rammuseum lang een eenmans-zaak KLEINE atiënten wijken »a dijkdoorbraak musea Turken vragen verbod van de 'Grijze Wolven' Jjriginele rails met wissel in een stadstuintje In Limburg: IN NEDERLAND inkeldief was ren actief 'Nederland is te passief' Niet veel kans op Nederlander voor hoge Europese post Notarissen zijn tegen lager tarief Turk wil land niet uitgezet worden Turk mag land worden uitgezet Utrecht begint met taalcursussen voor buitenlanders Gevangenisstraf voor omkopen politiebeambte - JENSDAG 23 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET drèpr Barend Mensen r0( lERT Het Nederlands vii immuseum is gevestigd in ipo Kruisstraat in Weert. Er is ff\s in deze straat dat op de L iwezigheid van een mu- im wijst. Je moet weten dat achter het pand nummer s gelegen of je moet het - uk hebben de in een ijzeren nhek uitgespaarde letters op te merken. Passeer je hek dan sta je wel even de ogen te knipperen It al ligt er achter het huis van de Kühne een vrij flinke tuin het jch wel een wonderlijke ervaring rdrie levensgrote tramwagens in ien staan. Het is een minuscuul ije stad dat je ziet: een tramhalte ipleet met een haltepaal waarop at dat je van Den Haag naar Sche- ingen kunt rijden en dat de tram pt op vereoek. voorste wagen is dan ook Haags it geweest. Het is de 52 jaar oude torwagen 822 van de Haagse iweg Maatschappij die dienst gedaan op de lijn Den Haag- leveningen. De oud-gediende ziet welverzorgd uit en hij staat met onzichtbare wielen dan ook nog at op de rails. Op de rails ja, want, tof het of niet, er liggen in die ster stadstuin van voor tot achter lie tramrails met nog een wissel tn motorwagen 822 is gekop- •n Amsterdamse bijwagen die ifdstad op alle lijnen dienst gedaan. eindje verder staat het derde ik van het NTM, een tramwa- die jarenlang in Berlijn heeft Ook deze oude knar is meer een halve eeuw oud en ziet er lanks puntgaaf uit rft de bezoeker dit onwerkelijke ld in zich opgenomen dan valt zijn op een bordje „Dóór melden." herwijst naar een klein stenen >sel dat zich boven de deur siert een bord waarop „stationsge- w" staat. Het zijn bepaald niet de je bordjes die je bij een excursie r het trammuseum te zien krijgt inen hangen er aan de balken on- het plafond misschien wel hon- 1 Ze vertellen je, soms beleefd s uitgesproken blafferig, dat je mag spuwen, niet met de be- irder mag praten, binnen niet ir op de balcons wél mag roken en i „onbeschermde" hoedepennen dragen. En al die verzoeken en Jen dan in verschillende talen. stationsgebouw" bevat slechts de ruimten van bescheiden afme- Ze zijn wel volgestouwd met prachtige modellen van historische trams, een compleet emplacement met rijdende tramminiaturen, oude foto's van beroemde trammetjes die vroeger het openbaar vervoer tussen stad en platteland of tussen een ke ten van dorpen onderhielden en meestal een bijnaam hadden, één- en tweepersoons trambanken, uitrus tingsstukken van trambestuurders en conducteurs, dienstregelingen en ga zo maar door. En hier ontvangt dan de heer B. C. E. J. Kühne de bezoekers van zijn trammuseum. Veel scholieren Een bijzonder mens, deze 64-jarige gepensioneerde PTT-ambtenaar, die net zo gemakkelijk een tram bestuurt als hij, bij wijze van spreken dan, vroeger postzegels plakte. Het is een man vol humor, een eigenschap waar van hij vooral gebruik maakt als hij een schoolklas op bezoek heeft. En scholieren kómen er nog al eens in het trammuseum. Dat woelige volkje wordt dan geruime tijd plezierig be ziggehouden. Het krijgt alles over' paarde-, stoom- en elektrische trams te horen, moet vragen beantwoorden en krijgt bij goede antwoorden „prij zen" uitgereikt in de vorm van kleuri ge tramposters. „Vaak zie ik later sommigen van die kinderen terug ko men met hun ouders", aldus de heer Kühne. Ook het Nederlands Tram museum is lang een eenmans-onder neming geweest, gegroeid uit de beze ten interesse van een kleine jongen voor alles wat met de Haagse tram te maken had en uit de tomeloze verza melwoede die hij later aan de dag zou leggen. Toen de heer Kühne in 1949 van Utrecht naar Weert verhuisde had hij al een unieke verzameling tramcuriosa. Bovendien had hij de beschikking over een indrukwekken de kring van relaties in de binnen- en buitenlandse tramwereld. Zij zagen (en zien) hem terecht als kenner bij uitstek van de tramhistorie die inte ressanter is dan men wel zou denken. Dé dag van zijn leven had tramfanati cus Kühne toen hij voor de som van 25 gulden een motorwagen van de Amsterdamse tram kon kopen. Vrien den en medestanders gaven hem naar. aanleiding daarvan de raad met zijn verzameling een museum in te rich ten. Toen hij dat in 1950 had gedaan breidde de collectie zich nog meer uit. Die motorwagen van Amsterdam in tussen heeft het NTM overgedragen aan de Tramweg Stichting die de verschillende museumtramlijntjes in Nederland onder haar hoede heeft. Hij rijdt nu weer op de Elektrische' Museumtramlijn in Amsterdam waarop ook Haagse, Rotterdamse en Weense tramwagens in de nostalgi sche behoefte aan een ouderwets tramritje vooizien. Klein behuisd Het trammuseum in Weert is klein behuisd. Daardoor komt veel van wat De „lijst van Nederlandse musea", uitgegeven door het ministerie van CRM, vermeldt de volgende Limburgse musea: Asselt: Folkloristisch museum (04740-1501). Beek: Heemkundig Museum (04402-3262). Cadier en Keer: Afrika-Centrum (04407- 1277/1225). Echt: Oudheid- en Heemkundig Museum (04754-1777, tst. 18); Carnavalmuseum (04754- 1777, tst. 40). Elsloo: Streekmu seum Schippers beurs (04404-1995). Heerlen: Thermen Museum (045- 716088); Museum Rijks Oeologi- sche Dienst (045-711910). Hoens- broek: kasteel Hoensbroek (045- 211182). Horst: Oudheidkamer (04709-1441). Kerkrade: Mijnmu seum (045-457138). Maastricht: Limburgs Museum voor Kunst en Oudheden-Bonnefantenmuseum (043-51655); Museum De Helpoort (043-17550); Natuurhistorisch Mu-' seum (043-13671); Schatkamer van de Basiliek van Onze Lieve Vrouw (043-13854); Schatkamer van de Sint Servaaskerk (043-10490). Meerssen: Natuurhistorisch Mu seum (04403-4124). Ospel: Peelmu- seum (04951-41246). Roermond: Gemeentelijk Museum Hendrik Luyten-Dr. Cuypers (04750-13496). Schaesberg: documentatiecen trum Aad de Haas (045-315721). Schinveld: Oudheidkundige Ver zameling (045-251122) Sint Odi- liënberg: Heemkundevereniging Roerstreek (04752-2895). Sittard: Streekmuseum Den Tempel (04490-18688, tst. 435). Stein: Ar cheologisch Reservaat (04495- 2850). Steyl: Missie-Museum Steyl (077-33550). Tegelen: Pottenbak kers Museum (gemeentehuis). Thorn: Museum in de Stiftkerk (04756-2279/2291). Valkenburg: Streekmuseum Land van Valken burg (Grotestraat). Venlo: Ge meentelijk Museum (077-13457); Goltziusmuseum (077-93333, tst. 2690); Museum Limburgse Jagers 077-93333, tst. 2690) Venray: Ge schiedkundig- en Oudheidkundig Museum (04780-3838). Weert: Ge meentemuseum De Tiendschuur (04950-37158). Lijn Den Haag-Scheveningen strand in een stadstuintje in Weert. er is niet of onvoldoende uit de doe ken. Er is bijvoorbeeld een biblio theek die de gehele geschiedenis van het tramwezen bestrijkt maar ook het nodige detailwerk omvat zoals technische literatuur, tijdschriften, personeelsbladen, hobbygeschriften en gedenkboeken van binnen- en bui tenlandse trambedrijven. Waardevol is ook de grote collectie foto's en dia's die een beeld geven van de ontwikke ling van en de latere veranderingen in het tramvervoer. Boeiend zijn de ver halen die aan sommige van de zoge noemde buurtspoorwegen vast zit ten. Van verscheidene daarvan zijn' tramstellen in model in het museum aanwezig. Museumdirecteur Kühne kent die verhalen als geen ander en hij vertelt ze met aanstekelijk ent housiasme. Vooral voor kinderen is het leukste van een bezoek aan het NTM het denkbeeldige ritme met de echte mo torwagen Den Haag-Scheveningen. Tijdens die reis wordt precies uitge legd hoe de tram wordt aangedreven, wat de bestuurder doet met de kruk om het wagenstel harder of zachter te laten rijden, hoe de conducteur kaartjes verkoopt en waarvoor de voetbei en de trekbel dienen. Op het eindpunt worden de leuningen van de banken omgeklapt (want de tram kan in Scheveningen niet keren!) zodat de nieuwe passagiers weer „vooruit" kunnen rijden. Op dat ritje volgt een bezoek aan de Berlljnse wagen die is ingericht als voorwerpen, uniformen, selnborden, dependance van het museum en signaalhoorns, halteborden, boekjes waarin tramlantaarns, bedieningspa- plaatsbewijzen enz. enz. zijn te bekij- nelen, gereedschappen, gebruiks- ken. Een klein maar gezellig museum waar de hartelijke ontvangst de Lim burgse gastvrijheid bevestigt Het Nederlands Trammuseum, waar ech ter sinds kort een stichting staat, is elke dag van 2-6 uur geopend (na augustus 's maandags gesloten). Groepen op afspraak. Toegangsprijs ƒ2. Interier van het trammuseum in Weert onze verslaggevers IEL Een dijkdoorbraak bij het Limburgse plaatsje Heel, i westen van Roermond, heeft vorige nacht een flink stuk id onder water gezet. Het als gevolg van de langdurige snval wassende water van de Maas sloeg een gat van dertig ter in de dijk. Het vee in de ondergelopen weilanden was ir alle zekerheid maandag al weggehaald. gat is gistermiddag gedicht. Een later kon een tweede dijkdoor- iak net op tijd worden voorkomen, t het storten van een grote hoe- Iheid grind werd verhinderd dat er een gat ontstond in de dijk langs Lateraal-kanaal tussen Linne en gden. de dijkdoorbraak bij Heel werden patiënten van Huize St. Anna, r ongeveer 750 zwakzinnigen wor- verpleegd, overgebracht naar ho- gelegen paviljoens. In het kinder- uis Bethlehem werden maatrege- getroffen voor een eventuele eva- Ue. het dichten van de dijk zijn 150 itairen uit een kazerne in Roer- nel ingezet. Ook de brandweer uit srmond en Rijkswaterstaat waren lulpzaam bij het herstelwerk. Bij aar zijn zo'n 250 mensen in touw 'eest. De dijk is vannacht bewaakt ir ruim honderd militairen uit een lerne in Venlo. een onderzoek dat zal worden fsteld naar de dijkdoorbraak zal fden nagegaan of een ontginnings- atschappij uit Nijmegen, die on- gs in de nabijheid van de dijk kzaamheden heeft verricht, zich laan de afspraken heeft gehouden, ids gisteren begint ook het noor van Limburg rekening te houden [OLLE (ANP) De politie heeft f> 44-jarige man uit Wezep aange ven wegens een grote serie win- in de afgelopen jaren, [man was onder meer actief in zijn Epe en Apeldoorn. Veel P wat hij wegnam verkocht hij Pr maar toch vond de politie in P huis een grote partij gestolen Weren zoals geluidsapparatuur, Pera's en kleding. pELO (ANP) De rechtbank *tt de 32-jarige A. M. W. uit Almelo Pr het beroven van 37 Chinese res- uranthouders uit alle delen van het pd veroordeeld tot een gevangenis- laf van twee Jaar en drie maanden. els was 2.5 jaar. W. heeft in jaar 360.000 gulden bij war gestolen met de hoge waterstand van de Maas, die al eerder het zuiden en midden van die provincie beheerste. Pontve ren zijn uit de vaart genomen en boeren hebben hun vee uit de weilan den gehaald. Brandweer en politie moesten bij dat laatste de helpende hand bieden. In Maastricht heeft de wateroverlast tot nu toe aanzienlijke schade aange richt. Mogelijk loopt die in de miljoe nen guldens. Volgens de Maastrichtse gemeentepolitie werd maandag avond de voorlopig hoogste water stand bereikt Het wassende Maaswater heeft een snelle afvoer van de 800 kubieke me ter cyanidehoudende grond uit de uiterwaarden in het Noordbrabantse Empel (gemeente Den Bosch) nood zakelijk gemaakt. Aanvankelijk zou het zand pas op een later tijdstip worden weggehaald. DEN HAAO (ANP) De Turkse fascistische organisatie „Grijze Wolven" moet in ons land worden verboden. De Nederlandse regering Is op dit punt veel te passief, de onrust over de Turken In Nederland groeit. Steeds meer van hen lopen al uit voorzorg met een pistool op zak. Als de onrust ontaardt tot chaos en terrorisme onder de Turken, is de Nederlandse regering daarvoor verantwoordelijk. Roeien in de regen. Prinses Margriet en haar gezin zijn met vakantie in Oostenrijk. Naast de prinses sit prins Floris. BRUSSEL (ANP) De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van der Klaauw, heeft zich gisteren in Brussel het recht voorbehouden een Nederlandse kandidaat te noe men voor de functie van secretaris generaal van de Europese minister raad. Maar de kans dat een Nederlan der die hoge ambtelijke baan werke lijk krijgt, lijkt gering. Van der Klaauw zei tenminste dat hij nog niemand op het oog had. In septem ber moet het besluit vallen. Voorlopig lijkt de Deense topambtenaar Er- boell de grootste kanshebber te zijn. Het zal niet de eerste keer zijn dat Nederland opnieuw geen kandidaat levert voor posten op Europees ni veau. Al eerder namelijk was Neder land niet in staat iemand naar voren te schuiven voor de post van voorzit ter van de Europese ministerraad. In Nederlandse Europese kringen in Brussel wijst men er echter op dat de Nederlandse regering vrijwel steeds als er een hoge post vrijkomt veel te laat is met het stellen van een kandi datuur van een Nederlander of dit zelfs geheel verzuimt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Aarden- ne (economische zaken) wil de tarie ven verlagen, die notarissen in reke ning brengen bij de overdracht van onroerend goed. De Koninklijke no tariële broederschap spreekt, bij monde van voorzitter mr. Santen van een „onverstandige, ja zelfs verwer pelijke maatregel". Met Ingang van 1 augustus worden de tarieven van transport- en hypo- theekacten met zes procent verlaagd. „De minister vindt dat de notarissen te veel verdienen. Hij houdt er echter geen rekening mee, dat de inkomens al dalen doordat de handel In onroe rend goed sterk is teruggelopen. Die teruggang leidt ln feite tot de daling van inkomens, die de minister wenst. De minister heeft ons echter niet de tijd gegeven om dat met behulp van cijfers aan te tonenm",aldus mr. San ten. De broederschap hoopt de minis ter later dit jaar alsnog te overtuigen van diens ongelijk. „Juridische stap pen of protestmarsen hebben wij niet in petto", aldus mr. Santen. In de loop van deze week zal het ministerie van economische zaken de maatregel officieel bekend maken. ALMELO (ANP) De twintig-Jarige Turk 8. Demir uit Hengelo, die tot een groep Syrisch-orthodoxe christe nen behoort, heeft in een kort geding voor de president van de Almelose rechtbank de Nederlandse staat ge vraagd zijn uitzetting te voorkomen. Demir wil in Nederland de beslissing van de Raad van State afwachten op zijn verzoek om als vluchteling te worden toegelaten. Demir heeft destijds in de St. Janska thedraal in Den Bosch gezeten. Na deze bezetting heeft staatssecretaris Haars driehonderd gevallen van naar Nederland gevluchte Turken in hero verweging genomen. Daarbij kwam ze tot 42 afwijzingen. Bij deze afgewe zenen behoort Demir. Demirs raadsman mr J. Rhodlus zei dat zijn cliënt in Zuidoost-Turkije te lijden heeft gehad van vervolgingen door moslims. Aangezien de man ook geweigerd heeft de militaire dienst plicht te vervullen, zal hij volgens mr. Rhodius zeker gevangen genomen worden bij terugkeer naar Turkije. Landsadvocaat mr Th. Bouma zei dat het belangrijkste motief van Demir om in Nederland te blijven de dienst plicht is. Volgens hem is dat geen reden om iemand als vluchteling toe te laten. Uitspraak 30 juli. ALMELO (ANP) De president van de rechtbank in Almelo mr. H. J. J van den Biesen heeft gisteravond bij vonnis in kort geding beslist dat de in Almelo wonende Turk H. Qöl die tot de geloofsgemeenschap van de Ar meense christenen behoort, het land mag worden uitgezet Tijdens de behandeling van het kort geding tegen de Nederlandse Staat dat eerder op de dag diende had landsavocaat mr. H. Th. Bouma mee gedeeld dat er voor de Turk passage is geboekt ln een vliegtuig dat van daag naar Turkije vertrekt. Dit zei de voorzitter van de „Landelij ke vereniging van het volk uit Turkije in Nederland", Nlyazl Terzl, gisteren in Den Haag. Daar werd een dossier over de Grij ze Wolven gepubliceerd, waaruit vol gens Terzi blijkt dat de ongeveer vier honderd Grijze Wolven in ons land „progressieve" landgenoten intimide ren en met de dood bedreigen. Het dossier is ook gestuurd aan minister Wiegel. Het dossier verzet zich tegen de uit spraak van minister De Ruiter van justitie, die in november vorig jaar het bestaan van de Grijze Wolven ontkende. Volgens het dossier be staan ze wel. zij het illegaal en onder de naam „idealistische nationalisti sche Turkse arbeiders verenigingen". Ze zijn in ieder geval lid van de Fas cistische Turkese Nationale aktle- partij. Deze partij is verantwoorde lijk voor honderden moorden in Tur kije, aldus de twintigjarige Omer Tanlak, die vertelde dat hij vier Jaar actief lid is geweest van de partij. De praktijken van deze partij worden volgens hem betaald uit de opbreng sten van seksclubs, gokhuizen en de handel ln heroïne. Omer Tanlak zegt van 1975 tot 1979 hoofd van een „discipiineraad" te zijn UTRECHT (ANP) De gemeente Utrecht gaat alfabetiseringscursus sen geven in wijken, waar veel buiten landers wonen. Het protest is bedoeld om buitenlanders van zestien Jaar en ouder te leren, zich op een redelijke manier met het Nederlands te red den. Het accent zal liggen op spreken en verstaan, en niet op lezen en schrijven. Ten behoeve van de cursussen wor den op korte termijn twee cursuslei ders aangetrokken, die voorlopig door de gemeente zullen worden be taald. De alfabetisering van in Utrecht wonende buitenlanders is een eerste activiteit van het „educa tief centrum voor buitenlanders". Dat centrum bestaat overigens nog niet officieel: voor de oprichting zijn subsidie-aanvragen bij een aantal mi nisters ingediend. geweest. Dit orgaan moest erop toe zien dat niemand uit de organisatie stapte. Degenen die dat wel hebben gedaan, zijn volgens Tanlak gedood, gemarteld of „spoorloos verdwenen". Volgens hem heeft de partij 150 actie ve moordenaars in dienst, maar de Turkse regering zou niet tegen haar praktijken optreden. DEN HAAO (ANP) De rechtbank heeft de 52-Jarige mevrouw R. A. uit Den Haag en haar evenoude zwager H. van D. uit Rijswijk wegens het uitlokken van en medeplichtigheid' aan corruptie veroordeeld tot gevan genisstraffen van 6,5 maand, waar van vier voorwaardelijk. De verdachten traden óp als tussen personen bij het omkopen van een Rijswijkse politiebeambte, die in ruil voor enkele honderden guldens tijde lijk verblijfsvergunningen afgaf voor illegaal in ons land verblijvende bui tenlanders. Tegen hen was acht maanden geëist, waarvan drie voor waardelijk. De ln Indonesië geboren mevrouw A. nam sinds 1977 paspoorten aan van illegale landgenoten met de belofte dat zij, tegen betaling van meestal 2500 gulden een stempel voor een verblijfsvergunning kon regelen. Het benodigde bedrag moest in het pas poort worden gestopt. Na zich een deel van het smeergeld te hebben toegeëigend gaf zij de pas poorten door aan haar zwager, die als administratieve kracht werkzaam was bij de directie vreemdelingenza ken van het ministerie van Justitie. Deze stak ook een deel van het geld in eigen zak en speelde de passen door naar een ambtenaar van de vreemde lingendienst van de Rijswijkse po litie. De politiebeambte voorzag de identi teitspapieren van een stempel en zijn handtekening. Datgene wat nog over was van de 2500 gulden aanvaardde hij als beloning voor de bewezen dien sten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9