Golf wacht op doorbraak Schellekens ziek van jungle Kortsjnoj bouwt aan nieuwe voorsprong CRM moet helpen populariteit te vergroten China laakt Sowjet Unie Poloegajevski in het nauw gedreven Schaak solidariteit voor Kortsjnoj Malafide makelaars sturen NEC-doelman met kluitje in het riet Koopwaar NEC Roger deVlaeminck leider in saaie Duitse Ronde Birtles te koop: zes miljoen gulden Afgang McEnroe IJ WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 SPORT TROUW/KWARTET PS 11 RH 13. door Erik Oudshoorn NOORDWIJK Als het geen leugentje om bestwil is, en waarom zou dat het geval zijn, komen er in Nederland steeds meer beoefenaars van de golfsport. De Nederlandse Golf Federatie, die deze week in Noordwijk de nationale jeugd kampioenschappen op het programma heeft staan, weet te melden dat haar aanhang gestaag groeit. Ieder jaar komt er -ongeveer tien procent bij. Het totale ledental schommelt momenteel rond de twaalfduizend. Bonden als de wielerunie en de ijshockeybond, die veel minder actieve sportbeoefe naars onderdak bieden, zullen daar met enig ontzag tegen aan kijken. De aanwas manifesteert zich vooral buiten de Randstad. In het Westen zijn de golfbanen namelijk zo eivol dat er soms wachtlijsten bestaan van vier jaar. Daar waar het nog kan groeien de verenigingen echter als kool. De Arnhemse golfclub „De Ro- sendaelse" bij voorbeeld, begroet ie der jaar een paar honderd nieuwe leden Anders gezegd: een groei van ongeveer dertig procent. Ook de belangstelling voor de open bare banen is elk jaar groter. Van dit soort golfbanen, waar je een balletje kan slaan zonder lid te zijn van een vereniging, bestaan er drie in Neder land. Twee in de omgeving van Rot terdam en één onder de rook van Amsterdam. Laatstgenoemde betreft Spaarnwoude, de meest volwaardige openbare baan, waar vorig jaar 27.000 bezoekers door de poorten stroom den. Dit jaar verwachtmen het recordaantal van 35.000 te halen. De toenemende belangstelling voor de golfsport is op zich niet zo merk waardig. Het gaat om een bezigheid die zich afspeelt op rustieke plekjes en als je niet bang bent voor een stevige wandeling vergt het weinig geringe lichamelijke inspanningen. Kortom een sport voor mensen van acht tot tachtig jaar. Daarbij komt trouwens nog het gegeven dat de to tale georganiseerde sport sinds de jaren zeventig een vlucht doormaakt. Het aantal actieve sportbeoefenaars Igt naarmate de hoeveelheid vrije |d toeneemt. [Toch is het niet helemaal vanzelf sprekend dat de golfers delen in de maatschappijtrend. Qolf is immers elitair, duur, snobistisch en heeft enorm veel ruimte nodig. Een voor- lichtingsbrochure van de NOF erkent dat dit etiket nog steeds de golfsport in Nederland vertroebelt. Ten onrech te, staat er enkele regels verder te "lezen. „Het zijn uitspraken die niet Eens gerekend kunnen worden tot onjuiste vooroordelen. Het image van zienlijk moeten minderen. Een con tributie-bijdrage van acht A negen honderd gulden per jaar behoort niet tot de uitzonderingen. De uitrusting komt toch al gauw op duizend gul den. Zo'n stick, club genaamd in het jargon, waarvan Je er veertien nodig hebt voor een volwaardige uitrusting, gaat hoogstens een paar jaar mee. De openbare golfterreinen bieden ook in dit opzicht een alternatief: een jaar kaart kost 290 gulden, een dag les inclusief materiaal dertien gulden. De NOF stelt al enkele jaren pogin gen in het werk om het golfen in Nederland financieel draaglijker te maken. De opzet is niet nieuw. Ste ven van Hengel: „De tijd dat particu lieren even een half miljoen op tafel kunnen leggen voor de jaarlijkse ex ploitatie van het golfterrein is voor bij. Het ministerie van CRM moet nu inspringen. Wij zijn in de loop der Jaren altijd buiten schot gebleven. Terwijl een heleboel sporten door de regering van de grond zijn geholpen. Wij vinden dat we nu ook recht heb ben op geld. Golf heeft tenslotte een zeer sterk recreatief element. CRM heeft ons al gesteund met de openba re banen. Binnenkort kunnen ze een nationaal plan verwachten waarin we precies aangeven hoe we van golf een volkssport willen maken." Er zijn veel romantische verhalen in de omloop over het professionele golf, ofwel de wedstrijdsport. In Amerika, waar golf zonder meer is uitgegroeid tot een volkssport, verdient de beste speler inderdaad bijna een tennisach- tig inkomen. Nummer 1 op de hitlijst was vorig jaar Tom Watson die een slordige miljoen bij elkaar sloeg. Het Europese veld wordt beheerst door de Spanjaard Severiano Ballesteros (23) en de Engelsman Sandy Lyle. Balles teros, onlangs nog winnaar van de Open Nederlandse titelstrijd, sleepte vorig jaar ongeveer anderhalve ton aan prijzengeld in de wacht. Een kwart van alle Europese topgolfers speelt quitte of verdient aan de golf- Severiano Ballesteros is Europa's beste prof golfer van dit moment. Nederland kent momenteel geen profgolfer. Martin Roeslnk, woonach tig in Amerika, wordt er vaak voor versleten maar ook hij is gewoon in structeur zoals er in Nederland velen rondlopen. Jan Dorrestein, in de peri ode '69-'74 Nederlands laatste brood- ging louter om privé-overwegingen." Kees Renders (26) wordt voorlopig gezien als de opvolger van Dorre stein. Er is in al die Jaren verder nog geen nieuwe grootheid opgestaan. Aangezien Renders er niets voor vut yjm i -i ncuciiauua mawK uiuuu-, .«cuuaio mtw tuui golfer, vertelt over zijn ervaringen:! voelt zich in het prof métier te bege- ilf zit de ontwikkeling van die sport„ sport. Het resterende gedeelte wordt rechter wel danig in de weg." Het bestuur van de NGF, dat hoopt jop een evolutie analoog aan het ten- !nis dat in enkele jaren van een elitai re sport uitgroeide tot een volkssport, probeert momenteel alle mogelijkhe den aan te grijpen om het golf in een zo goed mogelijk daglicht te stellen. In de voorlichtingsbrochure probeert men zelfs door een psychologische benadering alle vooroordelen uit te bannen. „Want die sla Je niet in één klap uit de wereld", wordt er vermeld. En vervolgens volgt er een weerleg ging van alle „onrechtvaardige" aan tijgingen. Golf slokt geen ruimte op idat een golfbaan gemakkelijk ge- imbineerd kan worden met andere itensieve recreatievormen. Golf is ;t duur wanneer je het vergelijkt ;t zeil-, motor- en wintersport. En Itair Ach, nee. die tijd is toch al [lang voorbij? Of de realiteit dat ook uitwijst blijft de vraag. De meeste clubs in Neder land werken nog met een ballotage commissie. Wie lid wil worden dient vooral de gedragsregels op het golf terrein in acht te nemen. Ook kijkt zo'n toelatingscollege naar de disci plines die een aspirant-lid zich zelf kan opleggen. Steven van Hengel, vice-voorzitter van de Nederlandse Golf Federatie licht toe: „Ik vind het -logisch dat de meeste clubs nog met een ballotagecommissie werken. Golf wordt meestal gespeeld zonder scheidsrechter. Er bestaan weinig spelregels, maar des te meer gedrags regels. Kortom, een golfspeler be hoort over een vrij grote zelfbeheer sing te beschikken en dat is nu een maal geen deugd van het Nederland se volk. Ik vind niettemin dat de Invloed van zo'n ballotagecommissie vaak schromelijk wordt overdreven. Ik zit ook in het bestuur van de vereniging „De Kennemer". Daar is nog nooit iemand afgewezen. Het gaat er gewoon om dat wij geen stel wilde lieden op de banen willen zien." De aanwezigheid van een ballotage- icommissie biedt mogelijkheden voor [gemanipuleer. Wanneer een vereni- iging in financiële nood verkeert en dat is niet uitgesloten, de meeste in I Nederland moeten zich zelf kunnen bedruipen wordt het wel heel moei lijk om niet met twee maten te me ten. stel, er bestaat weinig ruimte ivoor nieuwe klanten. Is hét dan niet zeer verleidelijk om George de zoon van de ondernemer te verkiezen bo ven Jan de slagersjongen? Het zal slechts sporadisch voorkomen, maar de mogelijkheid is er. Uitgezonderd dan de openbare banen. Een uitvin ding van de NGF en tevens ook een schot in de roos. Het blijkt dat de lagere sociale milieus hier geen moei te hebben om over de aanvangsdrem pel heen te stappen. Van Spaarnwou de is bekend dat het veel wordt be zocht door, Amsterdammers, terwijl de hoek Aerdenhout-Overveen-Haar- lem-Bloemendaal zich meer thuis voelt bij „De Kennemer". Overigens, als golf werkelijk van het etiket „eli tair" afwil zullen de kosten nog aan- op de been gehouden door een spon sor of moet het circus volgen met een caravan of een tent. „Je reist veel en dat is een leuke ervaring. Maar financieel zat er voor mij niet meer in dan een modaal inkomen. En dat nog dank zij een sponsor. Sociaal gezien ben je na tuurlijk ontzettend kwetsbaar. Je bent namelijk met nog zeshonderd andere spelers helemaal op jezelf aangewezen. Als leraar zit je natuur lijk veel safer. Ik ben overigens niet om die reden met golfen gestopt. Het ven blijft de golfsport in Nederland zonder idool. Het is niet waarschijn lijk dat de nationale jeugdkampioen schappen, deze week in Noordwijk, dit beeld zullen veranderen. Van Hen gel: „Ik hoop dat er iemand opstaat die durft te gokken." En Jan Dorre stein: „De situatie in de tennissport is ook niet rooskleurig. Toch ben ik niet echt somber. Ballesteros kwam er ook van de één op de andere dag." PEKING Het officiële pers bureau van de volksrepubliek China heeft in een commen taar op de zondag geëindigde Olympische Spelen in Moskou scherpe kritiek geuit. Het Xin hua persbureau vergeleek de spelen van Moskou met de elf de Olympische Spelen van 1936 in Nazi-Duitsland: „Net zoals toen, is het Olympische evenement in Moskou een on eervolle bladzijde in de ge schiedenis van de Olympische beweging." Het commentaar hield even eens beschuldigingen in dat de Sowjet-Unie tijdens de Spelen militaire versterkingen naar Afghanistan had gestuurd om Afghaanse guerilla's te be strijden: „De invasietroepen hebben bergdorpen gebombar deerd en onschuldige mensen gedood, hetgeen een bespot ting is van de geest van de Spelen." Ook werd ingegaan op bewe ringen van verscheidene atle ten dat de Sowjet-atleten door scheidsrechters zouden zijn bevoordeeld: „Om maar zo veel mogelijk gouden medail les te behalen heeft de Sowjet- Unie zijn toevlucht genomen tot alle mogelijke soorten trucs met de scheidsrechters en de sportlieden." Prawda MOSKOU „De Olympische Spelen hebben zich in een gro te belangstelling mogen ver heugen en zijn verlopen in een sfeer die buitengewoon vrien delijk was." Dit schrijft de Prawda, het orgaan van het centrale comité van de com munistische partij van de Sowjet-Unie. Volgens de krant had het Olympische evenement „dat voor het eerst op socialistische bodem werd gehouden, een op merkelijk karakter. Ze hebben het verlangen naar vriend schap tussen de volkeren weergegeven. Terwijl de toe stand in de wereld gecompli ceerd is, hebben de jongeren uit verscheidene landen onder de vlag van de Olympische be weging hun streven naar vriendschap en begrip tussen de volkeren getoond." Het dagblad besluit: „Natuur lijk viel dit alles niet in goede aarde bij de tegenstanders van de ontspanning, die de Spelen van Moskou boycotten dan wel doodzwegen. Maar men zal niet om de waarheid heen kunnen: het was een groot feest van vrede, vriendschap en saamhorigheid." door Max Pam AMSTERDAM/BUENOS AIRES De achtste partij in de tweekamp tussen Lev Poloegajevski en Viktor Kortsjnoj is gisteren na de 41e zet afgebroken in een positie die Kortsjnoj uitstekende winstkansen moet bieden. Dit achtste duel in deze toch al interessante match, was de meest opwindende tot nu toe. Op de achtste zet bracht Poloega jevski ln het Dame-Indisch een be kend pionoffer, dat Kortsjnoj ln de zesde partij nog had geweigerd, maar nu nam de dissidente Rus het klein ood aan. Kortsjnoj ls een berucht verdediger, die niet te beroerd ls een hele partij lang op een pionnetje te gaan hangen. Ongetwijfeld vertrou wend op zijn huisanalyse, wachtte Kortsjnoj af welke aanvalsmethode zijn tegenstander zou gaan volgen. Poloegajevski pakte de zaken zeer hardhandig aan. Zijn 16e zet beteken de een felle opstoot, maar met enkele combinatoire wendingen wist Kort sjnoj de hoogste golven te boven te komen, waarbij hij en passant zijn pion wist te behouden. Na een alge mene afruil was Poloegajevski dan ook ln ernstige moeilijkheden geko men. Zijn loper en toren werden door een penning ln hun actieradius be perkt en nog steeds was hij materieel in het nadeel. Tenslotte kwam er een eindspel op het bord, waarin Kort sjnoj nog steeds een pion meer heeft, maar geheel duidelijk ls het nog niet. De gekluisterde witte loper ls einde lijk vrijgekomen en zal zich als een geduchte verdediger opwerpen. Po loegajevski zal echter heel hard moe ten werken om deze partij nog remise te maken. De stand ls gelijk: 3lA-3Vi. Kortsjnoj heeft dus de kans om weer een voorsprong te nemen. AMSTERDAM Acht vooraan staande schakers zijn in de afgelopen dagen tot de oprichting gekomen van een comité, dat zich ten doel stelt de hereniging van de familie Kortsjnoj te bewerkstelligen. Zoals bekend wei geren de Sowjet-autoriteiten de vrouw van de uitgeweken Russische grootmeester een visum voor een westers land te verstrekken, terwijl Kortsjnoj's zoon Igor na het weigeren van de dienstplicht in een werkkamp is geïnterneerd De oprichters van het comité zijn: Ludek Pachman, Helmut Pfleger, Wolfgang Unzicker, Walter Browne. Max Euwe, Jan Timman, Jan Hein Donner en All a Kushmir. Het comité roept de schaakwereld op haar te steunen, teneinde druk op Moskou te kunnen uitoefenen. NIJMEGEN „Het is altijd zo gegaan: als ik goed speelde dan kwamen er steeds weer allerlei berichten in de kranten. Dat die en die club mij wilde hebben. Berichten die ik zelf niet kon begrijpen. Maar ze maakten me wel gek. Als ik in de krant stond dan speelde ik ook meestal als een krant. En het eind van het liedje is dat ik na elf jaar profvoetbal nog altijd op mijn eerste transfer zit te wachten •aTEKPOLO - iritahwen EnrapM, *u,d- p Groep A Hon,.rijr-H»lie SA, ro*P B: Zwrdrn-Deacnirktn 5-4. West-DuiU- Und-Ooalenrijk 9-2, Groep C: Griekenland-Po len 3-6. Harry Schellekens en de voetbalhan- del. De atletische doelman van NEC, door Wiel Coerver ooit het grootste keeperstalent na Jan van Beveren genoemd, kan er wel een boek over schrijven. Over de onbetrouwbare makelaars, over hun fantastische aanbiedingen en over zijn frustreren de ervaringen. „Het is een grote ben de in dat wereldje," zegt de Braban der, die na een sterk seizoen door Jan Zwartkruis zowaar op de eersts Oran je-lijst van veertig EK-kandidaten werd geplaatst en dientengevolge de hele handel weer eens over zich heen kreeg. „Ik heb me er nu niet zo druk over gemaakt. Er is geschreven dat ik voor een laag bedrag mocht vertrekken, maar ik wist dat het anders lag, want ik had er met Roes (de manager van NEC-red.) over gesproken. Een trans ferbedrag van rond de twee ton. dan was het aantrekkelijk voor mij ge worden. In dat geval had ik nu ook niet meer bij NEC gezeten. Maar men vroeg drie a vier ton. En dat hebben de meests clubs niet over voor een keeper. Daarom ook heb ik alle make laars die mij belden maar naar het bestuur verwezen." En er waren weer heel wat randfigu ren die contact zochten met Harry Schellekens, al vele jaren een gewild doelwit van de bloedzuigers en sja cheraars die zich via transfers trach ten te verrijken. „Vooral op de zon dagavond, hè. En speciaal wanneer ze je goed hadden zien spelen op Studio Sport. Dan kwam de een na de ander met aanbiedingen uit binnen- en bui tenland." Schellekens noemt namen. „Dick van Wely wachtte me op na de training. Hij wist wel iets in Amerika voor mij. Bleek het om Fort Lauder dale Strikers te gaan. In die zin dat ik het alternatief was als Jan van Bever- en daar niet zou tekenen. Zo word je dan de kop gek gemaakt, terwijl er maar zo weinig zijn waar je echt ver trouwen in kimt hebben. Consten uit Limburg, die man met dat accoun tantskantoor, had wel een concrete aanbieding uit België. Cor Brom wil de me hebben bij Waterschei. Die Consten is wel 'n goeie, hij komt eerlijk over. Hij heeft Nickel van Bo- russia Mönchengladbach bij voor beeld altijd goed geholpen. In Duits land was er ook een redelijke midden door Matty Verkammarï moter in mij geïnteresseerd, maar ook daar sprong het af op de prijs." Minder vertrouwen heeft Schellekens in Jan Janssen, een rommelaar in de marge die het oosten en zuiden als zijn werkterrein heeft gekozen. Jans sen schermde nu weer met PSV, maar een voorgaande ervaring had Schelle kens bij voorbaat kopschuw ge maakt. „Als je goed speelt dan willen ze je niet laten gaan en als je slecht speelt dan willen ze je lozen. Zo gaat het meestal in de voetballerij. Ik wil niet meer terug komen op alle proble men die ik de afgelopen Jaren bij NEC heb meegemaakt, maar een feit was dat lk vorig jaar mede door dat ge rommel met makelaars slecht speel de en op de reservebank terecht kwam. Er bestond dus een kans om te vertrekken. Via Jap Janssen was ik in contact gekomen met Theo Cremers, de manager van Eindhoven. Er wer den afspraken gemaakt. Cremers ging vervolgens op vakantie en hij adviseerde mij om de zaak verder met een bestuurslid, van Eindhoven af te maken. Ik nam contact op met die man en die bleek dus nergens van af te weten. Toen heb ik er meteen maar een punt achter gezet." Wie drongen zich onlangs nog meer op bij Harry Schellekens? „Gerrit Borghuis heeft me een brief geschre ven. En Kovacs, die Hongaar uit Haarlem en Bekeffy hebben me ook nog benaderd. Kovacs ls nog wel een fijne kerel. HIJ belooft Je tenminste niks. Maar ach, wat viel er eigenlijk te praten over een transfer. Kijk, lk heb het afgelopen seizoen goed gepres teerd en elke voetballer wil hogerop. Maar ik weet hoe moeilijk het is. In 1975 heb ik een vijfjarig contract ge tekend. Ik moet dit laatste jaar ge- HARRY SCHELLEKENS (midden): „Ik ben behoorlijk afgeknapt op al die makelaars." woon zo goed mogelijk keepen. Dan zien we volgend Jaar wel verder, hoe wel lk besef dat het voor een keeper pas echt aantrekkelijk wordt wan neer hij op z'n 32ste jaar transfervrij wordt." Harry Schellekens heeft in de periode dat hij bij NEC als reservist figureer de trainer Looyen gaf na een serie zwakke prestaties de voorkeur aan Jan Form annoy ook zelf pogingen in het werk gesteld om van baas te veranderen. „Ik heb Jan Dee van In- ter Football gebeld. Die Jongens zijn tenslotte bekend ln de hele wereld. Het is niets geworden. Philadelphia in Amerika had wel belangstelling en er heeft ook nog iets met AJax ge speeld. Maar achteraf bekeken is dat een vies zaakje geweest. Ajax wilde een Joegoslavische keeper aantrek ken, maar kreeg daardoor problemen met die stichting arbeidszaken be taald voetbal. Toen zijn er voor de vorm enkele keepers genoemd: Baet- sen van MW, Adjanski van Eindho ven en mijn naam. Met Inter Football heb lk daarna geen contact meer ge had. Nou ja, nog een keertje. Toen ik de toto moest invullen voor die ru briek in De Telegraaf." Wanneer het contract van Harry Schellekens, een talent toch, volgend jaar afloopt, kan hij zich ook altijd nog eens melden bij de stichting ar beidszaken. Want dat er voor dit ar beidsbureau in de Jungle van het profvoetbal werk aan de winkel ls, staat wel vast. Schellekens: „Na een aantal jaren knap je goed af op die makelaars. Als je even iets presteert dan schieten ze als paddestoelen uit de grond. In '72 schreef de voetbalpers dat ik de Oranje-keeper voor de WK van '74 was. Tot dusverre heb lk slechts één keer bij de A-selectle gezeten. Vijf Jaar geleden, voor een Interland tegen Joegoslavië. Er had meer Ingezeten en ik zoek de schuld vooral bij me zelf, maar ze hebben mij wel gek gemaakt in dit wereldje. Nu ben lk er dan 27 jaar en heb ik al elf jaar ervaring in het betaalde voetbal. Ik' ga alsnog proberen om zo ver moge lijk te komen." Selectie Jan Formannoy, Ronnie de Groot. Albert Heisper, Guus Hiddink, Jos Jacobs, Frans Janssen, Jan Loh- man, Paul Meijers, Dick Mulderij, Hans Salfischberger, Harry Schel lekens, Peter Selbach, Dieter Se vens. Pleun Strik, Dries Visser. Sije visser, Toon Willemse. Nieuw Terrein Jos Jacobs, Dick Mulderij, Hans Stadion De Goffert. capaciteit Salfischberger en Peter Selbach 28.000 toeschouwers. Vertrokken Edo Ophof (Ajax), Eugène Marij- nissen (Roda JC), Jos Hendriks (Wageningen), Frans Koenen (geen nieuw contract), Peter Hen driks (geen nieuw contract). Rob bie Kuijpers (Achilles "29), Her man van Huenen (Rheden), Henk Hendriks (NEC, amateurs), R. Bie- ringa (DOVO). Trainers Leen Looijen en Doeke Huls huizen. Wit: Poloegajevski. Zwart: Kortsjnoj. 1. Pfl-f3 Pg8-f6; 2. c2-c4 b7-b6; 3. f2- g3 Lc8-b7; 4. Lfl-f2 e7-e6; 5. 0-4 LfS- e7; 6. d2-d4 0-0; 7. d4-d5 e«xd5; t. Pf3- d4 Lb7-c6; 9. c4xd5 Lc6xd5; 10. Lf2xd5 Pf6xd5; 11. e2-e4 Pd5-b4; 12. Pbl-c3 Le7-f6; 13. Pd4-f5 Tf8-e8; 14. f2-f4 d7-d6; 15. Ddl-r< Pb8-c6; 16. e4- e5d6xe5; 17. Pc3-e4 e5xf4; 18. Pf5-h6t Kg8-f8; 19. Pe4xf6 Dd8xf6; 20. Tflxf4 Te8-elt; 21. Kgl-(2 Pc6-e5; 22. Tf4xf6 Pe5xg4; 23. Tf6xf7* Kf8-e8; 24. Tf7xg7 Pg4xhC; 25. a2-a3 Ta8-dS; 26. a3xb4 Ta8-d8; 27. Tg7xd7 Ke8xd7; 28. Kf2-f2 Tel-bl, 29. Kf2-e2 Ph6-f5; 30. Ke2-d3 Kd7-c6; 31. b2-b3 Kc6-d5; 32. g3-g4 Pf5-e7; 33. Lcl-b2 Thlxh2; 34. Lb2-c3 Pe7-c«; 35. Tal-fl Thl-h3+: 36. Kd3-c2 a7-a6; 37. Tfl-f5 Kd5-d6; 38. Tf5-f6+ Kd6-d7; 39. Tf6-f7+ Kd7-c8; 40. Tf7-f8+ Kc8-b7; 41. TfS-f5 afge broken. STADLOHN Bij afwezigheid van de formatie van Peter Post en wegens de niet optimaal draaiende ploeg van Bernard Hinault, is het peloton in de Ronde van West-Duitsland niet in de greep van één formatie. Aan het koersverloop in de eerste etappe, van Bielefeld over vlakke wegen naar Stadtlohn, was dat duidelijk te mer ken. De „groten", van wie eigenlijk alleen Hinault, Daniel Willems en Ro ger de Vlaeminck deelnemen, bereid den zich in deze Ronde van West- Duitsland voor op het naderende we reldkampioenschap op de weg in Sal- lanches (eind augustus). De Vlae minck, lange tijd zonder overwin ning, wilde nog wel de nodige energie vereetten om zijn erelijst wat op te poetsen. Bij gebrek aan „echte" con currenten won hij de eindsprint voor de Zwitser Marcel Summermatter. Daarmee revancheerde de kopman zich voor zijn vorige optreden in de Ronde van West-Duitsland. Vorig jaar hield hij het na de eerste rit reeds voor gezien. Eerst* etappe 1. Roger de Vlaeminck (Bell 206 km in 5 uur 31 min. 32 sec.. 2. Marcel Summermatter (Zwl). 3. Willy Telrltack (Bel), 4. Walter Planckaert (Bel), 5. Serge Demlerre (Zwl), 6. Jose-Luls Lagula (Spa), 7 Peter Kehl (WDld), 8. Claudlo Torelll (Ita). 8 Jan Bogaert (Bel). 10. Werner de Vos (Bel) allen in dezelfde tijd als de winnaar. 16. Jan Van TUborg (Ned). 26. Ad van Peer (Nedi, 27. Bernard Hinault (Fra). 43. Martin Havik (Ned), 44. Wies van Dongen (Ned). 52. Theo de Rooy (Ned). 53. Theo Appel doorn (Ned). 54. Peter Winnen (Ned). 55. Fons van Katwijk (Ned), 56. Jan van Hou welingen (Ned). 70. Fed or den Hertog (Ned), 60 Willy Maessen (Ned) allen ln dezelfde ÜJd als de witmaar. 87. Peter Zljerveld (Ned) op 1.00. Algemeen klassement 1. De Vlaeminck 5 uur 31 min. 17 sec.. 2. Summermatter op 5 sec.. 3. Telr- llnck op 10 sec 4. Horst Schulta (WDld) zt. 5. Joae Vlejo (Spa) zt. 6. Andre Chassang (Fra) zt. 7 Lagula op 12 sec.. 8. Thierry Bolle (Zwl) op 13 sec 8. Planckaert (Bel) op 15 sec., 10. ex aequo: De mlerre, Van TUborg, Van Peer. Hinault, Havik. Van Dongen. De Rooy. Appeldoorn. Winnen. Van Katwijk. Van Houwellngen. Den Hertog. Maessen aUen ln dezelfde tijd as Planckaert. 87 Zljerveld op 1.00. NOTTINGHAM Brian Clough. de bizarre manager van Europa-Cup 1- kampioen Nottingham Forest, heeft spitsspeler Gary Birtles op de trans- ferlijst gezet. De actie van Clough is een gevolg van het aantrekken van de spits van Coventry City. Ian Wallace, eerder deze zomer. Zowel Birtles als Clough waren onbereikbaar voor commentaar. Bekend is dat beiden het niet goed met elkaar konden vinden. Birtles maakte zijn debuut als inter national voor Engeland in mei tegen Argentinië. Birtles, 23 Jaar. was ook een van de spelers, die voor Engeland uitkwam tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in Italië Manchester United schijnt belang stelling te hebben voor de aanvaller. Daarvoor moet de club een bedrag van om en nabij de 1,5 miljoen pond .(ongeveer zes miljoen gulden) op tafel 'brengen. NICE De Fransman Jean-Frangois Caujolle, die op de wereldranglijst als 82ste staat geplaatst, heeft in een invitatietoemooi in Nice de Ameri kaan John McEnroe in twee sets ver slagen. Caujolle die eerder dit jaar ook Jimmy Connors de baas bleef, won met 6-4 en 6-2 BOKSEN De wereldkampioen in het paplerge wicht (WBC-versle). de Panamees HU ardlo Zapa ta. heeft zijn titel behouden door uitdager Hector Ray Melendez uit de Dominicaanse republiek op punten te verslaan WIELRENNEN Bertje Oosterbosch was maan dag ln Roosendaal aan de beurt om een criterium te winnen. In de eindspurt versloeg hij mede vluchter Herman Beyssens uit Belgl# SCHAKEN Na zes ronden in het toernooi om het Open Nederlands kampioenschap kan koplo per Hans Kuljf na een zege op Van der Welde de eindoverwinning bijna niet meer ontgaan ALGEMEEN Vijftig zwemmers en zwemsters, die deel hebben genomen aan de Amerikaanse 'iten gisteren hun president Carter De tijden van de Amerikanen zouden hen ln Moskou (twaalf gouden medailles hebben opgeleverd VOETBAL Wethouder Mentink van B en W van Rotterdam meent dat er in de omgeving van het station Alcxanderpolder bij de Maasstad een nieuw voetbalstadion moet worden gebouwd Het Is bestemd voor Sparta en Excelsior Tennis - De Amerikaanse Tracy Austin heeft het tennistoernooi van San Diego op haar naam geschreven ln de finale won Austin van Wendy TumbuU uit Australië 6-1 en 6-3. Met de zege ln dit toernooi werd de zeventienjarige rmljonaire 20.000 dollar (.zo'n 40.000 gulden) rijker

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13