Negen doden bij treinramp Turkije pakt terrorisme aan Kïesuwkado in deze krant Botsing op enkel spoor bij het Groningse Winsum Nederland wil strengere richtlijnen voor tankers t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Warm HET WEER Wat betekent uitverkoop nog? Restauratiedrift in Potsdam Goede raad voor arbeidsmarkt weinig opgevolgd Reconstructies van een atoomramp Tunesië nooit echt onafhankelijk Bacteriën op vreemd spoor Akkoord regering-oppositie Slachtoffers Alternatief voor 'morning after'-pil Na 1900: 258 doden door treinrampen \Wé SI BON Hierbij geef ik op als nieuwe Trouw-abonnee: Vliegtuigkaping beëindigd BOLIVIA Lees een krant met overtuiging; TrOUW I I I I I I rouw H S 38STE JAARGANG, NR. 11001 ZATERDAG 26 JULI 1980 Zonnig en warm met tegen de avond een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur van 24 tot 29 graden. Tot matig toenemende zuidoos- - ten wind (windkracht 4). Morgen en overmorgen: Mooi zomerweer, zondag mogelijk een regen- of onweersbui. i West-Duitsland DM 2 00. Italië Lire 900, Luxemburg 8FRS 14 LOSSE NUMMERS 65 CENT PAGINA 11 PAGINA 13: PAGINA 15: PAGINA 17 PAGINA 21 Van onze correspondent GRONINGEN „Een men selijke fout" Is vermoedelijk de oorzaak van de treinramp, waarbij gistermorgen bij het Groningse Winsum negen mensen om het leven kwamen en 21 personen gewond raak ten. Van de 21 gewonden ls van drie de toestand ernstig. Zij zijn met negen andere ge wonden opgenomen in het academisch ziekenhuis in Groningen. De twee treinen die op enkel spoor even ten zuiden van Winsum tegen elkaar botsten deden dat met zo'n geweld dat de eerste compartimenten volledig in elkaar schoven, wat het uit de treinresten halen van de stoffe lijke overschotten ten zeerste be moeilijkte. Tot in de namiddag was een legertje van brandweermensen. NS-personeel en politie gisteren bezig de treinstellen weer uit elkaar te trekken. Dat gebeurde nadat eerst zeven slachtoffers met snijbranders en hy draulische apparatuur uit de wrak stukken van de trein waren gehaald. Bij het uit elkaar trekken van de treinen gebeurde waarvoor men al vreesde: er werden nog meer slachtof fers gevonden. Communicatie Welke „menselijke fout" er-vermoe delijk is gemaakt is nog niet bekend. Een woordvoerder van de NS heeft verklaard dat volgens de band de communicatie met de treinbestuur ders vanuit de verkeersleiding in Gro ningen correct is gevoerd. Het baan- De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond de namen van de slacht offers die bij de treinramp om het leven kwamen vrijgegeven. Van een meisje van wie de ouders in het bui tenland zijn is de naam nog niet be kend gemaakt Tot de slachtoffers behoren de ma chinisten van belde treinen, S. Vene- ma (56) uit Groningen en A. van der Ploeg, eveneens uit Groningen. Ook de machinist S. H. Jongsma uit Eelde kwam om het leven. Hij reed mee om naar zijn werk te worden gebracht. De andere slachtoffers zijn: S. ter Haar (29) uit Warffum, R. Herema (23) uit Winsum, B. J. Meijering (29) uit Warffum, J. A. Dijksterhuis (36) uit Uithuizen men J. H. Wiertsema (34) uit Uithuizermeeden. ANKARA (Reuter, AFP) De minderheidsregering van de Turkse premier Suleiman Demirel en de oppositie onder leiding van Bulent Ecevit hebben overeenstemming bereikt onder vijf nieuwe wetten die een effectieve bestrijding van het terrorisme in het land mogelijk moeten maken. vier uur durende besprekingen maakten Demirel, Ecevit en de waar nemend president Caglayangil in af- tonder li jke verklaringen het akkoord ïekend. Er is overeenstemming be reikt over vijf wetsvoorstellen die een jrotere greep op het openbare leven mogelijk maken. De laatste vijf jaar zijn in Turkeije meer dan vierduizend mensen om het leven gekomen bij politieke gewelddaden. Demirel en Ecevit konden nog geen overeen stemming bereiken over de instelling speciale rechtbanken voor terroris ten. Met een dergelijke wet zou Tur kije al te zeer de kant van een Zuida- merikaanse staat opgaan, zo meende Ecevit. Het akkoord tussen Demirel, die aan het hoofd staat van een minderheids kabinet van zijn Gerechtigheidspar- üj, en Ecevit, die de leider is van de Republikeinse Volkspartij, wordt ge zien als het resultaat van de druk van de leiders van het meer dan een half miljoen man tellende Turkse leger, dat nu verantwoordelijk is vooi1 de handhaving van de openbare orde in twintig van de 67 provincies. Het ak koord komt enkele dagen na aansla gen op twee hoge politieke leiders, oud-premier Nihat en de invloedrijke vakbondsleider Kemal Turkier. Rechtspraak In het kader van de nu aanvaarde wetten zal men de berechting kunnen bespoedigen van mensen die ver dacht worden van terroristische acti viteiten. Er komen speciale fondsen voor familieleden van bij aanslagen omgekomen agenten, de militaire commandanten krijgen grotere be voegdheden en er komen veranderin gen in de militaire rechtspraak. Ons commentaar staat op pagina 5. DEN HAAG Voor de „mor ning after"-pll, die berucht is om zijn bijwerkingen, bestaat een betrouwbaar alternatief dat deze bezwaren niet heeft. Dit blijkt uit een bericht in het Pharmaceutlsch Weekblad. Maar zwangerschap kan even betrouwbaar worden voorko men door het Innemen van tweemaal twee „gewone" anti conceptiepillen, met een tus senruimte van twaalf uur. Dat moeten wel combinatleplllen (met twee verschUlende hormo nen) zijn, en niet van het mo derne type met een erg lage dosering. Het Pharmaceutlsch Weekblad noemt als mogelijk heden Eugynon of Stederil. Als groot voordeel wordt genoemd dat de dosering aanzienlijk la ger ls dan volgens de oude met hode. vak Sauwerd-Roodeschool, waarop het ongeluk gebeurde, is de enige spoorlijn in Nederland waar de afwik keling van het treinverkeer vla een soort mobilofoonverbinding plaats heeft. Op deze lijn wordt namelijk vrijwel geheel over enkel spoor gere den. Alleen bij de verschillende sta tions ligt dubbel spoor. De treinen wachten daar op elkaar en krijgen via de centrale verkeersleiding in Gro ningen een teken wanneer de baan voor hun vrij is. Zij moeten de hen door de verkeersleiding gegeven or ders steeds herhalen, nadat zij deze ontvangen hebben. Volgens een van dit verkeer gemaakte bandopname ls dat correct gebeurd. Beoordelingsfout Het is echter niet uitgesloten dat een van de belde treinbestuurders zich niet aan de afspraken heeft gehou den, of dat door de verkeersleiding een beoordelingsfout is gemaakt. De directie van de NS wilde zich hierover gistermiddag nog niet uitlaten. Zeker is wel dat de trein die om 7.08 uur uit Groningen vertrok (richting Roodeschool) zo'n vijf minuten later vertrok dan volgens het spoorboekje moest. De oorzaak hiervan was dat de conducteur zich verslapen had. Voor 'het functioneren van het treinenver- loop behoefde dit echter niet van invloed te zijn, omdat de treinbe stuurders de verkeersleiding op de hoogte hebben gehouden over hun positie. Meer nieuws op pagina 3 -| ADVERTENTIE HOLWERDA" Erkend verhuizer NIET duurder. WEL beter 03240-11522 03200-21600 Kampen: 05202-16852 er moet nodig weer buitje komen UTRECHT (ANP) Sinds het begin van deze eeuw zijn bij ongelukken met Nederlandse treinen 258 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen op 8 januari 1960 bij een botsing tussen twee treinen in Harmeien: 93 doden en 151 gewonden. Een ontsporing tengevolge van een dijkverzakking bij Weesp kostte op 13 september 1918 aan 41 mensen het leven. Bij dat ongeluk werden 42 mensen gewond. Het laatste treinongeluk waarbij slachtoffers vielen, gebeurde op 28 augustus 1979 vlak bij Nijmegen. Een lege trein uit Wijchen, die op het linker spoor reed, botste daar op een reizigerstrein uit Nijmegen. Acht reizigers kwamen om en dertig wer den gewond. Iets verder in het verleden ligt een botsing van twee treinen op de en- kelsporige brug bij Westervoort op 1 februari 1978: één dode en 25 ge wonden. In 1976 waren er vier ernstige onge lukken met Nederlandse treinen: op 4 mei bij Schiedam (24 doden, elf gewonden), op 27 juni bij Neufvilles in België (11 doden, 29 gewonden), op 30 augustus bij Compiègne in Frank rijk (37 gewonden) en op 27 oktober bij Goes (zeven doden, zeven ge wonden). Na de treinramp werd gistermiddag op het gemeentehuis van. Winsum een persconferentie belegd. Van links naar rechts: een officier van de rijkspolitie, burgemeester van Winsum, J. E. Bruins Slot, staatssecretaris Smit-Kroes, commissaris van de koningin in Groningen, mr. Toxopeus, en oud-president van de Nederlandse Spoorwegen, M. G. de Bruin. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Nederland gaat in internationaal verband spoedig aandringen op strengere richtlijnen met betrekking tot het laden en lossen van mammoet-olietankers. Directe aanleiding hiertoe is het ongeluk met de supertanker „Energy Concentration" in de Rotterdamse haven. Volgende maand vertrekt een delega tie van het Rotterdamse havenbe drijf naar Londen om bij het secreta riaat van de IMCO de kwestie aan hangig te maken. De IMCO is de Intergouvernementele Maritieme Consultatieve Organisatie, een on derafdeling van de Verenigde Naties, waarbij praktisch alle zeevarende landen zijn aangesloten. Verwacht wordt dat de strengere richtlijnen die Nederland zal beplei ten, overgenomen worden door de IMCO in de vorm van een dwingend advies. De adviezen van de IMCO hebben geen wetgevend karakter, maar over het algemeen nemen de aangesloten landen deze op in de nationale wetgeving of in een veror dening. Probleem is echter dat elk land een IMCO-advies kan interpreteren en naleven naar eigen goeddunken. Dit leidt er toe dat vooral de goedkope- vlaglanden, zegt een medewerker van het Nederlandse Maritiem Instituut, over het algemeen de IMCO-adviezen zeer ruim interpreteren met alle risi co's vandien. Hoe groot die risico's zijn is deze week gebleken, zegt adjunct-direc teur mr. Chr. van Krimpen van het Rotterdamse havenbedrijf. Volgens hem heeft de schuldbekentenis van de kapitein en eerste stuurman van de „Energy Concentration" bevestigd dat er „krankzinnige" dingen zijn ge beurd aan boord van het schip. Meer nieuws op pagina 9 Ons commentaar staat op pag. 5 Schroevedraaierset (A) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één Handgreepje met omslagmechaniek, voor extra gemak. Boelseerset (B) BoetseerkJei met verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. 4 Houten (D) eierdopjes op sierlijk blank houten hangplankje {Êssi-N plus een zandlopertje Authentiek Slavisch kleedje (C) voor^chT met fraai diermotief. gekookte Als onderlègger of voor de sier. eieren. Bovendien ontvangt de nieuwe abonnee Trouw de eerste twee weken gratis. mmmtm mmmm mmam mmmmm i N aam: Adres: ADVERTENTIE KOEWEIT (AFP, Reuter) De twee kapers van een Boeing 737 van Koeweit Airways hebben zich gisteravond op het vliegveld van Koeweit overgege ven. Alle passagiers zijn vrijgelaten. Zij hadden toen 26 uur rondzwerven langs vliegvelden rond de Perzische Golf achter de rug. Uiteindelijk landde het toestel weer in Koeweit, waar de gezagvoerder en de eerste piloot erin slaagden te ontsnappen. De overvallers schoten nog op hen, maar misten doel. Enkele uren later lieten slj ook de overgebleven passagiers vrij. Nog steeds is niet bekend of er twee of vier kapers in het spel waren. Zij eisten een losgeld van 6 miljoen gulden. Er tonden geen politieke motieven in het spel zijn geweest. Maandag a.s. staken arbeiders en boeren in heel Latijns-Amerika één uur tegen de militaire staatsgreep en vóór de terugkeer van de demokratie in Bolivia. WEES SOLIDAIR EN KOM MAANDAG OM 12.00 UUR NAAR DE DOKWERKER (Jonas Daniël Meijerplein) voor een korte solidariteitsbijeenkomsL Medewerking: spreker CNV, spreker FNV, Mies Bouhuys (voordracht Boliviaanse poëzie) en Luis Aaravena (zang). Inlichtingen: CLAT-Nederland, Nieuwe Gracht 47. 3512 LE Utrecht. Plaats: Mijn naam is:. Adres: Plaats: -Postcode:. .Giro: Postcode:. -Tel.: Ik kies voor kado DA DB DC DD (aankruisen s.v.p.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan: Trouw, Antwoordnummer 2792,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1