m Stakers in Polen krijgen meer loon Gevoelig Kïesuwkado Menigte in La Paz onder vuur genomen Khomeini wil zuiveringen Crisiscentrum voor ondergelopen dorpen stadion Honderden gevangen in Trouw iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Co Perioden met zon HET WEER <fc%<Miillici<lsK<>r<j Trouw Meelevend '~~Bczorg Troow ecu nieuwe aboimee Lees een krant met overtuiging: TrOUW Kampeerders in hele land naar huis In deze krai Conferentie over lot van walvis 'Dwaze moeders' in Kopenhagen Felle aanval op Bani Sadr Babrak Karmal versterkt positie lortevenement n van Hillo erleden 38STE JAARGANG, NR. 10997 dinsdag 22 juli 1980 Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur omstreeks negentien graden. Matige zuidwestenwind. Morgen en overmogen in het algemeen droog, enkele zonnige perioden, en hogere temperaturen. Zon op 05.45 onder 21.43 Maanop: 17.41 onder 02.15 Nes wjor tfrrr re zaterdagse rubriek moeien uiteni* donderdaq iqn. miichungen tel 020-913456 1*1, 783 wEST-DuiTsiAND dm 2 oo-iTALiÉ ure 900-luxemburg BFRs 14 Losse nummers 65 cent. Leden van zeven actiegroepen uit zuidoost-Brabant en Lim burg hebben bij het vliegveld De Peel honderd ballonnen opgelaten uit protest tegen de aanschaf van F-16 gevechts vliegtuigen. Aan de ballonnen hingen aluminium strips die radarstoringen veroorzaken. WARSCHAU (AFP, AP. Reu ter) De Poolse autoriteiten hebben stakende arbeiders loonsverhoging beloofd, in een poging de arbeidsonrust in het land de kop in te druk ken. Voor een deel leek dat gisteravond te zijn gelukt. Volgens dissidentenkringen duurde nog één staking voort, namelijk die in de staalfabriek in Stalowa Wola, de eerste staking in het industriële zui den van het land. Alle andere werkne mers zouden weer aan het werk zijn gegaan. Ook de chauffeurs van de krantenauto's, die gisteren voor zes uur het werk hadden neergelegd Een staking in de stad Chelm, is opge schort tot morgen, in afwachting van onderhandelingen. In Lublin, in het oosten van het land, waar de arbeidsonrust begon, zijn de maandlonen verhoogd met minimaal 25 en maximaal 40 gulden. De stakers wilden hogere lonen, wegens de sterk gestegen consumentenprijzen in Po len, met name voor vlees. Vandaag is de nationale feestdag in Polen. Dan wordt de 36e verjaardag van de com munistische republiek gevierd, die juist in Lublin werd uitgeroepen. De stakingen In Polen hebben bijna drie weken geduurd Bij rellen over voedselprijzen in 1956 en 1970 kwam het tot felle botsingen, waarbij tien tallen doden vielen In beide gevallen leidde het oproer tot de val van de zittende regering. Dit stemt niet alleen u en ons tot nadenken, maar ook het zwembadwezen. Made-Drimmelen krijgt de primeur: een minder weergevoelig buitenbad. Ademnemende filo sofie. Maar, volgend jaar pas. Denken ze soms dat het dan wéér regent? Nou ja. Boetseersef (A) Authentiek Slavisch Boeiseerklei mei verf in 3 kleuren en Lleedie IO penseeltje Wordi zonder oven lf ovenhard diermoiief Als onder- 0 „/1>v legger of voor de sier. SENSES!!. IHoutendertopfelD) draaier in één Handgreepje mei °,p T blanlhoulen hang- omslagmeetran,ek.«K,r extra gemak. P13"^ plus een ^"«dlopenje al. garantie voor zacht gekookte eieren Maak iemand abonnee op Trouw het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee:- Pbstcode en plaats:Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats:Tel.. Voor het kwartaal abonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van 7.50 Kado naar keuze: DA DB. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. -* RDAM (ANP) Het idende regenachtige voor steeds meer ikheden. In Maastricht crisiscentrum ingericht r ondergelopen dorpen. Empel moet door stijgend er van de Maas cyanide dende grond worden ver- lerd, overal in het land fcen kampeerders hun bie- de ijsjesverkoop stag- t rt, en alweer is het skütsje- in Friesland afgelast. Imburgse kerkdorpen 'ftteren er laren beide aan de Maas traditioneel jaarlijks onder wa- n zijn gisteren door de abnorma iters tanden geïsoleerd geraakt, laastricht is door Rijkswater een crisiscentrum ingericht. De iteiten hebben een waarschu- doen uitgaan naar andere dor- Na de landbouw een veeteelt tu ook de glastuinbouw veel te Man het slechte weer. Met name Mant zijn veel kassen onderge en. Brandweer en Bescherming viking moest gisteren assisteren Het leegpompen. In verband met de extreem hoge wa terstand van de Maas zal de achthon derd kubieke meter cyanide houden de grond, die sinds begin dit jaar bij Empel (gemeente Den Bosch) in de uiterwaarden van de rivier ligt, on middellijk worden verwijderd. Dit heeft een woordvoerder van Rijkswa terstaat, afdeling Limburg, gister middag meegedeeld. De voorberei dingen voor de afvoer van de grond vanmiddag in een schip te hebben opgeslagen, zodat de kans dat de cyaan houdende grond met het Maas water in aanraking komt. uitgesloten is. De gifgrond zal waarschijnlijk wor den afgevoerd naar een stortplaats in West-Duitsland. In het hele land hebben tientallen .kampeerders de moed maar opgege- •'ven, en zijn met tent en andere natte spullen weer naar hun eigen droge huls gegaan. In Roermond moesten de caravans op vier campings worden weggehaald, met hulp van het Rode Kruis, Bescherming Bevolking en de brandweer. Veel van de opengevallen plaatsen zullen eerst weer wat moe ten drogen voor er een andere tent op kan worden neergezet. „De kampeerders vormen de kwets baarste groep vakantiegangers," zegt mevrouw M. Hovestadt van de pro vinciale Zeeuwse VW. „We hebben echt de indruk dat de meeste kam peerders en zeker de mensen met caravans een volhardend ras vakan tiegangers is. Er is beslist in Zeeland geen volksverhuizinbg aan de gang door het slechte weer." Volgens haar is Zeeland niet zo vol als anders, maar maakt de middenstand een zeer goe de tijd door. Alleen het strand is verlaten. Het slechte weer betekent een ramp voor de consumptie-ijsindustrie in Nederland. Momenteel wordt vrijwel geen ijs verkocht terwijl in de maand juni en de eerste twee weken van juli LA PAZ (AFP, AP, Reuter, UPI) Honderden mensen renden gisteren op het Perez Velascoplein, in de Boliviaanse hoofd stad La Paz, voor hun leven toen militairen het vuur op hen openden. In het stadion van de voetbalclub Olivaros a Tem- pladerani, op zeven kilometer van de hoofdstad, zijn onder tussen zeker 500 mensen samengebracht, die zwaar worden bewaakt door militarien. Zij zijn daar in groepen van dertig tot veertig personen in gecamoufleerde vrachtwagens naar toegebracht. Deelnemers aan het wandel evenement de strand-zesdaagse bij Hoek van Holland, werden gisteren verrast door het opko mende zeewater. Ijlings zochten zij hun toevlucht in het prikkel draad. de ijsverkoop ongeveer de helft be droeg van die in een goede zomer. Een woordvoerder van de Nederland se vereniging van consumptie-ijsfa- brikanten tekende hierbij desge vraagd aan dat in de zomers vanaf 1977 geen normale ijs-afeet mogelijk is geweest door het „minne weer". „Het weer moet nu toch wel snel veranderen, wil er nog iets van de ijs- afeet terecht komen", aldus de woordvoerder. Voor de derde keer dit seizoen is een wedstrijd van het skütsjesilen in Friesland afgelast wegens de harde wind. Op de Fluessen bij Elahuizen bleven de veertien skütsjes gisteren aan de kant, nadat het zeilfestijn al eerder bij Ter Home en op het IJssel- meer bij Staveren niet door kon gaan. Volgens Alex Brinksma, voorzitter van de centrale commissie voor het skütsjesilen, is het houden van wed strijden te riskant. iKefc. gevaar voor omslaan, en vooral voor averij en gebroken masten en gieken, is te groot. De betogers op het plein schreeuw den dood aan de fascisten" en ,,weg met de militairen". Juist toen zij zich weer wilden verspreiden begonnen de militairen te schieten, waarbij enkele tientallen gewonden zouden zijn ge vallen. De demonstranten hadden gevolg ge ven aan de stakingsoproep van de Boliviaanse vakbond COB, om te protesteren tegen de militaire macht sovername waarbij president me vrouw Lidia Gueiller ter zijde werd geschoven. Aan de stakingsoproep werd vrij algemeen gevolg gegeven. Winkels die toch waren opgengegaan lieten de luiken na de schietpartij weer zakken. Schoten De schoten werden gehoord door bui tenlanders die rustig in de rij stonden te wachten bij het ministerie van binnenlandse zaken. De junta heeft opdracht gegeven alle vreemdelingen in het land zo snel mogelijk te regis treren. terwijl verder hun bewegings vrijheid beperkt is. Zij mogen niet naar het stadion, dat op de weg naar het vliegveld El Alto ligt, dat even eens ontoegankelijk is. Iedereen die op het ogenblik in La Paz een fototoestel bij zich heeft kan worden aangehouden. Journalisten hebben de junta gevraagd een bemid delaar aan te steilen, om zo te over leggen over betere mogelijkheden voor de internationale pers om zijn werk te kunnen doen. Via de radio blijft de junta de Bolivia- nen oproepen kalm te blijven en ge woon aan hun werk te gaan. De hele nacht werd echter weer zwaar ge weervuur gehoordin het dal waarin de 600 000 inwoners tellende La Paz ligt, op een hoogte van meer dan 4000 meter. Zeker van negen uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends zijn de straten het bezit van militairen met tanks en pantserwagens, die toezicht houden op de avondklok. De krant El Diario, die op de hand van de junta Is, publiceerde gisteren een oproep van vakbondsleider Ju an Lechin het verzet tegen de nieuwe regering op te geven omdat het „zin loos" is. Lechin zit op het ogenblik gevangen, en algemeen wordt in La Paz aangenomen dat zijn verklaring is afgedwongen. Enkele vrijgelaten gevangenen ver haalden gisteren van afschuwelijke martelpraktijken in de gevangenis sen, waarbij tientallen mensen deer lijk zouden zijn verminkt. Onder hen is de communistische voorman Si mon Reyes, die volgens sommige be richten is gedood, maar volgens ande re bronnen zwaar gewond gevangen wordt gehouden. Vervolg op pagina 7 PAGINA 2: Veel protestanten verlaten Cuba PAGINA 3: Aantal emigranten weer toegenomen PAGINA 4: TV-requisieten zijn acteurs zonder tekst PAGINA 5: PAGINA 7: PAGINA 8: Olymische Spelen PAGINA 9: Hannelore-show PAGINA 10: De Kleine Krant PAGINA 11: Verkeersrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-progamma's, weeroverzicht ADVERTENTIE TEHERAN (Reuter, AP, AFP) De Iraanse leider ayatollah Khomeini heeft ter gelegenheid van de eerste zitting van het parlement opnieuw opgeroepen tot een grootscheepse zuive ring en een volledige islamisering van het land. In totaal zijn gisteren zeker veertien mensen door executie om het leven gebracht. Ayatollah Khomeini lanceerde in een rde, die herhaaldelijk werd uitgezon den via de Iraanse radio, een onge meen felle aanval op de huidige rege ring van president Bani Sadr. „Geen van onze huidige ministers is revolu tionair. De volgende regering dient nergens toe, als ze op de huidige lijkt", aldus ayatollah. Het onlangs gekozen parlement zal zich onder meer moeten uitspreken over de gij zelaars in de Amerikaanse ambassa de en over een premier. Pret De geestelijk leider van Iran beperkte zijn kritiek overigens niet tot de rege ring. Ook de Iraanse ambassade in het buitenland kregen ervan langs. Ze houden zich voornamelijk bezig met drinken, pret maken en prostitu tie en bekommeren zich niet om de islamitische waarden. Van de Iraanse legerleiding deugt ook weinig Als ze wel deugde, dan zouden er niet voort durend problemen zijn in Koerdistan en in Baloechistan. Khomeini be pleitte de handhaving van alle revo lutionaire instellingen, zoals speciale rechtbanken en comité's en hij beves- NEW DELHI (AP. Reuter) De Af ghaanse president Babrak Karmal heeft met kennelijke toestemming van zijn Russische broodheren wijzi gingen doorgevoerd in zijn regering. Radio Afghanistan maakte het afge lopen weekeinde melding van diverse verschuivingen binnen het bestuurs apparaat. waarbij de aanhangers van de Khalq-fractie kennelijk hebben moeten plaats maken voor aanhan gers van Karmal. die tot de Parcham- groepering behoort. Dit wijst erop dat de Russen hun pogingen hebben opgegeven om de twee rivaliserende groeperingen met elkaar te verzoenen. tlgde nog eens de positie van de revo lutionaire gardisten. Een Iraans vuurpeleton bracht giste ren vijf militairen ter dood die door een revolutionaire rechtbank schul dig waren bevonden aan een samen zwering tegen de staat Vier anderen kregen inmiddels ook het doodvonnis ter hand gesteld. Wanneer deze vier ter dood gebracht zouden worden, was gisteren nog niet bekend. In to taal zijn vijfhonderd mensen opge pakt wegens samenzwering tegen het regime. In de nacht van zondag op maandag zijn op verschillende plaatsen in Iran weer mensen geëxecuteerd op be schuldiging vanhandel in verdovende middelen en verzet tegen het openba re gezag. In Kasjan, centraal Iran. werd een politieman geëxecuteerd omdat hij vóór de revolutie waarbij de sjah ten val kwam een betoger zou hebben gedood. In Isfahan kwamen vier mensen voor een vuurpeleton wegens handel in verdovende mid delen. Kritiek Inmiddels is ook de Iraanse minister van buitenlandse zaken. Sadegh Ghotbzadeh onder zware kritiek ko men te staan. De voormalige presi dentskandidaat van de radicale Isla mitische Republikeinse Partij. Jala- leddin Farsi (hij moest a/haken we gens half-Afghaanse afkomst) ver klaarde gisteren enkele van de perso nen te kennen die zich hebben schul dig gemaakt aan de moordaanslag op oud-premier Sjapoer Bakhtiar in Pa rijs. Hij zei zijn goedkeuring te heb ben gegeven aan de aanslag. Volgens Farsi hebben de daders van de aan slag overigens geen contact gehad met de regering. Inmiddels heeft de leider van het moordcommando tegenover de poli tie in Parijs verklaard dat hij heeft gehandeld in persoonlijke opdracht van het Palestijnse leider Jasser Ara fat. ker bijzonderheden op pagina 4. Hillo was ridder in de orde van Rje Nassau en hij was onderschei wet de huisorde van Oranje. wat krijgen we nou? een onzer verslaggevers VERSUM Op 57-jarige leeftijd steren in het academisch zieken- in Leiden de programmamaker van Hillo overleden. Hij leed al lime tijd aan keelkanker van Hillo werkte van 1961 af voor ICRV-televisie. Hij heeft een aan- irogramma's gemaakt, die erg be- I werden, zoals de serie rondom (ried Bomans, de documentaire jana - koningin der Nederlan- ter gelegenheid van het 25-jarig ringsjubileum, en de serie „De stond even stil".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1