YS willen weer met Moskou onderhandelen F-16 Kïesuwkado X Aanslag op minister in Israël verijdeld ftn deze krant ans verlies KLM groot uitverkoop „ctNicuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER Over beperking kernraketten in Europa Ontploffing in Deense fabriek: 23 gewonden DUKMANB.V. Mogelijk complot tegen Khaled Iruggebruikers n helpers van erkhof gehaald te optimisten Hand in hand kameraden Zwitsers gezin getroffen door zeldzame lawine Gearresteerde illegalen moeten het land uit Toestand van ex-sjah Iran verslechterd Moeder voor ogen kinderen onder trein Trouw Steeds hoger Bezorg Ihraw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW H S 38STE JAARGANG. NR 10992 WOENSDAG 16 JULI 1980 Zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Middagtemperaturen ongeveer achttien graden. Matige noordwestenwind Morgen en overmorgen: Eerst zonnig, later weer regen. Middagtemperatu ren ongeveer twintig graden. Morgen zon op: 05.37 onder: 21.50. maan op: 11.14 onder: 00.00. WEST-DUITSLAND DM 2 00 ITALIË LIRE 900 LUXEMBURG BPRS 14 LOSSE NUMMERS 65 CENT pagina 3: Eén uur zon doet camping herleven pagina 4: Scherpe schelding tussen Noord en Zuid op Blennale pagina 5: Van onze redactie economie AMSTERDAM Het ministerie van finan ciën is van plan met ingang van half sep tember de produktie en het in omloop brengen van gewone guldens en rijksdaalders sterk op te voeren. Dezer dagen zijn de eer ste miljoenen nikkelen inhuldigingsmunten (guldens en rljksdaal- Meer guldens en rijksdaalders in omloop ders) in circulatie ge bracht. Zoals bekend, is op de voorzijde het speciaal voor deze munten ontworpen dubbelportret van ko ningin Juliana en ko ningin Beatrix afge beeld. Het ministerie van fi nanciën verwacht, dat nu dertig miljoen in huldigingsguldens en 30 miljoen inhuldi gingsrijksdaalders in omloop worden ge bracht, er een einde zal komen aan het oppot ten van gewone circu- latiemunten. Het mi nisterie meent, dat door de zeer grote hoe veelheden wisselgeld in de toekomst geen overwaarde van dat (eld te verwachten ls. Eurocontrol maakt verkeersleiders Schiphol onrustig PAGINA 7: Vteugelstrijd Republikeinen jmgina economie: ernationaal bankkrediet groeit te snel [pagina sport [Moskou: alles [onder controle pagina service: ibrlek, strips, feuilleton, 'panel, weeroverzicht, radio- tv-programma's. KOPENHAOEN (AFP, Reuter. AP) BIJ een explosie in een chemische fabriek bij Kopen hagen zijn 23 mensen gewond geraakd. Met brandwonden zijn zijn naar het ziekenhuis overgebracht In geheel Kopenhagen was gls- .termorgen de klap van de ex plosie te horen. In het centrum sneuvelden honderden ruiten van winkels. De fabriek kwam twee Jaar ge leden al eerder in het nieuws toen veertien werknemers ln het ziekenhuis moesten wor den opgenomen na een lekka ge. In Denemarken ls al een tijd een openbare discussie aan de gang over het voortbestaan van dergelijke fabrieken zo dicht bij grote wooncentra. Een half uur voor de ontplof fing werd de politie gewaar schuwd voor een sterke benzi negeur bij de fabriek. De men sen die ln de buurt woonden werden opgeroepen hun wonin gen te verlaten. De resten van de fabriek na de ontploffing. onze redactie economie STELVEEN De kans ls groot dat de KLM in het huidige, op 1 april /■onnen boekjaar verlies zal lijden. „81echts onder de gunstige ontwikkelin- lop het gebied van de olieprijzen kan de KLM in 1980/81 winst maken. Ik t die kans gering zei president-directeur drs. S. Orlandinl op een perscon- Ëifttegen brandstofkosten waren er ln het afgelopen boekjaar al oorzaak fin dat de kosten sneller groeiden dan de Inkomsten. i Df uitbreiding van de produktie ten opzichte van dezelfde perioden een Jaar I wrder zal de komende maanden verminderen. „We zullen het personeelbe- I Jtoid aan de gewijzigde omstandigheden aanpassen", aldus Orlandinl. 1 Dat de KLM in het afgelopen boekjaar nog winst boekte, kwam niet door de elga vliegoperaties. De positieve baten kwamen uit mlnderheidsdeelnemln- !fl als Martinair, Holland International en de hotels die eigendom van de (fatvaartmaatschapplj zijn. ADVERTENTIE Piano's Orgels Strijk-, slag- en blaasinstr. Zie rubriek Muziekinstr. I Meer nieuws op pagina 9 TEL AVTV (Reuter, AFP, AP) De Israëlische geheime dienst heeft een complot van vier Palestijnen verijdeld waarbij de minister van landbouw Ariel SJaron had moeten worden vermoord. In Zweden wordt onderzocht in hoeverre er een samenzwering ls geweest tegen het leven van de Saoedl- Arabische koning Khaled tijdens diens bezoek half Juni aan West-Dultsland. HDHOVEN (ANP) Een patroul- van de Elndhovense gemeentepo- le heeft in de nacht van maandag dinsdag ongeveer tien hulpverle- ■3 en druggebruikers van een kerk- aan de Zwembadweg verwijderd. politiemannen zagen enkele men- i over de kerkhofdeur klimmen mzij daar toevallig langs reden. De enten namen poolshoogte en trof- op de begraafplaats de hele groep t tiental verklaarde dat ze in op- »cht van hun groepsleider het mid- machtelljk uur op een kerkhof •esten doorbrengen. De politie eft de groep verwijderd. Een ttfdvoerster van de stichting hulp druggebruikers ln Eindhoven Waarde desgevraagd wel van de leurtenis te hebben gehoord, maar er verder niets mee te maken te 'ben gehad. Wie dan wel verant- ordelijk zou kunnen zijn voor het htelljk uitstapje wist zij niet. och mevrouw, na regen tornt Er was gisteren op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaag se voldoende zon om de wandelaars aan te sporen. Vol vertrouwen lopen deze kinderen mee met een groep deelne mers. Meer nieuws over de Vierdaagse op pagina 10 Een pro-Iraakse Palestijnse groepe ring. ht Arabische Bevrijdingsfront (ALF) heeft gisteravond gezegd ach ter het complot tegen SJaron te zit ten. De minister geldt als een fervent voorstander van de nederzettingspo litiek van Israël ln de bezette gebie den. In het verleden heeft hij als generaal opstanden van Palestijnen de kop ingedrukt. De vier mannen waren door de PLO voorzien van geld en wapens voor de aanslag. Om die goed te laten slagen PONTRESINA (UPI) Een Zwitsers gezin is getroffen door een lawine die werd veroorzaakt door de zeldzame natte sneeuwval. De ouders vonden de dood, terwijl hun negenjarig zoon tje en zesjarig dochtertje erin slaag den zich rilt te graven. In de Zwitserse Alpen lag op dommi ge plekken een laag van 1.80 meter sneeuw. Zwitserland wordt op het ogenblik getroffen door het slechtste zomerweer sedert 1948. De boeren moesten vanwege de hevige sneeuw val de koeien uit de zomerweiden halen. Verscheidene passen in Zwit serland zijn gesloten. Op ander pas sen moeten automobilisten gebruik maken van sneeuwkettingen. AARDENBURO (ANP) De burge meester van het Zeeuwsvlaamse Aar denburg, drs. W. Lockefeer, heeft gis teravond na oveleg met het ministe rie van justitie het uitwijzingsbevel getekend voor de elf kerk-Marokka- nen die maandag ln Aardenburg zijn aangehouden. Eerder op de dag ver klaarde de heer Lockefeer nog. dat als zich een mogelijkheid zou voor doen waardoor de uitwijzing kon wor den voorkomen, hij genade voor recht zou laten gelden. „Ik heb geen reden kunnen vinden om het uitwijzingsbevel niet te hoe ven ondertekenen", zei hij gister avond desgevraagd. De elf Marokkanen verbleven sinds veertien dagen op verzoek van de Dominicus-kerk in Amsterdam ln het vormingscentrum het Van Eeghen- huis in Aardenburg. BRUSSEL (Reuter, AP,AFP) Washington heeft zijn NAVO- bondgenoten meegedeeld dat de Verenigde Staten bereid zijn door te gaan met voorbereidende gesprekken met de Sovjet- Unie over beperking van kernraketten in Europa. De voorbe reiding voor de onderhandelingen met Moskou zou volgens de Amerikaanse onderminister Warren Christopher een moeilijk karwei zijn. Warren Christopher lichtte gisteren de NAVO-afgevaardigden in Brussel in over de Amerikaanse plannen. HIJ benadrukte dat de besprekingen met Moskou zich wat Washington betreft zullen concentreren op raketten voor de lange afstand. Dit was echter „geen voorwaarde vooraf" van de VS, maar een beginnend standpunt. „De voorbereidingen zuilen enige tijd ver gen", zei Christopher. „Maar we wil len de gesprekken zo vroeg mogelijk beginnen omdat zij erg belangrijk zijn voor Europa en de mensheid." Aantal Christopher bracht verder het Sovjet- voorstel over aan de NAVO-afgevaar digden. Moskou heeft zich bereid ge toond het aantal raketten voor de middellange afstand in Europa te be perken op voorwaarde dat er niet nog meer Amerikaanse raketten worden geplaatst. Dit voorstel werd gisteren nog eens officieel herhaald door het Russische partijblad Prawda. Vol gens het blad kan de kwestie op twee manleren worden besproken: een af zonderlijk gesprek over dit soort ra ketten alleen, of in het kader van de 8ALT-3 onderhandelingen. De Sov jet-Unie zal blijven strijden tegen het besluit van de NAVO om 572 nieuwe Amerikaanse kernraketten in Europa op te stellen, aldus de Prawda Warren Christopher zei in Brussel dat de besprekingen met Moskou in het kader van de SALT 3 onderhandelin gen moeten plaatshebben en dat het kernpunt van deze onderhandelingen de raketten op lange afstand zouden zijn- Warren Christopher Engeland worden gebouwd evenals de atoomkoppen waarmee de Trident wordt uitgerust. De Trident-raket kan acht atoomkoppen dragen en heeft een reikwijdte van bijna zeven duizend kilometer. De beslissing van de Britse regering stuit op grote tegenstand van de La- bour-oppositie. De regering wordt verweten dat zij een grote som geld uittrekt voor de modernisering in een tijd waarin nauwelijks sprake is van economische groei. was een van de samenzweerders zelfs enige tijd gaan werken op de boerde rij van de familie SJaron. die door gaans goed wordt beveiligd. Volgens de Israëlische radio had de aanslag enkele weken geleden ge pleegd moeten worden. Het was de bedoeling geweest de woning van de familie te bestormen met automati sche wapens en springstoffen en zo het hele gezin te doden. De openbare aanklager in Zweden onderzoekt een mogelijk complot vo rige maand tegen koning Khaled. In Uppsala zijn drie mensen, twee man nen en een vrouw aangehouden die een machinegeweer, twee handgrana ten en munitie naar West-Dultsland wilden smokkelen. Volgens Zweedse kranten waren de twee mannen in Zweden woonachtige Palestijnen maar daarover wilde de aanklager geen mededelingen doen. CAIRO (Reuter, AP) De toestand van de ex-sjah van Iran is verslech terd. De verdreven vorst lijdt aan een ontsteking in een van zijn benen. Dat ls een ernstige zaak gezien de algeme ne gezondheidstoestand van de sjah, die in een ziekenhuis in Egypte wordt verpleegd. Robert Armeo, een belangrijke ad viseur van de ex-sjah zei gisteren voor de Amerikaanse televisie dat er nog geen besluit was genomen over een operatie. Volgens Armeo, die met de Egyptische autoriteiten had ge sproken over de gezondheid van zijn baas, bestaat er geen levensgevaar. De berichten over een verslechtering van de toestand stonden in Egyptes belangrijkste dagblad Al Achram. Volgens het bericht was de lichaams temperatuur plotseling gestegen en dit zou kunnen wijzen op een nieuw gezwel. Maar een woordvoerder van de ex-sjah sprak dit bericht weer te gen en zei dat de ontsteking mogelijk het gevolg ls van een bloedafname uit het linkerbeen. De voormalige Iraanse leider werd eind Juni met hoge koorts en een gezwel in de alvleesklier. Dat zou zich hebben ontwikkeld na een kanker in zijn milt. De verzwakte ex-sjah werd spoedig na zijn opname aan het ge zwel geopereerd. Britse aankoop Christopher wilde gisteren niet in gaan op de aankondiging van het Witte Huls dat de VS aan Oroot- Brittannië vier of vijf atoomonder zeeërs gaat bouwen. Van deze sche pen kunnen de Trident-raketten wor den gelanceerd. Het Trident-systeem zal in de jaren negentig de vier met Polaris-a-3 uit geruste onderzeeërs moeten gaan ver vangen. De vervanging van de Polaris gaat Londen ongeveer 23 miljard gul den kosten. De onderzeeërs zullen in OISTERWIJK (ANP) Voor de ogen van twee van haar kinderen ls de 44- jarige mevrouw Merkx uit Tilburg onder de trein gelopen en overleden. De vrouw moet onder de reeds geslo ten slagboom zijn doorgekropen om zich bij haar kinderen te voegen, die zich al aan de andere kant van de spoorbaan bevonden. Het ongeluk gebeurde op het station van Olster- wijk. De kinderen waren alvast door gelopen toen de moeder kaartjes ging kopen. Gloednieuw gieren de straaljagers door het hoogseizoen van de wadden. Eerder kon niet, en later kan natuurlijk helemaal niet, defensie is tenslotte geen pretartikel. Waterdicht betoog: het zijn geen extra vluchten, maar óndere vluchten. Kortom, vlieg er eens uit. uoetseerset (A) Boetseerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje Wordt zonder oven ovenhard Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje met omslagmechaniek, voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotief. Als onder legger o f voor de sier. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blankhouten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: _Giro: Postcode en plaats: _TcL:. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 7.50 Kado naar keuze: DA DB DC. DD. (aankruisen a.u.b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-9I3456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1