Kwart miljoen méér Nederlanders blijft met vakantie in eigen land Tekening van een lezer Trouw Stijgende vraag naar koopvaardij-officieren hulp voor kampen in somalië Antenne (1) Commentaar Antenne (2) antenne (3) |DEZE SPELEN DRAGEN r B'J TOT BE VERBONDENHEID EN VRIENDSCHAP VAN ALLE VOLKEREN... «Joon doodt moeder alles gestolen therapie huispaling slechte leugens voeten SndERDAG 17 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Harlingen en Almelo zijn de plaat- en waar op het ogenlik de strijd het récht tot het plaatsen van to eigén antenne op hel eigen dak icrdt uitgevochten De strijd heeft fcnschijnhjk slechts marginale be ienis. maar ook hier is het de iliijn die bedriegt. Het gaat in deze Injd wel degelijk om belangwek- jpde én principiële zaken groot deel van het Nederlandse olk kent of herkent uit de ingeving de problemen waarom et hier gaat. In steeds meer ge- leenten wordt onder gejuich van c burgemeester en met warme jnbeveling van plaatselijke over- eden de burgers een nieuwe tech- ilsche voorziening aangepraat: de abeltelevisie. }ver de voor- en nadelen van dit we systeem (en de betrekkelijk- d van zowel de voor- als de felén) gaat het in dit geval niet: efgaat om het in heel wat gemeen- Jn voorkomende bijverschijnsel iapji&t antenneverbod. fed gemeentebesturen (in het voet van evenzoveel zakelijk be- •bbende kabelexploitanten) in in de aanleg van een kabel net een mooie aanleiding om tege- lijk alle radio- en tv-antennes op de W dafón af te breken, onder het motto .Ét is nu kabeltelevisie: particuliere antennes zijn lelijk en gevaarlijk '.«dit: weg ermee." 0*r die lelijkheid en gevaarlijk heid (denk aan de mogelijkheid van omwaaien) is heel wat te zeggen, maar ook heel wat af te dingen. Een gelijkgericht en zelfs nog dringen der betoog is ook te houden over in stad en dorp geparkeerde en rond rijdende auto's. Vreemd is nu. dat het eerste verhaal wel op heel wat plaatsen al tot consequenties heeft geleid en het tweede betoog, als het al eens opklinkt, kennelijk alleen maar voor de baard van Sinterklaas wordt gehouden. Vreemd vanwege de miskenning van de verhouding van lelijkheid en gevaar in beide verschijnselen: vreemd ook omdat een antennever bod de burgers dwingt zich con tractueel te binden aan een com merciële kabelexploitant, op straffe van het aangewezen zijn op een kwalitatief slechte kamerantenne of zelfs het ontbreken van radio- en televisiesignalen in de huiskamer. Bovendien zouden de gemeentebe sturen eigenlijk moeten bedenken, dat er technisch gezien op het ogen blik zoveel gaande is bij de ontwik keling van antenne (onder andere door de chips) dat over misschien vijf of zeven jaar die hele kabelleg- gerij van nu een allang achterhaal de zaak is. Vandaar misschien ook. dat de kabelexploitanten kosten noch moeite sparen om zoveel mo gelijk gemeentebesturen voor hun karretje te spannen en de voorlich ting hierover in al die duur uitge voerde begeleidende drukwerkjes ontbreekt. door Henny de Lange Jj Mkkig is er nog een Verdrag van b ome én de Nederlandse Consu- tic enienbond. Het verdrag, dat de worden geplaatst rse Gemeenschap schraagt, irandeert ieder de vrije ontvangst alle informatie (gedrukt, ge- :i]d. elektronisch het is het «fcdrag om het even) en er is geen jjfriieëmëra'ad in Nederland die aan recht iets kan afdoen. te krijgen van de bepaling dat er geen antenne op zijn huis mag ikkig daarom dat de Consu- fenbond zich heeft ingespan- vpor een inwoner van Harlin- om bij de rechter vernietiging toWmelo ligt de zaak wat anders. treedt nu een gboüwvéreniging met gerech- stappen op. niet tegen ont- j Iifflflantcnnes (die zijn al verboden I fltytfinelijk houden alle bewoners in Almelo zich keurig aan dat ver bod). maar tegen de zendantennes. plotseling overal zijn versche en toen de regering het iedereen ]#tij liet om met eenvoudige en «Joedkope zendapparatuur op een 4cpaaldc golflengte te zenden at is een ander probleem en het is aar: De zoëven ten aanzien van /angstantennes gevolgde rede- y»ng is niet zondermeer op deze ^Jtndantennes van toepassing. Maar g ich: Het gaat om een zelfde vrij- M adsprincipe. De regering heeft L«*el wat mensen de gelegenheid ïgeven (en vooral jongeren maken gretig gebruik van) voor een en onschuldige hobby. Dan het niet aan, dat een woning- Terecht stelt de Consumentenbond dat dergelijke verboden, ten eerste: in strijd zijn met het Verdrag van Rome. ten tweede: als dwangmid del worden gebruikt om een aan sluiting op de kabeltelevisie te ne men, ten derde: de keuzevrijheid van de consument beperken en ten vierde: geen alternatief bieden als de kabeltelevisie technisch niet blijkt te voldoen. ROTTERDAM Dit seizoen brengt ongeveer een kwart miljoen Nederlanders méér dan vorig jaar de vakantie door in eigen land. Dat wil zeggen dat van de negen mil joen Nederlanders die met va kantie gaan, er zo'n drie en een half miljoen (veertig pro cent) in eigen land blijven. Hoewel het gaat om maar een paar procent stijging van het aantal bin nenlandse toeristen, spreekt drs. Frans Jansen, hoofd afdeling binnen land van het Nationaal bureau voor toerisme, toch van een „heel redelijk resultaat, zeker als je het slechte weer van de laatste weken In overweging neemt". Daardoor hebben veel men sen op het laatste moment besloten het zekere voor het onzekere te ne men en alsnog te vertrekken naar zonniger oorden, hoewel ze dat oor spronkelijk niet van plan waren. In zoverre lijkt de oproep van staats secretaris Hazekamp van Economi sche Zaken om bij het bepalen van de vakantiebestemming ook eens aan Nederland te denken, toch enig effect gehad te hebben. 'Geen ruimte' Die oproep van Hazekamp mag dan door de Nederlandse toeristenindus trie ln dank zijn aanvaard, aan ANWB-dlrecteur D. J. Engelen ont lokte dat, vlak voordat het vakantie seizoen zou losbarsten, een totaal an der geluid. Er kan wel geroepen wor den dat meer Nederlanders hun va kantie ln eigen land moeten door brengen. zo reageerde Engelen, maar dan moet men wel bedenken dat Ne derland niet eens ln staat zal zijn veel meer toeristen op te vangen, doordat de ruimte ontbreekt en de kwaliteit van de accommodaties en voorzienin gen, de gastvrijheid en het prijsni veau veel te wensen overlaten. Drs. Jansen van het Nationaal bu reau voor toerisme noemt de opmer king van Engelen „niet helemaal reëel". „In de eerste plaats ls het natuurlijk onzinnig om te denken dat het aantal binnenlandse toeristen het aantal buitenlandse vakantiegangers ooit zal kunnen benaderen. Het bui tenland is en blijft nu eenmaal veel aanlokkelijker dan het eigen land voor een grote groep Nederlanders." Wat betreft het voorzieningenniveau, de vakantie-infrastructuur met een duur woord, valt het volgens drs. Jan sen best mee „Wat Nederland te bie den heeft aan voorzieningen ls vol doende. Er zijn weliswaar nog be perkte groeimogelijkheden, maar te korten zijn er niet. In de bungalow sector overtreft, zelfs ln het hoogsei zoen, het aanbod nog altijd de vraag." Cijfers van de organisatie van recreatie-ondernemers in ons land (de Recron) onderstrepen dat: in het hoogseizoen kunnen campings en bungalowparken 55 miljoen over nachtingsplaatsen aanbieden waar er 48 miljoen worden verwacht. Vakantiespreiding Angst voor een Nederland dat be zwijkt onder toeristen die niet of on voldoende aan hun trekken kunnen komen, ls niet ln overeenstemming met de werkelijkheid en de verwach tingen, stelt drs. Jansen met nadruk. „Ik durf zelfs te beweren dat de va kantie-infrastructuur voor een klein land als Nederland goed is." Zeker als volgend Jaar de vakantiespreiding eindelijk eens daadwerkelijk aange pakt wordt de schoolvakanties worden in 1981 over tien ln plaats van over zes weken uitgesmeerd voor ziet het Nationaal bureau voor toeris me helemaal geen problemen meer. Slecht weer Het ls een optimistisch verhaal, er kent drs. Jansen, maar het gaat al leen op als het met het weer een beetje wil meezitten in Nederland. En dat is dus duidelijk niet het geval de laatste weken. „Als dit slechte weer van de laatste tijd ons één ding dui delijk heeft gemaakt, dan is het wel dat we veel meer aandacht zullen moeten besteden aan slecht-weerfaci- litelten, zoals golfslagbaden, over dekte zwembaden en solaria," zegt drs. Jansen. „Op dit punt moet lk ANWB-dlrec teur Engelen gelijk geven. De toerist van vandaag vraagt nu eenmaal om dat soort voorzieningen. HIJ wil zwemmen en als dat niet kan onder de echte zon omdat die niet schijnt, dan moet dat kunnen onder een kunstzon. Het is hard nodig dat de Nederlandse toeristenindustrie hier op inspeelt." Volgens Jansen is ook een belangrijk deel van het aanvul lende budget voor toerisme van het er kan nog best wat bij ministerie van economische zaken hiervoor bedoeld. Op dit punt loopt Nederland ver ach ter bij het buitenland. In Spanje heeft vrijwel elk hotel, ook al ligt dat pal aaq zee, de beschikking over een (golfslag) binnenbad. Niet alleen de hotels in ons land, maar ook cam pings en bungalowparken zullen naar dergelijke slecht weer-voorzieningen toe moeten, zegt Jansen. Die voorzieningen ontbreken nu (nog) en dat heeft dan ook onmiddellijk effect ln de vorm van een stormloop op vliegreizen naar de zon nu het weer tegenvalt. De ANWB consta teert de laatste weken aan haar balies een opmerkelijk grote vraag naar in formatie over buitenlandse vakantie bestemmingen. waarbij de mensen overduidelijk laten blijken geen heil te verwachten van een vakantie in het regenachtige Nederland. Het Nationaal bureau voor toerisme meent dat daarom des te meer de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. 11 bouwvereniging opeens op grond van een eigen prioriteitsstelling („schone daken zijn belangrijker dan dat mensen zich ntspannen en vermaken") zo'n regeringsbesluit frustreert. Overlast voor de buren van een zendantenne? Dat kan best, maar ook de hond van de buurman of zijn kippen (met een elke morgen de zon begroetende haan) kunnen las tig zijn en dieper ingrijpende conse quenties hebben in het leven van de buren dan een zendmast. Toch heeft onlangs de rechter zo'n mati- neuze haan in Baarn nadrukkelijk vrijgesproken in een door een boze buurman tegen hem aangespannen geschil. Er zijn verschillen tussen de Har- lingse en de Almelose zaak, maar er zijn ook overeenkomsten Eén overeenkomst is in elk geval dat het de moeite is naar de afloop van beide zaken te blijven uitzien. ...WAARBÏ/DE VRIENDSCHAP GEEN GRENZEN KENT 188 IN O EN (ANP) De 33-jarige J. uit Kloosterzande. die met zijn eder ln een zeer afgelegen klein midden in de polder woonde, békend gisterochtend zijn moe- iwue Sft der (58) te hebben gewurgd. De man had via een kennis de politie laten waarschuwen. Hij heeft verklaard ln een vlaag van verstandsverbijstering te hebben gehandeld. Hij is in het politiebureau van Kloosterzande op gesloten. (geringe) stijging van het aantal bin nenlandse vakanties opmerkelijk is te noemen. In feite worden de mensen Nederland uitgejaagd door het slech te weer, maar toch blijven er meer mensen in eigen land om hun vakan tie door te brengen. Volgens Jansen spelen er drie motieven een rol bij het besluit van Nederlanders om niet naar het buitenland te gaan. Alle drie zijn ze volgens hem terug te voeren op de verslechterde economische si tuatie De mensen zijn voorzichtiger geworden met het besteden van hun (vakantie)geld, dat kun je rustig stel len, zegt drs. Jansen. De belangrijkste redenen om vakan tie te houden in eigen land zijn vol gens hem: in de eerste plaats de stij ging van de energieprijzen. De benzi ne- en kerosineprijzen zijn fors geste gen, waardoor het reizen per auto en vliegtuig een stuk duurder is gewor den. Vormde brandstof tot voor enke le jaren nog maar tien procent van de totale kosten bij een chartervlucht, nu is dat al veertig procent. Met de auto naar Spanje of Frankrijk is ook een dure grap geworden. Toch is en blijft de auto het belangrijkste mid del, van vakantievervoer. Van de vijf en een half miljoen Nederlanders die naar het buitenland gaan. maakte vorig jaar 66 procent, gebhxik van de auto. Van de bijna drie en een half miljoen binnenlandse vakanties werd in 83 procent van de gevallen gebruik gemaakt van de auto. In de tweede plaats zijn de prijzen in het buitenland, vooral in landen als Spanje, Frankrijk en Italië fors (met - 25 procent) gestegen. Enkele jaren geleden was een vakantie van drie weken in Spanje voordeliger dan twee weken weg in eigen land. Nu is- mede doordat in Nederland de in flatie flink beteugeld is Nederland relatief en in een aantal gevallen ook feitelijk voordeliger geworden, zegt drs. Jansen. Loonmaatregel Ten slotte heeft de loonmaatregel volgens Jansen ook duidelijk invloed op de manier waarop Nederlanders hun vakantie doorbrengen. Het leven is een stuk onzekerder geworden, de mensen weten niet wat hun nog te wachten staat en dat werkt onmid dellijk door, zegt drs. Jansen. „Drie weken Majorca worden er nu bijvoor beeld twee. Met vakantie gaan naar het buitenland stond vroeger bij wij ze van spreken in een groot aantal gezinnen niet eens ter discussie. Dat deed je gewoon. Nu wordt in de gezin-, hen bekeken of er niet valt te bezuini-' gen op de vakantie, dat is onze stelli» ge indruk. Men is gewoon veel voor zichtiger geworden met het uitgeven van z'n geld." Van onze redactie economie AMSTERDAM De Nederlandse koopvaardijvloot heeft een grotere behoefte aan officieren dan in jaren het geval is geweest. Van een overschot, ontstaan doordat het totale tonnage weliswaar gelijk bleef maar het aantal schepen afnam, is geen sprake meer. Directeur P. A. H. Polak van de Ge meentelijke hogere zeevaartschool in Rotterdam verklaarde dat er nog voor de eindexamens dit jaar mede delingen op het schoolpublikatlebord hingen waarin rederijen vroegen om sollicitanten. Vorig jaar was dat niet het geval. Weliswaar zijn alle afgestu deerden destijds aan de slag geko men maar aanvankelijk zag het er niet zo gunstig uit. Volgens de heer Polak is de vraag naar koopvaardijofficieren vooral de laatste maanden sterk gestegen. Als mogelijke oorzaak ziet hij dat er veel minder schepen uit de vaart zijn ge nomen dan aanvankelijk was ver wacht. Voor tweede, derde en vierde stuurlieden en voor werktuigkundi gen in de vergelijkbare rang zijn er goede plaatsingsmogelijkheden, zo is de ervaring van Polak. Een woordvoerder van de KNSM in Amsterdam bevestigt de stijgende vraag naar koopvaardij-officieren. Hij ziet dit in de eerste plaats als een gevolg van de snelle technische onfc wikkelingen in de zeevaart waardoor behoefte bestaat aan mensen die in de modernste technieken zijn ge schoold Als voorbeeld noemde hij het navigeren via satellieten. Een ne venoorzaak voor het tekort aan men sen is. zo erkent de KNSM-zegsman het feit dat in de jaren van een in krimpend personeelsbestand het ani mo voor een carrière op zee vermin derde. „Daar zit toch geen toekomst in", zo was toen de redenering. Nog steeds zitten er tegen de ze venhonderdduizend vluchtelin gen in Somalische kampen. Naar schatting een zelfde aantal zwerft rond ln de woestenij van de door droogte getroffen Oga- den, het grensgebied van Ethio pië en Somalië. De hulpverlening aan deze vluchtelingen, die enke le maanden geleden volstrekt ontoereikend was, begint op gang te komen. Zo heeft de So malische regering het Internatio naal Christelijke Steunfonds (ICS) verzocht de kampen in de zuidelijke en over land uiterst moeilijk te bereiken provincie Gedo voor haar rekening te ne men. Men schat het aantal vluch telingen in de provincie op onge veer driehonderdduizend. De So malische autoriteiten hebben ICS opzienbarende faciliteiten verleend, zoals het gebruik van twee militaire vliegbases in het betrokken gebied waar een eigen vliegtuig van de organisatie zal kunnen landen. De bedoeling is dat dit vliegtuig de hulpgoederen overneemt van vliegtuigen die in de Keniase hoofdstad Nairobi aankomen. Ook dat is opzienbarend, omdat de betrekkeningen tussen Kenia en Somalië niet bepaald vriende lijk genoemd kunnen worden Het vliegtuig van IC8 zou ook ingezet kunnen worden om ern stig zieken uit de vluchtelingen kampen naar ziekenhuizen over te brengen. Wie deze hulpverle ning wil steunen kan een gift overmaken op giro 70730 ten na me van VC/ICS, Soest, onder ver melding van Gedo. Het merendeel van de vluchtelin gen in de Somalische kampen zijn vrouwen en kinderen. Veel van de mannen en vaders vech ten nog mee in de oorlog tegen het Ethiopische leger of zwerven rond met kudden op zoek naar water en weiden. Maar ln de kam pen verblijft ook een ln vergelij king kleine groep Jongeren, die ooit in Ethiopië gevorderd onder wijs gekregen heeft. ZIJ zijn meestal geen nomaden en voor hen is er geen toekomst in de landbouw en zeker niet ln de vluchtelingenkampen. Ze probe ren hun onderwijs op peil te hou den, omdat dat de enige moge lijkheid is om ooit nog eens de kampen te kunnen verlaten en een nieuw bestaan op te bouwen. Maar in de kampen is gebrek aan alles, zeker aan lesmateriaal en boeken. Enkele mensen, werkzaam bij de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, de UNHCR, onder wie de Nederlanders Jiddo van Drunen en zijn vrouw Laeti- tia, hebben nu het plan opgevat om in twee vluchtelingenkampen een kleine bibliotheek op te zet ten, waardoor de scholieren en studenten ln de kampen hun on- derwijspeil enlngszlns kunnen handhaven en soms zelf opvoe ren. Dat laatste is nodig om ln aanmerking te komen voor een beurs om in het buitenland de studie af te maken. De Van Dru- nens die sinds februari in de So malische hoofdstad Mogadisjoe wonen, schatten dat voor zo'n bibliotheek ongeveer twintigdui zend gulden nodig is voor het gebouwtje, de inlichting en de boeken samen. Wie dit project wil steunen, kan zijn geld kwijt op giro 6102 van de ABN, Geert Groteplein in Alkmaar, ten gun ste van rekeningnummer 589803913 t.n.v. Jiddo van Dru nen, met vermelding van „vluch- telingenbibliotheek" Niet één van de taxi's van een bedrijf in Detroit (in de Ameri kaanse staat Michigan) zal ooit meer voor dat bedrijf mogen rijden: de 72-jarige eigenaar is De gasten die in Bad Tolz in Beieren tijdelijk hun intrek ne men, koken er voor hun gezond heid. Behalve baden in het sto mende water hoort ook een vi oolrecital blijkbaar bij de thera pie. Misschien dat de meeslepen de musiek extra ontspannend werkt, maar voor de violist bete kent het concert wel een vochtig pak en een ontstemd instrument. opgepakt en al zijn auto's zijn in beslag genomen, omdat ze stuk voor stuk gestolen bleken te zijn. Drie wagens bleken zelfs uit het surveillancepark van de politie afkomstig. Voor zijn soort is hij stokoud, maar toch is hij verreweg de jongste bewoner van een bejaar denhuis in het Groningse Beerta. Hij heeft er trouwens ook een uitzonderlijke „kamer", want hij leeft ln een zure haringpot. Het gaat om het wonderlijkste huis dier waarvan we ooit gehoord hebben; onlangs schreef de Win- schoter Courant over het dier dat in deze functie vrijwel zeker uniek is in Nederland en vermoe delijk ook ver daar buiten. Het is een paling die een paar weken geleden zijn 28ste verjaardag ge vierd heeft. In zijn haringpot, in het bejaardenhuis. De zoon van zijn bazin, mevrouw Roll, ving het dier op 16 juni 1952 in een Gronings slootje dichtbij de Duitse grens. Het was toen een jonkie, zo groot als een stop naald, zegt zijn vrouwtje, dat haar naamloze huisdier vijf jaar geleden meenam naar het tehuis Vóór die tijd kreeg de paling wormpjes te eten. maar die kon de oude mevrouw moeilijk voor hem vangen. Ze probeerde van alles, tot muggenlarven toe. maar uiteindelijk bleek het dier het meest op goudvissenvoer gesteld te zijn. De paling moet zich ln zijn glazen pot in minstens één krul rollen, omdat hij wel een halve meter lang is Maar hij schijnt het er nog steeds prettig te vinden. Behoefte aan gezel schap heeft hij niet; de stekel baarsjes die mevrouw Roll voor de gezelligheid bij hem in de pot stopte, beet hij zonder pardon dood. Wat daar nou aan is en of het niet zielig is, zo'n lang dier in zo'n klein potje, vragen de mensen vaak. „Het aardige is", zegt zijn bazin dan steevast, „dat het dier leeft. Elke dag heb ik er afleiding aan. En dat zielige, dat valt reuze mee. Volgens mij zwemt er in zee niet één paling die zo oud is als de mijne. Als hij in het wild was blijven leven, was hij allang ge vangen en opgegeten". Een zich „academie voor leuge naars" noemende vereniging in het Zuidfranse Moncrabeau, die al bijna drie eeuwen jaarlijks een grote liegwedstrijd organiseert, lijkt in moeilijkheden te raken: er zijn niet genoeg leugenaars meer te vinden, en wat de paar die er nog wel zijn, vertellen, is beneden alle leugenpeil. De bedoeling is dat leugenaars binnen tien minu ten zo doortrapt en boeiend mo gelijk staan te üegen. waarbij godsdienst, politiek en vulgaire taal strikt verboden zijn. Maar het aantal leugenaars dat zich voor de kampioenschappen op 3 augustus heeft ingeschreven, is tot een gevaarlijk dieptepunt ge daald. Om te voorkomen dat er die zondag alleen maar waardelo ze leugens worden opgehangen, heeft de voorzitter van de acade mie geëist, dat iedere deelnemer eerst zijn leugenachtige toe spraak aan de organisatoren laat lezen. Voor de waarheid van deze klacht durven we niet in te staan: de organisatoren van zo'n wed strijd kunnen natuurlijk ook lie gen dat het gedrukt staat. Mannenvoeten verkeren vaak in een erbarmelijke toestand, con stateert prof. dr. Reinhold Berg- ler in het (Westduitse) Handels- blatt. Dat ligt niet zozeer aan de voeten, zegt deze hoogleraar uit Bonn. maar aan de mannen. Wa ter voelen dc meeste mannenvoe ten alleen dan, als hun eigenaar een keertje onder de douche gaat, stelt Bergler vast. maar ook over degenen die hun voeten va ker wassen is hij allerminst tevre den: volgens zijn informatie ver schonen zelfs zij hun sokken pas na acht dagen. „Over voeten en tanden praat men pas als ze pijn doen. en helaas zal geen man zijn slechte gewoonten veranderen, zolang een ander niet iets kwa lijks aan zijn voeten ziet of ruikt." aldus de hoogleraar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5