Consumenten nog nooit in somberder stemming De egotrip van Giscazd deTijd Een koele minnaar en een ex-acteur Smits mannen naar huis na grootste bergingsklus Heeft de paus z'n les geleerd in Brazilië? Slinkend vertrouwen in economische situatie Antiekdieven in België aangehouden Charmes en chicanes van een nep-aristocraat weekblad Sekten in Nederland Verder: BON»». Overal te koop: f3,- UITDE WEEKBLADEN Ierse rechtbank beslist vandaag over journaliste Brandweer wordt ingelicht over giftige stof in F-16 Beslissing over Egyptisch rijbewijs op 28 augustus DONDERDAG 17 JULI 1960 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 DEN HAAG (ANP) De stemming onder de consumenten is somberder dan ooit. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de in mei gehouden conjunctuurenquête onder consumenten. Zo'n onderzoek wordt driemaal per jaar gehouden in alle EG-landen. Vergeleken met vorige peilingen was de stemming van de consumenten in mei overwegend somberder. Daar mee wordt, aldus het CBS. de dalen de tendens van de laatste twee jaar voortgezet In januari van dit jaar «aren de geënquêteerde consumen ten ongeveer even somber als in janu ari 1974, na de (eerste) oliecrisis. Toen herstelde het vertrouwen in de situa tie zich echter in mei. Dit herstel is nu uitgebleven. Het dalende vertrouwen van de con sumenten in de algemene economi sche situatie en in de eigen financiële ttiuatie kwam sterk tot uitdrukking in hun oordeel over de vraag of de tijd nu wèl of niet gunstig is voor de "Ontruimen kraakpand moet maatschappelijk aanvaardbaar zijn' DEN HAAG (ANP) Bij het voorne men om gerechtelijk op te treden tegen krakers moet in overleg met de burgemeester, de officier van justitie tn de politiechef worden bekeken of 4e ontruiming van een kraakpand autschappeiijk aanvaardbaar is. De procureurs-generaal plaatsen de- u kanttekening bij de vervolgings richtlijnen die samen met het ont- wrp leegstandswet zijn gepubli- ceerd. Deze richtlijnen, die destijds zijn op gesteld op basis van een uitspraak ran de Hoge Raad in 1971, worden door de procureurs-generaal niet iverboord gezet, maar na alle kraak- ictles iets anders vertaald. De afgelo- len jaren zijn zowel door de krakers Is de huiseigenaren methoden ont wikkeld om het betreffende artikel 38 van het wetboek van strafrecht te razeilen. Daardoor dreigt het gevaar e ontstaan dat politie en justitie loeten optreden ten behoeve van snzljdige belangen van speculanten d dat de politie met massale inzet en einde moet maken aan een straf- are kraakactie. leze opstelling van het openbaar Mi- Isterie geldt totdat de leegstands- tet ln werking treedt. Daarna zullen basis van de nieuwe wet opnieuw êrvolgingsrichtlijnen worden opge teld. aanschaf van duurzame gebruiksgoe deren of een huis. Zestien procent van de ondervraagden vond het in mei een goede tijd om duurzame con sumptie-artikelen te kopen, terwijl dat er in januari nog 28 procent waren. In totaal 24 procent vond het in mei een ongunstige tijd (januari 16 pro cent) en 57 procent vond het een gunstige noch ongunstige tijd (Janua ri 53 procent). In mei vond 85 procent van de ondervraagden het een ongun stige tijd om een huis te kopen (janu ari 60 procent), vijf procent gunstig (januari 14) en 8 procent gunstig noch ongunstig (21 procent). Laagste waarde Aan de hand van de onderzoeksresul taten wordt bij iedere conjunctuuren quête een „index van consumenten vertrouwen" berekend. Die bedroeg in mei 65,0. Dat is de laagste waarde sinds het begin van de peilingen in 1972, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het oordeel van de consumenten over de ontwikkelingen van de algemene economische situatie van de afgelo pen twaalf maanden is somber: drie procent bespeurde een verbetering (in januari 6 procent), 35 procent BRUSSEL (ANP) - De rijkswacht van het Belgische Eeklo heeft twee Nederlanders aangehouden die be kend hebben op 7 juli een grote hoe veelheid antieke wapens en ikonen te hebben gestolen uit een winkel in Rotterdam. De waarde van de buit zou rond de honderdduizend gulden liggen. De rijkswacht kwam er enkele dagen geleden achter dat een deel van de buit te koop werd aangeboden door een antiekhandelaar ln Maldegem. Die bleek te goeder trouw. De twee Nederlanders hadden nog geen geld ontvangen voor de antiquiteiten die ze de handelaar hadden geleverd. Toen ze dat geld kwamen ophalen had de rijkswacht een val gezet en toen werd het tweetal Ingerekend. vond de situatie duidelijk slechter geworden (Januari 2 procent) en 47 procent (net als in januari) iets slechter. Wat minder pessimistisch waren de verwachtingen van de ondervraag den over de komende twaalf maan den. Zeven procent van de onder vraagden voorzag een duidelijke of lichte verbetering (januari vier pro cent). 49 procent een iets ongunstiger situatie (januari 54 procent) en 21 procent een duidelijk ongunstiger si tuatie (januari 23 procent). Het oordeel van de ondervraagden over hun eigen financiële situatie is, aldus het CBS, duidelijk negatiever dan in januari van dit jaar. In mei was 32 procent van mening dat de eigen financiële situatie iets of duide lijk slechter was geworden (tegen 24 procent in januari). 19 procent sprak van een verbetering (januari 20 pro cent) en 48 procent van de onder vraagden vond de situatie onveran derd (januari 55 procent). BANTRY BAY (ANP) Het ziet er naar uit dat de mannen van Smit-Tak uit Rotter dam half augustus naar huis kunnen, na het grootste bergings- karwei uit de 130-jari- ge geschiedenis van het bedrijf te hebben geklaard. Ze zijn nu al 530 dagen aan de Zuidlerse kust bezig met het lichten van de Franse supertanker Betelgeuse In de nacht van zondag op maandag 8 januari 1979 werd het dorpje Bantry Bay opgeschrikt door twee ex plosies kort na elkaar. Een grote vuurzee was nog te zien toen zestien uur na de ramp de bergingsexperts van Smit-Tak arriveerden. Alle 43 opvarenden van de Franse olietanker hadden toen al de dood gevonden in de vuurzee, evenals zeven Ierse personeelsleden van de terminal waar de Betel geuse voor anker lag om ru we olie te lossen. Tijdens de opruimingswerkzaamheden zou aan deze lijst nog de Nederlandse bergingsin specteur Jaap Pols worden toegevoegd. Na de ramp zat er nog veer tigduizend ton in de tanks, voornamelijk in het voor schip. dat nog boven water middels vier meter in de modder gezakt. Besloten werd om het boven water te krijgen door er grote hoe veelheden kunststof (poly styreen) balletjes in te bren gen. Ze zagen er uit als sui ker. maar kregen later door het inblazen van stoom de grootte van een erwt. De half opengescheurde romp moest ook nog worden dichtgelast. 'Losgezaagd' Met een zware ketting werd de middenmoot vervolgens van het achtergedeelte „los gezaagd", op een afzinkbaar ponton geplaatst, om ver volgens aan zijn eind te ko men bij een sloper in het Spaanse Bilbao. Het was toen al augustus geworden. Aan het 65 meter lange ach terschip van de „Betelgeu se" hebben de mannen het afgelopen jaar gewerkt. Vier pontons die met 28 staalka bels van bijna tien centime ter doorsnee aan het wrak waren verbonden trokken het centimeter voor centi meter boven water. Nu moet de gigantische roesti ge hoeveelheid staal boven een afgezonken ponton wor- Het achterschip van de ramptanker Betelgeuse boven waterhet karwei is JJan Joot™et"welpompen bijna geklaard. uitstak. De kont stak, onder het gewicht van de mo toren, diep in de vette klei. De eerste anderhalve maand van het karwei werd besteed aan het verwijderen van de olie en het „afscheu ren" van het voorschip, dat twee kilometer diep ln de Atlantische oceaan een zee mansgraf vond. Het middenschip was ln- van water weer langzaam boven zal komen. De droeve last kan dan naar de sloper worden gesleept. De bergers gaan naar huls. wachtend op een nieuwe ramp. ADVERTENTIE In het voetspoor van Napoleon en De Gaulle streeft Giscard onverbloemd naar Franse 'grandeur': binnenlands gekonkel, vriendschap met Schmidt én Brezjnev en nu wordt ook de N-bom nog aangeschaft! Wie is de man achter deze staatsman? Maup Caransa en de Eros-business Hoe beleggers failliet gaan aan vakantiehuisjes WEKELIJKS NIEUWSMAGAZINE ADVERTENTIE De aloude boodschap van de nieuwe religieuze bewegingen slaat vooral aan bij jongeren die worstelen met een identiteitscrisis. Maar de manier waarop de 'blijde boodschap' aan de man wordt gebracht is vaak alarmerend Een reportage van Matt Dings over de techniek van het zielen winnen en de achtergronden van de 'exotische tegenstroom De stille reorganisatie van Philips Gijs Wanders en de 'tweede revolutie' in Nicaragua Een interview van P van der Eijk en Herman Hofhuizen met anti schaker Robert Hubner De Toneelmakers V: Paul Vermeulen Wmdsant Wam de Moor over Ad Zuiderent Dorothy Donegan: enfant terrible van het North Sea Jazzfestival proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7'/z gulden Naam Adres Plaats Tel tr-29 Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam. Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062 door Leo Kleyn In Den Haag, waar zelfs Van Agt het voorlopig voor gezien houdt, is weinig meer te ha len, en daarom hebben de weekbladen hun kopij voor namelijk elders moeten zoe ken. Van de grensoverschrij dende verslaggevers lijken die van De Tijd het verst te zijn gegaan: zij kwamen terug met een, zoals het omslag meldt, „bericht uit de zevende hemel". De poëtische vlag dekt een reportage over de sekten in Nederland, waar voor eerder de Tweede Kamer belangstelling heeft getoond. Maar ook het meer aardse buitenland, van België tot Brazilië, komt royaal aan zijn trekken. Om het dichtst bij huis te blijven: Vrij Nederland bezocht in België de fractievoorzitter van de Vlaamse so cialisten in het parlement, Louis Tob back, aan wie menige sappige uit spraak te ontlokken viel. Tobback, die zichzelf „een koele NAVO-min- naar" noemt, werd aan de tand ge voeld over zijn verzet tegen de plaat sing van kemraketten op Belgische bodem, waarvoor hij het voortbe staan van de regering op het spel wil zetten. „Als Europa een eigen kern- wapenvloot krijgt, kan bij de over kant het vermoeden ontstaan dat de oorlog wel tot dit stukske grond be perkt blijft." De ook in België woon achtige secretaris-generaal van de NAVO, Luns, denkt daar anders over. maar Tobback vindt het dan ook tijd worden „dat die man zijn aderverkal king eens gaat verzorgen" „Fier", staat er boven de weergave van het onderhoud met de Vlaamse socialist. Ter verklaring dient in Her vormd Nederland te worden nagele zen wat een Amerikaanse commissie na een rondreis door Europa heeft gerapporteerd. Verwacht wordt, zo meldt het verslag, dat de Belgen hun bedenkingen wel zullen laten varen. De situatie in Nederland geeft de Amerikanen meer reden tot zorg. Ge sproken wordt over een „goed georga niseerde luidruchtige minderheid", die, „in een politiek klimaat dat naar links neigt en dat sterk wordt beïn vloed door godsdienstige tradities en krachten", de plannen wel eens zou kunnen verijdelen. Een bijdrage in de De Oroene Am sterdammer over de manier waarop België de NAVO-verpllchtingen na komt, maakt de uitspraken van Tob back er niet minder „fier" op. De Belgen, zo wordt gemeld, bereiden zich al terdege voor op een „crisis tijd", waarin de Rijkswacht de mili tairen onverschrokken terzijde zou moeten staan. Tuinhuisje Verder van huis gaand, is Vrij Neder land gestuit op „corruptie, dubbel spel en geheime fondsen": een hoge functionaris van een organisatie die voornamelijk uit Zuid-Afrika ge vluchte studenten hulp biedt, blijkt een Zuidafrikaanse spion te zijn. De 30-jarige blanke Zuidafrikaan Craig Williamson had drie jaar Inzage in alle dossiers en speelde die in handen van de Zuidafrikaanse geheime dienst. Niet minder schrijnend ls het verhaal dat het blad in West-Duitsland opte kende uit de monden van familiele den van de zogenoemde RAF-gevan- genen. De families vormen nog zo'n beetje de enige groep die het voor de gevangen genomen terroristen op neemt. De openlijke steun van ande re „sympathisanten" is de laatste tijd weggeëbd. In Westduitse intellectue le kringen geldt het niet langer als chic „eens een RAF-lid in Je tuinhuis je te hebben laten logeren Een reportage uit Amsterdam corri geert overigens het beeld dat allerlei slechtigheid slechts ver van ons bed te vinden zou zijn. Rudie van Meurs analyseerde twee schietpartijen die aan Antillianen het leven kostte, en laat Roy de Miranda, coördinator van de onlangs opgerichte stichting Inter- kon, zeggen dat de „mensenrechten in Nederland even fundamenteel wor den geschonden als elders in de we reld". Volgens De Miranda is er een reeks voorbeelden te noemen van „het agressieve optreden van de poli tie tegen alles wat gekleurd ls". Elfstedentocht Onder de berichten uit het buiten land hebben enkele, zoals verwacht ■mocht worden, betrekking op de reis van de paus naar Brazilië. Elseviers Magazine spreekt van een „Brazili aanse elfstedentocht", vraagt zich al wat de paus nu precies heeft bedoeld met al zijn uitspraken, maar is toch geneigd hem het voordeel van de twijfel te gunnen. De Tijd heeft de twijfel uitgebannen: „In Brazilië heeft de paus het goed gedaan. In dit land, waar de kerk van de basis het lijkt te winnen van de kerk van de heersende machten, heeft paus Woj- tyla de bisschoppen bevestigd in hun moedige opstelling." Ook NieuwsNet is positief gestemd. Hoewel in dit blad ls gekozen voor een economische invalshoek, blijven de uitspraken van de paus niet onbe sproken. „Het recente bezoek van de paus. die vrijwel dagelijks over de strijd voor meer rechtvaardige ver houdingen sprak, en die weliswaar de echte klassenstrijd veroordeelde, maar stakingen niet, zal de Brazili aanse overheid nog lang heugen.' Hervormd Nederland doet daarvoor niet onder: het bezoek aan Brazilië wordt „voor dit land van de grootste betekenis" genoemd. Hetzelfde blad laat ook zijn licht schijnen over het wat noordelijker gelegen land Suriname, dat trouwens ook elders niet onbesproken blijft. „Velen ontdekken nu pas dat de be moeienis van Nederland met dit deel van Zuid-Amerika nog lang niet is afgelopen. Het lij^t erop, dat Surina me met een soort terugwerkende kracht de aandacht krijgt, die het vroeger in de publieke opinie zelden ten deel viel." Daar sluiten de uitspraken van het bestuurlid van de PvdA Bram Peper in de Haagse Post aardig bij aan. Peper, die op het Suriname van na de coup een geheel andere visie heeft dan het Tweede-Kamerlid Jan Pronk: „Je kunt zeggen: Suriname heeft voor bijna niets gevochten. De onafhankelijkheid is ze als het ware aangereikt, ook weer vanuit het moe derland. De meeste ex-koloniën heb ben meestal toch enige strubbelingen met het moederland gehad. En dèt is nu in het geval van Suriname pas gebeurd tijdens het bezoek van De Koning." snel gaat dat niet.' Dat is dan mis schien toch wel jammer, want, zegt Vidal ook: 'Reagan is misschien niet helemaal man, hij is zeker helemaal jongen. Precies wat het land nodig heeft'. Leedvermaak Na wat hierboven al uit Nederland is gemeld, dient nog gewezen te worden op een beschouwing over de Vara in Elseviers Magazine, geschreven met een in leedvermaak en venijn gedoop te pen. Het 'morgenrood' van de Va- ra-leden, schrijft auteur René de Bok, 'ls van schaamte vervuld', daarmee doelend op een gevoel dat ook de Elsevierlezer na kennisneming van zijn arbeid bekruipt. Waarom is ook hij niet op reportage naar het buiten land gezonden? ADVERTENTIE Demagogie De kandidatuur van Ronald Reagan voor het Amerikaanse president schap bleek voor een aantal weekbla den eveneens een mooie gelegenheid om wat in het buitenland te verwij len Het mag geen verbazing wekken dat de ex-acteur, ex-filmster en nieuwbakken politicus" Elseviers Magazine er in de beschouwingen wat bekaaid afkomt. Zelfs Elsevier is hij te rechts: „Zelfs een Nixon torende als staatsman hoog boven de schouders van Reagan uit'. H. J. A. Hofland meent in de Haagse Post dat 'we in Europa' slecht over Reagan zijn ingelicht, wat hem niet belet de kandidaat „demagogie uit de oude doos' voor de voeten te werpen en hem te bestempelen als 'een rechtse tot conservatieve politicus'. De al tert tonele gevoerde Vlaamse politicus Tobback laat tussen neus en lippen door weten dat hij hoopt dat Reagan wordt gekozen, al is het uit negatieve overwegingen: 'We moe ten ln elk geval van die dr Strangelo- ve, Brzezinski, af. 'Brzezinski is een bedreiging voor onze kinderen en kleinkinderen. Hij is een gefrustreer de Pool'. Iemand die beter dan de Europeanen Hofland en Tobback over Reagan geïnformeerd kan zijn, de Ameri kaanse schrijver Gore Vidal, zegt in een interview in het kleurenkatem van Vrij Nederland dat hij diens ver kiezing uitgesloten acht. 'De Verenig de Staten zijn weliswaar op weg een soort Paraguay te worden, maar zo Deze week in Hervormd Nederland: De paus zag in Brazilië dat het harmoniemodel een fictie is. Verder: Een Amerikaanse commissie over de Nederlandse vredesbeweging: 'Verzet tegen kernwapens mag geen begin zijn van anti-militarisme' Interview met dr. Dingemans: 'Kerk en theologie hebben de werkelijkheid nooit serieus genomen' Het verhaal van de illegaal Achmerf A.: Zo zitten er nog duizenden Terloops een nieuw examen erbij: Pais en de prestatiemaatschappij Het nieuwe exportartikel: Westerse bedrijven gooien afval over de schutting Economische overheersing: Strijd om onafhankelijkheid van Suriname is nu begonnen Van den Heuvel: Geweid Ruitenberg: CDA. En: Van Agt is bekeerd RMS'ers zien de feiten Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- Ik weet al voldoende van HN Ik abonneer me 36.50 per half jaar Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegeli. Of bel 070-512111 wmemmomsmmmm Overal in de losse verkoop 1,85 DEN HAAG/BELFAST (ANP) Een rechtbank in de Noordierse hoofdstad Belfast beslist vandaag of de Neder landse free-lance journaliste Els van H. uit Amsterdam te recht is gearresteerd op grond van de wet tegen het terro risme. De rechtbank heeft gisteren geduren de een drie uur durende hoorzitting proberen vast te stellen of de arresta tie valt onder de vage normen van de wet, die bepaalt dat zonder formele aanklacht mag worden overgegaan tot arrestatie en gevangenhouding van mensen die worden verdacht iets te maken te hebben met terrorisme. Volgens de Noordierse advocaat van Els van H„ Patrick Finucane, is zij twee keer gearresteerd, eerst op het station van Belfast en daarna in het poli tie-centrum Castlereigh. De eer ste arrestatie is niet volgens de regels geschied en daarom volgens de advo caat onwettig. Het is volstrekt ondui delijk waarom Els van H. werd aange houden, toen zij met de delegatie van de Nederlandse tak van de beweging „Vrouwen tegen imperialisme" in Belfast aankwam. Zij is eerder dit jaar in Noord-Ierland geweest als deelneemster aan een tribunaal en verslaggeefster voor verschillende media zonder problemen te hebben ondervonden. Volgens Finucane heeft Els van H. (30) geklaagd over de omstandighe den waaronder zij gevangen wordt gehouden. Er is een zekere vorm van lichamelijk geweld geweest, terwijl zij ook beledigende insinuaties naar haar hoofd geslingerd zou hebben ge kregen. aldus de advocaat. Els van H. heeft zich ook verzekerd van de steun van een Nederlandse advocaat, mevr. mr. Sietske Land van het advocaten- collectief in Amsterdam. Els van H. is in 1978 ln Nederland veroordeeld tot één jaar gevangenis straf, nadat zij op 5 mei van dat jaar in Amsterdam was aangehouden. Sa men met twee anderen werd zij be trapt op het bezit van twee brand bommen, die volgens een reeds ge typte verklaring bestemd waren om het gebouw van een Westduitse ver zekeringsmaatschappij aan de Kei zersgracht in brand te zetten. Haar veroordeling is ln Noord-Ierland be kend. LEEUWARDEN (ANP) De vliegba sis Leeuwarden is bezig, brandweer korpsen in de omgeving nader te in formeren over hydrazine, een brand stof die door de nieuwe F-16 straalja gers wordt meegevoerd voor noodsi tuaties. Wanneer de motor of de elek triciteitsvoorziening van een toestel uitvalt, wordt hiermee een noodag- gregaat aangedreven. Het uiterst giftige en explosieve hy drazine zit in een cilindervormig tankje, dat bestand is tegen botsin gen, zo delen Gedeputeerde Staten van Friesland mee in antwoord op vragen van het statenlid J. Spyksma (PvdA). De kans op vrijkomen van de vloeistof wordt door de luchtmacht uiterst gering geacht. Na het neer storten van een F-16 in Amerika bleek het tankje inderdaad nog in tact te zijn. DEN HAAG (ANP) De aldellng rechtspraak van de Raad van State zal 28 augustus uitspraak doen in het beroep dat een inwoonster van Dor drecht heeft ingesteld tegen de weige ring (door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland) een Egyp tisch rijbewijs om te wisselen voor een Nederlands. Dit is gisteren tij dens de voortgezette behandeling van deze zaak meegedeeld. In Egypte kan men twee soorten rij bewijzen halen: een rijbewijs voor vijf jaar en een tijdelijk rijbewijs (dat gegeven wordt aan Nederlandse toe risten voor de duur van hun visum). De Raad van State heeft eerder be slist dat het tijdelijke rijbewijs niet in ons land kan worden omgewisseld. Zo'n tijdelijk bewijs was behaald door veel Nederlanders die zoge naamd als toerist naar Egypte vlo gen. Er was echter verwarring ont staan doordat men ln Egypte vorig jaar bij gebrek aan modellen voor „tijdelijke" rijbewijzen vijf jaar geldi ge rijbewijzen aan Nederlanders heeft verstrekt. Op die rijbewijzen was echter aangetekend dat het om een beperkte tijdsduur ging. Op nieuw hebben toen weer veel Neder landers geprobeerd hun rijbewijs om te wisselen. Tijdens de voortgezette behandeling zei mr. C. Vliegen namens de commis saris van de koningin in Zuid-Holland dat de commissaris alleen volwaardi ge buitenlandse rijbewijzen wil inwis selen tegen Nederlandse. Mr. P. C. Vas Nunes, raadsman van de Dordtse mevrouw Willems-Groenedaal, die op 20 juli 1978 een Egyptisch rijbewijs van bekorte geldigheid behaalde, zei onder meer dat het argument van weigering het in Egypte niet vol doen aan in Nederlandse geldende eisen vervallen is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9