Kabinet wil snel een sociale zekerheidsraad „Als jij nou even maait, vast een pilsje koud? Eén uur zon doet campings herleven I Testprogramma met de F-16 gaat gewoon door Speuren naar wild in de Veluwse bossen Vergunning voor opslag van kernafval schorsen Betere controle op stijgende kosten' Proefproces over 27 MC antennes op woonhuizen ÏÏOndanks de vakantie Arrestaties na ^oplichting met ïngelse cheques Dodelijke botsing Heerlijk,helderHeineken. Cyanide-houdende grond in Empel wordt verwijderd WEG EN EIGEN LAND Milieugroepen over Borssele: 'Het is hier de Middellandse Zee nu eenmaal niet' Rita VOENSDAG 16 JULI 1980 BINNENLAND trouw/kwartet 3 I ij jEN HAAG (ANP) Het kabinet wil nog in deze kabinetsperiode wetsvoorstellen indienen jn te komen tot een sociale zekerheidsraad, een nieuw onafhankelijk orgaan, dat via een letere controle en coördinatie een bijdrage moet leveren aan de beheersing van de sterk tijgende kosten voor de sociale zekerheid ambtelijke proJectgroep-Lamers. Daarin wordt onder meer ook voorge steld te komen tot een onafhankelijk beheersingsorgaan Werkgevers- en werknemersorganisaties zouden daar echter volgens de projectgroep niet rechtstreeks bij worden betrokken Het kabinet stelt nu een constructie voor waarmee het zegt de sociale partners wel een directe rol toe te bedelen Dat blijkt uit adviesaanvragen die taatssecretaris De Graaf (sociale za- ja, en), over de uitvoeringsorganisatie tti antisociale zekerheid aan de Soci- dt al-Économische Raad (SER) heeft ti< fdaan et kabinet wil niet de hele uitvoe- ngsorganisatie in één keer vernieu- jn- Dat Jevert veel problemen op en iet 1st veel tijd. Daarom wil het de (telling van de sociale zekerheids- iad. die het in ieder geval noodzake- jlt acht, eerder laten plaatsvinden, aarna kan dan gewerkt worden aan integratie van een aantal sociale ikerheidsregelingen. Het kabinet is st ermee eens dat er onder de sociale U (kerheidsraad een aantal regionale Itvopringsorganen moet komen, ur men voor alle sociale verzeke- ngen en andere zekerheidsregelin- terecht kan. leren. Dat geldt ook voor een onvol doende coördinatie binnen de wet of bij andere uitvoeringsorganen (zoals arbeidsbureaus, bedrijfsgezondheids zorg. welzijnsbeleid) ALMELO De Almelo se woningstichting „Be ter wonen" wil met een proefproces nagaan of huurders van op een centrale antenne aan gesloten huizen een 27 MC-antenne mogen plaatsen Met het proef proces wil „Beter wo nen" er mede toe bij dragen dat er landelijke regels komen voor het plaatsen van 27 MC-an- tennes. Een probleem dat. naar de mening van de woningstichting, onvoldoende is onder kend bij het toestaan van zenden met een „bakkie" vanuit huis Vijftien huurders zijn door „Beter wonen ge sommeerd de antenne voor morgen te verwij deren. Doen ze dat niet. dan spant de woning stichting een procedure aan bij de kantonrech ter Die moet vaststel len of het monteren van een 27 MC-antenne in strijd is met het huur contract. Hierin staat dat de wo ningen die zijn aange sloten op een centrale antenne, niet van een particuliere antenne mogen worden voor zien Deze passage komt overigens ook nog al eens voor in gemeen telijke contracten voor grondverkoop „Het gaat hier om een alge meen probleem, want in tal van gemeenten wordt het woud van 27 MC-antennes steeds dichter, terwijl we juist bezig zijn om particulie re tv- en radioantennes uit te bannen." aldus een medewerker van de Almelose woningstich ting. Schakel instructie adviesaanvragen zijn gebaseerd oljop het interimrapport „Organisatie tan de beheersing van de sociale ze erheid,dat is opgesteld door de De staatssecrtaris merkt op dat de sociale zekerheidsraad de schakel moet gaan vormen tussen de vorming van het beleid en de uitvoering van de sociale zekerheid De raad wordt tussen overheid en uitvoeringsorga nen geplaatst om deze laatste hun autonomie te laten behouden en het voor de regering en parlement toch mogelijk te maken de politieke ver antwoordelijkheid voor de uitvoering te blijven dragen De sociale zekerheidsraad moet vol gens de bewindsman onjuiste toepas sing van de wet bij de minster signa- is*- den HAAG/TERSCHELLING (anp) Het is volgens minis- >u tet Scholten (defensie) niet mogelijk het testprogramma met de F-16, dat van 23 juni tot en met 7 augistus boven het n l'addengebeid wordt uitgevoerd, naar een ander tijdstip te n «schuiven. De Tweede Kamer biedt in deze dagen vaak een kleurig schouwspel, als bezoekers in de banken plaatsnemen om te luisteren naar de uitleg van de gids. Nu de Kamerleden met vakantie zijn, vormt een bezoek aan de parlementsgebouwen een van de geliefkoosde attracties van Den Haag. m mi n. éeede-Kamerleden van de PvdA en '66 hadden minister Scholten ge raagd of het testprogramma juist in ft vakantieseizoen moest worden af- m werkt en of dit niet in strijd is met regeringsbeleid ten aanzien van Waddenzee, dat erop is gericht Itaire activiteiten in dit gebied te abiliseren en waar mogelijk te ver inderen ft testprogramma met de F-16. larvan de vijf NAVO-landen deel- anen die dit toestel hebben aange- ihalt. vormt de Europese fase In het iplete beproevingsprogramma de Fr 16. Tijdens de Europese fase orden de resultaten van de Ameri- aan?e periode nagegaan en aange- uld met gegevens over het gebruik rcivde F-16. Gezien dé opbouw van W Vitale programma was de Europe se la» niet eerder mogelijk, aldus minister Scholten. IMuchten naar de schietgebieden op Vlieland en Terschelling zijn geen uitbreiding van het vliegprogramma ZIJ komen in de plaats van andere vluchten In de nota Waddenzee wordt het Waddenzeegebied waarop hét Regeringsbeleid betrekking heeft, dauwkeung aangegeven De schiet gebeden liggen daar buiten, aldus minister Scholten. )f boot „Het avontuur" van de boot actie Waddenzee liep gisteren de ha ven van Terschelling binnen. De op varenden wilden in de haven van test-Terschelling demonstreren te- «n de schietoefeningen op de oordsvaarder De burgemeester van ÉrschelUng. mr J. H. van Blommes- ma. verbood de actievoerders op het IMSTERDAM (ANP) Met de ar- estatie van twee Londense vrouwen leeft de Amsterdamse centrale re- berohe een einde gemaakt lan de activiteiten van een Engelse prganisatie" die zich toelegde op het «zilveren van in Engeland gestolen ibeques in Nederland. De vrouwen worden ervan verdacht e vorige week voor 70 000 gulden ai gestolen cheques te hebben inge heid bij banken in Amsterdam. Otterdam en Den Haag In Londen In ook een man en een vrouw gear- steerd. die de uitstapjes naar ons id organiseerden 'r verdachten legitimeerden zich H 'toeristenkaarten die op naam ooden van de eigenaars van de ge- Öen cheques. Volgens de recherche adden zij de toeristenkaarten (zoge- aamde visitorspassports» aange jaagd met de cheque als legitimatie. - Sneker Pan snelste skütsje in derde race 'an eer. onzer verslaggevers ^ACHTEN De Sneker Pan. het Wtsje van Jan van Akker uit Sneek. 'eeft gisteren op De Veenhoop bij jachten de derde wedstrijd van het kutsjesilen gewonnen. De Snekers Jielden op het smalle water de Zuid westhoek en Grouw achter zich en taan in de algemene rangschikking inmschoots aan de leiding (6.8 pun- «n| vóór Langweer 11.9). die gisteren "«is vijfde eindigde en Grouw (13) Het haventerrein te demonstreren Hij heeft de opvarenden van het actie schip een plaats onder de vuurtoren De Brandaris aangewezen voor hun betoging BOERAKKER (ANP) De Eindho- vense mevrouw S. v.d. Meer-Westra is in het academisch ziekenhuis in Oro- ningen overleden aan de verwondin gen die zij opliep bij een verkeerson geval bij Boerakker. Zij zat naast haar man in de auto. toen deze de rijksweg overstak. Door de laag staande zon zag hij niet dat er een auto aankwam, waarop een botsing volgde. Het echtpaar was met va kantie ADVERTENTIE DEN BOSCH (ANP) De cyanide- houdende grond die begin dit jaar werd gestort in de uiterwaarden van de Maas op het terrein van grindhan- del Van Haatten in het Brabantse Empel (gemeente Den Bosch) wordt in ieder geval verwijderd. Wanneer de grindhandel geen gehoor gééft aan de aanschrijving van rijkswaterstaat om de grond voor 1 augustus af te voeren, zal rijkswaterstaat het karwei zelf laten uitvoeren en de kosten verhalen op Van Haatten Rijkswaterstaat heeft daartoe al con tacten gelegd met het haven- en transportbedrijf Moerdijk BV Dat heeft een woordvoerder van rijkswa terstaat gisteren bevestigd De gemeente Den Bosch vindt dat de aanschrijving van rijkswaterstaat aan Van Haatten te weinig garanties biedt dat de grond ook inderdaad voor 1 augustus is afgevoerd. Daarom heeft de gemeente vorige maand in het kader van de wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkin gen beroep aangetekend Aan de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State is gevraagd rijkswaterstaat te verplich ten al het mogelijke te doen om de grond tijdig afgevoerd te krijgen. Het beroep wordt vandaag behandeld Wie geïnteresseerd is in ..wilde dieren nou ja. wild leeuwen en tijgers komen er echt niet aan te pas kan vanmiddag om vijf voor zes vanuit Harderwijk een bustocht maken door de bossen van het Kroondomein op de Velu- we. De rit. die drie uur duurt, is bedoeld om mensen de gelegen heid te geven allerlei dieren, zoals wilde zwijnen, vrij te zien rondlo pen in de bossen De bus vertrekt van het bustation aan Virtingasin- gel in Harderwijk Mensen, die nog steeds van plan waren de fototentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog te gaan bekijken. moeten opschieten Dexe expositie is tot 18 juli nog te zien in de hal van het stadskan toor in Roosendaal. In totaal zijn hier zo'n tweehonderd foto's te zien. die een beeld geven van ont staan en verloop van de oorlog 1940-1945 Ook in Roosendaal morgen de open West-Brabants kampioen schappen jeugdtennis (in het ten nispark) en een internationale jeugdwielerronde Verder valt er in verschillende Brabantse plaat sen fiks te wandelen: morgenmid dag om twee uur een wandeling door Baarle-Nassau. die vermoei de wandelaars mooi kunnen af ronden met een stoom-treinrit naar Tilburg heen en terug. Ook wordt er gewandeld (om twee uur> in Breda de zogenaamde „Histori sche Kilometer"; in Chaam. ook om twee uur. een wandeling onder leiding van mensen van staatsbos beheer In het Zeeuwse Bruinisse worden morgen de visserijdagen 1980 om twee uur 's middags geopend door de burgemeester van deze plaats Om vier uur wordt er een gezellig- heidsri» voor auto's en motoren gehouden. Om de feestelijkheden kracht bij te zetten is er ook een braderie Utrecht is een van de plaatsen, waar in de schoolvakanties dage lijks iets leuks wordt georgani seerd voor de jeugd Dat gebeurt in de Jaarbeurs, waar het zoge naamde jeugdspektakel wordt ge houden. Elke dag van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags Ook voor de jeugd is de markt, die morgen van tien tot vijf uur wordt gehouden in Loosdrechl. De markt is niet alleen voor de jeugd, maar ook door de jeugd georgani seerd Om half drie morgenmiddag is er een stadsrondrit door Utrecht «vertrekpunt Smakkelaarsveld» Om zeven uur morgenavond treedt in de kuil op het Vreden burgplein de Utrechtse steelband The Adventures op In het Paleis op de Dam in Am sterdam is vanmiddag van één tot drie uur een concert te beluisteren in de grote Burgerzaal. De muziek wordt verzorgd door speelgroep De Muze Het ensemble legt zich- vooral toe op het spelen van mu ziek uit de bouwperiode van het Paleis (circa 1650) Na het concert kan men dan tegelijk het paleis eens bezichtigen Even naar Friesland, waar ook het een en ander te doen is Morgen in Balk van tien tot vier een kunst- nijverheidsmarkt. in Bolsward te genover het stadhuis om 12 uur een optreden van de Skotsploech in oud-Fries kostuum; ook op don derdag in Joure. een braderie van negen tot zes uur; in Sneek. even eens morgen, om twee uur ringrij- den en tenslotte in Workum, ook morgen, Op de Merk. 5 uur. optre den van de Bolswarder Skots ploech Vanavond om acht uur wordt er in de St. Oudulakerk in Lochem een orgelconcert gegeven door Jan Lensink In Ruurlo worden van middag ritten met een boerenwa gen of een jachtwagen gehouden Dit gebeurt op afspraak Tel 05735-2090 Tenslotte in Zwolle: morgen avond om acht uur verlichte boot tochten, vertrek om acht uur van de Schuttevaerkade DEN HAAG (ANP) De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, het Energie Komitee Zeeland en de Stichting natuur en milieu hebben gisteren bij de Raad van State opnieuw gevraagd de vergunning voor uitbreiding van de opslag van kernafval in de kerncentrale Borssele te schorsen Deze vergunning werd 18 apnl aan de Provinciale Zeeuwse energiemaat schappij verleend door de ministers van economische zaken, sociale za ken en volksgezondheid en milieuhy giëne. Het gaat om de bouw van een afvalopslaggebouw voor de opslag van in vaste vorm gebrachte radio actieve stoffen. zoals kleding, bedrijfsonderdelen en onderdelen van de installatie. Tevens is een ver gunning verleend voor het vervangen van de bestaande rekken voor de Van een onzer verslaggevers VELUWE Eén uur zon en een camping, waar het voor die tijd nog een en al ellende was, herleeft. Op De Hertshoorn in Garderen, één van de grootste campings op de Veluwe, zat gistermorgen een vakantieganger voor zijn tentje heel toepasselijk „Bonjour Tristesse" van Frangoise Sagan te lezen. „De mensen zijn alle regen vergeten als ze maar even een zonnetje zien", zei iemand, die een wandelingetje over de camping maakte. *as gisteren een wedstrijd zon- J?r protesten, hoewel de draaiende *ind voldoende spanning in het veld an veertien skütsjes bracht. Van- aag zoeken de zeilschepen het ruime ^aier bij Terhorne iSneekermeeen Overal heerste ineens grote activiteit, kinderen deden spelletjes, hele gezinnen pak ten de fiets voor een ritje, een vrouw riep naar de buren dat de koffie bruin was en een man smoorde zijn pijp op het drooggevallen gras Tussen Loenen en Beekber gen ligt de camping „De Lan ge Bosk" De beheerder, de heer J H. van Schaik, vertelt dat' in de afgelopen weken met die natte moesson, onge veer een derde van de gasten vroeger naar huis is terugge keerd. Soms een halve week. soms een dag. al naar gelang van het feit of men in een tent of in een zomerhuisje zit. „De eerste week vermaken de mensen zich nog wel", zegt Van Schaik „Ze bezoeken Apenheul in Apeldoorn, gaan op safari in Arnhem of maken er een dagje van naar Harder wijk, en liefhebbers wonen in de omgeving wel eens een or gelconcert bij. Moeilijker wordt de tweede week. on danks dat er het een en ander door het recreatieteam wordt georganiseerd, terwijl met het slechte weer ook nog wel eens iets extra's wordt gedaan." Zojuist heeft een man de kan tine verlaten Je kunt tenslot te niet de hele dag blijven consumeren. Hij sprak een ui terst waar woord in een tijd. waarvan men zegt dat uitgaan móet. Hij zei. z'n glas neerzet tend en het was de somber heid ten top „Ik hou eigen lijk helemaal niet van va kantie". Behoorlijk bezet Ondanks alle regen van de laatste weken heeft de heer M. Geurts, functionaris van de Streek-VW in Apeldoorn, de indruk dat de ongeveer vier honderd campings op de Velu we, klein en groot door elkaar, behoorlijk bezet zijn. Plaats is echter bijna nog overal De ontwikkeling van de laatste jaren was dat de campings steeds meer vaste standplaat sen voor het hele seizoen gin gen verhuren. Op advies van de Recreatiegemeenschap Ve luwe hebben verschillende ge meenten intussen besloten dat per exploitatievergunning althans een deel. vaak twintig procent van de capaciteit, ge reserveerd wordt voor het ech te toeristische kamperen, de trekkers. Volgens hem valt het op de meeste campings, veelal gelegen op de hogere zandgronden, wel mee met' de drasigheid Hier en daar zijn wel moeilijkheden ontstaan en vooral in de richting van de IJssel stonden de terreinen nogal eens blank. Ook bij de VVV in Apeldoorn denkt men. dat een aantal mensen eerder naar huis is gegaan Bijlmer Overigens is het niet alleen een kwestie van de vakantie eerder afknijpen, maar ook van later beginnen. Mevrouw I. Bolt, hoofd-informatrice bij de Streek-VVV in Arnhem, zegt dat gisteren, toen de zon zich echt hoopvol liet zien. een aantal mensen met gezwinde spoed alsnog naar de camping reisde, waar men zaterdag al had moeten arriveren. Zij noemde in dit verband de camping „De Hoge Veluwe" In Schaarsbergen en de camping „De Jutberg" in Laag-Soeren Twee uitspraken die zij op ving. markeren het verschil in benadering van de weerspro- blematiek en wellicht ook van de eigen woonsituatie „Ik houd het hier met dit weer geen dag meer uit" en „Ik zit met dit weer altijd nog liever hier dan in de Bijlmer" Niet bruin „Er is zeker geen sprake van een uittocht." zegt de heer C. van Barneveld, directeur van de Streek-VVV in Ede Vreemd vindt hij het. dat. toen het maar even droog werd, er opvallend veel men sen aan de balie verschenen, die van alles en nog wat wil den ondernemen. Tot nu toe was altijd aangenomen, dat men het in dat opzicht van het miezerige weer moest hebben, maar die theorie is nu onder steboven gegooid, want tóen was het op zijn kantoor muis opslag van splijtstofelementen in het opslagbassin door compactrekken en het voorhanden hebben van een voor raad splijtstof Volgens de heer Banning van de vere niging milieuhygiëne Zeeland zal de uitbreiding van opslag van kernafval tot 140 ton splijtstofelementen aan zienlijk meer gevaar met zich mee brengen dan de tot nu toe hoogs' toegestane hoeveelheid van 33 ton Vooral nu de Zeeuwse energiemaat schappij de bestraalde splijtstofele menten in de vorm van compactop slag. dus dichter op elkaar stapelen wil toepassen Van deze nieuwe met; hode werden geen veiligheidsstudies aangeboden, aldus Banning De milieu-organisaties menen dat de kerncentrale Borssele alleen in be dnjf kan zijn wanneer de afvoer van splijtstofelementen naar de opwer kingsfabriek in het Franse Cap la Hague of naar de eindopslag volledig is geregeld Deze eis kan niet omzeild worden door de problemen op te los sen met het scheppen van extra op slagvermogen binnen de centrale al dus de milieu-organisaties 'Niet bezorgd' Volgens de woordvoerders van de mi nisteries betekent de uitbreiding van de opslagcapaciteit geen enkele ver hoging van de risico's. Wijziging van de inrichting voor de opslag van kern afval heeft geen invloed op de stra ling in de omgeving, dus ook niet voor mens en dier. aldus een woordvoerder van volksgezondheid en milieuhygiè ne „Ik zie niet in waarom men zo bezorgd zou moeten zijn.' zei hij Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft zich voor het verlenen van de vergunning uitgesproken, zodat de elektriciteitsmaatschappij over dp vergunning moet kunnen beschik ken aldus de woordvoerder Een karakteristiek beeld als in Nederland de natte moesson valt. Een kleine camping, ergens op de Veluwe. Snel het hondje uitlaten en dan gezwind weer de tent stil Overigens zegt hij ervan versteld te staan wat sommi ge campings ten behoeve van de vakantiegangers organise ren. „Zij laten, bij voorbeeld op De Goudsberg in Lunteren. artiesten optreden, waarover wij bij de Heideweek zelfs niet zouden piekeren." Verder wijst de heer Van Barneveld erop. dat men er goed aan doet realist te zijn bij het va- kantiehouden in Nederland „Je moet het maar gewoon incalculeren, dat je niet bruin terugkomt, 't is hier de Mid dellandse Zee nu eenmaal niet „Even het fototoestel pakken. Als je het koud krijgt, doe je .je handen maar in je zak

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3