Politiek en de benzineprijs Mening van een lezer Ombudsman kan over twee jaar beginnen 'Wasbeurt' vuile grond in Aalst gaat niet door Trouw Commentaar Na Kopenhagen Wiegel aan Tweede Kamer: PSYCHIATRJSOIË warms IW VAN mUAG OP HMJ0DA6 IN ticskou Geen soldij voor lichting soldaten solidariteit in kopenhagen naakt geweld geluidsboek ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Veel delegaties op de VN-conferen- tic in Kopenhagen hadden lof voor de Nederlandse inbreng. Men prees het vele werk. dat door Nederland jn de commissievergadering werd verzet, en de vele compromissen, die in de wandelgangen werden geformuleerd. Ook was er grote waardering voor de Nederlandse voorstellen ter verbetering van het actieplan. Dat blijkt wel uit het feit dat nogal wat Nederlandse amen dementen in de definitieve versie van het wereldactieplan zijn terecht gekomen. Nederland heeft sterk de nadruk gelegd op de verdeling van de ge- zins- en werktaken tussen man en vrouw. Alleen als de man de helft van de gezinsverantwoordelijkheid op zich neemt, (dus de kinderen mee opvoedt en zijn deel van het huishoudelijk werk doet) kan de vrouw buitenshuis gaan werken of studeren, als zij dat wenst. Neder land noemde deze herverdeling van de taken een essentiële voorwaarde Kvoor de emancipatie van de vrouw (en de man). Regeringen moeten een belangrijke rol spelen bij het scheppen van deze voorwaarden, zei staatssecretaris Jeltien Kraaijeveld-Wouters in haar speech voor de algemene ver gadering. Zij moeten de structurele barrières wegnemen, die vrouwen belemmeren in hun ontwikkeling op de arbeidsmakrt en op het ge bied van onderwijs. Het is leuk om complimenten te krijgen, vooral als ze verdiend zijn. Het is waar: Nederland heeft in Kopenhagen een zeer constructieve bijdrage geleverd aan het wereldac tieplan. Maar het is nog leuker als de goede voorstellen, die de Neder landse delegatie in Kopenhagen heeft gespuid, ook een praktische vertaling krijgen, waar de vrouwen in Nederland hun voordeel mee kunnen doen. Het nadeel van zulke grote confe renties is dat de meningsvorming zich boven de hoofden van de „ge wone vrouwen" voltrekt. Elk dele gatielid zou zich telkenmale moeten afvragen: wat hebben de vrouwen in Zutphen eraan (of in welke ande- re plaats dan ook)? Meningsvor ming is pas nuttig als er uiteindelijk een plan uitrolt, waar vrouwen (en mannen) in hun dagelijks leven wat aan hebben De hoop is voorlopig gevestigd op het Nederlandse actieplan, dat op basis van Kopenhagen wordt ge maakt Al heeft Nederland woens dagnacht zich om politieke rede nen onthouden van stemming, toch zal straks in het Nederlandse plan veel terug te vinden zijn van Kopenhagen, zowel van de officiële conferentie als van de alternatieve Forumconferentie. Het blijft echter de vraag of zon actieplan geen loos stukje papier wordt, waar de prachtigste ideeën in staan, maar die geen politieke realiteit kunnen worden, omdat ze niet zo goed passen in het prioritei tenlijstje van de regering. Een van de amendementen in Kopenhagen ging over de verbreding van moe derschapsverlof in ouderschapsver lof. Een prima voorstel, maar me vrouw Kraaijeveld heeft al gezegd, dat de huidige regering de discussie over dit punt niet zal openen. Het zijn de politieke partijen, plus de sociale partners, de werkgevers en de werknemers, die in de toe komst over het actieplan beslissen. Zij zullen prioriteiten moeten stel len, die de kansen van de vrouwen werkelijk verbeteren. Het is vraag of mevrouw Kraaijeveld straks de strijd durft aan te binden met de programmaschrijvers in haar par tij. het CDA. Zij heeft beslist moed, maar er is meer nodig om het mannelijk deel in de CDA ervan te overtuigen, dat zij ruimte moe ten maken voor de vrouw, uit pure solidariteit. Wie ziet hoe moeilijk het al is om werkhebbenden te overtuigen van de noodzaak iets van hun inkomen in te leveren voor de werklozen, weet hoe moeilijk de vrouwen het straks krijgen bij het veroveren van een plaats op de arbeidsmarkt. Het zou prachtig zijn als zij zich daarbij gesteund wisten door een nieuw CD A-program ma, dat best eens „Niet voor de man alleen" mag heten. De voor het opzetten van een Om budsmaninstituut benodigde aan looptijd tot 1982 houdt verband met het opzetten van het kantoor, het aantrekken van personeel en ook de persoon van de ombudsman moet nóg worden gezocht en benoemd. Omdat niet te verwachten valt dat de instelling van het Instituut Nationale Ombudsman nog in 1981 z'n beslag zal kunnen krijgen, zal op de begro ting voor 1981 kunnen worden vol staan met een post van 350.000 gul den voor de aanloopkosten bij de invoering van het instituut. Wat voor 1982 en volgende jaren aan begro- tingsgelden benodigd zal zijn dient nog nader te worden bezien, aldus de minister van binnenlandse zaken. Minister Wiegel is niet overtuigd door argumenten vanuit verschillende Ka merfracties (onder andere PvdA en door Theo Koelé DEN HAAG (ANP) Het Instituut Nationale Ombudsman kan waarschijnlijk op 1 januari 1982 zijn werkzaamheden beginnen. Dit heeft minister Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer in een nota over het wetsontwerp, waarin de instelling van het Instituut Natio nale Ombudsman wordt geregeld. DEN HAAG Een verhoging van de benzineprijs komt de minister van economische za ken niet zelden te staan op vragen vanuit de Tweede Ka mer. Automobilisten zijn kie zers en die hebben er recht op te weten waarom ze weer een paar centen extra moeten neertellen voor een liter ben zine. De antwoorden van de minister kunnen menige con sument verrassen. Wie staat er bij stil, dat eerdere prijsver hogingen dit jaar te maken hadden met de omstreden film „Dood van een prinses" en de mislukte Amerikaanse poging om de gijzelaars in Iran te bevrijden? Een blik op het verschijnsel vrije markt kan opheldering bieden. Per slot van rekening is ook de prijsverlaging van heden te „danken" aan de vrije markt. Slechts een fractie van de wereldolie handel speelt zich af op de vrije markt. Het merendeel loopt via lang durige contracten. Op de vrije markt gaat het meestal om kortstondige fi nanciële bindingen tussen leveran ciers en kopers, vooral in tijden van overschotten en tekorten. De prijs aan de pomp hangt nauw samen met de ontwikkelingen op die vrije markt. Te nauw, zeggen sommigen in en bui ten de Tweede Kamer. De consument is er niet slecht mee af, zegt economi sche zaken. De vrije markt, in feite een netwerk van telefoons en telexapparatuur in handen van een groep handelaren, mocht zich vorig jaar verheugen in een grote politieke belangstelling, na tionaal én internationaal. Zo bepleit te de Franse president Giscard d'Es- talng bij onze premier Van Agt maat regelen tegen de vrije markt, die vooral bekend geworden is onder de naam „Rotterdamse spotmarkt". De prijzen rezen vorig jaar de pan uit. Dat zou een verdere verhoging van de officiële prijzen door de olie-produce rende (OPEC)landen kunnen uit lokken. In mei vorig jaar bedroegen de prij zen op de vrije markt maar liefst het dubbele van die officiële prijzen, zo bleek uit cijfers van de Europese Ge meenschap. De EG begon daarop een onderzoek naar de gang van zaken op de markt. Er moest een antwoord komen op vragen als. hoe gedragen onafhankelijke handelaren, vertegen woordigers van landen, oliemaat schappijen en olieproducenten zich in normale tijden op die markt, als kopers en leveranciers? En hoe opere ren ze in tijden van schaarste op de wereldmarkt (zoals vorig jaar) of gro- De olietanks in de westerse wereld zitten momenteel boordevol, de prijs van de benzine daalt. te overschotten (zoals nu: de olie tanks in de westerse wereld zijn boor devol)? In Brussel wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een rap port over dat onderzoek. Enkele be langrijke conclusies komen verderop in dit verhaal ter sprake. Invloed Hoe groot is de invloed van de vrije markt op de prijs, die de Nederlandse automobilist voor zijn of haar benzi ne moet opbrengen? „De prijzen (aan de pomp) zijn in beginsel gerelateerd aan de ontwikkeling van de noterin gen voor de produkten op de Europe se spotmarkten, waarvan de Rotter damse de belangrijkste is." Een mondvol, deze uitspraak van minis ter Van Aardenne (economische zaken). De bewindsman kwam in mei dit jaar, op eigen initiatief, naar de Twee de Kamer om nog eens uit te leggen hoe het vaderlandse „maximum prijssysteem voor aardolieproduk- ten" in elkaar zit. Het werd een uit voerige lezing, die dan ook voortijdig door Kamervoorzitter Dolman werd afgehamerd. Maar de essentie van het betoog had de ijverige bewinds man al aan de Kamerleden doorgege ven: de prijsontwikkelingen in de vrije markt worden ten gunste van de consument „afgevlakt". Ofte wel: de prijs-aan-de-pomp blijft achter bij' sterk stijgende noteringen op de spotmarkt. De verklaring daarvan is, dat niet alleen die noteringen bekeken wor den, maar ook de invoerwaarde van ruwe olie bij de berekeningen op het ministerie een rol speelt. Economi sche Zaken reageert laconiek op het vurige pleidooi van het Konsumen- ten Kontakt om de prijzen op de vrije markt geheel buiten beschouwing te laten. „De consument zou vandaag pech hebben als we aan die wens tegemoet waren gekomen. De note ringen op de spotmarkt zijn gedaald, maar de invoerwaarde van ruwe olie is Juist gestegen. Als we geen reke ning houden met de vrije markt zou benzine vandaag niet goedkoper, maar duurder worden," zegt het mi nisterie. Ongewis Alles goed en wel, redeneert Konsu- menten Kontakt, maar de vrije han del is een hoogst ongewis gebeuren, met volop mogelijkheden voor specu latie. Ga maar na: de meest uiteenlo pende gebeurtenissen in de wereld laten niet na invloed uit te oefenen op het prijsverloop. Toen de westerse wereld eerder dit Jaar even benauwd was dat de grote olieproducent Saoe- di Arabië de oliekraan zou dicht draaien, als reactie op de film „Dood van een prinses", steeg de vraag naar produkten op de vrije markt sterk. De prijzen stegen ook, met „een sprong" zelfs, zoals minister Van Aar denne zeL Ook de Amerikaanse be- vrijdings-actie in Iran leidde tot zo'n sprong. De grootste grief van het Konsumen- ten Kontakt is dat niet alleen onver wachte gebeurtenissen, maar vooral uitgekiende activiteiten de prijzen op de spotmarkt sterk kunnen beïnvloe den, speculatie dus. Oliemaatschap pijen, die profijt hebben van hogere prijzen-aan-de-pomp, opereren zelf immers ook op die vrije markt. Ze bepalen aldaar mede de prijs die „afgevlakt" of niet aan de consu ment in rekening wordt gebracht. Orr dat feit kan niemand heen,.maar hei is niet gebleken dat ollemaatschap pijen zich schuldig maken aan mani pulatie van de markt", aldus een ho ge EG-ambtenaar. Uit het onderzoek dat de EO liet instellen naar het reilen en zeilen op de markt, zou blijken dat de maat schappijen „niet erg actief" zijn. „Het is toch ook veelzeggend." aldus de EO-functionaris, „dat de noteringer. op de spotmarkt jarenlang laag zijr geweest. Als er toen gemanipuleerd is, moet dat wel erg amateuristisch gebeurd zijn." In Brussel wordt een directe ingreep in de vrije markt er ia wel eens geopperd de prijzen „onder een pla fond" te houden als een illusie bestempeld. „Olie wordt verhandeld als de tankers nog op zee zijn. De inhoud van een schip verwisselt tij dens de vaart soms meer dan eens van eigenaar." Douche De bevindingen uit het Europese on derzoek komen dicht in de buurt van de situatie, die het WD-kamerlid Bolkestein (ooit werkzaam in de olie industrie) fraai verwoordde: ,R1J be perkende maatregelen verhuist de markt onmiddellijk naar een andere plaats. Men kan evengoed één gaatje van een douche dichten". Bolksteins partijgenoot Van Aarden ne is nimmer betrapt op het verlan gen om de spotpark aan te pakken, te reguleren. Ook in de ogen van de bewindsman leiden maatregelen er slechts toe dat de markt zich zou verplaatsen. De geluiden uit Brussel wijzen niet op zware Europese druk op de Neder landse overheid om „iets" aan de vrije markt te doen. „De angst is ook wat verdwenen, nu de prijzen dalen." aldus de eerder geciteerde EG-func- tionaris. Het ziet er nu evenmin naar uit, dat Van Aardenne in eigen land geprest zal worden om de benzineprijs „los te koppelen" van de noteringen op de vrije markt. Tot dusverre klonken slechts uit de oppositie-banken kriti sche geluiden. Ook hierbij geldt: als de prijzen dalen zal de kritiek eerder verstommen dan heviger worden. Tekeningen, bi] voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente Waalre heelt een stokje gesto ken voor de op dinsdag 5 augustus geplande „wasbeurt" van een grote hoeveelheid met benzine vervuilde grond in het dorpje Aalst (gem. Waalre). CDA) dat de benoeming van de Om budsman niet dient te geschieden door de Kroon op voordracht van de Tweede Kamer, maar door de Twee de Kamer zelf. De regering heeft haar argumenten om vast te houden aan de door haar voorgestane benoe- mingswijze afgewogen tegen het be lang van het wetsontwerp en van de instelling van het instituut van Om budsman. Het belang van de instel ling van het instituut wil de regering het zwaarst laten wegen. Ze spreekt de hoop uit dat de Kamer de door de regering aangevoerde argumenten wil laten meewegen bij haar beslis sing. Er ligt een amendement-Nljpels (WD) dat de opvattingen die de meerderheid van de Kamer heeft uit gesproken, volgt. Hoe de regering straks bij de behandeling van het wetsontwerp zal reageren als dit amendement wordt aangenomen, laat minister Wiegel in het midden. Het gemeentebestuur van Waalre zegt niet tijdig te zijn geïnformeerd over het mogelijke brandgevaar dat de schoonmaakactie met zich mee brengt, waardoor zij geen maatrege len kan treffen om eventuele onge lukken het hoofd te bieden. De schoonmaakbeurt van de grond wordt met grote belangstelling tege moet gezien omdat de wasmethode, die door een Limburgs reinigingsbe- drijf ontwikkeld is, ook toepasbaar zou zijn op de gifwij k van Lekkerkerk of op andere, sterk vervuilde plaatsen die tot nu toe zijn ontdekt in ons land. Tal van deskundigen, onder anderen van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne, hadden aan gekondigd op 5 augustus aanwezig te zijn. Op die dag zou de firma Kroon ook het procédé vrijgeven. Tegenvaller H. A. Kroon, directeur van het reini- gingsbedrijf: „Dit ls een zeer onver wachte tegenvaller voor ons. Maan dag hebben wij het gemeentebestuur een telegram gestuurd met de mede deling dat wij op 5 augustus In op dracht van het waterleidingbedrijf van Eindhoven en de Aral Nederland BV bij wijze van experiment de grond bij een benzinestation zouden gaan reinigen en dat brandgevaar niet uit gesloten moet worden geacht. Zo wer ken wij nu eenmaal. We winden er geen doekjes om. Uiteraard zijn wij op deze situatie ingespeeld. Op het betreffende terrein geldt bijvoor beeld een stringent rookverbod." De heer Kroon houdt het er op dat de gemeente Waalre zich door Eindho ven gepasseerd voelt: „Het is nu een kwestie van afwachten tot het Waalre goeddunkt om het experiment voort te zetten." Op 5 augustus zal wel het procédé bekend worden gemaakt omdat de octrooi-aanvraag dan afgehandeld zal zijn. DEN HAAG (ANP) - De ln Juli opge komen dienstplichtigen (6300 man) hebben hun soldij deze week niet op hun bank- of girorekening aangetrof fen. Zij zullen naar hun korpsadmi nistrateur moeten gaan om een voor schot te vragen. Dit heeft het ministe rie van defensie desgevraagd beves tigd. In juni ls het departement gestart met een nieuwe geautomatiseerde be zoldigingsadministratie. Deze ver toont nogal wat kinderziekten, aldus het ministerie van defensie. Vooral het begin Juli opgekomen vierde lich ting van 1980 is daarvan het slachtof fer geworden. Blij kopenhagen Blij zullen de man en de vrouw in een kraal ergens in Afrika heb ben opgekeken, toen ze op de transistorradio hoorden dat onze eigen staatssecretaris Kraaije veld in Kopenhagen vond dat niet alleen de moeder, maar ook de vader vrij zou moeten kunnen krijgen bij ziekte van een kind. Nu hoor je het ook eens van een ander, aldus de man. Zijn vrouw maakte het ontbijt klaar, haalde water en verzorgde het zieke kind, waarna ze naar het land toog om daar opnieuw zware ar beid te verrichten. De man op zijn beurt slenterde naar het plaatselijke theehuls om er over de échte problemen des levens en de zware verantwoordelijkheden van de man na te praten, in het vooruitzicht dat Nederland in ie der geval zijn zware taak zou willen verlichten. Drie weken lang hebben vrouwen uit alle hoeken van de wereld vanuit een internationale solida riteit kunnen praten over de fun damentele oorzaken van de ach terstelling van de vrouw, daarbij niet gehinderd door sexistlsche en hanige mannen die de voor- Deelneemsters aan de vrou wenconferentie in Kopenha gen: Leila Khaled (boven) en Sally Mugabe. blje eeuwen hebben bewezen van de wereld een gigantische chaos te kunnen maken. In Kopenha gen zou alles anders verlopen. Niet dus. De internationale solidariteit verliet samen met tal van delega ties demonstratief de zaal, zodra, vrouwen die blijkbaar een ver derfelijk systeem vertegenwoor digden, aan het woord kwamen. En de internationale vrouwen hebben snel geleerd hoe mannen confereren; zelfs het jargon heeft daarbij ingang gevonden. De stelling valt te verdedigen dat het belangrijkste verschil tussen een vrouwenconferentie en een mannenconferentie is dat vrou wen het woord voeren en dat het woord „vrouw" vaker valt. Wat moeten we denken van uit spraken als: „De Arabische vrouw strijdt tegen het Ameri kaanse Imperialisme, het wereld- "zionisme en de verraderlijke agent Sadat" of: „Het (Russi sche) hegemonisme is het groot ste gevaar voor de vrouw in het algemeen en de Chinese vrouw in het bijzonder"? Doen de vrouwen de „mannenconferenties" dun netjes over met hun strijd tegen de „ismen", omdat ze de funda mentele problemen niet aandur ven? Het ls per slot van rekening makkelijker een „isme" verant woordelijk te stellen voor de on derdrukking van de vrouw dan je eigen man, of Je eigen regering. En wie zijn eigenlijk die vrouwen die daar in Kopenhagen het hoogste woord hebben gevoerd? Mevrouw Sadat, die er ook maar zit omdat haar man toevallig pre sident van Egypte is. Sally Muga be, die een premier aan de haak heeft geslagen. Imelda Marcos, getrouwd met een Filippijnse patser. Het ombrengen van hon derdduizend Cambodjanen wordt beloond met een plaatsje voor de vrouw van Pol Pot en Letla Khaled was in Kopenhagen als dank voor het kapen van vliegtuigen. Allemaal vrouwen, afgezien van Khaled, die er zitten omdat hun man het verder heeft gebracht dan ambtenaar van de burgerlij ke stand. Uiteraard zijn dan de dwaze moeders uit Argentinië in eerste instantie niet uitgenodigd. De enige verdienste van hün mannen en zonen ls dat ze ver moord werden. De leiding van de TR08 heeft gistermiddag besloten de banden met regisseur Wlm van der Lin den te verbreken. In een commu niqué wordt gesproken van „een groeiend verschil van Inzicht met betrekking tot de samenstelling en realisatie van het programma „TROS-top-vijftig", dat door Van der Linden werd geregis seerd. De televisiekijkers moes ten het donderdagavond zonder dit veertiendaagse programma stellen, omdat directeur Cees Baay en hoofd amusement Ivo Niehe tot de conclusie waren ge komen dat het niet voor uitzen ding ln aanmerking kwam. De popgroepen ruimden het veld voor een aflevering van de serie De man van Atlantis. Van der Linden, een vroegere co ryfee van de VPRO, die mede aan hem fenomenen als Barend Ser vet en SJef van Oekel te danken had, bleek zich volgens de TR08 te weinig aan te trekken van zwart op wit gestelde regels die voor het popprogramma golden. In de uitzending waarop de kij kers deze week getrakteerd had den moeten worden, ging hij zijn boekje al te ver te bulten: een onderdeel daarvan bevatte naar het oordeel van de TROS-be- Wim van der Linden stuurders te veel bloot en geweld. Volgens Fred Bakker, voorlichter van de TR08, vormde een opna me van de Amerikaanse pop groep Plasmatics het struikel blok. „Een naakt meisje in een nylonkousachtlge outfit" (Bak ker) trad op te midden van een groep muzikanten die een Cadil lac opblies. De afgelasting werd door de omroepster toegeschre ven aan „onvooraiene omstandig heden". Van der Linden werkte free lance voor de TROS. Hij had al aange kondigd over enige tijd te zullen afreizen naar West-Dultsland, waar hij televisieprogramma's gaat maken. De TROS denkt spoedig een opvolger te hebben gevonden. De TROS-top-vijf tig komt, zo ls de bedoeling, over veertien dagen weer op het scherm. Hoe een nachtegaal zingt, of waarin het Amsterdams zich on derscheidt van het Utrechts, om maar eens wat te noemen: voor wie dat weten wil, schieten woord en b$eld te kort. Elsevier, de uit geverij die al menige encyclope die ln haar fonds heeft, voorziet in dit manco. In het najaar komt zij op de markt met de „audiodo- pedie", naar eigen omschrijving de eerste encyclopedie in woord, beeld en geluld. Het naslagwerk bestaat uit een vierhonderd blad zijden tellend boek en drie cas settebanden met een totale speelduur van twee uur. Omdat vooral belangstelling wordt ver wacht van jonge lezers, kijkers en luisteraars, zal het geluidsboek tijdens de kinderboekenweek verschijnen. Later komen er meer, heeft de uitgeverij laten weten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5