De nieuwe dominee op bezoek bij Fedde Schurer Levensgroot verschil in Schriftbeschouwing PREDIKANT(E) Trouw Gereformeerden en de GOS ALLE DAAGS HERVORMDE GEMEENIE NOORDWIJK (Z.H.) VANDAAG VOORBIJGANGERS UIT DE KERKBLADEN Twee soorten oecumene in Nederland ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET 2 door A J Klei Gisteren heb ik. naar de aandachtige lezer hopelijk niet ontgaan is. op deze plek het verhaal gehouden, hoe vijftig jaar geleden Fedde Schurer ontslagen werd als onderwijzer aan de schristelijke school te De Lemmer, omdat hij pacifist was en dit wilde weten ook. Ik heb daar geen höofdschuddond commentaar aan toegevoegd en nu ik vandaag even op de zaak terug kom. valt het met het hoofdschudden ook nog wel mee (of misschien tegen). Laat ik beginnen met vast te stellen dat ze aan Fedde Schurer destijds geen gemakkelijke hadden in De Lemmer. Hij was een echte dwarsligger, altijd had- ie wat. Goed. achteraf loven en prijzen we hem als iemand die z'n tijd ver vooruit was. omdat hij al in 1930 vraagtekens zette achter vanzelfsprekendheden, tot welke nuttige bezigheid andere gereformeerden pas een jaar of veertig later zouden overgaan en dan nog vaak huiverig. Maar toen. in die vooroorlogse jaren, zat je natuurlijk wel met zo'n kerel omhoog Ga maar na Je bent bestuurslid van de christelijke school en tranen van ontroering springen je in de ogen. wanneer je bij *t passeren van het schoolgebouw heldere kinderstemmen hoort zingen: Hollands vlag, je bent mijn glorie. Hollands vlag. je bent mijn lust... Of mooier nog: 't Is plicht dat ied're jongen aan d'onafhank'lijkheid van zijn geliefde vaderland Zijn beste krachten wijdt... Het wordt je warm om het hart en je blijft even staan om de slotregels voor jezelf mee te zingen: Voor koningin en vaderland waakt ied're jongen mee: Dat is toch geweldig! Of niet soms? Nou, en dan moet zo'n broekje van een onderwijzer, die snotaap, zo nodig anti militaristische praatjes verkopen op een vergadering van de christelijke democratische unie- Wat doet-ie trouwens bij dat malle partijtje, waarom is die vent niet gewoon anti-revolutionair? 't Is plicht dat ied're jongen- Precies. maar meester Schurer wekt ze op om dienst te weigeren. Wat had hij ook alweer gezegd? O ja: ze moesten zich niet laten africhten voor moordenaarswerk 't Is meer dan schandalig. En nog een vroom woordje er overheen doen ook... Tjaen ook in de gereformeerde kerk van De Lemmer staat het manslidmaat Schurer als lastig bekend. De nieuwe dominee kan erover meepraten. Toen hij voor 't eerst bij broeder Schurer op huisbezoek kwam en een bloknoot op z'n knieën legde om een paar aantekeningen te maken, gebeurde het volgende: Fedde Schurer met zijn vrouw bij een demonstratie in Leeuwarden tegen kernbewapening (1962) Schurer: 'n Momentje (hij pakt tot dominees verbazing eveneens een schrijfblok). Dominee: Wat gaat u doen? Schurer: Wat gaat u doen? Dominee: Ik wou wat notities maken. Schurer Uitstekend, maar dan mag ik dat zeker ook wel doen! Dominee: Ik neem aan dat u de christelijke bladen leest? Schurer: U mag aannemen wat u wilt. Dominee: Dat is geen antwoord. Schurer. Zo was het ook niet bedoeld. Het is een correctie op de vraag. Dominee: En waarom is mijn vraag dan niet goed? Schurer: Omdat ik vrees, dat u hieruit mijn geestelijke staat wilt opmaken. Aan een dergelijke wijze van onderzoek weiger ik mee te werken. Zo sprak Fedde Schurer (ik haal deze pastorale conversatie uitzijn eigen mémoires) in een tijd. waarin de gereformeerden zich wentelden in gezagsgetrouwheid Er volgde na zijn ontslag dan ook geen protestactie binnen het christelijk onderwijs en nog minder een demonstratie tegen dit „beroepsverbod". Als de grote gereformeerde heren gesproken hadden, was de zaak bekeken en er is ook nooit iemand Schurer gaan opzoeken, om eens gewoon, menselijk, met hem te praten. We kunnen bedroefd het hoofd schudden over de houding der mannenbroeders anno 1930, en ik zal dit ook niet nalaten. Toch doe ik het niet uitbundig, dat hoofdschudden bedoel ik, en dan niet omdat ik zoveel oog heb voor de moeiten van een bestuurslid, dat zo graag over de plicht van ied're jongen hoorde zingen. Kort voor zijn overlijden in 1968 schreef Fedde Schurer dat er in de gereformeerde wereld veel veranderd was ten goede: „Een dynamisch christendom is op weg de overwinning te behalen op een geconserveerde traditie." Ik stem toe dat het er in de roemruchte jaren zestig een beetje op ging lijken, maar we zijn allang weer verzeild geraakt in een periode van restauratie. Net als in de jaren dertig is nu radicalisme verdacht in de kerk. en waarlijk niet alleen bij de gereformeerden. Zeker, het evangelie is radicaal, maarre... zolang de hórten van de mensen niet veranderd zijn, hoef je r.ergens aan te beginnen, en dót vergeten die wereldverbeteraars. Daarom hebben we, vijftig jaar na de zaak-Schurer, in de kerk liever van doen met lieden die zich best kunnen vinden in de bestaande toestand dan met actievoerderige types, die steeds roepen dat het anders moet en daarmee onrust en wrevel wekken. En wat schiet je daarmee op? Kijk, tegen deze achtergrond durf ik niet zo nadrukkelijk mijn hoofd te schudden over de tegenstanders van de jonge pascifistische onderwijzer Fedde Schurer. Van onze kerkredactie KAMPEN In het Gereformeerd Weekblad (uitg. Kok, Kampen) geeft de Kamper hoogleraar dr. J. Plomp een nabeschouwing van de te Nimes gehouden vergadering van de gereformeerde oecumenische synode, de GOS. Hij doet dit onder de veelzeggende titel: „Uitstel van executie": de gere formeerde kerken in Nederland hebben het (hun lidmaat schap van de GOS) nog net gered, maar voor hoelang? Dat het tot een „executie" komt ligt naar het oordeel van prof. Plomp vooral in een levensgroot verschil in Schriftbeschouwing tussen de Nederlandse gereformeerden en de meeste andere gereformeerden in de GOS. belangrijk ook op zichzelf) zal een zekere mate van eenstemmigheid moeten worden hervonden, wil de GOS, althans een GOS mét de Gereformeerde Kerken in Nederland nog toekomst hebben. Nu dit vraagstuk nief op de rol staat dreigt over vier jaar de executie van een vonnis waarvoor nu alle woorden al klaar liggen, een executie die thans nog werd uitgesteld", aldus prof Plomp. ADVERTENTIES RUC daags Een practisch, origineel BIJBELS DAGBOEK voor jongeren van 14-18 jaar Een handreiking, die de christelijke jeugd van vandaag aanspreekt Pocket 11,25 Urtgave van Uitgeverij BOEKENCENTRUM B V s- GRAVENHAGE In de boekhandel UITGEVERIJ verkrijgbaar Postbus 84176. 2508 AD 's-Gravenhage Prof. dr. J. Plomp. We laten hier volledig volgen, wat prof. Plomp over dit „levensgroot ver schil" opmerkt: „In Nïmes kwam het één en ander maal om de hoek kijken (bleek mij uit de verslagen) maar het kreeg niet de aandacht die het m.i. verdient, nee vereist. Tal van lidkerken geven de indruk in allerlei zaken zeer stand- waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagae Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 .redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per halt jaar 101,90 Per |aar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 var> maandag t/m vrqdag Op zondag van 18-20 uur teiel 020- 9(3456 Opgave mim- advertenties tel 020-936868 ot schrijteli|k aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswiizingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse vastig en zeker te zijn. Maar ze zijn zo standvastig en zeker omdat ze met de teksten van de confessie en nog min der met die van de Schrift nauwelijks enig probleem hebben. Als de GOS zegt: in overeenstem ming met de traditionele gerefor meerde opvatting van de Schrift is alle homosexuele praktijk zonde, en de gereformeerde afgevaardigden vervolgens opmerken: dan mag u voor die bewering op z'n minst toch wel Schriftuurlijke gronden noemen, dan worden zij op hun wenken be diend: er worden een aantal Bijbel plaatsen aan de uitspraak toege voegd. Maar dan zegt ds A.~ C. Hof land: „sinds wanneer gaat een gere formeerde synode zó om met de Schrift?" Hij kan het zo niet: „daar voor heb ik teveel eerbied voor de Schrift". Twee manieren Hier komen twee manieren van om gaan met de Schrift aan het licht die elkaar niet meer raken. Of misschien elkaar juist wél raken maar dan zó dat er kortsluiting ontstaat. Overigens moeten wij ons niet van den domme houden. Vroeger gingen toch de meeste gereformeerden, ook hier te lande, met de Schrift om op de door ds Hofland thans gekritiseerde wijze. Hier ligt dunkt mij het eigenlij ke probleem van de GOS. In de GOS wordt met de Schrift (en vermoede lijk ook met de belijdenis) omgegaan op een wijze waarop wij het vroeger allemaal deden. Maar veel gereformeerden in Neder land kunnen het zo niet meer en ook hun synoden niet. Ze hebben oog gekregen voor het verschil in soorte lijk gewicht tussen de verschillende bijbels woorden, ruimer gezegd voor heel de hermeneutische problema tiek: wat is het toch dat de Heer is die oude teksten, ontstaan in die totaal andere wereld van toen en in een historische situatie die volstrekt an ders is dan de onze. zeggen wil tot ons hier en nu? Jammer Jammer dat de kerken van de GOS in Nimes niet besloten hebben over dit vraagstuk de eerste jaren in alle rust en openheid met elkaar te studeren. Want tén aanzien van dit vraagstuk en niet van allerlei afzonderlijke vraagstukken: Wereldraad van Ker ken, homofilie of wat dan ook (hoe AMSTERDAM Op 7 augustus kan worden ingeschreven op een 150 miljoen grote, 9,75 procent-lening van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden. De koers van de lening zal op 5 augustus wor den bekengemaakt, de storting is op 8 september. De aflossing van de vijf tienjarige lening zal plaatsvinden op 1 september van de jaren 1986 tot en met 1995. Vervroegde aflossing is toe gestaan vanaf 1 september 1990 tegen 103 pet. De lening wordt gegaran deerd door de staat. ONTDEKKINGSTOCHTEN DOOR OE LANDEN VAN DE BIJBEL Géén opgeschroefde „pelgrimsreizenvolgestopt met toe ristische humbug en vrome kitsch, die beledigend zijn voor je geloof én je gezonde verstand! Wèl TH eologltch verantwoorde tl rcheologlsch Interessante C ottoreel belangwekkende I srael THACIR 0 elzen een boeiend programma van individuele en geheel verzorgde groepsreizen naar: EGYPTE - ISRAËL - TURKIJE - GRIEKENLAND - ROME. THACIR-Reizen zijn zeker niet geschikt voor iedereen, maar wèl voor mensen, die niet van plan zijn om zich heidense knollen voor christelijke citroenen te laten verkopen! Kortom: THACIR biedt reizen met een eigen karakter' Bestel nog vandaag onze uitvoerige brochure zonder kleine lettertjes bij: Oekumenische Reisstlchting „THACIR", Europalaan 14, 3844 AV HARDER WIJK. Telefoon: 03410-21989. (U mag ons ook 's avonds en op zaterdag bellen. Wij zijn maar klein, daarom moeten we beter ons best doen!) I.v.m. het a.s. vertrek van de huidige predikant, dr J. G. B. Jansen, wil de kerkeraad van wijk Oost (Noordwijk- Binnen) graag in kontakt komen met een enthousiaste die onze gemeente wil leren, inspireren en begeleiden. Onze wijk rekent zich tot de midden-orthodoxie, telt 1100 pastorale eenheden en behoort tot salarisklasse I Op verzoek wordt een profielschets gaarne toege zonden Nadere inlichtingen worden verstrekt door dhr P. C. Wolfskeel. Voorstraat 159. tel. 01719-10237 (voorz h.cen dhr. M. R. Dobbinga. Wilgenrand 30. tel. 01719-15001 (voorz. b.c.) Ook onze predikant (Voorstraat 47, tel. 01719-12332) is gaarne bereid inlichtingen te verstrekken Schriftelijke reacties graag voor 15 sept. aan eerstgenoemd adres RECHT OP LIEFDADIGHEID Er zijn mensen die zich aftobben met inspanningen vol zakengeest en inzicht, maar wat ze verdienen moeten ze afgeven aan anderen, die zich niet inspanden. (Prediker 2 van 21) Deze opmerking van de Prediker staat uiteraard in verband met zijn telkens terugkerend: ijdelheid der ijdelheden het is al ijdelheid. „Ook dat is ijdelheid en grote onbillijkheid." vervolgt hij. Waarschijnlijk denkt hij aan de dood van een geslaagd zakenman. Hij heefteen kapitaaltje bijeenvergaderd en sterft. Anderen staan gereed om het in ontvangst te nemen. Toch is het de vraag of hij daaraan alleen gedacht heeft. In 't algemeen heeft hij willen zeggen dat het ijdelheid is om op zo'n kapitaaltje te vertrouwen. Je spant je in en je ontvalt aan je kapitaal of het kapitaal ontvalt jou. Dit laatste kan ook. De prediker kende onze kapitalistische maatschappij niet. maar wij horen zijn woorden wel in dat kader. Hoeveel mensen werken zich niet oud en moe en wat ze verdienen moeten ze afgeven. Een ander gaat met een deel ervan en vaak niet zo'n klein deel strijken. Hij spreekt van een grote onbillijkheid. Er zijn verbeteringen in ons systeem aangebracht. Vroeger was het helemaal ten hemel schreiend. De volledig uitgebluste arbeider was aangewezen op de liefdadigheid. Sommigen praten vandaag nog wel eens over sociale voorzieningen alsof het een soort liefdadigheid is. Onbillijkheid staat tegenover recht. Daarmee is niet alles gezegd. We kunnen ook doodgaan aan de dood bij brood alleen. Maar samen staan we wel duidelijk verantwoordelijk voor de billijkheid en het recht van mensen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Enkhuizen C Schilder te Odijk GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Poortvliet J. Koster te Barneveld. Allemaal een 10 COBURG (EPD) Een gods dienstleraar in het Duitse Ro- dach geeft alle kinderen een 10 als rapportcijfer. Het liefst zou hij helemaal geen cijfer geven, maar „ook een godsdienstle raar kan niet alles doen wat hij wil." De royale geestelijke. Horst Seeger vindt dat de bevrijden de boodschap van het evange lie ook in de school moet wor den ingebracht, vooral omdat het moordende prestatiesys teem veel leerlingen tot geeste lijk invaliden maakt. Volgens hem moeten vooral godsdienst leraren en pastores zich niet zo vanzelfsprekend laten invoe gen in het systeem van presta tie en beloning Hij voegt er aan toe dat hij niets heeft te gen de prestatie zelf. maar wel tegen de prestatiei-deologie. Dr. A. A. Spijkerboer in zijn kroniek in het tijdschrift Kerk en Theologie: Merkwaardig dat bij de inhuldiging van koningin Beatrix, wat je de „na tionale oecumene" zou kunnen noe men, even in haar volle breedte voor het voetlicht kwam. We zijn sinds een jaar of vijftien een „progressieve oe cumene" rijk: als je maar „links" bent. doet het er niet veel toe wat je gelooft. Je mag de Apostolische Ge loofsbelijdenis best uitspreken, maar Je mag ook over God denken als over de Grote Voortbeweger van het socia lisme. en het enige waar het op aan komt is dat je progredieert, want daaruit blijkt je geloof. Maar er is ook een „nationale oecumeneen die gaat van de uiterste rechtervleugel van de gereformeerde gezindt via de kerken die in de Raad van Kerken zitten tot en met mensen die wel in God geloven, maar zich daar niets bij voor wensen te stellen en dus ook niet tot een kerk toetreden. In deze oecu mene blijken geschillen over de uitleg van de Schrift, die anders hoog opge speeld kunnen worden, plotseling niet meer te bestaan en men schaart er zich blijmoedig en eendrachtig rondom de troon. Er is nog iets dat de mensen van de „nationale oecume ne" aan elkaar bindt, en dat is dat ze geen socialist zijn: je staat dichter bij een WD-kamerlid, dat je „Zo waar lijk helpe mij God almachtig" hoort zeggen, dan bij een PvdA-kamerlid. dat de belofte aflegt. De „progressie ve oecumene" laat nogal eens van zich horen, omdat ze voor haar be staan moet vechten, maar de „natio nale oecumene" laat nooit iets van zich horen, omdat ze zich niet be dreigd voelt, en dan zie je haar bij de inhuldiging van de nieuwe koningin plotseling in haar volle breedte ten tonele verschijnen. Voor alle zeker heid: ik zou in Frankrijk republikein zijn, maar hier in Nederland ben ik het niet, omdat we tot dusverre wel gevaren zijn met de Oranjes; alleen sta lk perplex bij het aanschouwen van de „nationale oecumene". Kosmos en Oekumene, het blad van de Sint Willibrordvereniging, r.k. ad viesorgaan en servicecentrum voor oecumene, wijdde bijna een heel nummer aan de lutherse geloofsbelij denis van Augsburg, die 450 jaar be staat. Wij citeren daaruit Perla Aker- boom-Roelofs (zelf luthers predi kante): Op dit moment bekruipt mij echter wel eens de angst, waar het heen moet met de lutherse kerk in Neder land, waarvan de leden hun traditie zó slecht kennen, zodat we gaan gelij ken op een min of meer aan elkaar verwante groep families, die gezellig samenkomen, gelukkig nog wel rond om Gods woord. De dertigers en de jongeren hebben nauwelijks catechi satie-oudestijl ontvangen en de oude ren waren niet in staat hun kinderen meer te geven dan een paar „topics" zoals Sola Fide. Sola Gratia, Sola Scriptura. Het „luthers" geloofsgoed wordt beleefd in een vaag gevoel van verbondenheid met de persoon van Luther en zijn werk en onderlinge verbondenheid in de liturgische vie ring van de eredienst. Het zou de moeite waard zijn de gezamenlijke lezing van de Confessio Augustana aan te vatten; gezamenlijk in de zin van roomskatholieken en lutheranen. Duidelijk zou worden, dat het pri maatschap van de paus en de latere mariadogmata de grote struikelblok ken zijn. Men zal echter ook tot de ontdekking komen, dat we dichter bij elkaar staan dan we denken. Zo kun nen we gezamenlijk de inhoud van de Confessio Augustana aan het heden toetsen en vastgeroeste vooroordelen over elkaar doorbreken in een geza menlijk belijden van Jezus Christus, onze Heer en God en de Heilige Geest, die inspireert om Schrift en traditie eigentijds te vertalen met het oog op de toekomst. Kruistochten publiceert de brief, die een „gewone Rus", de ontslagen vlie germajoor Soecharew, 14 juli 1979 aan zijn voormalige werkgever presi dent Brezjnew schreef: Als majoor bij de luchtmacht heb ik de beste jaren van mijn leven in dienst gesteld van de luchtstrijd krachten van ons vaderland. Gedu rende deze tijd ontving ik voor trouw, moed en toewijding twintig onder scheidingen. Nadat mijn meerderen vernamen dat mijn vrouw gelovig was geworden, zette men mij alleen nog ln als docent militaire geschiede nis. In het begin van dit jaar nam Ikzelf Jezus Christus als mijn Heer en Redder aan. Kort daarna ontnam men mij mijn functie als leraar en werd ik naar een militair psychia trisch hospitaal verwezen. Mijn vrouw heeft zich zó voor mij inges pannen dat ik na 17 dagen ontslagen werd. Alle bezwaarschriften die ik aan het staatsbureau richtte, bleven onbeantwoord. De personeelschef van onze school deelde mij mee dat te verwachten was dat mij na 25 jaar trouwe dienst op 11 september 1979 een pensioenuitkering zou worden toegekend. Maar twee maanden gele den werd ik op staande voet uit het leger ontslagen. Als reden werd opge geven: „ambtelijke meningsverschel len". Onomwonden werd mij gezegd dat het geloof in God niet kan samen gaan met een hoge rang in het Sow- jet-leger. Met deze daad is tevens het levensonderhoud van mijn vijf kleine kinderen gemoeid en dót tijdens het internationale jaar van het kind. Hoe is dit ten hemel schreiende on recht te verenigen met de doelstellin gen van de Partij en van onze Sowjet- staat?" Ideaal Dr. J. C. Maris in Getrouw, maand blad van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC), felle be strijder van de wereldraad van ker ken, in een nabeschouwing van de wereldzendingsconferentie van Mel bourne: De boodschap van het evangelie is niet dat wij de mensen opzadelen met alle problemen van een wereld die weigert zich aan de ordinantiën Gods te onderwerpen. De Kerk moet in het midden van de samenleving staan met de oproep tot bekering en ge hoorzaamheid. Dat is de enig funda mentele benadering van de nood der volken. Als de wereldellende zo nauw samenhangt met het verlaten en ver werpen van de inzettingen Gods, dan kunnen wij heus niet verwachten dat de Kerk van Christus de wereld kan helpen door met de afkerige wereld en volgens haar program de wereld problemen aan te vatten Wanneer we dat toch doen, blijft er bij de mensen alleen maar een gevoel van machte loosheid over en van het falen van de kerk. Terwijl de eigenlijke boodschap in het gedrang komt Het behoef: niemand te verwonderen dat dc con ferentie van Melbourne, die het ko ninkrijk Gods tot een menselijke in spanning maakt, meer vragen dan antwoorden had. Men houdt zich be zig met een ideaal dat niet bereikt zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2