Industriële produktie in Engeland daalt 1 ij ABN Bank Levi's investeert fors in Amsterdam 9Wo 10% Hoogste spaarrentes.' Land gaat gebukt onder economische crisis „Koopjes" Distributiecentrum kost 12 miljoen Hypotheekrente per 15 juli Prijs daalt op vrije oliemark' 3 FAMILIEBERICHTEN Autoverkopen op peil 1975 Verkiezing bestuur Eigen Huis was niet onrechtmatig DONDERDAG 17 JULI 1980 TROUWKWARTET P 8 - R 10 - H 12 - S Jüfe Van onze redactie economie AMSTERDAM De economische crisis, waaronder Engeland gebukt gaat, krijgt steeds meer vat op de produktie van de industrie. In de maanden maart tot en met mei van dit jaar ging de produktie van de Britse verwerkende industrie met 4,5 procent achteruit, waarmede deze nu dezelfde omyang heeft bereikt als in het recessiejaar 1975. Sedert november van het vorige jaar is er af sprake van een teruggang in de produktie van de fabrieken met acht procent. De recessie, die zo wordt verwacht tot gevolg zal hebben dat er dit jaar sprake zal zijn van een achteruit gang van het bruto nationaal pro- dukt (de produktie van alle goederen •en diensten) in Engeland van twee drie procent, wordt niet uitsluitend veroorzaakt door de malaise, die de wereldeconomie kenmerkt. Een belangrijke rol spelen ook de inkom sten. die Engeland heeft uit hoofde van de Britse olie- en gasreserves in de Noordzee. Deze (grote) inkomsten hebben ertoe geleid dat het pond sterling almaar duurder is geworden en het is hier door. dat het Engelse produkt voor buitenlandse kopers minder aantrek kelijk is geworden. Reden, waarom er klappen vallen in de machine-indus trie. de textiel en in de kledingin dustrie. Veel bedrijven in deze secto ren gaan dicht en grote aantallen werknemers komen op straat te staan. Grote werkloosheid Geen wonder dat men zich in Enge land dan ook danig ongerust begint te maken over het grote aantal fa- briekssluitingen en over de toene ming van de werkloosheid. Momen teel heeft deze met bijna zeven pro cent van de beroepsbevolking al de grootste omvang sedert de tweede wereldoorlog bereikt. En daarbij zal het wel niet blijven. In haar jongste halfjaarrapport voor spelde de OESO dezer dagen, dat het werkloosheidspercentage in Enge land medio 1981 vermoedelijk meer dan acht zal zijn. Volgend jaar om deze tijd, aldus de OESO. zal het aantal werklozen in Engeland rond de twee miljoen schommelen, een zorgwekkend aantal. Desondanks voelt de conservatieve regering onder leiding van premier Margaret Thatcher er weinig voor de economische bedrijvigheid in het land te bevorderen door het voeren van een soepeler kredietbeleid. De rentetarieven zijn bijgevolg bijzonder hoog. Zo hoog dat ze. volgens deskun digen, de economische teruggang in stand houden. Vooral veel kleinere bedrijven zullen het loodje moeten leggen als ze rente tarieven van tegen de twintig procent Van onze redactie economie AMSTERDAM Fortnum and Mason, de sjieke zaak nabij Piccadilly Circus in Londen, waar het personeel nog in jacquet rondloopt, ondervindt ook de gevolgen van de economische crisis waaronder Engeland momenteel lijdt. Voor de derde(!) maal in haar 273-jarige geschiedenis heeft Fortnum and Mason zich namelijk genoodzaakt gezien haar prijzen te verlagen. „Het is echter beslist geen uitverkoop," haast manager Alan Williams zich op te merken. Dat woord heeft Fortnum and Mason, die niet alleen levensmiddelen en schoenen, maar ook zilverwaren en zijden stoffen verkoopt niet in haar vocabulaire. „Het gaat louter en alleen om enkele 'uitgelezen prijsverlagingen', ten doel hebbende onze voorraden te verminderen met het oog op het nieuwe seizoen," aldus Williams. In dat kader is de prijs van een kistje wijn Chateau Haut Brion van 1966 in prijs verlaagd met 150 pond tot 310 pond, wat altijd nog een slordige 1400 gulden is. Het voordeel van een prijsverlaging is echter niet gegund aan de kopers van kaviaar. Zij moeten bij Fortnum and Mason voor zestien ounces kaviaar ook nu nog 153 pond neertellen, of ruim 700 gulden. ADVERTENTIE Dagelijks opneembaar. Vaste termijn. ABN Girospaar- Extra-rekening. Interessant als u uw spaargeld wat langer denkt tc kunnen missen. Maar als het nodig is, kunt u er elke dag over beschikken. Storten/ opnemen: eenvoudig door overschrijving van/ naar uw eigen bank- of giro rekening. Opnamekosten: 2% over het opgenomen bedrag. Eerste girale storting: f250,-. ABN Spaar- deposito's vast Vaste looptijd, vaste rente. 6 jaar 10% 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar 10% 9 8'/2% 8>A% De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. moeten blijven betalen, zo wordt ge vreesd. Een belangrijke daling lijkt vooralsnog echter niet in zicht, ook al heeft de Bank of England onlangs de minimumrente (te vergelijken met het officiële bankdisconto» met één punt verlaagd tot 16 procent nadat het sedert november 1979 op 17 pro cent had gestaan. Inflatiebestrijding Voor alles blijft de Engelse regering de bestrijding van de inflatie in haar banier voeren. Momenteel beweegt deze zich. op jaarbasis, rond de 22 procent. Omdat de winstmarges van het Britse bedrijfsleven, zo zegt de OESO in haar rapport, in de komen de twaalf maanden verder zullen in krimpen mogelijk zelfs tot onder het dieptepunt van 1975 zal hier van mogelijk een remmende invloed op de stijging van de prijzen kunnen uitgaan. Daarom verwacht de OESO. dat de inflatie in Engeland zal kun nen afnemen tot 18 procent in de tweede helft van dit jaar en tot ruim 14 procent in de eerste helft van 1981. De OESO wijst er in dit verband op, dat de groei van de gemiddelde inko mens in Engeland sinds vorig jaar steeds sneller is gaan verlopen en niet meer in overeenstemming is met de betalingsmogelijkheden van de Brit se economie. De uitslag van de ko mende loononderhandelingen is wel iswaar nog onzeker, maar aangeno men mag worden, aldus de OESO, dat de monetaire beperkingen en de stijgende werkloosheid zullen zorgen voor een vermindering van de jaar lijkse loonsverhoging van gemiddeld twintig procent in de eerste helft van dit jaar tot ruim vijftien procent in de eerste zes maanden van 1981. DETROIT (Reuter. AP) Het Ame rikaanse automobielconcern Chrys ler heeft opnieuw om uitstel van beta ling verzocht. De directie heeft aan alle leveranciers van grondstoffen en onderdelen gevraagd hen een maand later te mogen betalen. Eerder dit jaar vroeg Chrysler ook al eens om uitstel, toen echter op beperkter schaal. Volgens de jongste ramingen zal Chrysler dit jaar een verlies lijden van 1,23 miljard dollar 2,4 miljard). Vorige maand werd het verlies nog geraamd op één miljard dollar. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Amerikaanse spijkerbroekenfabrikant Levi Strauss gaat in Amsterdam-West een distributiecentruv bouwen, dat alle Levi's verkopende winkels in Nederland, België en Luxemburg moet gaan bevoorraden. Met de nieuw bouw is een vestering gemoeid van 12 miljoen gulden. De keuze viel eerst na lang aarzelen op Amsterdam, in plaats van Antwer pen, waar een belangrijke overslag plaats is van de spijkerbroeken, voor namelijk die in België en in Noord- Frankrijk worden gefabriceerd. Ant werpen bood het voordeel dat de grond er meer dan de helft goedkoper is. Bovendien hoefde er niet op geld verslindende wijze geheid te worden, wat in Amsterdam wel moet gebeu ren. Palen met een lengte van vijfen dertig meter zullen het nieuwe distri butiecentrum voor verzakken moe ten behoeden. Hoewel de Belgische overheid ook heel wat sneller met een bouwvergun ning over de brug komt, viel de keuze toch op Amsterdam, voornamelijk vanwege de gunstige ligging van het huidige distributiecentrum vlakbij het Confectiecentrum, dat Levi nogal wat extra klanten bezorgt. Levi Strauss heeft in Nederland een marktaandeel van zestien procent met, wat zij noemt; „volwassen spij kerbroeken". Er zijn 1500 verkoop plaatsen. In België bedraagt het marktaandeel achttien procent, het aantal verkooppunten is 900. Het grootste marktaandeel heeft de fabri kant in Luxemburg met vijftig pro cent. het aantal verkoopplaatsen be draagt daar 40. Op de markt voor kinder-spijkerbroeken liggen deze cijfers wat lager. In België en Frankrijk wordt onge veer tachtig procent van de spijker broeken vervaardigd, de rest komt uit Amerika, de Filippijnen en het Verre Oosten. In Nederland wordt niet geproduceerd omdat de lonen er te hoog liggen. Levi's is niet van plan de produktie ooit te verleggen naar echte lage-lonenlanden. omdat het concern van mening is dat de lage- lonentijd daar slechts van tijdelijke duur is. In het huidige distributiecentrum in Amsterdam werken op dit moment ongeveer 110 mensen. Levi Strauss verwacht, dat het aantal arbeids plaatsen tussen 1980 en 1985 zal groeien, vooral in de directe produk- tleve sector zoals de magazijnen. In maart 1981 hoopt de onderneming het nieuwe centrum in gebruik te nemen. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Annuïteitenhypotheken ABN 1 jaar 5 jaar Amrobank Centrumbank Postgiro/RPS Rabobank (adviesrente) Rabo Hyp.bank Spaarbank R'dam Westl and/Utrech t standaard Levenhypotheken Centraal Beheer NVL variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 Jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 1 jaar 5 jaar 1 jaar 3/5 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 5/10 jaar <5- Rentepercentages met I zond« Imeentegarantie Opg. bank 11.25 11.25 11.0 11.25 110 10.7 1075 10.6 werke lijk 11.95 11.95 11.51 11.77 11 71 11.38 11.43 11.03 Opg. bank 11.25 115 11.25 11.5 110 11 25 10.75 10.6 werke lijk U 11.95 12.22 01 11.77 12.04 11 71 11.99 11.43 11.03 Van het hypotheekmarkt-front zijn nauwelijks wijzigingen te melden Centraal Beheer is als enige met een verlaging van 0,2% gekomi Mogelijk zal dit voorbeeld door andere financiers worden gevolgd. Grc verlagingen mogen echter niet worden verwacht. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfooi •Ideal LONDEN (Reuter) De prijzen op de vrije markt voor ruwe olie dalen flink als gevolg van het grote aanbod, zo is in kringen van de oliehandel in Lon den vernomen. In veel gevallen liggen de prijzen op de vrije markt al onder de officiële exportprijzen van olie die de OPEC-landen op contract leveren. Tientallen tankschepen met miljoe nen vaten olie aan boord liggen te wachten voor de havens van de grote olieverbrui kende landen terwijl de ei genaars van de olie ijverig proberen er kopers voor te vinden, aldus de zegslieden in Londen. De vrije of locohandel in olie en olie- produkten speelt zich voornamelijk af in Rotterdam, Londen, Singapore en New York. De prijzen zijn de afge lopen weken voortdurend gedaald. Voor Afrikaanse olie (uit Nigeria, Li bië en Algerije) worden prijzen be taald die tot 1,35 dollar per vat (1 liter) onder de officiële prijzen llggi Dat zijn wel de hoogste prijzen van OPEC-landen. 35 37 dollar per vi DEN HAAG (ANP1 De Wadden, enigingen in Nederland en Wes Duitsland hebben de Nederlandse# gering, de Tweede Kamer en de pn vincie Groningen gevraagd afsta# j te nemen van het Dollardhavenpr ject van de Westduitse stad Emde De aanleg van deze haven in de ma ding van de Eems betekent een ve dergaande aantasting van de natui en het milieu van het Waddengebla Nederland en West-Duitsland voen al enkele jaren overleg over et nieuw Eems-Dollard-verdrag, waari de uitbreiding van de haven en d industrie mogelijk moet worden gt maakt. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur EMILIE en SASA HELMY ABDEL AZIZ-MENKE geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter Samira 15 juli 1980 Judith Leijsterweg 8, 1181 TC Amstelveen. Op 31 juli a.s. hopen onze lieve vader en moeder, opa en oma Arend Termorshuizen Elderina van Vliet de dag te vieren dat zij 50 jaar getrouwd zijn. Wij zijn hier erg blij mee omdat wij zoveel aan hen te danken hebben. Kinderen en kleinkinderen Juli 1980 Stevensstraat 12, 2841 CT Moordrecht. Voor de vele blijken van belangstelling, betoond ter gelegenheid van de herdenking van ons 65-jarig huwelijk op 2 juli jl., betuigen wij hierbij, mede namens onze kinderen, onze hartelijke dank. J. Poppen A. Poppen-Wiechertjes 8444 AN Heerenveen, juli 1980. „Herema State", Heremaweg 4. Met verslagenheid delen wij U mede dat op 11 juli 1980 is overleden onze vriend en oud- bestuurslid, Arie Eland Wij zijn dankbaar dat wij hem 27 jaar als bestuurslid in ons midden hebben mochten Zijn naastenliefde zal ons tot voorbeeld strekken. Zijn familie wensen wij Gods kracht toe bij het verlies van man, vader en grootvader. Bestuur, direktie en medewerkers Stichting Christelijke Recreatie centra. Brielle/Ooltgensplaat. Een steun en toeverlaat voor allen ging naar zijn eeuwig huis. Voor ons onverwacht ging na een rijk geze gend leven van ons heen mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Otto Adrianus Groeneveld echtgenoot van Willemina van den Assem begiftigd met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de leeftijd van 79 jaar. Breda: W. Groeneveld-van den Assem Rotterdam: H. C. Groeneveld W. Groeneveld-Hermanides Sleeuwijk: A. C. den Bak-Groeneveld Etten-Leur: A. Groeneveld I. Groeneveld-van de Berge en kleinkinderen. 4818 LB Breda, 15 juli 1980 Saksen Weimarlaan 41 Vader is opgebaard in de rouwkamer van het Diaconessenhuis te Breda. Bezoek aldaar vrij dag 18 juli van 16.00-17.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 21 juli om 13.00 uur in de Geref. kerk, Zand berglaan 31 te Breda, waarna de teraardebe stelling zal plaatsvinden op de begraafplaats „de Bieberg", Bieberglaan te Breda. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in de aula der begraafplaats. Samenkomst in de kerk. Geen bezoek aan huis Geen bloemen. Gez. 335 1 en 2 Heden ging in vrede van ons heen mijn innige lieve man en onze onvergetelijke lieve zorgza me vader Leendert van Driel echtgenoot van M. C. van Driel-Jansen op de leeftijd van 52 jaar. Nieuw Vennep: M. C. van Driel-Jansen Rotterdam: Ans en Nico Nieuw Vennep: Peter Sonja Leendert Jan Hans 2152 CS Nieuw Vennep Westerdreef 50. X De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op maandag 21 juli a.s. des namiddags om 1.30 uur in de Gereformeerde Kerk te Nieuw Vennep. Waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aldaar. Condoleancebezoek op zaterdag 19 juli des avonds van 7 30 tot 9.00 uur en na de teraardebestelling in „De Rank" naast de Ge reformeerde Kerk. „Wat is uw enige troost, beide in leven en in sterven Heidelb. Cat. Zondag 1 Na een kortstondige ziekte is heden in haar Here en Heiland ontslapen onze lieve moeder en oma Cornelia Maria Roosenboom weduwe van Arie van der Akker op de leeftijd van 80 jaar. Haarlem: N. Pos-van den Akker J. W. Pos Mart, Riet, Arina en Joke Eindhoven: M. Visser-van den Akker J. Visser Riet. Ada, Arie en Ad Haarlem, 15 juli 1980 Johannes de Breukstraat 26 Gelegenheid tot afscheid nemen is er in de rouwkamer, Parklaan 36 te Haarlem donder dag 17 juli van 15.30-16.00 uur en van 20.30- 21.00 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben vrijdag 18 juli a.s. om 13.00 uur op de Noorderbegraaf plaats aan de Vergierdeweg te Haarlem. Vertrek van Joh. de Breukstraat 26 ca. 12.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de ontvangkamer van de be graafplaats. Na een geduldig gedragen ziekte heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve zoon en onze broer, zwager en oom Leendert van Driel op de leeftijd van 52 jaar. Nieuw Vennep: S. B. van Driel-Vaalburg Espel: G. van Andel-van Driel M. van Andel Vernon (Canada): A. Ypma-van Driel G. Ypma Nieuw Vennep: J. F. vart Driel F. van Driel-van der Heide Luttelgeest: P. J. van Driel N. van Driel-de Wit neven en nichten. Nieuw Vennep, 16 juli 1980 Venneperweg 467. Heden ontvingen wij bericht uit Pretoria dat God heeft weggenomen door de dood onze schoonzoon en zwager Dr. Cornells van der Waal Winschoten, 14 juli 1980 Uit aller naam: S. Braaksma J. Braaksma-de Jong Ik vrees geen kwaad, want bij mij is de Heer. Tranen en leed zijn nu niet bitter meer. Waar is uw prikkel, dood, wat dreigt ge mij? Ik triomfeer, mij is de Heer nabij. Gez. 392 4 Op Zijn tijd heeft God voor ons onverwacht tot Zich genomen mijn innig geliefde vrouw, onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Jantje Renkema-Egberts in de ouderdom van 82 jaar. D. Renkema Wil en Tonny Tiem en Gea Leo en Ina Cor en Frans Lenie en Jo Klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 15 juli 1980. Huize „Waelestein" Kamer 201. Moeder is opgebaard in de rouwkamer van „Waelestein" (ingang Schulpplein 46). Bezoek en gelegenheid tot condoleren donder dagavond van 19.00 tot 19.30 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden vrijdag 18 juli a.s. in de rouwkamer van „Waelestein" om 11.30 uur waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Zuiderbe graafplaats, Slinge 50, Rotterdam-Zuid om 12.30 uur. De Here nam tot Zich onze lieve zuster en tante Jantje Egberts echtgenote van D. Renkema Emmen: H. Kuipers- Egberts Schoonoord: J. Schuiling- Egberts De Meern: A. G. Prins J. Prins- Gravensinck Neven en nichten. 15 juli 1980. Uw medeleven na het overlijden van mijn lieve man. heit en pake Rients Bruinsma en mijn lieve zoon, broer en oom Jan Feike heeft ons, naast de kracht die wij van God ontvingen, zeer gesterkt. S. Bruinsma-de Witte kinderen en kleinkinderen De Krim, juli 1980 Posthoornweg 54 AMSTERDAM (ANP) Er zijn de eerste zes r den van dit jaar ongeveer 19 procent minder aifl verkocht dan in dezelfde periode van het vorig j« Toen werden er in totaal 348.000 personenauto'## trucks met oplegger verkocht. Dat blijkt uit» voorlopige cijfers van de RAI in Amsterdam b woensdag door een woordvoerder bekend zijn p maakt. Verwacht wordt dat de verkoopcijfers over het jaar genomen voor 1980 totaal ongeveer 500.1 personenauto's en combinatiewagens zullen bedri gen. Dat is ruim 11 procent minder dan 1979. Tom werden er in totaal 570.000 auto's vérkocht. resultaat is minder maar er is geen sprake van ee: „rampzalige" daling, zo merkte de RAI-woordvo» der over de cijfers op. Hij verwees naar de verkoopdj fers over de jaren '75 en '76 die volgens hem oj eenzelfde niveau lagen. Hij zei voor de meeste dealers en importeurs gw moeilijkheden te verwachten ten gevolge van d daling in de verkoop. Als oorzaken van de dalend verkoop noemde hij onder meer de gestegen brand stofprijzen en de hoge rentestand (voor de finance ring van de meeste auto's wordt een lening afgesk ten). De definitieve verkoopcijfers worden door d RAI nog deze week verwacht Dan zullen ook d cijfers per merk precies bekend zijn. UTRECHT (ANP) De zes leden van het hoofdfo stuur van de Vereniging Eigen Huis zijn niet onrechtmatige wijze gekozen.. Dit blijkt uit de u spraak, die de president van de Utrechtse rechtbai prof. mr V. J. A van Dijk, heeft gedaan in het geding, dat twee leden van de ledenraad van Eiget Huis tegen de vereniging hadden aangespannen. Volgens mr. Van Dijk is de verkiezing van zes bf stuursleden door een meerderheid van de ledenraac niet in strijd met de statuten van de Verenigin; Eigen Huis, hoewel die statuten tien bestuurslede» voorschrijven. Eén van de leden van de ledenraad stelde tijdens de ledenraadsvergadering in mei vod om te volstaan met de benoeming van de zes be stuursleden en dat voorstel werd aangenomen. In mei spanden twee leden van de ledenraad t eerste kort geding aan tegen de Vereniging EigM Huis. Zij meenden toen, dat de zes hoofdbestuur#» den door twee „demissionaire" bestuursleden na* voren waren geschoven, zonder dat nog de mogelljl heid voor de ledenraad bestond om over andtfi kandidaten te stemmen. Tijdens de zitting in mei werd een schikking bereiï tussen de twee leden en Eigen Huis, die erop neef kwam dat de leden tijdens een ledenraadsvergad' ring met eigen kandidaten konden komen, maar c' meerderheid van de ledenraad gaf er de voorkeural te stemmen over de zes bestaande kandidaten, waai op de twee leden een nieuw kort geding aanspanden Inmiddels heeft de raadsman van de VerenigiiC Eigen Huis. mr van der Goen, de Haagse rechtban gevraagd om een college van adviseurs samen stellen, dat in de problemen tussen de twee ledtl raadsleden en de vereniging een bindende uitsprak kan doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12