Staf drugcentrum laakt optreden van directeur 4ft. Van der Luit Nieuwe bouwfouten in Zoetermeer ontdekt Kraakpand Haagse Eikstraat demonstratief gebarricadeerd Verwijten over doorbreken zwijgplicht KORT NIEUWS Begrafenissen - Crematies. Grote Markstraat drie maanden dicht KORT VOLLE EVANGELIE GEMEENTE Mogelijk sloop van gedeelte dak wijkcentrum Delft kiest ande re plek Nieuwbouw sociale dienst gaat niet door Protest tegen uitblijven vordering door gemeente ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Het wijkcentrum Meerzicht met links op de voorgrond het loopgedeelte van het dak, dat in een bijzonder slechte staat verkeert. Op de achtergrond, achter het NS-station Meerzicht, het winkelcentrum met het verzakte parkeerdak. reau, waarbij ook stichtingsvoorait- Bestuur van de Stichting Wijkcentra ter Derks werkzaam is. Dit is het Zoetermeer, waarin de gemeente, de bureau Eijkelenboom, Gerritse en gebruikers van de wijkcentra en men- Middelhoek, dat is gevestigd in Rot- sen op persoonlijke titel zitting heb- terdam en Dordrecht. De Raad van ben, heeft indertijd de onderzoeksop- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tegen alle afspraken in heeft G. Penning, directeur van de Stichting Opvang en Hulpverlening Drugverslaagden (SOHD), ln het openbaar zijn visie gegeven op de situatie in het opvangcentrum voor drugverslaafden Prinsengracht 39. De staf van het centrum schrijft dit in een brief aan het bestuur van de SOHD. Met deze actie bemoeilijkt de directeur volgens de staf het werk aan de Prinsengracht. Vlak na de aanstelling van Penning als directeur enige tijd geleden, maakten bestuur, staf en directeur de afspraak dat niemand met eenzijdige meningen naar bulten zou treden. Al vanaf het begin bleken de Ideeën van directeur Penning te botsen met die van de werkers in het opvangcen trum. Eerst zou een commissie naar oplossingen zoeken voor de gespan nen situatie. v Hoewel het onderzoeksrapport naar verwachting pas ln september gereed is, verscheen vorige week een vraag gesprek met Penning in een Haags dagblad. Daarin geeft hij aan in wel ke richting de drugopvang in Den Haag zich zou moeten ontwikkelen. Ondermeer pleit Penning voor een tweede opvangcentrum voor ver slaafden in de Stationsbuurt en meent hij dat bij Prinsengracht 39 het een en ander moet veranderen. De staf is daardoor erg geïrriteerd geraakt en acht zich nu ook ontsla gen van zwijgplicht. I. Oostwoud, coördinator van de staf, zegt: „Dat Penning de afspraak niet nakomt is al erg genoeg, maar nog erger is het dat hij in de krant ideeën ventileert waarover met ons geen overleg is geweest. Wij hebben bij voorbeeld in Den Haag helemaal geen behoefte aan nog een opvangcentrum zoals Prinsengracht 39. Wel zouden we een slaaphuis kunnen gebruiken en een werkplaats." In het pand Prinsengracht 41 is mo menteel nog een centrum in oprich ting. Over de uiteindelijke bestem ming zijn de directeur en de staf het niet eens, maar waarschijnlijk wordt het een drugvrij centrum, alleen voor recreatie. De staf wil een pasjessys teem invoeren zodat alleen de ver slaafden, die ln het pand geen drugs mogen gebruiken, toegang krijgen. Het opvangcentrum op Prinsen gracht 39 wordt namelijk ook veel gebruikt voor nlet-verslaafden. Afstandelijk Veel kritiek heeft de staf op het af standelijk beleidmaken van het stichtingsbestuur en de directeur. ZIJ staan, meent Oostwoud, te ver van de problemen af. „Wij willen de hulpver lening van beneden af opzetten, van uit de werkers hier omdat die dage lijks met de problemen van de ver slaafden te maken hebben. Met dat idee zijn we ook op de Prinsengracht begonnen. Penning is hiërarchisch, hij wil van boven af werken. De span ning was dus te vooralen." Oostwoud zegt dat de staf al op de hoogte was van Pennlngs instelling toen hij nog bij het Centrum voor Alcohol- en Drugverslaafden werkte. „In die tijd waren we ook niet tevre den met hem. Penning heeft voor zijn aanstelling zwart op wit gezet dat hij niet naar de SOHD zou komen, als de staf en werkers van de Prinsengracht daar tegen waren. Wel, we waren er tegen, maar toen puntje bij paaltje kwam accepteerde hij toch zijn aan stelling," aldus de coördinator. DEN HAAG Zolang er geen be stemmingsplan voor een bepaald ge bied bestaat kan het Haagse gemeen tebestuur niets doen als een particu lier huizen afbreekt en de vrijgeko men ruimte als parkeerterrein gaat gebruiken. Dit blijkt uit het ant woord van b. en w. op vragen van het raadslid Duivesteijn over dergelijke praktijken van het cash en carry- bedrijf Konmar aan de Veenkade. Het bedrijf heeft daar een aantal wo ningen na langdurige verwaarlozing afgebroken. De gronden zijn in ge bruik genomen als parkeergelegen heid en verewaren volgens het raads lid de overlast in de Zeeheldenbuurt. B. en w. verklaren dat de panden medio 1979 na diverse branden ge vaar voor de omgeving opleverden en daarom gesloopt zijn. Een vergun ning om het terrein daarna als par keerterrein te gebruiken is niet ver eist. Op het gebruik van open terrein als parkeergelegenheid kan de ge meente geen invloed uitoefenen zo lang er geen bestemmingsplan voor het gebied van kracht is. dracht aan Architech AB verstrekt. Het is niet bekend of Derks hiertoe heeft geadviseerd. Directeur Hessing van de stichting was gisteren niet van een en ander op de hoogte. Ook ontevreden over de individuele actie van directeur Penning is de heer Ramlal, secretaris van de SOHD. Hij betreurt het dat afspraken zijn door broken. Volgende week maandag zal het voltallige stichtingsbestuur een vergadering over de zaak beleggen. De heer Penning was zelf gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Van een onzer verslaggevers DELFT De Delftse ge meentelijke sociale dienst krijgt geen nieuwbouw op het terrein van het voormalige Oude en Nieuwe Gasthuis aan de Koornmarkt. Het col lege van B en W heeft beslo ten het Braat-complex aan de Hooikade aan te kopen, dat dan na de verbouwing als nieuwe vestiging van de GSD zal moeten dienen. Het gemeentebestuur heeft dit be sluit genomen omdat de aankoop en verbouwing van het Braat-complex op zijn minst een miljoen gulden goedkoper is dan de nieuwbouw aan de Koornmarkt, die op zes miljoen gulden is geraamd. Naast het finan ciële aspect heeft het Braat-complex het voordeel dat er wanneer dat no dig mocht blijken uitgebreid kan worden. Daarbij is deze locatie een stuk beter bereikbaar dan het terrein aan de Koornmarkt en zijn de par- keermogelijkheden aanzienlijk beter. Voordat men met de verbouwing kan beginnen moet er echter nog wel het een en ander geregeld worden. De gemeenteraad zal zijn eerder geno men besluit om nieuwbouw ten be hoeve van de GSD aan de Koorn markt te plegen moeten herroepen, en het nieuwe voorstel van het colle ge moeten goedkeuren. In principe ia het college het eens geworden met de B.V. Onroerend Goed Exploitatie Maatschappij uit Rotterdam over de aankoop van het complex, maar daarbij geldt als voorwaarde dat het huidige bedrijf van Braat M. C. een terrein aan de Marconiweg aan neemt De huisvesting van de gemeentelijke sociale dienst is al een jaren slepende zaak. De dienst zit verspreid over de hele stad en heeft daarbij een schrij nend gebrek aan ruimte. In maart 1978 werd het besluit door de raad genomen om een nieuw gebouw voor de GSD te realiseren aan de Koorn markt, maar verder gebeurde er niets. De personeelsleden van de dienst protesteerden enige maanden gele den nog tegen het uitblijven van acti viteiten, door het demonstratief slaan van een paal op het terrein van het voormalige Oude en Nieuwe Gasthuis. Vertegenwoordigers van de GSD gaan overigens akkoord met het nieuwe plan van het college. ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland I Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar, Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk, Jan Tooropstraat 20, telefoon 01718 - 7 55 75 Voorschoten, Hyacinthstraat 7, telefoon 01717 - 59 85 Verkeerstellingen DEN HAAG In een ruim gebied rondom de Grote Markstraat zal de gemeente Den Haag de komende maanden verkeerstellingen gaan ver richten, om te zien of het tijdens de afsluiting van de straat in dit gebied drukker wordt. De uitslag van deze tellingen moet inzicht geven bij de eventueel te nemen beslissingen om de, Grote Marktstraat in de toekomst definitief voor doorgaand autover keer te sluiten. De Grote Marktstraat zal ruim drie maanden (van 4 augustus t/m 14 no vember) voor al het doorgaand auto verkeer zijn afgesloten, in verband met de legging van een gedeelte van de hoofdleiding van de stadsverwar ming. Het autoverkeer zal om het centrum heen worden geleid. Vanaf de Prinse gracht richting Kalvermarkt zal men moeten omrijden via de Boekhorst straat, de Paviljoensgracht, de Veer- kaden en het Spui. In omgekeerde richting gaat het verkeer via het Spui, de Veerkaden, de Paviljoens- gracht en de Lutherse Burgwal. ADVERTENTIE RIJSWIJK ZONDAG 10 UUR LAAN HOFRUST 1 De gemeente heeft een onderzoekbu reau ingeschakeld om te zien in wat voor mate de verkeersdrukte op de omleidingsroutes toe neemt. Daartoe zijn de afgelopen weken ook reeds tellingen verricht. Volgens gemeente lijke plannen zal het verkeer in de toekomst ook (via de omstreden Dwarsweg) rond het centrum geleid moeten worden. Samen met een onlangs verschenen nota om de binnenstad „autoluw" te maken en de nog te verschijnen resul taten van een stedebouwkundig on derzoek, zullen de tellingen in de ko mende raadsdiscussie een rol spelen. Tijdens de werkzaamheden in de Grote Markstraat zullen de fietsers nog gedeeltelijk van de straat ge bruik kunnen maken. Fietsers in de richting van de Grote Markt worden halverwege omgeleid via Wagen straat, Gedempte Burgwal en Luther se Burgwal. Fietsers in de richting Spui moeten de Grote Marktstraat eveneens halverwege verlaten en om rijden via Wagenstraat, Gedempte Gracht en Spui. De hoofdleiding waarvan nu een deel wordt aangelegd, maakt het mogelijk een aantal grootgebruikers en wo ningblokken in het stadscentrum en in het Bezuidenhout op de stadsver warming aan te sluiten. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Een groot deel van het dak van het wijkcentrum Meeizicht ln Zoetermeer verkeert in zo'n slechte staat dat vervanging niet is uitgesloten. Dit blijkt uit een vertrouwe lijk technisch onderzoek, dat is uitgelekt. Het pas vier jaar oude wijkgebouw staat pal naast het winkelcentrum Meerzicht, dat vorige week een dag wegens instortingsgevaar tot verboden gebied werd verklaard. Het gaat om het deel van het dak, dat ook als voetpad naar het NS-station Meerzicht wordt gebruikt. Volgens het onderzoek van het technisch ad viesbureau Architech AB is voor één van de daklagen zulk slecht materi aal gebruikt dat ernstige lekkages zijn ontstaan. De lekkages zijn geconstateerd in zo wel de peuterspeelplaats, het kinder dagverblijf, de bibliotheek als in de grote ontmoetingszaal van het wijk centrum. Enige tijd geleden noopten de lekkages al tot de aanleg van dak goten onder de plafonds, via welke Schade het regenwater naar buiten wordt ge leid. van het gebouw (het Amsterdamse bureau Alberts), de bouwer (het Dordtse bouwbedrijf Van Wijnen) en een bouwkostendeskundige zaten. Naar verluid zou ook deze commissie tot sloop en wederopbouw van het loopgedeelte van het dak adviseren. Er worden voor de reparatiekosten bedragen van drie ton genoemd, maar voorzitter F. Derks van de Stichting Wijkcentra Zoetermeer be nadrukt dat nog geen precieze bere keningen zijn gedaan. De stichting is de eigenaresse van het centrum. De conclusies van het technisch on derzoek zijn voorgelegd aan een ad viescommissie, waarin de architect Volgens Derks kan het nog lang du ren, voordat bepaald is wie voor de schade aansprakelijk is. „Het is in dit geval een bijna niet te beantwoorden vraag wie de rekening gepresenteerd moet krijgen," aldus de stichtings voorzitter. Pas over veertien dagen zal over de schaderegeling een eerste overleg worden gevoerd. De Stichting wil dat nog voor de winter aan de reparatie, of vervan ging, van het dak wordt begonnen. Door de lekkages is de bouwkundige staat van het dak nog verder ver slechterd. Vooreltter Derks en direc teur Hessing van de Stichting weiger den gisteren verder commentaar te geven. Zij wachten een overleg met de gemeentelijke dienst bouw- en wo ningtoezicht af. Architect Het is overigens opmerkelijk dat het technisch adviesbureau Architech AB behoort tot het architectenbu- Het gebarricadeerde pand aan de Eikatraat. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In afwachting van een ontruiming hebben enkele tientallen krakers het pand Eikstraat 2-2/a in Den Haag zwaar gebarricadeerd. De krakers zeggen geen geweld te willen gebruiken bij de ontruiming, maar de barricades te hebben aangebracht om het binnendrin gen van de politie zoveel mogelijk te bemoeilijken. Zij zien dit als een demonstratieve actie tegen het beleid van de gemeente, die nagelaten zou hebben het pand te vorderen. Volgens een uitspraak van de Haagse rechter Blaauw had het pand op de hoek van de Eikstraat en de Thom- sonlaan reeds een week geleden ont ruimd moeten zijn. Afgelopen don derdag verscheen een deurwaarder bij het huis, die door de krakers on- verrichteraake is weggestuurd. De veertien kamers van het huis waren tot medio vorig jaar verhuurd aan jongeren. Toen is aan alle huurders door de toenmalige eigenaresse de huur opgezegd. Het pand is nu ln bezit van een makelaardij, die in sep tember vorig jaar toestemming kreeg er kantoorruimte van te maken. Volgens de krakers had de gemeente deze vergunning nooit mogen verle nen. Zij achten het in strijd met een tijdens de begrotingsbehandeling van 1978 aangenomen motie, waarin staat dat alles in het werk moet wor den gesteld om de ombouw van wo ningen in bedrijfs- en kantoorruimte tegen te gaan. De krakers verwijten de gemeente dat deze niets heeft gedaan om de onttrekking van het huls aan het woonbestand tegen te gaan. Volgens hen had men op het stadhuis een vorderingsprocedure in werking moe ten stellen. Bij een geschil tussen de gemeente en een eigenaar die zijn pand aan het woonbestand wil onttrekken, moet uiteindelijk Gedeputeerde Staten een uitspraak doen. De krakers reali seren zich dat bij de door GS gehan teerde normen in het geval Eikstraat waarschijnlijk de eigenaar aan het langste eind zou trekken, omdat het huis meer waard is dan de als norm gestelde twee ton. Een norm die vol gens de bezetters van het huis allang afgeschaft had moeten worden. Zij verwijten de gemeente nooit naar middelen gezocht te hebben om ont trekking aan het woonbestand van dure panden te voorkomen. Overigens zien de krakers nog wel een manier voor de gemeente om tot vordering te kunnen overgaan. Dit op basis van een dit jaar door wethouder Vink (volkshuisvesting) uitgebrachte nota, waarin over de mogelijkheid tot het vorderen van „gebouwen" wordt gesproken. Omdat het pand aan de Eikstraat aan het woningbestand is onttrokken, kan je het volgens de krakers nu als een gebouw beschou wen, zodat alsnog tot vordering zou kunnen worden overgegaan. Geen geweld De krakers zijn verbolgen over het feit dat de gemeente nooit iets heeft laten horen op een brief, waarin zij de zaak ter discussie hebben gesteld Ze zeggen de buurt achter zich te heb ben in hun strijd tot behoud van de woonfunctie van het huis. Bij de ontruiming van het pand zal het er van hun kant geweldloos aan toe gaan, zeggen de krakers. „WIJ willen voorkomen dat het een Von delstraat wordt." Zij wijzen er wel op dat de mogelijkheid bestaat dat bij een ontruiming veel krakers van an dere panden en sympathisanten zul len toestromen. In Den Haag bestaat een telefonisch waarschuwingssys teem. waarmee de aangeslotenen di rect worden Ingelicht wanneer het ergens tot een ontruiming komt. Als het aan de bewoners van Eik straat 2-2/a ligt komt de ontruiming, die toph onvermijdelijk lijkt, liever vandaag dan morgen. De aanwezig heid van tientallen mensen in het nauwelijks gemeubileerde huis (alle huisraad is na de uitspraak van de rechter elders opgeslagen) begint pro blemen op te leveren. VAKANTIELAND In en om de Lindehoeve in Voorschoten wordt ge durende deze hele week een „Vakan tieland" georganiseerd. Er kan een huttendorp gebouwd worden, en ook kunnen kinderen zich bezighouden met kleien, touwen, kralen rijgen enz. RIJKSBURG Onder het motto „Bloemen houden van kinderen" rijdt het Rijnsburgs Bloemencorso vandaag voor de 26e maal uit.Vanmorgen van 9 tot 11.30 uur is in de nieuwe veiling „Flora" gelegenheid de veertien praalwagens te bezichtigen. Daarna rijdt het corso tussen 13 en 14 uur naar Oegstgeest en arriveert omstreeks 14.30 uur in Leiden. In die stad volgt een rondrit van 1-V» uur en een pauze in de Groenoordhallep. Om 19.30 uur rijdt het corso naar Noordwijk, waar de praalwagens zondag op de boulevard te bezichtigen zijn. Op de foto een PTT-bijdrage. CONCERT Het vijfde concert uit de serie „KRO-zomerorgelconcer- ten" wordt vanavond gegeven door organist Jan Schmitz. Medewerking van hoboïst Han Kappan. Marekerk, Lange Mare in Leiden. Aanvang 20.15 uur. Toegang 2,- en 3,-. DRAAIORGELS Op het Lange Voorhout in Den Haag wordt van morgen om 11 uur gestart met een draaiorgelmanifestatie. De gebeurte nis duurt tot 17 uur. ZANGAVOND Het Amerikaan se koor „The Maginnisingers" uit Houston zal samen met de organist Wim van der Panne morgenavond een concert verzorgen in de St. An to ni us Abt aan de 8cheveningseweg in Scheveningen. Aanvang 20 uur. LUNCHCONCERT Het Haags Vacantie-Comité organiseert maan dag een extra lunchconcert bij het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt Het concert wordt verzorgd door The William School of Church Music uit Blackpool (Eng.) en duurt van 12.30- 14 uur. TENTOONSTELLING In de tuin van het raadhuis van Katwijk zijn vanaf maandag een zestigtal beeldhouwwerken te zien. De open lucht tentoonstelling duurt t/m 18 aug. ORGELCONCERT - De organist Herman van Vliet geeft vanavond een concert in de hervormde kerk van Wateringen. Aanvang: 20 uur. Toe gang/4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6