(Alle hulp aan .Bolivia stoppen Hygiëne op de scholen wordt steeds slechter Nieuwe ongerustheid bij Lekkerkerkers IGNIS Dedemsvariafeestweek boordevol attracties Vakbonden CNV en FNV: bergers pompen in tweeën geknakte f iupertanker leeg "lijk wil voor ejaardenzorg 51 neer inkopen pTwee Nederlanders omgekomen bij lotsing in Italië Uw probleem ook het onze Schoolartsendienst Ede-Wageningen: Hoofdpijn gevolg van wolken stof Weer subsidie voor Stad/Radio en Z.O.-Brabant Tanker aangevaren Chili koopt geen wapens van Londen WEG IN EIGEN LAND Twee jongelui met motor omgekomen Geen gif uit België in Maas Bewoners vragen na vinden PCB weer om medisch onderzoek Novib wil geen geld van Telebingo Rita DINSDAG 29 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET B H S 3 MSTERDAM (ANP/AFP) Er mag geen enkel verdrag orden afgesloten met de militaire junta, die elf dagen •leden via een staatsgreep in Bolivia aan de macht kwam 11e ontwikkelingshulp, handel en economische steun aan het "0 swind moet worden stopgezet. Dit eisten vertegenwoordi- is >rs van de vakcentrales CNV en FNV gistermiddag op een penluchtbijeenkomst voor solidariteit met het volk van Olivia in Amsterdam e bijeenkomst, die was belegd door solidariteitsbeweging met de ar- •idersbeweging in Latijns-Amerika, LAT-Nederland, werd bijgewoond oor enkele honderden mensen. „De erkelijke strijd tegen de dictatuur n de onderdrukking van het militai- bewind in Bolivia moet natuurlijk het land zelf gestreden worden. Jbat wij kunnen doen is oproepen tot i(? sn totale isolering van de junta," idus B. Pronk, die namens het CNV et woord voerde o 'oördinatie t FNV zal in de internationale vak- fdleweging pleiten voor een gecoördi- iij eerde strijd tegen het militaire be- rind in Bolivia, dat alleen maar ge leund wordt door Pinochet in Chili, oor Paraguay en door nazi-beulen uit de jaren '40-'45, zei H. Bijen na mens de FNV. Hij wees erop dat op hetzelfde moment dat de solldari- teitsbijeenkomst in Amsterdam werd gehouden, in Bolivia een staking van een uur plaats vond van arbeiders en boeren tegen het regime. Deze sta king is er volgens Bijen een duidelijk bewijs van dat het verzet in Bolivia nog lang niet is gebroken zoals de militairen die aan de macht zijn wil len geloven. De EO-landen hebben besloten een handelscontract met Bolivia af te ge lasten. De EO-landen veroordelen de coup van de militairen „zonder reser ve". Het contract voor het bevorde ren van textielexport op de Europese markt, zou in de herfst worden onder tekend. De schrijfster Mies Bouhuys was een van de spreeksters tijdens de bijeenkomst op het Amsterdamse Jonas Daniël Meijerplein tegen de militaire machtsovername in Bolivia. ADVERTENTIE an een onzer verslaggevers g. lOTTERDAM Bergers van Smit- Er ak hebben gisteren de machineka- nfier van de in tweeën geknakte super anker Energy Concentration in de lafurohaven leeggepompt en weer in «drijf gesteld. Daardoor kan stoom >EN HAAG (ANP) Het Rljksin- oopbureau kan op grotere schaal morden ingeschakeld door instellin- en van gezondheids- en bejaarden- org. Er zijn nu al 1300 van dergelijke hrichtingen die hun goederen door ;t rijk laten inkopen en daarbij is ebleken dat er veel kan worden be- paard. let ministerie van financiën heeft aten weten dat nu instellingen voor ezondheidszorg die patiënten opne- en en instellingen voor bejaarden- irg die geen winst beogen, op vrij- lllige basis het Rijks inkoop bureau ien inschakelen. Rijksinkoopbureau kan nu ook acten gaan afsluiten voor het )nmaken van dienstgebouwen. Een andere verruiming van de taak is, dat de rijksinkopers kunnen be- middelen bij het afsluiten van con- tracten voor diensten, die verband houden met de aanschaf van roeren- 11 de goederen. HENA (ANP) Twee Nederlandse rachtwagenchauffeurs zijn om het fcven gekomen door een verkeerson- eval in Italië. De slachtoffers zijn de 4-jarige B. van den Brink uit Ede en ie 21-jarige G. van den Kamp uit Kootwijkerbroek. Zij botsten op de weg van Slena naar Bettolle met hun vrachtwagen frontaal tegen een Ita liaanse auto. Eén van de inzittenden van deze auto kwam eveneens om het leven, een ander werd zwaargewond. ADVERTENTIE Er is maar één krachtbouillon en die is van Struik. Krachtbouillons van Struik zijn even smakelijk als ze eruit zien. Door het gebruiken van een verouderd vignet is in de krant van gisteren de indruk gewekt dat de rubriek „Uw probleem ook het onze" nog geredigeerd wordt door mevrouw J. Wen- tink-Frumeau en mr J J Wen- tink. De rubriek wordt echter al enige tijd verzorgd door me vrouw Heieen van Batenburg, postbus 93313. 2509 AH Den Haag worden geproduceerd, waarmee de ruwe olie kan worden verwarmd. De olie wordt daardoor minder dik en kan vlugger via de leidingen worden overgepompt naar de Indiase tanker Jag Laxmi, die de 110.000 ton olie naar het Engelse Immingham zal brengen. Het is nog niet bekend hoe lang het leegpompen van de olietan ker gaat duren. De gearresteerde kapitein en de eer ste stuurman van de tanker staan eind deze week voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Ze zijn gisteren voorgeleid aan de officier van Justitie. Hen wordt nalatigheid ten laste ge legd. Daarvoor kan het tweetal een gevangenisstraf van een half jaar krijgen. De Rotterdamse recherche en rivierpolitie hebben in totaal vijf tien, hoofdzakelijk Chinese getuigen gehoord. Een koelkast of diepvriezer koopt u niet zomaar even op goed geluk. U wilt een puur funktioneel stuk techniek in de keuken. Een veilige bergplaats voor uw dagelijkse levensmid delen en uw diepvriesvoorraad. Bekijk 'n Ignis koelkast of diepvriezer eens. Tot in de finesses berekend op een lang en intensief gebruik. Typisch Ignis. De Keuken Kluizen. Kodkasten&diepnlezm Safe ak een khih. ARNHEM (ANP) De schoolartsendienst Ede-Wagenlngen heeft in het jaarverslag over 1979 de noodklok geluld over de steeds slechter wordende hygiënische situaties op met name de lagere scholen. BIJ inspecties door schoolartsen is zelfs gebleken dat op lerarentoi- letten hygiëne en reinheid ver wa ren te zoeken. „Over opvoeding gesproken", schrijft de dienst in het Jaarverslag. Een andere klacht van de artsen is het veelal ontbre ken van voldoende toiletpapier, van papleren handdoekjes en van zeep. „Als Je soms de wolken stof ln de schoolgebouwen ziet dwarrelen dan houd Je Je hart vast voor de allergische kinderen," schrijft de dienst, die veel hoofdpijnklachten bij pubers toeschrijft aan overda dig stof in de klassen en aan slech te ventilatie. ..Beseft men niet meer dat allerlei darm- en luchtwegeninfecties zich eerder in een dicht op elkaar le vende groep verspreiden als er niet nauwkeurig op de hygiëne wordt gelet," vragen de artsen zich af. Volgens de schoolartsen- dienst lijkt het er wel op of er eerst een epidemie moet uitbreken voordat de leerkrachten met de neus op de feiten worden gedrukt Overigens heerst er bij de school artsendienst de indruk dat er bij onderwijsgevenden onvoldoende kennis aanwezig is over versprei ding van infectieziekten. Sommi ge leraren zijn volgens de dienst ook geneigd om aan elementaire hygiënische voorschriften niet meer zo'n waarde te hechten. In 1979 zijn er in Ede en Wagenlngen 530 besmettingsgevallen van hoofdluis geconstateerd. Dat is 167 gevallen meer dan in het Jaar daarvoor. De meeste besmettin gen (452) kwamen voor op de Edense lagere scholen De schoolartsendienst constateert dat koffleautomaten wel handig zijn, maar de wegwerpcultuur er mee in de hand werkt. Het gevolg is dat koffiebekers overal Uggen, behalve in de daartoe bestemde manden. Ook allerlei andere rom mel (ondermeer broodzakken met of zonder inhoud) wordt veelal door de leerlingen van zich afge worpen Dalende tendens Het wordt volgens de dienst tijd dat leraren en leerlingen op dit vlak verantwoordelijkheid wordt bijgebracht. Niet op alle scholen laat de hygiëne te wensen over, er zijn gunstige uitzonderingen, maar de algemene tendens ver toont een duidelijk dalende lijn Leraren spreken de klachten wel tegen met argumenten als zou de schoonmaakdienst niet deugen of dat leerlingen de toiletten ver stoppen door er rollen toiletpapier in te werpen. Er zijn ook leraren die menen dat kinderen in heel wat vuilere en smeriger omgevin gen terecht komen, bijvoorbeeld tijdens spelen, en dat zij zich daar kennelijk wel bij voelen DEN HAAG (ANP) De regionale omroep Zuidoost-Brabant en Stad/ Radio Amsterdam worden ook in 1981 betaald uit de centrale omroep- pot. De begrotingen van beide sta tions zijn door het ministerie van CRM goedgekeurd. Minister Gardeniers van CRM zal in het eerste kwartaal van 1981 een wij ziging van de wet omroepbijdragen aan de Tweede Kamer voorleggen. Dat moet het mogelijk maken dat na 1981 ln de provincies speciale verho gingen op de omroepbijdragen wor den geheven ter financiering van een regionale omroep. Wellicht moet ook de provinciewet gewijzigd worden. In zwembad verdronken MARKELO (ANP) De twintigjari ge Chr G. Graven uit Dinxperlo is gisteravond verdronken ln het Mar- kelose zwembad De Vijf Heuvels. De politie neemt aan dat de man, die goed kon zwemmen, onwel is gewor den of kramp heeft gekregen. Geen van de vele aanwezigen in het zwem bad heeft het gemerkt LEEUWARDEN (ANP) De Duitse tanker Ze us met aan boord 1390 ton methanol is gistermorgen in dichte mist op het Krulswater bij het Sneek- ermeer aangevaren. De tanker liep averij op maar sloeg niet lek. De bljna-ramp gebeurde toen het leger- vrachtschlp Rudle vanuit de Houkes- loot het grote vaarwater opdraaide VALPARAISO (AFP) Chili zal, on danks de opheffing van het Britse embargo, geen wapens van Londen meer kopen. Dit heeft de opperbevel hebber van de Chileense marine en lid van de militaire junta, admiraal José Toriblo Merino, in Valparaiso bekendgemaakt. „Ik heb dit besluit persoonlijk en duidelijk aan de Britse onder-minister van economische za ken meegedeeld", aldus admiraal Me rino. Hij zei dat de Chileense indus trie in staat is het nodige materieel voor de nationale marine te maken. Groot-Brittannië had dinsdag be kendgemaakt dat het door de La- bour-regering in 1973 ingestelde em bargo was opgeheven LOENEN AAN DE VECHT (ANP) De 74-Jarige mevrouw C. Hulsman uit Loenersloot ls gisteren in Loenen aan de Vecht om het leven gekomen. Zij wilde met haar fiets een fietspad overteken toen zij werd aangereden door een bromfiets waarvan de be stuurder uitweek voor een op het fietspad geparkeerde auto. Tot en met zaterdag 2 augustus is het groot feest in het Overijsselse Dedems vaart. Onder de noemer Dedemsvariafeestweek vindt de komende dagen een groot aantal festiviteiten plaats met als bijzon derheid dat alle evenementen gra tis voor het publiek toegankelijk zijn. Een lndnik van het program ma van vandaag: een braderie, lunapark, tobbedansen, kussenge vecht, sneldammen. mastklim- men en een tuinverlichtingswed- strijd. Morgen zijn er naast de wekelijkse warenmarkt wederom een braderie, een viswedstrijd voor de jeugd, filmvoorstellingen, kinderspelen, een discoshow, op stijgen heteluchtballon en een fakkeloptocht Evenementen in Friesland. Mor gen zijn er in Franeker kaatswed strijden (9.30 uur), terwijl Joure geniet van een echte boerenbrui loft (vanaf 10.00 uur ln het Park Heremastate). Donderdag is er fierljeppen in Oppenhuizen (19.00 uur), een kunstnijverheidsmarkt in Balk (10.00 tot 16.00 uur), optre den 8kotsploech ln oud-fries kos tuum in Bolsward (12.00 uur), ringrijden in Buitenpost (20.00 uur) en een bont circus in Mak- kum <16.00 en 20.00 uur) In Zwolle is het morgen weer Blauwvingerdag met o.a. een bra derie in de binnenstad. Steenwijk viert morgen een midweekfeest met eveneens een braderie en ver der straattekenen voor de jeugd, folkloristische dansen (14.00 uur) en een landing van parachutisten (18.45 uur). In het Twentse dorpje Enter zijn morgen, donderdag en vrijdag weer demonstraties klom penmaken. Nijmegen organiseert vanaf vandaag tot en met vrijdag de zevende Internationale fiets vierdaagse In Stellendam (Ooeree Over- flakkee) vindt tot en met zaterdag in en rondom de gebouwen van de vtsafslag de Internationale bloe mententoonstelling Delta Flora plaats met verder o.a. een huis- houd-, voorllchtlngs- en consu mentenbeurs Vandaag vanaf 13.00 uur, daarna dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur. In één der zalen van Meubel Expo in Stellendam zijn tot en met zaterdag de pop- pen te zien, die koningin Juliana tijdens haar regeerperiode uit alle windstreken kreeg aangeboden. Te Zien van 09.00 tot 21.00 uur. In de vissershaven van Bruinisse wordt vanavond een wastobbe-ra ce georganiseerd (19.00 uur). Don derdag vindt in deze gemeente de Ronde van Bru plaats. Een greep uit de festiviteiten in Noord-Holland van vandaag. Ker mis in Anna Paulowna, een wan- deltweedaagse in Bergen, een fiet- spuzzeltocht in Castricum, wieler ronde („Nacht van Egmond") in Egmond aan Zee, circus Bassie - Adriaan in Zandvoort (ook mor gen), draverijen in Hilversum, een ballonwedstrijd in Wijk aan Zeel en een juttersmarkt in Den Hel-; der, waar tot en met 5 augustus I overigens een visfeestweek wordt gehouden met tal van visevene- menten geconcentreerd op het Ju- lianaplein Exposities in Arnhem. Tot en met 31 augustus is in het Arnhems museum de tentoonstelling „Beel den uit het heelal" te zien. opgezet met medewerking van de Nasa - (dag. van 10.00 tot 17.00 uur). In het Arnhemse openluchtmuseum is tot 1 november de tentoonstel ling „Van spierkracht tot kracht werktuig" te zien. Ook zijn er de monstraties van oude ambachten. Het gemeentelijk informatiecen trum in Arnhem toont tot 14 au gustus onder de titel „Geen her berg, geen stal" een expositie over het vluchtelingenprobleem REIMERSWAAL (ANP) De acht- tienjarige J. Polly uit Kapelle-Bieze- linge is met zijn motorfiets op de Zanddijk ln Reimerswaal veronge lukt. Ook zijn duopassagiere, de vijf tienjarige L. K. van der Geer uit Krui- ningen, kwam om, toen de motor in een bocht van de weg raakte en tegen een boom botste. WIERINOEN - De 21-Jarige E. Baars uit Amsterdam is omgekomen door een verkeersongeval op de rijksweg Alkmaar-Den Helder in de gemeente Wierlngen. ZIJ reed mee in een auto, die op de linker weghelft terecht kwam en daar in botsing raakte met een tegenligger. De chauffeurs van beide auto's werden gewond. AALTEN De 24-Jarige R. A. M. Vet uit Aalten is omgekomen door een verkeersongeval in zijn woonplaats. Zijn auto raakte van de weg. President-directeur Drs M. A. K snijders uit Bodegraven wordt per 1 december president-directeur van de Sociale Verzekeringsbank. Hij volgt hoofddirecteur mr J. 8. Brouwer van het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) op, die sinds 1 juni MAASTRICHT (ANP) Het Neder landse gedeelte van de Maas bevat geen chemicaliën uit een grlndgat bij het Belgische Lanaken, waarin kla- destien chemisch afval zou zijn ge- stoort. De chemicaliën zouden door de hoge waterstanden in de Maas terecht gekomen kunnen zijn, maar daar is tot nu toe niets Van gebleken Dat heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat in Maastricht ge zegd De Belgische volksvertegenwoordi ger J. van Velthoven heeft verklaard dat er geregeld 's nachts chemisch afval uit België en Nederland in het grlndgat is gegooid. Hij heeft aange drongen op een spoedig onderzoek. van dit jaar het president-directeur schap van de sociale verzekerings bank waarneemt. Drs. Snijders (42) is nu nog algemeen directeur van het Bethel ziekenhuis ln Delft en dlrec teur van de stichting samenwerking Delftse ziekenhuizen. De sociale ver zekeringsbank is onder meer mede belast met de uitvoering van de alge mene ouderdomsveraekering, de al gemene weduwen- en wezenverzeke ring en de kinderbijslagverzekering.' door Henny de Lange LEKKERKERKLEIDSCHENDAM Alle geruststellende mededelingen van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne ten spijt, ls er grote opwinding en ongerustheid ontstaan onder de geëvacueerde bewoners van Lekkerker-West. Aanleiding is het rapport van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening of beter gezegd: een aantal pu- blikaties daarover met de resultaten van het onderzoek van een proefontgraving in de gifwijk van Lekkerkerk. Van de zeventien monsters die ge nomen zijn bleek er één po- lychloorbifenylen (PCB's) te bevatten. PCB is volgens Amerikaanse deskundigen een stof die kankerverwek kend zou kunnen zijn. Hoewel volgens de onderzoe kers van het rijk de concen traties PCB die aangetroffen zijn in het grondwater ver waarloosbaar klein zijn (klei ner dan 0.01 mg per liter), heb ben de letters PCB een enor me paniekreactie teweegge bracht onder de bevolking van Lekkerkerk. Door de be wonersvereniging is onmid dellijk een relatie gelegd met het Amerikaanse dorp Love Canal, waarvan een deel onbe woonbaar is verklaard nadat daar ruime hoeveelheden PCB's aangetroffen waren ln de bodem Gering ..Volkomen onterecht" zegt een woordvoerder van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne „Uit sommige publikaties over het rapport kan opge maakt worden dat het gaat om ontoelaatbare hoeveelhe den PCB. Dat is niet juist. Op basis van dit rapport kun je alleen tot de conclusie komen dat er weliswaar PCB's aange troffen zijn, maar dat de hoe veelheden zo gering zijn dat er geen enkele reden is voor on gerustheid". De bewonersvereniging van Lekkerkerk-west heeft het echter er niet bij laten zitten. Bij monde van één van haar leden, de chemicus W. J. Im merzeel, heeft de vereniging laten weten dat alleen het voorkomen van PCB al als zo ernstig en verontrustend moet worden beschouwd, dat dit een uitgebreid medisch on derzoek van alle bewoners van de wijk rechtvaardigt. De bewonersvereniging heeft ai vaker gepleit voor voortdu rende medische controle van de bewoners, temeer omdat eventuele gevolgen pas op langere termijn zichtbaar zou den kunnen worden De overheid ziet daar echter weinig heil in, vooral nadat met name de hoeveelheid van de gevaarlijke stof benzeen te verwaarlozen bleek. De hoe veelheid PCB is, zo herhaalt de woordvoerder van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne, zo klein, dat er op medische gronden geen enkele aanleiding is voor een nieuw medisch onderzoek ..Als er al een nieuw onder zoek komt, dan doen we dat uitsluitend omwille van de ge moedsrust van de bevolking" Éénmaal De chemicus Immeizeel blijft er echter bij, dat de aangetrof fen PCB-concentraties te groot zijn, gemeten naar de toelatingsnorm voor lozing op oppervlaktewater Volgens de zegsman van het ministerie is er in het onderzoeksrapport inderdaad sprake van een monster waarbij een concen tratie van 79 milligram PCB per kg. is aangetroffen „in de oliefase", dat wil zeggen niet in het grondwater. „Die oliefa se is in een aantal publikaties echter vertaald als zou er in de bodem van Lekkerkerk-west een olielaag drijven vol PCB's". Volgens de woord voerder van minister Ginjaar is deze concentratie tijdens de proefontgraving éénmaal aan getroffen en wel in één van de opgegraven afvalvaten. In het grondwater zelf werden maar zeer kleine hoeveelheden PCB aangetroffen, terwijl juist grondwater voor de versprei ding ervan kan zorgen De bewonersvereniging vindt dat de overheid het rapport veel te veel vanuit milieu technisch opzicht heeft opge steld en te weinig rekening heeft gehouden met de aspec ten van de volksgezondheid ..Bovendien"zegt de chemi cus Immerzeel, „is het heel goed mogelijk dat bewoners in hun tuin in aanraking zijn gekomen met PCB. Ik heb meermalen van mensen ge hoord dat ze tijdens het spit ten olie-achtig spul zijn tegen komen". Volgens de zegsman van het ministerie waren de onderzoe kers „eigenlijk niet zo ver baasd" over de aanwezigheid van PCB in de bodem van Lekkerkerk-west In Lekker kerk-west ls voornamelijk af val uit de verf (verwerkende) industrie gestort Dat gebeur de ln de Jaren 1970 en 1971 Tot 1972 mocht polychloorbifenyl (een groep niet afbreekbare verbindin gen) vrijelijk worden toege past bij de vervaardiging van plastics, verf- en conserve ringsmiddelen. carbonpapier, transformatoren en condensa toren. Toen bleek dat PCB zich via het milieu in dieren en insecten ophoopt, net als DDT. werd het gebruik sterk verminderd. Minister Ginjaar denkt nu zelfs aan een totaal verbod van PCB Behalve dat PCB in grotere hoeveelheden kanker kan ver oorzaken, kan de stof ook lei den tot erfelijke afwijkingen, leveraandoeningen of licha melijke groeivertragingen DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse organisatie voor ont wikkelingssamenwerking (No vib) wil geen geld van de ko mende Telebingo-actte. „Men voelt er ln de landen van de derde wereld niets voor om de kruimels die hier van de wel vaartstafel afvallen op te pik ken. Als Novib zijn we voor die geluiden heel gevoelig en van daar dat we de Telebingo-boot hebben afgehouden". Dit zei Sjef Theunls, algemeen secre taris van de Novib gisteren De Stichting Bingo Nederland had de inkomsten van het tele visiespelletje Telebingo onder tien organisaties ook toege dacht aan de Novib en haar zusterorganisaties. Theunis zegt dat de drie andere organi saties (de protestants-christe lijke Icco, de katholieke Ube- mo en de humanistische Hi vos) het standpunt van de Novib delen. Volgens de Novib-voor- man willen de landen in de derde wereld niets meer weten van een charitatieve houding van de rijke landen. Ze menen dat ze recht hebben op gelden in het kader van ontwikke lingssamenwerking „Inzamelingen als bij Telebin go hebben een eenmalig karak ter." Bovendien zijn volgens Theunis de mensen uit de der de wereldlanden niet betrok ken bij het programma. Verder ontbreekt het aan fundamente le bezinning die duidelijk moet maken waarom het nodig is. dat Nederlanders ook bulten de overheid aan ontwikkelings hulp moeten doen. Een vierde reden om niet mee te doen is, dat er weinig duidelijk wordt gemaakt over de oorzaken van de armoede in de wereld, aldus de algemeen secretaris van de Novib „Het is niet erg dat ik naar bed ben gestuurd, want die film op tv is heel vervelend".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3