Vanmuizevallen tot heiligen I ié Olympische herdenkirigsvoorwerpen uiditel Berichten uit het 'Land van steen' PTT begint morgen met proef Viditel Verzamelen geblazen in Zeist en Leeuwarden pfcbfcelecnmmunicafciej Roman van Alex La Guma Nieuwe boeken Tollensherdenking in Rotterdam WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET V 4 - m door G. Kruis ZEIST De Zeister Stichting voor Kunst en Kuituur komt zo nu en dan met presentaties waar je je nostalgische gevoelens en vandaag de dag heeft zelfs de jeugd die lekker de vrije teugel kunt laten. Ze hebben er dan ook de geëigende ruimte voor, het riante Slot te Zeist, waar naast de „gewone" kunst tentoonstellingen periodiek ook iets heel anders wordt ge toond. Ik herinner me nog heel goed de ex positie „Betovergrootvader te koop" al was dat zes jaar geleden, in 1974 waar Leonard de Vries boek „Ad- vertentieën" voortreffelijk door voor werpen geïllustreerd werd. Nu is er weer een uitstekend gekozen vakan tie-tentoonstelling, niet zo'n gigan tisch opgezet project als die „betover grootvader". maar toch goed voor duizenden bezoekers, die er. dat kun. je zien. duidelijk hun hart ophalen. ..De verzamelwoede van. een titel waarvan de puntjes staan voor een kleine veertig namen. Niet allemaal bekend gemaakt), de helft wilde ano niem blijven, maar wel allemaal hart stochtelijke verzamelaars Van hele fraaie zaken tot en dat heeft in dit geval niets met kritiek te maken, integendeel de meest vreemde din gen. Dat iemand postzegels, suiker zakjes of sigarebandjes „spaart", hoor je wel meer en ze moeten dat vooral blijven doen! maar hoe komt iemand er op muizevallen te gaan verzamelen. En niet gewoon een paar verschillende merken van die plankjes met zo'n gemene veer erop. maar de meest ingenieuze en ver- schikkelijke ondingen, waarvoor de ideeën al honderden jaren geleden werden uitgedokterd, en die daarna alleen nog maar werden „verbeterd Zespersoons Er staan zelfs ..zespersoons' -appara- ten tussen en er is er een. die zodanig is geconstrueerd, dat een muis, die, aangetrokken door wat lekkers, vla een soort torentje op een wippend plankje terecht komt. waardoor hij in een pot water valt. Het terugvallende plankje opent zelfs daarna weer het deurtje voor het volgende slachtoffer. Misschien teveel aandacht voor maar één van de honderden voorwerpen die er hier te zien zijn. Zie het maar als een toch eigenlijk gruwzaam voor beeld van kwaadaardige (on-)mense- lijke vindingrijkheid. Bij sommige andere collecties vraag je je ook wel eens af, hoe ze ontston den. maar die muizevallen spannen de kroon. Want al is het bijeenbren gen van deurknoppen ook niet be paald een populaire hobby, je kunt je voorstellen, dat een architect en dat is hier het geval op een gegeven mo ment op het idee komt. Zo verzamelt ook iedere huisvrouw knopen, maar ze weet het alleen niet. De anonieme dame (denk ik) die hier haar schatten toont, keek niet alleen, maar zag ook (naast hele bijzondere en werkelijk mooie exemplaren was er ook nog een van die kartonnetjes met die linnen knoopjes, waarvan ik, in m'n on schuld, dacht, dat je die nog overal kon kopen. Rijp en groen Blikken speelgoed: idem dito. Hier is ook rijp en groen. Van vroeger en nu bedoel ik, want het wordt na de (voor de kinderen uiterst vervelende) periode van verantwoord en eerlijk houten speelgoed weer volop ge maakt. Alleen is 't nu nog maar zel den „Made in Germany" of „Made in Japan", 't komt voornamelijk uit Chi na en Korea. Maar 't Ujkt wel of ze nog dezelfde mallen gebruiken van vijftig jaar terug. Ik vind dat soort collecties altijd een tikkeltje trendachtig, 'n beetje modi eus-nostalgisch sfeertje hebben. Ze hebben in ieder geval niet het „on alledaagse" waar de organisatoren van deze expositie naar zeiden te streven, 't Zelfde had ik met de pop pen en de bierviltjes. Maar aan de andere kant: een mens z'n lust is een mens z'n leven en al zou Je zelf nooit op het idee komen om engeltjes, heili- Wt Mil WICKNWftC jBSNT U AL LiO j ji door Han» Estero - IT Van de in 1967 gepubliceerde roman „The stone country" van d de Zuidafrikaanse schrijver Alex La Guma verscheen eerder n dit jaar een Nederlandse vertaling onder de titel „Land van g steen". gen, katten, konijnen, giraffen, oli fanten of wat voor beesten dan ook te gaan verzamelen, 't is wel een gekke gewaarwording als Je er zoveel, zo verschillend van ultbeeldlgn, vorm, materiaal, bij elkaar ziet Maar dan sta je plotseling weer voor een werkelijk unieke verzameling exotische muziek-instrumenten, waarvan ik moet bekennen er niet één van naam te kennen. Die worden ook niet aangegeven, net zo min als de landen waar ze vandaan komen. Misschien teveel gevraagd in deze algemene opzet, maar toch jammer, want althans tijdens het uurtje dat ik er doorbracht bleek daar veel behoefte aan. Gericht Kostelijk en duidelijk zeer gericht verzameld zijn de tollen: drijf-, werp-, prik-, brom-, en gyroscooptollen, hele Enkele stukken uit de verzameling van de architect Warner van Keulen, die hoofdaakelijk uit deurknoppen bestaat Een boekenlegger uit de tijd dat het lidmaatschap van de ANWB nog een tientje per Jaar was. Herdenkingsbord uitgebracht door Mosa, ont werp Bernard van Vlijmen. Wandbord van fa. P. van der Want te Gouda. oude, hele mooie, zelfs een door een Maleise doekoen betoverde. Een in zending, die verlucht is met oude prenten en begeleid odor een stukje keurige-kinderen-moraal van Hieron- ymus van Alphen. Ik kan het niet laten, hier komt het: „Nooit loopt mijn drijftol zonder slagen; /want houd ik op, dan loopt hij niet. Ik heb hem in al dat slaan verdriet en zal om ander speelgoed vragen. /Poel, dat'k van een tol moeten leren met vlijt te werken zonder dwang. 'k Wil tot mijn straf mijn leven lang geen ander speelgoed (dan boeken) gaan begeren." Veertig verzamelingen, je blijft kij ken. En 't is echt van alles wat, fraai 18e eeuws glas. schaatsen, „ABC's" speelkaarten, spelletjes, vrijmetse laarsobjecten. boekenleggers, politie ke prenten van Jan Sluyters (waar van lang niet iedereen weet dat hij die. in Wereldoorlog I maakte), De roman speelt voor het grootste gedeelte in de gevangenis van Kaap stad. George Adams, de centrale fi guur. bevindt zich in voorarrest. Tij dens het verspreiden van pamfletten met een politiek opruiende inhoud werd hij door de politie op heteraad betrapt. Hij wacht nu op zijn berech ting Het voorarrest houdt voor George Adams de kennismaking met een hem tot op dat moment vreemde we reld in: de gevangenis De gevangenis voor zwarten en kleurlingen vormt een wereld op zich, met eigen régels, omgangsvormen, duidelijk gemar keerde sociale verschillen, een ken merkende taal en een ander bewust zijn van tijd dan buiten dit complex van gebouwen en bijgebouwtjes be staat. Wie hier als nieuweling en zoals Adams als nieuwlichter bin nenkomt, krijgt een inwijdingsproces door te maken voordat hij als lid van de gevangenisgemeenschap geaccep teerd wordt. De eerste orde, die niet straffeloos kan worden beledigd, is die van het bewakingspersoneel. Overtreding van de gevangeniswet- ten heeft verzwaring van straf tot gevolg. Daarnaast bestaat er de hiër archische orde van de gevangenen zelf. Er zijn leiders en volgelingen, despoten en slaven. Wie hiertegen in verzet komt, wordt murw geslagen of uit de weg geruimd, tenzij hij de leider weet te onttronen en zelf leider wordt. De roman beschrijft het initiatiepro ces van George Adams. Maar het deze gedwongen gemeenschap van gevangenen zonder zijn Idéalen van menselijkheid en wederzijdse hulp op te geven. (kitsch-) peper-en-zout-steiien, mooie kleine doosjes, vingerhoeden, hoede- pennen, etiketten van hoededozen zelfs, streekdrachtmutsen, bruide- gomspijpen, onderscheidingen, wa pens en een heel Interessante collec- s nrr> ïi™o£?rioIo<m3 met En 't terrein wordt er tegelijk verkend voor verder avonturen, overal aange prikte briefjes waarop de meest uit eenlopende zaken te koop of gewoon gevraagd worden: van bidprentjes, via alles over Tom Poes naar Boedd ha's al dan niet van speksteen. In het hoofdgebouw van het Slot Zeist. Nog tot 1 september, dinsdag tl m vrijdag van 10-17 nor, saterdag en xondag van 14-17 nur. Kinderen t/m 14 Jaar (en houders van diverse pas poorten 1.50, volwassenen 2.50. scholen in klasseverband (na telefo nische afspraak) gratis. Catalogus 7.50. Botsing cJoor Peter Karstkarel LEEUWARDEN Zowel van het sportgebeuren als van het politiek actiefront kwamen vanuit Moskou nogal 'katerige' berichten. Sport blijkt in elk geval geen autonome activiteit meer te zijn. zeker niet als het beoefend wordt in internatio naal verband. Al vele tientallen jaren lang discussieren inge wijden over de vraag of kunst en politiek gescheiden moeten blijven of over de constatering dat ze al lang niet meer te scheiden zijn Als je de resultaten van de vormgevers der Olympische Spelen bekijkt blijkt ook de (toegepaste) kunst bij dit sportgebeuren gebruikt te zijn met politieke, op zijn minst nationalistische en chauvinistische bedoelingen In het Princessehof te Leeuwarden is de tentoonsteling „Herinneringen aan de Olympische Spelen (1896- 1980)" ingericht, waarbij de vraag ge steld en de constatering gemaakt kan worden. De in deze stad woonachtige verzamelaar A. Th. Bijkerk doet al meer dan twintig jaar moeite om al lerlei olympische documentatie en trofeeën bijeen te brengen en uit die collectie werd een aantrekkelijke se lectie gemaakt Er zitten ordinaire souveniers bij. maar ook enkele fakkels waarmee het olympische vuur naar de sportplek bij uitstek gebracht werd Er zijn officiële medailles tentoongesteld en oorkondes, armbanden, verslagen speldjes, nationaliteitstekens, verza melingen toespraken en toegangs kaartjes van de spelen, blijken juist een uitgesproken nationalistisch en politiek karakter te hebben gehad. De spelen van Berlijn (1936) en Hel sinki (1952) spanden als politieke spe- len de kroon Uit' de herdenkingsvoorwerpen die Speciaal vandaag 4 De politie van San Francis co 2. Reportage van de Engels man Alan Wicker. Aflevering: De homoseksuelen in het korps. Sinds enige tijd is het politiekorps van San Francis co toegankelijk voor homofie len en lesbiennes. Hoe functio neren zij in de praktijk? Ned. 1 10.40 uur Remmers ontmoetHan- ny van der Horst. Profiel van de hoofdredactrice van het hlad Margriet en directe advi- seuze van de Verenigde Neder landse Uitgeverijen. Gespro ken wordt over de mode, het culinaire gebeuren, de zelfbe wustwording van de vrouw en -seksualiteit. Verder een kijkje op de redactie en een portret van Hann> als voorzitster van het „Forster Parents Plan" waar zo'n 1800 ouders bij zijn aangesloten. Ned. 2 21.55 uur Van Hart tot hart. Hartelijk programma van de EO-radio. Hilversum 1 15.30 uur nagenoeg van meet al aan de spelen commercieel hebben begeleid, is een curieuze keuze gemaakt. Er is reke ning gehouden met een doorsnede in de tijd (twintig spelen van 1896 tot 1980) en een overzicht in soorten sou- verniers. Vlaggen, vaantjes, prent briefkaarten, sluitzegels. wandbor den. bekers, penningen en plaquet tes. Hierbij zijn de voorwerpen die onze vaderlandsche industrie in 1928 aan de man bracht, toen de spelen in Amsterdam gehouden werden, in de meerderheid Spelen en kunst zijn lange tijd sa mengegaan. Ook in Amsterdam was er nog een olympische kunsttentoon stelling. Wegens noodzakelijke bezui nigingen werd hier dan wel niet een speciaal gebouw neergezet, maar het Stedelijk Museum was lange tijd ge vuld met' olympische kunst. Op de tentoonstelling in Leeuwarden wordt een in Los angeles (1932) be kroond schilderij van een ruiter door Gerard Westerman geëxposeerd, maar er is geen poging ondernomen om de sportkunst te reconstrueren. Bij de herinneringsvoorwerpen kan er nauwelijks sprake geweest zijn van artistieke bedoelingen; die werden opgeofferd aan de sportheroïek en de vormgeving van de officiële voorwer pen werd eveneens geïnspireerd door de spierencultus. Juist oipdat een bont allerlei tentoon gesteld kon worden is het een aan trekkelijke show geworden; vrijblij vend divertissement Tot eind augustus in Museum het Princessehof te Leeuwarden, dage lijks tussen 10 en 5, zondags van 2 tot 5 uur. Milieuproblemen in de derde wereld, een sociaal-geografische inleiding on der redactie van prof. dr J. M. G. Kleinpenning Uitg. van Qorcum. As sen. 179 blz 28.50 Sailor talk. noodzakelijke termen en uitdrukkingen in zes talen. Door N Hollander. H Mertes en C. Roth. Uitg. Unieboek. Bussum 128 blz. 16.95 Probleemloos gaat dat niet. De eerste botsing vindt plaats met de cipier, die Adams zwaar arrest oplegt, wanneer deze steeds maar weer om dekens en een mok vraagt. In tweede instantie botst Adams met Butcherboy, de on- gekroonde leider van deze gevangeni safdeling. Met behulp van enkele handlangers oefent deze reusachtige Butcherboy een bewind van terreur uit over zijn medegevangenen. Wie hem niet horig wil zijn, krijgt zo'n pak slaag, dat hij het verzet gauw staakt. Adams heeft door zijn vrijmoedige houding tegenover de cipier een zeker aanzien verworven. Des te meer re den voor Botcherboy om Adams te laten voelen wie hier de lakens uit deelt. George Adams weigert zijn ge zag te erkennen.- Dit zou voor hem fatale gevolgen hebben gehad, ware het niet dat een medegevangene Yusef de Turk zich met het conflict bemoeit en het voor Adams opneemt. Door zijn ingrijpen wordt Yusef de Turk de drager van het verzet tegen de macht van Butcherboy. Het dan volgende gevecht tussen Butcherboy en Yusef de Turk vormt een vande beklemmendste gedeelten uit het boek. Butcherboy sterft. Iemand heeft hem. toen hij tijdens het ge vecht tussen de omstanders viel, hei melijk een scherp voorwerp in zijn rug gestoken, precies in het oog van de daarop getatoeëerde adelaar. De moordenaar is De Casbah Kid, een jonge kleurling, die op deze manier wraak neemt voor de terreur van But cherboy. Opgesloten Om zich aan het onderzoek naar de moord op Butcherboy te onttrekken valt De Casbah Kid zonder reden een medegevangene aan en wordt daarna DEN HAAG (ANP) Wie be schikt over een aangepast te levisie-toestel (kosten: drie duizend gulden), een telefoon en een apparaatje dat de ver binding vormt tussen tv-toe- stel en telefoonf de zoge naamde modem— kan vanaf morgen via de telefoon infor matie opvragen uit de Viditel- computer van de PTT. die in Den Haag staat. Viditel ia de naam waarmee de PTT in Nederland een jaar lang een proef gaat nemen met het zogeheten view data-systeem. Staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat zal Viditel morgen in gebruik stellen. Technisch gezien biedt Viewdata, of wel Viditel, bijkans onbeperkte mo gelijkheden op het gebied van de Informatieveretrekking. Vla een sys teem van rubrieken kan een geweldi ge hoeveelheid informatie in de com puter worden opgeslagen en via een toetsenbord je, waar de Viditel-abon- ARNEMUIDEN (ANP) - Het trein verkeer tussen Middelburg en Goes is vanaf dinsdagmiddag vijf uur ge stremd. Een vrachtwagen is op een overweg bij Amemuiden tegen de bo venleiding aan gereden, waardoor er geen treinen meer kunnen rijden in beide richtingen. Op het traject zijn bussen ingezet voor de duur van de stremming, die volgens een NS- woordvoerder in de loop van de avond wel weer voorbij zal zijn nee over beschikt, kan die informatie op geroepen worden op het beeld scherm. De opgeslagen informatie kan variëren van bioscoopagenda's en toeristische tips tot adviezen over- het snoeien van sierheesters en week- aanbiedingen van grootwinkelbedrij ven toe. Omdat de verwachting bestaat dat de invoering van Viditel ingrijpende maatschappelijke gevolgen kan heb ben, is besloten dat het project gedu rende een jaar als proef met een be perkte omvang plaatsvindt Een stuurgroep gaat het project begelei den en zal op grond van ervaringen in dat jaar en een aantal onderzoeken adviseren hoe het verder moet met Viditel Door middel van een aantal wer vingsacties heeft de PTT vorig jaar ruim 150 bedrijven en instellingen bereid gevonden om informatie via Viditel te gaan verstrekken. In de proefperiode behoeven die instellin gen niets te betalen voor het versprei den van hun informatie via Viditel. Maar de PTT heeft wel als voorwaar de gesteld dat de instellinven per 75 „pagina's", die ze in de computer stoppen, voor één abonnee moeten zorgen Viditel zal van start gaan met onge veer 120.000 pagina's tekst (een pagi na is de hoeveelheid tekst die op een beeldscherm kan worden afgebeeld). Van de informatieleveranciers krijgt Viditel ongeveer 2000 abonnees. Daarnaast zal de PTT voor 300 abon nees zorgen en is er nog ruimte voor 1700 abonnees die zich spontaan aan melden. De ongeveer 4000 abonnees die in de proef kunnen meedraaien zijn verdeeld over particulieren, zake- Uu k1antnummer a. u. b. 123456 Uw codenummer a. u. b. Viditel: informatie via telefoon op tv-scherm. lijke afnemers en openbare gelegen heden (bijvoorbeeld bibliotheken, postkantoren en onderwijsinstel lingen). Normen Tijdens het proefjaar zullen ook nor men ontwikkeld worden waaraan de verschafte informatie moet voldoen. De PTT stelt in principe alleen het technisch systeem ter beschikking - computer, telefoonlijnen en modem maar is niet van plan bevoogdend op te treden bij het toelaten van informatie. Ook op dit terrein ligt er voor de stuurgroep een taak Tijdens de proefperiode zal de stuur groep. waarin een aantal maatschap pelijke organisaties is vertegenwoor digd. bekijken wat de gevolgen van Viditel voor andere informatie-ver strekkende media zijn. Bovendien zal onderzocht worden aan welke soor ten informatie gelet op het aantal opvragingen bestaat. - de grootste behoefte li b in een kleine cel opgesloten. George si Adams ondergaat wegens zijn „bru- tallteit" tegenover de cipier hetzelfde lot. De laatste hoofdstukken laten een aarzelende toenadering van de jonge kleurling tot George Adami zien. Millimeter na millimeter wint g Adams het vertrouwen van deze Jon- g gen, die in de gevangenis wacht op de 8 dag, waarop de rechter hem wegem v een eerder gepleegde moord zal ver- vi oordelen. Vermoedelijk wacht hen 7 de doodstraf. Stukje bij beetje ver neemt Adams het levensverhaal van a deze jonge moordenaar, dat niet meer z is dan het verhaal van een jeugd vol o mishandeling, wreedheid, dronken- i. schap. Het doodvonnis wordt inder daad uitgesproken. De Jonge kleur- s ling neemt afscheid van de man, die v iets voor hem is gaan betekenen en |j gaat op transport naar Pretoria om 0 daar opgehangen te worden in de ..hanging jail". w De roman "Land van steen' is zo opge- g bouwd, dat de lezer in het eerste hoofdstuk in de cel verplaatst wordt, u waarin zich Adams samen met De Casbah Kid bevindt. In de volgende g hoofdstukken wordt beschreven, hoe b Adams zijn plaats vindt in de gevan- w genls en hoe daarvoor zijn arrestatie verliep. De laatste hoofdstukken ne- u men de draad van het eerste hoofd- v stuk weer op en geven weer, hoe het a groeiende vertrouwen tegenover Adams er toe leidt, dat de Jongen zijn schrijnende jeugdervaringen vertelt v Met deze ordening van het gebeuren s heeft de verteller het verhaal een spannend verloop gegeven en wel licht eerder nog zijn intentie onde woorden gebracht. De wreedheid ei I het geweld van de gevangenis wijken niet af van het geweld daarbuiten. Het verhaal van De Casbah Kid om- I lijst de weergave van het dagelijka r leven in gevangenschap. De gevan ge d nis is een verkleinde, verscherpte co- {j pie van de omringende grotere sa- menlevtng. Het 'Land van steen' is groter dan de gevangenis. Die bood- v schap spreekt uit het boek zonder dat a deze conclusie aan de lezer wordt - opgedrongen. Het belang van deze roman ligt in de weergave van het leven in de Kaapse gevangenis. Daardoor krijgt de lezer 0 Inzicht in een aspect van de Zuldafri- 5| kaanse samenleving, dat anders pot- h dicht zou zijn gebleven. De enige zwakke schakel in het geheel vormt George Adams zelf. Zijn deugdzaam-g held en menslievendheid doen hier en Z daar geforceerd en onwaarschijnlijk aan in dit milieu van het recht van de c sterkste. HIJ is bijna te braaf en krijgt daarom terecht een schrobbering van j1 zijn vriend Yusef de Turk: „En dan nog wat, als je de brave jongen wil s uithangen en 't in je kop haal om au het onderzoek mee te werken, dai ben ik bang dat die gabbers van But cherboy 't niet prettig zullen vinden. Eén van hun mot 't gedaan hebben en j ze vinden 't vast niet prettig as daar- over gepraat wor'. Ze zullen op de loer liggen voor ledereen die z'n mond 1 voorbij kletst." (p. 102) fl c De vertaling t De in 1925 geboren Alex La Gums t wist waarover hij schreef. Voordat hij J in 1966 zijn geboorteland verliet, had hij menige periode in een Zuldafri- kaanse gevangenis achter de rug. La 1 Guma woont thans in Londen en be- r zocht Nederland in 1978 op uitnodi- f ging van de NOVIB. Met betrekking tot de vertaling van La Guma's roman wil ik op een facet wijzen, dat mij stoort. De verftaler I heeft ongetwijfeld op serieuze grond gemeend, het platte Engels van de Kaap te moeten vertalen met plat Nederlands of pseudo-plat Am- -j sterdams. Het resultaat is mijns in- ziens irritant, zoals uit het citaat hier boven gebleken moge zijn. Dit Neder- lands is met elke vezel zo sterk aan een Nederlandse situatie gebonden, 1 dat je het geen Zuidafrikaan in de mond kunt leggen. Mij lijkt het beter, j de gelaagdheid van deze taal door de keuze van idioom in plaats van door j de platte verminking van woorden 1 tot uitdrukking te brengen. J Dese roman telt 183 bis., werd ver taald door P. M. Dolné, verscheen in de serie De Derde Spreker (Het We- reldvenster/Baarn en NOVIB/Den Haag en kost veertien golden. Voor de abonnee die veel in Viditel zal gaan grasduinen is het geen goed kope hobby. Behalve het speciale toe stel van 3000 gulden, moet de abon nee telefoonkosten betalen voor de tijd dat hij met de Viditel-computer in verbinding staat. Bovendien wor den er nog kosten in rekening ge bracht voor het opvragen van een pagina Viditel. M?t de start van Viditel beschikt Ne derland over een tweede systeem van informatieverstrekking via het televi sie-toestel. In april begon teletekst, een systeem dat verspreid wordt via de televisiekanalen. Teletekst is be perkter van omvang, omdat daar per dag 75 pagina's tekst (binnenkort 100 verspreid worden, terwijl Viditel al in de proefperiode 120.000 pagina's over de meest uiteenlopende onderwerpen aanbiedt ROTTERDAM Met een kleine ex positie, die van 15 augustus tot 29 september wordt gehouden, herdenkt het Historisch Museum „De Dubbel de Palmboom". Rotterdam, dat twee honderd jaar geleden de dichter Hen drik Tollens in die stad werd geboren Er zijn portretten, persoonlijke bezit tingen en op een geluidsband zijn de gedichten van Tollens te horen. Ook is er een bloemlezing uit zijn werk te koop. Het museum organiseert bo vendien een dichtwedstrijd. Die wordt uitgeschreven voor twee cate gorieën: tot 18 Jaar en vanaf 18 Jaar. De Inzendingen moeten over de on derwerpen gaan waarover Tollens schreef: huiselijk leven, vaderlands gevoel, actuele gebeurtenissen. Het dichtwerk moet rijmend zijn en ln de stijl van Tollens en diens tijdgenoten en mag niet langer zijn dan vijftig regels. De termijn van inzending loopt van 18 augustus tot 18 sep tember. Op de envelop moet vermeld staan: Dichtwedstrijd Tollensherdenking- Categorie en worden geadresseerd aan het Historisch Museum „De Dub belde Palmboom". Voorhaven 12. 3024 RM Rotterdam. De uitslag wordt 22 september aan de deelnemers meegedeeld; de prijsuit reiking is op zondagmiddag 28 sep tember in het museum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4