Ruim helft Hongaren hoort bij een kerk Machtsvorming kan nooit christelijk heten Uit brieven van lezers De Javaanse kerk en de GOS GOS kiest prof. Runia tot vice-voorzitter Trouw Liever drank dan bijbels Conferenties Doopsgezinde actie voor kerk op Java VOORBIJGANGER Lutherse aanval 0 multinationals sortopost WOENSDAG 16 JUU 1980 KERK TROUW/KWARTET Van onze kerkredactie BOEDAPEST/ZOLLIKON Vijftig tot zestig procent van de tien miljoen Hongaren rekenen zich tot een kerk. Een op de drie volwassenen gaat regelmatig naar de kerk. Dit heeft een recent sociaal-wetenschappelijk onderzoek in Hongarije uitgewezen Op het platteland loopt het percenta ge gelovigen hier en daar op tot 85 procent. In de hoofdstad Boedapest is het lager, rond 35 procent. De cij fers van Hongarije liggen daarmee niet lager dan in Nederland Het onderzoek, waarvan de resulta ten gepubliceerd zijn in het regerings blad Magyar Hirrlap. laat ook zien. dat 86 procent van de zes miljoen rooms-katholieken in Hongarije zijn kinderen laat dopen. Datzelfde per centage (86) geldt ook ten aanzien van hen. die zich kerkelijk laten be graven Gevolgen Dat dergelijke onderzoeken voor de kerken onaangename gevolgen kun nen hebben, maakt de Tsjechoslo- waakse. thans in Erlangen. West- LONDEN In de Times be klaagde zich dezer dagen een Anglicaanse geestelijke dat hij zijn hele woonplaats was afge lopen op zoek naar een bijbel, maar nergens bleek er een te koop. Wel kwam hij veertig plaatsen tegen waar spiritualia van gans andere aard gesleten werden. De geschiedenis ver meldde niet of hij hierdoor ont moedigd aan de drank raakte. Duitsland werkende theoloog Adal bert Hudak duidelijk in een publika- tie ..Staatsatheïsme in Tsjechoslowa- kije". die verschenen is bij het Zwit serse instituut „Glaube in der Zwei ten Welt." Hudak houdt zich daarin bezig met de situatie van de half miljoen protes tanten in Slowakije, het oostelijke deel van het land. De huidige anti godsdienstige koers vindt volgens hem zijn oorzaak in een enquête, die in 1972 gehouden werd Uit dit onderzoek werd toen duide lijk. dat driekwart van de Slowaken godsdienstig was Dit werd door de partijfunctionarissen als een klap in het gezicht ervaren en werd aanlei ding tot verhevigde atheïstische pro paganda Hudak maakt ook melding van een geheim document uit 1977. waarin overheidsinstanties aandringen op een beperking van de activiteit van geestelijken en op sterkere controle van de plaatselijke gemeenten In dit document wordt ook geadviseerd, mensen die van hun geloof afvallen sociale politieke en financiële voorde len te bezorgen. Leraars mogen hun beroep alleen uitoefenen, wanneer ze verklaren overtuigde atheïsten te zijn en bereid uit de kerk te treden. Van de vijf miljoen Slowaken is een half miljoen protestant. Drie miljoen zijn katholiek moeilijk Kardinaal Tomasek. de 80- jarige aartsbisschop van Praag heeft onlangs tijdens een verblijf in Rome in een openhartige bui zijn nood ge klaagd in een interview met het Itali aanse weekblad II Regno. Maar na zijn terugkeer in Praag zag hij zich gedwongen tot een mededeling in het partijdagblad Rude Pravo. dat hij zich distantieerde van de ..leugens en grove laster" in het Italiaanse blad. Tomasek had in het interview onder meer gezegd, dat steeds meer kandi daten voor het priesterschap toe stemming geweigerd wordt door de autoriteiten. Ook had de kardinaal laten merken, geen vriend te zijn van ..Pacem in terris". de priestervereni ging die helemaal aan de leiband van de staat loopt, zoals hij zei. Bij het lezen van het arti kel „Gereformeerden staan er slecht op bij bui tenlandse zusterkerken" (Aider Schipper. 10 juli) moest ik denken aan een gesprek dat ik enkele we ken geleden gehad heb met ds Timotheus Iskan- dar in Bandung (Indo nesië). Ds Iskandar is predikant van de Indonesische christelijke kerk (G.K.I- gereformeerde kerk in Indonesië). Hij vertelde enthousiast over zijn ge meente waar een groeien de eocumenische samen werking ontstaan is met andere christelijke ker ken. We hebben hier geen problemen over dogma's en dergelijke, zei hij, en toen ik daarop niet rea geerde voegde hij er glim lachend aan toe: Zelfs de Heidelbergse catechis mus functioneert niet meer zo. Nu vroeg ik: Hoezo die Heidelberger? Ik zeg dat, zei ds Iskan dar, omdat hier onlangs mensen van de GOS (gere- door Jac. Roos formeerde oecumenische synode) op bezoek waren, en die vroegen of de Hei delberger wel functio neerde. Nee, zeiden we, naar waarheid. Dat bleek een teleurstellende mede deling. Maar dan heeft de gereformeerde zending dat verkeerd gedaan, was hun overtuiging, en wa ren we niet orthodox ge noeg. Hun conclusie was: Dan moet daar alsnog no dig iets aan gedaan worden. Inmiddels begrepen we dat de zorgen en vreugden van ds Iskandar op een ander vlak lagen. Zijn kerk was zeer betrokken bij het programma voor verantwoord ouderschap (in verband met de ver ontrustende overbevol king van Java) en de transmigratie (naar Su matra en Sulawesi), er was een krachtige wer ving voor de charismati sche beweging (vanuit Nederland en Amerika), waardoor groepsvorming dreigde te ontstaan dan waren er de beperkende bepalingen van de Indo nesische regering. Zijn kerkblad Pelita (Lamp) dat niet alleen in de gemeenten van de clas sis Bandung, maar ook daarbuiten een goede functie heeft zat niet zon der financiële zorgen (me de door de snelle geldont waarding), maar ook ver namen we van de toene mende belangstelling, ook van studenten en moslims, voor het evange lie, zonder dat deze zich echter bij de kerk wilden aansluiten. Zijn kerkdien sten zijn overvol: eerst zondagmorgen de jeugd dienst (om 7 uur!), dan de hoofddienst om 9 uur en vervolgens de middag- dienst. We bekijken het keurig uitgevoerde kerkblad, waar in de laatste num mers nieuwe levensstijl, oecumene, vrede en geld aan de orde zijn gesteld. De enorme inflatie (22% in 1979) gooit hier echter roet in 't eten, zegt ds Is kandar. We bezoeken het Immanuel-ziekenhuis, de Maranatha Christelijke universiteit, een zieke Ne derlandse emeritus-predi kant. Onze conclusie mede naar aanleiding van andere ervaringen kan niet anders uitvallen dan: Op Java, waar ruim 90 procent van de bevolking moslim is en slechts vier procent christen, vervult de christelijke kerk ook t.a.v. de gezondheidszorg, vorming en studie een onmisbare plaats. Jac. Roos publiceert veel over kerk en wereld en woont in Driebergen Openhartig De positie van de r.k. kerk in Tsje- choslowakije blijft onveranderd NIMES (ANP) De Gereformeerd Oecumenische Synode (GOS) heeft gisteren, aan het begin van een zitting van tien dagen in het Zuidfranse NImes. prof. dr. K. Runia uit Kampen tot vice-voorzitter gekozen. Bij de verkiezing van voorzitter had hij eerder net onvoldoende stemmen gekregen om de Amerikaan dr. Galbraith van een tweede termijn af te houden. Voorzitter en vice-voorzitter vertegenwoordigen twee kerken met nogal sterk uiteenlopende opvattingen. De orthodox-presbyteriaanse kerk van dr. Galbraith wil de Gereformeerd Kerken in Nederland, waartoe prof. Runia behoort, slechts onder strikte voorwaarden als lid van de GOS handhaven. Nu prof. Runia toch als bestuurslid is gekozen, haalt men in de gereformeerde delegatie enigszins verlicht adem. Men ziet het als een signaal dat het voorstel om de Gerefor meerde Kerken, mede-oprcihter van de GOS, uit de ecumenische synode te stoten, geen meerderheid zal halen. De weg van de vrede kennen ze niet, doopsgezinde vredesconferen tie. 30-31 augustus. Broederschaps huis, Elspeet. Opg. tel 05908-32719. Kernbewapening, vormingsweek end van Kerk en Vrede, vooral met vragen rondom geweldloze weerbaar heid. 29-30 augustus. De Oorsprong. Sint Nicolaasga (tel. 05134-1743). Meditatie-weekend vanuit de Zen-traditie o.l.v. dr. Okumura, een Japanse pater karmeliet, 22-24 augus tus. Priorij Emmaus. Maarssen (tel. 03465-62146). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De doopsgezinde broederschap organiseer een finan ciële actie voor een nieuw bestuurs centrum van de Javaanse evangeli sche doopsgezinde kerk in Semarang. Het bestaande kantoor in Pati in het Muriagebied is te klein, in slechte staat en ook moeilijk te bereiken. De actie is bedoeld als verjaarscadeau uit Nederland voor de Javaanse kerk, die veertig jaar geleden zelfstandig werd. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover o' over hel niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bi) publikatie worden naam en woonplaats van de schri|ver vermeld. Werelddiaconaat Een oud triest liedje werd opnieuw op wereldniveau vertaald en in aantrek kelijke harmonieuze samenwerkings- klanken gezongen door enkele solo zangers uit de „hoogste instanties" van zending en werelddiaconaat in de hervormde kerk. Dat beluisteren wij in het bericht ..werelddiaconaat en zending meer samen" (Trouw 7 juli) Daarin staat namelijk ..Blijkens een in 1979 gehouden enquête Is de grote meerderheid op het grondvlak voor verdere en vaak verregaande samen werking van zending en werelddiako- naat Dit is te opmerkelijker, omdat een dergelijke fusie in de 'top' er nog niet in zit' De werkelijkheid is echter, dat 87% van de geënquêteerden, de échte overgrote meerderheid van het grondvlak, niets van zich liet horen. Gezien de ware houding van het grondvlak behoeft „de top" zich hele maal niet tot een „dergelijke fusie" gedrongen te voelen, te meer daar men in ..de top" waarschijnlijk ook beter begrijpt, dat een versmelting van zending en werelddiaconaat zou betekenen, dat de diepdroeve diaco nie-praktijk van vroeger, waarbij mensen door de diaconie geholpen werden op voorwaarde dat zij 's zon dags naar de kerk zouden komen, opnieuw, maar nu internationaal tot realiteit zou worden Daarom wel sa menwerking in volkomen eigen ver antwoordelijkheid. maar geen fusie, want dat zou het wezen van zending en werelddiakonaat beide aantasten. Holten C. C. Addink Deventer L. de Oraaf Holten M. Steunenberg-de Haan Politici op tv Henk van Hoorn (tegenwoordig in ..Wat voor weer zou het zijn in Den Haag?") over het politieke interview: ..Ik vind dat een politicus zich moet verantwoorden tegenover de mensen die hem daar neergezet hebben En ik ben een middel daarbij Ik stel de vragen, omdat het een beetje inge wikkeld is om het hele volk in de studio neer te zetten en de man vra gen te stellen" (Trouw 10 juli) Een politicus verantwoordt zich tegen over de mensen die hem daar neerge zet hebben in de Kamers der Staten Generaal En Kamerleden of Staten leden of leden van de gemeenteraad verantwoorden zich tegenover hun partij. De mensen van de media heb ben hen niet ter verantwoording te roepen Hun interview behoort hoog stens correcte vragen om nadere in formatie te stellen. Amsterdam G. R. Visser Roomse dienst De pagina kerk van Trouw van 14 juli jl. vermeldt de vesperdienst die n.a.v. het Benedictusjaar in de Utrechtse Dom werd gehouden. Het.was de eer ste roomse dienst in die kerk sinds 1580. ..naar men verzekert" voegde uw verslaggever er heel verstandig aan toe. Want ik meen te weten dat. toen in het Rampjaar 1672 de stad Utrecht zich aan de Franse troepen had overgegeven, in de Dom de mis werd gelezen. Als Nederlandse katho liek ben ik zeker niet trots op deze roomse „collaboratie" of op z'n best ..verplichte" mis. maar ik acht het feit wel memorabel. Ergernis (2) Nigtevecht dra L. M. Rijkens Naschrift redactie: Meerdere lezers hebben ons schriftelijk of telefonisch erop gewezen dat in het rampjaar 1672 de dom weer even rooms was. In de kerkgeschiedenis van O. J. de Jong icordt deze gedwongen onder breking eigenlijk niet meegeteld en hij noemt de uitvaart van aartsbis schop Schenck i>an Toutenburg in 1580 als laatste dienst. De plechtige intocht van apostolisch-vicaris Van Neercassel waar de oudkatholieke pastoor Moleman orw nog op wijst hebben we over het hoofd gezien. Mijn brievenbus dreigt soms te ver stoppen door de vele knusse medede lingen van het CDA-Brabant-be- stuur. maar ik moest voor het eerst in de krant lezen, dat mijn onvergelijke lijke partij J N. Scholten veroordeeld had wegens zijn kritiek als parlemen tariër op de minister-president. Enig overleg door het bestuur met ons. gewone leden, is niet aan deze veroor deling voorafgegaan. Het Brabants bestuur handelde ondemocratisch en gaf bovendien de indruk, dat de mi nister-president niet tegen een stoot je kan. Een van de jongere, „grijze eminenties" van de AR legde mij uit dat het wellicht ging om een scher mutseling op het electoraal-politieke vlak tussen een stemmenjager uit het Brabants CDA-bestuur en vóórkeur stemmen jager J.N.S. Tilburg A. M. Smulders door Herman Verbeek waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-913456 iele* 13006 Postgiro 66 0000 Bank NerJ Credietbar* Rekemngnr 2300 '2574 REGIO ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel 010-115588 (abonnementen en Dezorgmg) iel 010-115588 (redactie) lei 115700 (uitsluitend <w advertences) Wesitxaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG-XEIDÊN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorgmgj 'ei 070-469445 (redact»*' lei 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Maag REGIO NOORO/OOST-NEDERLANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA ZwoMe let 05200 17030 Melkmarkt 56 ZwoMe Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Tetetomscbe abonnememenop- drachlen (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 Jan maandag t/m vrifdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mm.-advenent.es tei 020-936868 ol schnfiei.|k aan Mm.-Adv atdeimg postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswi|zmgen u4stuitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen Het is opvallend hoe de C van christelijk altijd met evenveel bescheidenheid als beslistheid wordt toegeëigend. Men ver antwoordt zich dan met algemeenheden: we zijn zeker zondig, maar we hebben het christelijk erfgoed door te geven. Daar mee is christelijk machts- en partijvorming vrij snel goedge praat. Toch is een grondiger vraagstelling nodig: is het oorspronkelijk evangelische initiatief wel te verenigen met politieke organisatie van macht? De messiaanse beweging en ontwik keling is terecht „openbaring" ge noemd De geschiedenis van Israël komt niet als enige de naam toe dat de ontdekkinjen van recht en ge meenschap in dat midden zijn ge daan, zomin als alleen Israël er tel kens van is afgeweken. Maar het christendom gaat terug op die bewe ging en deze dient daarom hier cen traal te staan. De rabbi Jezus van Nazareth gaf deze messiaanse bevrij ding haar meest volledige gezicht Men kan niet achter zijn woord terug, je kunt de heilige oorlogen niet uit spelen tegen de bergrede; het is'alles of niets, er is geen midden, geen com promis. geen vage inspiratie. Je reali seert het evangelie of je vernietigt het. Je kunt niet tegelijk belijden de gekruisigde te volgen en kruisraket ten bestellen De grens is precies aan te geven waar je van navolger tot vernietiger wordt Voeling Is het voldoende te erkennen dat de navolging steeds weer verbetering be hoeft. of heeft de geschidenis van de westerse wereld het evangelie over woekerd en verpletterd0 Heeft het christendom al eeuwen geen voeling meer met evangelie? Praktisch alle leiders van de eerste wereld, op poli tiek. militair en economisch niveau, noemen zich christen. Goede betrek kingen met de kerken worden graag onderhouden Paus bezoekt Gascard. in verkiezingstijd. Carter bezoekt de paus, in verkiezingstijd Is daar de weg van Jezus voortgezet of afge sneden? In West-Europa zijn christelijke par tijen heel gewoon. Ze functioneren binnen de verworvenheden en de machtsverhoudingen van de parle mentaire democratie. Christelijke volkspartijen, massale machtsblok ken dus. blijken in meerderheid ge leid te worden door de rijke en invloedrijke bovenhelft Elders in de wereld spelen christelijke partijen onomwonden hun rol in dictaturen, in Latijns-Amerika en Zuid-Afrika met name. Toen Salvador Allende vermoord moest worden, zond de CIA miljoenen dollars naar rechtse chris telijke organisaties in Chili via de CDU in West-Duitsland en de DC in Italië Christelijke machtsvorming is al zeer vroeg in onze jaartelling gefundeerd met de leer van de „twee Rijken" Zo werden kerk en staat gescheiden. Bei de staan bloot aan het kwaad, maar de kerk behoedt het geestelijk ge deelte. de staat het wereldlijke. De kerk krijgt daardoor een zuiver en maagdelijk image, de staat knapt het nu eenmaal onontkoombare vuile werk op Uit één stuk Die scheiding kerk-staat is nooit be vredigend geweest Ze is in elk geval in het evangelié niet te vinden. Daar is alleen een mens uit één stuk, diens ja is ja. diens nee is nee Het evangelie is alle zeven dagen gelijk Je kunt niet maandags zweren bij wat je zondags afzweert De tweedeling in twee sfe ren. twee rijken, is van Grieks af komst en werd na de moord op Jezus in het dan ontstane christendom in gevoerd De indruk kon zo gewekt worden dat in de profane wereld een eigen afzonderlijke christelijke ver antwoordelijkheid kon ontstaan. Er is wel verband met de kerk en haar leer. maar de wereldse macht houdt toch uitdrukkelijk de handen vrij. Er is voor de leer van de twee rijken veelvuldig met de bijbel geargumen teerd. Vooral een tekst als „Geef de keizer zou rechtvaardigen dat christenen zelf naast een religieuze ook een wereldse macht opbouwen, terwijl Jezus hier juist maximale af stand neemt van de keizer, van diens macht en middelen. In allerlei varian ten doet zich de scheiding kerk-staat voor in de huidige wereld. In Duits land bestaat een sterke binding, de staat int de kerkbelasting en houdt daarmee de kerk rijk; de christelijke partijen vragen de voorgangers om geld in te zamelen voor de Strauss- campagne. Engeland heeft de angli caanse staatskerk, maar een christe lijke machtspartij is er niet. Frank rijk en Zweden zijn sterk geseculari seerd In Italië, Spanje en Portugal heeft de RK kerk een sterke band met de staat, middels concordaten. In de Sowjet-Unie wordt de kerk on derdrukt door staat en partij; christe lijke dissidenten daar herkennen zich in het oorspronkelijke messiaans verzet. Op 11 oktober zal het CDA zijn beslag krijgen. Deze Nederlandse oecumene van de politieke macht wordt daarbij de C toegekend, door 'de oprichters zelf zegt Herman Verbeek, rk priester en voorzitter van een partij die in haar naam zo'n „C" niet wil voeren. In het bijgaande artikel zet Verbeek zich af tegen de verbinding van het woord „christelijk" messiaans) met politieke machts- en partijvor ming. Zijn bijdrage werd door de redactie op enkele punten fors ingekort. Op dit moment groeien bevrijdings bewegingen in Zuid-Afrika en Latijns Amerika Basisgroepen en kerklei ders kiezen daarvoor, tegen een enor me repressie in. die vaak wordt geleid door christenen Zulke bevrijdingen hebben aanwijsbaar verband met de messiaanse beweging Ze staat aan de kant van de onderdrukten, zonder kerkelijke macht of partijmacht. Het gaat erom alternatieven van dat soort macht trouw te blijven In Nederland kwamen christenen uit minderheidsposities in het maat schappelijk leven terecht. Ruim hon derd jaar geleden begonnen hun poli tieke partijen. Van minderheid wer den ze meerderheid. Ze kregen enor me greep op grote gebieden van de samenleving; ze veroverden leidende posities in ondernemerskringen, geld wezen, militair en juridisch apparaat, koningshuis, gezondheidszorg, wel zijn. onderwijs. Die organisaties vloeiden allemaal samen in de chris telijke partijen en hun regerings macht. De kerken hadden die maat schappelijke machthebbers op de voortste rijen in de zondagsdienst. De prediking en de leer mochten de maatschappelijke macht niet weer spreken, integendeel Waar dat ge beurde. ontstond spanning, bv in oorlogstijd. Op dit moment maken de kerken het de christelijke bewindslie den moeilijk aangaande „illegale" ar beiders. Het IKV kwam voort uit de kerken en zet van daar uit de christe lijke bewapeningspolitiek onder druk Kruik meel Toen de secularisatie doorzette, in de jaren '60. toen de welvaart groeide, de bewustwording en mondigheid ook. raakten de kerken leger. Ook de christelijke partijen kalfden toen snel af. de KVP het meest. Daarom wilde de KVP ook het snelst het CDA. Daarmee trekt de christelijke politie ke machtsvorming weer aan. Het einde van het groeitijdperk, de crisis in de welvaartsstaat, de oor- logs- en vernietigingsdreiging maken de mensen wellicht ook weer ontvan kelijker voor religie. Het CDA staat dan sterk. Goudzwaard bracht een prachtig beeld in herinnering, in Trouw van 4 juli: het Rijks Gods is als een vrouw met een kruik meel; als zij op de markt aankomt, is alle meel uit de kruik gelopen. Het Rijk Oods laat zich niet opsluiten in de kruik van enige organisatie die wij ervoor ont werpen. Heeft Goudzwaard daarmee definitief voor zichzelf beslist: ik kan niet langer staan achter christelijke politieke partijvorming? Hij zegt het niet met zoveel woorden. Of erkent Aanwezig Etti Aponno. eens een enthousia» energiek voorstander van de r onafhankelijke Zuidmolukse republiek is met andere gedachten' uit Indonesië teruggekeerd. Na oriëntatiereis van vijf weken luidt zijn conclusie: onhaalbaar. Zeveni fds zijn tien metgezellen delen deze conclusie blijkbaar. De RMS is volgens deze mannen dood en het heeft geen zin meer om er verder vier. te ijveren. De drie anderen, die het os', dus nog wel zien zitten met de RKfisti gaan van hun bevindingen verslaj uitbrengen bij ir. Manusama, de president van deze republiek in ballingschap. Zijn oordeel is al evt^e i duidelijk: de oriëntatiereis is in wezen een indoctrinatiereis. 't Merkwaardige in deze zaak is dat^clK vrijwel geen Nederlanders zijn dk hun Zuidmolukse vrienden een onafhankelijke staat niet gunnen Persoonlijk heb ik het betreurd dn de onafhankelijkheid indertijd niet handhaven was. Maar dat zegt niet veel. want ik gun ook de Friezen hf* onafhankelijkheid, 't Is alleen de vraag of het zo langzamerhand loïfcp geweldig principiële zaak is. Is dk zaak zo belangrijk dat je er generaties lang over aan de gang moet blijven met alle gevolgen daarvan voor de mensen, met nam de jonge mensen. Zij hebben op hu aanvechtbare manier een en andermaal menen het spit te mor* afbijten terwijl de ouderen op d« achtergrond bleven en zich van ha escapades distantiëerden. Nu zijl aantal jongeren zelf tot het inzicl gekomen dat het niet verstandigl langer mee aan de gang te blijvei zou die ouderert toch iets te zeg{ moeten hebben. Men kan toch blijvend een deel van een volk frustreren met zaken die onhaall zijn Niet altijd is onhaalbaarheid criterium, maar ook hier gaat het toch in de eerste plaats om mensei Die mensen blijken met een eniga andere opstelling zowel hier als overzee gelukkig te kunnen zijn zonder die gewenste onafhankelijkheid. »r H kt hij alleen dat christelijke politiek als machtsvorming altijd maar ten dele evangelisch kan zijn? Dan wijs ik hem op de kracht van zijn eigen beeld: de kruik loopt helemaal leeg Er zijn voor mij vier met elkaar sa menhangende redenen waarom de weg van het historisch evangelie en van de messiaanse keuze niet te vere nigen is met christelijke partij- en machtsvorming. 1 Wat in het evangelie gebeurde, is niet reproduceerbaar, zoals geen en kele historie 2 Jezus en de profeten zagen juist af van elke vorm van macht en organi satie van macht, tegen de verwach ting en verlangens van hun volgelin gen in. Zij waren daarin volstrekt consequent, omdat ze wisten dat hun weg anders geen andere zou blijken te zijn dan de weg van die zij weer stonden. 3. Hun uitgangspunt was het vertrou wen in de niet-macht. zij bekeerden tot verzaken aan materieel en kwan tltatief de meerderheid hebben 4. De bekering bestond in het volko men durven vertrouwen in het omge keerde van macht en organisatie daarvan. Vertrouwen in het kleine, weerloze, gemeenschappelijke, naak te. geweldloze had voor hen alleen toekomst als er niet mee gemarchan deed werd. Alleen dan „werkt" dat geloof Moeten christenen dan niet deelne men aan de macht, ook niet aan het democratische spel van machten? Christen kun Je Jezelf niet verklaren, jezelf niet en je organisatie niet Je daden zullen het uitmaken En wat de machtsvorming betreft, mij dunkt dat juist in een maatschappeij die zo verschrikkelijk zweert bij macht, het afzien daarvan meer dan ooit om na volgers vraagt, maar dan ook om ge heel consequente navolgers. Dat zijn geen wereldvreemden, al zullen ze daarvoor worden versleten Zij zullen heel andere modellen van samenle ven, omgang, organisatie en bestuur moeten uitvinden. Die zullen zeker veel verder gaan dan wat nu doorgaat voor democratisch. Intussen kunnen we niet uit deze wereld springen, ook niet uit Neder land. We moeten daar juist zeer aan wezig zijn. Mensen die inzien hoe de weg en de keuzes van het evangelie een magnifiek perspectief bieden, zullen daarvoor radicaal moeten zijn. Restauratie is een onmogelijke weg Waar zulke mensen toch aan vormen van macht deelnemen, zullen zij elke organisatie en elk program wegen. De vorm die één gram rechtvaardiger en bevrijdender is. is hun keuze De naam christelijk zullen zij er niet aan verbinden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Putten (Old.) A Langhout te Drogeham Aangenomen: naar Kootstertilk Twijzel C. Glashouwer kand. te M stertille; naar Vreeland C. Vos k te Utrecht; naar Wildervank B Nieuwenhuijse kand te Drachten, a GEREF. KERKEN jr Beroepen: te Grams bergen G.U Wijnbeek te Voorthuizen i Les in vrede voor Noordierse kinderei BELFAST (ANP) Katholle» protestantse theologen hebba Noórd-Ierland een cursus ..Op; ding tot vrede" opgesteld die oii wijzers op lagere scholen kunnen bruiken om de kinderen respect 1 andermans leven er. bezittingen bi) brengen en de bereidheid om conl a ten op vreedzame wijze op te lom Het idee achter deze cursus is i kinderen in Noord-Ierland hun 1 leven geweld hebben gekend ene gelijk gewend zijn geraakt aane „leven met terreur" Samenstell van hst lesmateriaal zijn de metl disten-dominee John Knox 'Belli en de pater Jerome Conolly 1 Oubb lid van de Ierse afdeling van „JusV et Pax" (gerechtigheid en vrede' AUG8BURO (PNHKI - De pn dent van de lutherse wereldfedert de Tanzaniaanse bisschop Josiah bira, heeft zich tijdens de bljfl komst van het uitvoerend comité 1 de wereldfederatie uitgesproken tl een veroordeling van de praktijl van multinationals in de derde1 reld Deze ondernemingen bekofiu ren zich niet of nauwelijks om I sociale verantwoordelijkheid in gebieden waar zij werken, aldus I schop Kibira Staten zijn niet werkelijk vrij al* een eigen vlag hijsen en een volkslied zingen en tegelijkertijd 1 lage prijzen voor hun bodemschat krijgen, aldus Kibira. De grote b ven buiten de jonge staten uit. M ven hen van hun grondstoffen en» komt het voor. dat Afrikanen I dwongen worden te verhuizen rijke gebieden naar reservaten ld bergen zoals in Zuid-Afrika. ADVERTENTIE ngn poslsorieersysleem brengt rust èn dynamiek in uw organisatie 025102564!) öVlNO levering via dealers

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2