Christenen in Cuba in tweestrijd GOS maant leden-kerken in Zuid-Afrika Uit brieven van lezers GOS wil geen vrouw studie mensenrechten Trouw VOORBIJGANG* Boesak daagt minister uit Finse zending weg uit Namibië Lamont mag terug naar Zimbabwe DINSDAG 22 JULI 1980 TROUW/KWARTET iDir Door Koos Koster HAVANA De aanhoudende vluchtelingenstroom van Cuba naar de Verenigde Staten (tot nu toe meer dan 115.000) betekent een forse aderlating voor de kleine protestantse kerken op Nuchter het eiland, die tussen de 25.000 en 60.000 actieve gemeenteleden telden. dollars kan bestrijden, maar alleen door een proces van sociale verande ring. Daarom ben ik communist, be kent hij trots. De States is altijd een soort Mekka voor de Cubanen geweest, zegt Raul Fernandez Ceballos, de voorzitter van de Cubaanse oecumenische raad. Van de zestig baptistendominees zijn er dertig naar Miami vertrokken. Van de nieer dan honderd methodistische onderwijzers, dominees en andere kerkelijke functionarissen zijn er een goede tien op Cuba gebleven. De presbyteriaanse kerk, die bij vorige emigratiegolven (1961 en 1964) zo goed als geheel zonder dominees ach terbleef, zit nu weer bijna zonder do-, minees. De r.k. kerk is dit keer minder getrof fen door de uittocht. Een enkele priester en sommige katholieke lei ders hebben Cuba verlaten. Bezoekers Bij vroegere uittochten verdween vooral de katholieke intelligentsia die grootgebracht was in het kapita listische gedrags- en waardenpa troon. Nu geven Cubanen er de brui aan, die twintig jaar in dit tropisch socialisme opgevoed zijn. De bezoe ken die de laatste twee jaar mogelijk waren van de honderdduizend Cuba nen die al in de VS leven, droegen ertoe bij, dat Cubaanse families ver gelijkingen gingen maken tussen hun situatie en die van hun familieleden in de States. Deze overlaadden de Cubanen met blue-Jeans, geschenken en consumptieartikelen. Ze presen teerden zich als de in het leven ge slaagden, terwijl hun Cubaanse fami lieleden en vrienden eraf kwamen als mislukte opbouwers van een revolu tionaire staat. Vorig Jaar waarschuwde de r.k. bis schoppenconferentie de gelovigen voor een egoïstisch bezits- en con sumptiepatroon, dat door de bezoe ken uit de VS dreigde te ontstaan. De bisschoppen drongen aan op solidai re inzet voor de gemeenschap door de gelovigen. Ook in verklaringen van protestantse kerken klonk de oproep ernst te maken met de inzet voor de doeleinden van de Cubaanse revolu tie en zich niet te laten begoochelen door propagandaleuzen en consump tiebeloften uit Miami. „Wij zijn een arm land, maar een waardig volk," staat op sommige affiches in gebou wen, scholen en kantoren in Havana. Maar de vleespotten van Miami blij ken in de praktijk voor veel protes tanten en katholieken aantrekkelij ker dan de strakke levensstijl van het tropisch socialisme op Cuba. Voor een deel zijn partij en regering erin geslaagd bepaalde beloften te vervul len. Maar zij zullen zeker nog voor twintig jaar de handen vol hebben met het inlossen van niet nagekomen verplichten tegenover de bevolking. Armen Van de een miljoen katholieken die bij het uitbreken van de revolutie op Cuba woonden, zijn de armen geble ven, meent Ramon Castro, een broer van Fidel. Hij leidt een groot veeteelt- project even bulten Havana. Ramon vindt, dat revolutionairen geen christenen kunnen zijn en omge keerd. Het is huichelarij om op de partijvergadering de Internationale te zingen, waarin het bestaan van God ontkend wordt, en tegelijk naar de kerk te gaan waar het atheïsme wordt veroordeeld, zegt hij. Het is of het een of het ander. Materialisme en niet-materialisme zijn niet te vereni gen. Hij zegt, dat Je de honger in de wereld niet met aalmoezen, giften of We leven in de wereld en niet in de kerk, stelt Raul Gomez Treto, Jurist en vooraanstaand rooms-kathollek, echter nuchter vast. Hij is voorstan der van het Cubaans socialisme. Hij ziet wel, dat door de ziekte van aarts bisschop Oves Fernandez van Hava na, die tijdelijk vervangen wordt door de conservatieve bisschop Meurice Estiu van Santiago, de bisschoppen zich vooral concentreren op de mis, de preek en de sacramenten. De pastorale toerusting van die leken die zich in de revolutie storten, schiet erbij in, vindt Gomez Treto. Hij zoekt met een groep oecumenische christe nen naar een eigen bijdrage voor de problemen op Cuba. Veler grepen de laatste maanden de kans om Castro's paradijs te ontvluchten. Een christen op Cuba kan geen par- .tijlid zijn maar wel meewerken aan de revolutie. Op hoog parttjniveau Voorspelling schijnt een discussie aan de gang te zijn over de vraag of bepaalde dog ma's van het orthodoxe marxisme, zoals dat godsdienst opium van het volk is, nog wel beantwoorden aan de werkelijkheid van Latijns-Amerika. In een Pools tijdschrift voor filosofie werd er onlangs op gewezen, dat de revolutionaire kracht van bepaalde groepen christenen, vooral in Latijns- Amerika. marxisten tot bezinning moet brengen of de negentiende- eeuwse veroordeling van het chris tendom niet achterhaald is. Raul Gomez Treto. die dit vertelt, voegt eraan toe. dat de werkelijkheid dogma's ontdooit. De kracht van de volksmassa's in Latijns-Amerika doorbreekt het individualistische en verburgerlijkte denk- en gezagspa- troon van het calvinisme in West- Europa, zegt Raul, en van het ver steende marxisme in Oost-Europa, voeg ik eraan toe. Fidel Castro heeft een paar Jaar gele den voorspeld, dat er nog eens een theologische faculteit aan de univer siteit van Havana zou komen. Voor dat het zover is, moet er op Cuba aan beide kanten nog wel het een en an der gebeuren. Protestanten en katho lieken hebben kleine groepen daar gelaten nauwelijks blijk gegeven van een inzet voor een socialistische maatschappij op Cuba. De meeste marxisten beroepen zich op de reac tionaire rol van de r.k. kerk tijdens de onafhankelijkheidsstrijd tegen Span je en gedurende de eerste jaren van de revolutie om de veroordeling van de religie te handhaven. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij pubtikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Bezuinigingen De consumptie moet niet worden be perkt, maar het consumptiepatroon moet worden gewijzigd. Het zou bij voorbeeld van nut kunnen zijn indien meer mensen 's winters vaker naar de bioscoop gaan, en daarbij de kachel thuis lager zetten. Daar hebben ze echter extra geld voor nodig! Vroeger was het normaal als slechts één ka mer van een woning werd verwarmd. Vermindering van de koopkracht zal een weinig effektief middel zijn om een dergelijke selectieve besparing te bewerkstelligen. Prijsmechanismen hanteren om het verbruik van gas en elektra terug te dringen op een so ciaal aanvaardbare wijze is ook niet zo eenvoudig. Distributie zou waar schijnlijk nog het eerlijkst zijn. Gemakkelijker zal het zijn die andere energieslokop aan te pakken: de per sonenauto. Gewoon door de verkeers regels te handhaven. Het autopark heeft zich enorm uitgebreid, maar het controlerend apparaat is daarbij ver achtergebleven. Het moet mogelijk zijn op korte termijn grote aantallen hulpverbalisanten onder wie auto- technisch geschoolden te werven. De kosten daarvan zijn op de kortste termijn in veelvoud terugverdiend. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-913456 Postgiro 66 00 00 Bank Neó Credtetbank Rekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) iel. 070-469445 (redactie) tel. 070-468864 (uitsluitend voor adverlenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 ZwoHe Abonnementspnjzen Per maand 16,98 Per kwartaal f 50,95 Per half (aar 101.90 Per |aar 201.60 Adverienbetarievon op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mmi-advertenttes lel. 020-936868 of schriftelijk aan Mini-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen Dubbel parkeren, door rood licht rij den etc. geschiedt op dit ogenblik op grote schaal straffeloos. Het voorge stelde kan miljarden schelen op de begroting. De betalingsbalans zal verbeteren, naast tal van andere te verwachten gunstige effecten. Een derde mogelijkheid is het bevorderen van reparaties arbeidsintensief boven nieuwkoop. Dat zou bij voor beeld kunnen door middel van wette lijke regelingen met betrekking tot de inhoud en duur van garanties. Bezuinigen is inderdaad noodzake lijk. Maar niet: de broekriem aanha len ten einde plannen tot ergere ver kwisting in theorie te kunnen finan cieren. Amsterdam D. J. Mulder AOW en de vrouw (2) Als de man ƒ50.000 verdient en de vrouw brengt ƒ50.000 kapitaalop brengsten in, dan wordt ER ƒ5.000 AOW-premie betaald. Als de man 100.000 verdient en de vrouw het huishouden doet, dan wordt er 5.000 AOW-premie betaalt. Maar als man en vrouw betaald werk en huis houden delen en ieder verdient 50.000. wil de regering 10.000 AOW-premie opeisen. ..Nog niet zo'n gekke gedachte" is uw commentaar. „Ons is niets te gek" het mijne. Een stap naar zelfstandige belastinghef fing voor ieder boven 16 jaar? Nauwe lijks. Een ander motief lijkt me waar schijnlijker: Toen de arbeidsmarkt daartoe aanleiding gaf, werd de ge huwde vrouw het bedrijfsleven inge dreven met zelfstandige inkomsten belasting over haar arbeidsinkom sten. Dat valt moeilijk terug te draai en, nu er werkloosheid heerst. Maar vadertje staat kan wel op AOW-ge- bied terughalen, wat hij op het gebied van de inkomstenbelasting moest prijsgeven. Zo eenvoudig is dat. Joppe D. Briill AOW en de vrouw (3) U stelt de vraag, waarom wel AOW- premies van echtparen bij elkaar worden geteld en niet die van twee willekeurige inkomentrekkers. Ik zal het u zeggen. Omdat beide echtelie den bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd samen één AO W-uitkering ge nieten en twee willekeurige inkomen trekkers twee. Daarom! Werkende echtelieden betalen gewoon samen de maximumpremie voor ééN uitke ring. Wilt u ze meer laten betalen? Dit had u beslist in uw overwegingen moeten betrekken en als u dat ge daan had, had u deze column niet geschreven. Piershil W.H. Menger Doel en middelen Het artikel van H. J. Neuman in Trouw van 11 juli komt neer op een breedvoerig uitmeten van de ondoel matigheid van een olieboycot jegens Zuid-Afrika. Gezien de hardnekkig heid waarmee dit argument keer op keer naar voren gebracht worden, zou het vermoeden kunnen rijzen, dat dit het punt is, waarop de discussie zich concentreert. Niets is echter minder waar: de voorstanders van een olie boycot wijzen er met nadruk op. dat Nederlandse maatregelen juist moe ten worden genomen met het oog op de „signaalwerking" die ervan uit gaat. Het lijkt dan ook op zijn zachtst gezegd zinloos, de ineffectiviteit van een „eenzijdige" Nederlandse maat regel te blijven inprenten, waar nie mand het tegendeel beweert. De heer Neuman vervolgt met het opsommen van een vijftal mogelijke „doelstellin gen" van de motie-Scholten: het tot uitdrukking brengen van onvrede met de apartheidspolitiek; het geven van een signaal aan Zuid- Afrika omringende landen; het ge ven van een signaal aan de Zuidafri- kaanse bevolking; het tot stand brengen van een beleidswijziging van het apartheidsregime; het ten val brengen van het apartheidsregime. Mijns inziens geeft geen van deze vijf argumenten de drijfveren van Schol ten en zijn medestanders Juist weer, en wel om twee redenen niet: 1) Alle genoemde doelstellingen gaan uit van de bedenkelijke, om niet te zeg gen arrogante, vooronderstelling, dat de apartheidspolitiek een kwestie is tussen de Nederlandse en Zuidafri- kaanse regering, waarbij de Zuldafri- kaanse bevolking tussen neus en lip pen door wordt gedegradeerd tot het publiek van een, al dan niet interna tionaal interessante, voetbalwed strijd, en 2) In deze opsomming wordt geheel voorbij gegaan aan de door Scholten zelf gegeven argumentatie voor een olieboycot, namelijk het ge hoor geven aan de dringende oproep van het verzet in Zuid-Afrika, tot een olieboycot over te gaan (Zie bijv. het interview met Scholten ln „Trouw" van 30 Juni). Beleefd uitgedrukt is er ook een fikse portie zelfverzekerd heid voor nodig om, de stem van de zwarte kerken en de verzetsbeweging negerende, staande te houden, dat tot een olieboycot niet mag worden overgegaan, met het oog op de scha de, die de zwarten zal worden berok kend. Amsterdam Van een onzer verslaggevers N1MES De gereformeerde oecumenische synode heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de leden-kerken in Zuid-Afrika alles te doen wat in hun macht is om structurele veranderingen in dat land tot stand te doen komen en om hun invloed daartoe bij hun regering aan te wenden. Jaap Klein Machtsvorming (2) Na veel lezen en herlezen van Ver- beeks artikel ln (Trouw 16-7) zie ik eigenlijk maar één ding wat hij zeg gen wil: stem nooit CDA want dan doe je een onchristelijke daad. Aan de andere kant roept hij Goudzwaard en de zijnen toe: komt bij ons, hier komt de daad van het Evangelie tot zijn recht. Zijn argumenten zijn mis leidend en schijnheilig. Hij blijft de R.K. trouw, die juist in veel staten kerkelijk en politiek de macht vor men. is voor de wereldraad van ker ken. is voor de IKV, is zelfs voor het samengaan met de meest linkse ele menten, als ze hem en zijn politiek maar de macht geven, Is bereid des noods met gewelddadige rellen en demonstraties, zijn doel te bereiken enz. Waar blijft de christen Verbeek, die beweert via Gods Woord precies te weten, waar de grens ligt tussen een christelijke en niet-christelijke daad. Waar is zijn oproep tot beke ring? Waar zijn oproep om vanuit datzelfde Woord een sterk front te vormen tegen de anti-christ, die dwars door kerken, partijen en men sen heenloopt? Waar is zijn oproep om zich te keren tegen de vele onno dige abortussen? Waarom geen op roep om via die C. te komen tot een gezamenlijk uitgangspunt, nl. ons rentmeesterschap dat ondanks onze zonden, fouten en gebreken een bij belse opdracht blijft. Moeten wij als christen altijd niet blijven bidden om kracht en wijsheid, zodat de C. (dus de christendaad) tot zijn recht komt tot eer en glorie van Gods Rijk. Maasland A. Noor dam Tolkenprobleem „Tolkenprobleem wordt onoverko^ melijk". (Trouw 15 juli van de Euro pese Gemeenschap in Brussel) De zaak is niet dat de EG wordt geteis terd door chauvinisme van de lidsta ten. maar het gaat er om dat men de kleinere lidstaten tracht te discrimi neren in hun eigen taalgebruik, het geen regelrecht indruist tegen de Ver klaring van de Rechten van de Mens, waar in art. 2, naast gelijkheid voor alle mensen, ongeacht ras, huids kleur, geloof enz. dit geldt voor hun taal. Discriminatie van mensen, al leen al om de taal die zij spreken, komt nog maar al te vaak voor. Tol ken zullen wel altijd nodig zijn, maar de enig juiste oplossing is de snelle uitvoering van een neutraal commu nicatie-middel, dit boven de partijen staat; eneraijds bedoeld voor doel treffend internationaal gebruik, an derzijds voor behoud en bescherming van de eigen taal en cultuur. Het enige dat hiervoor in aanmerking komt is het Esperanto. Het is de énige plantaai die zich van een taalprojekt in de loop van 90 jaar heeft kunnen ontwikkelen tot een echte levende taal, welke dagelijks over de hele wereld door velen wordt gebruikt en steeds meer in de belangstelling komt. Politici zijn het geweest die met de wet op de leerplicht ons heb ben leren lezen en schrijven. Zij heb ben later de mogelijkheid geschapen dat wij Engels, Frans en Duits heb ben kunnen leren. Nü zullen zij de invoering van Esperanto moeten be werkstelligen. Den Haag Th. J. van Woerden Rectificatie Onder de ingezonden brief „Joods congres" (21 juli) stond een onjuiste ondertekening. Dit moet zijn: Hen- riette Boas, Badhoevedorp. De motie was oorspronkelijk afkom stig van de Nederlandse gedelegeerde dr. K. Runia, die alleen een beroep wilde doen op de twee grootste blan ke Afrikaner kerken omdat deze naar verhouding veel verantwoordelijk heid dragen voor de situatie in Zuid- Afrika. Maar de Afrikanen, ook de zwarte en kleurling-afgevaardigden, wilden niet alleen een beroep op de blanken doen en zij kregen een meer derheid van de vergadering aan hun kant. De Dopper prof. dr. B. 8poel- stra zie daarover dat een beroep op de blanken ook discriminatie inhield. „U wilt Beélzebub met Beëlzebub uit drijven", merkte hij naar goed gere formeerde traditie op. Prof. Runia wees eröp dat de blanke kerken bijzonder goede relaties met de regering ^onderhouden. Maar ten slotte ging een meerderheid van de GOS toch mee met de Zuid-Afrika nen die hun actie gemeenschappelijk wilden ondernemen. De synode be sloot opnieuw in Zuid-Afrika met de kerken te gaan praten. Niet alle gede legeerden meenden dat de blanke kerken in Zuid-Afrika „ernstige aan dacht gaven aan de problemen die ongenoegen en onrust in Zuid-Afri ka" scheppen, zoals in het voorstel stond dat de synodeleden voor zich hadden. Ds. Eddy Leeuw van de Nederduitse gereformeerde sendingskerk merkte op dat de bijeenkomst die in 1978 met de kerken in Zuid-Afrika in Pretoria is gehouden om de gebeurtenissen van 1976, onder meer het bloedbad in Soweto, te bespreken, veel beter een jaar eerder gehouden had kunnen worden. Maar prof. Tjaart van der Walt van de Dopperkerk reageerde door te zeggen dat zijn kerk en de NG-kerk hun stukken wel gereed hadden voor de voorgenomen confe rentie in 1977, maar dat de zwarten en kleurlingen verstek lieten gaan en hun rapporten pas een jaar later klaar hadden. Sex-shops Ds. David Botha van de kleurlingen- kerk legde uit dat zijn kerk wel heel wat minder mankracht ter beschik king heeft dan de blanke kerken. Hij zei verder dat zijn kerk, in tegenstel ling tot de andere kerken, de aanbe velingen van de samenspreking uit 1978 heeft uitgevoerd. Zijn kerk had duidelijk protest laten horen tegen de wet op de gemengde huwelijken, te gen de wet op de groepsgebieden en tegen de apartheidspolitiek. Ds. F. D. Sakale uit Zambia legde uit dat hij weliswaar veel op heeft met de Zuid-Afrikanen, maar dat er in dat land meer moet gebeuren met groter snelheid om bloedvergieten op grote schaal te voorkomen. Hij riep de blanke Zuid-Afrikanen op tot een profetisch getuigenis, maar zijn colle ga 8. P. M. Moshapo van de zwarte Dopperkerk prees zijn eigen land om de daar heersende orde. „Wij zijn niet voor rassendiscriminatie maar bij ons heb je tenminste geen seks-shops en op de stranden zal men vergeefs zoeken naar naakte borsten, maar alle kinderen krijgen bij ons vanaf hun zesde jaar verplicht godsdienst onderwijs. Je moet alles in het juiste perspectief zien", vond ds. Moshapo. En dat vond zijn kleurling-collega I. J. Mentor ook. Hij gaf toe dat de blanke kerk niet snel genoeg gaat, maar angst voor tegenstellingen dwingt haar daartoe, aldus Mentor. Hij gaf blijk enthousiast te zijn over premier Botha, maar ook deze heeft te maken met de traagheid van de kerken. Er zijn kabinetsleden, vertelde Men tor, die het officiële geschrift van de Nederduitse Gereformeerde kerk („ras, volk en nasie in die lig van die Heilige Skrif") citeren om Botha de pas af te snijden. Steeds sneller De hele discussie over Zuid-Afrika werd gisterochtend geopend door de Australische afgevaardigde. ds. Arent de Graaf, die namens zijn syno de teleurstelling uitte over de wal al te rustige wijze, waarop de Zuidafri- kaanse kerken proberen de oorzaken van de problemen weg te nemen. „De zaak gaat steeds sneller in Zuid-Afri ka en ik vraag me af, of de kerken zich dat realiseren", zei De Graaf. De Australiër wees op de macht van de Zuidafrikaanse kerken met hun in vloed in het kabinet en via de veel gesmade Broederbond. „Broeders, kun je niet wat sneller?" vroeg De Graaf. Maar de Zuidafrikaanse broeders ble ken te menen, dat zij al ruimschoots snel genoeg gaan. Prof. E. Brown van de Nederduitse gereformeerde kerk vond de vooreichtige opmerking van De Graaf zelfs nogal brutaal en een zijdig en daardoor weinig behulp zaam. „Onze kerk heeft altijd haar reserves getoond jegens de apart heidspolitiek", zei Brown. Zijn kerkgenoot L. Moolman beklaagde zich dat de aandacht altijd maar op Zuid-Afrika gericht is. „Laten we ook eens voor Miami bidden", aldus deze Zuidafrikaan. „Waarom zijn wij altijd het zwarte schaap?" Hij wees op Australië, waar de abori gines ook klagen over het gedrag van de blanken. „Toen de blanken daar kwamen, waren er meer aborigines dan nu", zei Moolman, „bij ons is dat net omgekeerd", zei hij. De synode besloot ten slotte door te gaan met het praten met de Zuidafri kanen, ook al merkte de Zuidafrikaan Potgieter nog op, dat de GOS haar beperkte middelen beter voor wat anders kon gebruiken. HET DERDE GEZICHTSPlnf*' En de Heer dacht: Zou I )e Abraham verbergen wat en doen? (Genesis 18.16-21) i Er komt nu nog een derde |e I gezichtspunt in het verhaal. lei e 1 eigenlijk niet bestaan kan: el, Heer dachtHoe kan dat ge n l worden? Zijn gedachten gaani immers te boven! Ze zijn hoge? onze gedachten. Dat blijkt ooi if, gedachten gaan niet verder da dilemma ten aanzien van alles op aarde gebeurt. Wij zien twer; mogelijkheden: God doet aller^ alles bepaald en nu voltrekt zi geschiedenis als eeri lot vanweflT God, of: wij doen alles. Er kom !pt God aan te pas. Geschiedenis 1 mensenwerk. Hier lezen we dat geheimzinnige derde Dp gezichtspunt. De verteller verti meer en het gaat er niet meer a Abraham het beleeft, nu lezen Heer dacht. En dat mogen we» als een verborgen achtergrond! u geschiedenis. God maakt de rcqlu deelgenoot van wat Hij gaat da begint nu werkelijk een gesprei r geweldig dit is valt niet in de to 1211 van een krant te beschrijven. 8 neemt ons hoog op. Hij gaat ny f werkelijk niet aan zijn knecht voorbij, maar staat stil en begfc Va hem een gesprek. De geschiede geen lot en geen doem, maar 6 M geschiedenis voltrekt zich inpf gesprek. Bij Amos lees ik (A „Voorzeker, de Here HERE d ding, of Hij openbaart zijn rai( zijn knechten de profeten." Z worden er bij betrokken. Niel hen en zonder hen, maar metfl samen maakt God geschieder dichtbij dit alles komt nog e duidelijker uit in de vraag. Hef theoretisch mogelijk dat de H plan verbergt. Dan blijft er n ons over. Dan worden we werk pionnen die misschien het besl om bij de ingang van de tent te blijven slapen. Zou ik voor Abi verbergen wat Ik ga doen? Mas is dat andere. Gods komen bij ons deelgenoot te maken van z toekomst V( Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Goudswa d< Veldman kand. te Ridderkerl Goudriaan-Ottoland (toez.) A kand. te Gorinchem. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Arnhem E. Veni Drachten, voor St. Catharines rio, Canada) en voor Fort Jf (Alberta, Canada) A. Verga Veen. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen: naar Ede J-l wijk past. medew. en kand.i door Aldert Schipper Van onze correspondent JOHANNESBURG - Dr. Allan Boe sak, de welbekende theoloog van de nederduits gereformeerde sending- kerk (voor kleurlingen) heeft minister Louis le Grange uitgedaagd, te bewij zen dat burgerlijke ongehoorzaam heid jegens onrechtvaardige regerin gen of wetten in strijd is met de gereformeerde leer. Boesak daagde de minister ook uit, te bewijzen dat zijn wetten rechtvaardi ge wetten zijn. Hij reageerde op een rede, die minis ter Le Grange vorige week in Potchef- stroom hield op de jaarvergadering HELSINKI (LWI) De Finse zending heeft besloten, haar mensen uit Na mibië terug te trekken vanwege de gevaarlijke situatie daar. Wie wil blij ven, mag dat. Om de gevolgen van het wegvallen van de Finnen op te kunnen vangen, zal de Owamboka- vango-kerk in Namibië extra finan ciële steun krijgen. Op het ogenblik werken er vijftig Finse zendingsarbei ders in Namibië, in 1975 waren dat er nog hónderd. van de Afrikaanse Studentenbond. Le Grange, minister van politiezaken en zelf lid van de NG kerk, waar schuwde daar voor de gevaren van een zwart dictatorschap. De minister verweet het Afrikaans nationaal congres (ANC), dat het aan spoort tot dienstweigering. De raad van kerken en kerkleiders als Boesak zaten volgens hem in het kielzog van het ANC. Hij doelde op Boesaks op roep, vorig jaar, dat de kerken zich moeten toeleggen op een programma van burgerlijke ongehoorzaamheid. Le Grange zei, dat hij niet wilde be weren, dat de raad van kerken een agent van het ANC was, maar hij waarschuwde de raad van kerken wel voor de „ver reikende effecten" van zo'n program van burgerlijke onge hoorzaamheid. Boesak reageerde op Le Granges be toog door eraan te herinneren, dat hij zijn oproep tot burgerlijke ongehoor zaamheid verleden jaar op een confe rentie van de raad van kerken uit drukkelijk heeft gedaan als predi kant. „Ik heb vervolgens de minister van justitie een brief geschreven <m uit te leggen wat ik ermee bedoel en gezegd, dat burgerlijke ongehoor zaamheid zoals ik die voorsta, hele maal in overeenstemming is met 0e gereformeerde leer. Le Grange kent die leer. Hij moet dan maar eens bewijzen, dat Ik ongelijk heb." aldus Boesak. NIMES De gereformeerde oecumenische synode in Ni- mes heeft gisteren besloten een studie op te zetten over de rechten van de mens. Daartoe wordt een internationaal stu diecomité opgericht waarin echter geen vrouwen zitting kunnen hebben. Het voorstel om in de commissie ook vrouwen op te nemen werd met 26 tegen 24 stemmen afgewezen. Voor namelijk Nieuw-Zeelanders, Zuidafri kanen en afgevaardigden van de Or thodox Presbyterian Church uit de VS waren tegen. De Argentijn N. Wolf vond, dat het besluit om nu nog met een studiecommissie te komen geen excuus mocht zijn om niet actief voor de rechten van de mens aan de gang te gaan. Hij stelde de GOS- gedelegeerden in een motie voor. nu alvast op basis van de universele ver klaring van de rechten van de mens aan de gang te gaan. De Zuidafri kaanse prof. dr. Tjaard van der Walt maakte hier op formele gronden be zwaar tegen en de motie wordt nu voorgelegd aan de commissie die voor het einde van de synode haar advies zal geven voordat de motie in stemming komt. synode besloot echter haar n met The World Evangelical P ship te versterken. In de middagvergadering wen opgemerkt, dat het besluit van ochtend inzake de mensenn niet opgevat moet worden a! verbod om vrouwen in de studlf missie inzake mensenrechten nemen. Plichten De Australische dominee Arent de Graaf zei, dat het spreken over de rechten van de mens zonder tevens over zijn plichten te praten bijbels gezien onjuist is en dat gereformeer den daar niet aan horen mee te doen. Maar de Nederlandse hoogleraar dr. Klaas Runia uit Kampen wilde, dat niet werd vooruitgelopen op de studie die voor 1984 afgerond moet zijn. .Als we gaan studeren komen de plichten van de mens vanzelf wel aan de orde." In het besluit wordt gepleit voor een bewerking van het uiteindelijke rap port ten behoeve van ontwikkelings landen. De Indonesiër dr. Daud Pali- lu maakte hier echter bezwaar tegen. „Alsof in ontwikkelingslanden moei lijke dingen niet gelezen kunnen wor den of alsof er alleen bij ons schen dingen van mensenrechten plaats hebben." Palilu maakte eerder bezwaar gegen al te nauwe relaties van de GOS met de evangelicals. „Dat zijn bij ons nu net degenen die moeilijkheden ver oorzaken". aldus de Indonesiër. De SALISBURY (KNA'EPD) D ring van Zimbabwe heeft de r schop Donald Lamont uitgei terug te keren naar Zimbabwe, entegen hebben een anglicaan schop en een deken de raad gek vrijiyillig te vertrekken. De nu 69-jarige Lamont. een: liet uit Ierland, verd drie jaar uitgewezen uit het land dat t« Rhodesië heette, omdat hij teerde tegen het beleid van de ring van Ian Smith. Hij is bis van Umtali. De anglicaanse bisschop van naland, de Engelsman John P rough, en de deken van Sai John da Costa zijn door minis'^ kere tot „ongewenste personen klaard. De minister, die ook se< ris-generaal van Moegabes par ZANU is, noemde de beide angt se geestelijken „exponenten v kolonialistische staatskerk" dat hun houding nog niets ven was. „In tegenstelling tot andtf ken hebben de anglicanen nief de verandering in Zimbab*» leerd," zei Tekere. Opmerkelijk is, dat de andere i caanse bisschop in Zimbabwe het bisdom Matabeleland) schot bleef. Bisschop Bour schreef in een eerste reactie Te uitlatingen toe aan een persoo rancune. Hij zei, dat hij bij Ianf destijds meermalen voor de rei van de zwarten opgekomen Is voor Tekere toen deze in de gev nis zat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2