Knesseth voor feruzalem-wet Steeds meer handen van Britten in koppelbazen Vast Kïesuwkado Plan: groot natuurpark op Veluwe i Benzineprijs gaat met 2 cent omlaag et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Perioden met zon HET WEER - van der klugtl Igypte: vredesoverleg in gevaar fn deze kr t Nijmegen een internationale ronselplaats Afrika valt ngola binnen 'redikant in kiid-Korea doodgemarteld Verpleegde ;eeft zich over 'apegaai op fiets Straattheater Kip met 'Dromen jij' DIJKMAN B.V. piano's Politie kijkt machteloos toe Psychiater geschorst Vanaf 2 augustus Redactie wil andere opzet NOS-journaal Zestienduizend liter sterke drank opgespoord Van Doorn wil PPR opheffen Trouw Fantastisch BezorgThraw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw H 38STE JAARGANG NR 11005 DONDERDAG 31 JULI 1980 Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Middagtemperaturen van twintig tot vijfentwintig graden. Matige wind uit zuid-west tot zuid. windkracht drie vier. Morgen en overmorgen: droog en overwegend zonnig, opnieuw warm Zon op 05.58 onder 23 58. Maan op. 23.58 onder: 11.51 gordijnen en tapijt ZAAK MCTHART VOORU Haarlemmerstr 256-258 Leiden ^*4*^ (naast de Overdekte) Tel 1221 54 persoonlijke aandacht voor: stalenservice opmeetservice WEST-DUITSLAND DM 2 00 ITALtE LIRE 900 LUXEMBURG Bfrs 14 LOSSE NUMMERS 65 CENT ÏRUZALEM (AFP, Reuter) De Knesseth, het Israëlische rlement, heeft gisteravond met grote meerderheid besloten it Jeruzalem de enige en ondeelbare hoofdstad van het land loet zijn. De Knesseth deed dit door met 69 tegen 15 «ramen de omstreden Jeruzalem-wet aan te nemen Naast rabische landen hebben ook de Verenigde Staten en Egypte [gatief gereageerd op deze wet. wet was ingediend door het ex- »m-rechtse parlementslid Guela ühen. die ook tegen de vredesbe- rekingen met Egypte gekant is. De t verklaard heel Jeruzalem, dus ik het Arabische oostelijk deel van r stad dat in 1967 door Israël werd *zet, tot hoofdstad van het land. De t eist verder vrije toegang tot de •lige plaatsen van de stad voor alle ;nsen van elke religie, iwel de regerende Likoedpartij als groot gedeelte van de Arbeider- 0 artij. die in de oppositie zit, steun- het voorstel. De linkervleugel n de Arbeiderspartij sloot zich ech- bijde communisten aan, die de onhodig vonden en bovendien op gein slecht moment ingediend, ni a jewel de wet de huidige toestand in ruzalem nauwelijks, direct zal ver leren, hebben de Verenigde Staten waarschuwd dat de vredesbespre- igen niet Egypte hierdoor wel eens IHANNESBURG (AFP) Zuld- ikaanse troepen hebben gisteren een bliksemactie tegen een door- ngskamp van de Namibische natio- listische beweging Swapo in Zuid- igola 27 Angolese militairen en gu llastri jders van de Swapo gedood maakte een woordvoerder van de Idafrikaanse strijdkrachten in Jo nnesburg békend. OKIO <EPD, ANP) In de Zuidko- aanse stad Poesan, waar enige aanden geleden de strijdkrachten n eind maakten aan een opstand burgers en studenten tegen de iütaire overname van de regering in oei. is de 55-jarige methodistenpre- kant Ki Yun door de militaire poli- 1 doodgemarteld. Dit is vanuit To- bekend gemaakt. De predikant, bekend strijder voor de rechten li de mens, was op 19 juli door de heime politie van huis gehaald, die m de twee erop volgende dagen raar gemarteld heeft. Op 25 juli trd hij naar een ziekenhuis overge- acht, waar hij de dag ema aan de volgen van de marteling overleed, jn lichaam toonde sporen van gru- slijke mishandeling. 24 juli werd in Tokio bekend ge- lakt dat drie protestantse domi- !s, elf professoren en vier verslag- vers van de kritische krant „Donga bo' zijn gearresteerd. Ook vijf Zuid- ireaanse journalisten, die voor bui- nlandse persbureaus en kranten rkten, zijn opgepakt. Zuidkoreaanse strijdkrachten ndhaven een strenge bewaking van iholen en universiteiten, waarvan er le gesloten zijn. 10NINGEN (ANP) Een bewoner de Van Mesdagkliniek in Gronin- die gisteravond om zeven uur een Jleger gijzelde, heeft zich later op avond vrjwillig overgegeven. De bleek in het bezit van een keu- ïes. Over de reden voor de gijze- i? is nog niets bekend. in gevaar zouden kunnen komen Egypte heeft al op voorhand ver klaard tegen de wet te zijn en weigert iedere eenzijdige verandering in de status van Jeruzalem te erkennen. Dat is ook tegen de afspraken, aldus de Egyptische minister van buiten landse zaken Kamal Hassan Ali giste ren. „Wij zijn eerder overeen geko men dat de kwestie Jeruzalem alleen door onderhandelingen geregeld kan worden" Het Israëlisch parlements lid Uri Aveneri van de linkse Sheli- partij beschuldigde de Knesseth er van door het aannemen van deze wet „president Sadat van Egypte op te zadelen met een last, die niet langer met zich mee zal kunnen dragen", waarmee hij maar wil wilde zeggen dat Sadat waarschijnlijk anders over blijft dan de vredesbesprekingen op te schorten Het lijkt vooralsnog on denkbaar dat Sadat in zal kunnen stemmen met een vredesregeling, waarbij Oost-Jeruzalem niet aan de Arabieren wordt toegewezen. Andere sprekers in de Knesseh benadrukten dat door het aannemen van de wet iedere verdere discussie over Oost- Jeruzalem is uitgesloten. Vooruitlopend op de nieuwe wet had premier Begin al besloten zijn kanto ren te verhuizen naar het oostelijk stadsdeel. Palestijnse bewoners van deze wijk hebben deze daad opgevat als een provocatie, temeer daar de verhuizing weinig subtiel is geschied. Enkele huisjes van plaatselijke bewo ners zijn zonder veel omhaal half weggebulldozerd om ruimte te ma ken voor de nieuwe kantoren. De Nederlandse regering betreurde gisteravond het besluit van de Knes seth. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wees er op dat Oost-Jeruzalem bezet gebied is, waar over dient te worden onderhandeld. Dit is destijds door de Verenigde Na ties vastgelegd in resolutie 242, aldus de Nederlandse regering. Overigens kreeg Nederland gisteren opnieuw een veeg uit de pan van Irak in ver band met de kwestie Jeruzalem. Het Iraakse persbureau Ina schreef dat Nederland de Arabische en Islamiti sche gevoelens kwestst door de am bassade in Jeruzalem te handhaven. Ons commentaar staat op pag. 5 Een achtergrondartikel staat op pag. 7. Pagina 2: Het gemakkelijke gelijk Pagina 3: Verontwaardiging over besluit Brockx Pagina 4: Pagina 9: Uit de weekbladen Pagina sport: Russische scheids rechter atletiek oneerlijk Pagina economie: Textielindustrie in Brabant op tocht Pagina service. Kinderboeken, feuilleton, puzzel, radio- en tv-progremme'e, weer- ADVERTENTIE orgels vleugels Gitaren, dnjms, versterkers enz. Zie rubriek muziekinstrumenten PLO-waarnemer Zehdi Labib Tem (links) toonde zich gisteren op een persconferentie in New York Van onze sociaal-economische redactie NIJMEGEN Het aantal buitenlanders, vooral Britten, dat het slachtoffer wordt van illegale koppelbaaspraktij ken in Nederland, neemt hand over hand toe. De politie kijkt machteloos toe hoe het centraal station te Nijmegen een internationale ronsel plaats wordt voor hoofdzake lijk zwart werk in Duitsland. De Nederlandse autoriteiten zeggen juridisch gezien geen poot te hebben om op te staan, omdat er geen enkele wet is die dit soort dingen verbiedt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken opereren de meeste koppelbazen in kantoor tjes net over de grens zodat de loon- technische dienst niets kan onderne men Op het station te Nijmegen wordt onderhandeld over het werk. daar is volgens de Nijmeegse politie niets onwettigs aan. „De buitenlan ders komen hier uit vrije wil en je kunt ze niet tegen houden om in Duitsland te gaan werken", aldus een woordvoerder van de Nijmeegse po litie. Ook de vakbonden kunnen tegen deze onmenselijke ronselpraktijken, op nationaal gebied, weinig begin nen. De bouw- en houtbond CNV zal contact opnemen met de Vakintema- tionale om te bezien welke stappen tegen deze internationaal opererende koppelbazen kunnen worden ge nomen. Via handlangers van Nederlandse koppelbazen worden bouwvakkers in Engeland warm gemaakt voor werk in Duitsland. Met mooie beloften worden ze naar Nederland gelokt. Het begrip koppelbaas is in Engeland na melijk volslagen onbekend. Voor het werk dat zij in Duitsland verrichten, zijn zij veelal niet verzekerd tegen gevolgen van ziekte en ongevallen. Ook betaalt de werkgever bijna nooit belasting over de uitbetaalde lonen. Bovendien komen de bouwvakkers tot de conclusie dat er heel wat meer uren moet worden gewerkt om aan het beloofde geld te komen. Daar komt nog bij dat ze veelal slecht worden gehuisvest. Vervolg op pagina 4 UTRECHT (ANP) Een psychiater mag een patiënte die kampt met sek suele problemen niet helpen door haar bij wijze van therapie te bevredi gen of met haar naar bed te gaan. Aldus luidt de uitspraak van het me disch tuchtcollege in Amsterdam naar aanleiding van een klacht van een patiënte die op deze manier was behandeld. De desbetreffende psy chiater is door het tuchtcollege voor veertien dagen geschorst. De hulporganisaties voor zieke en gewonde toeristen in het buitenland hebben het drukker dan andere jaren. Hier de ANWB-alarmcentrale in Den Haag, die op volle toeren draait. Meer nieuws op pagina 5 Van onze Haagste redactie DEN HAAG Zaterdag aanstaande zal de maximum-prijs van benzine met twee cent per liter omlaag gaan. Dat heeft het ministerie van economische zaken gisteravond bekend gemaakt. Een liter normale bezine kost met ingang van 2 augustus maximaal 143,8 cent, een liter super 147,2 cent Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Redactie en hoofdredactie van het NOS- Journaal hebben de Raad van Beheer van de NOS (het dage lijks bestuur) voorgesteld de opzet van de dagelijkse nieuwsbulletins op tv per 1 oktober 1981 danig te wijzi gen. In een nog niet gepubli ceerde notitie adviseert de re dactie de huidige formule op drie punten te veranderen. Het Journaal van 21.37 uur moet verplaatst worden naar 22.30 uur. De lengte van dit bulletin moet uitgebreid worden van tien naar vijf- en minuten. Het „late" bulletin op Nederland 1 moet vervallen. Volgens de redactie past dit voorstel geheel binnen het Bestuursbesluit van 25 mei 1979 dat pleitte voor een onderzoek naar de mogelijkheden en wenselijkheden van een „vast, uitge breid en laat Journaal." Het plan voldoet tevens aan de wensen van het College van programmaleiders om beide hoofdbulletins op Nederland 1 en 2 verder uit elkaar te plaatsen. Het voorstel biedt, zo schrijft de re dactie, de mogelijkheid een nieuw bulletin te maken dat voor tachtig procent uit „nieuw-nieuws" dan wel „opgefrist nieuws" bestaat. Het nieuws van 21.37 wordt volgens de makers voor een te groot deel gevuld met „oude" berichten. De kijkdicht heid is tevens gering. Met het bulletin van 22.30 uur verwachten de makers aanzienlijk meer kijkers te gaan trek ken. Financieel gezien zal de uitvoe ring beperkte consequenties hebben. De extra kosten zullen voornamelijk opgaan aan uitbreiding van redactio nele mankracht. Er moeten volgens het plan ten minste vier extra krach ten worden aangenomen om de klus te kunnen klaren. Meer nieuws op pag. 4 De maximumprijzen van dieselolie en van petroleum gaan met 2,4 cent omlaag. Huisbrandolie wordt twee cent per liter goedkoper. LPG (vloei- Daar petroleum gas) daarentegen wordt iets duurder, namelijk een hal ve cent Met de prijsverlagingen volgt het mi nisterie de ontwikkelingen op de in ternationale oliemarkt, waaronder de omstreden Rotterdamse spotmarkt. De noteringen op die markt vertonen al enige tijd een dalende lijn, nu er een groot overschot is op de wereld- oliemarkt. Dit gunstige prijsverloop ln combinatie met een dalende dol larkoers, is uitgemond in de komende prijsverlaging voor benzine. Het ministerie heeft ook gekeken naar de invoerwaarde van ruwe aard olie. Die is Juist gestegen. Zou men de ontwikkelingen op de vrije markt buiten beschouwing laten, dan zou de consument met een prijsverhoging. DEN HAAG (ANP) De douane en de fiscale inlichtingen en opsporings dienst (FIOD) hebben dinsdagavond 16.000 liter gedistilleerd in beslag ge nomen. De drank was uit België Ne derland binnengevoerd met docu menten waaruit bleek dat het zou worden doorgevoerd naar Duitsland In de omgeving van Oudewater (bij Gouda) werd de verzegeling van de auto verbroken en maakte de eige naar van de drank een begin met de aflevering aan cafés. in plaats van een verlaging te maken krijgen. In het recente verleden is het daarentegen de vrije markt geweest, die de Nederlandse benzineprijs heeft opgestuwd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Oud-PPR-minlster mr H. van Doorn vindt dat zijn partij maar beter kan worden opgeheven en op kan gaan in de PvdA. Hij zegt dat deze week in het weekblad Haagse Post. Van Doom vindt het „de hoogste tijd om te zeggen: we hebben onze bood schap zo goed als mogelijk was dit kleine Nederlandse wereldje in gezon den en nu weg wezen Het is duidelijk dat de PPR in de PvdA hoort op te gaan. anders bereiken we niks," aldus Van Doorn. Van PPR-ziJde was geen commentaar verkrijgbaar En toen regende het zo hard dat ze nog in geen tijden konden varen. Vierhonderd watertoeristen vast op de Belgische Maas, gegijzeld door in de rivier gespoelde caravans. Je zou er niet opgekomen zijn als je een treurig vakantieverhaal had moeten bedénken. Boetseerset (A) Boeiseerklci met verf in 3 kleuren en penseeltje. Word» zonder oven ovenhard Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in eén Handgreepje met omslagméchaniek. voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermotief Als onder legger o f voor de sier. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blankhouten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. hup Joop! Van een onzer verslaggevers ARNHEM Nederland zou een uniek groot nationaal park kunnen krijgen als de vier natuurgebieden ten noor den van Arnhem aaneen zou den worden gesmeed. Dat is het idee van ir C. Stefels, directeur van het nationale park De Hoge Veluwe, neergelegd in een pro vinciale nota. die nu naar gemeente besturen in de betreffende streek wordt gestuurd. Het gaat om het nationaal park Velu- Wezoom tussen Arnhem en Dieren (met daarin de Posbank), Het Deeler- woud, het landgoed Planken Wam buis (tussen Arnhem en Ede) en De Hoge Veluwe. „Als die zouden worden samengevoegd zou er een park ont staan met een doorsnee van 25 kilo meter. Een onmetelijk gebied van al lure, dat vrijwel niet is bewoond en waar mensen nog in kunnen zwerven als ze dat willen," aldus Stefels. Voordeel van samenvoeging zou ook zijn. dat het wildbeheer overzichtelij ker zou worden. Nu lopen er verspreid over dè Zuid-Veluwe verschillende roedels, die straks in het nieuwe na tionale park één groot rustgebied tot hun beschikking zouden krijgen waar ze ongestoord kunnen leven. Voor de plannen is het noodzakelijk, dat de weg Arnhem-Hoenderlo vanaf het vliegveld Deelen wordt afgesloten en dat de weg Arnhem-Otterlo naar het westen wordt verlegd. De enige weg, die het park dan nog doorsnijdt, is de snelweg Arnhem-Apeldoorn, maar Stefels beseft dat die niet afge sloten kan worden. Overigens gelooft hij niet, dat Hoenderlo en Otterlo door deze ingrepen van de buitenwe reld worden afgesloten. Men zal in de toekomst hooguit anderhalve kilome ter moeten omrijden. Voor de recreatie stelt hij een zone ring voor in delen voor lichtere en zwaardere recreatiedruk. Dat de druk in natuurgebieden waar het nu nog stil is, wordt verzwaard sluit hij niet uit, maar hij is er niet bevreesd voor. „We moeten er voor oppassen de na tuur zo heilig te verklaren, dat er niets meer mag." Overigens geeft Stefels. die het idee opwerpt in zijn functie van inspec teur van natuurmonumenten, toe dat het tot stand brengen van zo n park veel voeten in de aarde zal hebben. Niet alleen de gemeenten en de pro vincie Gelderland zijn er bij betrok ken. maar ook de ministeries van verkeer en waterstaat en van CRM, het bestuur van De Hoge Veluwe en de Vereniging tot Behoud van Na-» tuurmon urnen ten, eigenares van de drie andere natuurgebieden. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro: Postcode en plaats: .Tel, Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 7.50 Kadonaar keuze: OA. OB OD (aankruisen a.u.b l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1