i Vestiging van twee NAVO-depots in Zuid-Limburg wekt ook verzet Tekening van een lezer Trouw Commentaar tarter en zijn broer Comité: verzet tegen militarisering groeit arievenoorlog zwangerschapsverlof minimaal huis sjah te koop gezondheid vooruitgang ISDAG 29 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H H b p speciale juridische commissie, ngevuld met enkele huitenland- rts. uit de Amerikaanse Senaat it een onderzoek instellen naar banden van president Carters r Billy met het bewind in Libië de mate waarin de regering deze kwestie is betrokken. Een :de zaak, want ook al lijkt „Bil- ite" nog in weinig op Watergate het traumatiserende schandaal id Richard Nixon in de jaren /entig er zijn genoeg aspecten - het verdienen tot op de bodem M worden uitgezocht. „Als presi- nt Carter niet al zijn verstand eft verloren zal hij op iedere igelijke manier aan het onder- ek meewerken. De manier waar- I hij deze rommel heeft aangepakt U cft zijn kansen op herverkiezing jgelijk al onherstelbaar bescha- gd Als hij besluit een muur op te iii kken zal die instorten en hem graven" schreef de International [I tral Tribune vrijdag in een com- intaar op de kwestie. I ïdsdien komt de ene onthulling de andere en men kan zich alleen Maar verbijsterd afvragen of Carter I zijn medewerkers dan niets heb- n geleerd van de smadelijke on- °l rgang van president Nixon. Car- heeft zijn familieleden en mede- rkers gevraagd niets te verzwij- )r< i en ineens weet iedereen zich n t te herinneren. Maar daar zijn n vaak wel dagen vol vragen en ggesties aan voorafgegaan, waar- U1 or de indruk ontstaat dat de n vestiging enkel en alleen komt idat uitvluchten geen zin meer 1 bben d. 9 die manier is met alleen Billy in ni schijnwerper gekomen maar ook -D irter zelf, zijn vrouw Rosalyn. 'j ligheidsadviseur Brzezinski en laatste minister van justitie Ben- wimin Civiletti Die is nu al het ft ddelpunt van een uitgebreid on- :oek over een mogelijke „be- imering van de rechtsgang" in de ak-Billy Carter en er wordt ern- g rekening mee gehouden dat rmee een einde komt aan Civilet- korte carrière als bewindsman at het hier om een minister van ititie gaat is des te pijnlijker voor president, want in het Waterga- chandaal liet Eliot Richardson Ih in ieder geval nog ont- &nsamen met zijn tweede man raciale aanklager Cox dan idiin het onfrisse gezelschap rond S» nn Nixon te scharen en mee te helpen de doofpot te vullen. Nogmaals. Billygate is in zijn ge volgen (nog) geen Watergate, maar het senaatsonderzoek maakt de po sitie van de president er aanzienlijk slechter op. In dit licht moet men ook de actie van de groep afgevaar digden zien die een „open" Demo cratische conventie vragen waarbij afgevaardigden ontslagen worden van de plicht om op een bepaalde gegadigde voor de Democratische kandidatuur voor het president schap te stemmen. Het is in feite een beentje lichten van Carter zon der het zo te hoeven noemen. De actie is niet iets om meteen van in paniek te raken, maar het gevaar van een aanzwellende stroom is niet denkbeeldig. „Billygate" bepaalt de waarnemer ook weer eens bij het gevaar van de kliekvorming rond de president Zoals Nixon zijn ..Duitsers" Haldeman en Ehrlichman had. zo heeft Carter zijn „Georgiamafia" die het best wordt verpersoonlijkt in adjudant Hamilton Jordan. Er is een opmerkelijke overeenkomst in optreden tussen Nixons kliek en die van Carter. In beide gevallen lijkt men een heilige opdracht te zien in het beschermen van de president tegen, en afschermen van de boze buitenwereld die uit zou zijn op zijn ondergang. Bovendien kweekt zo'n lidmaatschap van de „kleine kring" machtswellust, een gevoel dat alleen nog maar wordt versterkt als men „ho. waar is uw door mij getekende toegangsbewijs" of „blijft u daar maar een poosje wachten" kan roepen tegen een man die eens gouverneur of burge meester of belangrijke zakenman was. Van Jordan is bekend dat hij al dan niet onder het mom van „loyaliteit" ministers en hoge amb tenaren vernedert Daarvan heeft Hodding Carter, de woordvoerder van buitenlandse zaken die het na het vertrek van Vance niet meer zag zitten, onlangs nog enige onthul lende staaltjes gegeven. Overgele verd aan zulke „waakhonden" ont staat het gevaar dat ook een presi dent denkt zich meer te kunnen permitteren dan de wet en de pu blieke opinie toelaten. Het voorko men van zo'n toestand moet voor de bekleder van het belangrijkste ambt ter wereld zeker zo'n zorg zijn als een begroting en een regerings programma door Haro Hielkema EYGELSHOVEN/BRUNSSUM De stafkaart van Zuid-Lim burg gaat steeds meer witte vlekken vertonen: vlekken, die militaire objecten of terreinen voorstellen. Afgelopen vrijdag kwamen er weer twee van die witte stukjes bij, toen de Amerikaanse legerautoriteiten akkoord gingen met het aan bod van Nederland om de NAVO-depots voor militair mate rieel aan te leggen op het terrein van de voormalige mijnen „Julia" in Eygelshoven en „Hendrik" in Brunssum. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat de aanwijzing van de depots een feit was. Tegenover de voordelen van werkgelegenheid, fi nanciële bijdragen en beveiliging van het land (de argumenten van staats secretaris Van Eekelen van defensie en de voorstanders in Zuid-Limburg) verzetten tegenstanders zich tegen de toenemende ..militairisering" van Limburg „Limburg wordt één mili taire vesting" vindt het comité „Stop militarisering Limburg". Naast dit comité, dat opgericht werd bij de komst van Afcent naar Limburg, ope reert de werkgroep „Stop het wapen depot". dat vrijwel door dezelfde mensen bemand veizet tegen de plannen voor de militaire opslag plaats probeerde te mobiliseren Bezinnen Aanvankelijk waren twee industrie terreinen in Heerlen (De Beitel en Kerkrade (Dentgenbach) voorbe stemd om de NAVO-depots te ont- vangen, maar de bezwaren tegen deze vestigingen waren zo groot dat de plannen werden ingetrokken. De in dustrieterreinen waren te kostbaar om ze „weg te geven" voor weinig produktieve en weinig arbeidskrach ten vergende depots Als alternatief voor de industrieterreinen vonden het ministerie van defensie en het provinciaal bestuur van Limburg twee afgedankte mijnterreinen, van de mijn „Julia" bij Eygelshoven (25 hectare) en van de mijn „Hendrik" bij Brunssum (45 hectare). Zo hoefden geen volwaardige industrieterreinen opgeofferd te worden en de werkgele genheid, die de depots zouden meeb rengen (volgens het ministerie van defensie 550 arbeidsplaatsen), zou toch aan de Oostelijke Mijnstreek ten goede komen De protesten lieten niet lang op zich wachten. Volgens Ineke de Ruijter en Anddré Langen uit Heerlen van de werkgroep „Stop het wapendepot" en het comité „Stop militarisering Lim burg" is er een groeiend verzet tegen de komst van nog meer militaire ter reinen naar Zuid-Limburg. „We hebben inmiddels Afcent in Brunssum; er is een militaire opslag plaats in de mijnschachten van Schinnen. De Cannerberg is voor een deel afgezet en niemand weet precies welke activiteiten zich daar afspelen er bestaan vermoedens dat er atoomwapens zijn opgeslagen. Het vliegveld Beek krijgt een uitgebrei der takenpakket. Vlak over de grens bij Roermond en Venlo liggen militai re vliegvelden. We krijgen hier AWACS, het vliegende radarsysteem voor NAVO-vliegtuigen, die net over de grens bij Geilenkirchen hun tank plaats hebben en die daardoor in Schinveld vlak over de daken vliegen. Aircent zou hier komen, de lucht macht van de NAVO. maar dat ging niet door misschien wel onder in vloed van de protestacties die zijn gevoerd. En dan krijgen we nu twee Amerikaanse wapendepots," aldus Ineke de Ruijter en André Langen, die de militarisering als een duidelijk vooropgezet plan zien. „Het aantal autowegen in Limburg is enorm uit gebreid; met de verschillende vlieg velden betekent dat een zeer gunstig gebied voor militaire aangelegen heden." Een van de depots wordt gevestigd op het terrein van de voormali ge mijn Julia in Eygelshoven, die al geruime tijd gesloten is. Dese foto werd kort voor de sluiting genomen. Hier arriveert een van de laatste treinen bij de mijn. 'Strategie' Ook John Alberda, oud-wethouder (PvdA) van Eygelshoven en lid van de plaatselijke werkgroep „Stop het wa pendepot", meent dat er een strategie aan de militarisering ten grondslag ligt. „Het terrein van 'Julia' in Eygels hoven ligt vlakbij het Duitse en Ne derlandse spoorwegennet," zegt Al berda, die schat dat zeven van de tien plaatsgenoten tegen de komst van de militaire opslagplaatsen gekant is Slechts de gemeenteraden van Schin veld (waar een grote meerderheid van de bevolking behoorlijk gekant is te gen de gevolgen van de komst van AWACS) en Wijnandsrade hebben zich duidelijk uitgesproken tegen de vestiging van.NAVO-depots in Zuid- Limburg. De raad van Brunssum deed dat 30 november 1979 via een motie (13-8) ook, maar toen in januari bleek dat burgemeester L Hoogland de motie niet had doorgegeven naar Den Haag en het provinciehuis in Maastricht, ging een deel van de CDA-fractie „om" en keurde het ge drag van de burgemeester achteraf toch goed. Hoogland (PvdA), een oud luchtmachtofficier, zei in het belang van de gemeente gehandeld te heb ben door de motie „in de ijskast" te leggen „Er zijn immers miljoenen mee gemoeid, het levert 250 arbeids plaatsen op en we kunnen zo'n hon derd hectare van het landschap in Zuid-Limburg herstellen door de steenberg op het 'Hendrik'-terrein te Vervolg van pag 1 Nederlandse toerist die als op- ippassagier op en neer naar New ork wil (twee maal 380 is 760) zal arvoor eerst naar Londen moeten izen. Doet hij dat met de voordelig- retoru Amsterdam-Londen, het cursietarief, dan is hij daar bijna 270 voor kwijt. De totale vllegkos- n komen dan al op 1030 en dat is uwelijks minder dan het APEX- nef van de KLM voor een retoru msterdam-New York. Dit bedraagt 1043 Bij het APEX-tarief moet mi- twee maanden tevoren ge lekt worden. Een gewoon retour is inderden guldens duurder. De erva- ig is evenwel dat het type reiziger van het opstaptarief gebruik aakt (de „rugzak toe rist") niet per egtuig maar met de aanzienlijk ledkopere boot naar Engeland reist t vraag is of de goedkope tarieven lang leven beschoren zijn. Op de insatlatntische routes wordt dit lar naar een schnatting van de Fi- incial Times een gezamenlijk ver van een miljard gulden geleden, htbaartkringen nemen dan ook dat de luchtvaartmaatschappij- binnen niet al te lange tijd de koppen bij elkaar steken. Want hoe laag de vliegprijzen soms ook zijn, de vliegtuigbenzine is duurder dan ooit Oorzaak van de nieuwe prijsverla ging is de overcapaciteit op de trans atlantische lijnen. Op de lijn Londen- New York vliegen in totaal 13 maat schappijen. Ook de KLM (die trou wens niet vliegt tussen Londen en New Y ork) heeft te kampen met een geringere passagiersbeztting op de transatlatnische en eveneens op an dere lijnen. Als oorzaak noemde een KLM-woordvoerder de ecnomisch re cessie De teruggelopen belangstel ling doet zich voornamelijk voor bij de lagere tariefsoorten. Zakenlieden die daar geen gebruik van maken, die vliegen toch wel. British Airways heeft op de lijn naar New York niet alleen concurrentie te verduren van Amerikaanse maat schappijen maar ook van andere En gelse ondernemingen Met het in eer ste instantie bekendgemaakte tarief van 84 pond zat BA precies één pond onder de prijs van sir Freddie Lakler met zijn „luchttrein" Sinds kort voeren de Britse lucht- baartmaatschappijen ook een ge- vehet op leven en dood op de lijn Londen-Hongkong, die aanvankelijk een monopolie was van British Air ways. Vijftien maal per week liet BA een jumbojet vliegen naar het Oosta- ziatische zakencentrum Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon verplaatsen naar een grindgroeve," aldus Hoogland. Kortom: „Dit is een unieke kans voor Brunssum De raad vond dit kennelijk ook. be halve de progressieven (de PSP vroeg zelfs in een brief aan minister Wiegel van binnenlandse zaken om burge meester Hoogland maar te ontslaan) en drie leden van de CDA-fractie Het conflict binnen de christen-democra tische gelederen liep zelfs zo hoog op dat het drietal onder aanvoering van de inmiddels afgetreden fractieleid ster Nellie Voorbraak uit de fractie stapte 'Vrede en veiligheid' In Eygelshoven ging het evenmin zonder hobbels, al zorgden het CDA en de aan het CDA-verwante groepe- ring-Krasovec (die samen het college vormen) er wel voor dat de raad de vestiging van een NAVO-depot in meerderheid begroette. Burgemees ter J.H.Ch. Persoon antwoordde de tegenstanders van een opslagplaats in Eygelshoven dat de gemeente de vestiging niet mocht afschuiven naar een andere plaats. Het is de verant woordelijkheid van de gemeenteraad ervoor te zorgen dat de inwoners, hun kinderen en kleinkinderen in vrede en veiligheid kunnen leven, aldus de burgemeester. „Daarom is een machtsevenwicht nodig en dit vereist bepaalde voorzieningen voor de ver dediging van het land." Het „Julia' -terrein was volgens de burgemeester voor bedrijven toch on aantrekkelijk, dus mocht Eygelsho ven blij zijn met deze vestiging, die ongetwijfeld voor de nodige werkge legenheid zou zorgen. Al moet het wel om 250 tot 300 mensen gaan en „niet alleen om de koffiejuffrouw", zoals een raadslid opmerkte. Alleen De linkse oppositie staat met de werkgroep „Stop met wapendepot" en een 120-tal priesters en pastores in Zuid-Limburg alleen in haar opvat ting dat het om de vestiging van wapen- en munitiedepots gaat. Vol gens burgemeester Persoon wordt in Eygelshoven en Brunssum echter al leen materieel opgeslagen: medica menten, tenten, voertuigen tot tanks toe, radio's, generatoren, „maar geen bommen of granaten." In een plaatselijk blad stelde de bur gemeester namens het college dat het materieel dat naar Eygelshoven komt „niet voorzien is van benzine of olie." „We zien de hele bevolking al duwen achter de tanks om ze in België te laat voorzien van benzine en munitie, als ze onverhoopt ingezet moeten worden." reageerde de werkgroep. De tegenstanders spreken consequent over wapendepots: „Wij weten toch ook niet wat er bij Heythuizen of Haelen in een bos onder de grond zit," zegt Ineke de Ruijter. Bovendien haalt de werkgroep een uitspraak van de opperbevelhebber van Afcent aan, die de vestiging van de NAVO-depots het dichten van het „gat" noemde tussen nu en 1983, wanneer de nieuwe kernwapens in Europa gestationeerd worden. Te grote aanslag De werkgroep „Stop het wapende pot" vindt dat de opslagplaatsen een te grote aanslag op de nog aanwezige ruimte en daardoor de leefbaarheid in Zuid-Limburg doen. André Langen bestrijdt dat Zuid-Limburg op deze vorm van werkgelegenheid zit te wachten. „Wij vinden dat het niet past in de vredesstrategie om mensen die in zo'n deplorabele toestand be vinden als de Zuidlimburgers op te zadelen met een dergelijke menson waardige werkgelegenheid Daarmee help je de mensen die sinds de slui ting van de mijnen er toch al niet zo best aan toe zijn bepaald niet bo venop." Staatssecretaris Van Eekelen, die tij dens een toelichting op de plannen voor de depots in Brunssum door leden van de actiegroep „Onkruit" met eieren en taart werd bekogelt}, pakte de critici aan met de woorden „Als je in zo'n probleemgebied zit a$ hier, moet je pakken wat je pakken kunt of anders niet zeuren over werk gelegenheid." Volgens Van Eekelen zou de komst van materieeldepots („Er komt alleen een munitiedepot in Emraen") voor de toekomst een sti mulans kunnen betekenen voor be drijven om zich in Zuid-Limburg te vestigen De tegenstanders hebben evenwel het idee dat bedrijven er weinig voor zullen voelen om zich te vestigen in een gebied met zo'n groot schalige militarisering. Een gebied, „waar de Russische atoombom het eerste zal vallen." In de pamflettenoorlog die woedde voordat er ook maar één „rupsvoer tuig, kernkop of verbandrolletje" in de depots is opgeslagen, werd de vrees geuit dat Eygelshoven een „mi* litaire schietschijf" zou worden, dat Limburg langzamerhand een „stort plaats van militaire objecten, die el ders in ons land ongewenst zijn" wordt en dat de Oostelijke Mijn streek al „in de frontlinie" ligt. Niet kieskeurig „We mogen niet te kieskeurig zijn," heeft burgemeester Hoogland van Brunssum gezegd. De CDA-er Dae- men noemde de 550 arbeidsplaatsen, die de vestiging van de depots zou opleveren, echter een „belediging voor deze streek. Onze mensen willen 1 produceren, niet poetsen of bewa kingsrondjes lopen." De werkgToep is bang dat de 550 plaatsen afgetrokken worden van de 2500 arbeidsplaatsen, die de regering in de Perspectieven- nota Limburg aan de oude mijn streek heeft beloofd. Volgens staats secretaris Van Eekelen ging het hier om een extra-contingent arbeids plaatsen; zijn collega Koning van fi- 'nanciën heeft dat inmiddels al weer ontkend; de 550 moeten van de 2500 afgetrokken worden. En als Limburg de depots weigert, krijgt dit zuidelijk stukje Nederland er toch nog maar 1950 bij, aldus Koning Strijd Ondanks het feit dat Amerika ak koord gaat met de depots in Eygels hoven en Brunssum, gaan André Lan gen, Ineke de Ruijter en John Alber da door met „de strijd voor vrede en veiligheid." „Wij houden elk jaar een demonstratie tegen Afcent. We krij gen ook steeds meer respons. De be volking heeft meer durf gekregen ora zich tegen de opgelegde beslissingen uit te spreken Zo'n 11.000 Limbur gers tekenden tegen de komst van Aircent, 75.000 tegen de neutronen bom Dat zijn hoopvolle tekenen." I1 De Nederlandse werkende vrouw heeft, wanneer zij in verwachting raakt, recht op zes weken zwan gerschapsverlof vóór de geboorte en zes weken bevallingsverlof er na Haar werkgever is verplicht haar die twaalf weken vrij af te geven. Door de Ziektewet wordt het loon dan doorbetaald Die twaalf weken zijn precies de minimumeisen die door de ILO, de internationale arbeidsorgani satie, zijn gesteld, niet meer en niet minder. De Nederlandse vrouw komt er, wat betreft het moederschaps verlof, in vergelijking met de vrouwen in de ons omringende landen, maar bekaaid af. In Zwe den bijvoorbeeld wordt de wer kende vrouw heel wat meer tijd gegund. Zij hebben recht op twee maanden verlof vóór de bevalling en ook na de geboorte krijgen ze nog zes weken betaalde rust. Ook mag in Zweden een van de ouders na het bevallingsverlof nog ne gen maanden thuisblijven om voor de baby te zorgen, weliswaar onbetaald. Engeland geeft elf weken vóór de bevalling en zelfs 29 weken erna De vrouwen in Frankrijk krijgen zes weken, respectievelijk tien weken, en werkgevers in West Duitsland sturen de vrouwelijke werknemers zes weken op zwan gerschapsverlof en acht weken op bevallingsverlof In bijna alle gevallen wordt het salaris voor negentig of honderd procent doorbetaald Het is nogal een verschil met de positie van de Nederlandse vrou wen, zo meldt „De Vakbonds krant", het wekelijks orgaan van de FNV ons deze week. Een me dewerkster van de FNV die voor de bond de vrouwenconferentie te Kopenhagen bezocht, schrijft het volgende „Nederland leek op internationaal niveau een aardi ge beurt te maken waar het gaat om het ouderschapsverlof Een Nederlands amandement pleitte, tijdens de conferentie, ervoor om dit verlof uit te breiden tot ouder schapsverlof. Dus extra vrije en doorbetaalde dagen voor de va der en de moeder als het kind bijvoorbeeld ziek is, of als een van de ouders, om wat voor rede nen dan ook thuis moet zijn om op de baby te passen" Het ziet er fraai uit, maar volgens de vak bondskrant is dat maar schijn. Tijdens de laatste ILO-conferen- tie IN Genève hield de Neder landse regeringsvertegenwoordi ger duidelijk de boot af om tot een goede regeling van het ouder schaps verlof te komen Een slechte zaak, concludeert de FNV, want Nederlandse werkne mers en werkneemsters zijn al lang toe aan een drastische ver betering van het ouderschaps verlof. Vaderschapsverlof is iets wat, naar ons weten, in Nederland nog volslagen onbekend is. Twee da gen krijgen de (prille) vaders in totaal. Eentje om de geboorte mee te maken en een dag om de jonge spruit op het gemeentehuis aan te geven Een van de Nederlandse vakbon den die zich progressief heeft op gesteld op het gebied van het vaderschapsverlof is de NVJ, de Nederlandse Vereniging voor Journalisten. Binnen de NVJ wordt gedacht aan een CAO-be paling tfaarin wordt voorzien in verlof voor de mannelijke journa list na de geboorte van zijn kind tot twee weken En, zo stelt de NVJ voor, uitbreiding van het zwangerschapsverlof voor de vrouw met twee weken Verder zou de NVJ graag willen zien dat er een buitengewoon verlof wordt ingevoerd bij ziekte van kinderen van alleenstaande of werkende ouders Een nobel streven van deze bond nu maar hopen dat meer bon den dit zullen volgen Vogelliefhebbers in een dierentuin aan de Middellandse zee zijn erin geslaagd papegaaien op een fietsje over een smalle draad te laten rijden. De bezoekers schijnen dat leuk te vinden. Ze ontmoeten daarvoor geen begrip bij Han Rensenbrink, hoofd van de educatieve dienst van Artis, die zulke taferelen desgevraagd als ..circus" be stempelt. „Een olifant in een autoootje, een chimpansee met een hoedje op, een papegaai op een fietsje dat worden rare mensen, een papegaai boort niet op een fietsje." Dat de zondag overleden ex-sjah van Iran tot de rijkste mannen van de wereld behoorde, lijdt geen twijfel, maar over de grootte van zijn fortuin bestaat verschil van mening De schattmgen lo pen uiteen van twee tot twintig miljard dollar. Het vermogen werd belangrijk vermeerderd door winstgevende beleggingen van de stichting die het kapitaal van de keizerlijke familie Pahlevi beheert Die stichting werd opge richt in 1958. De zetel ervan be vindt zich in een 36 verdiepingen tellend pand in New York. waar van de waarde op ruim veertien miljoen dollar wordt geschat. Het Zwitserse dagblad Bliek wist gis teren te melden dat een van de twee buitenverblijven van de do de ex-sjah in Sankt Moritz inmid dels te koop is aangeboden De ex-sjah heeft er in 1968 drieë neenhalf miljoen Zwitserse fran ken voor betaald. In 1975 was hij er voor het laatst. Wat gaat er boven een gezond lichaam? Een directielid van de Tanzania Cigarette Company (TCC) geeft het antwoord een gezonde economie Het Tanzani- aanse regeringsdagblad Daily News maakt melding van 's mans boosheid over de waarschuwin gen waarmee de Wereldgezond heidsorganisatie straffe rokers de stuipen op het lijf jaagt. „Ik ben ervan overtuigd dat ze onze eco nomie willen saboteren," moet de fabrikant in alle ernst hebben gezegd Sigaretten bevatten wel iswaar nicotine, erkent hij. maar er wordt voortdurend getracht de gevaren daarvan te verminderen Geconfronteerd met die uitspra ken. laat. ook in de Daily News. een Tanzainaans geneeskundige een ander geluid horen „Als we de economie van een land base ren op iets dat riskant voor de gezondheid is." aldus deze arts. „is het een slechte economie Een van zijn collega's, omschre ven als een vooraanstaand patholoog, verbonden aan het medisch centrum in Muhimbili. bestrijdt de stelling van de fabri kant met een vergelijking Wie het roken van sigaretten om eco nomische redenen aanmoedigt, vindt hij, doet hetzelfde als ie mand die een kind van drie jaar bij gebrek aan speelgoed een scheermes in de handen duwt „Een summum van vooruit gang," riep de verkoper, en daar mee had hij het pleit wel gewon nen: even later wandelde zijn klant met een prijzig televisie toestel van Duitse makelij het winkelpand uit. De klant kon te vreden zijn: met niet minder dan 91 kanalen zou hij de eerste tien jaar goed zitten. Via een enkele knop aan het apparaat, waarmee het aan- en uitgezet moest wor den. en de bijgeleverde afstands bediening, zou weinig van wat zich in de wereld afspeelde hem nog verborgen blijven. Het toe stel boezemde zelfs de inbreker die een week of wat later zijn huis overhoop haalde, ontzag in het bleef temidden van de chaos on aangeroerd staan Een nadere in spectie leerde dat wel de af standsbediening verdwenen was Sindsdien is de klant aangewe zen op Nederland 1. maar zelfs over het geluid daarvan heeft hij. zonder die afstandsbediening, geen zeggenschap. „Ach me neer." had de verkoper hem over tuigd. „over een paar jaar is er geen enkel toestel met knoppen meerLeve de vooruitgang, mompelt hij nu iedere avond

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5