Duizend woningen onttrokken aan Delfts huurbestand Nieuwe vorm van geld lenen bij Leidse Kredietbank In drie jaar tijd KORT Registratie van dienstplichtigen VS toch ingevoerd Militair treft broer met drie schoten Van een onzer verslaggevers DELFT Duizend huurwoningen zijn de afgelopen drie jaar in Dfelft aan het huurbestand onttrokken. Vooral goedkopere huurwoningen in de oude stadsgedeelten zijn in die periode door particulieren en grote beleggers verkocht, waardoor het eigen-woningbezit toenam. Deze gegevens blijken uit een onder zoek dat is verricht door de afdeling onderzoek en statistiek van de ge meente Delft. De verkoop van huur woningen vond alleen plaats in de particuliere sector; instanties die zich in Delft bezighouden met huisvesting (zoals woningbuwverenigingen en het gemeentelijk woningbedrijf) hebben geen woningen uit hun bezit voor eigen bewoning verkocht Een groot deel van de verkoop komt voor rekening van vier grote beleg gers: AKZO Pensioenfonds, BV Wo ningbouw NKF groep. Vastgoed Fonds BV en Trustkantoor v/h Vast goed Beleggingsfonds Meer dan een derde deel van de duizend verkochte woningen kwam uit hun bestand. De overige overdrachten hadden een meer incidenteel karakter en vonden verspreid over de stad plaats. In de wijk Voorhof zijn de meeste huurwoningen verkocht dit als ge volg van de massale verkoop vanflats aan de Hendrik Tollensstraat Als tweede noemt het rapport de Delftse binnenstad, gevolgd door Delft-West Volgens een woordvoerder van de ge meente moet het rapport gezien wor den als „een informatief stuk", direc te politieke actie zal er niet uit voort vloeien zo dit al mogelijk was. Boven dien lijkt het rapport uit te wijzen dat de verkoop van huurwoningen een aflopende zaak is. Maar „één enkele grote belegger die zijn rendementen niet groot genoeg vindt en daarom tot afstoting van een heel complex woningen besluit, kan het aantal ont trekkingen echter beslissend beïn vloeden". aldus het onderzoeksrap port APOLLO-KOOR Het Apolio-koor uit Chicago zal vanavond een concert geven in de Leidse Stadsgehoorzaal Werken van Bach, Hfindel. Bruckner en vele anderen. Toegang 6,—, CJP en 65+ ƒ4.—. Aanvang 20.15 uur. WANDELTOCHT - In Katwijk aan Zee begint morgen om 10.00 uur een duinwandeltocht door het gebied van de Leidse Duinwaterleiding Mij. En de Zuidduinen. Vertrek vanaf de Soefietempel aan de Sportlaan. ZANG Woensdag zang in de Oude Kerk aan de boulevard in Kat wijk aan Zee. Internationale geeste lijke liederen met begeleiding van koor en solisten. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. VISSERSDRANK De oude vis sersdrank Katwijkse punch op bran dewijn wordt morgenavond in ere hersteld. Een proefavond in zaal Orion aan de Meerburgkade van 20.00-22.30 uur Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeentelijke Kredietbank van Leiden ver strekt sinds kort geldleningen aan woningbezitters met een inkomen op de grens van het bestaansminimum. Deze groep kredietaanvragers kwam vroeger niet in aanmerking voor een lening, omdat hun woning als voldoende vermogen werd beschouwd. Het gaat om een doorlopend krediet tot maximaal tachtig procent van de waarde van het huis dat niet afgelost hoeft te worden. De terugbe taling van de lening geschiedt bij verkoop van de woning of na overlij den van de kredietaanvrager. De ge meente is dan de eerste, die haar lening op kan eisen. Ook voor de rente over het krediet geldt geen af lossingsplicht. Zij wordt bijgeschre ven op het verstrekte krediet. De Leidse Gemeentelijke Krediet bank is de eerste gemeentelijke kre dietinstelling in Nederland, die tot het verstrekken van deze vorm van krediethypotheken overgaat. De wo ningbezitters met een minimum inko men of een sociale uitkering kunnen voor een lening niet bij de commcer- ciéle banken terecht, omdat de mid delen voor rente en aflossing ontbre ken. Bovendien durven de banken het niet aan kredieten zonder aflos singsplicht te geven. De Kredietbank gaf vroeger alleen leningen zonder onderpand tot een bedrag van twintig duizend gulden. Met de krediethypotheek kunnen veel hogere bedragen worden ge leend. Het Initiatief tot de verruim ng van de gemeentelijke kredietverlening is -.vorig jaar genomen door het PvdA- raadslid Bordewijk, de huidige wet houder van financiën van Leiden. Bordewijk vond het onrechtvaardig dat de woningbezitter met een zeer bescheiden inkomen verstoken bleef van kredieten, die zijn medeburger met een huurwoning wel kon krijgen. De gemeenteraad heeft al. enige tijd geleden zijn goedkeuring aan Borde- wijks voorstel gehecht, maar het wachten was op goedkeuring van het provinciebestuur. Dit liet lang op zich wachten. De Leidse Kredietbank werd in het verleden meermalen geconfronteerd met woningbezitters, die geen geld hadden voor het onderhoud van hun huis of zelfs de onroerend goed-belas- ting niet konden betalen. Het ging dan meestal om bejaarden met een eigen woning. Ook de volgende groepen kredietaan vragers kunnen met de nieuwe kre diethypotheek worden geholpen; hulpvragers bij sociale dienst, die geen hypotheekkrediet kunnen krij gen op grond van de bijstandswet; weduwen, die bij overlijden van de echtgenoot met een aanzienlijke be lastingschuld worden opgescheept; mensen, die na ontslag ver in inko men achteruitgaan en gescheiden mensen, wanneer een van de echtgenoten schadeloosstel ling eist. Al enkele Leidenaars hebben gebruik gemaakt van de krediethypotheek. Een woordvoerder van de Krediet bank zei overigens gisteren de eerste tijd nog geen grote belangstelling voor de krediethypotheek te ver wachten. WASHINGTON (AP) Voor het eerst in vijf jaar moeten Amerikaanse Jongeren zich weer laten inschrijven voor de registers van de dienstplicht. De herinvoering van de registratie, overigens zonder dat de dienstplicht al daadwerkelijk wordt ingevoerd, is tot stand gekomen na felle juridische gevechten die tot het laatst voort duurden. Een beslissing van een fede raal gerechtshof, dat de wet op de registratie niet legaal noemde omdat vrouwen worden uitgesloten, werd op het laatste moment ongedaan ge maakt door een rechter van het hoog gerechtshof. William Brennan. In eer ste instantie gaat het om de registra tie van ongeveer vier miljoen jongens van negentien en twintig jaar Sedert 1973 is er geen dienstplicht meer in de Verenigde Staten eh Carter heeft ge zegd dat hij vooralsnog niet van plan is tot herinvoering over te gaan Tot de registratie werd besloten na de Russische inval in Afghanistan DEN HAAG (ANP) - De dienstplich tig militair B. L. A. N. S. heeft gister avond in de Haagse Boekhorststraat zijn broer verwond door drie schoten op hem af te vuren. Ze raakten de man in arm en buik; zijn hoofd kreeg een schampschot. Het slachtoffer is in het Westeinde-ziekenhuis opgeno men; zijn toestand is niet zorgwek kend. De verdachte is door de politie opge sloten. Zij kon nog niet zeggen waar om de militair had geschoten. De Koninklijke Marechaussee zal de zaak verder afhandelen. Hoogheemraadschap Delfland zat fout Van een onze verslaggevers DEN HAAG Het Hoogheemraad schap Delftland handelde in strijd met de bouwverordening van de ge meente Den Haag, toen het opdracht gaf een aangekocht pand aan de Was- senaarsestraat in Scheveningen door vernielingen onbewoonbaar te ma ken. Dit hebben b. en w. van Den Haag geantwoord op schriftelijke vragen van het raadslid Jaap Huur man (PvdA). Deze heeft enkele weken geleden het pand demonstratief gekraakt om aan te tonen dat het hoogheemraadschap de vernielingen had aangebracht. B. en w hebben besloten geen stappen te ondernemen tegen het schap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6