Buti en Boesak boos op Nederlandse delegatie Niet in een bunker, maar in een bungalow Trouw Twee geloven op één kussen Kerkbouwactie in Oost-Duitsland Conferenties Weer een proefschrift over J. J. van Oosterzee Samen op Weg? brochure van geref. bond VANDAAG VOORBUGANGEB WOENSDAG 23 JULI 1980 KERK TROUW/KWARTET door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De gereformeerde synodepraeses ds. A. C. Hofland en zijn voorganger dr. A. Kruyswijk hebben zich met uitlatingen in een Zuidafrikaans blad de woede op de hals gehaald van de zwarte gereformeerde predikanten Sam Buti en Alan Boesak in Zuid-Afrika. Hofland en Kruyswijk, die in Nimes de gereformeerde oecumenische sy node (GOS) bijwonen, hadden tegen over het blad commentaar gegeven op het wegblijven van Buti van de GOS. Buti en Boesak hebben daarop nu gereageerd, dat de Nederlandse gereformeerden blijkbaar de zwarte gereformeerden niet serieus willen nemen in hun strijd tegen de apart heid De Nederlanders zijn slap te genover de blanke NG kerk en in de grond van de zaak bang voor die kerk. Aldus Buti en Boesak De beide Nederlanders waren geïnter viewd nadat bekend geworden was. dat Buti niet op de GOS zou komen, omdat hij niet meer op internationale conferenties aan één tafel met verte genwoordigers van de blanke NG kerk wil zitten. De Nederlanders zei den het jammer te vinden, dat Buti de spanningen tussen de blanke en de drie zwarte NG kerken „uitbuit" ten koste van een wereldconferentie. Hofland vond Buti's afwezigheid ..een beetje teleurstellend" en Kruys wijk was het eens met ds. Lebone (de voorzitter van de kerk waarvan Buti scriba is, en die wel naar Nimes is gekomen), dat Buti's brief in Nimes niet aan de orde zou kunnen komen. Kruyswijk kon zich ook niet vinden in Buti's opvatting, dat de kerken buiten Zuid-Afrika niet meer moeten willen praten met de blanke NG kerk. totdat deze de apartheid zou afwij zen. „Dat is de oecumene niet," zei Kruyswijk. Diepe meningsverschillen betekenen niet, dat men niet meer met elkaar mag praten. Zwijgen Buti ..Als ik vrede wilde, had ik moe ten blijven zwijgen over de kardinale kwesties voor mij en mijn kerk. En hoe kon ik dat rechtvaardigen tegen over mijn eigen mensen? Wij zijn op GOS-conferenties geweest in Grand Rapids, Lunteren, Sydney. Kaapstad en in Potchefstroom met de blanke NG kerk. Wat heeft het al die jaren geholpen? Hadden we nu weer voor Ds. A. C. Hofland de zesde maal moeten gaan praten over gemengde huwelijken en ge mengde kerkdiensten, zolang de blanke kerk heel duidelijk niet van zins is, haar steun aan de apartheid te staken?" Buti wil. dat de GOS radicaal breekt met de blanke NG kerk. „Ze moeten te horen krijgen: jullie ethiek is scheef, al zijn jullie in de leer mis schien nog zo zuiver. Net zoals jullie met de gereformeerden in Nederland braken vanwege de leer. Om redenen van theologie en praktische gerech tigheid moeten die banden verbroken of opgeschort worden." Mensenlevens De Nederlandse gereformeerden wek ken volgens Buti de indruk, dat zij weer bij de blanke Zuidafrikanen in de gunst willen komen, ten koste van de zwarten Rome wil priesters eerlijker verdelen VATICAANSTAD Door het Vati- caan is gisteren een document vrijge geven waarin opgeroepen wordt om priesters en geld evenwichtiger te verdelen. De r.-k. bisschoppen moe ten commissies in het leven roepen die hiervoor plannen uitwerken, al dus het schrijven van de congregatie voor de clerus Volgens het document woont in Euro pa en Noord-Amerika nog niet de helft van het aantal rooms-katholie- ken. maar is daar ongeveer driekwart van het totaal aantal priesters werk zaam. In Latijns-Amerika en c!e Filip pijnen woont ongeveer eenzelfde aan tal rooms-katholieken, maar zij heb ben slechts een zesde van het aantal waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidee Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredatteur Jenze Tamminga Directeur »ng. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 REGIO nOTTERDAM/OORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westbiaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lel 070-468864 (uitsluitend voor Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en beiorgmg Postbus 3 8000 AA Zwolle iel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen. Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per |aar 201.60 Advertentietarieven pp aanvraag Tpletomsche abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef. 020- 913456 Opgave mmi-adverlenties tel 020-936868 of schriftelijk aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend serial- lelijk aan onze Amsterdamse adressen priesters tot hun beschikking. Wat de financiële middelen betreft is de ver deling niet rooskleuriger. In sommige bisdommen zou 20'n overvloed aan priesters zijn dat die met hun tijd geen raad weten, terwijl elders de priesters overbèlast zijn en de voortgang van het werk ernstig in gevaar zou zijn. Het document wijst erop dat veel landen weliswaar gele den hebben van een scherpe terugval in het aantal priesters, maar dat de laatste tijd het aantal seminaristen weer duidelijk stijgt. De richtlijnen van het Vaticaan ge ven een aantal praktische suggesties voor priesters die bereid zijn tijdelijk in de noodlijdende gebieden te werken. Dr. Alan Boesak Alan Boesak zei mij gisteren dat hij al lang de indruk heeft, dat de toon aangevende instanties in de gerefor meerde kerken in Nederland de zwar te kerken niet serieus nemen. „De laatste vier, vijf jaar hebben wij de Nederlanders keer op keer duidelijk gemaakt, dat het voor ons maar niet om een politiek geschilpunt gaat, maar dat apartheid voor ons een zaak is van leven of dood. een fundamente le levenshouding, het lijden van een volk, verschrikking en terreur. Apart heid vraagt mensenlevens, zoals pas weer de moord op schoolkinderen in Elsiesrivier bij Kaapstad. En dat blijft de blanke NG kerk verdedigen met bijbelteksten." ..De oecumene, waarvan dr. Kruys wijk spreekt, betekent niet, dat je je kerkopvatting in de praktijk maar zo ruim moet maken, dat op het laatst iedereen met zijn ketterij erin past. En de steun van de blanke kerk aan de apartheid is ketterij." „Het lijkt erop. dat de Nederlandse kerk liever wil, dat de blanke NG kerk met héór kapt, dan dat zij zelf de moed heeft op zo'n fundamentele zaak met de NG kerk te breken." Boesak waarschuwde, dat als de GOS de brief van Buti niet In behan deling neemt, zij eens te meer ge toond heeft onwillig te zijn om funda menteel over de problemen van Zuid- Afrika te praten. Misplaatst Brazilië maakt wet tegen buitenlandse missionarissen BELEM (Brazilië) In Brazilië staat een nieuwe vreemdelingenwet op sta pel die inhoudt dat alleen buitenlan ders die het land economisch vooruit helpen voor een permanente ver blijfsvergunning in aanmerking komen. Als de wet wordt aangenomen zou dit kunnen betekenen dat honderden buitenlandse religieuzen Brazilië zou den moeten verlaten. Zij werken als missionarissen en zijn afkomstig uit vooral Italië, Spanje, Frankrijk en Nederland. Hun arbeid wordt door de regering niet gezien als een bijdrage aan de economische ontwikkeling zoals die de regering voor ogen staat. BERLIJN (EPD) Een kerkbouwac tie van de protestantse kerken in OostrDuitsland heeft 2,5 miljoen gul den opgebracht Het geld is nodig voor de bouw van kerken en gemeen tecentra in nieuwe steden en stads delen. De Oostduitse bond van" kerken heeft bekendgemaakt, dat alle tien projec ten van de eerste ronde van het nieuwbouwprogramma, dat in 1976 door de staat in het vooruitzicht ge steld werd. goedgekeurd zijn. Ook een volgende projectenlijst van de tweede ronde is in principe door het Oostduitse kabinet geaccepteerd. De kerken hoeven de nieuwbouw maar voor dertig procent zelf te betalen. Victorie, ZoekJicht-toogdag o.l.v evang. J. Kits sr. Sprekers ds. W Harkema. ds J. P. van Roon, evang A. P. v.d. Sande, ds. H. G. Koekkoek, ds. J A. Malgo, ds. D. W. Veldkamp, zang van Gert en Hermien, zaterdag 30 augustus 10-17 uur, Expohal, Hil versum. Inl. tel. 03430-2332. Agressie in en tegen je, trainings dag voor vrouwen van Kerk en Vrede, zaterdag 6 september 10-19 uur. doopsgezinde kerk. Zwolle. Inl. tel. 030-763690. Tot zover onze correspondent Hennie Serfontein in Zuid-Afrika. In een eer ste reactie zei dr. Kruyswijk ons gis termiddag vanuit Nimes, dat hij het inderdaad betreurt, dat Buti is weg gebleven van de GOS, en dat terwijl hij in het bestuur zitting had en ook officieel door zijn eigen kerk als afge vaardigde was aangewezen. Dr. Kruyswijk acht het ook vanzelfspre kend, dat Buti's brief geen agenda punt van de GOS kan vormen. De verwijten aan het adres van de Nederlandse gereformeerden zijn vol gens hem misplaatst. Er is geen spra ke van, dat de Nederlandse gerefor meerden proberen weer bij de blan ken in Zuid-Afrika in de gunst te komen en dat zij de moed niet heb ben om met de NG kerk te breken. Dr. Kruyswijk: „De banden zijn al lang verbroken en men weet in Zuid- Afrika heel goed, dat wij nooit tot herstel van de band met de blanke NG kerk zullen overgaan zonder voorafgaande uitdrukkelijke instem ming van de zwarten." Op 5 juni promoveerde te Utrecht aan de rijksuni versiteit dr A. van Brum melen, hervormd predi kant te Huizen (N.H), een dissertatie over „Het praktisch-theologisch on derwijs van J. J. van Oos terzee." Promotor was prof. H. Jonker. Van Brum melen was niet de eerste die bij prof. Jonker op Van Oosterzee de doe- torsgraad behaalde. In 1974 leverde dr. T. F. J. Dreyer uit Zuid-Afrika, een proefschrift over Van Oosterzee „as homileet". Jnker heeft terecht de aandacht van zijn promo vendi op Van Oosterzee gevestigd. Er valt van de ze negentiende-eeuwer te leren, zeker op bet gebied van de praktische theo logie. Aldus dr. R. H. Bremmer, vrijgemaakt gerefor meerd predikant te En schede, ter inleiding op zijn bespreking van het proefschrift van dr. Van Brummelen, dat 201 pagi na's telt en uitsluitend verkrijgbaar is bij de au teur, Oranjeweeshuis- straat I, Huizen (N.H.) De prijs is, inclusief verzend kosten, 35 gulden. door dr. R. H. Bremmer Misschien vragen heel wat lezers zich af wie Van Oos terzee was. Dat was voor ker kelijk meelevenden en niet alleen voor hen in Nederland tussen 1850 en 1880 geen vraag. Vooral als kanselredenaar was hij be faamd. Maar laat ik iets over hem vertellen om de achter grond van dit proefschrift duidelijk te maken. Van Oosterzee begon als predikant in 1841 te Eemnes-Binnen, ging in 1843 naar Alkmaar en stond daar slechts dertien maanden. Hij preek te er afscheid met Johannes 4 vers 40b, over Jezus die slechts twee dagen in een stad der Samaritanen bleef. Zijn thema was tyerend: „de zegen eener kortstondige Evange liebediening". Van Alkmaar ging hij naar Rotter dam. Daar was hij geboren en geto gen. Vandaar een lntreepreek over Lucas 4 vers 16-22a, nu met het thema „Jezus' eerste Evangeliepre diking te Nazareth". De parallel is duidelijk. In die preek zegt hij dat hij het „Evangelie des levens" be diende „staande boven het graf van mijnen waardigen vader". We zijn in de negentiende eeuw! Kanselredenaar Te Rotterdam was Van Oosterzee tot 1863 en hij bracht er zijn dagen niet in ledigheid door. Naast de enorme opgang die hij als kanselre denaar maakte, catechiseerde hij jaarlijks meer dan vijfhonderd leer lingen. Hij gaf een wekelijkse Bij belcursus voor honderden belang stellenden en was actief in zieken en huisbezoek. Het is onbegrijpelijk dat hij daar naast nog kans zag een stroom van artikelen en boeken te publiceren. Van Brummelen gewaagt dan ook van zijn ijzeren discipline. Van Oos terzee wilde dolgraag hoogleraar worden en stak dat in correspon denties met zijn vrienden niet onder stoelen of banken. Telkens ging een benoeming aan hem voorbij tot hij in 1863 hoogleraar te Utrecht werd. Hij kreeg er o.a. de praktische theo logie te doceren. schip van Kuyper en de zijnen. Ook met zijn kinderen beleefde hij ver drietige toestanden. De Doleantie, die kort na zijn overlijden losbrak en de opbloei van de ethische theo logie brachten hem vrij snel In het theologische vergeetboek. Te meer is het daarom te waarderen dat dr Van Brummelen thans een studie schreef over Van Oosterzee's praktisch-theologische arbeid. Zijn Practische theologie" (1877) be hoort tot het beste wat hij schreef. Hij gaf het boek als ondertitel „Een handboek voor jeugdige godgeleer den": verrukkelijk die negentiende- eeuwse terminologie. Overzicht Het werd vertaald in het Duits, het Engels en het Deens. Van Brumme len geeft in zijn studie een zorgvul dig en zeer lezenswaard overzicht van de inhoud. Hij is geïnteresseerd in de principiële visie van Van Oos terzee op het ambt in de kerk, de theoretische grondslag dus van de praktische theologie. Je zou kunnen zeggen: waar moet volgens Van Oosterzee een dominee de inspiratie voor zijn werk van daan halen? Wat was zijn visie op de tijd en op de wereld waarin de dominee van toen zijn werk deed? Zijn antwoord is dat Van Oosterzee de predikant midden in de kerk zette, de kerk „als kweekschool voor het Godsrijk", een manier van uitdrukken waar we in honderd jaar enorm ver vandaan zijn gegroeid. We zouden vandaag zeggen: de pre dikant werkt bij Van Oosterzee vooral aan de basis en voor dat werken aan de basis op de kansel en in de catechisatiekamer, als liturg en als huisbezoeker geeft hij heel wat wenken die vandaag nog vruchtbaar zijn. Slaapmuts Het bezit van de zaak is soms zelfs bij professoren het einde van het vermaak. In Utrecht staat een slaapmuts op de Domtoren, schreef Van Oosterzee eens. Hij vond het er, anders dan in Rotterdam, maar „kerkhofachtig". Van Oosterzee was ijdel. In zijn openhartige autobiografie „Uit mijn levensboek" liet hij een deftig portret van zichzelf afdrukken met vier ridderordes. Maar wie zou met zo'n toeloop heel het leven door niet ijdel worden? oordeel dat we er vandaag nog onze winst mee kunnen doen. Ik ben het daarom goed met hem eens als hij schrijft „dat de oude pastoraaltheo- logie zich niet laat verdringen". De dominee moet pastor blijven en geen psycholoog of socioloog worden. Zinspelend op een term uit de mo derne planologie zegt Van Brumme len: de predikant moet pastor blij ven en zich niet in de hoek van de „actor" laten dringen, een leuke woordspeling. Inderdaad zijn er te genwoordig predikanten die menen niet meer aan bezoekwerk te moe ten doen. Dat heeft m.i. op de duur gevolgen niet alleen voor hun ge meenten maar ook voor hun pre ken. Van Oosterzee die van wanten wist als het om het preekwerk ging, nam toch in Rotterdam een dag in de week voor het wijkwerk. Positie wat de theologische plaatsbepaling van Van Oosterzee betreft, kan ik mij goed vinden in de kritiek van Van Brummelen op Maarten van Rhijn die ln 1940 in zijn „Gemeen schap en vereenzaming" een boei ende studie over Van Oosterzee schreef. Van Brummelen schrijft dat het oordeel van Van Rhijn „als zou Van Oosterzee een oud-liberaal gestemde theoloog zijn" hem te „ge chargeerd" voorkomt. Nu zegt Van Rhijn dat niet zó stel lig. Hij schrijft dat velen in Van Oosterzee „iets van den oud-libe raal gestemden theoloog meenen te moeten zien" en noemt dat terecht. Dat is voorzichtig gesteld. Maar ook zo doet hij geen recht aan Van Oos- terzee's theologische positie. Die heeft in het midden van de vorige eeuw de eerste hevige aanval van de moderne theologie opgevangen en heeft zijns ondanks, dat wel met Doedes het spit voor de ortho doxie afgebeten. Terecht schrijft Van Brummelen dan ook: „In den grond van zijn hart is Van Ooster zee veel meer gereformeerd en con fessioneel bepaald dan hijzelf wil toegeven". Het boek van Van Rhijn is naar mijn oordeel beslist zwak als het om Van Oósterzee's theologi sche positie gaat. Leerlingen Vergeetboek Zijn laatste jaren waren moeilijk. Hij raakte tussen de wal van de nieuwe ethische theologie en het J. J. van Oosterzee. Praktijk Hij viel niet in de fout, aldus Van Brummelen, zich te veel met de theorie bezig te houden, maar kwam ook tot de praktijk. „Hand grepen leren" noemt de auteur dat. Ik vind dat niet zo'n gelukkige term. Maar hij heeft gelijk in zijn Interessant is wat Van Brummelen schrijft over de leerlingen van Van Oosterzee. Die zijn te vinden zowel onder de dominees die met de Dole antie meegingen als onder hen die hervormd bleven. Tot de eersten behoren o.a. mannen als Geesink, J. C. 8ikkel, Wagenaar en B. van Schelven. Tot de laatsten b.v. Isafic van Dijk, Van der Flier, de cate cheet van koningin Wilhelmina, C. H. van Rhijn en de latere minister De Visser. De meesten hadden grote belang stelling voor sociale en politieke vraagstukken. Van Oosterzee heeft met zijn praktisch theologisch on derwijs predikanten gevormd, al dus de auteur van dit proefschrift, die niet in een bunker wilden wo nen, maar die een bungalow betrok ken het beeld is wat anachronis tisch met uitzicht naar alle kan ten. Ik vind dat een raak gezegde, ondanks het anachronisme, en zette het daarom als titel boven dit ar tikel. BERLIJN (EPD) De in Oost-Duitsland momen teel gepropageerde „ka meraadschap" van chris tenen en communisten in de politiek biedt bepaald nog geen basis voor een gelukkig huwelijk. Op deze manier heeft het blad van de Oostduitse communistische jongeren „Junge Welt" zijn lezers weer eens ernstig gewaar schuwd om toch niet te trouwen met een christe lijk iemand. De waarschuwing is teke nend voor de verwarring, die er in de DDR is over de koerswijziging van de partij, die kerk en christe nen op het ogenblik weer politiek positief waar deert. „Junge Welt", het blad van de Freie Deutsche Ju- gend (FDJ), behandelt in zijn vragenrubriek „On der vier ogen" de vraag, of tussen een atheïstisch marxist en een gelovig christen een huwelijk mo gelijk is als men van tevo ren afspreekt, „dat men elkaar wederzijds in zijn opvattingen accepteert". Begin er maar niet aan, is het advies van het blad, want belde wereldbe schouwingen staan zo lijnrecht tegenover el kaar, dat een huwelijk noodzakelijk moet leiden tot compromissen waar bij of de een of de ander of allebei hun geweten ge weld aan moeten doen. Het mag dan in de poli tiek waar wezen, dat christenen op grondslag van wederzijdse aanvaar ding zij aan zij met de partij kunnen strijden voor een „meer menselij ke wereld". Maar in het huwelijk is zo'n „kame raadschap" praktisch niet mogelijk. Junge Welt wijst op de moeilijkheden die je on vermijdelijk krijgt bij de opvoeding van de kinde ren, en voert als hard ar gument de echtschei dingsstatistiek aan. vol gens welke in de DDR „onverenigbaarheid van levensopvattingen" in de rij van echtscheidings gronden op de vierde plaats staat. Maar het huwelijk zou toch weieens het middel kunnen worden tot beke ring van de ander? Dat argument blijkt ook in Oost-Duitsland bekend en Junge Welt geeft toe, dat zoiets een heel enkele keer ook weieens gebeurt, maar adviseert wel om het eerst maar eens bij een lange verkeringstljd te laten, of er werkelijk zo'n „ontwikkeling in de goede richting in jullie verhouding" te bespeuren valt Het is voor het eerst sinds 1972, dat het blad weer een waarschuwing in deze geest heeft doen horen. Van een onzer verslaggevers HUIZEN Als bijdrage tot ,,een werkelijke bezinning op de vragen van het kerk-zljn, juist ook binnen de gemeen te" heelt het hoofdbestuur van de gereformeerde bond ln de Nederlandse hervormde kerk een brochure gepubli ceerd. getiteld „Samen op Weg?" Het boekje bevat de „tussentijdse situatieschets", die het hoofdbestuur eind 1979 over de verhouding tussen de hervormde en de gereformeerde kerken publiceerde, en de lezing die ds. C. den Boer in januari voor een predikantenvergadering hield. Daar- aan is een aantal gespreksthema's toegevoegd ten dienste van gerefor meerde bondskerkeraden, die het ge sprek met de gereformeerde kerke- raad ter plaatse aangaan. In een ten geleide schrijven ds. L. J. Geluk en ds. R. J. van de Hoef, voor zitter en secretaris van de gerefor meerde bond, dat de bond de eenwor ding met de gereformeerden, zoals die nu wordt nagestreefd, niet heeft begeerd, omdat zij daarin te veel de verworteling in de belijdenis(-ge- schriften) van de Reformatie missen. Maar toch voelt de bond zich verant woordelijkheid als het gaat om deel name aan de bezinning. In de ge spreksonderwerpen gaat het „om die zaken, die naar de mening van het hoofdbestuur juist in het licht van het belijden der kerk centraal moeten staan in de bezinning op de vragen van het geestelijke, gemeentelijke en kerkelijke leven. Wanneer men elkaar op deze punten in het gemeentelijke leven niet vinden kan, is het de vraag of men inderdaad wel samen gemeen telijk leven kan; of men ter plaatse wel samen op weg kan." Het boekje is te krijgen door 5,90 over te maken op gironummer 93301 t.n.v. Administratie De Waarheids vriend, Maassluis. Bisschop houdt Europa christenplichten voor STRAATSBURG Bisschop Franz Hengsbach van het Duitse Essen heeft als voorzitter van de bisschop- pencommissie van de Europese Ge meenschap de negen opgeroepen om nieuwe lidstaten broederlijk in hun midden op te nemen en ook om een nieuwe houding aan te nemen jegens de derde wereld. Hengsbach vond dat geen Europees land met een democratische grond wet uitgesloten kan worden van dé EEG. waar naar hij zei veel tot stand was gebracht maar waar toch teveel de nadruk ligt op economische en financiële zaken. „Europa moet haar ziel hervinden en zich haar gemeen schappelijke geest en verleden herin neren", aldus Hengsbach. Wat betreft de houding tegenover de derde wereld meende hij dat de be trekkingen niet alleen bepaald zou den moeten worden door economi sche belangen; men moest die landen beschouwen als partners met dezelf de belangen. Op de vraag of de kerke lijke hulp aan de derde wereld wel zo belangeloos is antwoordde Hengs bach dat de rk kerk zeker geen kolo niale pretenties had. Voor de kerk gaat het om de mens, „zijn bestaans recht. zijn waardigheid als individu, zijn vrijheid, zijn gezondheid, zijn fa milie en vooral zijn uiteindelijke be stemming en verlossing door Chris tus Jezus." Hengsbach, die tevens aan het hoofd staat van de Duitse roomskatholieke zendingsactie „Adveniat", is de afge lopen jaren herhaaldelijk in het nieuws geweest. De ingezamelde gel den zouden vooral ten goede komen aan zeer reactionaire kerkelijke krin gen in Latijns Amerika. Deze geruch ten werden toen op hoog niveau te gengesproken, onder meer door de als progressief bekend staande Brazili aanse kardinaal Lorscheider. WAT VOORBEDE IS Toen ging de Heer weg, nadat Hij geëindigd had tot Abraham te spreken (Genesis 18,22-33) NU kan ik natuurlijk niet ineens ophouden. Ook dit hoort bij dit verhaal van de ontmoeting van Abraham met de drie mannen. Ood heeft wat Hij gaat doen niet voor Abraham verborgen. Sodom zal vanwege z'n boosheid verwoest worden. Geen verontwaardiging: h is in deze eeuw ons handwerk, sted verwoesten. De klap komt hard aan Abraham kan het zich niet voorstellen: een stad verwoest, ongeacht wat voor mensen er wonet rechtvaardigen of onrechtvaardig*! En dan komt die vreemde voorbed* die doet denken aan bieden en loven Als er nu eens vijftig rechtvaardigen ln die stad wonen? Het bod verlaagt telkens en eindigt op tien rechtvaardigen. Een soort voorbede die ons vreemd aandoet. Abraham confronteert God met wat hij van Hem meent te weten. Zo bent U niet zegt hij telkens weer. Dan stort mijn wereld in elkaar als U zulke dingen doet. En daartegenover Ood, die ni« ongeduldig wordt om naar deze men te luisteren: „Ik zal haar niet verwoesten terwille van de tien. Tod ging de Heer weg, nadat Hij geëindigd had te sprekenHet gesprek, dit gesprek, is afgelopen.! gaat er iets geschieden. Alles is duidelijk. De mens heeft mogen optomen tegen wat hem onrechtvaardig voorkomt. Hij heef Gods geduld op de proef mogen stellen. Hij is een serieuze partner. God legt het niet naast zich neer. M moet hier niet alles willen overbrengen op onze situatie, maar één ding is duidelijk: de zin van de voorbede ligt ln de deelname aan de geschiedenis van Ood en zijn heil Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Minnertsfa A. N. Langt» te Drogeham; te Ede J. Maasland te Bi nevelt. Aangenomen: naar Zetten-Anddst B. van Vreeswijk vlc. te Stellendam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sa&senheim H. B. Be doorn kand. te Veenendaat. Klara Lenkey Voor het eerst is aan de academie van de Hongaarse vormde kerk in Debrecen een gepromoveerd tot doctor in de logie. Klara Lenkey-Semsey zelfs een „summa cum laude" hoogst denkbare lof) toegekend haar proefschrift „Vrouwen in Nieuwe Testament". Zij is niet de eerste Hongaarse theologe die «1 doctorsgraad verwierf, maar ookil eerste vrouwelijke docent aan de tk ologische academie van Debrecs waar in het afgelopen Jaar 50 manna en 40 vrouwen studeerden. Onder te waren ook twee Nederlanders. Bt proefschrift van Klara Lenkey a van invloed zijn op de discussie, momenteel binnen de Hongaam kerk gaande is over het al of nlf toelaten van de vrouw ln kerkelijki ambten. Ian K. Paisley Een internationaal fundamentals ten-congres, dat voor november Sydney (Australië) gepland Is, kf niet in de grote stadshal gehoude worden. Het gemeentebestuur heef de aanvankelijke toezegging Inge trokken, toen bekend werd dat dt Noordierse dominee Ian Paisley van de voornaamste sprekers zot zijn. De vroede vaderen vinden nu W veiligheidsrisico te groot Het congra wordt belegd door een groep, die ziel onder leiding van Paisley hebben al gescheiden van de International! raad van christelijke kerken (ICC0 van dr. Carl Mclntyre. 'Muzorewa kan geen kerkleider blijven' KITWE (Zimbabwe) De verenigd» methodisténkerk in Zambabwe mod pressie uitoefenen op bisschop Muzfr rewa om af te treden als kerkleider, aldus Ralph Dodge, voormalig hoott van de methodistenkerk in Rhodeaü Volgens Dodge is Muzorewa ais ker kelijk leider niet te handhaven orodii hij politiek actief ia en als minister president verantwoordelijk was vooi de doden in de nadagen van de Rh» desische regering. Muzorewa zou e volgens Dodge goed aan doen eigen» beweging af te treden. Dit bericht komt kort nadat de rk bisschop Lamont uit ballingschap naar Zimbabwe mocht terugkeren es twee anglicaanse geesteijken door 6 regering van dat land tot ongewend persoon waren verklaard, omdat exponenten zouden zijn van de „kol» nialistische staatskerk". Een andere anglicaanse bisschop, Pt ter Haatendi, ziet sinds de onafhan kelijkheid een opleving van de tradi tionele Afrikaanse godsdienst, vooral op het platteland. De traditionele godsdienst wil „buitenlandse goden' uitbannen; het vrije Zimbabwe durft nu de blanke Christus en de christe lljke opvattingen uit te dagen. HU acht dit een directe bedreiging voor het christendom in Zimbabwe, waar de kerken het antwoord nog op moe ten vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2