Vriezenveens 'grote brand' erger dan offensief Bommen Berend i J 3495.- 2795.- u piet klerkx waalwijk zanddonkbx kijken, kopen en profiteren die echte ^1 Piet Klerkx opruiming Zijden spek vlogen door het luchtruim Commercieel administratief export medewerker m/v FERRO tel m Maar nu kunt u nog net profiteren Vitrinekast uit edel noten fcgJT' f Ambachtelijk gemaakt a 'n Pracht mèubel voor de allerlaagste AAAE -JP* prijs van 01993." f Kunstig bewerkte stoelen met echt lederen bekleding Nu in kombinatie: ovale kolomtafel met schulprand en fraai gesneden voet 4 stoelen, (leder) 'nederlands grootste interieurverzorgingscentmm Tel. 04160-36981 t Is haast H rlaa AAkfi van het "Jage" prijzen festival DINSDAG S AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET door Jac. Lelsz VRIEZENVEEN - Gebraden vogels die door de lucht vlie gen. zullen altijd tot de wereld van het sprookje blijven be horen. maar zijden spek die door het hemelruim vliegen, maken op een zij het wat apo- cryfe wijze onderdeel uit van een trieste werkelijkheid. Op de zestiende mei 1905, een zonnige voorjaarsdag, brand de het Overijsselse Vriezen- veen als een fakkel, ongeveer een kwart van het dorp ging verloren, in totaal ruim 225 panden waaronder vele boer derijen. „Losgeslagen van de balken vlogen tientallen.. zij den spek als gloeiende vuur bollen spookachtig boven het Oosteinde en ploften even la ter neer op andere strooien daken aldus de plaatselij ke historicus J. Hosmar. In de annalen is het opgetekend als ,.de grote brand van Vriezenveen'" Groter dan die welke het dorp in 1814. 1840 en 1890 troffen, wat toch ook flinke branden waren. En ook groter dan de brand van 1666, toen de troe pen van de Munsterse bisschop-veld heer Christoph B. von Galen, bijge naamd Bommen-Berend, Vriezen veen hadden aangestoken. Zestien honderd mensen werden in 1905 dak loos. Gelukkig deden zich in Vriezen veen geen persoonlijke ongelukken voor Een gedeelte van het gebied dat door „de grote brand van Vriezen veen" getroffen werd. Muurresten als grafzerken, ontbladerde bomen als verschroeide aarde. Na kurkdroge weken kraaide de rode haan, en hij bracht wanhoop, schrik en ontzetting. In enige uren tijds zag een groot deel van Vriezenveen zijn aardse bezit in vlammen opgaan. Het oude kolonistendorp, waarvan de ge schiedenis veel te maken heeft met de turfgraverij, had een kilometers lange Dorpsstraat, ter weerszijden waarvan de boerderijen lagen, veelal dicht opeen, met houten topgevel en voorzien van een strooien dak. Eén kant ervan brandde over een afstand van vier kilometer. De weinige inwo ners. die het ais kind nog meege maakt hebben, zien als ze er aan fpnip-dpnken noe één onafzienbare vuurzee, restanten muur als reuze grafzerken en ontbladerde bomen als een stuk verschroeide aarde Behalve dat de mensen zich allemaal in veiligheid konden stellen, werd ook vrijwel alle vee gered. Ook de ooie vaars, die in die tijd overvloedig in Vriezenveen aanwezig waren. Angstig cirkelden ze rondom het nest. maar geen veer van hen werd gekrenkt. Merkwaardig is wel dat ze nooit meer in zulke grote aantallen in Vriezen veen teruggeweest zijn. De brand was uitgebroken bij de timmerman Jan nes Goosselink, en heden tendage weet men nog niet hóe. 's Middags om kwart voor twee, even nadat de sire nes de arbeiders de textielfabriek van Jansen en Tilanus had binnengedre- ven, zodat het zeer stil was op straat. (sales orderassistent) Hij zal zich bezighouden met het inboeken en nakijken van orders, het bevestigen en bewaken van levertijden en het behande len van de telexen en correspondentie be treffende orders met klanten, agenten en eigen kantoren irr het buitenland FERRO (HOLLAND) B V produceert grondstoffen en installaties voor de emailleer-, keramisctie en plastics industrie, bodem ver beteringspro- duklen voor de land bouw. Eigen vestigingen in geheel Európa en het Midden-Oosten. Zuster maatschappijen 'over de gehele wereld Voor deze afwisselende functie zoeken wij een enthousiaste jongeman- of vrouw vanaf 21 jaar met een opleiding op HAVO of MEAO niveau en-een goede kennis van Engels en Duits Belangstellenden nodigen wij uit schrifte lijk of telefonisch kontakt op te nemen met de afdeling Personeelszaken van Ferro (Holland) B V Van Helmontstraat 20. 3029 AB Rotterdam (bij Marconiplein) Telefoon 010-76 01 44 Wie zijn hoofd niet verloor, kwam met emmers water aanlopen. Later op de dag verleende de Almelose brandweer nog wat assistentie. Voor het overige moesten de spuitgasten van het dorp met drie primitieve spuiten de onmogelijke strijd tegen de laaiende vuurzee opnemen. In en kele uren was het pleit beslecht. Er volgde nog een dramatische, macabe re nacht. Toen de morgen aanbrak. kon de schade worden opgemaakt. Meer dan 225 panden waren een prooi van de vlammen geworden: enige ker ken, vele boerderijen, wat burgerhui zen en een aantal patriciërswoningen. Rusluie Die patriciërswoningen waren veelal van Rusluie. Ondernemende Vriezen- veners, die goed geboerd hadden in Rusland. Het Overijsselse dorp heeft speciale banden met Sint Petersburg. De gemeenschap was aanvankelijk arm. Om bij te verdienen, eingen ver- scneiaene inwoners, als het stil was op de boerderij, in huifkarren met laken enz. haar Duitsland, de Scandi navische landen en ten slotte het Rusland van de tsaren. Er ontstond een levendige handel, velen vestigden zich aan de Newski-Prospekt. Nog altijd liggen daar de herinneringen aan die tijd. Sommigen kwamen wel varend terug en stichtten in hun ge boortedorp een vorstelijke woning. Anderen zijn er altijd gebleven. Toen vanuit Vriezenveen. Overijssel en Ne derland geld voor het zwaar getroffen Vriezenveen begon binnen te stro men. liet ook de Vriezenveense kolo nie in Sint Petersburg zich niet onbe tuigd Koningin Wllheimlna, prins Hendrik en koningin-moeder Emma maakten eveneens een bedrag over. Drie dagen na de ramp was de koningin al komen kijken. Zij sprak met verschillende slachtoffers, ook met hen, die tijde lijk in een legertent bivakkeerden, want de Genie had er daarvan ruim honderd neergezet. De grote brand van Vriezenveen was, zoals gebruike lijk, een schouwspel voor velen. Op de eerstvolgende zondag spoedden zich er liefst 50.000 mensen heen, per fiets, per koets en soms per automo biel En nu iets waarin die tijd zich duide lijk onderscheidt van deze tijd: bin- d„no"'d\ten^°ltrr/eLntied?e^r!éme"d Vri«e™«"" °P hu" k"k' hi> B?bnothenekeznadltbomm'eI?e brand Va" Vri«env«" in ansicht™", uitgave Europes, nen een Jaar al was Vriezenveen bijna herbouwd. En het was nauwelijks veranderd. Vele huizen waren er soli der op geworden, dat wel. Voor het overige behield de lange Dorpsstraat z'n karakteristiek, voornamelijk be paald door een opvallend ritme van naar voren springende gevels. De brand woedde 75 jaar geleden. Ter gelegenheid daarvan heeft de Euro pese Bibliotheek te Z altbommel een boekje met afbeeldingen van oude ansichten, die er aan herinneren, uit gegeven. De prijs ervan is 28,90. Hel I werd verzorgd door de locale histori- x cus, ook specialist op het gebied var de relatie Vriezenveen-Sint Peters- v burg. J. Hosmar i Voor de afdeling verkoop Email zoeken wij een MLxh. weer van die echte Piet Kleriu troeven! Stoer eiken en solide leder Dat moet een sterke zitgroep zijn. Werkelijk onverslijtbaar en blijvend mooi. Als allerlaatste aanbieding in een prijs- brekende opruiming. Drie- en tweezitter voor(u houdt het niet voor mogelijk) Eiken wandmeubel 'n Heerlijk bergmeubel met bar, TV-ruimte. glasvitrine, kastjes en laden. Breedte 275 cm Extra laag geprijsd voor Eerlijke eiken tafel met 4 solide eiken zadelzit stoelen voor slechts Eiken slaapkamer Met fijn 2 persoonsbed. met bovenbouw en 2 nachtkastjes (waarvan één met handige toiletspiegel) Nu voor echte opruimingsprijs Ferro (Holland) B.V 700 werknemers, is sedert 1929 te Rotterdam gevestigd als dochteronderneming van Ferro Corpora tion (USA) en staat geheel onder Neder landse direktie. Het grootste deel van de produktie wordt geëxporteerd via eigen verkoopkantoren in Europa en het Midden-Oosten Leder en eiken Oersterke materialen voor een heel solide bankstel. Nu, in de j laatste dagen van de opruiming, voor weggeefprijs. Drie- en tweezitsbank De opruiming eindigt op 7 augustus Klassieke elegance Een sierlijke zitgroep Notehout met een kwalitatief hoogstaande jacquard-velours bekleding Driezitsbanken 2fauteuils. Toch maar Met de 4 (velours- beklede) stoelen en de mnde noten tafel op plateauvoet wordt het een bijzondere eetkamer.tafel (o 120 cm) en 4 stoelen Notenwortel dressoir 'n Zeldzame houtsoort voor een barok dressoir Met originele klauw poten Breedte 234 cm Opruimingsprijs. Zitgroep met veloursbekleding Opvallend origineel van vorm. Erg goed van afwerking en perfekte zitkwaliteit. Als 3-2-1, 3995. Voor een driezitsbank en 2 fauteuils 3460,-. In kombinatie 3- en 2 zitsbank slechts Echt roten toogkast Met massief front en helemaal gemaakt naar "oude stijl". Een fijn meubel op 150 cm breedte spreiding betaling mogeliik franco thuisbezorging ook od maandag en zaterdag geopeqd vrijdag koopavond tot 9 uur Charmant bankstel Met gebloemde velours bekleding en gemaakt van het allerbeste eiken. Nu als 3- en 2-zitsbank

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8