschakel van de Hol landse Beton Groep) volgens juridi- Van onze rechtbankverslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft de man, die begin dit jaar brand stichtte in een pand aan de Oleanderstraat in de Maasstad, waarbij elf doden vielen, tot vijf jaar veroordeeld Deze straf was conform de els van de officier van Justitie tegen de 57-jarige voormalige meubelmaker Jan T. Uit een psychiatrisch onderzoek is geble ken dat de man in mindere mate ontoerekeningsvatbaar moet zijn ge weest toen hij zijn daad uitvoerde. De raadsman van T betoogde op de zitting dat geen enkele straf de onrust onder de na bestaanden kan wegnemen. sche deskundigen aansprakelijk. Ook Intervam doet echter alsof zij het bur gelijk wetboek niet kent. „Over de vraag, wie de herstelkosten van het dak moet betalen, zijn wij nog niet uitgepraat. Daar geef ik geen com mentaar op," zo stelde een woord voerster van het Rijswijkse bouwbe drijf gisteren. Na lang doorvragen verschuilt zij zich achter de rug van directeur Stapels van Ennia; die zou er meer over kunnen zeggen. De heer Stapels doet dat echter niet. Het her-" stel van het dak is een zaak van Intervam, zegt hij. Het doorverwijzen verbaast mr. Krui derink, die weliswaar niet is inge huurd om te bepalen wie de herstel- kosten moet betalen, maar wel het burgelljk wetboek kent. „Intervam kan er niet onderuit: zij zal in de buidel moeten tasten." SCHEVENINGEN Zes vuur werkfabrieken uit verschillen de landen sullen zorg dragen voor het programma tijdens een groot vuurwerkfestival dat vanaf vandaag tot en met zon dag in Scheveningen wordt ge houden. Vier dagen achtereen, elke dag om 22.30 uur vuur werk op het strand. Vuurwerk hoort bij Schevenin gen als de Dikke bij de Dunne, meent de Haagse VVV. Een feestelijk gebeuren in de bad plaats, aangekondigd met vlag getjes op de trams en bussen van de HTM. Achtereenvolgens een Franse, een Duitse, een Italiaanse en een Japanse firma sollen dezer dagen hun produkten de lucht inschieten, met saterdagavond als finale een slotprogramma van eigen bodem. Na de Japan se bijdrage zal de M.S. Vuur werk van 23.15 tot 23.45 het nog eens dunnetjes overdoen. U bent DONDERDAG-AVOND 7 augustus hartelijk welkom in „De Haard", Daguerestraat 16, Den Haag, aanv. 19.45 uur. Spreker Evangelist A. Schenk Inl. mevr. Adams, tel. 070-230772 Het comité. Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van de gemeente Delft, brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 7 augustus 1980, gedurende twee weken voor een ieder ter gemeente-secretarie van Delft, afdeling stadsont wikkeling en openbare werken, Oude Delft 116, alhier (kamer 6), de volgende bouwplannen ter inzage liggen: 1 voor het verbouwen en uitbreiden van het woonhuis Nieuwe Langendijk 104. ingediend door de heer A. Fusco; 2. voor het verbouwen van het restaurant Hippolytus- buurt 8, ingediend door de heer N. Mallee: 3. voor het verbouwen van het pand Loudonstraat 36. ingediend door de heer W. Pagie, 4. voor het verbouwen van het pand Eliza Dorusstraat 8, ingediend door mevrouw L. v. d. Velden-Veraart. De plannen genoemd onder 1 en 2 zijn gelegen in het gebied vallende in het in procedure zijnde Komplan '76. De plannen genoemd onder 3 en 4 zijn gelegen in het gebied vallende in het vastgestelde bestemmingsplan „Hof van Delft 1979". Wij zijn voornemens de bouwvergunningen te verlenen met toepassing van het bepaalde bij artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet. Gedurende de termijn van tervisielegging kan een ieder naar aanleiding van elk der bouwplannen afzon derlijk schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders. Oude Delft 137 te Delft, bezwaren in dienen. Delft, 6 augustus 1980 Burgemeester en wethouders voornoemd. (get.) R. M. Gaflas, burgemeester (get.) G. P. van Cranenburgh. secretaris Zaterdag 9 augustus, aanvang 10 uur. WIJkgabouw „De Haard", Daguerastraat 16,1* Den Haag. Spreker: ds. J. W. van Petegem* Kinderen worden beziggehouden. Lunchpakket meebrengen. Wij zorgen voor koffie en thee. Inl. mevr. Adams, telefoon 070-230776. Het Oase-team.f KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDERLANDSCHE RUNDVEE-STAMBOEK" Stadhouderaplantsoen 24 Den Haag Poatadrea: Postbua 29701 - 2502 LS Deny Haag Tel. 070-469639 a vraagt Voor het in teamverband verzorgen vanj] onze administratie zoeken wij voor de peri-f ode van één jaar enkele accurate mede-a werkers, die indien gewenst ook part-time i aangesteld kunnen worden. Als belangrijkste onderdelen van onze act a ministratie kunnen genoemd worden de» registratie van kalveren, inhoudende een controle op de opgegeven afstamming van' de dieren, het aanvullen van bestanden met produktiegegevens van stamboekdie- ren, alsmede het vervaardigen van afstam-ft mingsbewijzen voor binnen- en buitenland. Geboden wordt een prettige werkkring en goede arbeidsvoorwaarden waaronder een^ 13e maand en voor tuil-timers variabelen werktijden Voorkeur hebben zij. die in hel bezit zijnE van een MAVO-diplome of de nodige erva ring op administratief gebied hebben i gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6