'Met barmhartigheid alleen los je dc illegalenkwestie niet op9 Interferon - geen nieuws Wetenschap en techniek ZATERDAG 2 GUSTUS 1980 BINNENLAND' TROUW/KWARTET 21 „Je lost k probleem van de Illegale buiten-1 landelijk actiecomité voor de illegale gastar- landers n; op door zes maanden in een kerk i beiders. Dat vraagt veel meer tijd en strijd. mert om het lot van de zogenoemde kerk-j het vuile werk moeten opknappen maar toch Marokkanen (en -Turken), maar ook om die niet gewenst zijn. Het gaat om het bestrijden te gaan ;ten," zegt Jan Niessen van het 1 aldus het comité, dat zich niet alleen bekom- duizenden andere illegalen in ons land, die j van illegale arbeid door HarHielkema AMSTER1M „Ille gale buitcanders zijn geen armeielige men sen. ma ontrechte mensen," '.egt Abdu Menebhi, en Marok kaan in o land en een voorvecht voor de buitenlane werkne- mers, die t slachtoffer zijn gewden van de zogenoem 1 novem- ber-wet, t Wet arbeid buitenlane werkne mers. Ab(s zinnetje is de sameatting van het beeldit het steun comité vc de illegalen voor ogeneeft. Het is te gekkelijk om de Marokkaneie Turken en de andere buitanders die als moderne skn naar Neder land zijn ge*rd, met meewa- 1 rige blikkeade te slaan en hun uit een rm van naasten- liefde van e., kleding en on derdak te preien. Het is te gemakkelijlm te constate ren dat Nökko zo'n arm land is, datzo'n kloof gaapt tussen het :e Nederland en het arme Ierland van de illegalen. E gaat erom dat die arme, lige Marokkaan en Turk reen worden ont houden. D< is de strijd op gericht, aid Abdu. Abdu. Mcmmed Rabbae (directeur n de Stichting Welzijn Bualandse Werkne mers in Br«) en Jan Niessen (werkzaam) het provinciaal bureau v* de hervormde kerk in N-d-Holland) zijn woordvoeres van het Lan delijk Akt,omitee Wet Ar beid Buitandse Werkne mers, de trkoepelende or ganisatie plaatselijke co mités, die slachtoffers van de 1 nover»r-wet steun wil len geven.1 maanden lang zijn zij raid actief om de strijd tegede 1 november- wet (die hén dienst nemen van illega arbeiders straf baar stelti het verrichten van illegalarbeid verbiedt) brandende houden. Regel- matig zijn in het nieuws, als „leen aantaliitenlanders het land uitgesdreigt te worden of als ze bij staatssecretaris Haars van justitie op de stoep staan. Hoelang nog Al maanden speelt de kwestie van de illegalen een belangrij ke rol in het binnenlandse ge beuren en de vraag rijst: hoe lang kan het actiecomité het verzet tegen de wet nog blij ven mobiliseren. De buiten landers, die als gevolg van de 1 november-wet door hun (ille gale) werkgever uit vrees voor een geldboete werden ontsla gen zijn eerst in de Mozes en Aëronkerk ondergedoken, hebben daarna een aantal we ken in verschillende kerken in en om de hoofdstad doorge bracht om vervolgens weer in de Mozes en Aöronkerk (later de Dominicuskerk) of in Alk maar. IJmuiden, Tilburg en Oosterhout in kerken, een school en een klooster weg te kruipen. Met de dreiging van politie-invallen in deze „asiel- kerken" werden ze vervolgens over het hele land verspreid in kleine groepjes. Velen ook do ken onder of verlieten het land op eigen houtje. Bovendien gaat het beleid van justitie uit van het princi pe: niks doen is het beste. Gesprekken op het ministerie in Den Haag liepen stuk, mo ties in de Tweede Kamer om in plaats van de Jacht op ille gale werknemers juist een speurtocht naar werkgevers in te zetten werden niet uitge voerd en het enige resultaat van het verzet tegen de 1 no vember-wet was een „over gangsregeling", die de illegale alsnog de kans bood om een aanvraag voor een tewerkstel lingsvergunning in te dienen, mits de werkgever wilde ver klaren dat hij sinds 1 Januari 1978 onafgebroken bij hem in dienst was. De praktijk is dat er vrijwel geen werkgever is te vinden, die zich kan herinneren dat Mohammed of Hassan bij hem gewerkt heeft, dat het oppakken van Marokkanen met een steeds hogere fre quentie voorkomt en er hoog uit een paar werkgevers een boete van 1250 gulden hebben moeten dokken, en dat uitzet tingen uit Nederland zelfs met Woordvoerders van het landelijk, actiecomité Wet arbeid buitenlandse werknemers: van links naar rechts Jan Niessen, Abdu Menebbi en Mohammed Rabbae. ■r (foto: Jan van Vei man en macht en Kamerleden niet tegen te houden zijn. Van Thijn (PvdA) en Waltmans (PPR) stonden ogenblikkelijk bij staatssecretaris Haars voor de deur toen elf bij een politie-inval in een Aarden- burgs vormingscentrum opge pakte Marokkanen uitgezet dreigden te worden, maar het enige effect was dat de uitzet ting twee-drie weken werd uit gesteld. Versterkt De vraag is of de sympathi santen van de illegalen hun „burgerlijke ongehoorzaam heid" (want de Kamer heeft zich in meerderheid bij het vreemdelingenbeleid van jus titie neergelegd) nog lang kunnen voortzetten. Welis waar is hun front versterkt door de vakcentrales CNV en FNV en de Raad van Kerken, die zich uitputten in verkla ringen van teleurstelling, droefheid en verontwaardi ging over het justitiële optre den. Maar de praktijk wijst ook uit, dat de „kerk-Marok- kanen" het niet altijd eens zijn met het beleid van het landelijk actiecomité. En te gelijkertijd zijn er mensen (het PvdA-Kamerlid Roet hof). die beweren dat de acties niet tegen Justitie (Haars) maar tegen sociale zaken (Al- beda) gericht moeten zijn: want daar wordt het wanbe leid gevoerd dat illegale ar beid maar laat voortbestaan! „Wij beperken ons in onze ac tie niet tot een paar mensen als de twee-, driehonderd kerk-illegalen. Aan de andere kant komen wij ook niet op voor alle illegalen in Neder land. Wij richten ons op die mensen, die vóór 1 november 1979 hier waren, die door hun aahwezigheid en werkinzet hebben bewezen recht te heb ben op een rechtvaardige re geling en die daarvoor geen bewijsmateriaal hebben om dat hun bazen niet wensen mee te werken. Het gaat niet om die paar honderd, maar om duizenden illegalen," zegt Mohammed Rabbae. „De kerk-Marokkanen den ken dat zij de enigen zijn, die om asiel vragen," zegt Jan Niessen. „Maar er zijn er zo veel meer die in pensions of bij familie zitten en die er vaak nog slechter aan toe zijn, dan de mensen die vanuit de kerken voedsel en onderdak krijgen. Tegen deze mensen en degenen die hen steunen zeggen wij dat de strijd ge richt is tegen de illegale ar beid. Zolang die blijft voort bestaan, blijven er illegale buitenlanders. Als je voor tien of twintig van hen een legali satie weet te bereiken, krijg je er straks weer tien of twintig nieuwe illegalen bij. Hetzelfde geldt overigens voor Justitie: als er tien of twintig worden opgepakt en uitgezet, komen er binnen de kortste tijd tien of twintig nieuwe voor in de plaats." Marokkaantjes Binnen de kerken bestaat een beetje de tendens óm alleen voor de kerk-illegalen op te komen, menen de woordvoer ders van het actiecomité. Do minees spreken over „onze Marokkaantjes", gemeentele den maken zich druk om „on ze illegalen". „Maar het is niet alleen een zaak van barmhar tigheid," zegt Niessen, die meent dat veel te lang de dis cussie over de vraag of een kerk nu wel of niet asiel kon bieden in de illegalen-kwestie centraal heeft gestaan. „De actie was daardoor inhoude lijk versmald. Voor de publie ke opinie was de actie van buitenlandse arbeiders een actie van kerken die asiel ver leenden. De actie tegen de 1 november-wet en tegen de on rechtvaardige overgangsrege ling stond op de achter grond." Het landelijk actiecomité strijdt niet alleen voor de le galisatie van de buitenlan ders, die al geruime tijd in Nederland werken, ook al zegt 'staatssecretaris Haars steeds: „U wilt dat ik iedereen maar toelaat, maar dat kan niet, want ons land is al te vol." Het legaliseren van de huidige ille galen zuigt nog veel meer ille galen uit Turkije en Marokko aan, meent de staatssecreta ris, maar Mohammed Rabbae zegt juist het omgekeerde: „Omdat hier illegale arbeids plaatsen zijn, omdat illegale arbeid blijft voortbestaan, ko men er steeds weer buitenlan ders. Justitie wijst er op dat andere landen in Europa al bezig zijn buitenlanders weg te werken: uit Frankrijk moet zelfs ds helft van de vier mil joen buitenlanders verdwij- .nen. Maar het is struisvogel politiek van Justitie om te zeg gen dat wij dan allemaal bui tenlanders zullen aantrekken. Dat gebeurt alleen maar, om dat hier Illegale arbeid be staat. Omdat sectoren als de tuinbouw, de vleesindustrie, bakkerijen en schoonmaakbe drijven op de illegale buiten landers drijven. Zolang die si tuatie gehandhaafd blijft, blijven de buitenlanders komen." Verkeerde adres— De opmerking van het Ka merlid Roethof dat de actie groepen met hun protesten bij staatssecretaris Haars aan het verkeerde adres zijn en dat minister Albeda van soci ale zaken de grote boosdoener is. noemen de woordvoerders van het actiecomité wel enigs zins begrijpelijk, maar niet te recht. „Wij hebben justitie al tijd gezien als de vertaler van het kabinetsbeleid. Sociale zaken is een van de motoren van de hele ellende. De ver antwoordelijkheid ligt bij bei de ministeries, maar justitie is nog altijd degene die oppakt en uitwijst," aldus Abdu Me nebhi. „Bovendien ben Je pas geloof waardig. als je niet alleen maar een boosdoener van het wanbeleid aanwijst, maar het ook opneemt voor de slachtof fers van dat beleid," zegt Jan Niessen „Dat vereist solidari teit, bij voorbeeld bij de zaak van de mensen die in Aarden burg zijn opgepakt en met wie gesold is door ze van de ene plek naar de andere te slepen. Het vergt van de kerkmensen ook een solidariteit met deze illegalen, ook als bij voorbeeld de politie toch een kerk bin nenvalt. Wij hebben die men sen gevraagd weerloos verzet te plegen maar dan komen er sommigen ineens met Ro meinen 13 en het respect voor het gezag aan." Het vraagt van de regering en het parlement volgens het ac tiecomité bovendien de be reidheid om de werkgevers in derdaad aan te pakken en om voor die bedrijfstakken en be drijven een herstructurering te bewerken, zodat ze niet meer beweren dat ze afhanke lijk zijn van de illegale (goed kope) arbeidskrachten. „Het is de vraag of de regering dat eigenlijk wel wil," zegt Mohammed Rabbae. „Het vreemdelingenbeleid is toch gericht op de zwakste, die het gemakkelijkste te pakken is. Als justitie grootscheepse ac ties onderneemt tegen de ille galen in het Westland. krijgt mevrouw Haars van minister Braks (landbouw) op haar kop. Het beleid is afgestemd op arbeidskrachten, niet op mensen. De overheid moet die sectoren aanpakken, waarin veel illegalen werken. Anders blijven de illegale arbeids plaatsen bestaan. De kwali teit van het werk in die secto ren moet verbeterd worden opdat men niet meer uitslui tend aangewezen blijft op ille galen. die het vieze en laagbe taalde werk wel willen doen. Het is dus een kwestie van sociale zaken Daarom ook moeten we de actie uit de sfeer van justitie trekken: de illegalen dreigen gecriminali seerd te worden." Abdu Menebhi benadrukt de noodzaak van het intrekken van de 1 november-wet, om dat die mede een aanzet geeft voor racistische gevoelens on der de bevolking „Maar de wet heeft ook consequenties voor de Nederlanders Als er op een bedrijf acties worden ondernomen of als er gestaakt wordt, zullen buitenlanders niet gauw mee doen uit vrees er uitgegooid te worden. Dat breekt de solidariteit." Gele trui—— Jan Niessen verbaast zich ten slotte over het feit dat pre mier Van Agt wel de loftrom pet over de prestaties van een rijkbeloonde wielrenner als Joop Zoetemelk kan steken, „maar je hebt hem toch nog nooit gehoord over al die bui tenlanders, die zich voor een schijntje inzetten voor de Ne derlandse economie? Laat ie eens zeggen dat ze onmisbaar zijn gebleken en dan niet in een duur rapport, maar zo voor de televisie Laat ie de buitenlanders maar een sym bolische gele trui geven." door Rob Foppema Interfen is een stof eigenlijk een groep verschillende stoffen- die heel wat sentimenten losmaakt. De combinatie van deegevens „puur natuur" en „helpt misschien tegen kankerstaan daar borg voor. Maar die sentimenten zullen nog geruime tijd beheerst moeten worden. Met dat „mis schien" moeten we nog jaren leven. Want hoewel de vaklite ratuur wemelt van het nieuws over het onderwerp, blijft de boodschap voorlopig: Dat interon iets tegen kanker zc kunnen doen, was een jr of tien gele iden een vr de hand üg- gend ideeoewel de rede nering ni deugde. Het vermoedevas toen sterk dat viruss een rol speel den bij h ontstaan van kanker. EJnterferon was sinds 195bekend als de natuurlijk verdedigings- stof die {lichaamscellen wordt geijkt na infectie door eenVus. Interferon bracht oiggende cellen in staat n verdediging, zodat ze it op hun beurt werden gdecteerd. Reden geeg om de wer king van terferon te be proeven odoor virus ver- oorzaakteinker bij proef dieren. Hdeed wat, maar ^het bleekik wat te doen bij tumoridie een andere oorzaak hden dan virus infectie. E te beter, want het idee t virussen veel te maken dden met kan ker bij msen, is sinds dien aard verpieterd. De anti-tumoerking van in terferon rest dus op iets anders besten. Veel prakche betekenis kon het to allemaal toch niet hebfe. want interfe ron moest met bijna onbe taalbare technieken uit menselijke bloedcellen worden gewonnen. Het was voor onderzoek mondjes maat beschikbaar of zelfs dat niet. De tempera tuur van het verhaal steeg aanzienlijk, toen recombl- nant-DNA-technieken een praktische mogelijkheid werden. (Trouws economi sche pagina gaf vorige week een overzicht van die ontwikkeling). Je kunt de erfelijke infor matie om menselijk inter feron te maken, inbouwen in bacteriën en die voor Je aan het werk zetten. Dat is de firma's Biogen en Ge- nentech gelukt. Het pro- duktietempo van hun bac teriën ligt nog schrikba rend laag, maar de ver wachting dat ze dat kun nen verbeteren. Joeg de koers der aandelen alvast fors omhoog. Of ze ook commercieel de slag gaan winnen, staat nog te be zien. Volgens een concurre rende methode van de fir ma Wellcome wordt een iets ander soort interferon gemaakt door menselijke cellen die zelf in een cul tuur voort te kweken zijn. En ook elders gonst het van de activiteiten. We verkeren dus duidelijk in de overgang naar een periode waarin voldoende interferon voor medisch en fundamenteel onderzoek beschikbaar zal zijn. Dat maakt het er voor de on derzoekers niet makkelij ker op en voor ons. bui tenstaanders, ook niet. De schijnwerpers staan op het terrein gericht, en de ver wachtingen die zorgvuldig niet zijn gewekt, ontston den natuurlijk onderhuids toch. Maar het beproeven van nieuwe behandelings methoden voor kanker duurt jaren. Pas als werke lijk vaststaat dat iets nieuws betere resultaten geeft dan het bestaande ar senaal, is toepassing op grote schaal gerechtvaar digd. Ironisch is misschien dat het onderzoek naar de wer king van interferon tegen virusziekten in principe sneller resultaten kan af werpen. Bij kanker is het altijd geruime tijd afwach ten in hoeverre een schijn bare genezing definitief is. als een virusziekte over is. is het ook over. Wij bericht ten hier eind vorig jaar al over de toepassing van in terferon bij ooginfecties in Israël. Intussen maakt het onder zoek op verschillende fron ten zichtbare vorderingen. Het belangrijkst over de hele lijn is waarschijnlijk het werk van de Britten 8echer en Burke (1), die de weg aangaven om interfe ron op grote schaal zuiver ln handen te krijgen. Zui vering van het produkt was tot nog toe een nachtmer rie voor de biochemici. Er zijn klinische proeven ge daan met preparaten die 0.1 procent interferon be vatten en 99.9 procent ver ontreiniging. Niet bevor derlijk voor een eenduidige intepretatie van de uit komsten, maar men had niet beter. In een later sta dium was 1% interferon al heel wat. Uiteindelijk lukte de zuive ring. maar slechts voor heel kleine hoeveelheden. Secher en Burke slaagden er nu in, een heel zuivere antistof te bereiden, die specifiek Interferon kan binden Daarmee konden ze inderdaad uit een ruwe produktie-oplossing het gevormde interferon, in één stap isoleren. Maar recent onderzoek be vat ook aanwijzingen dat niet alles van een leien dakje zal gaan. In Parijs onderzochten Gallien-Lar- tigue en medewerkers (2) de remmende werking van interferon op de celdeling bij beenmergcellen van muizen. En zij ontdekten dat het nogal wat verschil maakt, wat voor muizen je daarvoor gebruikt De ene muizenstam is daar gevoe liger voor dan de andere. Dat zou praktische beteke nis kunnen hebben, schrij ven mevrouw Gallien en haar collega's, voor de kli nische proeven met kan ker. Kennelijk wordt het effect van interferon bij die muizen beïnvloed door er felijke factoren. Als dat bij mensen ook zo is (maar dat weten we dus nog niet) moet je verwachten dat het effect van interferon op hetzelfde soort tumor bij verschillende patiënten verschillend kan uit hakken. Het zou de eerste keer niet zijn dat de geneeskunde moet ontdekken dat de ene mens de andere niet Is. Maar het is duidelijk dat dit soort effecten de een duidigheid van de proefre- sultaten niet zou bevor deren. Aan zelfvertrouwen ont breekt het imniddels her en der niet. De chemische samenstelling van twee soorten menselijk interfe ron is onlangs vastgesteld. En op basis daarvan durft de Amerikaan Houghton (3) met een effen gezicht te speculeren over de moge lijkheid om op basis daar van nieuwe varianten van interferon in elkaar te knutselen. Die zouden be paalde dingen best beter kunnen doen dan het na- tuurprodukt, denkt hij. Je moet maar lef hebben. (II D. S. Sech«r en I). C Rurke. ..A monoclonal antibody for large- scale purification of human leuko cyte interferon". Nature 285. 446- 450 il9H9i. ill O. Galllen-Lartigue en anderen. ..Strain dependence of the antipro liferative action of interferon on murine erythroid precursors". Science *09. 292-193 il9H0i •3i M. Houghton. ..Human interfe ron gene sequences". Nature 2SS. 536 (1980). "N liet voetspoor van de oudst bekende (3.6 miljoen jaar) rechtop lopende voorganger van de mens werd vorig jaar door Mary Lackey ontdekt in Tanzania. We publiceerden daar toen een foto van; vorige week verscheen een nadere analyse. De Britse kartograaf Wickens maakte „luchffoto's en construeerde daaruit de hoogtelijnen. Elke contour lijn betekent een diepteverschil van twee millimeter. Anatoom Day vergeleek het resultaat met de voetafdruk van een modern mens in nat zand en noemt de overeenkomsten treffend, liet gewicht drukt eerst op de hiel. wordt via de buitenrand van de voet verplaatst naar de bal van de voet. Op twee benen lopen was destijds al een gevorderd en gespecialiseerd vermogen, is Days conclusie. M. II. Day en E. II. Wickens, „Laetoli Pilocene hominid footprints and bipedalism". Nature 286, 335, 282.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21