Onder tien huizen in Stolwijk gif weer kan boeren redden [ijverheid gaat leer investeren De ooievaar wordt steeds schaarser Nerveuze spanningen Valdispert 'Dag van het Paard' op renbaan Duindigt WEG IN EIGEN LAND vreest rampzalige ontwikkeling langs grote rivieren 15 j Piloot komt om bij neerstorten ran straaljager Kippenhouders zijn actiegroep een slag voor daar blijft'n mens gezond bij! Lodewijk Meeter wint achtste race bij skütsjesilen Toren bezet tegen plan kerncentrales Onderzoek naar doodsoorzaak in het bekende Oudewaterse nest jJJÉNSDAG 23 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Op de renbaan Duindigt (bij Den Haag/Wassenaar wordt vandaag voor de veertiende keer de ..Dag van het Paard" gehouden met vele ..aangespannen" nummers, zoals een demonstratie met vierspan nen en vijfspannen Een hoogte punt wordt ongetwijfeld, aldus de organisatoren, het concours 2- spannen Friezen, waaraan tien combinaties zullen deelnemen Het nummer wordt uitgevoerd met de originele Friese sjezen met een bemanning, gestoken in kle derdracht. Ook trekpaarden zullen op Duin digt een eigen show verzorgen met zeventien aanspanningen, terwijl het rassendefilé centraal zal staan, waarvoor alle in Nederland gevestigde stamboeken een af vaardiging sturen van één hengst en drie merries. Als bijzonderheid is in het pro gramma het nummer ..Sprint van mens tegen Paard" opgenomen over vijftig meter. Een aantal atle ten heeft deze uitdaging aan vaard. maar in Duitsland bleek dat over deze afstand vele paar den sneller waren dan de mens Vooral de pony-paarden blonken hierin uit. En natuurlijk wordt er op deze dag ook „gedraafd" en „gerend", respectievelijk om de Baron van Heemstra-beker (2600 mi en de Engelse Volbloed-prijs (3200 m). De- „Dag van het Paard" begint om 13.00 uur. In Veere wordt vandaag een Vis serijdag gehouden met nettenboe ten en modelscheepsbouw op de kaai. terwijl er gelegenheid is in de stadshaven een vissersboot te be zoeken. Hongerigen kunnen smul len van verse vis en gekookte mos selen en daarna 's avonds in het verenigingsgebouw een film bekij ken over visvangst en schelpdie rencultuur. Hellendoorn heeft de manifesta tie „Landbouw 80 presenteert", waarop van 9.30 tot 17.30 uur alle facetten van het hedendaagse boerenbedrijf worden getoond. Dieren, produkten. mensen en ma chines Plaats: Hofmansweide. En s avonds om niet te vergeten een boerenbal in „De Delle" In Steenwijk is er de hele dag een braderie met touwtrekken, een disco-show. simultaan-dammen. paalzitten en touwklimmen. Dit alles in het kader van de Midweek feesten Tot eind augustus kan in het ge meentehuis van De Lier het werk worden bewonderd van tien ama teurs. Er zijn olieverfschilderijen, gouaches, aquarellen, pentekenin gen. wandkleden en achterglas schilderijen te zien Gedurende de kantooruren is de tentoonstelling gratis toegankelijk Wie meer van de natuur houdt kan in de Flevohof terecht, waar een gp-oot assortiment van nieuwe le lies de komende weken staat te pronken. Bloemsierkunstenaar F. Hulsken uit Bussum heeft voor een passend arrangement gezorgd en het geheel staat in het teken van Nederlandse klederdrachten. De stoffen die in de Stolwijkse wijk gevonden zijn, zijn: benzeen, tolueen en xyleen. Een zogenaamd snuffelon- derzoek van een Wagenings bodemin stituut zal deze week de precieze om vang van de verontreiniging moeten vaststellen, aldus een woordvoerder van de gemeente Stolwijk. Een drink- wateronderzoek heeft nog geen spo ren van verontreiniging opgeleverd. In de wijk waarom het gaat. Zwaluw hof. staan tien woningen. De grond is bouwrijp gemaakt onder meer door stortingen in maart 1971 van het Rot terdamse bedrijf Wijnstekers. De werkgroep „Schoner Krimpener- waard" attendeerde de gemeente Stolwijk daarop, nadat bekend was geworden dat Wijnstekers ook be trokken was geweest bij stortingen in Lekkerkerk-west. Dit bedrijf trok zich in 1971 terug voor verdere stortingen in Stolwijk, nadat de gemeente lopende de hin derwetprocedure de voorwaarden daarvoor had aangescherpt. De wijk Stolwijk-Oost. waar enkele tientallen woningen staan, is nu met stortingen op de traditionele wijze (zand en der gelijke) bouwrijp gemaakt. „Daar mogen we nu erg blij om zijn." aldus de woordvoerder in Stolwijk De gemeente gelooft niet dat er spra ke kan zijn van een nieuw „Lekker- kerk": het gaat hier maar om een gering aantal woningen, de lucht in de kruipruimten onder de woningen is niet verontreinigd en de waterlei ding- en gasbuizen zijn evenmin aan getast. Utrechts comité grendelt speeltuin af STOLWIJK/UTRECHT (ANP) Onder een bungalowpark in" de Zuidhollandse plaats Stolwijk in de Krimpenerwaard zijn in het grondwater giftige stoffen aangetroffen. In het Utrecht se Gifkomitee verenigde wijkcomités hebben gisteren de hekken van een speeltuin in het eveneens verontreinigde Griftpark met kettingen afgesloten. In h?t Utrechtse Griftpark zijn de giftige stoffen ben2een, fenol, nafta-, leen en tolueen, aangetroffen, afkom stig van de voormalige gasfabriek en. een drukkerij In de afgelopen twee- maanden zijn 108 bodem- en water monsters onderzocht op de aanwezig heid van de giftige stoffen en de tot nu toe bekende resultaten van dat onderzoek heeft de gemeente Utrecht- voor advies gestuurd naar de inspec- ,- tie volksgezondheid. Maar die ziet voorlopig nog geen aanleiding tot het nemen van maatregelen. De wijkcomités uit de omgeving van het park willen echter dat er snel maatregelen worden getroffen. De sluiting van het hele park is voor de comités te kostbaar, maar volgens een woordvoerder hebben zij met de afsluiting van de speeltuin al vast iets willen doen. Kinderen die gisteren tevergeefs naar de speeltuin kwamen, kregen een stencil mee voor hun ou- ders, waarin de zaak nog eens uit de doeken werd gedaan. „Dat heeft de muzieklerares ge daan het minimale aantal van vijf wilde broedparen. Opvallend is dat buiten de bekende nes ten zoals in Oudewater en Schoonrewoerd sinds enkele jaren ook een paartje broedt midden in de reigerkolonie bij Voorschoten. De achteruitgang van de ooie vaar is te wijten aan meerdere oorzaken. Een van de belang rijkste is de intensivering van de landbouw, waardoor de voor de ooievaar geschikte leefwerelden verdwenen. De ooievaar, die onder meer mui zen. kikkers, mollen en wor men eet, zag zijn voedselaan bod ook dalen door het ge bruik van bestrijdingsmidde len. Verder eiste het toene mend aantal hoogspannings leidingen een hoge tol onder ooievaars, die op weg naar hun winterkwartier in Afrika ook nog worden geconfron teerd met een steeds meer aantal Jagers. Ringen In sommige streken van Afri ka hadden de jagers het voor- een onzer verslaggevers Ongeveer twee- veehouders in Urn- Gelderland en Overijs- moeten ten gevolge van de een flinke scha- st incasseren. Volgens Ir. f*'uteijn, voorzitter van het bouwschap, wordt de and voor een aantal boe- werkelijk rampzalig, als t weer veel gaat regenen. vreest ook dat tal van boeren dan deel van hun veestapel moeten rkopen. Bestuurders van het land- iwschap en van de boeren-organi- ies hebben gisteren aan de drie incies een werkbezoek gebracht, it er uit het rivierengebied veel otrustende signalen waren ont- zitter J. D. Leeuwma van de Gro ninger Maatschappij van landbouw heeft gisteren in het noorden de toe stand verkend. Hij denkt dat de Gro ninger boer een regenschade zal heb ben van tien- tot honderdduizend gul den. In deze provincie gaat het vooral om de suikerbieten- en aardappelen oogst, die ernstig worden bedreigd. De boeren langs de Maas, Rijn, Waal en IJssel die hun vee uit de weilanden hebben moeten halen, lijden volgens de voorzitter van het Landbouw schap een dubbele strop. De dieren moeten worden bijgevoerd, zodat de voor de winter bedoelde „kuil" moet worden aangesproken, en de melk- produktie loopt terug, in bepaalde gevallen wel met 25 procent. Een boer die bijvoorbeeld zestig koeien heeft lijdt zo een schade van enkele hon derden guldens per dag. Steun Indien de weersverbetering van giste ren aanhoudt, dan zullen de boeren het volgens Luteijn wel redden, maar de schade blijft desondanks aanzien lijk. Het Landbouwschap speelt met de gedachte een beroep op de over heid te doen als de situatie voor de boeren al te ongunstig wordt. De steun zou dan individueel kunnen worden aangevraagd, maar eventueel ook per gebied. In het dagelijks be stuur van het Landbouwschap wor den overigens al stemmen gehoord dat er nu al niet meer kan worden gesproken van een normaal bedrijfs risico. Behalve voor de veehouderij ziet het er donker uit voor de akkerbouw, de tuinderij en de sierteelt. Grote hoe veelheden mais dreigen verloren te gaan, maar ook hele velden met aard appelen, groenten, fruit en bloemen liggen te rotten in het water. In noord-Limburg staat op veel plaatsen het water vijftig centimeter hoog in de kassen van de tuinders. Vooral de komkommers hebben veel te lijden omdat de wortels van de planten zijn verrot. Consument „De consument zal er weinig van mer ken wat de prijsontwikkeling be treft". aldus Luteijn, die denkt dat de toestand voor een aantal boeren werkelijk rampzalig zal worden als het weer niet blijft zoals het gisteren was. „Onze grootste zorg is nog, dat er straks onvoldoende ruwvoer voor het vee zal zijn." Overal langs de rivieren zijn de pro blemen groot, maar speciaal voor Limburg komt er nog bij dat daar, als het water gaat zakken, een laag slib achterblijft. Het vee heeft dan buiten weinig te consumeren. Tijdens de rondtocht door de drie provincies is gisteren gebleken dat in gebieden waar de ruilverkaveling is doorgevoerd de problemen wat min der groot waren dan elders. EK HAAG (ANP) In de nijverheid jaar beduidend meer worden jffiwsteerd in vaste activa (gebou- re.",,lachines en dergelijke) dan in löe bedrijfstakken industrie en 1979. IILZE-RIJEN (ANP) Op de vlieg- asis Gilze-Rijen is gistermiddag Drt een uur een NF-5A-straaljager in de koninklijke luchtmacht neer- tstort. De piloot. Hans Könings (30) tOldenzaal, de enige inzittende van t toestel, kwam daarbij om het ren. De straaljager is bij het begin in de startbaan na het maken van n looping op de basis Gilze-Rijen ergestort. Het toestel nam niet deel in de oefening waaraan ondermeer ik het F-16 testteam op dit moment eedoet. e verongelukte straaljager was af- Dmstig van de vliegbasis Twente. BARNEVELD (ANP) Pluim veehouders hebben dinsdag morgen een stokje gestoken voor een demonstratieve actie van „Lekker Dier." Als onder deel van de actie „Trap je rot voor een batterij verbod" wil den actievoerders een krans leggen bij een beeldje van een kip in het centrum van Barne- veld. Pluimveehouders waren .Lekker Dier" evenwel voor: zij hadden de kip gekooid in de vorm van een batterij, waar door „Lekker Dier" genood zaakt was de krans op eerbiedi ge afstand van de kip te plaat sen. Naast het beeld hadden de pluimveehouders verder een immense Barneveldse kip met erekransen opgesteld met de tekst „Hier sta ik dan als trots van de boerderij, groot gewor den op de legbatterij". De ge kooide kip droeg de leus „Ik wil geen krans maar een kans". ..Lekker Dier" zet zich onder meer in voor het welzijn van de kip. De actiegroep wil de batte rijen uitbannen, zodat de kip weer vrij kan rondlopen. „Dat is prachtig, maar kunnen de actievoerders dan niet begrij pen dat niet alle kippen in een boomgaard gehouden kunnen worden. Mensen kunnen zich aanpassen aan gewijzigde om standigheden, dieren bezitten eveneens de mogelijkheid om zich aan te passen. Wie daar van doordrongen wil raken moet zelf maar eens op een pluim veebedrijf komen wer ken". liet een woordvoerder 'ou de intensieve veehouderij Barneveld weten delfstoffenwinning voorzien een stij ging van achttien procent, bij de nutsbedrijven wordt gerekend op een stijging van 22 procent. In 1979 werd alleen door de bedrijfstak industrie meer geld gestoken in vaste activa. De bedrijfstakken delfstoffenwin ning en bouwnijverheid gaven een afname te zien vergeleken met 1978, terwijl de nutsbedrijven evenveel in vesteerden. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde investe- ringsgegevens voor de nijverheid over de jaren 1979,1980 en 1981 blijkt, dat de industrie in 1979 voor 7,9 mil jard gulden investeerde, 2,1 procent meer dan in het jaar daarvoor. Voor 1980 wordt in de industrie een duide lijke toename verwacht: met achttien procent tot 9,3 miljard. Die stijging kan volgens het CBS voor een belang rijk deel worden toegeschreven aan de verwachte toename aan investe ringen in de aardolie-industrie van 0,8 miljard gulden. TILBURG (ANP) - Nederlands grootste kermis, van afgelopen zater dag tot en met morgen in Tilburg, is door het zeer slechte weer voor de meeste exploitanten uitgelopen op een financieel debflcle. Vooral de ex ploitanten van de grote onoverdekte attracties zullen de staangelden in totaal anderhalf miljoen gulden de komende dagen niet meer kunnen terugverdienen, zo menen zij. Voorzitter Luteijn van het Landbouwschap, in Hasselt in gesprek met de landbouwer Koers (links), die door de nattigheid zijn 110 koeien en honderd stuks jongvee op stal heeft staan. ADVERTENTIE Egmond aan Zee: waar maandag de golven over het strand spoel den en grote schade aanrichtten, daar zaten gisteren duizenden mensen van de zon te genieten. Van een onzer verslaggevers WOUDSEND Lodewijk Meeter, de schipper van het skütsje uit Huizum. heeft gisteren op het Heegermeer bij Woudsend de achtste wedstrijd van het skütsjesilen gewonnen. Meeter. die dit jaar nog weinig heeft laten zien, finishte met een flinke voor sprong op de skütsjes van Lemmer. Heerenveen en Langweer, die binnen een paar seconden over de eindstreep kwamen. Daarna volgden Sneek, Grouw. en de Zuidwesthoek. In de algemene rangschikking is de span ning toegenomen: na aftrek van het slechtste resultaat leidt Lammert Zwaga uit Langweer (10,8 punten) voor Jan van Akker uit Sneek (11,9). Joop Mink uit Grouw (15) en Lode wijk Meeter (16.9). De centrale commissie voor het skütsjesilen (SKS) die jaarlijks het Friese zeilfestijn organiseert, bestond gisteren 35 jaar. Amper twee maan den na de bevrijding in 1945 werd deze opgericht en deden twintig skütsjes mee aan de allereerste zeil wedstrijden. Zes jaar later waren er nog maar drie skütsjes in de strijd. Sinds een aantal jaren bestaat de skütsjevloot uit veertien oude zeil jachten. Vandaag en morgen wordt het sküts jesilen voortgezet op het IJsselmeer bij Lemmer (14 uur), vrijdag is de slotwedstrijd op het Sneekermeer bij Sneek. EMMELOORD (ANP) Leden van de actiegroep „Zon" (zuinig op de Noordoostpolder) hebben gisteroch tend de watertoren van Emmeloord bezet uit protest tegen het voorne men van de regering om twee kern centrales in de Noordoostpolder neer te zetten. 'Toeristen die zomers de toren plegen te beklimmen konden er niet meer op. De actievoerders het zijn er waarschijnlijk elf hebben gezegd dat de drinkwatervoorziening van de polder door hun actie niet in gevaar komt. Er hangen nu spandoeken met anti kernenergie-leuzen aan de toren. In Emmeloord zijn pamfletten met soortgelijke teksten uitgedeeld. EETHEN (ANP) Een verkeersonge val in de Noordbrabantse gemeente Eethen heeft gistermiddag het leven gekost aan twee inwoners van Wijk en Aalburg. De 50-jarige 8. A. Duister uit die plaats verleende op een krui sing met zijn auto geen voorrang aan een andere personenwagen. Hij over leed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Zijn passagier, de 49-jarige A. van Vliet, overleed op weg naar een ziekenhuis. De bestuurder van de an dere auto raakte licht gewond. door Hans Schmit OUDEWATER De jonge ooievaar die vorige week dood op het bekende ooivaarsnest op het stadhuis van Oudewater is aangetroffen, is door een natuurlijke oorzaak om het leven gekomen. Het Centraal diergeneeskundig instituut in Doom heeft echter nog niet de doodsoorzaak kunnen vaststellen van het volwassen mannetje dat eveneens op het nest werd gevonden. Het kadaver van de vader is gisteren voor verder onder zoek naar Rotterdam ge stuurd, omdat er mogelijk sprake van vergiftiging is. Volgens drs. Th. Smit van het instituut heeft het volwassen mannetje een week of twee dood op het nest gelegen. In de slokdarm werden de resten van een mol gevonden, waar uit blijkt dat de ooievaar nog kort voor zijn dood heeft gege ten. In Rotterdam wordt on derzocht of de mol vergiftigd is geweest Dood Op het nest in Oudewater, dat reeds voorkomt op een schil derij van Dirck Stoop uit 1656. werden dit jaar drie jonge ooi evaars geboren. Vorige week werd duidelijk dat er iets mis was en bij een inspectie van het nest werden het dode mannetje, een dood jong en nog één levend jong aange troffen. Het derde jong was kennelijk al eerder overleden en het nest uitgewerkt. Het nest in Oudewater wordt mo menteel nog bewoond door de moeder en het ene jong; beide vogels maken het goed. De dood van een volwassen en twee jonge ooievaars bete kent een gevoelig verlies voor de zeer zorgelijke stand van de ooievaar in Nederland. Sinds het begin van de jaren zeventig broeden nog maar vijf tot elf paar wilde ooie vaars in ons land. Dit jaar zijn er nog slechts vijf wilde paren. In vroeger eeuwen was de ooi evaar met zijn opvallende zwart-witte verenkleed en ro de poten en snavel een veel geziene verschijning. Hij broedde niet alleen in bomen, maar zocht ook de nabijheid van de mens op, die de ooie vaar beschouwde als een toonbeeld van ouderliefde. Achteruitgang In de zeventiende en achttien de eeuw (de mens stelde toen al palen, daken en schoorste nen als nestgelegenheid ter beschikking) moet de ooie vaar talrijk zijn geweest, maar pas aan het begin van deze eeuw werd begonnen met het Het nest in Oudewater toen er nog geen moeilijkheden waren. tellen van de nesten. Toen had echter al, in het midden van de vorige eeuw. een sterke achteruitgang plaatsge vonden. In 1913 werden vijfhonderd nesten geteld; kort voor het begin van de Tweede Wereld oorlog waren nog 312 nesten bewoond. Na de oorlog zette de afname zich sterk door. tot al gemunt op geringde vogels van de ringen werden amulet ten en dergelijke gemaakt. Om die reden is jaren geleden het ringen van ooievaars ge staakt. Sinds kort echter worden er weer ooievaars geringd om enig inzicht te kunnen krijgen in het effect van de helpende hand die Vogelbescherming de ooievaars biedt. Die steun bestaat uit het ooievaarsdorp Het Liesveld in Groot Am- mers, waar zoveel mogelijk ooievaars worden gefokt. Het is de bedoeling dat deze ge fokte ooievaars in buitensta tions worden ondergebracht en dat de jongen die in een buitenstation worden gebo ren, vrij kunnen opgroeien. Momenteel zijn deze buiten stations in Herwijnen en in het Friese Eernewoude. In de afgelopen jaren hebben reeds enkele gemengde paren van een wilde en een gefokte ooie vaar gebroed (drie in 1978 en twee in 1979). Vogelbescher ming hoopt op deze wijze de ooievaar als broedvogel voor Nederland te kunnen be houden. ADVERTENTIE rusteloosheid, examenvrees. Ook u kunt kalmer leven met een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3