Groei boomkwekerijen bedreigt uniek vaardorp Chemisch afval gevonden in Alphen a/d Rijn NABEZORGING VAN DE KRANT DRUGOPVANG Te snel KORT Hazerswoude beschikt over het lot van het 'Giethoorn van Zuid-Holland' Na anonieme melding DONDERDAG 17 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Een roeitocht door het bedreigde gebied is een belevenis. Nergens in de randstad vind je zoveel stilte en nergens kom je zo'n grote verschei denheid aan vogel- en plantesoor- ten tegen. Van Gemeren wijst ze aan. Wekenlang heeft hij met een verrekijker op de loer gelegen en alle vogelsoorten geteld. Het is een lange lijst met 106 soorten gewor den. Naast de „ordinaire" grutto's, verschillende soorten eenden en fu ten, vermeldt de lijst de Zwarte Stern, de Zomertaling, de Visdief en de Tureluur. Deze vier vogelsoorten zeggen veel over de waarde van een natuurgebied. Hetzelfde geldt voor de Smient, de Wulp en de Grote Zaagbek, die in de winter in de Riethoornse polder verblijven. De kolonie Visdiefjes is van landelijke betekenis. Voor de samenstelling van de Avi fauna van West-Nederland werd enige Jaren geleden de vogelstand in de Riethoornse polder vergele ken met de verscheidenheid aan vogelsoorten in de Groenendijkse polder en de Geerpolder in Hazers woude en de Boskoopse Nessepol der. Bij de puntenwaardering bleek de Riethoornse polder een opval lend hoge score te halen. Opmerke lijk was de lage score in de polder Steekt, waar een ruilverkaveling is uitgevoerd. Niet minder waardevol is de flora in de Riethoornse polder. Zeer zeld zaam is het voorkomen van de wilde Narcis. In de polder worden meer dan 70 plantesoorten aangetroffen. Nekslag „De vestiging van boomkwekerijen en de aanleg van de ontsluitingsweg in de Riethoornse polder geven de nekslag aan het open landschap en de natuur in het gebied", oordeelt Van Gemeren. „Het is bekend dat in een aaneengesloten sierteeltgebied geen weidevogels, bijzondere een densoorten en sterns tot broeden komen. Maar ook wanneer, zeg maar, alleen de helft van de polder sierteeltgebied wordt, blijft er niet voldoende ruimte en rust voor de grote groepen steltlopers en water wild over", zegt hij. De oprukkende sierteelt zal ook niet veel heel laten van het vaar dorp. Van Gemeren: „De boerderij en in het Rietveld dat nu nog een louter agrarische functie heeft verliezen hun functie. Zo wordt het vaardorp gedegradeerd tot een ver zameling leuk-uitziende buitenhuis jes voor welgestelden en gaat het unieke karakter verloren" Meer grond? Het is zeer de vraag of er nog wel behoefte is aan meer grond voor de sierteelt en het één volgt uit het ander of het dus nog wel nodig is dat de Riethoornse polder wordt aangesproken. Ook in de belangen organisatie van kwekers, de Stibos, wordt er meer en meer getwijfeld aan de zin van een steeds verdere uitbreiding van de kweekgronden, nu de vraag naar bomen en sierge wassen schommelt. Er gaan onder kwekers stemmen op om de aan dacht te verleggen naar het verbete ren van de kwaliteit van het kweek- sel. Ook zou er meer bewust een keuze moeten worden gedaan voor sterk concurrerende boomsoorten De twijfel aan de grondbehoefte van de sierteelt was al eerder naar voren gekomen bij de vaststelling van het ruilverkavelingsplan voor de Rijnstreek. Op het laatste mo ment werd in'dit plan alsnog een uitbreiding van het boomkwekerij- gebied in de Riethoornse polder mogelijk gemaakt. Deze beslissing werd toen fel aangevochten door de Stichting Het Zuidhollands Land schap. Een woordvoerder van de stichting zegt: „Een bescheiden uit breiding van de sierteeltgronden is voldoende. Hiervoor kan ruimte worden gevonden in minder waar devolle polders rond Boskoop". Doof De ambtenaren van de gemeente Hazerswoude zjin vooralsnog doof voor deze opmerkingen. Er wordt op het gemeentehuis met een scheef oog tegen de actievoerders rond Van Gemeren aangekeken. Dit blijkt onder meer uit de vreemde gang van zaken rond een brief, die Van Gemeren aan de Hazerswoudse gemeenteraad schreef. De brief be reikte de raadsleden nooit, omdat hij „verkeerd was geadresseerd", zoals een gemeentewoordvoerder het uitdrukt. In plaats van „aan de gemeenteraad van Hazerswoude" stond er „aan de leden van de ge meenteraad van Hazerswoude" boven. Ook burgemeester Ten Heuvelhof moet niet veel hebben van de acties voor het behoud van het vaardorp en de polder. Hij verslijt Van Geme ren en zijn medestanders voor „schoolmeesters, die niet weten waarover ze praten" (Van Gemeren is onderwijzer). Er is nog een laatste kans om de vernieling van de Riethoornse pol der en het Rietveld te voorkomen Na het zomerreces buigt de Hazers woudse gemeenteraad, waarin het CDA veruit in de meerderheid is, zich over een bestemmingsplan voor het gebied. Met dit plan moet de uitbreiding van de sierteelt in de polder een juridische basis krijgen, Van Gemeren: „Ik heb van contac ten met raadsleden de indruk over gehouden dat de weerstand tegen de aantasting van Hazerswoudse laatste natuurgebied groeit. Als on ze acties genoeg raadsleden overtui gen, kunnen via een aanpassing van het bestemmingsplan de Riet hoornse polder en zijn vaardorp als nog worden gered". Hoe de discussies in de gemeente raad over het bestemmingsplan zul len uitpakken, is niet te voorspel len. De gemeenteraadsleden willen zich niet in het openbaar uitlaten over hun opvattingen in deze kwestie. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij uw nabezorgd in DELFT nummer 015-132519. b.g.g. 070- 469445 Voor LEIOEN nummer 070-469445. ZOETERMEER In Zoetermeei komt op korte termijn een consulta tiebureau voor alcohol- en drufver- slaafden. Het wordt een dependance van het CAD in Den Haag dat daar toe in principe in staat is gesteld door het ministerie van Volksgezondheid. Het gemeentebestuur kijkt nu uit naar een geschikte huisvesting en de kans bestaat dat ze kiest voor het nieuwe gebouw van de geneeskundi ge dienst in Buytenwegh de Leyens. De overheidssubsidie biedt Zoeter- meer slechts een beperkte opzet. Voorlopig zal het bureau zonder me dici moeten beginnen, wel komen er twee maatschappelijk werkers en één administratieve kracht. Precieze cij fers over de aantallen verslaafden DEN HAAG In de maand juni heeft de Haagse politie 1192 bekeu ringen uitgeschreven voor automobi listen die te hard reden. Nog eens 1810 autobestuurders zijn bij het rij den door een rood stoplicht betrapt door een rood-lichtcamera. zijn niet bekend, maar afgeleid van het landelijk geschatte cijfer heeft Zoetermeer te maken met ongeveer tweeduizend alcoholverslaafden en tien tot twintig harddrugverslaafden (dit laatste komt overeen met een politieschatting). Hulp kan het Zoetermeerse consulta tiebureau indien nodig ook geven aan de naar schatting honderd softdrug gebruikers. HELL DRIVERS In Kijkduin op het parkeerterrein Machiel Vrijen- hoeklaan treedt 16, 17 en 18 juli het acrobaten-collektief Les Aranis op. Veel durf, vuur en kapotte auto's zijn te zien vanaf 20.00 uur. Toegang 8,- p.p. Op 19 én 20 juli is het festijn op het Oranjeplein (zondag ook om 15.00 uur). CONCERT In de Oude Kerk te Delft speelt vanavond Piet van Am- stel Duitse orgelliteratuur. Aanvang 20.15 uur. Toegang 5,- MARKT Op het Lange Voor hout is de hele dag antiek-, boeken en prentenmarkt. De markt is open tot 9.00 uur. VAKANTIE In museum het onderwijs zijn de hele dag vald tie-activiteiten. Open 10.00 uur. T gang 0,25. STRAATTONEEL Het Wesp^ theater geeft vandaag een voors ling op het Heeswijkplein. 19.30 us SKÏ TEAM Het Peter Stuyw sant Show Ski Team geeft vandasi vier demonstraties op de promenadi tegenover het Kurhaus. Aanvan 15.00-17 00 - 19.30-21.30 uur. TOER Kaarten zijn verkrijf baar voor de Toertocht door veraft derd Den Haag bij het Haags Vakaft tie Centrum 25.-) Aanvang 9.15 uur CONCERT In de Grote Kat houdt Piet Wiersma een pauzecofr eert. Aanvang 12.45 uur. Naaktstrand Van de landen van de Europese Gemeenschap met een zeekust kennen slechts België, Italië en Ierland geen naaktstranden. De Internationale Federatie van Naturisten heeft bij de Europese Commissie deze maand nog gepleit voor een meer uniforme wetgeving, die zou kunnen betekenen dat ook in deze drie landen hét ongekleed zonaanbidden mogelijk wordt. De naturisten lieten weten dat men niet heeft kunnen constateren dat de bestaande stranden als magneten werken op seksueel abnormale lieden of voyeurs. integendeel die stranden hebben vele uren onschuldig genoegen verschaft aan talloze families wier geestelijk en lichamelijk welzijn ervan heeft geprofiteerd", aldus de naaktlopers. In Nederland mag het dus wel. Langs de gehele kust verspreid vindt, men meestal toch wat afgelegen, stukken strand waar kledij overbodig is. Maar in ons land heeft de overheid toch weer iets gevonden om uit te blinken in kneuterigheid. Waar pornofilms in „normale" bioscopen in de doorlopende voorstelling draaien en uit de etalages van sex-shops de borsten en billen de voorbijganger toegrijnzen, zou men veronderstellen dat de ambtenaren, die ooit over het zedelijk welzijn van de Nederlanders waakten, zich met belangrijker zaken zijn gaan bezig houden. Maar blijkens ervaringen van de gemeente Den Haag zijn er op het Openbaar Ministerie nog wel degelijk krachten aan het werk om de openbare uitstalling van bloot te beteugelen. Op verzoek van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen heeft Den Haag een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om in Kijkduin een tweede Haags naaktstrand aan te wijzen. Na de gunstige ervaringen in Scheveningen, waar de kijklol er voor de voyeureuze types al snel af was, leek niets een tweede strook strand voor onbelemmerd zonnen in de weg te staan. Het Openbaar Ministerie bereed echter plots weer een oud stokpaardje. Zo'n naaktstrand erbij mag wel, kreeg de gemeente te horen, mits er een schutting langs geplaatst wordt, waardoor een onverhoedse confrontatie van voorbijgangers met de ongeklede badgast vermeden kan worden. Ook in Scheveningen is enkele jaren geleden een dergelijke voorziening aangebracht, benadrukte de berichtgever van het ministerie. Het Haagse college van b. en w. boog zich vorige week over deze zaak en kwam al snel tot de conclusie dat plaatsing van een schutting „niet opportuun" is. Het argument lag voor de hand. In Scheveningen had men weliswaar een houten barrière opgeworpen, maar deze bleek door niemand benut te worden om het naaktstrand te ontwijken. Sterker nog: van de kant van het Openbaar Ministerie zelf heeft men laten weten dat die schutting dit jaar niet opnieuw geplaatst behoeft te worden. Ambtelijke willekeur of een ambtenaar ih een frivole bui? B. en w. niet in de mening verkerend dat de bezoekers van Kijkduin preutser zijn dan die van Scheveningen, hebben het O.M. gevraagd haar standpunt inzake Kijkduin te herzien. Daarbij geruggesteund door het Hoogheemraadschap Delfland, dat de plaatsing van een schutting al direct van de hand wees. Niet uit vrijmoedige overwegingen, maar omdat er gevaar van afkalving van het duin bij Kijkduin aanwezig is. C.B. Truc Nauwgezet heeft men op het gemeentehuis van Wassenaar het onwerp-bestemmingsplan voor de nieuw uitbreidingswijk Stevenshof in Leiden zitten spellen. En niet voor niets. Tot stomme verbazing van de bestuurders van het miljonairsdorp kwam in het hele plan de omstreden nog aan te leggen Rijksweg 11 niet voor Onder redactie van Chris Bruijnius. Bijdragen: Louis Cornelisse Gelukkig was er nog een toelichting bij het plan gevoegd, waarin werd verklaard dat men de rijksweg maar had verdonkeremaand, omdat Leiden er nog helemaal niet van overtuigd is dat de weg noodzakelijk is. Rooie koppen op het Wassenaarse gemeentehuis. Dat was helemaal wat moois. Eerst moest er een grenscorrectie plaatsvinden om de weg op Leidse bodem te doen belanden, en nu het tracé er gepland is, verzwijgt Leiden de weg of er niets aan de hand is. Met verhoogde bloeddruk bogen de bestuurders zich over de landkaart, en jawel, het angstige vermoeden werd bevestigd: als de rijksweg niet op het grondgebied van Leiden komt dan krijgt Wassenaar de weg als een boemerang weer terug. Deze wisseltruc lieten de Wassenaarders zich niet welgevallen en een vlammehd bezwaarschrift werd gericht aan de goochelende noordelijke buur. Op het stadhuis in Leiden werd men er niet warm of koud van en in de burelen van het stadsbouwhuis, waar de plannenmakers zitten, las men de boos ondertekende brief schouderophalend, een glimlach ternauwernood onderdrukkend. Niets van begrepen in Wassenaar, zo stelde men vast. De grens van het bestemmingsplan van de Stevenshof jespolder loopt net niet tot aan de gemeentegrens. En in dat „niemandsland" zou dan eventueel rijksweg 11 aangelegd worden, aldus de snelle uitleg op de toelichting. L.C. Taalfouten Met de spelling van straatnamen blijken b. en w. van Naaldwijk nogal wat moeite te hebben. Bij hun voorstel om de straten in de nieuwbouwwijk De Tuinen Zuid de namen van roofvogels te geven, moesten zij direct door het raadslid T. Dijkhuizen (PvdA) op de vingers worden getikt. B. en w. opperden de straten de namen Havikenhorst. Valkenhorst, Ravenhorst en Adelaarshorst te geven. „Drie van de vier namen zijn verkeerd gespeld", constateerde Dijkhuizen met de dikke Van Dale in zijn hand. „Het moet zijn Havikshorst, Valkehorst en Ravehorst. Alleen de naam Adelaarshorst is goed. Beschroomd moest het college van b. en w. ongelijk bekennen en de namen, die door de raad zijn goedgekeurd, zijn inmiddels van de Juiste letters voorzien. Om het college weer wat op te beuren had Dijkhuizen nog wel een complimentje op zak. Hij vond het zeer te waarderen dat er ook aan een prooi voor de roofvogels was gedacht door de verbindingsweg de naam Patrijslaan mee te geven. Rembrandt De toerist die in de geboorteplaats van Rembrandt van Rijn nog een herinnering aan 's werelds beroemdste schilder denkt aan te treffen kan net zo goed thuis blijven. Afgezien van een verroest borstbeeld op de hoek van een vergeten invalsweg, is er in Leiden geen spoor meer van de zeventiende eeuwse kunstenaar in het stadsbeeld terug te vinden. Dat vindt men in Leiden helemaal niet leuk, en daarom heeft men een commissie van voortvarende inwoners ingesteld, die dit euvel moeten verhelpen. Een en ander valt echter niet mee. De Weddesteeg tussen het Noordeinde en het Galgenwater waar Rembrandt in 1606 werd geboren, viel in 1910 ten prooi aan de slopershamer om de bouw van de Rotogravure mogelijk te maken. Geen nood, dacht het drukkersbedrijf, we zetten gewoon een nepgevel neer met in de pui een gedenkplaat gemetseld met het opschrift: „In de Weddesteeg is Rembrandt Harmensz van Rijn geboren". De exacte plaats in het vage houdend omdat die plek niet meer op te sporen valt. Dit omdat de familie van Rijn een rijtje huizen bezat in de steeg en er niet aan gedacht heeft een informatief steentje in te lassen waar het heugelijke feit nou precies had plaatsgevonden. Met het ter ziele gaan van de Rotogravure is ook het bedriegelijke geveltje tegen de vlakte gegaan. Toen de projectontwikkelaar Westland Utrecht met het plan kwam woningbouw in het gapende gat te gaan plegen, rook de commissie zijn kans. De commissie is de piekerfase inmiddels al weer te boven en ventileert re'eds reële plannen. In een van de huizen men neme er maar een kan de gedenkplaat aangebracht worden. En daarbij, want het kan nu niet op, ook een gedenksteen, die eveneens ooit ergens in de Weddesteeg op een gevel prijkte. Voor het getekende huis. zo heeft de commissie zitten bedenken, moet een pleintje komen. Niet dat Rembrandt ooit een voorzichtig schetsje heeft kunnen maken op een vrije plaats in zijn steeg, maar als we toch aan geschiedsvervalsing bezig zijn, kan je netzo goed doen of er in het verre verleden een „Weddepleintje" is geweest, moet de commissie gedacht hebben. Op het met sierbestrating geplaveide pleintje moet een monumentaal bankje komen met de namen van bekende Leidse schilders (Steen, Van Gooyen en R. natuurlijk). Het borstbeeld mag niet op het pleintje, dat moet naar de Beestenmarkt, anders wordt het te vol. aldus de commissie. Punt is echter wie dat allemaal moet betalen. Wat blijkt: er is een gemeentelijk fonds voor Rembrandtprijzen, dat vanaf 1966 niet meer is aangesproken, en wat in de vergeethoek was geraakt. door Marcel ten Hooven HAZERSWOUDE Het ge meentebestuur van het Zuidhollandse dorpje Ha zerswoude vindt het prima dat de boomkwekerijen in de buurt steeds meer grond voor zich opeisen. De sier teeltbedrijven zijn meer dan welkom in het dorp, dat zijn jaloezie voor het naburige Boskoop, het kwekerscen trum bij uitstek, nooit onder stoelen of banken heeft ge stoken. Als je een Hazers- woudenaar ergens kwaad mee kunt maken, dan is het wel met de opmerking „Heb ben Jullie ook boomkwe kers? Ik dacht dat die alleen in Boskoop voorkwamen". Van een onzer verslaggevers ALPHEN A/D RIJN Drie kilometer buiten de bebouwde kom van Alphen a/d Rijn zijn vaten met chemisch afval gevonden. Volgens een opgave van de gemeente gaat het om ongeveer twintig vaten die ondermeer tolueen en xyleen bevatten, stoffen die enkele maanden geleden ook in Lekker- kerk zijn gevonden. In nauw overleg met de provinciale waterstaat in Zuid-Holland hebben b. en w. van Alphen een werkgroep samengesteld die maatregelen voorbereidt. Een anonieme brief maakte de aan- in 1971. De toenmalige eigenaar van wezigheid van chemisch afval aan- de grond, het bestuur van de Ouds- hangig bij de gemeente. Bij Westka- hoornse polder, had aan de pachter naai op de grens met Aarland werden (nu eigenaar) toestemming gegeven de vaten met een metaaldetector ge- om een sloot te dempen. Een provln- lokaliseerd en bij het opgraven ble- ciale vergunning was toen waar ken ze in zeer slechte staat; één vat schijnlijk niet nodig omdat de Veror- was al opengebroken. Onderzoek dening Bescherming Landschap (in heeft uitgewezen dat de chemische 1972 veranderd in Verordening Be- stoffen gebruikt worden bij de ver- scherming Landschap en Bodem) dunning van verf. niet van toepassing was op niet zicht- Of het grondwater gevaar loopt is nog bare stortplaatsen, niet met zekerheid vastgesteld, een gevormde werkgroep heeft besloten Inmiddels is bekend dat het afval is een bodemonderzoek te laten uitvoe- aangevoerd door het transportbedrijf ren om structuur en doorlaatbaar- Janne Vos. De gemeente heeft het held van de grond te bepalen. Wel bedrijf Biesterveld, dat chemische staat vast dat het dichtstbijzijnde kringloopprodukten in Alphen woongebied geen direct gevaar loopt, maakt, benaderd maar daar kon men zich volgens de gemeentelijke woord- Gebleken ls dat de vaten zijn gestort voerders niets herinneren. Wandelen is een internationale bezigheid en je komt dan ook van heel ver, zelfs uit warmere streken, zoals deze groep blijmoedigen uit West-Papoea, om de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse een fleurig cachet te geven. Elke kritische kanttekening bij de expansiedrift van de boomkweke rijen wordt door de burgemeester van Hazerswoude, J. ten Heuvelhof dan ook afgedaan met de vraag „Hebt u iets tegen de sierteelt?" De snelle uitbreiding van de sierteelt is ten koste gegaan van grote stukken natuurgebied en nu dreigen de ne- 'derzetting Rietveld en de aangren zende Riethoornse Polder onder de voet te worden gelopen. Flora en fauna Het Rietveld is het Giethoorn van Zuid-Holland. De nederzetting be staat uit een verzameling boerderij en. die alleen over het water bereik baar zijn. Nergens in het Westen van Nederland vind Je dit terug. Het intieme karakter van de Rietveldse vaart wordt benadrukt door de wijdse veenweidegebieden in de Riethoornse polder, die bekend is om zijn unieke flora en fauna. In de middeleeuwen is het Rietveld ontstaan. Toen werd de moeras- en rietwildernis langs de Oude Rijn in cultuur gebracht. De ontginnings werken startten gewoonlijk vanaf een speciaal daarvoor aangelegde weg, maar in het Rietveld werd een vaart gegraven. Waarom voor deze wijze van ontginning werd gekozen, is niet meer te achterhalen. Ruilverkaveling Een kaart uit 1615 toont aan dat de polders rond het vaardorp toen al een bijzondere vogelrijkdom moe ten hebben gekend. Op de kaart komen zeven zogenaamde „gerief- houtbosjes" voor, waarin grote groepen vogels zich ophouden. Van deze plekken is er nog één over. Het gemeentebestuur van Hazers woude wil in de Riethoornse polder boomkwekerijen vestigen In een anderhalf jaar geleden vastgesteld ruilverkavelingsplan voor de agrari sche gronden langs de Oude Rijn is de aanleg van een weg door de pol der opgenomen. De weg, die nodig wordt geacht voor de ontsluiting van de polder, wordt via een brug over de Rietveldse vaart met het achterland verbonden. Burgemees ter Ten Heuvelhof, die voorzitter is van de ruilverkavelingscommissie in Hazerswoude, gelooft echter niet dat de wegaanleg een bedreiging van het natuurschoon hoeft te zijn. „Het is maar een smal weggetje", zegt hij. Roeitocht C. A. van Gemeren, die de actie voor het behoud van het Rietveld en de Riethoornse polder aanvoert, denkt daar heel anders over. „Als Je ziet over hoeveel hectare de vogels door een weg worden verjaagd, moet het meer dan duidelijk zijn wat er van de vogelstand in de Riethoornse polder overblijft". 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6