Vrouw op arbeidsmarkt centraal in onderzoek Nederland stopt steun studentenfonds 'Dodelijk schot kon overal vallen' Bouwmateriaal dat de natuur verschaft 'Corruptie, spionage en chantage' Veder-Smit (WD) niet terug in Tweede Kamer daar blijft'n mens gezond bij! Belastingdienst is op tijd met afwerken T-biljetten 'Vuilstortbedrijf heeft voorwaarde nogal ruim opgevat' IN EIGEN LAND Wat? 600 goede en gezellige restaurants C t_ 1 serveren het. Tourist Menu. E>Cn f1601 Een drie gangen menu diner voor maar 13,75. Overal waar voor f 13,75? Bestaaat... kent alle adressen. 'Medisch onderzoek nodig voor bewoners Krimpen' Politiebond vindt niet dat buitenlanders worden gecriminaliseerd Vlielands protest tegen inkrimpen van veerdiensten WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG Alle regionale Raden voor de Arbeidsmarkt en de Commissie voor de Ar beidsmarkt in Flevoland zijn begonnen met een onderzoek naar de arbeidsmarktpositie van de vrouw in hun provin cies. Die onderzoeken moeten eind van dit jaar afgerond zijn. Bij de onderzoeken wordt de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt, met name op de regionale arbeids markt, geanalyseerd. Voorts wordt geïnventariseerd wat het bestaande en wenselijke beleid op dit punt is. Bekeken wordt, of er initiatieven kunnen worden genomen om bij pro vinciale bedrijven „traditionele man nenberoepen" open te stellen voor vrouwen. De onderzoeken worden ge financierd uit de subsidie van 385.000 gulden die de minister van sociale zaken jaarlijks ten behoeve van be perkt onderzoek door de regionale raden aan de SER ter beschikking stelt. De Regionale Raden voor de Arbeidsmarkt maken deel uit van de landelijke Raad voor de Arbeids markt, die vervolgens weer een com missie is van de SER. Regionaal bestaan er nogal wat ver schillen als het gaat om de werkloos heid onder vrouwen. In Groningen is de werkloosheid zowel onder mannen als vrouwen naar verhouding zeer hoog, terwijl er geen aan wijzigingen zijn dat de te verwachten groei zal achterblijven bij de rest van het land. In Drente is de werkloosheid onder mannen in de zomer van vorig jaar voor het eerst in de geschiedenis on der het landelijke percentage komen te liggen De werkloosheid onder vrouwen is in Drente daarentegen drie procent hoger dan het landelijke gemiddelde. Utrecht heeft vooral te kampen met het probleem van langdurig open staande vacatures en een toenemen de belangstelling van vrouwen om in het arbeidsproces te worden opge nomen. In Zeeland werken naar verhouding veel minder vrouwen in loondienst dan in de rest van Nederland en maar iets meer als zelfstandige, of als me dewerkend gezinslid. Ook wat betreft het werkloosheidspercentage onder de vrouwen van 15 tot 64 jaar blijkt Zeeland, in ongunstige zin, van de rest van Nederland af te wijken. Dit percentage bedroeg in 1978 in Zee land gemiddeld 9,3 procent en in Ne derland 7,5. Knelpunten De vrouwenwerkloosheid in Limburg is een van de hoogste in Nederland. De oorzaken van die werkloosheid zijn structureel. Er zijn knelpunten, zowel aan de vraagzijde als aan de aanbodzijde van de markt voor vrou welijke werkneemsters. benoemen, om een onderzoek in te stellen; de Nederlander ir. Verheul. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland zal niet langer meebetalen aan het Internationaal universitair uitwisselingsfonds. Het fonds ls onbehoorlijk met gelden omgegaan, en er gaan hardnekkige A„ VOQrw,„d» voor hot m «rond geruchten over het verklikken van gevluchte Zuldafrlkaanse studenten. Ons land betaalde vorig jaar 2,3 mil joen gulden aan het in Genève geves tigde fonds. De rest van de totale Uitgaven van het fond» ongeveer .Onbegrijpelijk' den gewoon doorgaat met de finan ciële steun. twintig miljoen gulden per japr komt van Zweden, Noorwegen, Dene marken, Groot-Brittannlé en Cana da. Van deze donoren heeft ook Noor wegen besloten de steun te stoppen, Denemarken wil meebetalen onder „strikte voorwaarden", terwijl Zwe- Mevr. mr. E. Veder-Smit vUCl Ulllll V»» attalre ultw In Haagse politieke en onderwijskrin gen wordt deze beslissing „onbegrij pelijk" genoemd. De suggestie wordt gewekt dat in Zweden politieke over wegingen een rol spelen om het ver trouwen ln het Internationaal univer sitair ultwlssellngsfonds niet op te zeggen. De Zweedse directeur van het fonds, Gunnar Erlkson, speelt een sleutelrol ln de hele zaak, waarbij voortdurende begrippen als „corruptie, spionage en chantage" opduiken. Erlkson weigert over te gaan tot een sanering van het fonds. Integendeel: de drie stafleden die een en ander aanhangig hebben gemaakt het hoofd van de afdeling Zuid- Amerika, dr Zoeller, het hoofd Afrika, Ruggles en de chef van de afdeling financiële zaken zijn inmiddels ontslagen. CIA Het fonds, dat in 1961 werd opgericht, verstrekt beurzen aan gevluchte stu denten, met name uit Zuld-Afrika en Zuid-Amerika en steunt opleidings programma's voor politieke ballin gen. In 1968 werd het fonds ervan beschuldigd samen te werken met de Amerikaanse geheime dienst CIA. Of dit wel of niet het geval was ls nooit goed boven water gekomen. Volgens het ANP heeft dr Zoeller dat er binnen het univer sitaire ultwlssellngsfonds sprake ls van omvangrijke corruptie. Rege ringsfondsen, bestemd voor vluchte lingen, werden gebruikt om de waan zinnig hoge privé-kosten van leden van het secretariaat van het fonds te betalen. Er zou vijf miljoen gulden zijn verdwenen aan hotel- en nacht clubrekeningen en aan vliegreizen. Volgens zegslieden ln Den Haag be stond er bij het fonds geen enkele interne financiële controle, en bleken jaarverslagen niet te kloppen. Crisismanager In overleg met directeur Eriksson werd besloten een „crisismanager" te maken van het fonds eiste hij ontslag van een aantal stafleden, onder wie directeur Eriksson, de Britse onderdi-' recteur Piers Campbell, bestuurs voorzitter Carl Nissen (Denemarken) en de Canadese penningmeester Paul Ladouceur. Het enige gevolg was dat Ir. Verheul gedwongen werd op te stappen, terwijl er bij het fonds niets veranderde. Voor een aantal donorlanden was daarmee de maat vol. In Kopenhagen werd een vergadering belegd om te praten over de toekomst van het fonds. Daar was het dat Zweden liet weten geen behoefte te hebben aan maatregelen. Naar verluidt zou de Zweedse regering, dankzij de bevrij dingsbeweging ANC, al vroegtijdig op de hoogte zijn geweest van het feit dat de Zuldafrlkaanse onderdirecteur van het fonds, Gralg Williamson, ge gevens over de handel en wandel van gevluchte studenten doorspeelde naar de Zuldafrlkaanse geheime dienst. Steve Biko ADVERTENTIE Volgens het weekblad Vrij Nederland heeft het Universitair ultwlssellngs fonds ook doorgegeven dat de stu dentenleider 8teve Biko naar Londen wilde reizen om te praten over een bundeling van het verzet tegen de blanke minderheidsregering. Biko werd daarop aangehouden en over leed zoals bekend onder verdachte omstandigheden ln zijn cel. Volgens dr. Zoeller, aldus het ANP, heeft Willi amson kans gezien het bestuur van het fonds te chanteren met de wijd verspreide corruptie en het misbruik van gelden. De Nederlandse regering heeft nog niet besloten hoe studentenvluchte lingen in de toekomst kunnen worden geholpen, nu ons land niet langer meewerkt aan het Universitair ult wlssellngsfonds. Gedacht wordt aan een „noodoplossing" totdat de laat ste student is afgestudeerd, terwijl dan kan worden bekeken hoe ook daarna ballingen kunnen worden ge holpen bij hun studie die zij in eigen land niet kunnen voltooien. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Veder-Smit van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft besloten zich na de volgende verkiezingen niet op nieuw beschikbaar te stellen voor de Tweede-Kamerfractie van de WD. Mevrouw Veder, die Tweede-Kamer lid was van 1967 tot 1977. heeft haar partij onlangs verzocht haar op een niet-verkiesbare plaats te zetten. De vice-voorzitter van de WD. Kammin- ga, heeft dit gisteren bevestigd. Mevrouw Veder-Smit was gisteren in verband met vakantie in het buiten land niet voor commentaar bereik baar. Staatssecretaris: Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De belastingdienst heeft op dit moment geen achter stand bij de afhandeling van T-biljet- ten voor teruggave van belastingen en sociale premies. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) ant woordt dit op vragen van het WD- Kamerlid Joekes. De teruggavebiljetCen over 1978 zijn afgehandeld door de inspecties en ook vrijwel allemaal f - - - door de ontvangers der De inspecties zijn al begonnen met de teruggavegevallen van vorig jaar. Er worden er 1,4 miljoen verwacht, sa men goed voor een teruggave van rond een miljard gulden belasting geld. Joekes vroeg zich af of de staat geen rente zou moeten vergoeden over te- ruggaves waarop vele maanden moet worden gewacht. De laatste jaren is het steeds langer gaan duren voor alles was terug betaald. Van Amels voort voelt echter niets voor rentever goeding In vele andere gevallen, met name bij de navorderingen en nahef- fingen, moet ook de belastingdienst lang wachten voordat de verschuldig de belasting binnen is Tien jaar gele den is in de Tweede Kamer een wets ontwerp gestrand om enerzijds be perkt rente te vergoeden over terug gaven en anderszijds beperkt rente te heffen over late binnenkomsten. De Kamer vond dat de zaak toen te ingewikkeld zou worden en boven dien extra kosten met zich brengen voor het bedrijfsleven. Na een lange periode van regen kan sinds een aantal dagen weer met zware ma chines geoogst worden. De foto toont de oogst van koolzaad in de Flevo- polder. Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK „De voorwaarde dat er uitsluitend bouw- en sloopaf val zou worden gestort bij het bouw rijp maken van Lekkerkerk-west, ls zeer ruim geïnterpreteerd door het Rotterdamse vuils tort bedrijf Wijn stekers. Dat ls na twee dagen graven in de glfwljk wel duidelijk geworden."' Dit zegt voorlichter W. de Back van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. De troep die tot nu tóe bij het graven van sleuven boven de grond ls gekomen, ls onvoorstel baar, zegt hij. Het graven van sleuven van drie me ter diep en vijf meter breed ls noodza kelijk, omdat van daaruit met behulp van speciale graafmachines ook de verontreinigde grond onder de wonin gen weggegraven kan worden. De PvdA-kamerleden Veldhoen en Epema-Brugman zijn van mening dat er een nieuw bevolkingsonderzoek 'moet komen ln Lekkerkerk-west als de berichten Juist zijn dat ln het grondwater polychloorblfenylen (pcb's) zijn aangetroffen. Ze hebben minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne schriftelijk Hoewel de sluizen des hemels niet meer zo vaak open staan als enige tijd geleden en een mooie vakan tiedag in de buitenlucht echt wel tot de mogelijkheden lijkt te ho ren, eerst toch maar een gelegen heid waar de goede gaven der na tuur binnenshuis genoten kunnen worden. Het gaat om de tentoon stelling „Mineralen om mee te bouwen" in het Bouwcentrum in Rotterdam, die morgen haar poor ten opent. Er wordt veel aandacht besteed aan het ontstaan van de verschil lende soorten gesteenten, minera len en kristallen. De tentoonstel ling laat zien hoe zand. kalk en gips de grondstoffen vormen voor weer andere bouwmaterialen, zoals beton, kalksteen, baksteen en glas. Maar wat er in de loop des tijds met het natuurlijke bouwmateri aal is gedaan, zal voor de meeste bezoekers nog interessanter zijn. Zwerfstenen werden voor de hune bedden in Drente gebruikt Er zijn stukken van de tempel Boroboe- doer op Java en een ln de Ooster- schelde gevonden huisaltaar uit de Romeinse tijd. De bezoekers krijgen een brochure met uitvoeri ge informatie mee naar huis. Wie geïnteresseerd is in de kunst zinnige kant van constructie en bovendien de eeuwig zingende bossen wil horen moet naar het Rijksmuseum Kröller Milller in het Nationale Park Hoge Veluwe gaan. Daar is een uit Engeland afkomstige tentoonstelling Pier Sc Ocean ingericht. De expositie is genoemd naar het schilderij van Mondriaan van die naam, dat in het bezit van het museum is. Over de naam van de tentoonstelling zijn diepzinnige gedachten ont wikkeld. Het museum moet wor den gezien als de pier het men senwerk die zich in de oceaan de natuur bevindt. Je kunt er nog veel meer over zeggen of le zen. maar je kunt beter eens gaan kijken hoe vijftig internationaal bekende kunstenaars het begrip „constructie" in beeld hebben ge bracht Om nog even bij kunst te blijven. sluimerende jonge talenten krij gen morgenavond bij het Wolters- huis ln Vlissingen alle kans op een Songfestival, dat om zeven uur begint. Het is het begin van de „Rekreade", een manifestatie van ruim een week voor de jeugd tot een jaar of vijftien, die behalve inheemsen zeker ook jonge vakan- tievierders zal aantrekken. Op het programma staan schatzoeken. straattekenen, een vossejacht. soosavonden, enzovoort. Bij on- gustig weer is er een programma binnenshuis achter de hand. Vakantie vieren is een luxe die vroeger de meeste mensen moes ten ontberen. Neem Hoogeveen. Daar werd vroeger op de eerste donderdag van de maand de Pul ledag pul is een melkkan van dertig liter gehouden. De boer en/of boerin ontvingen dan het geld voor de geleverde melk en dat werd op dezelfde dag weer uitge geven. Hoogeveen roept de geest van die tijd weer tot leven op 7 en 14 augustus. Dan is de stad feeste lijk versierd, er staan overal kraampjes met daarachter niet zelden Hoogeveense schonen in oude klederdracht die soms een kop koffie met koek aan bieden. In het westen des lands ademt morgen Purmerend zijn eigen agrarische sfeer nadrukkelijk op een kaasmarkt rond het midda guur. Wie er al om tien uur kan zijn kan een demonstratie kaas maken meemaken. Muziek is er ook. en wel van het inmiddels be faamde Noordhollands bejaarden- orkest. In Santpoort is morgenmiddag om twee uur in de Hoofdstraat een kortebaandraverij om het kampi oenschap van Nederland. ADVERTENTIE herinnerd aan diens uitspraken, ge daan tijdens een vergadering ln De Tweede Kamer „dat het natuurlijk te allen tijde mogelijk ls dat er nader onderzoek gebeurt" en „dat grote on rust uiteindelijk ook als een symp- toon kan worden opgevat." Als er nu ondanks de ontstane onrust bij de geëvacueerde bevolking geen nieuw medisch onderzoek wordt overwogen, is dat volgens de kamer leden in strijd met de uitspraken van de minister. Ze wijzen verder op de wenselijkheid specialisten en toxico logen een uitspraak te laten doen over de eventuele noodzaak van een periodiek medisch onderzoek en vra gen de minister of hij bereid is dit te bevorderen. Ex-werknemers Exploitatie Maatschappij: Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Ex-werknemers van de Exploitatie Maatschappij Krimpen (EMK) hebben bij het gemeentebestuur van Krimpen aan den IJssel aangedrongen op een medisch onderzoek. Alle ex-werkneners alsmede de bewoners van de twee bedrijfswoningen op het terrein van de maatschappij moeten medisch onderzocht worden, naar hun mening. De kans dat deze mensen in aanra king zijn gekomen met gevaarlijke stoffen, is wel degelijk aanwezig, me nen de ex-werknemers, omdat zowel het personeel van de maatschappij als de bewoners van de bedrijfswo ningen drinkwater hebben gedron ken uit de leidingen op het terrein Bij metingen door de Goudse water leiding is gebleken dat behalve het grondwater ook het drinkwater op het terrein van de maatschappij ver vuild is met de stoffen benzeen, tolu een en xyleen De gemeente Krimpen was gisteren nog niet op de hoogte van het ver zoek. Onder de bevolking van Krim pen is enige onrust ontstaan over de beveiliging van het EMK-terrein. of belastingen In het laatste geval spreekt de politie over „vuurgevaarlijke verdachten", aldus Kruizinga Van een onzer verslaggevers UTRECHT De schietpartij bij het Rotterdamse metro-station Rhoon afgelopen vrijdag, waarbij een illegale Marokkaan dodelijk getroffen werd door een kogel uit een pistool, had overal kunnen voorkomen. Dat daarbij een Waarschuwing buitenlander betrokken was, is nog geen reden om te suggereren dat de politie buitenlanders criminaliseert. ROTTERDAM De Rotterdamse rivierpolitie heeft dinsdag samen met de douanerecherche drie 21-jarige Chilenen opgepakt aan boord van het Griekse schip „Nissos Mykonos" De drie hadden volgens de politie vier dozen met elk vijfentwintig kilogram marihuana in hun bezit. De Chilenen zijn van het schip, dat in de Prinses Beatrixhaven voor anker ligt. ge haald en opgesloten Dit verklaarde Plet Kruizin ga, penningmeester van de Al gemene Christelijke Politie bond en woordvoerder van de twee grootste politiebonden. Kruizinga reageert hiermee op de opmerking van de Rot terdamse advocaat mr. F. H. Tak, dat de politieagent bij het Incident ln Rhoon onge oorloofd van zijn vuurwapen gebruik maakte. De schiet partij vond plaats, nadat agenten van de rijkspolitie drie Marokkanen bij een rou tine-controle om hun paple ren vroegen. Twee van hen voldeden aan het veizoek. de derde (een Marokkaan, die nog een aanvraag om een ver blijfsvergunning had inge diend) zette het op een lopen: volgens de politie nadat hij de agent die hem vasthield, een klap had gegeven, volgens de twee getuigen echter zonder dat hij daarbij geweld ge bruikte. Geweldinstructie De politieman zette daarop de achtervolging ln en loste een waarschuwingsschot. Toen de Marokkaan Chrlf Badaoui (25) doorrende, schoot de agent nogmaals, waarbij hij de vluchteling (naar later bleek dodelijk) raakte. Volgens de agent was hij bij het tweede schot, dat als waarschuwing bedoeld was. gestruikeld over een stoeprand. Volgens woordvoerder Krui zinga van de politiebonden is het vuurwapengebruik gere geld in de geweldsinstructie voor de politie. Voor de ge meentepolitie en de rijkspoli tie zijn die instructies gelijk „en vrij nauwkeurig omschre ven". Vuurwapengebruik is geoorloofd om een persoon aan te houden die zich aan de arrestatie onttrekt en die wordt verdacht van (dan wel veroordeeld is) een ernstig misdrijf, tegen wie een bevel tot hechtenis is uitgevaar digd, uit een inrichting is ont snapt of van wie bij de aan houding redelijkerwijs mag worden aangenomen dat hij een vuurwapen bij zich heeft en dit ook zal gaan gebruiken. De politie mag een waarschu wingsschot lossen, als van de gene die gecontroleerd moet worden redelijkerwijs mag worden verwacht dat hij zich aan zijn aanhouding zal ont trekken. .Als het onverant woord is bijvoorbeeld om dat er teveel mensen in de buurt zijn kan de agent ook luid roepen dat hij zal schie ten", aldus Kruizinga. „Tenzij zulks onverantwoord wordt geacht, moet onmiddellijk voordat met het vuurwapen gericht wordt geschoten, met lulde stem of op een andere niet te miskennen wijze wor den gewaarschuwd dat er ge schoten zal worden, indien niet onverwijld het gegeven beval wordt opgevolgd", al dus de geweldsinstructie van de politie. Deze mondelinge waarschuwing kan zonodig worden vervangen door een waarschuwingsschot. „Dat is een kwestie van beoordeling' van de politie", aldus Krui zinga De politie heeft volgens de geweldsinstructie de verplich ting tegen mensen geweld aan te wenden, maar dan moet dit wel in overeenstemming zijn met de middelen die de ver dachte gebruikt. „Als het niet anders kan. moet een agent schieten," aldus Kruizinga. ..Het probleem is dat het ge bruik van een vuurwapen door een agent pas achteraf kan worden getoetst. Dat ge beurt als alles al op papier staat. Maar ten eerste is ach teraf praten altijd gemakke lijk. En ten tweede is het voor de mensen die vanachter de groene tafel een oordeel moe ten vellen altijd eenvoudig om te zeggen wat een agent had moeten doen zonder dat zij de spanning van de situatie heb ben meegemaakt Er gaat nu een steekspel ontstaan over de vraag of er in Rotterdam wel geschoten had mogen we- roden. Daar kan ik geen oor deel over geven, omdat ik de feiten onvoldoende ken Bo vendien ligt dat oordeel bij de rechter." beter gezegd: het ontbreken daarvan Volgens de bewoners kunnen kinde ren gemakkelijk op het terrein ko men, omdat er nauwelijks bewaking is. Overdag wordt er nog gewerkt en dan staan alle hekken open. 's Nachts zou er helemaal geen oewaking zijn Volgens milieu-ambtenaar J C Op horst is deze angst „onigszins over trokken". omdat het terrein van de maatschappij niet dicht bij een woonwijk ligt. Volgens Ophorst wordt het terrein ..zoveel als mogelijk is" bewaakt door bedmjfsopzichters 's Nachts is er volgens hem inderdaad geen bewaking VLIELAND (ANP) De gemeente raad van Vlieland he^ft bij de vaste Kamercommissie vooi verkeer en wa terstaat geprotesteero tegen de gang van zaken bij de voorgenomen in krimping van de veerdiensten tussen Vlieland en Harlingen. De raad noemt de aangekondigde maatregel van de Terschellinger Stoomboot Maatschappij onaanvaardbaar en vraagt de Kamercommissie in te grij pen vóór half september, wanneer de inkrimping zal ingaan Daling Kruizinga meent dat er niet werkelijk sprake is van een groeiend aantal slachtoffers als gevolg van het vuurwapen gebruik door de politie Hij haalt dr P. van Reenen (raad adviseur voor de politie op het ministerie van justitie) aan. die in het onlangs verschenen nummer van „Justitiële ver kenningen" opmerkt dat er een teiuggang in het aantal slachtoffers merkbaar is sinds 1975 na een stijging in de ja ren 1973-1975 Gezien de ont wikkeling in de sterkte van de politie is het aantal slachtof fers van vuurwapengebruik van de politie na 1974 met 35.4 procent gedaald „Je bent niet xo best in sparen Tom my. Er is niet eens genoeg om samen naar de bios te gaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3