Mogelijk nieuwe rol Sihanoek Burgerregering Peru krijgt het moeilijk Buthelezi wil 'derde weg' tussen Botha en ANC Niemand gaat naar begrafenis van sjah Luchtoperatie in Afghanistan BOLIVIA Cambodjaanse ex-leider weer naar Peking Kapitalistisch complot ontdekt in Sowjet-Unie GIRO 1918108 "Volksfront van Palestijnen zit achter aanslag" DINSDAG 29 JULI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET RHS Van onze buitenlandredactie CAIRO, DEN HAAG Vandaag wordt de Iraanse ex-sjah Mohammed Reza Pahlevi in het El Rifai mausoleum in Cairo begraven. Het is een staatsbegrafenis .maar het enige staats hoofd dat daarbij aanwezig zal zijn is president Anwar Sadat van Egypte. De rest heeft het vriendelijk en diplomatiek, maar beslist af laten weten. Dat was ir. 1971 in de oude Iraanse keizersstac' Persepolis, waar de sjah het 2500-jarige bestaan van „zijn" dy nastie vierde, wel even anders. De internationale royalty en het interna tionale staatsliedendom stonden toen in de rij bij die gigantische tent in de voestijn om toch maar niets van alte pracht en praal en al het geglittir van juwelen en sierraden te missen. Maar toen ging het om de keizer van Iran, die de oude glorie van het roem ruchte Perzische rijk opnieuw tot le ven bracht. Nu gaat het om een oude man, overleden aan de bijverschijn selen van kanker, die verguisd en gehaat door zijn volk en in de steek gelaten door vroegere vrienden en bondgenoten, een eenzame en weinig verheffende dood stierf in een militair hospitaal in Egypte. Ook van de Nederlandse koninklijke familie is niemand naar Cairo ver trokken. Wel is een persoonlijke boodschap van meeleven aan het ge zin van de sjah gestuurd. De Neder landse regering stuurt ook al nie mand. Wel is er een officiële verkla ring uitgegeven waarin staat dat de regering „met leedwezen heeft kennis genomen van het heen gaan van de voormalige sjah van Iran" en dat „haar gevoelens van medeleven uit gaan naar zijn nabestaanden". West-Duitsland gaat ook niet, er komt niet eens een condoleance- boodschap. Misschien gaat de West- duitse ambassadeur in Cairo nog wel even kijken. De Britten gaan ook niet, noch de koninklijke familie, noch iemand van de regering. De Fransen blijven ook weg, hoewel de Franse ambassadeur in Cairo schijnt overwogen te hebben toch maar te gaan. De Japanse regering stuurt tok niemand, omdat de ex-sjah gewoon een „privé persoon" is Maar als de ambassadeur in Cairo een uitnodi ging krijgt, mag hij een vertegen woordiger sturen. Wie gaat er eigenlijk nog wel van al die landen en regeringen, die op het hoogtepunt van de macht van de sjah bereid waren zijn hielen te likken en met graagte de Iraanse olie invoer den? Oud-president Richard Nixon van de Verenigde Staten gaat wel. Hij heeft zich samen met, ook al. oud minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, geërgerd aan de ma nier waarop de huidiger Amerikaanse regering de dood van de ex-sjah af doet. Beiden noemden gisteren de Amerikaanse behandeling van de vorst een „zwarte bladzijde" in de Amerikaanse diplomatieke geschie denis. Maar wie waren Nixon en Kissinger ook al weer. PEKING, BANGKOK (AFP, AP, Reuter) De voormalige Cambodjaanse leider, prins Norodom Sihanoek, komt van daag vanuit de Noordkoreaanse hoofSTAD Pjongjang aan in de Chinese hoofdstad Peking, als het weer meezit tenminste. Hoewel de prins in het verleden heeft gezegd niet meer aan politiek te doen, wer din Peking onmiddellijk gespeculeerd dat de Chinezen opnieuw naar een politieke oplossing van het Indochinese drama zoeken, waarin de prins een rol moet Op een lijn spelen. Son Sann zou naar Peking zijn gereis om Chinese wapens voor zijn troepen te krijgen. Over zijn huidige verblijf plaats is niets bekend, maar waarne mers achtten het niet uitgesloten dat hij toch een ontmoeting krijgt met prins Sihanoek ook meer aanvaardbare Khmer-lei der SonSann op één lijn proberen te krijgen. Te meer daar het Vietnamese leger er dan toch eindelijk in lijkt te slagen de Rode Khmers militair te verslaan. Hulpverlening De aankomst van Sihanoek in Peking valt ongeveer samen met die van de Een woordvoerder van de nrinc h» het om een strikt niet-politiek bezoek vestigde gisteren dat Sihannek inHoT en zal de Prins slechts oude Chinezen Thaise minister van buitenlandse za- daad terug gaat naar Peking en daar vrienden ontfangen. De woordvoer- ken Siddhi Savetsila die eisteren ongeveer twee maanden zal blijven der zei dat Sihanoek Been Cambodja- Maar volgens de woordvoerder «raat nen zou ontmoeten en hij zei niets af te weten van het recente bezoek aan Peking van de Cambodjaanse leider Son Sann, die in het Thais-Cambod- jaanse grensgebied het Nationale be vrijdingsfront van het volk van de Khmers aanvoert. MOSKOU (AFP, AP) Twee juristen in de Sowjetrepubliek Azerbeidzjan zijn ter dood ver oordeeld, omdat ze een textielfa briek hadden veranderd in een privé-onderneming. Het tweetal zou aan het hoofd van een tex- tielsyndicaat ruim zeven miljoen gulden hebben opgestreken. Dit is door de communistische partij in Azerbeidzjan bekendge maakt. Een rechter en een openbare aanklager zijn beschuldigd van „verduistering van socialistische eigendom op bijzonder grote schaal". Bijna honderd mensen zijn veroordeeld in verband met de zaak, sommigen kregen ge vangenisstraffen tot vijftien jaar. In een textielfabriek in de Azer- beidzjaanse hoofdstad Bakoe waren geheime arbeidsploegen werkzaam, ook in de weekein den. ADVERTENTIE ken, Siddhi Savetsila, die gisteren Bangkok verliet voor een vijf-daags bezoek aan China. Thailand en China delen de mening dat het Vietnamese leger Cambodja moet verlaten en Thailand en China proberen zodanig te manoeuvreren dat er strijdkrach ten in Cambodja op de been blijven die Heng Samrin de macht betwisten. Son Sann behoort niet tot de Rode Khmers van de vroegere premier Pol Pot, die in Cambodja tijdens zijn bewind een waar bloedbad aanricht ten. Gemeen met de Rode Khmer heeft Son Sann zijn afkeer van de Vietnamese troepen die de Cambod- jaan HJeng Samrin in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh in het zadel hebben geholpen en sindsdien vergeten zijn weg te trekken. Tot op heden zijn die strijdkrachten de Rode Khmers, die echter in Indo china en ver daarbuiten allesbehalve geliefd zijn. China heeft geprobeerd een samenwerking te organiseren tussen de Rode Khmer en de natio naal en internationaal veel meer aan vaardbare prins Norodom Sihanoek. Deze heeft dat steeds geweigerd. In Peking wordt nu gespeculeerd dat de Chinese leiders Sihanoek en de De steeds oplaaiende gevechten in het Thais-Cambodjaanse grensge bied hebben de hulpverlening aan de honderdduizenden Cambodjaanse vluchtelingen zeer bemoeilijkt en zelfs enige tijd volledig lamgelegd Daarbij kwam een meningsverschil tussen de belangrijkste hulporgani saties, het Internationale Rode Kruis en het kinderfonds Unicef van de Verenigde Naties. Samen hadden de ze organisaties dan ook nog een con flict met de Thaise regering. Volgens woordvoerders van de hulporganisa ties is alles nu op-gelost. Het gebied ten zuiden van de Thaise grensstad Aranyaprathet, dat door Rode Khmer-troepen wordt beheerst, zal nu wat betreft medische goederen door het Internationale Rode Kruis worden bevoorraad, terwijl Unicef en het Wereldvoedselprogramma, sa men met particuliere hulporganisa ties de voedselhulp voor hun reke ning zullen nemen. steun nü het Solidariteitsfonds voor de strijdende arbeiders en boeren. Ciat-Nederland Nieuwe Gracht 47 3512 LE Utrecht Amerika's Eerste Dame, Rosalyn Carter, tilt in Lima een Peruaantje op, waar zij de installatie van de burgerregering bijwoonde. Van onze buitenlandredactie Peru heeft sinds gisteren weer een burgerregering, na twaalf jaar militaire dictatuur. De man die in 1968 door de militairen als president werd afgezet, Fernando Belaunde Terry, mag het nu opnieuw proberen. Hij krijgt al meteen te maken met een berg politiek, sociale en economische moeilijkheden President Belaunde, die in mei van dit jaar een grote overwinning behaalde tijdens algemene verkie zingen, is in die twaalf jaar nauwe lijks van politieke koers veran derd. Maar Peru wel. In 1968 heet te hij na een staatsgreep van link se militairen „een vertegenwoordi ger van de heersende klasse, die een onrechtvaardige samenleving in stand houdt". Nu wordt hij door het leger van Peru gezie. als een- man, die er af en toe „gevaarlijk linkse ideeën" op na houdt. Van de goede voornemens die het leger na de staatsgreep zei te heb ben, is weinig terecht gekomen. Verregaande landhervormingen bleven steken in de bureaucrati sche molen. Ook de nationalisatie van buitenlandse bedrijven bracht de zeventien miljoen Peru anen nauwelijks meer eten in de pot. Met de economie ging het pijlsnel bergafwaarts en het land staat nu te kijken tegen een schuld aan het buitenland van ruim twintig miljard gulden. President Belaunde is vast van plan eerst die economie wat op te vijzelen, getuige de benoeming van Manuel Ulloa tot premier. Ul- loa is een bekend bankier, die ook in het buitenland enige reputatie bezit. Hij heeft al aangekondigd dat flinke stijgingen van de prij zen voor de eerste levensbehoef ten onvermijdelijk zijn. En daar mee heeft de regering van Belaun de ook al zijn eerste vijanden ge maakt Links, dat in Peru ver deeld is voer tientallen leninisti sche, trotskistische, marxistische en maoïstische partijtjes, heeft al opgeroepen tot actie tegen de eco nomische plannen. En de grootste oppositie lijkt te komen uit de groep Peruanen, die tijdens de verkiezingen van mei juist Belaunde steunden. Voor het eerst in de geschiedenis kreeg Be- laundes partij Accion Popular (Volksactie) grote bijval in de vele sloppenwijken rond Lima en an dere grote steden. Kort na de ver kiezingen hebben de vier miljoen sloppenbewoners plaatselijke co- mité's opgericht, die nu zijn vere nigd in een nationale organisatie, de CGPP. De meeste linkse partij en hebben inmiddels hun steun aan de CGPP toegezegd. De organisatie eist nu dat de rege ring de verkiezingsbeloften over 'verbetering van de levensomstan digheden nakomt. Een onlangs verschenen rapport toont aan dat de helft van alle hutten en andere bouwsels in deze wijken niet be schikken over water of electrici- teit. In de eerste helft van dit jaar werden ruim 18.000 gevallen van tyfys bekend Verhoging van de prijzen is volgens de CGPP ii) strijd met de verkiezingsbelofte. In 1978 kwamen de sloppenbewcf ners ook al met geweld in opstand tegen een drastische verhoging van de brood- en busprijzen. President Belaunde heeft nu een speciaal hulpprogramma voor de sloppenwijken aangekondigd. Hij wijst er bovendien op dat de eco nomische toekomst van Peru er rooskleurig uitziet en dat een offer nü in de toekomst een beter ge vuld bord zal opleveren. Inder daad voorspellen ook buitenland se economen op den lange duur een bloeiende economie, die voor namelijk is gebaseerd op de velé delfstoffen, als olie en koper Dat de sloppenbewoners zo lang willei wachten, lijkt niet waarschijnlijk. Zij zeggen er niets voor te voeleo als offer te dienen voor een betere economie, waarvan straks Peru's bovenlaag kan profiteren. NEW DEHLI (UPI, Reuter) De Russische troepen voeren een massale luchtoperatie uit tegen de Afghaanse bevrijdingsbeweingen, die tegen het bewind van Babrak Karmal en tegen het Russische leger vechten. Bronnen in de Indiase hoofdstad New Delhi hebben het over duizenden vluchten van Sowjet-straaljagers, ge- vechtshelicopters en transporttoes tellen van en naar de Afgaanse hoofd stad Kaboel. Het zou gaan om de grootste luchtbrug sinds vrijdag er hevige strijd wordt geleverd in Gazni, honderd kilometer ten zuidwesten van Kaboel. Daar zou muiterij zijn uitgebroken in de veertiende divisie van het Afghaanse regeringsleger, die uit 10.000 militairen bestaat. Delen van deze divisie zouden in gevecht zijn met in de buurt gestationeerde Sowjet-eenheden. De luchtbrug wijst er volgens de bronnen op dat het Russische leger omvangrijke verster kingen aanvoert naar Gazni om de muiterij neer te slaan. Zondag bleven in een deel van de hoofdstad Kaboel de winkels geslo ten. Duizenden opstandelingen, die de laatste week zouden zijn geinfil- treerd in de stad, proberen de winke liers tot een algemene staking over te halen. Om dat te voorkomen zouden de autoriteiten hebben gedreigd met „zware straffen" tegen winkeliers die aan de stakingsoproep gevolg geven. Op de toegangswegen naar Kaboel heeft het Russische leger wegversper- ringen aangebracht. Het Afghaanse verzet zou de strij dopvoeren om Mos kou tijdens de Olympische Spelen in moeilijkheden te brengen De heren van de Verenigde Naties kunnen overigens rondom Kaboel rustig golf spelen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft voor elke golfspeler zes man aan bewaking toe gezegd, aldus diplomatieke bronnen in New Delhi. Inwoners van Lucknow, de hoofdstad van de Indiase deelstaat Oettar Pradesj, waden door het water, nadat hevige regenval in het noorden van India enorme overstromingen hebben teweeggebracht. Bijna 250 mensen zijn al om het leven gekomen en volgens het Indiase persbureau PTI moeten ruim vijf miljoen mensen in de deelstaat worden geëvacueerd. BRUSSEL (AP, ANP) Een onb* kende heeft gisteren telefonisch ge meld dat het Volksfront voor de be vrijding van Palestina verantwoorde lijk is voor de aanslag op een groep Joodse kinderen, afgelopen zondag. Een woordvoerder van het Volksfront in Beiroet ontkende echter dat zijn organisatie hierbij betrokken was. Het Belgische persbureau Belga werd gisteren opgebeld door iemand, die zei te spreken namens het Palestijnse Volksfront. De man, die anoniem bleef, zei dat zijn organisatie verant woordelijk was voor de aanslag, waarbij een Franse jongen om het leven kwam en twintig anderen wer den gewond. Onder die gewonden be vonden zich ook een Nederlandse vrouw en haar dochter De dader, de in Damascus gebpren Saeid Nasser, was in het bezit van een uitstekend nagemaakt Marokkaans paspoort. Blijkens dit stuk was hij via Parijs naar Brussel gereisd. door Hennie Serfontein Stamhoofd Gatsha Buthelezi, de eerste minister van de antoestan Kwazulu en leider van de 300.000 leden tellende Inkatha Zoeloe-bewe ging, is nu overgegaan op een nieuwe strategie voor de vorming van een „derde macht" in de Zuidafrikaanse politiek. Die macht richt zich zowel tegen het verboden AfrikaanseNationale Congres (ANC) als tegen de Zuidafrikaanse regering. Deze strategie bestrijkt het binnenlandse én het internationale toneel. Twee belan grijke aspecten zijn: de vestiging van een aantal Inkatha-missies buiten Zuid-Afrika en de omvorming van Buthelezi's Zoeloe beweging in een zeer gedisciplineerde „pa ramilitaire organisatie" die gebruikt kan worden voor „de bescherming van die zaken die we tot stand hebben gebracht," zoals scholen. Deze belangrijke ontwikkeling werd ingezet toen het vijftig leden tellende centrale co mité van Inkatha tijdens een bijeenkomst in Ulundi, de hoofdstad van Kwazulu, zijn goedkeuring hechtte aan een speciaal rap port over de strategie. Het betekent het einde voor het „begrip" dat Buthelezi en het ANC, de oudste moderne politieke partij in Afrika en nog steeds steunend op een meer derheid onder het gewone volk, negen maanden voor elkaar hebben gehad. De scheiding zal leiden tot bittere twisten tussen zwarten, binnen en buiten Zuid-Afri ka. De regering, die op de onder staatstoe zicht staande radio en tv en in de haar gezinde pers veel aandacht heeft besteed aan Buthelezi's aanvallen op het ANC, is dat zeer welkom. „Aanpappen' Deze ontwikkelingen komen meteen na be weerde dreigementen van het ANC tegen Buthelezi en op een tijdstip dat de meeste invloedrijke zwarte leiders in Zuid-Afrika zelf hem ervan beschuldigen een „opportu nist" te zijn en „uitverkoop" te houden. Het centrale comité noemde het „boosaardig" van het ANC om Inkatha te veroordelen voor „aanpappen" met blank Zuid Afrika, terwijl het ANC zijn belangrijkste kantoren heeft gevestigd in Londen, „het hartje van het blanke westerse kapitalisme." Het comité veroordeelt de „onheilige ver bonden" tussen deze bannelingen en zoge heten „protest-politici," een uithaal naar de schoolstakingen, de Zuidafrikaanse raad van kerken, het „comité van tien" uit Sowe- to, de zwarte bewustzijnsbeweging en zwar te journalisten. Het roept Inkatha op de rijen te sluiten, wat zou betekenen dat de jeugd- en vrouwenafdelingen strenger on der controle komen. Het comité: „Wij heb ben geconstateerd dat de aanvallen van de leiding van het ANC in ballingschap, de Zuidafrikaanse communistische partij en de zogenaamde radio-Vrijheid indringender worden. We voelen dat het nu nodig is Inkatha voor te bereiden op de grotere verantwoordelijkheid die haar ten gevolge van deze onheilige allianties en politiek opportunisme wel moet toevallen." Diplomatiek Internationaal is het van plan een aantal missies te openen en „rechtstreeks diplo matiek contact" met zwart Afrika op gang te brengen. Dit is een uitdaging aan de internationale legitimiteit van zowel de re gering als het ANC. Dr. Frank Mdlalose, de voorzitter van Inkatha en minister van bin nenlandse zaken van Kwazulu, liet dezer dagen in een vraaggesprek duidelijk door schemeren dat de beweging zich ook tot het oostblok zal wenden voor hulp. Hij zei: „Ohze buitenlandse politiek is duidelijk. We zullen van iedereen hulp aannemen als het maar op onze voorwaarden is." Hulp staat voor studiebeurzen voor zwarte Zuidafrika nen, „intercontinentale bezoeken," een vrije stroom van informatie en aanprijzing van Inkatha en de ideëen van deze bewe ging Mdlalose: „We zitten in een partij die van links, rechts en vanuit het centrum wordt aangevallen. Kunnen we geen begrip vin den voor onze filosofie? In het buitenland worden we vertegenwoordigd door het Zuidafrikaanse diplomatenkorps. dat zijn BANTOETHUISLANDEN eigen verhaal over de apartheid heeft. Zij zijn maar wat happig om ons daarin een plaats te geven, zodat we het stempel krij gen van goedprater van die apartheid." Mdlalose wil niet onthullen welke landen hij benaderd heeft met dit idee van een missie. Hij gaf echter wel een opsomming van de landen, die hij onlangs heeft be zocht: Lesotho, Mozambique, Kenia, Italië, West-Duitsland, Frankrijk. Groot-Brittan- nië, Canada, de Verenigde Staten, Australië en enkele Zuidamerikaanse landen. Hij gaf het westen een veeg uit de pan door te verklaren: „We verwachten niet veel van de westerse wereld. Niemand heeft ooit iets gewonnen bij Engeland of Amerika; onze broeders in ballingschap zijn geworden wat ze nu zijn door hun teleurstelling in het westen. Het westen bekommert zich niet om ons welzijn." „Het oosten bekijkt ons en zegt: „Jullie zitten in Zuid-Afrika. Daar is goud, diamant en staal. Wij willen iets. we helpen jullie." Paramilitair De interne militarisering van Inkatha schijnt vooral gericht te zijn tegen het ANC en andere zwarte bewegingen. In een dis cussiestuk voor de bijeenkomst van het centrale comité legde Buthelezi uit dat der gelijke paramilitaire eenheden zouden kun nen optreden bij nationale rampen of grote droogte. Maar veel betekenend voegde hij er aan toe „geen scheuren makende krach ten of de verstoring van ons programma" te zullen dulden. „Een paramilitaire ontwikke ling is ook noodzakelijk met het oog op de bescherming van de zaken die wij in het belang van de natie hebben opgericht." En daarbij verwees hij ondermeer naar de scholen. Twee maanden geleden, op het hoogtepunt van de schoolboycot en ten tijde van de sabotagedaden van het ANC tegen de Zuid afrikaanse olieindustrie, riep Buthelezi zijn aanhangers op burgerwachten te vormen om bezitting in zwarte stadswijken te be schermen en zonodig relschoppers te doden als ze traachtten die bezittingen te verwoes ten. Buthelezi vroeg voorts de scholieren gewoon naar school te gaan en dreigde zijn „impis" (zijn paramilitaire groepen) te laten optreden tegen mensen die aan zijn gezag tomden. Zoeloe's Eerder deze week wees Sam Mabe, een colomnist van de grootste zwarte krant de Post, op de racistische trekken van de In- katha-beweging. Mabe citeerde een docu ment van Inkatha waarin is vastgelegd dat het lidmaatschap open staat voor iedereen. Maar wie lid wil worden van het centrale comité dient staatsburger van Kwazulu te zijn, en moet de taal van de Zoeloe's kunnen lezen en schrijven. Tot slot dient hij te zijn ingeschreven als kiezer van de wetgevende vergadering van Kwazulu „Eerdere gerugten dat Inkatha niet-raciaal of niet-tribaal is zijn hiermee weerlegd," aldus Mabe. „De vermelding van het Kwa- zulu-staatsburgerschap betekent dat Inkat ha aanvaardt dat de Zoeloe's staatsburgers zijn van Kwazulu en niet van Zuid-Afrika Dit is een onaanvaardbaar, door Pretoria bedacht idee. Als Inkatha open staat voor alle etnische groeperingen, maar hoge func tionarissen Zoeloe dienen te zijn, is het net alsof Koomhof ons vertelt dat Zuid-Afrika van iedereen is, maar dat de macht slechts bij de blanken berust."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7