rouw koopt liet anders als zij werkt 10.5% Tot op laatste dag strijd om zionisme fo.j Snel 1200 borden tegen spookrijders Bouwfonds verlaagt hypotheekrente opnieuw Oerwoud Ivoorkust bedreigd fchtgenoten beslissen meestal samen l Klant reageert op onderzoek Amerika dreigde actieplan af te wijzen EG bestudeert legbatterijen Drie organisaties gaan samenwerken bij kabelsystemen Werknemers willen drukkerij kopen VN conferentie van vrouwen Pan Am verkoopt gebouw 'n Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Zwendel in huizen ontdekt ENSDAG 30 JULI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET an onze redactie economie MSTERDAM Of een gehuwde vrouw buitenshuis werkt of let, blijkt op de koopbeslissingen binnen het gezin maar einig uit te maken. Het enige terrein waar de vrouw op de oopbesluiten minder invloed heeft als zij een baan heeft, is p de aankoop van levensmiddelen. at zijn enkele conclusies van dr. B. Verhage en prof. dr. R. T. Green in ■n artikel in het jongste nummer ui Economisch Statistische Berich- (ESB). Verhage is wetenschappe- medewerker bij de Interfaculteit drijfskunde in Delft en Green is sistent-hoogleraar aan de universi- lt van Texas. Hun publikatie is een tvloeisel van een onderzoek in Rot- «lam waaraan 240 getrouwde vrou- en deelnamen. Van hen werkten er I buitenshuis. nderzoeken als dit zijn vooral in te- ondernemingen. Zij willen van in bepaald produkt weten of het in tt algemeen door mannen of vrou- en wordt aangeschaft en wie van de tide partners de doorslag geeft, oor dezelfde marketingmensen is et ook van belang te weten of het in enemende mate werken buiten de ur veranderingen in het koopge- ag teweeg brengt. In de Verenigde aten is uit onderzoeken een toege- ABIDJAN (AFP) Het oer woud van Ivoorkust dreigt te verdwijnen. Jarenlang was het een van de pijlers van de economische bloei van het Het Instituut voor tropische geografie in de hoofdstad Abidjan spreekt van „slecht beheerde en verspilde rijk dom". Het heeft berekend dat het woud nog maar vier mil joen hectare beslaat, tegen twaalf miljoen hectare 25 Jaar geleden. Ieder Jaar verdwijnt nog eens een half miljoen hec tare. Oorzaken Er worden twee oorzaken ge noemd: de commerciële exploitatie van de boomsoorten, en het toeken van nieuw bouwland door de boeren. De houtproduktie was ln 1950 maar 650.000 kubieke me ter per Jaar, maar bedraagt nu meer dan vijf miljoen kubieke meter. Vooral op het ogenblik gaat het hard door de goede wereldmarktprijzen voor hout. De bosbouw Is een be langrijke werkgever In Ivoor kust, waardoor de neiging ge ring is het kappen van het bos tegen te gaan. De commerciële exploitatie van het woud en de ontginning door boeren gaan hand in hand, aldus het instituut. De houtvesters leggen wegen aan om In het woud te kunnen doordringen. Die wegen ma ken het voor de dorpelingen en voor kleine handelaren die brandhout verkopen, mogelijk door te dringen in bet bos. De bescherming van de bossen en herbebossing sijn volgens het instituut „onbeduidend en niet aangepast aan de be hoeften". DEN HAAO Consumenten laten zich wel degelijk iets gelegen liggen aan vergelijkende onderzoeken die door consumentenorganisaties wor den uitgevoerd. Dit schrijft het Kon- sumenten Kontakt in zijn Jaarverslag over 1979. Uit een enquête is gebleken dat 70 procent van de abonnees van de uitgave Koopkracht van de orga nisatie het koopgedrag wijzigt naar aanleiding van consumenten-onder zoeken. Het vaakst gaat dit op bij levensmiddelen, waarbij op een goed koper produkt wordt overgeschakeld. In haar Jaarverslag constateert de organisatie niet zonder tevredenheid Konsumenten Kontakt: dat ook pressie ten behoeve van de consumenten succes heeft. Konsu menten Kontakt wijst daarbij op het terugdringen van sulfiet in vlees, de verbetering van Nutricla babyvoe ding. de toegezegde betere rechtsbe scherming van kampeerders en het stopzetten van de campagne „ver standig roken". In de toekomst zal Konsumenten Kontakt zijn activiteiten uitbreiden op het gebied van de bestedingen. Nu de koopkracht steeds verder wordt aangetast, zal presaiewerk op het ge bied van prijzen en bestedingen nog belangrijker worden, vindt de organi satie. De belangenbehartiging wordt toegespitst op de lagere inkomens groepen. De meerderheid van de aan hangers van de consumentenorgani saties behoort tot de lagere lnko mens groepen en is lid van een vak bond. door Hanneke Wijgh nomen invloed van de werkende vrouw op Inkopen gebleken, in het Nederlandse onderzoek in het geheel niet. Overigens relativeren belde schrijvers hun resultaten sterk door er op te wijzen dat alle deelnemers aan het onderzoek uit een stad kwa men en dat hun aantal vrij gering is. In eerste instantie ontdekten Verha ge en Green dat in Nederland de meeste beslissingen over aankopen of het gebruik maken van diensten ge zamenlijk genomen worden. Bij het uitkiezen van nieuw meubilair, grote ssant voor de marketingafdelingen elektrische apparaten, de woning en het bepalen van de vakantie lag het percentage gezamenlijke besluiten vaak ruim boven de 70. Hetzelfde gold voor het kiezen van de hulsarts. Levensmiddelen waren echter sterk het domein van de vrouw, zij gaf in 83 procent van de gevallen de doorslag. BIJ het kopen van auto's en het afslui ten van verzekeringen had de man echter weer meer te zeggen, al lag ook daar het percentage gezamenlijke be sluiten nog rond de 45. Toen de onderzoekers vervolgens be keken hoe de verhoudingen lagen in gezinnen waar de vrouw respectieve lijk wel een betaalde baan had, kwa men zij tot de ontdekking dat er bij zaken als meubilair, levensverzeke ring. auto. woning en vakantie eigen lijk geen verschillen waren te ontdek ken tussen de twee groepen. Een vrij duidelijk onderscheid was er echter bij het kopen van levensmiddelen waar de stem van de werkende vrouw bij 75 procent van de antwoorden de doorslag gaf tegen 85 procent bij vrouwen zonder baan. De reden ligt nogal voor de hand: verdienende vrouwen hebben minder tijd om re gelmatig boodschappen te doen. Verschillen waren er verder bij het kiezen van de hulsarts; in gezinnen waar de vrouwen niet werkt, kiest de man vrijwel nooit alleen. Werkt de vrouw wel. dan doet de man het nog in 9 procent van de gevallen. Minder invloed van de werkende vrouw was er ook nog bij het aanschaffen van grote elektronische apparaten maar daar „profiteerde" de man niet van. Het resultaat was slechts een nog groter percentage gezamenlijke be slissingen. Zeker omdat het samen besluiten wat we aanschaffen of van wiens diensten we gebruik maken zo'n grote rol speelt, is het van belang te weten of voor man en vrouw dezelfde factoren een rol spelen bij de keus van een nieuwe auto of andere meubels. On derzoeken in het buitenland hebben aangetoond dat de man vooral let op de prijs en de technische eigenschap pen van een object en de vrouw meer op stijl en kleur. Misschien zijn dat enigszins rolbevestigende uitspraken van geleerden ver weg maar de Rot terdamse enquête bevestigde het min of meer. Want hoewel het besluit over het te besteden bedrag, de stijl en de kleur overwegend gezamenlijk genomen werd, was er nauwelijks een man die daar bij meubelaanschaf alleen de beslissing nam. Voorzover het besluit niet gezamenlijk genomen werd. gaf de vrouw de doorslag. Bij auto's lag het iets gecompliceerder want daar heeft de man wel degelijk belangstel ling voor de kleur, al gaven vrouwen Iets vaker de doorslag. Opmerkelijk is dat het feit dat de vrouw buitens huis is gaan werken, geen enkele in vloed heeft gehad op haar gevoelsma tige inbreng in de keuze Want de percentages over stijl en kleur ver schilden niet bij vrouwen met of zon der baan. KOPENHAGEN De kans Is aanwezig dat de Verenigde Staten vandaag op de laatste dag van de VN-conferentie het gehele actieplan afwijzen. De Verenigde Staten hebben grote bezwaren tegen paragraaf vijf van het actieplan. Hierin wordt het zionisme op een Ujn gesteld met racisme, kolonialisme en imperialisme. Als het zionisme ln deze paragraaf gehandhaafd blijft, zal Amerika het hele actieplan afwijzen. Nederland ls eveneens zeer gekant tegen deze vergelijking. In de Neder landse delegatie leeft echter de hoop dat vla Informeel overleg het zionis me uit de paragraaf wordt gehaald. De veroordeling van het zionisme zou in een aparte verklaring kunnen wor den opgenomen, zoals ook in 1975 in Mexico ls gebeurd. Nederland zal dan, net als de andere Westerse lan den, tegen deze verklaring stemmen. Het la echter de vraag of de Palestijn se Be vrij dings Beweging (PLO) aan deze oplossing wil meewerken. Nairn Khader, hoofd van de PLO ln Brus sel, zei gisteren dat hij vast wenst te houden aan de oorspronkelijke for mulering van paragraaf vijf, dus in clusief het zionisme. HIJ was tamelijk gebelgd door de aanval van de Israëli sche ambassadeur in Kopenhagen, Ovadlo Boffer. Deze had Khader ver antwoordelijk gesteld voor de moord aanslag op Joodse kinderen in Ant werpen. Khader zei dat de PLO elke verantwoordelijkheid voor de moord van de hand wijst. „WIJ vechten in de bezette gebieden, niet er bulten, en zeker niet ln Europa." Kaping Honderden Romeinse taxi chauffeurs blokkeerden gisterochtend met hun au to's het Piazza Venetia in het centrum van Rome om met de aldns veroorzaakte verkeerschaos hun eisen kracht bij te zetten. De chauffeurs willen toestem ming hun tarieven te ver hogen in verband met de gestegen brandstofprijzen. DEN HAAG (ANP) Centrale An tenne Systemen Exploitatie (Case- ma), de Nationale Woningraad en de 8tlchtlng Adviesbureau voor Tele communicatie (Atel) gaan samenwer ken om hun dienstverlening op het gebied van kabeltelevisie te verbete ren. Dit heeft Casema gisteren be kendgemaakt. Casema is voor een groot gedeelte een dochtermaat schappij van de PTT, en Atel was tot voor kort een onderdeel van de Natio nale Woningraad. Volgens Casema plaatst de groei van het opdrachtenpakket haar voor een moeilijkheid, omdat de organisatie versterkt moet worden in een markt die met een tekort aan gekwalificeerd personeel kampt Door samenwer king met de twee eerder genoemde instituten, die over specialisten be schikken, wordt die probleem ver kleind, zo laat Casema weten. De samenwerking ls gebaseerd op de verwachting dat ook ln de toekomst een groot gedeelte van de aanleg en exploitatie van kabelsystemen door de overheid zelf of door aan de over heid verbonden ondernemingen zal geschieden. De Nationale woning raad heeft zich aangesloten omdat hij vreest dat door de schaalvergroting de aanleg en exploitatie van antenne inrichtingen zich langzamerhand zal losmaken van het takenpakket van de woningcorporaties. De motleven van Atel zijn behoefte aan bundeling van onderzoek en kennis, gezien de snelheid waarmee nieuwe technische ontwikkelingen zich voltrekken. Bo vendien speelt waarschijnlijk de con currentie van grote ondernemingen als Deltakabel en Kabel Amsterdam een rol. DEN HAAG (ANP) De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, bestudeert legbatterijen. Binnenkort zal men met een verslag komen waarin een overzicht wordt gegeven van de huidige wetenschap pelijke kennis op het gebied van dier- Van onze redactie economie EINDHOVEN Zes medewerkers van drukkerij Lecturls in Eindhoven staan op het punt het bedrijf over te nemen van de huidige eigenaars, uit geverij Necomin in Roosendaal. On derhandelingen met Necomin (sinds een htui Jaar een dochter van Elae- vler-NDU) zijn ln een vergevorderd stadium. Lecturls (45 werknemers) was tot 1977 een zelfstandige onderneming maar werd in genoemd Jaar door de erven van de vorige eigenaar verkocht aan Necomin, onderdeel van de kranten- divisie van Eslevier/NDU. In die sfeer voelde Lecturls zich als gespeciali seerde drukkerij niet thuis. Ook Ne comin wilde het Eindhovense bedrijf eigenlijk wel kwijt. De zes personeels leden (allen behorend tot directie en staf) besloten toen zelf te kopen voor Lecturls weer bij een ander concern terecht zou komen." Het zestal heeft de bijna afgeronde besprekingen gevoerd bulten mede weten van de overige personeelsle den. „We konden niet anders, de be sprekingen zouden dan te vroeg be kend zijn," aldus directeur E. J. Breu- melhof. Naar zijn zeggen heeft het personeel echter positief gereageerd op de plannen. Men ls blij weer zelf standig te worden. Voorlopig zullen geen andere werkne mers mede-aandeelhouder worden maar onmogelijk voor de toekomst is het niet, aldus Breumelhof. De zes werknemers willen hun aandelen on derbrengen ln een beheermaat schappij die op haar beurt de drukke rij bezit. Op die manier is er speel ruimte wanneer een van de zes het bedrijf zou verlaten. Details moeten echter nog worden uitgewerkt De zes toekomstige eigenaars zullen hun aankoop financieren door middel van bankkrediet. huisvestingssystemen met een hoge bezettingsgraad. Aan de hand van de huidige praktij ken op dit gebied in de gemeenschap zullen de systemen worden bekeken uit hygiënisch en ecomomisch oog punt en uit het oogpunt van het wel zijn van de dieren. De commissie kan nog niet zeggen of legbatterijen al dan dan niet moeten worden afge schaft Dit staat in het antwoord van het dagelijks bestuur van de gemeen schap op vragen van het Nederlandse lid van het Europees Parlement Su zanne Dekker (D'66). De commissie verwacht dat haar stu die een basis zal verschaffen voor de ontwikkeling van gemeenschappelij ke maatregelen op het gebied van de huisvesting van legkippen. De com missie ls ook bezig met het opzetten van een onderzoek om meer algeme ne problemen in verband met het welzijn van landbouwhuisdieren in de gemeenschap te bestuderen. Men vindt bijvoorbeeld dat ook aan de varkenshouderij en het houden van slachtkalveren, evenals aan de transport^ en slachtmethodes de no dige aandacht moet worden besteed. Ovadlo Soffer viel Khader openlijk aan tijdens een persconferentie, die ln de haast was belegd. Israël had een verklaring willen afleggen tijdens een openbare commissievergadering, maar dit werd niet toegestaan door de Mexicaanse voorzitster, mevrouw Martinez. Soffer zei later dat de PLO de VN-conferentle terroriseert, door elke keer het Arabisch-Israëllsche conflict aan de orde te stellen. „Twee miljard vrouwen op de hele wereld wachten op dit actieplan. De PLO heeft de VN-conferentle gekaapt" De moeilijkheden op de VN-conferen tle zijn afgelopen vrijdag begonnen toen in de tweede commissie de PLO als enige vertegenwoordiger werd aanvaard van het Palestijnse volk. Amerika, Canada en Israël stemden toen tegen. Nederland verliet ever voor de stemming de zaal. Het opne men van het zionisme in paragraai vijf ls voor de Verenigde Staten dt druppel, die de emmer doet overlo pen. De andere delegaties, waaronder Nederland, willen voorkomen, dat ei geen eenstemmigheid komt over he1 actieplan. Tot diep in de nacht L gisteren informeel overleg gepleegc om tot een oplossing te komen. NEW York (ANP) De duurste verkoop van een gebouw in de geschiedenis vond gisteren plaats ln Amerika. Pan Ameri can World Airways heeft er in beginsel in toegestemd haar hoofdkantoor in New York voor ongeveer 400 miljoen dol lar (rond de 800 miljoen gulden) te verkopen aan de levensver zekeringsmaatschappij Metro polian Life Insurance Compa ny. Het Pan-Am gebouw telt 59 verdiepingen en het staat aan de Park Avenue. De naam van het gebouw blijft Pan Am Buil ding. De luchtvaartmaatsc- hpplj krijgt een deel ervan in huur. De eerste extra waarschuwing teren spookrijders is gisteren hal verwege de afrit Ede-Wageningen van Rijksweg 12 geplaatst Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de komende maanden worden op 120( plaatsen langs de Nederlandse snelwegen nieuwe verkeersbor den geplaats als waarschuwing voor spookrijders. Het eerst* bord is gisteren geïnstalleerd bij de afrit Ede-Wageningen var de weg Utrecht-Arnhem. Het nieuwe bord ia het normale bord voor het inrij verbod (een rood rond bord met een horizontale witte band), waaraan een onderbord is toege voegd met de tekst „ga terug". De borden zijn zodanig geplaatst, dat ze zichtbaar zijn voor automobilisten die de verkeerde richting zijn lngesla- Met ingang van heden heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente opnieuw verlaagd van 10.9% naar (5 jaar vast). Bouwfonds is 'van huis uit' hypotheekspeciahst. Een garantie voor betrouwbaar advies. Keuze uit verschiHende h ypotheekvormen. Vergaand aan uw wensen aan tè passen. Stuur mij nadere informatie over de Bouwfonds-hypotheken. Bon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds, Antwoordnummer 34, 3860 VE Hoevelaken. Naam Adres U kunt bij Bouwfonds de woonbedragen Bouwfonds kent de weg bij trente aflossingI Bouwfonds geeft u inzicht in bank en notaris, per maand betalen: alle aspecten van de hypotheek Voordeel voor u: handig voor uw huishoud- U heeft daar recht op 'n snelle afwikkeling met geld Postcode/Pl33tS budget bijzo'n belangrijke beslissing. en notariële acte. Bouwfonds verstrekt hypotheken op alle huizen, dus ook op niet Bouwfondshuizen en bestaande panden Een overlijdens-risicoverzekering is heel makke/ijk in te bouwen. I I Telefoon I gen. De plaatsing gebeurt in het ks der van een campagne van Rljksws terstaat tegen het spookrijden, dat d laatste tijd toeneemt. Vandaar ooi de haast, waarmee Rijkswaterstaa te werk gaat: pas vorige week werd di opdracht tot invoering van het nieu we bord gegeven en nu al is het eerst' geplaatst. Het ministerie van verkeer en water staat heeft aangekondigd in samen werking met de verkeersdienst vai de Rijkspolitie een studie aan he nieuwe verschijnsel te gaan wijden Met het oog hier op zal in het reglstra tiesysteem van verkeersongevalle» een aparte codering voor ongevallei van spookrijders worden Ingevoerd. Volgens de verkeersdienst van di Rijkspolitie ls de belangrijkste oor zaak vanhet verkeerd een snelweg oprijden een vergissing van de auto mobllist Maar daarnaast spelen ook drankmisbruik en zelfmoordpogln gen een rol. Automobilisten, die een spookrijder tegenkomen, raadt de politie aan de ze nooit zelf aan te houden, maar direct de politie te waarschuwen. MAASTRICHT (ANP) De gemeen tepolitie van Maastricht ls bezig aan een onderzoek naar wat mogelijk een grote fraudezaak kan zijn. Het gaat om fraudes bij bemiddeling van klan ten die via zogenoemde „Brokers'' (tussenpersoon) goederen op termijn kopen. Sinds een Jaar houdt een in Maas tricht gevestigd kantoor van de Inter national Brokers Service (IB8) zich bezig met bemiddeling tussen klan ten uit Nederland en tussenpersonen ln het buitenland met name Enge land. Japan en Amerika

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9