Brandstofvoorziening: centrales kwetsbaar Opnieuw officiële verlaging van rentetarieven Turkije heeft enorme schuldenlast Ontwikkeling van Stadserf Enschede op de voet gevolgd Groningen wil deel van chemisch bedrijf sluiten Als geen aardgas ter beschikking staat „Statiegeld op plastic fles niet haalbaar Voor tweede maal in maand tijd EG somber over staalsector Geen acties bij Spinnerij Nederland Westen heeft belang bij stabiliteit van het land Onveilige toestanden binnenvaart Steeds meer mensen kijken in kleur MTËRDAG 19 JULI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET an onze redactie economie AMSTERDAM Het is voor een betrouwbare elektriciteitsproduktie dringend noodzakelijk "^datin de toekomst toch aardgas beschikbaar wordt gesteld. In ieder geval voor de perioden en^jat er onvoldoende olie wordt aangevoerd ten behoeve van de centrales waar nu voornamelijk to jlie wordt gestookt, doch die ook voor aardgas zijn ingericht. it schrijft de directie van de Samen werkende Elektriciteits-Produktiebe- J5* irijven (SEP) in het jaarverslag 1979. ™estS directie vreest dat de brandstof- nvoorziening bij het wegvallen van •t aardgas voor de toekomst niet op ,~W°ld0€nde wilze gegarandeerd. De iiievoorziening is namelijk onvol- oende verzekerd en kolen kunnen ooralsnog niet in voldoende mate sorden gebruikt. d. Het verslag stelt vast. dat in het afge- )2. open jaar nog duidelijker is gewor- len hoe kwetsbaar de brandstoffen- ooiziening van de elektriciteitscen- rales zal worden als er geen aardgas neer voor de elektriciteitsopwekking Ier beschikking zal staan. Het ver bruik van aardgas voor de elektrici teitsproduktie vermindert de laatste iaren snel (1977: 78 procent; 1979: 52 procent), wat een sterke stijging van iet verbruik van olie tot gevolg heeft 11977: 6,3 procent; 1979: 36 procent). Deze tendens, aldus de SEP, zal nog doorzetten. De elektriciteitsopwek king zal hiermede steeds meer afhan kelijk worden van olie, waarvan de levering niet zeker is en de prijs blijft oplopen. Voor de toekomst, althans op middellange termijn, zal de Neder- iadse elektriciteitsvoorziening voor Van een onzer verslagge vers ENSCHEDE Enschede is bezig een stadserf te ontwikkelen. Een uitge breide winkelpromenade van zowel bestaande als nieuwe zaken, deels over kapt en zodanig ingericht dat veelal ondernemingen met verwante assorti menten bij elkaar liggen. Een deel van het stadserf is vorig jaar gerealiseerd, een ander deel moet dit en volgend jaar gereed komen. Hoe staat het nu met de omzetontwikkeling in dit stadserf? Om daar achter te komen, heeft Enschede een onderzoek voorbereid dat veel meer is dan een momentopname want het strekt zich over vijf jaar uit. Tachtig procent van de bedrijven doet aan het onderzoek mee, een zeer groot percentage." Een van de doeleinden van het grootscheepse on derzoek is te weten te ko men of de gerealiseerde plannen inderdaad leiden tot een verhoging van de omzet van de verschillen- Voorlopige conclusies positief de zaken in het oude stadscentrum van En schede. Bovendien wil men hiermee materiaal in handen krijgen om, als de gevolgen negatief zouden zijn, tijdig te kunnen bij sturen. Bekeken wordt hoe de omzetten lagen res pectievelijk voor en na de verwezenlijking van het stadserf, en bovendien in de periode waarin het stadserf werd of wordt gerealiseerd, een situatie met opgebroken straten en dergelijke, hindernis sen die het winkelen voor de consument er niet pret tiger op maken. Resultaten Intussen zijn de eerste re sultaten van het onder zoek bekend geworden. Daaruit blijkt dat de ge middelde omzetstijging in 1978 met 3,2 procent ach terbleef bij de landelijke omzetstijging van 6.6 pro cent. Ook gezien tegen een inflatiepercentage van 4,1 procent in 1978 was er dat jaar een lichte achteruit gang. Deze cijfers geven de situatie weer vóór met de aanleg van het stadserf werd begonnen. Er moet echter bij worden gezegd dat de totale omzet in het gebied van de Enschedese voetgangerspromenades wel steeg, omdat er 18 win kelvestigingen bij kwa men, voornamelijk in nieuwe panden die onaan trekkelijke open gaten in het stadscentrum opvul den. Ook is het zo dat de omzetstijging per zaak minder steeg door de ver groting van het areaal. Ook in 1979 bleef de om zetstijging per vestiging achter bij het landelijk cij fers (2,8 tegen 3,0 procent) maar dat was voorname lijk toe te schrijven aan de opgebroken straten," die de aantrekkelijkheid van de buurt tijdelijk vermin derde. De ervaring van de laatste maanden in 1979 is echter dat straten die al klaar waren het beter de den dan straten waar nog niets aan gedaan is. Positief De statistici van de ge meente Enschede, die het onderzoek uitvoerden, concludeerden voorzichtig dat de invloed van een ge reed gekomen staderf op de omzetten van de mees te ondernemers positief is. Ze wijzen erop dat voor een evenwichtige ontwik keling van de omzetten een „trekker" erbij zijn nu zou kunnen hebben. De gezamenlijke electriciteitscentrales willen aardgas als energiebron niet geheel afstoten. Daardoor blijft voorshands als enige mogelijkheid over het uitbreiden van de produktie met behulp van kolen. Kkrr meer dan 50 procent van olie Afgezien van extra milieubescher- mende maatregelen in verband met het stoken van kolen, moet overigens verwacht worden, dat hoewel de kolenprijzen voorshands relatief laag zijn de met deze centrales geprodu ceerde elektriciteit op den duur ook hoge kosten met zich zal brengen. ibnkelijk zijn. lenergie ïmatief voor een groeiend olie- ïrbruik in de elektriciteitsopwek- aig zal, zo meent de directie van de kernenergie voorlopig niet kun- en dienen. Een eventuele verdere itbreiding van kernenergievermo- enzal namelijk zeker niet vóór 1990 unnen worden gerealiseerd. Met het oog op de verwachte toene ming van het kolenverbruik is het van belang, aldus de SEP. dat de kolenvoorziening voor de toekomst zoveel mogelijk wordt veilig gesteld. Dit kan gebeuren door het afsluiten van lange-termijncontracten. maar ook door het verwerven van belangen in kolenwinning. De SEP is, als samenwerkingsver band van elektriciteitsproduktiebe- drijven, daarom met DSM en Estel/ Hoogovens Delfstoffen overeengeko men een besloten vennootschap op te richten. Doel van deze is te onderzoe ken of er mogelijkheden met name in de VS en Australië zijn om op eniger lei wijze belangen te verwerven in kolenwinningsprojecten. Van onze redactie economie AMSTERDAM Voor de tweede maal binnen een maand heeft De Nederlandsche Bank haar rentetarieven met een half procent verlaagd. De verlaging gaat maandag in. IRUSSEL (ANP) Europees indu- triecommissaris Etienne Davignon eelt zich zeer pessimistisch uitgela- m over de nabije toekomst van de uropese staalnijverheid. Het staal- erbruik in de wereld zal, volgens em, dit jaar slechts met een half rocent groeien, terwijl dat vorig jaar og vier procent was. de Europese Gemeenschap liep at verbruik overigens vorig jaar al iet tien procent terug. In de Verenig- i Staten wordt de staalcapaciteit echts voor de helft gebruikt. Dertig j^ai lang is dat niet zo laag geweest. Davignon afnemende activiteit in de bouw is van Invloed. Sinds eind vorig jaar zijn de kosten in Het wisseldisconto wordt 9 procent, de voorschotrente 10 procent en het promessedisconto 10,5 procent. Laatstgenoemd tarief is belangrijk voor het bedrijfsleven omdat de han delsbanken hun voornaamste rente tarieven voor leningen en kredieten aan het promessedisconto koppelen. De Nederlandsche Bank geeft als re den voor de rentewijziging de ontwik keling op de geld- en valutamarkt. De verlaging van het disconto door De Nederlandsche Bank komt niet als een verrassing. In bankkrlngen werd namelijk al met een dergelijke de staalsector met vijf procent geste- «tap rekening gehouden. Niet in de Een voorname oorzaak van het terug lopen van het staalverbruik is de sterk gedaalde autoverkoop. In West- Duitsland worden er acht procent minder auto's geproduceerd, in de Verenigde Staten liep die produktie met 17,5 procent terug en in Frank rijk zelfs met twintig procent. Ook de gen. als gevolg van toegenomen ener gieprijzen. Davignon vindt dat er re den Is te vrezen dat geld, dat voor de herstructurering in de staalsector ge bruikt moest worden, nu zal opgaan aan het dagelijkse management, waardoor de herstructurering ln ge vaar komt. Hij verweet de staalpro ducenten dat ze niets geleerd hebben van het verleden, niet solidair zijn en hun prijzen verlagen om beter te kun nen concurreren. laatste plaats omdat de rentetarieven op de geldmarkt zich al enige tijd bewogen beneden het peil van de voorschotrente van de centrale bank. Een andere overweging, waarom de discontoverlaging in feite ook „in de lucht" zat, ts de omstandigheid, dat de gulden een vrij sterke positie in neemt in West-Europa. Met name is dat de laatste tijd het geval ten op zichte van de Duitse mark. Op 23 Juni verlaagde De Nederland sche Bank haar officiële tarieven met een half procent. Dit, nadat ook toen onder invloed van een verdergaande Van onze redactie economie ENSCHEDE Het personeel van Spinnerij Nederland gaat geen actie voeren tegen het voorgenomen ont slag van 170 mensen en daarbovenop het verlies van 100 arbeidsplaatsen door natuurlijk verloop. De Indu striebond FNV had tot de acties op geroepen maar het personeel bleek er weinig voor te voelen. Veel werkne mers zijn ontmoedigd en geloven niet meer in een redding van de Twentse textiel. verbetering van de positie van de gulden de geldmarktrente onder het niveau van de voorschotrente was aangeland. Het feit, dat de geldmarktrente lager is dan de voor schotrente van de centrale bank duidt erop, dat de banken ruim in hun middelen zitten. De twee discontoverlagingen, vier weken na elkaar, zijn voorafgegaan door negen achtereenvolgende verho gingen in een periode van twee jaar AMSTERDAM (ANP) In verband met de ontwikkeling op de kapitaal markt heeft de Amrobank haar tie- ven voor standaardhypotheken (vijf jaar vast) met een kwart procent ver laagd. De rente voor een standaard hypotheek is nu 11 procent met ge meentegarantie en 11,25 procent zon der gemeentegarantie en voor een tophypotheek 11,5 procent. De tarieven voor een hypotheek met variabele rente zijn ongewijzigd ge bleven en thans gelijk aan die van een standaardhypotheek De ABN Bank heeft de hypotheek rente voor 1 jaar vast met een half procent en voor 5 jaar vast met een kwart procent verlaagd tot respectie velijk 10Vi en 11 procent (met gemeen tegarantie). ARNHEM (ANP) De plannen van minister Ginjaar van volksgezond heid om statiegeld op kunststof fris- drankflessen wettelijk verplicht te stellen zijn niet haalbaar. Dit is de mening van Enka-dochter Strongpac in Dongen, producent van kunststof verpakkingsmaterialen. De bev. sman wil met het statie geldsysteem bereiken dat onverteer bare kunststof verpakkingen niet te recht komen op de grote hoop van één miljoen ton verpakkingsafval, dat we jaarlijks met zijn allen weg gooien. Strongpac heeft het probleem van eenmalige polyester (plastic) verpak kingen bestudeerd en is in een rap port, dat aan de minister is gestuurd, tot de conclusie gekomen dat het bestaande distributiesysteem niet is berekend op retourtransport van kunststof flessen. De methode zou ook moeilijk toepasbaar zijn op de reeds bestaande wegwerpverpak kingen. Strongpac vindt tevens, dat de minis- te weinig vertrouwen heeft in de con sument door via een statiegeldsys teem de mensen in feite te dwingen de flessen naar de winkel terug te brengen. Strongpac wil voor wat de polyester fles betreft een retoursysteem op po-, ten zetten dat vergelijkbaar is met de glasbak. De consument kan dan op basis van vrijwilligheid polyester fles sen inleveren. Enka kan het polyester materiaal na chemische afbraak hergebruiken als vulvezel in tapijtruggen, in lakken en in glasvezel gewapende kunststoffen. Het succes van de glasbak bewijst, volgens Strongpac. dat de consument het vertrouwen waardig is. De polyes ter fles wordt door de Nederlandse frisdrankenindustrie op betrekkelijk kleine schaal gebruikt. ROTTERDAM (ANP) Bij de passi giersvaart op de Rijp bestaan onveili ge toestanden. De overheid schiet te kort in maatregelen voor de binnen vaart, zo meent het Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart in Rot terdam. Volgens het bureau is het hard tijd voor internationaal over heidsingrijpen want door de overca paciteit in passagiersschepen is de concurrentiestrijd hard en komt de veiligheid in het gedrang. Het centraal bureau verwijt de over heid met name met twee maten te meten. De keuring voor oude schepen zou soepeler zijn dan voor nieuwe. Verder zegt het bureau dat het ont breken van bemanningsvoorschriften op de Nederlandse wateren tot on houdbare toestanden leidt. Dat geldt trouwens niet alleen voor passagiers schepen maar voor de hele binnen vaart. <oor Herman Amelink Het zag er begin deze maand naar uit {(Jat de landen van de Organisatie Economische Samenwerking en lkkeling (OESO) erin zouden met Turkije een bevredigende ngsregeling tot stand te bren- i voor de internationale schuld van at land. Op basis van zo'n regeling het Westen Turkije verdere eco- lomische steun kunnen geven. Maar J :ort voor het afrondende gesprek herover in Parijs zou plaats vinden, 'erd bekend dat de onderhandelin- ;en voor onbepaalde tijd waren uit- i resteld. Iet was niet voor het eerst dit jaar lat de besprekingen over economi- i che en financiële hulp aan het nood- Jdende Turkije afsprongen In april on ook al geen overeenstemming lorden bereikt over de voorwaarden 'aaronder de hulp aan Turkije zou unnen worden voortgezet. Dankzij de inspanningen van de Westduitse nlnlster van financiën Matthöfer werd echter op 15 april overeenstem ming bereikt over hulp ter waarde »an 2.9 miljard gulden voor het jaar 1980 in de vorm van bilaterale lenin- In juni zegde het Internationale lonetaire Fonds nog eens een be drag van vier miljard gulden toe, waarover de komende drie jaar be- ichikt kan worden in de vorm van ntemationale trekkingsrechten. Daar komt nog bij dat de Europese Gemeenschap bereid is Turkije 2350 miljoen gulden te lenen voor een peri ode van vijl jaar, terwijl ook de We reldbank en Saoedi-Arabië aanzien de bedragen aan financiële steun tobben toegezegd De kosten van levensonderhoud in Turkije stijgen met de dag, mede door de inflatie van omstreeks honderd procent. Veel families zijn al niet meer in staat om zich te voorzien van de eerste levensbehoeften. In Istanboel wacht een visverkoper op klanten voor zijn negotie. Terugbetalen Het grote probleem voor Turkije is op tot ogenblik dat het land deze hulp wel hard nodig heeft voor de ontwik- i toling van de economie, maar dat het £hd zo langzamerhand met een enor me schuldenlast begint te kampen. In !r,onderhandelden de Westelijke tohuldeisers enige tijd met de rege- ""g in Ankara over een herziening «ÜL f an°ssingsregeling. In totaal moet de Turkse regering de komende "V*ar meer dan zes milJard gulden «P tafei leggen en ze acht zichzelf ?e niet in staat Het was de eaoeling dat begin deze maand tij- jens het overleg in Parijs een defini- schuldertregeling zou worden rtirfo maar de Verenigde Staten rongen op het laatste moment aan I P uitstel van de besprekingen. jjtet besluit van de Verenigde Staten "agen om een uitstel van de be- •prekingen was kennelijk bedoeld om een algehele mislukking van het over leg te voorkomen De Verenigde Sta ten hebben namelijk ernstige bezwa ren tegen de wens van de Turkse regering om de eerste vijf jaar vrijge steld te zijn van het terugbetalen van schulden. Bovendien zou Turkije slechts een zeer lage rente willen be talen over de geleende bedragen en ook daartegen bestaan ernstige be denkingen. Harde opstelling Het is overigens niet zo verbazing wekkend dat de Turkse regering pro beert zich zo hard mogelijk op te stellen in de onderhandelingen met de vierentwintig landen van de OE SO, het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank en andere steunverleners. Het gaat Turkije eco nomisch bepaald niet voor de wind. Het land kampt met een vrijwel tota le afwezigheid van energiebronnen en grondstoffen en heeft hevig te lijden van de stijgende olieprijs. De inflatie beloopt meer dan honderd procent, terwijl de openlijke werkloosheid twintig procent beloopt. En dan is nog niet eens meegerekend het enor me aantal mensen dat wel op de loonlijsten staat van overheidsbedrij ven. maar geen wezenlijke functie vervult. Zo is het door de Russen in Iskenderun opgezette staalbedrijf in gericht om vijfduizend mensen werk te verschaffen, terwijl de fabriek 25.000 mensen in dienst heeft. Tot dusver is de regering van premier Suleiman Demirel verder tegemoet gekomen aan de internationale eisen die werden gebonden aan voortzet ting van de hulp dan enige van haar voorgangers. Ze heeft onder druk van het Internationale Monetaire Fonds diverse devaluaties van het Turkse pond doorgevoerd. Deze week vond al de vijfde devaluatie van dit jaar plaats. Bovendien voert ze een dras tisch bezuinigingsbeleid met betrek king tot de overheidsuitgaven en is ze voor een belangrijk deel tegemoet gekomen aan de wens van het Inter nationale Monetaire Fonds om het land geheel open te stellen voor de internationale banken. Afhankelijk Het ziet ernaar uit dat Turkije de eerste jaren nog volledig afhankelijk blijft van internationale financiële en economische steun. Erg aantrekke lijk is dat perspectief niet voor de regering Demirel. Het verhogen van de belastingen, de Invoering van de BTW en het drukken van overheids uitgaven heeft nog nooit een regering populair gemaakt. De restrictieve maatregelen die bedoeld zijn om een nieuw evenwicht te vinden, hebben er onder meer toe geleid dat het bruto nationaal produkt vorig jaar nog maar met één procent omhoog liep, terwijl de investeringen verder terug liepen. Een bijkomende moeilijkheid is dat de voortdurende devaluaties van het Turkse pond ertoe geleid hebben dat de vele Turkse gastarbeiders in het buitenland niet zo happig meer zijn op het beleggen van hun verdiensten in Turkije. Ze voelen er weinig voor om hun met hard werken verdiende guldens en marken om te wisselen in Turkse ponden die van de ene op de andere maand zo maar twintig pro cent in waarde dalen. Toerisme De grote vraag is of de buitenlandse hulp en de binnenlandse maatregelen inderdaad zullen gaan leiden tot her stel van de economische bedrijvig heid. Het beleid van de regering is er nu vooral op gericht buitenlandse be drijven te interesseren voor activitei ten en investeringen in Turkije. Daar voor is dan echter weer wel steun nodig van de internationale handels banken en die zijn allang bereid geld in Turkse projecten te steken als de regering van dat land het vertrouwen blijkt te hebben van de grote interna tionale geldwereld, te weten het In ternationale Montetaire Fonds. Daarom is het voor de Turkse rege ring van het grootste belang om zo snel mogelijk de financiële regelingen met de westelijke wereld rond te krij gen. Want pas daarna zullen de ban ken en het buitenlandse bedrijfsleven wat toeschietelijker worden. Grote verwachtingen heeft men van inves teringen in de toeristenindustrie die in Turkije in vergelijking met de ove rige landen rondom de Middellandse Zee nog maar nauwelijks ontwikkeld is. Maar ook in de landbouw en de industrie hoopt men met buitenlands geld de bedrijvigheid te kunnen op voeren. Aan de andere kant weet Turkije dat de westelijke wereld, en met name de Verenigde Staten, belang hebben bij het overeind blijven van de economie van het land. Een totale economische chaos, die onvermijdelijk zou uitbre ken als de buitenlandse steun zou worden stopgezet, zou een directe weerslag hebben op de politieke ver houdingen in het land. En waarheen het land zou wegglijden bij een derge lijke chaos is nauwelijks voorspel baar. Turkije ligt op het kruispunt van het Westen en de Arabische we reld en vormt verder een belangrijke schakel in het verdedigingsapparaat van de NAVO en dat is iets wat het Westen niet zonder meer uit handen kan geven. Broekriem Voor het overgrote deel van de Turk se bevolking betekenen de maatrege len dat ze de broekriem nog verder zullen moeten aanhalen. Hoe groot de rek van die riem is, valt niet precies uit te maken. Veel arbeiders zitten op een loon dat nauwelijks voldoende is voor hun kosten van levensonder houd. Het is dan ook niet ondenkbaar dat de werknemers hun feitelijke loonsverlagingen niet zullen nemen. Zowel in de textiel- als in de staalin dustrie hebben zich al stakingen voorgedaan, in de meeste gevallen georganiseerd door de vakorganisatie DISK De stakingskassen van deze organisatie zijn echter niet berekend op massale uitkeringen en een van de leiders van de DISK sprak onlangs dan ook de vrees uit dat zijn organi satie de stakingen niet lang zou kun nen volhouden. Voorlopig lijkt de re gering Demirel nog over voldoende politiek krediet te beschikken, maar ze heeft wel spoedig enig economisch succes nodig om haar positie te kun nen handhaven. En dat succes is vooralsnog uiterst onzeker. HILVERSUM (ANP) Het aantal kleurentele visietoestellen in de huiskamer neemt nog steeds toe. Eind 1979 was een dergelijk appa raat in zeventig pro cent van de Nederland se gezinnen aanwezig, tegen 65 procent eind 1978. Dit blijkt uit de uitkomsten van een en quête door de afdeling Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS onder ongeveer tienduizend Nederlanders van twaalf jaar en ouder. In de afgelopen vijf jaar is het kleurentele visiebestand in ons land meer dan verdub beld. Want in 1975 keek 33 procent van de on dervraagden in kleur. Die toename van het aantal kleurenkijkers is ten koste gegaan van de swart-wit toe stellen. Afstandsbedie ning Niet iedereen die een kleurentelevisie aan schaft, neemt daarbij Verdubbeling toèstellen in vijf jaar afstandsbediening. Het aantal toestellen met een dergelijke voorzie ning steeg namelijk van tien procent eind 1978 tot dertien pro cent eind 1979. Ook niet alle Nederlanders heb ben een televisietoes tel. Uit de enquête bleek dat eind 1979 nog altijd drie procent het zonder de kijkbuis doet. Over het algemeen konden meer Neder landse kijkers eind 1979 buitenlandse sta tions ontvangen. Bel gië-Vlaams door veer tig procent (was 35 pro cent eind 1978), België- Frans door 26 procent (22 procent), Duitsland 1 door 68 procent (64 procent), Duitsland 2 door 67 procent <63 pro cent), Duitsland 3 door' 56 procent (51 procent) en tenslotte de Engelse BBC door vier procent (twee procent). Radiobezit Het radiobezit in ons land nam iets toe. Eind 1979 had zelfs 39 pro cent van de onder vraagden drie radio's of meer in zijn bezit. Helemaal geen radio had één procent van de ondervraagden. Pla tenspelers stonden thuis bij 84 procent van de geënquêteerden. Bij 24 procent zelfs twee of meer van dergelijke ap paraten. Ten slotte bleek, dat meer dan de helft van de Nederlanders (54 procent) hun televisie beelden via een cen traal antennesysteem binnen krijgen. Een ge ringe toename overi gens ten opzichte van 1978, toen al 53 procent die mogelijkheid be nutte. Van onze correspondent GRONINGEN De gemeente Gro ningen heeft de directie van de Aag- runol-fabriek laten weten, dat zij het voornemen heeft om vier loodsen op het bedrijfsterrein te laten sluiten. In de loodsen liggen stoffen opgeslagen, waarvoor geen hinderwetvergunning is afgegeven. Met deze aanschrijving komt de ge meente Groningen tegemoet aan de eisen van de milieufederatie Gronin gen. die wilde dat een uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zou worden uitgevoerd. Groningen wilde aanvankelijk de uit spraak niet onmiddellijk uitvoeren, omdat B. en W. de kwestie eerst nog in de gemeenteraad wilden bespre ken. De milieufederatie ging daarmee niet akkoord en wendde zich ander maal tot de Raad van State. Dat is nu niet meer nodig en de federatie trok een verzoek om de gemeente een dwangsom op te leggen, wanneer de gedeeltelijke sluiting van Aagrunol niet zou worden uitgevoerd weer in. De kwestie rondom Aagrunol. een bedrijf dat gewasbeschermingsmid delen produceert en opslaat, speelt sinds half 1978, toen het bedrijf door de. gemeente de wacht werd aange zegd wegens het niet in voldoende mate voldoen aan veiligheidseisen en benodigde hinderwetvergunningen. Aagrunol ging daar tegen in beroep bij de Kroon, die kortgeleden uit spraak deed ten nadele van Aag runol. Suikerfabriek De milieufederatie Groningen ging eerder deze week bij de Kroon in beroep tegen de lozingsvergunning, volgens de wet op de luchtverontrei niging. die Gedeputeerde Staten van Groningen hebben afgegeven aan de suikerfabriek van de Suikerunie in Groningen. De federatie meent dat de vroeger en onlangs afgegeven ver gunningen de lozingsactiviteiten van de suikerfabriek niet volledig dek ken. De suikerunie zou daarom een nieuwe vergunning voor het hele be drijf moeten aanvragen, zo meent de federatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25