3 EG gaat niet in op Comecon-eis Gemeenten boeten voor slordig Rijnmondbestuur Secretaresse Familie Pronk kiest voor de Nutsspaarbank. Nieuw onderzoek geëist naar gang van zaken Veenweg Meesten tegen bouw centrales NUTSSPAARBANK Marokkanen boos op bedrijfsarts van papierfabriek Griekenland geen concurrent voor bloementelers Honderdduizenden guldens renteverlies Mogelijk fietsroute in centrum Katwijk secretaresse. WOENSDAG 23 JULI 1980 TROUWKWARTET OENêVE (Reuter) De deskundigen van de Europese Gemeenschap en de Oosteuropese Organisatie voor On derlinge Economische Bijstand, de Comecon, die de vorige week in Genè- ve besprekingen hebben gevoerd over economische samenwerking tussen ide twee groeperingen hebben nog geen overeenstemming kunnen berei ken. Van de kant van de EG was men niet bereid om in te gaan op de eis. dat de Cpmecori-landen een voor keursbehandeling zouden krijgen bij hun export naar de Euromarkt Er is geen datum afgesproken voor verder beraad. Hoe het contact tus sen EG en Comecon verder verloopt wordt hoofdzakelijk bepaald door Wilhelm Haferkamp, lid van de Euro pese Commissie voor externe betrek kingen. en Nikolai Faddeyew. alge meen secretaris van de Comecon- raad. De delegatie van de EO werd volgens zegslieden in Genève verrast door de nadruk waarmee de Comecon-delega- tie de els naar voren bracht dat de EG de Comecon de status van meest be gunstigde natie zou toekennen. Dit houdt in dat goederen uit die landen bij invoer in de Euromarkt een voor keursbehandeling krijgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een grote meerder heid van 950 ondervraagde Nederlan ders is tégen de bouw van nieuwe kerncentrales. Het onderzoek is door de Nederland se stichting voor statistiek ingesteld op 9 en 10 juni, dus vóórdat de rege ring als haar standpunt bekend maakte dat er drie nieuwe centrales moeten komen. De 49 procent die tegen de bouw van nieuwe centrales ws zolang de veiligheidsproblemen niet zijn opgelost, meende wel dat de bestaande centrales moeten blijven draaien. Van de ondervraagden gaf 36 procent als zijn mening dat de be staande centrales zo snel mogelijk gesloten moeten worden en dat er geen nieuwe bij moeten komen. Twaalf procent meende dat er zo gauw mogelijk nieuwe centrales bij moeten komen. Drie procent had geen mening. De EO heeft die eis al eerder afgewe zen omdat de zeven landen van het Warschau-pact. alsmede Cuba. Mon golië en Vietnam, geen gemeenschap pelijk beleid inzake handel en invoer rechten hebben en dus als groep niets terug kunnen doen. De verschillen in de economische stelstels van de Co- mecon-landen worden belangrijker geacht dan de politieke vraag of de Oosteuropese groep juridisch het recht heeft om namens haar leden te onderhandelen. MAASTRICHT (ANP) vijfendertig van de veertig Marokkaanse werkne mers van de Koninklijke Nederland se Papierfabriek in Maastricht heb ben schriftelijk van de directie geëist, dat de bedrijfsarts geen bemoeienis meer mag hebben met zieke Marok kanen. De briefschrijvers beklagen zich erover, dat de betrokken arts zieke Marokkanen zonder controle en tegen de adviezen van hun huisarts en specialist in weer aan het werk stuurt. De directie van de KNP verklaarde zeer verbaasd te zijn over deze actie. „De Marokkanen werken al jaren in ons bedrijf en hebben dit soort klach ten nooit eerder geuit. Ook andere werknemers klagen niet over de be drijfsarts." De zaak, liet de directie weten, zal niettemin grondig worden onder zocht en worden besproken in de on dernemingsraad. Ontkend werd de bewering van de Marokkanen, als zouden zij gediscrimineerd worden en" met ontslag worden bedreigd. Van onze redactie economie DEN HAAG De agrarische wereld mag de toetreding van Griekenland, Spanje en Portugal tot de EO met gemengde gevoelens bezien, de Ne derlandse bloemenkwekers behoeven van Griekenland (EO-lld per 1 Janua ri 1981) geen concurrentie te vrezen. Anders dan in landen als Israël en Kenia die veel naar de EO exporte ren, is de Griekse bloementeelt ge heel op de binnenlandse markt ge richt. Dit blijkt uit een artikel in het Vakblad voor de bloemisterij. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Familieleden van vroegere patiënten van gemeentelijke verpleeginrichting aan de Veenweg in Rotte dam hebben om stopzetting van het onderzoek gevraagd d enkele weken geleden door wethouder Schmitz (volksgezon held) is ingesteld naar aanleiding van ernstige klachten ov de behandeling van demente bejaarden in de kliniek. Vit protest tegen het uitblijven van onderhoud der gemeentelijke plantsoenen in De Waal heeft een aantal bewoners het rozenperk dat onder onkruid is tedolven omgedoopt in Onkruidveld. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het plantsoen vergeten. Van een onzer verslaggevers ROTERDAM Het Rijnmondraadslid Schedler (WD) heeft van het dagelijks bestuur van de provincie-nieuwe-stijl opheldering gevraagd over een bedrag van 2,- miljoen dat sinds de uitgifte van de aandelen van de NV Vuilverbranding Rijnmond in 1977 nog steeds open staat. De leiding van het onderzoek is in handen van dr. Buysert, inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Hol land. In een brief aan de wethouder eisen mevrouw Van der Waardt Gulik en de heer Reichardt ontbinding van de onderzoekscommissie omdat één van de leden, dr. M. van Welsum, als directeur geneesheer van de gemeen telijke verpleeginrichtingen, belang hebbende is in de kwestie. De brief schrijvers willen een onafhankelijke onderzoekcommissie. Hangende het nieuwe onderzoek wil len zij dat de directie van de verpleeg inrichting aan de Veenweg en de huis arts van de kliniek geschorst worden. Wethouder Schmitz heeft in april van dit Jaar een onderzoek naar de gang van zaken aan de Veenweg gelast, nadat een plaatselijk huis-aan-huis- blad melding had gemaakt van wan toestanden die in de inrichting zou den heersen. Het personeel en de directie van de Veenweg worden er van beschuldigd ondeskundig op te treden, patiënten te mishandelen en te verwaarlozen en demente bejaarden,die aan hun zor gen zijn toevertrouwd, als proefkonij nen voor medische experimenten en onderzoeken te gebruiken. Van de actievoerders Van der WaaJ Gulik en Reichardt zijn respectiei lijk de moeder en de vader ond verdachte omstandigheden in de I richting gestorven. Mevrouw Van der Waardt zegt er g tui ge van te zijn geweest dat op hai moeder, die buiten bewustzijn zonder enig vooroverleg met de fai lie euthanasie werd toegepast L moeder was twee weken daarvoor al lopend patiënte in de inrichting opgi nomen. Na het toedienen van kalmerend medicijnen was de vrouw in con geraakt. Volgens mevrouw D Waardt Gulik is haar moeder vervol gens door uitdroging en het uitbll) ven van medische hulp stervende gt, raakt, waarna „een spuitje" definiti een eind aan haar leven heeft gj maakt. Na het artikel in het huis-aan-hub blad heeft mevrouw Van der Waart: Gulik meer dan veertig reacties n kregen van mensen die soortgelijk of andere slechte ervaringen met# kliniek aan de Veenweg hadden. Een woordvoerder van het stadht verklaarde gisteren desgevraagd dj het onderzoek inmiddels afgesloten en dat het college van b. en w. Rotterdam binnenkort de maatre len bekend zullen maken die zij ni aanleiding van de uitslag van onderzoek willen treffen. Schedler vindt het onverantwoord dat de vordering van de AVR op Rijnmond, die nu al 3% Jaar onbe taald is gebleven, waardoor de rente- vordering tot honderdduizenden gul dens is opgelopen, buiten de besluit vorming van de raad is gehouden. De Rijnmondgemeenten hebbben we gens een verschil van mening steeds geweigerd het aandelenkapitaal vol te storten. Het raadslid wil nu dat het dagelijks bestuur in de eerstvolgende vergadering met voorstellen komt om aan deze „ongewenste stand van za ken" een eind te maken. Schedler vindt dat het dagelijks be stuur ook op andere fronten onzorg vuldig met AVR is omgesprongen. Aan het begin van het Jaar heeft de Rijnmondraad bijvoorbeeld besloten ƒ40,- miljoen beschikbaar te stellen in verband met de sanering van de AVR. Op de betreffende vergaderin gen heeft men evenwel niet voorge steld de begroting aan te passen. In formele zin heeft de beslissing van de raad dan geen consequenties: het geld kan op deze manier niet bij de Rijnmondgemeenten Ingevorderd worden. Als gevolg van vertragingen in de procedure kan voor de betreffende gemeenten buiten hun schuld een aanzienlijk renteaandeel ontstaan. Schedler constateert dat het dage lijks bestuur niet de zorgvuldigheid in acht heeft genomen die gezien tegen het licht van de ontwikkelingen rond de AVR juist hier zo wenselijk zou zijn geweest. Van een onzer verslaggevers KATWIJK AAN ZEE Kat wijk heeft onvoldoende voor zieningen voor de fietsende Inwoners. Drie raadscommis sies brengen binnenkort een voorstel in de raad waarin zij adviseren een onderzoek te la ten verrichten naar de haal baarheid van een vrije door gang voor fietsers in het cen trum. Van de drie commissies moet alleen nog die van finan ciën het advies goedkeuren. Ruim de helft van de Katwljka blijkt zich met de fiets in de stad t verplaatsen. Daarentegen is de sta merendeels ingesteld op het gemot) riseerde verkeer. Met de aanleg ?i een vrije doorgang verwachten d raadscommissies het fietsgebrul nog meer te stimuleren zodat de vt ligheid extra aandacht moet krijgei Het Groningse bureau Hofstra, d; vaker voor de gemeente Katwij heeft gewerkt, is bereid om het ondc zoek uit te voeren. Het ondetzoek z zich niet beperken tot een toekomi schets, maar ook duidelijkheid geve over de huidige verkeerssituatie Katwijk. Voor dc financiële afdeling van ons Centraal Kantoor in Den Haag zoeken wij een Werkzaamheden: het typen van vertrouwelijke stukken inzake belastingen zoals brieven, notities, staten, bczwaarschriftea beroepschriften: het verzorgen van inkomende en uitgaande correspondentie: uiteenlopende sccretaressewerk- zaamheden zoals het regelen van reizen en lunches, het stenograferen en uitwerken van notities en brievea het beantwoorden van telefoon gesprekken en het bijhouden van pen kleine gespecialiseerde bibliotheek. Wat vragen wij? Gevraagd wordt een energieke medewerkster, leeftijd tot 30 jaar. die na de middelbare school (MAVO/HAVO) een secretaresse- opleiding heeft gevolgd of in het bezit is van een typediploma en stenodiplomas Nederlands en Engels. Het is noodzakelijk dat zij een goede kennis van de Engelse taal heeft. Wat bieden wij? Geboden worden een goed salaris en goede secundaire arbeidsvoor- waardea zoals: een 13e maand salaris: 8% vakantietoeslag: ten minste 24 vakantiedagen: een tegemoetkoming in de kosten woning-werkverkeer. warme of koude lunches tegen zeer redelijke prijzen. Waar zijn wij te bereikea* Bent u geïnteresseerd in deze baan. bel dan 070-773500. of schrijf met vermelding van nummer 219/412. aan Shell Internationale Petroleum Maatschappij B.V.. ta.v. R. H. Kooij. afdeling PNMH/521. Postbus 162. 2501 AN Den Haag. SHELL INTERNATIONALE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ B.V. Carcl van Bylandtlaan 30. Den Haag. Vreemd geld? Da's zo vreemd nog niet als je weet, dat de Nutsspaarbank van wélke vreemde-valutamarkt dan ook thuis is. Zeg maar wat u voor uw vakantie nodig heeft: drachmen, yen, escudo's, peseta's, francs, marken... de Nutsspaarbank verkoopt en koopt ze allemaal. De meeste valuta's onmiddellijk uit voorraad, wat minder gebruikelijke valuta's met een levertijd van één tot twee dagen. Allemaal tegen koersen zoals die dagelijks duidelijk zichtbaar op een koerslijst in elk kantoor worden bekendgemaakt. De Nutsspaarbank koopt en verkoopt trouwens óók zowel Nederlandse (door de bank zelf uitgegeven) als buitenlandse reischeques zoals die door instellingen in den vreemde in buitenlandse valuta worden uitgegeven. Reischeques die zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Evenals de Eurocheques waarover vaste rekeninghouders van een bankgiro rekening bij de Nutsspaarbank kunnen beschikken: cheques tot een maximaal gegarandeerd bedrag van f 300,- per cheque, voor het doen van betalingen of het opnemen van contant geld in na genoeg alle Europese landen. Waar de Nuts spaarbank nog méér garant voorstaat? Het regelen van in uw vakantie opge lopen schade op basis van een reisverzekering zoals u die van tevoren bij de Nutsspaarbank kunt afsluiten. Conclusie: voor een perfect geregelde vakantie zonder nasleep bent u bij de Nutsspaarbank in veilige handen. Voor de rest is overal ter wereld de zon bovendien gratis(l).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10