Zoetemelk gelooft in zege fouten van Criquielion Vijf worteltjes voor zestig cent Samaranch zonder tegenstand president fan de Velde voert verdediging knap uit onge Belg maakt zijn vorig jaar opgebouwde faam niet waar OUR IN WFERS IOC snel klaar met stemming Extra groep deelnemers Geen inreisvisa voor Israeli's ierdag 17 juli 1980 SPORT trouwkwartet pr 11 - h 13 - s 11 IAPOUTEL Pech of ern- e ongemak, wat anders kan op Zoetemelk er nog van erhouden om de tweede derlands Tourwinnaar te tden. Zelf gelooft hij nu ln de zege. Waar hij an- "Js in kansrijke positie nog eens wilde zeggen dat „we j niet in Parijs zijn", is hij ervan overtuigd dat hij idag in de Franse hoofd ei als eindoverwinnaar rdt gehuldigd. zal dan ook minstens wijzen op de «chten die hem in een fauteuil door /Upen hebben geholpen. En dan t het met name over Johan van de de. Gisteren was hij het weer die deur op slot deed. In een moor- id strak tempo bracht hij iedere if het veld naar de toppen van de gen om kort voor het hoogste punt even vrij baan te geven. In de afda ling sloot hij dan wel weer aan om opnieuw enig sleurend werk te gaan verrichten. Die tacktiek zorgde ervoor dat geen van Zoetemelks „directe" tegenstan ders een uitval kon wagen. Sterker nog. Was hij zondag de man die per ongeluk voor een val van zijn hoofd man zorgde, gisteren bezorgde hij even ongewild de Fransman Ray mond Martin extra achterstand. Ge hinderd door een motorrijder maakte Van de Velde een snelle uitwijkma noeuvre waarop Martin niet gerekend had. Hij viel en verloor zo meer van veertig seconden aan de leider. Nog een verliezer van deze etappe was Hennie Kuiper. Bij de beklim ming van de laatste berg Prapoutel. kon Kuiper het tempo niet meer bij benen. Hij moest afhaken en kwam ruim twee en een halve minuut na Zoetemelk over de finish. Het ver schil bedraagt daarin nu zeventien seconden. Aangenomen mag worden dat Kuiper het verschil weer in zijn voordeel omwerkt in de tijdrit die vrijdag rond Saint Etienne wordt ge houden. Merkwaardig bij Zoetemelks zege tocht is wel dat hij in de Alpen geen etappe heeft gewonnen. Een toch lo gische zaak. Zoetemelk verdedigt de gele trui en wordt daarbij geholpen door ambitieuze renners die zich een dag ln de kijker willen rijden. Hun vroege vertrek komt de Nederlander uitstekend van pas. Hij kan zich dan hele maal op zijn tacktiek concentre ren, terwijl ongevaarlijke renners voor de dagprijzen vechten. Gisteren was het de Belg Ludo Loos die vroeg vertrok voor een solo. Hon derdvijftig kilometer lang lag de ster ke klimmer Loos op kop. Lange tijd had hij gezelschap van de Noor Jos- tein Wilmann, maar die moest na de Champlaurent lossen. Wilmann werd uiteindelijk zelfs op honderd meter van de finish gepasseerd door de ren ners uit de groep rond Zoetemelk. Terwijl hij met Loos nog even een voorsprong van zo'n zeven minuten had gekend. Uitvallers van naam waren er giste ren ook. Van een terugkeer van grote Franse dagen in het wielrennen is nog zeker geen sprake. Hinault stapte eer der af wegens een blessure. Zijn kroonprins Jean René Bernaudeau verliet de koers gisteren. Ook met een blessure, maar hij gaf wel ronduit toe dat het vooral de inspanningen van de Ronde van Italië zijn die nu hun tol eisen. Tweede uitvaller van naam was Gil bert Duclos Lasalle. De ploegmakker van Hennie Kuiper was voor de Tour ook getipt als mogelijk kanshebber om het Zoetemelk, ver achter de bre de rug van Bernard Hinault, lastig te maken. Daar kwam niets van terecht. Duclas Lasalle, in het voorseizoen zo succesvol, had gewoon niet meer de energie om een rol te spelen in het Tourgeweld. Ook zonder op te geven was hij een vergeten renner geweest. Hennie Kuiper vecht verbe ten tegen de oplopende ach terstand. Op de achtergrond Bernard Thevenet. Derde opgave was die van de Belg Ronnie Claes. in het klassement van de coureurs onder de 25 jaar, tweede achter Bernaudeau. In de afdaling van de Barioz ging de Belg hard on deruit en bleef minutenlang bewuste loos liggen Met ondermeer hoofdlet sel werd hij tenslotte per hefschroef- vliegtuig afgevoerd. (öör Erik «Erik Oudshoorn pBAPOUTEL Het is in de wielersport een bekend gegeven tftoeede jaars profs na een succesvol eerste seizoen plotse- met een terugslag krijgen te kampen die jaren kan «werken. Zo komt Jo Maas zichzelf momenteel in de Tour France tegen en ook de inmiddels teruggekeerde Johan D de Velde kan er een boek over schrijven. Dit in ogen- touw genomen hoeven de Walen, uit België dus. niet te jihopen nu hun nieuwe idool Claude Criquielion in de inde van Frankrijk lang niet zo goed uit de verf komt als in ID, toen hij negende werd in het algemeen klassement. De ugval van de donkere Waal past gewoon bij de gebruikelij- kinderziektes van een neo-prof. zou je denken. Belgen zijn over dat laatste juist zo zeker meer. Criquiellion mag ln de Tour over de luxe van een w (reizende supportersclub beschik- die op de meest bizarre plaatsen •t hooggebergte spandoeken ach- it. de insiders hebben hun geloof toekomstmogelijkheden verlo- Hij wordt bestempeld als eigen- turnde etappe, van Moraine naar Prapoutel 196 kilometer l. Ludo Loos (Bel-Lefevre) 5 51.46 min., gem. 33,813 km p/u), 2. Robert mFra-Crepel) 5.58.05. 3 Joaquim Agostlnho AlUg) 5.58,06 4. Lucien van Impe (Bel-Lefe- 1 56,07 5. Joop Zoetemelk (Ned-Post) z.t.. 6. In Wilmann (Nop-Altlg) 5.58,11. 7. Johan van 'flde (Ned-Post) 5 58.22. 8. Raymond Martin Dingulllaume) 5.58,49. 9. Johan de Muynck De Klmpe) 5 59.33. 10. Ludo Peeters (Bel- troot) 5.59.56 11. Criquellon (Bel-De Klmpe) 2 12 Maas (Ned-De Bruyne) 6 00,26. 13. The- (Pra-Perurena) 6.00.37 14. Kuiper (Ned-De 600,41 15 Nllsson (Zwe-Dangulllaume) 16. Martinez (Pra-Crepel) 6.01,34 17 Plum- Bel De Kimpe) 6 01.43 18 Jullen (Fra-Lau- 6.01.49 19. Seznec (Fra-DanguUlaume) 4 20 Ovion (Fra-Altlg) 6 02.51 21. Bazzo Crepel) 6.03 17. 22 Busollni (Fra-Altlg) 8. 23. Belda (Spa-Carrasco) 6 03.28. 24 Toso ■Altlg) 6.03.46 25. Borguet (Bel-De Klmpe) X 26. Devos (Bel-De Bruyne) 6 03.57 27. rtosch (Ned-Post) 6 04.00 28. Lubberdlng ■fwtl z.t.. 29. Vertinden (Bel-Oodefroot) U 30. De Schoemaecker (Bel-Lefevre) 6.05,06 Schipper (Ned.-Lefevre) 6 12.20. 56 Jan k* (Ned -Lauwersi 6 14 0 58 Leo van Vliet ^Post) z.t.. 79. Oerrte Knetemann (Ned -Post) n klassement: 1. Joop Zoetemelk (Ned- uur 31.51 min 2 Raymond Martin (Fra- Ulaume) op 5.22 min. 3. Hennie Kuiper te Muer) op 5.39. 4. Johan de Muynck (Bel- tenpe) op 8.27 5 Sven-Ake Nllsson (Zwe- Wlaume) op 13.15. 6 Christian Beznec (Fra- fiUume» op 13.57 7 Joaquim Agostlnho op 14.18. 8. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) 3" 6 Henk Lubberdlng (Ned-Post) op 18.10 wdo Peeters (Bel-Oodefroot) op 18 34 11. i (Pra-Crepel) op 20 04. 12. Wilmann (Noo- l0P 20.55 13. Johan van de Velde (Ned-Poat) WS 14 Criquielion (Bel-De Klmpe) op 24 37 Ion (Fra-Altlg) op 26.06. 16 Van Impe (Bei- te*) op 30 09. 17 Bernard Thevenet (Fra- teos) op 30.48. 18. Loos (Bel-Lefevre) op 31.03. Kaas (Ned-De Bruyne) op 34.23. 20. Belda «rasco) op 36 33 21 Busollnl (Fra-Altlg) op 22 8lmon (Fra-De Muer) op 42 45 23 Verlln- (Bel-Oodefrooti op 44 54 24 Torres (8pa- *0' op 48.09 25 Jullen (Fra-Lauwem op 28. Schepers (Bel-De Bruyne) op 49.47. 27. tets (8pa-Perurena) op 50.01. 28 Bourreau Ot Muer) op 51 04. 29. Fernandez (Spa-Peru- 'op 51.22. 30. Levavasseur (FraDangulllau- °p 53 19. k«e Knetemann (Ned -Post) op 1.01.47. 45 Oosterbosch i Ned Post) op 1.02.4 60 Leo u®t 'Ned -Post) op 1.06.31. 65 Jan Jonkers op i.ia.5. 83 Jos Schipper (Ned "•'00 1 44 11 "Klassement l Raymond Martin (Fra Nulaumei 180. 2 Ludo Loos (Be -Lefevrei 151. *«-Ake Nilason iZwe Danguillaumei 138. 5 «««Ik (Ned Post) 105 ^KLASSEMENT Rudy Pevenage Bruynei 214, 2 Ludo Peeters (Be -Godef 3 Pierre Bazzo (Fra -Repel) 109. 6 Leo 'N»l Posti 80. 9 Zoetemelk (Ned Posti ®*«n ploegenklasaement 1 Danguillaume ïiïlet mlnut*n en 54 seconden. 2 Post 'T6.3 Altlg 387.32.25. 4 De Klmpe 387.51 19. «u*r 387 59 27, 6. Crepel 388.00 59. 7 Oodef «Jt'l 08. 8. Oulmard 388 52 11.9 De Bruyne ,10 Lte'nv** 389.09.52, 11. Perurena 12 Lauwers/Oubron 390.58.32 zinnig, niet erg slim en 'lijdend" aan hoogmoedswaanzin. In de aanloop van de Tour beweerde Criquielion dat hij al zijn zinnen had gezet op de witte trui (jongerenklas- sement. leider momenteel Van de Vel de) en eigenlijk ook het gele tricot. Toen hij dat aan zijn ploegmaten onthulde, heeft Johan de Muynck hem vriendelijk doch vaderlijk toege sproken in de trant van: „Beste jon gen, zorg eerst eens dat je je vak onder de knie krijgt en ga dan eens denken aan een beloning. Op deze manier bouw je je carrière helemaal verkeerd op." Er zijn verder nog talrijke voorbeel den op te sommen van Criquieliions koppige en vaak ook hooghartige ge drag. In Frankfurt zou de Franstalige Belg tegen de wens van zijn ploeglei der Berten de Kimpe in zelf gemon teerde wielen hebben gebruikt, waar onderweg de spaken uit vlogen. De Vlaamse wielerbaas stak zijn onge noegen na dit incident niet onder stoelen of banken en maakte de op merking: „Criquielion is het prototy pe van een Waal: hij denkt ten on rechte alles te weten." De Kimpe spatte bijna uit elkaar van ergernis toen Criquielion na de Dau- phiné Libéré ijskoud twee weken va kantie opnam zonder zich te realise ren dat als voorbereiding op de Torn de Ronde van Zwitserland op het programma stond. Veel Belgische wielerinsiders twijfe len aan het koersinstinct van Criquie lion. Niet zelden wordt hij achter in het peloton gesignaleerd, wanneer er voorin aan de lopende band demarra ges plaats vinden. De Waal maakt dan een praatje met een van zijn collega's, bij voorbeeld Fons de Wolf, een sprinter die er geen baat bij heeft de koers te controleren. Criquielion: „Natuurlijk Fons, da's een toffe kerel. Van onze sportredactie MOSKOU Juan Antonio Samaranch, vandaag wordt hij zestig jaar. is gisteren gekozen tot nieuwe voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité Bij de eerste stemming haalde hij meteen de absolute meerderheid van de 77 uitge brachte stemmen. Officieel werd hij daarna door de scheiden de voorzitter, de Ierse Lord Killanin. voorgesteld als nieuwe IOC-baas. Oeheel in de stijl van het IOC werd niet bekend gemaakt hoe de uitslag van de stemming precies was. Dat is om een of andere reden die maar niet valt te achterhalen, een streng bewaakt geheim. Zoals het IOC wel meer doet alsof het met niemand voor de rest iets te maken heeft. In ieder geval viel af te leiden uit de snelle bekendmaking van Sama ranch's uitverkiezing, dat zijn lobby feilloos had gewerkt. Voor zijn benoe ming was alleen nodig dat hij de steun van de zeven Oosteuropese IOC-leden kreeg Dat moet dus ge lukt zijn. De ambassadeurspost in Moskou betaalt zich nu ook nog naar een andere kant. Samaranch is de achtste voorzitter van het IOC. Zijn voorgangers waren Demetrios Vikelas (Griek) 1894-1896, Baron Pierre de Coubertin (Fr) 1896- 1916 en 1919-1925, Baron Godefroy de Blonay (Zwi) 1916-1919. Graaf Henri de Baillet-Latour (Belg) 1925-1942, Sigfrid Edström (Zwe> 1946-1952, Ave ry Brundage (VS) 1952-1972. Lord Kil lanin (Ier) 1972-1980 Samaranch had overigens tevoren al laten weten dat hij alleen voorzitter wilde worden en verder niets. De an dere kandidaten waren ook nog in voor een post als vice-voorzitter. Nog voor de stemming begon werd be kend dat de Nieuwzeelandse kandi daat Lance Cross zich had terugge trokken. Het IOC kreeg gisteren ook voor het eerst een zwarte vice-voorzitter. Dat werd Louis Guirandou-N'diaye uit Ivoorkust. Hij volgt de Tunesiër Mo hammed Mzali op. Deze was tot voor een half jaar een belangrijk kandi daat voor de opvolging van Killanin. maar hij is inmiddels minister-presi dent van Tunesië geworden. Guiran- dou N'diaye is voor zijn land overi gens ambassadeur in Canada. CEREMONIE Inmiddels werd gisteren nog niet dui delijk hoe de openingsceremonie er uit gaat zien. De organisatoren heb ben het te verwachten soort show- werk weliswaar klaar, maar de vraag is hoeveel gasten bereid zijn deel te nemen aan de parade langs Leonid Breznjew Verrassend is wel dat Australië aan de plechtigheid zal deelnemen met de volledige ploeg. In Australië bestond zeer veel tegenstand tegen de deelne ming in Moskou. Toen uiteindelijk toch werd besloten om te gaan, werd tegelijk aangekondigd dat men zich niet te buiten zou gaan aan groots vlagvertoon. Ook was het zeer de Met hem rij ik vaak achterop om een babbeltje te maken. Dat zijn gezellige momenten." Berten de Kimpe haalde Criquielion vorig jaar naar België (voorheen reed hij voor een Spaanse ploeg) in de hoop dat hij de 23-jarige prof de kneepjes uit het wielervak kon bij brengen. Nu het seizoen bijna over zijn hoogtepunt heen is, beseft de Vlaamse ploegleider dat hij daarin heeft gefaald. Oude rotten in het vak kunnen dat trouwens onderstrepen. Zo oordeelt Lucien van Impe: „Cri quielion is fysiek sterk genoeg om uit te groeien tot een vedette. Maar de manier waarop hij fietst is van een beginneling. En zo win je natuurlijk nooit een rittenkoers." Oud-renner Rik van Looy kan daar bovendien op aansluiten: „Claude heeft in de Dauphiné met veel over macht een tijdrit gewonnen. Hij ver sloeg Daniël Willems, die notabene specialist is op dit onderdeel door meer dan 49 kilometer per uur te rijden. De volgende dag stortte hij helemaal in. Een talentvol ronderen ner mag dat niet overkomen, want dan hapert er nog wel wat aan." Ondanks de vele kritiek maakt Cri quielion een zelfverzekerde indruk. De flair waarmee hij zich voortbe weegt doet een beetje denken aan Didi Thurau. Zijn Bourgondische hoofd staat ernstig als hij zegt: „Ik heb dit seizoen veel geleerd. Die tij drit in de Dauphiné heeft me veel kracht gekost. Daar moet ik nu de tol voor betalen Ik voel of ik me zelf de vernieling in heb gleden. Ik ben moe en uitgeblust. De verkoudheid waar door ik wordt geteisterd vreten aan m'n laatste krachten. Volgend jaar zal ik m'n seizoen anders moeten in delen. Ik heb momenteel misschien te veel klassiekers gereden Criquielion heeft zijn positie van kop man in de ploeg van De Kimpe verlo ren aan Johan de Muynck, die verras send goed alle lastige bergetappes heeft getrotseerd. Over die knechten- De nieuwe voorzitter van het IOC, ex-Franco aanhanger Juan Antonio Samaranch. vraag of de Australische ploeg zou meelopen in het openingsdefilé De ploegleiding, bepaald geen tegen stander van de deelneming in Mos kou. heeft nu besloten wel in het Leninstadion te paraderen. Daarvoor werd een Olympische smoes bedacht. Er werd geïnformeerd bij andere wes terse landen wat die zouden doen. Al lang was bekend dat die onderling van standpunt verschilden. De Au stralische leiding vond dit echter een interessant nieuw gegeven, waarop besloten werd om wel aan de ceremo nie van zaterdag mee te doen „omdat de andere westerse landen het er niet over eens zijn" Puerto Rico, in Moskou met drie bok sers. gaat ook ineens wel meelopen in de parade Volgens officials is ook bij andere landen een verzachting van het eerder thuis ingenomen harde standpunt, waarneembaar Johan van de Velde dicteert het tempo terwijl Joop Zoetemelk hem nauwekeurig volgt. In het midden Raymond Martin. rol, die schril afsteekt tegen zijn supe rioriteitsgevoel, zegt hij: „Het optre den van De Muynck had ik niet ver wacht. Het heeft mij eigenlijk een beetje verbaasd. Maar ik maak me geen zorgen. Ik ben pas over een jaar of vier in de kracht van mijn leven. Dan moet ik aan de top staan en de Tour de France kunnen winnen. Mijn grote voorbeeld is altijd Eddy Merckx geweest. Ik wil net zo als hij ook een allround renner worden. Met een beetje moed moet ik een eind in die richting kunnen komen." Lotto De uitslag van de woensdag getrokken midweek lotto 28a Is: 5 19 - 30 - 35 - 38 - 41. Reservegetallen: 9 14. Voor de 502.265 deelnemers aan de lotto, die gezamenlijk 1 777.213,68 Inlegden, is een prijzen bedrag van ƒ959 291.48 beschikbaar De eerste prijs bedraagt: ƒ335.752.02.. de tweede prijs 95.929.15 de derde prijs 143.893.72 de vierde prijs 191.858.30., de vijfde prijs 191 858.30 MOSKOU (ANP) De voorzitter van de internationale turnbond, Joeri Ti- tov, heeft vlak voor het begin van de Olympische Spelen voor een schan daaltje gezorgd. Om het door de boy cot geminiseerde deelnemersveld kwantitatief meer aanzien te geven nodigde de Rus turners uit Noord- Korea en Mongolië uit. Wegens de aanwezigheid van een ploeg uit Zuid-Korea waren Noord- Korea en Mongolië tijdens de strijd om de wereldkampioenschappen van december 1979 in Fort Worth (VS) niet van de partij. Deze titelstrijd gold echter tevens als kwalificatie toernooi voor de Spelen, waarbij de eerste twaalf zich van deelneming aan Moskou verzekerden. Op grond van de door de internationale turn bond gehanteerde reglementen zijn de turners uit Noord-Korea en Mon golië niet gerechtigd mee te doen MOSKOU Gedelegeerden uit Israël voor de congressen van de internationale sportfe deraties (turnen en handbal) hebben van de Russische auto riteiten geen inreisvisa ont vangen. Ondanks deze inbreuk op het Olympisch handvest werden beide congressen ge houden. Tijdens het handbalcongres klaagde voorzitter Paul Hoeg- berg uit Zweden de Russische houding aan. Hij vroeg zich af of het congres nu nog wel rechtsgeldigheid bezat. De ui ting van solidariteit van de Zweed werd door de congres gangers met een schouderop halen afgedaan. De afgevaardigden naar het turnbondcongres gingen zelfs een stapje verder. De West- duitse gedelegeerden brachten een motie in stemming waarin zij de vergadering vroegen de bijeenkomst af te gelasten nu de Israëli's de toegang tot het land onthouden was. Met 45 tegen 7 stemmen werd deze motie verworpen. MOSKOUVanuit het platteland trekken dagelijks anderhalf mil joen Russen naar Moskou om op de kolchozenmarkten in de hoofdstad hun waar te verkopen. De hallen zijn de verlengstukken van de kol chozen, de staatsboerderijen, die de Sovjetburgers van fruit, groente en vlees voorzien. Er is volop voor raad voor de geachte clièntele, maar zelfs voor Nederlandse be grippen zijn de natuurprodukten onbetaalbaar. Een bosje van vijf worteltjes kost, omgerekend volgens de officiële koers, zestig cent, een kilo radijs viereneenhalve gulden, twee pond aardbeien vijftien gulden, duizend gram abrikozen achttien gulden en een kilo vlees twee tientjes. Een koopman kwam met de stuntprijs van 13,50 voor een kilo zomerko- □inkjes, maar ook dat verleidde de op voordeeltjes beluste huisvrou wen niet tot filevorming. De ge middelde Rus, die zo'n zeshonderd gulden per maand voor geleverde arbeid incasseert, moet het idee hebben, dat er prijzige, exotische vruchten voor hem liggen uitge stald. De buitenlandse journalist, die in het onmetelijke hotel Rossia tegen inlevering van een bon zijn zorg vuldig samengesteld ontbijt nut tigt, heeft geen flauwe notie van de absurde koersen op de kolchozen- markt. Hij kan zich op verzoek een schaaltje aardbeien en/ot kersen la ten voorzetten, dat bij nader inzien gauw een tientje vertegenwoor digt. Het is de psychologie achter de uitstalkast van broodjes, fris dranken, warme worstjes en vers fruit die elke ochtend weer in de ontbijtzalen worden opgebouwd. De kwaliteit van het eten overtreft de stoutste, over het algemeen toch somber gestemde verwachtingen. Met die culinaire overvloed wordt het beeld gecreëerd, dat het alle maal wel meevalt. De laatste statiefoto van lord Killanin als IOC-hoofd. Dergelijke hotels zijn eilandjes in een stad. waar het leven zich op een geheel andere wijze afspeelt. De bar is tot diep in de nacht open en je kunt geen drankje bedenken, of de ober schenkt het in. Overigens worden de prijzen per dag aange past. Met het toenemen van het leger journalisten de schrijven de pers uit de hele wereld is in een hotel gestopt, voor de collega's van radio en televisie geldt hetzelfde tiert het ook welig in de wildtuin van de inflatie. Het hier beschrevene is overigens niet het exclusieve recht van de Sovjet-Unie. Twee jaar geleden had Argentinië, een dictatuur van een geheel andere signature, ter gele genheid van het wereldkampioen schap voetbal ook een staf psycho logen ingehuurd om van het land een soort Disneyworld te maken, waar alleen maar leuke dingen ge beuren. De realiteit wordt geschreven in stinkende winkels, een soort bo venaardse gierputten eigenlijk, waar rotte appels, onfris ogende witte kolen en broeiend vlees voor betaalbare prijzen van de hand gaan. Voor die winkeltjes staat de doorsnee Rus in de rij op het scha mele voedsel te wachten. Als de Olympische beweging blijft voortbestaan, gebeurt dat meer on danks dan dank zij de nieuwe voor zitter. Als bet toonbeeld van vol strekte nietszeggendheid trad Juan Antonio Samaranch gisteren als zodanig naar voren. Kon de nog huidige IOC-president Killanin pas maandag voor het eerst op het uitspreken van inhoudsvolle woor den worden betrapt, het ziet er naar uit, dat we bij Samaranch langer dan twee Olympiades moe ten wachten. Mogelijk, dat de on derscheidingen, die hij in Frank rijk, Griekenland, Argentinië, Gu atemala, Italië, China, Tunesië, Ivoorkust, Portugal en Chicago verdiende, en het ambassadeur schap van de Sovjet-Unie interes sante geloofsbrieven bij de gebrui kelijke lobby om dit soort baantjes voor de gewone man waren, anders is het niet te verklaren, dat hij met overweldigende meerderheid in het zadel werd geholpen. Of het IOC-congres is helemaal niet seri eus te nemen. Samaranch bergt misschien het no dige vakmanschap in zich, tijdens zijn confrontatie met de pers kwam het er niet uit. Holle kreten, vage volzinnen en een verbijste rend gebrek aan visie. Een rijtje citaten om een en ander duidelijk te maken: „De Olympische bewe ging maakt moeilijke tijden door, maar we zullen de vlag hoger en hoger en hoger in de mast hijsen." En: „Ik ben er niet erg gelukkig mee, dat veel landen de Olympi sche Spelen boycotten, maar het aantal deelnemers valt me niet te gen." Om te besluiten met: „Ik kan niet zeggen hoe ik mezelf als voor zitter zie. Dat kan pas over een paar jaar." Toch liggen er enkele leuke pro bleempjes voor de kennelijk zonnig in het leven blikkende Samaranch. Naast de doping, de commercie en het professionalisme is daar ook het gigantisme. Op elk IOC-con gres wordt de wens geuit om het programma uit te breiden. Afge zien van de vuistregel, dat er op iedere aflevering van de Olympi sche Spelen een tak van sport bij komt dit jaar is dat dameshoc- key, dat dus meteen massaal geboy cot werd willen de Oostbloklan den er een drie toeken durende pop penkast van maken. Cees Kerdel, het Nederlandse IOC-lid, heeft zit ting in de programmacommissie. Als zodanig hoort de Hagenaar te waken over het soepel verlopen van het uitgebreide rooster. „De zaak dreigt uit de hand te lopen," vindt hij. „Iedereen wil er takken van sport aan toevoegen, maar nie mand wenst iets te laten vallen. Dat kan niet. We zullen andere nor men moeten aanleggen. We moeten grondiger snoeien." Met het Olympisch charter in de hand kunnen de mouwen worden opgestroopt. Een tak van sport mag niet statisch ogen (schieten kan dus weg), mechanisme is taboe, spelletjes, waarbij de deelnemers en deelneemsters door juryleden worden beoordeeld, zijn niet eer lijk (dag turnen) en de hobby mag Johan Woldendorp zeker niet te duur worden (paarde- sport foetsie). Om over een uit drukkelijk verbod van professio nalisme maai niet te spreken. Ais daaraan serieus de hand wordt ge houden, dan verdwijnt het Olym pisch bolwerk als een luchtballon in het oneindige. Willi Daume, Westduits IOC-lid en tot voor enke le maanden kandidaat-voorzitter, sprak vorig jaar in Trouw als zijn gedachte uit, dat de beroemde re gel 26 ruimer moet worden geïnter preteerd dan nu het geval is. „Dat is zijn standpunt," zegt Kerdel, Olympiër in hart en nieren. Hoe Samaranch er over denkt, weten we niet. Of eigenlijk ook wel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13