ll/levrouw Couturier-Senff zwemt iiog wel eens: in de vakantie Vrouwen te laat met resoluties Ultimatum aan minister van strandexploitanten ans op hartziekten bij vijftienjarigen gegroeid r« ij terugkomst uit Berlijn in 1936 werd Nida op de schouders getild 'Achteraf kun je zeggen: we zijn gebruikt' Liften op station voor rolstoelrijders pij te dik zijn en veel roken anklacht advocaat egen officier van ustitie in Assen Conferentie-secretaris zal stukken wel lezen VN conferentie Professor Borst (79) overleden Toch studenten naar Sow jet-Unie van vrouwen Lossen tanker uitgesteld voor extra controle ÏIJDAG 25 JULI 1980 0 BINNENLAND TROUW/KWARTET et xhL. les" Henrlëtte Theunlssen prouw Couturier is het van die kleren?, vroeg de chtingendienst van de afï wordt eens in de vier p r uit de mottenballen ge- ji, ild, zoals ze zelf zegt. Ti ajch lijken, nu 44 jaar later, vooroorlogse triomfen van Olympische kampioene op honderd meter rugslag in 'karlijn nog zeer weinig onder- stoft. Het goud, de medail- en oorkondes die bewijzen iel Nida Senff als zestienjarig isje haar baantjes enkele ondes sneller trok dan an- zwemsters voor haar, a met eerbied en aandacht itoongesteld in de hal van sr riante Amstelveense Couturier-Senff is nu zestig jaar. gepensioneerde echtgenoot met 6l e zij 25 jaar getrouwd is 75. Zij ïkt als cheffin van de typekamer de gemeentelijke sociale dienst. Jtmmen doet zij nog wel eens tij- li« is haar vakanties, maar „dan it mijn haar zo nat", w t* fiet er goed uit, Nida. Een donker- ade, goed geconserveerde dame blauw-grijze ogen oplichten H aneer zij zonder onderbreken ver over toen. Zij is ook nog zeer lenig aat zich van de stoel op de grond jaljden om te laten zien hoe zij met trekte benen, knieholte en tenen «I elijk op de grond kan leggen. Le- s heid, daar heeft zij haar aanleg en '31 npioenschappen aan te danken. ar voeten heeft zij altijd als vinnen ra men bewegen en daarom wachtte trainster mevrouw De Dood van Amsterdamse Dames Zwemclub halve eeuw geleden ook ongedul- op het moment dat Senff dertien uijd, zodat zij mee mocht gaan doen de nationale wedstrijden eerste wedstrijd was in Den in het vijfentwintig meterbad Regentes Rie Mastenbroek won. la Senff werd derde Haar tijd was dag in de schoolpauze zwem- als er zondags een wedstrijd was st er zaterdags gerust worden, i zou je eens vermoeien'" Vader "1 was niet zo geïnteresseerd in de atie van zijn dochter, moeder »wat fanatieker". Zij zorgde er ig voor dat Nida om kwart [overacht „na vaz dias, wat nu het [A1P, is" naar bed ging. Toen vader die ambtenaar bij de P.T.T. [nstien percent minder ging verdie- ten, zorgde „mijn moeder's kant die l gefortuneerd was" dat Nida het t merkte. Mevrouw Couturier-Senff Op haar vijftiende kwam de door braak, Senff werd Nederlands kampi oene in 1935. Samen met Rie Masten broek en Dini Kerkmeester kwam Nida Senff onder leiding van de eens beroemd en beruchte ma Braun in de selectieploeg voor de Olympische Spelen Hoewel Nida eerder nooit had mogen zwemmen wanneer zij onge steld was, hinderde haar menstruatie haar in Berlijn niet: ze werd eerste bij de series en toen ze bij de demi-finale weer het snelste was. mankeerde er aan haar zelfvertrouwen niets meer. Toch ging Nida's overwinning de ge schiedenis in als „dramatisch". Zij lag aan kop, miste het keerpunt. 'Gebruikt' draaide om. tikte alsnog aan, keerde als laatste, stoof iedereen voorbij en werd eerste plaatst. Het boompje is inmiddels tot een volwassen elk uitgegroeid, maar in Tokio is deze houdster van vier wereldrecords nooit meer gekomen. Hitler had de Jugend in 1940 ergens anders nodig. Toen de trein vol kampioenen het centraal station van Amsterdam kwam binnenrijden, stond het zwart van de jubelende mensen. Nida werd op schouders getild, gezoend door vreemde mensen. Er werden thuis bloemstukken afgeleverd, er was een ereboog, de radio kwam, het Poly goon journaal. De directrice van de meisjes H B S. ontving haar met een toespraak in de aula. Het eiken boompje met Hitiers Opdracht: „Ich rufe die Jugend der Welt nach Tokio" heeft zij onder feestelijke belangstel ling in het Olympisch Stadion ge- Als de foto's te voorschijn komen zijn daar foto's van de kampioene temid den van gelukstelegrammen waarop vlaggen met hakenkruisen vrolijk wapperen. Wat voor gevoel geeft flat nu? „Achteraf kun Je zeggen: we zijn ge bruikt. Het was een propaganda stunt. Maar wat wisten we toen? Ik was een meisje van zestien, een kind kun je wel zeggen. Ik was alleen maar bezig met zwemmen en thuis waren ze politiek niet geïnteresseerd. Ach teraf kun Je zeggen, we hadden niet moeten gaan, maar in 1936 wist toch niemand wat er zich in Duitsland afspeelde." „Ja die progroms waren er, dat weten we nu. Misschien wist de regering het toen ook. Of iedereen sliep, ik weet het niet." Mijnheer Couturier was toen eenen dertig, wist hij het ook niet? Wat hoorde hij voor berichten op de ra dio? Hij herinnert het zich niet goed, het zal wel over de steun zijn gegaan. „Maar er werd ook wel naar Duits land opgekeken. Daar konden de ar beiders sparen, daar hadden ze de Volkswagen. Eigenlijk gingen onze ogen pas open toen de Duitsers Polen binnenvielen Mevrouw Couturier: „Je had alleen de radio en commentaren hoorde je nooit. Er is nooit één stem opgegaan die zei: zou je wel gaan. Er gingen toch ook duizenden supporters mee en ook veel joodse officials! En Han Hollander, die beroemde reporter die de boel zo heerlijk opzweepte, die ging toch ook." Ook in Berlijn heeft Nida toen weinig gezien. De meisjes werden meteen naar het „FYauenheim" gebracht. Daar kwam geen man. geen collega binnen. Alleen voor de trainer Karei Lotsy mocht het hek open. „Dat was daar allemaal goed georganiseerd, überorganisiert zeg je nu." Een week lang Frauenheim, 100 meter naar het zwembad, zwemmen, winnen en te rug naar het vrouwenhuis. Een eiken boompje van Hitier. een uniform „een witte soepjurk met een blauwe bla zer, als je dat vergelijkt met wat ze nu allemaal krijgen!" en een nep-gouden medaille daar ging ze mee naar huis? „En de roem. natuurlijk." Een roes Wat is dat dan? „Het is een roes. Je bent bekend en gevierd De hele entourage. Je moet iets openen. De franje." Hoewel me vrouw Couturier ook zegt dat roem vergankelijk is lijken de crisisjaren haar gouden Jaren. De gouden me daille bracht haar veertig jaar na Berlijn weer In Berlijn en het Olym pisch Comité heeft het echtpaar ont vingen: „We hebben er van gouden bordjes gegeten!" Mijnheer Couturier vertelt vol trots over de nog onlangs gemaakte dia serie. De bokalen, de emotie die zij herbeleeft wanneer zij vertelt over het Wilhelmus bij haar Olympisch kampioenschap. Olym pus leeft. De tussenliggende periode daar valt niet veel over te vertellen Jaren wa terpolo, een huwelijk dat liever verge ten wil zijn, regelmatig zwembaden openen, kantoorbaantjes en later naast een eigen zaak. de kinderen Couturier opvoeden. Zou ze nu ook naar Moskou gaan9 „Dat kan ik niet zeggen. Ik ben nu zo veel ouder en niet meer zo geïnteres seerd. Maar als ik weer zestien was en mijn bond zei dat ik gaan moest Je hebt zo lang getraind. Je hebt maar een doel in je leven en dat is winnen. De olympische spelen, het hoogste wat je bereiken kunt en er komt dan een kink in de kabel. Het lijkt me ongelooflijk teleurstellend. Het moet zijn of de grond onder je voeten wegzinkt. Van de andere kant kun je sport en politiek kennelijk niet meer geschei den zien. Ik vraag me altijd af waar om het toch nodig is dat de Olympi sche Spelen zo'n politiek tintje krij gen Waarom moet het zo'n prestige zaak zijn. Kijk de hele pech is geweest dat die kwestie Afghanistan net in het Olym pisch jaar naar voren kwam. want dat van die dissidenten dat wisten we al lang. Er waren toch ook nog wel ande re landen? „Er gaan steeds meer stemmen op om de olympische spe len terug naar Griekenland te bren gen. Misschien is het de oplossing. Dat heeft dan wel veel consequenties, maar anders schijnt het niet meer mogelijk te zijn in deze wereld." „De waarde van deze Spelen is na- tuurlijk toch erg gedevalueerd. Als je F3llllS86in6nt nu kampioen wordt denk ik toch dat het niet dezelfde waarde voor je kan hebben als wanneer iedereen mee had gedaan. Die mensen moeten toch ook met een gemengd gevoel naar Moskou gaan. 'n Beetje unheimisch, lijkt mij. Ik ben blij dat ik die beslis sing niet heb hoeven nemen." Een vijftal jongelui uit Nunspeet en Zwolle zitten sinds maandag paal in Nunspeet in de hoop het wereldrecord, dat staat op 126 uur, te kunnen verbeteren. Dreigende faillissementen DEN HAAG De strandtenthouders van Scheveningen, Kijkduin en Monster willen voc# 5 augustus weten of en wat voor financiële steun de minister van economische zaken wil bieden voor de schade die ze hebben geleden bij de storm ramp van 20 april en door het slechte zomerseizoen. Bij de aanbieding van eejj petitie op het ministerie kondigden de exploitanten gisteren harde acties aan bij het uitblijven van financiële hulp. In de petitie stellen zij dat bij hen de verwachting is gewekt dat het Rijk zou bijspringen, teneinde de schade zoveel mogelijk te beperken. Maar nu van de 46 aanvragen om hulp in het kader van de Rijksgroepsregeling er slechts drie zijn gehonoreerd, is vol gens de exploitanten grote economi sche en sociale nood ontstaan. Met het stralende weer, waar zij zo lang op hebben moeten wachten, re den gisterochtend ongeveer tachtig tenthouders in hun auto's van Kijk duin in optocht naar het ministerie in de Haagse binnenstad. Daar onder steunden zij met luid getoeter de in de petitie gestelde eisen. Na de stormramp van 20 april hebben velen naar hun zeggen de exploitatie van hun strandtent hervat en Zijn weer financiële verplichtingen aange gaan, omdat de gemeente Den Haag voorschotten verleende. Hierdoor, en omdat het nooit weersproken werd, gingen de exploitanten er van uit dat ook de rijkshulp zou komen. Door de afwijzing van een aanzienlijk deel van de steunaanvragen zijn echter veel uitbaters in ernstige problemen geraakt, nog versterkt door het slech te seizoen. Volgens woordvoerder W. L. A. Berin gen van de tenthouders dreigt mo menteel de helft van de Haagse ex ploitanten failliet te gaan, waardoor zij volgend jaar niet in staat zullen zijn met hun tent op het strand terug te keren. Hij kondigde harde acties aan („op wat voor manier kan ik nu niet zeggen") als voor 5 augustus geen gunstige beslissing is gevallen. Directeur-generaal Van de Garde van het ministerie, die de petitie in ont vangst nam, deed geen toezeggingen. Hij beperkte zich tot uispraken als „we doen wat we kunnen" en de me dedeling dat alles in overleg met het ministerie van CRM moet gaan, de uiteindelijke verantwoordelijke voor de Rijksgroepsregeling. De actievoerders kregen van Van de Garde het advies maar snel naar hun tenten terug te keren, om van het mooie weer gebruik te maken De expoloitanten gaven niet veel later gehoor aan zijn woorden. Het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond heelt in een telegram aan minister Van Aardenne van eco nomische zaken sympathie betuigd met de strandexploitanten. Het ver bond heeft dringend verzocht de ern stigst gedupeerden spoedig financië le hulp te bieden. DEN HAAG (ANP) Een studie van de Nederlandse spoorwegen heeft uit gewezen dat Zwolle in aanmerking komt voor het aanbrengen van liften op alle perrons van het NS-station bestemd voor rolstoelgebruikers. in een onzer verslaggevers EN HAAG Jongens en meisjes van vijftien, zestien jaar uden op latere leeftijd wel eens een grotere kans op hart- en atziekten kunnen hebben vanwege het feit dat zij nu al te k zijn en teveel roken ideizoekers van TNO (organisatie er toegepast natuur-wetenschap- ODEN (ANP) De advocaat mr W R. Schuurmans uit het Drentse oden heeft bij de rijkspolitie in zijn oonplaats een aanklacht ingediend gen de hoofdofficier van justitie bij rechtbank in Assen, mr L. C. M Wjers. Volgens de advocaat heeft de tofdofficier een onrechtmatige aad en een misdrijf begaan door igevraagd processtukken te sturen m de deken van de orde van advo- iten in Drenthe pelijk onderzoek) komt tot deze con clusie op grond van een uitgebreid onderzoek naar de voedingstoestand van deze groep jongeren. Het onder zoek werd uitgevoerd op verzoek van de Voedingsraad bij ruim 1200 leerlin gen van het beroeps- en het algemeen vormend onderwijs Zo'n tien procent van alle onderzoch te leerlingen bleek te dik te zijn. Dit overgewicht kwam meer voor bij meisjes uit het beroepsonderwijs dan bij meisjes uit het algemeen vormend onderwijs. De cholesterolgehalten van het bloed waren zowel bij de jongens als de meisjes gemiddeld hoog. Vergeleken met een dergelijk onder zoek in 1960 blijkt het aantal rokende jongens van vijftien jaar kleiner te zijn dan toen. Op het ogenblik roken er meer jonge meisjes dan jongens Ie processtukken hebben betrekking Alffthol een ondereoek tegen mr Schuur ans. Hij was beschuldigd van mede ichtigheid aan. of uitlokking tol fendel Na een jaar onderzoek bleek aanklacht onjuist en seponeerde hoofdofficier van justitie de zaak Ir Schuurmans heeft daarna 20.000 Wden schadevergoeding gekregen, mdat hij in eer en goede naam was angetast. Verder kwam uit het onderzoek naar voren dat ongeveer dertig procent van de jongeren zegt regelmatig alco hol te gebruiken. Gezien het steeds stijgend alcoholgebruik vindt TNO het feit. dat jongeren deze gewoonte ook al blijken te hebben, ronduit ver ontrustend olgens de advocaat is de hoofdoffi- ier e*n „gespleten persoonlijkheid". !3n de ene kant seponeert hij de aak, maar aan de andere kant pro- wrt hij me te pakken door de pro zastukken naar de deken te sturen, ldus mr Schuurmans. Hij vindt dat Ie hoofdofficier daarmee zijn ge- elmhoudingsplicht heeft geschon- len Daarvoor kan hij maximaal een tor gevangenisstraf krijgen, aldus fchuurmans te advocaat heeft verder de procu- eur-generaal bij het gerechtshof in «euwarden gevraagd disciplinaire ^tregelen tegen de hoofdofficier te Mr Meijers is met vakantie was daardoor niet bereikbaar voor «mmentaar Op andere punten kwamen gelukkig wat minder negatieve conclusies naar voren, zo bleek, in tegenstelling tot vaak gehoorde berichten, dat het me rendeel van de scholieren wél ontbijt, voordat zij 's morgens de deur uit gaan. Ook werden veronderstellin gen, dat de jeugd vaak zou lijden aan vitamine BI-tekorten, niet bevestigd te worden door het ondereoek. Verder bleek slechts een klein aantal van de ondereochte jongelui duidelijke bloedarmoede te hebben. Bij een eerder ondereoek bleken er nogal wat verschillen te bestaan tus sen de voedings- en rookgewoonten van jongelui op het platteland en die uit de stad. Deze verschillen konden nu niet meer worden aangetoond door Hanneke Wijgh Prof. mr. P. Borst. Van onze sociaal-economische re dactie AMSTERDAM In Vorden is woens dag op 79-jarige leeftijd prof mr P. Borst overleden Als emeritus-hoogle raar in het burgelijk en handelsrecht was prof Borst verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Ge durende zijn leven heeft hij talrijke 'artikelen geschreven, onder meer in Trouw, op juridisch-economisch ge bied In de vijftiger jaren publiceerde hij voornamelijk over de organisatie van het bedrijfsleven. Hij toonde zich een voorstander van de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, de PBO Hij werd in 1900 in Hoofddorp gebo ren In 1926 behaalde prof Borst zijn doctoraal aan de juridische faculteit van de VU te Amsterdam Vervolgens was hij daarna enige jaren als advo caat werkzaam in de hoofdstad. In 1928 werd hij benoemd tot juridisch en economisch adviseur en secretaris van de Federatie van Werkgeversor ganisaties in het Boekdrukkersbe- drijf. In 1948 werd hij docent aan de kaderschool van het CNV Van 1952 tot 1972 was prof. Borst verbonden aan de VU als hoogleraar in de faculteit rechtsgeleerdheid en de faculteit economische weten schappen. Hij aanvaardde in '52 dit ambt met een oratie over „bedrijfsor ganisaties en rechter." Prof. Borst was een van de stuwers in de richting van bedrijfsorganisatie. Daarbij was hij een uitnemend ken ner van het arbeidsrecht, en met na me de bedrijfsrechtspraak De rouw dienst voor prof. Borst vindt maan dag om 12.00 uur plaats in de gerefor meerde kerk te Vorden. waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Vorden KOPENHAGEN Negen vrouwen hebben gisteren in Kopen hagen namens het Forum een twintigtal resolutes aangebo den aan Lucille Mair, de secretaris-generaal van de VN- conferentie voor de vrouw. De resoluties zijn niet aanvaard. De inleveringstermijn voor resoluties uit het forum was maan dag afgelopen. Lucille Mair heeft wel beloofd, dat zij de resoluties zal lezen en de Inhoud van de resoluties zo mogelijk zal doorspelen naar de officiële vergadering. De negen vrouwen zijn afkomstig uit Libanon, Nieuw-Zeeland, India, de Verenigde Staten, Denemarken, Sin gapore, Suriname en Nederland. Zij hebben tijdens de plenaire zittingen op het Forum de resoluties verzameld en van commentaar vooralen. De in houd van de resoluties loopt uiteen van esperanto als wereldtaal voor volgende vrouwenconferenties tot be schermende maatregelen voor klein- DEN HAAG (ANP) Minister Pais is teruggekomen op zijn besluit dat hij geen studenten zal voordragen voor| studie aan universiteiten in de Sow- jet-Unie. Het kabinet heeft namelijk begin dit jaar besloten ondanks de Sowjet-inmenging in Afghanistan, de uitwisseling van studenten en docen ten gewoon door te laten gaan Wel werd toen besloten uit protest de contacten op ministerieel niveau te bevriezen. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld dat het cultu reel akkoord tussen Nederland en de Sowjet-Unie niet mag worden stopge zet. Het is nog niet duidelijk wat er nu precies gaat gebeuren nu minister Pais zijn besluit heeft teruggedraaid. Krachtens het cultureel akkoord tus sen de twee landen mogen elk jaar zes Nederlandse studenten deelnemen aan de zomercursus Russische taai en letterkunde in Moskou. Tevens zijn er onder Nederlandse studenten per studiejaar 45 beursmaanden te verdelen voor studie aan een Russi sche universiteit. Ook mogen elk jaar vijf studenten slavistiek op kosten van het Nederlandse ministerie van onderwijs een studiejaar in de Sow jet-Unie doorbrengen schalige projecten voor vrouwen in de derde wereld. In een van de resolu ties wordt tevens gevraagd om verho ging van het percentage vrouwen in de VN-vredeslegers tot vijftig pro cent. Niemand van de Forum-vrouwen wist iets af van een inleveringstermijn. In Mexico, tijdens de eerste conferentie voor de vrouw hebben de deelneem sters aan de schaduwconferentie eveneens een aantal resoluties opge steld. Die resoluties ondergingen het zelfde lot als nu de Kopenhaagse re soluties van het Forum. Van het be gin van het Forum is gediscussieerd over de wijze waarop de vijfduizend deelneemsters aan het forum hun in vloed konden uitoefenen op de VN- vergadering. Veel vrouwen weigerden mee te doen aan de opstelling van resoluties. „De delegaties op de offi ciële conferentie lopen vijfentwintig jaar achter. Het hele actieplan is een anachronisme." aldus hun commen taar. Groot succes Gisteren was het de laatste dag van het Forum. De alternatieve conferen tie is een groot succes geworden. Vrouwen uit 187 landen hebben aan het Forum deelgenomen. Per dag vonden meer dan honderdvijftig ver schillende werkwinkel- en paneldis cussies plaats. Dat is veel meer dan in Mexico. Veel werkgroepen werden spontaan georganiseerd. Meer dan op de grote VN-conferentie spraken de deelneemsters over de problemen, die vrouwen bezighouden. De officiële conferentie raakt met de dag meer vereand in grote politieke kwesties als de PalesUjnen en Zuid-Afrika Lise ©stergaard, de Deense minister van cultuur, tevens vooraitter van de VN-conferentie, betreurt deze ont wikkeling. Vlak voor de opening zei ze dat Denemarken zich uit de confe rentie zou terugtrekken als de discus sies te politiek zouden worden. Nu zij tot voorzitter is gekozen, is zo'n stap onmogelijk, maar in een vraagge sprek met de Forum-krant vertelde ze dat ze sterk het gevoel had dat de VN-conferentie gepolitiseerd raakt. „Er zijn overal op de wereld vrouwen, die onderdrukt worden. Het zijn heus niet alleen de Palestijnse en Zuidafri- kaanse vrouwen, die daar onder lij den." De verhouding tussen het Fo rum en de VN-conferentie is de gehele tijd vrij koel gebleven. De Nederland se delegatie probeerde zo goed moge lijk de contacten te onderhouden met de Nederlandse Forumgangers, maar er bleef een wereld van verschil tus sen het werken aan de basis en wer ken op regeringsniveau. Dit verschil uitte zich onder meer op het gebied van faciliteiten. Voor de regeringsde legaties staan schrijfmachines, tele foons, copieermachines en telexen ter beschikking plus een geoliede docu mentatie. De Forum-vrouwen moes ten het doen met drie versleten type machines. Zo konden de fesoluties uit het Forum niet worden gefotoco- pieerd, maar moesten ze veelal met de hand worden overgeschreven. Veiligheidsdienst Dit manco is echter een kleinigheid in vergelijking met de mogelijke aanwe zigheid van buitenlandse veiligheids diensten op het forum. Een Japanse vrouw, die een werkgroep leidde, over sekstoerisme naar Korea, werd uitge breid gefotografeerd door Zuid-Kore- anen. Op een bijeenkomst van de twee Argentijnse moeders vroeg er een of ze wel echt uit Buenos Aires kwamen De veiligheidsmensen heb ben zich vermomd als verslaggever of cameraman Bij de ingang van het forum was nauwelijks contröle op de echtheid van de opgegeven identiteit. Het forum is gistermiddag beëindigd met een groot feest. In de zalen van de Axnager-universiteit werd gezon gen en gedanst. Tweehonderd vrou wen demonstreerden ondertussen bij het Bella Center tegen de kernener gie. „Hoe kan de VN-conferentie over gelijkheid, ontwikkeling en vrede praten als de wereld ondertussen wordt blootgesteld aan kernrampen." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op het allerlaatste moment is gisteren besloten nog niet te beginnen met het lossen van de olie uit de geknakte supertanker „Energy Concentration". De eigenaar van het schip en de verzekerings maatschappij vinden het noodzake lijk dat een Engelse bergingsinstituut een extra controle uitvoert om de sterkte van het wrak te meten. Bergingsdeskundigen van Smit In ternationale hadden zelf ook al sterk te-berekeningen gemaakt, maar ze hebben besloten zich neer te leggen bij de extra controle Oorspronkelijk zou gistermiddag een begin gemaakt zijn met het leegpompen van de ge knapte tanker Het lossen van de 110 000 ton ruwe olie die nog in de tanks zit, zal naar schatting vier tot vijf dagen duren. De olie zal aan boord worden gepompt van de India se olie-ertstanker „Jag Laxmi", die de olie naar de oorspronkelijke bestem ming, Immingham in Engeland, zal vervoeren Pas wanneer het wrak leeg is. kan begonnen worden met de berging Het staat vrijwel vast dat de tanker, die waarschijnlijk onherstelbaar be schadigd is, naar het dok van Verol- me zal worden gesleept

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9