Albeda's eenzame gevecht Tekening van een lezer Trouw Commentaar POLITIEK de reislust van minister pais Emancipatie (1) Emancipatie (2) 'Giroblauw'- actie tegen kernenergie ARP-Noord-Brabant hekelt verklaring CDA over Scholten Rheden maakt lijst van negentiende- eeuwse woningen stuur 'n brief geen recht J ZATERDAG 12 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5% Staatssecretaris Kraaijeveld komt op de VN-conferentie voor vrou wen in Kopenhagen met een bij zonder aardige bijdrage aan de emancipatie van de man. Het is de bedoeling, dat ook mannen kunnen gaan profiteren van de bepaling die het vrouwen mogelijk maakt zes weken vóór en zes weken na de bevalling (betaald) verlof op te nemen. Dat besluit van de regering is een gelukwens waard te meer daar de regering in het najaar van 1978 (nog geen twee jaar geleden dus) uitvoerig heeft betoogd dat er om financiële redenen geen mogelijkhe den waren een dergelijk „vader- schapsverlof" in te voeren. Maar goed. de Franse dichter Baudelaire (die was het toch?) heeft eens be- (2 toogd dat het recht om van mening I te veranderen als een van de grond- Mi rechten van de mensheid moest I worden beschouwd. Wie zou dan schamper of verdrietig kunnen doen over een regering die blijk Een bijdrage aan de emancipatie van de man. noemden wij mevrouw Kraaijevelds voorstellen voor de Kopenhagense vrouwenconferen tie. Misschien klinkt dat wat iro nisch. maar zo is dat toch echt niet bedoeld. In de door mevrouw Kraaijeveld uitgebrachte emanci patienota worden de lijnen aange geven waarlangs de maatschappe lijke achtergrond van de vrouw moet worden weggewerkt, maar te recht constateert dezelfde nota dat er ook voor de man sprake is van achterstand. Deze achterstnd ligt dan minder in de maatschappelijke, maar meer v in de emotionele en persoonlijke levensfeer, waarin de man door tal van redenen maar moeilijk kan participeren. Het is een weergaloos en heerlijk werk een klein kind uitgebreid te kunnen ver- zorgen en het is uitgaande van een gelijkberechtiging van man en geeft toegankelijk te zijn voor goe de argumenten en haar mening wil herzien. Het financiële argument van twee jaar geleden is natuurlijk maar heel betrekklijk. De mannen krijgen weliswaar (ongeveer) gelijke rech ten als de vrouwen, maar dan moet er wel binnen het echtpaar een keuze worden gemaakt: óf de vrouw óf de man neemt de zorg voor de pasgeboorne op zich en als die keuze gemaakt is. staat ook vast wie er verlof kan opnemen. Financieel gezien zullen de gevol gen dus nogal meevallen, als er in de praktijk tenminste ook ernst ge maakt is met de toepassing van het beginsel van gelijke betaling van man en vrouw. Alleen het statisch duidelijk meetbare feit, dat vrou wen in het algemeen in de wat lager gekwalificeerde functies werken, heeft dan ook in de praktijk finan ciële consequenties. vrouw, niet goed in te zien waarom een vrouw daartoe maatschappelijk wél in de gelegenheid kan worden gesteld en een man niet. Uit erva ringen in Zweden (waar een derge lijke regeling al lang geldt) kunnen wij leren dat vaders op grond van hun ondervindingen bij de zorg voor de heel kleine kinderen later een veel betere relatie met die kin deren hebben en dus een emotione le winst boeken. Overigens: hoe zeer het voorstel van mevrouw Kraaijeveld ook ver dient te worden toegejuicht: het is nog maar een begin. Zes weken geboorteverlof is toch maar een minimum, zeker als wij dat verge lijken met Zweden, maar ook met landen als Duitsland (waar de vrouw zes maanden geboorteverlof kan krijgen) of Frankrijk. IflDDELBURO (ANP) De Anti- tonbeweging in Nederland begint in september een nieuwe landelijke ac tie tegen kernenergie met als uitein delijk doel de sluiting van de kern centrales in Dodewaard en Borssele. Deze „giroblauw-acüe", vormt na de bezetting bij de kerncentrale in Bors sele in maart en de grote landelijke demonstratie tegen kernenergie in april, de derde fase van de strijd tegen kernenergie in ons land. Met de leuze „stop kernenergie door giroblauw" willen de gezamenlijke anti-kemenergiebewegingen in Ne derland de automatische administra ties van de elektriciteitsbedrijven ontregelen Vla pamfletten worden elektriclteltsgebruikers opgeroepen hun rekening niet meer vla de gebrui kelijke accept-girokaarten te betalen, maar met gewone girokaarten. Volgens het Energiecomité Zeeland is de regering-Van Agt blijkens haar plannen voor twee nieuwe kerncen trales uit op een harde confrontatie met de anti-kemenergiebeweging. De Vereniging Milieudefensie over weegt de zogenaamde brede maat schappelijke discussie, die er zou moeten komen over energie, te boy cotten. Zij is dit van plan omdat de discussie gedevalueerd zou zijn tot één over het aantal nieuw te bouwen kerncentrales in plaats van dat er gepraat zal worden over het gehele energiebeleid in Nederland. DEN BOSCH (ANP) De ARP- Noord-Brabant heeft gisteren veront waardigd gereageerd op Uitlatingen van het CDA-Noord-Brabant dat zich begin Juli distantieerde van de uit spraken van het Brabantse Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten. In een persverklaring Het het CDA-Noord- Brabant toen weten in meerderheid niet akkoord te gaan met Scholtens opmerkingen dat premier Van Agt een splijtzwam in het CDA is. en dat een alternatief CDA niet tot de onmo gelijkheden behoort Het Brabantse ARP-bestuur wijst erop döt de AR-leden van het CDA- bestuur Noord-Brabant niet hebben ingestemd met de persverklaring. Volgens het AR-bestuur bevatte het bericht een aantal inhoudelijk onjuis te opmerkingen. Het AR-bestuur In Brabant zegt te erkennen dat het provinciaal CDA- bestuur het recht heeft het KamerUd uit te nodigen voor overleg. Maar het is voor de AR-bestuurders onaan vaardbaar dat een provinciaal be stuur een verantwoordingsplicht zou opleggen aan de Kamerleden uit el- gen provincie. „Een dergelijk overleg wordt bij voorbaat zwaar bemoeilijkt als het provinciaal bestuur begint met een pubUeke veroordeUng van bepaalde standpunten of uitspraken van het KamerUd," aldus de AR ln Brabant, die de uitspraken van Scholten op korte termijn inhoude lijk aan de orde gaat stellen binnen het CDA-Noord-Brabant. DEN HAAG Met uitzondering van minister Albeda (sociale zaken) heeft het kabinet een week lang serieus gedacht het land te kunnen regeren zonder de sociale partners, dat wil zeggen de vakbeweging en de werkgeversorganisaties. Wlm Kok, Chris van Veen, Harm van der Meulen, voorzover ze al niet op vakantie waren, zouden best nog een jaartje weg kunnen blijven. Het kabinet had ze niet meer nodig. De overwegingen die tot dit boude voornemen hebben geleid waren vooral afkomstig van de minister van financiën Van der Stee. In een even indrukwekkend als simpel betoog re kende hij begin deze week zijn colle- ga-bewindslieden Voor dat de bestek filosofie van besnoeien op de over heidsuitgaven zo ongeveer zijn lang ste tijd heeft gehad. Er waren al ga ten gevallen van zo'n slordige drie miljard gulden en daar bovenop zou den voor volgend Jaar nog een drie miljard gulden aan ombuigingen ge legd moeten worden. Maar meer kon toch in redelijkheid niet van het kabi net gevergd worden. En inderdaad: menig minister keek al zorgelijk voor zich uit. Pais van on derwijs overwoog hoeveel indruk het zou maken als hij voor de zoveelste keer met zijn portefeuille zou ramme len. Gardeniers dacht bezorgd aan haar welzijnswerkers en Albeda vroeg zich pijnlijk af of hij die arme zieken met goed fatsoen wel de eerste dag ziekte thuis uit eigen zak kon laten betalen. Minister Scholten van defensie bleek nog de opgeruimdste van allen. Hij had als kersvers be noemde vice-president van de Raad van State zijn ontslag bij wijze van spreken al ingediend, dus wat zou hem nog kunnen overkomen? Van der Stee had echter nog meer noten op zijn zang. Zijn rekensom afmakend hield hij de bewindslieden voor, dat al hun kommer op nog geen stukken na voldoende was om de begroting sluitend te krijgen. Inte gendeel: werkgevers en vakbeweging bleken de afgelopen maanden meer jaren-contracten te hebben afgeslo ten, op grond waarvan voor volgend Jaar rekening moet worden gehouden met een loonkostenstijging van ruim acht procent. Reken maar eens uit wat dat betekent voor de sociale uit keringen en de ambtenarensalaris sen, die allemaal gekoppeld zijn aan deze loonkostenstijging. Onaanvaardbaar Juist. De overheid zou alsnog dik geld tekort komen. Het financieringste kort zou onaanvaardbaar stijgen, tenzij de ministers zo vriendelijk zou den willen zijn nog meer te bezuini gen. Maar hem, Van der Stee, behoef- door Willem Breedveld den ze ook niet te vertellen wat dat dan weer zou betekenen, namelijk een regelrechte afbraak van de werk gelegenheid. Overheidsinvesteringen zouden achterwege blijven en in di verse overheidssectoren zou minder personeel nodig zijn. En daarmee was het scenario gete kend: de lonen zouden het recht streeks moeten ontgelden, of die ar me drommels van uitkeringstrekkers zouden moeten inleveren, dan wel de ambtenaren zouden de spits moeten afbijten. Er viel een diepe stilte. Het was nogal niet wat. Oorlog met de ambtenarenbonden en of de vakbe weging, dan wel te boek komen te staan als een asociaal kabinet omdat welUcht de uitkeringstrekkers de du pe zouden worden. Toch was er nie mand in staat of bereid de redenering van Van der Stee aan te vechten. Fundamenteel De enige minister die fundamentele bezwaren naar voren bracht was Al beda. Hij wees erop dat hoe dan ook de kaart niet doorgespeeld mocht worden naar de sociale uitkeringen. Dit zeggende keek hij in het bijzon der zijn collega Van Aardenne aan, die deze variant had bedacht. De uit keringstrekkers aanpakken zou neer komen op een „gijzeling" van deze groep, teneinde de vakbeweging te dwingen minder dure contracten af te sluiten, omdat de consequentie daar van zou zijn dat de uitkeringstrek- Trnoflrflflrt kers het gelag moeten betalen. 1 OeTKaaR ten spel zetten is toch al te bar voor een CDA dat zegt voor spreiding van verantwoordelijkheid te zijn. En daarmee wees Albeda ook de oplos sing van een rechtstreekse loonin- greep van de hand. Het bleek dat Albeda toch een gevoeUge snaar had geraakt. Inleveren Maar ln het verdere verloop van de discussie werden die gevoelen weer ondergesneeuwd. Het was natuurlijk wel leuk. maar ledereen kon toch op zijn vingers narekenen dat de vakbe weging eigener beweging geen koop kracht gaat inleveren. En daar zat Albeda weer. Hij probeerde het nog eens. Nu met als argument dat een overheidsbeleid hoe dan ook gedra gen moet worden door brede lagen van de bevolking. Het kabinet zou daarom zijn uiterste best moeten doen de mensen te over tuigen. De vakbeweging zou echt wel tot offers bereid zijn, zeker als daar aantoonbare resultaten ln de vorm van meer werkgelegenheid tegenover staan. Het kabinet zou daarom ar beidsplaatsenovereenkomsten krachtig moeten stimuleren, een re geling moeten treffen voor de VAD, enzovoort Het bleek niet zo'n sterke kaart te zijn en wel omdat met name de groot ste werkgeversorganisatie, het VNO, van dit aües weinig wil weten. Sterker, nog, de afgelopen maanden- is duide lijk geworden dat de grote werkge vers een voorkeur hebben voor het afsluiten van wat FNV en CNV snie rend noemen „Poencontracten". De ministers Albeda (links) en Van der Stee Maar, zo vroeg Albeda zich af, mogen we het de vakbeweging wel kwalijk nemen? Per slot van rekening hebben de bonden niet meer gevraagd dan de volledige prijscompensatie en, dat de situatie inmiddels zo belabberd is, dat ze eigenlijk ook een stuk koop kracht moeten inleveren, konden zij ook niet weten. We zouden ze daarom op zijn minst de kans moeten geven op dit punt hun verantwoordelijk heid waar te maken. Hen zomaar bul Liever zulke contracten dan afspra ken maken over werkgelegenheid en andere immateriële verlangens van de vakbeweging. Per slot van reke ning is de arbeider zijn loon waard en de overheid moet maar zien hoe zij de eindjes aan elkaar knoopt Trouwens, heeft het VNO altijd niet gezegd dat er ln de sector van de sociale zeker heid nog heel wat te halen ls. En het valt uiteindelijk ook niet te ontken nen dat nogal wat bonden het zo ook liever hebben. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten Is er een boekenbon. En daar zat Albeda weer. Hij had echter nog een troefkaart achter de hand. Hoe zou het plaatje er uit zien als hij eens ruim een miljard gulden aan rijksbijdragen ln de sociale fond sen ter discussie zou stellen? Wellicht zou de vakbeweging de daaruit voort- vloelende premieverhoging willen ac cepteren en wel omdat bij een weige ring de soüdariteit met de uitkerings trekkers in het geding zou komen. En mocht het kabinet ook deze oplossing te riskant vinden, dan is er altijd nog de mogelijkheid om de ambtenaren voorop te laten lopen. De overheid zou aldus als grootste werkgever het voorbeeld kunnen geven. Een aanpak die ln Engeland premier Thatcher bijzonder populair heeft gemaakt Hoe het allemaal ls afgelopen ver meldt de geschiedenis nog niet om dat het kabinet nog volop ln beraad was. Het zag er echter naar uit dat de discussie uiteindelijk een patstelling zou opleveren. Wel zijn op grond van de tot nu toe gevoerde discussie enke le conclusies te trekken. De eerste ls wel dat het kabinet wel erg lichtvaar dig de sociale partners heeft afge schreven als serieuze gespreks partner. Het kabinet beroept zich voor deze opstelling op alarmerende cijfers. Zoals altijd zijn cijfers echter een momentopname. De vraag ls al tijd hoe zijn ze ontstaan en wat ga Je ermee doen. Dat perspectief ont breekt. Een tweede conclusie ls dat het kabi net zo langzamerhand veraf ls komen te staan van de gedachte van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, die zich nog het meest kon vinden ln de opstelling van Albeda. Het blijft hoe dan ook vreemd dat vijftien andere ministers niet ln staat zijn om te verwoorden wat er ln de fractie leeft. Het is bijna een bewijs voor de stel- Ung dat het kabinet niet alleen bezig is om de vakbeweging en de werkge versorganisaties af te schrijven, maar ook de volksvertegenwoordiging. Een derde conclusie ls dat de tijd dat de rijksbegroting nog een Inspireren de rol speelde ln het economisch ge beuren zo langzamerhand ver achter ons Ugt. Vroeger was er het besef dat het met een omzet van ruim honderd miljard gulden mogelijk moest zijn de economie enigermate te sturen. Nu ls het veeleer zo. dat gekeken wordt hoe de economie zich ontwik kelt en is het de overheid die daaraan aanpast. Er wordt gekeken of de cij fers kloppen. En ten laatste: het moge dan op dit moment nog niet duidelijk zijn hoe de discussie ls afgelopen, ledereen ln Den Haag houdt er toch rekening mee, dat het probleem wordt doorge schoven tot na de vakantie. Komt tijd komt raad, maar dit keer is er nog het bijzondere aspect dat over een maand bekend ls wat de onderhande lingen met het buitenland over de verhoging van het aardgas hebben opgeleverd. Het ziet er naar uit dat we op ruim een miljard gulden extra mogen rekenen. En wie weet is het dan mogelijk mét behulp van dat ene miljard de pijnlijke keuze nog een tijdje uit te stellen. Ook dat ls type rend voor de stijl waarin anno 1980 poUtiek wordt bedreven. Van een onzer verslaggevers RHEDEN De gemeente Rheden wil haar uitgebreide negentiende- eeuwse huizenbezlt, althans wat daarvan de moeite waard ls, op een eigen monumentenlijst zetten. Er is daartoe een gemeentelijke monu mentenverordening in de maak. In de uit zeven dorpen bestaande gemeen te Rheden staan honderden aantrek kelijke en karakteristieke negentien- de-eeuwse panden, die uit architecto nisch en/of historisch oogpunt van belang zijn. Ze zijn destijds gebouwd door renteniers of andere welgestel- den, planters en andere oud-Indisch gasten. De hulzen, waarvan er overigens ook vele verrezen in het naburige Arnhem en Rozendaal, staan met name in Velp, De Steeg, Eilecom en Dieren. Ze hebben een persoonlijk cachet, opdat de opdrachtgevers er vaak een eigen architect voor aantrokken. Een deel van de panden kreeg tegen het einde van de vorige eeuw een bestemming als luxueus pension. Ook op kunste naars (Uteratoren, schilders en in mindere mate musici) heeft de zuide lijke Veluwezoom eens grote aantrek kingskracht uitgeoefend, maar zij droegen niet zozeer bij tot de ontwik keling van de woonstijl in deze omge ving. De romanschrijver Louis Couperus woonde vlak voor zijn dood te De 8teeg in een betrekkelijk eenvoudig j huls, dat vrienden hem hadden ge- schonken. Het werd in de oorlog '40- '45 verwoest. Wel staat in Velp nog steeds de riante woning van de dichter dominee Bemhard ter Haar. MogeUJk wordt deze gered. Niet alleen de paus, maar ook Pais ls een reislustig persoon. De minister van onderwijs heeft ambtshalve bezoeken gebracht aan China. Japan, Suriname, de Antillen, Marokko, Engeland, de Verenigde Staten, Bulgarije, Frankrijk en Polen. En als je Bel gië buitenland wilt noemen, komt het aantal door Pais be zochte landen zelfs op elf. Een minister van buitenlandse zaken zou het hem nauwelijks verbe teren. Je kunt Je afvragen wat een Ne derlandse minister van onderwijs en wetenschappen over de grens te zoeken heeft. Maar zo'n vraag getuigt van een te enge visie op dit hoge ambt. De uitwisseling van studenten met China, het Nederlandse culturele instituut in Japan, de Unesco-conferentle in Bulgarije, de werving van leer krachten ln Marokko, het zijn allemaal prima redenen om het departement aan de Nieuwe Uit leg in Den Haag eens een paar dagen te ontvluchten. Men zal ons dus niet horen kniezen over misbruik van belastingcenten. Maar wat zou er aan de hand kunnen zijn als de Nederlandse minister van onderwijs voor de tweede maal in zijn nog korte ambtsperiode naar China ver trekt? Heeft hij echt geen belang rijker zorgen aan zijn hoofd dan die uitwisseling van een paar stu denten te regelen? Hij zou toch een ambtenaar kunnen sturen om dat varkentje te wassen? Kwaadwillende commentaren zoudfen op de gedachte kunnen komen dat het kabinet de lastige econoom Pais een poosje wil ver bannen naar de andere kant van de wereld. Dan kan de rest van de ministersploeg rustig verder pra ten over de bezuiniging van hon derden miljoenen op onderwijs, waartegen Pais zich verzet. En Albeda hoeft zich een paar dagen niet te ergeren aan brieven, waar in Pais voorrekent hoe er op soci ale zaken bezuinigd kan worden. Ons zal men echter niet van kwaadwillendheid kunnen be tichten. WIJ weten beter. De uitwisseling tussen China en Nederland verloopt Inderdaad vrij stroef. De ongeveer dertig studenten die vorig jaar ln Delft arriveerden schijnen het erg zwaar te hebben met de studie en ook helmwee naar het Rijk van het Midden speelt hun parten. Wat belangrijker is: men is in China een beetje teruggekomen van die plannen voor massale uit wisseling. Die jarenlange studies in het'buitenland zijn erg kost baar en misschien toch minder zinvol dan aanvankelijk gedacht werd. Daarom geeft Peking nu de voorkeur aan de uitzending van gevorderde wetenschapsmensen, die voor een korte tijd naar het buitenland gaan. Op 28 Juli reist Pais naar Peking om poolshoogte te nemen. Als na vijf dagen de officiële banketten achter de rug zijn, knopen de minister en zijn echtgenote daar een particulier vakantiereisje naar Tibet en Nepal aan vast. Met dat bezoek aan Tibet gaat een reeds vorig Jaar door Pais geuite wens ln vervulling. Tot voor kort konden westerse toeristen moeilijk toegang krij gen tot Tibet. Het door China geannexeerde gebied was poli tiek kennelijk te weinig „stabiel" om pottenkijkers toe te laten. Maar de talloze doden van de Tibetaanse opstand tegen Pe king en de eindeloze vluchtelin genstromen naar India beginnen in het vergeetboek te raken, de bevolking heeft wat meer auto nomie gekregen, de buitenlandse handel van Tibet is vrijer gewor den, men hoeft er zelfs twee jaar geen belasting te betaling en ook de betrekkingen met de nog in India levende Dalai Lama ont wikken zich gunstig. Heb je zé je best gedaan, en nie mand zegt er iets aardigs van. Op znlke momenten heeft een mens wel eens behoefte aan een schouderklopje en gelukkig ls daar in Bremen tenminste in voorden. Daar staat dc „schouderklop-machine" van Helns Stover op straat Je gooit er maar een muntje in, draait even aan een zwengel en.klop klop! Een beetje machinaal, maar altijd beter dan niks. De situatie ls nu zo dat Peking de vriendschapsverenigingen in het buitenland toestaat kleine groep jes toeristen naar Tibet te sturen. De Nederlandse vereniging orga niseert in september zo'n reis voor tien personen. Of dat vol gend jaar herhaald kan worden is overigens niet zeker. Wie dus erg graag naar Tibet wil, doet er slim aan zich te verkleden als minister van onderwijs. Dat biedt mogelijkheden die de ge middelde vakantieganger voor alsnog moet ontberen. De 43-Jarige Albert Cemy, onder tekenaar van Charta *77, zit een gevangenisstraf uit van 3'A Jaar wegens „subversie": hij werd op 27 november vorig Jaar tot die straf veroordeeld door het ge rechtshof in Bmo. Als sympathi sant van Charta 77 was de heer Cemy ln maart gearresteerd. Hij was toen als chauffeur ln dienst van het Rode Kruis ln Bmo. De openbare aanklager legde hem het ln bezit hebben en versprei den van „anti-socialistische" bro chures ten laste alsmede lid maatschap van een „illegale or ganisatie", het comité voor verdediging van wederrechtelijk vervolgden. In Tsjechoslowakije bekend onder de naam Vons. De ze aan Charta 77 verwante orga nisatie werd opgericht ln april 1970 met het doel toe te zien op schendingen van de mensenrech ten in het land. De aanklager verklaarde, dat Cemy in al rijn activiteiten gemotiveerd werd door vijandige gevoelens ten op zichte van het socialisme. Tlf dens het proces beschreef Cemy zichzelf als een onafhankelijk so cialist en ontkende te hebben ge handeld uit gevoelens van vijan digheid. Hij verklaarde Vons te beschouwen als „een gewettigde vorm van beroep op de hoogste staatsorganen" en het kopiëren van boeken van „zwartelijst-au teurs te zien als een.noodzakelij ke vorm van zelfhulp voor de burger". De heer Cemy is ge trouwd en heeft twee kinderen. Hij ia opgesloten in de gevange nis van Bmo. Beleefde verzoeken om de on middellijke vrijlating van Albert Cemy kunnen ln Duits of En gels gericht worden aan: Dr. O us tav Husak, President of the CSSR - Praha-Hrad. C8SR. Een goed bericht voor wie om streeks maart een brief hebben geschreven ten behoeve van de Argentijnse Jurist dr. Victor Mar- chesini: hij is Inmiddels in vrij heid gesteld. Een twaalfjarig meisje reageert in de NCRV-glds op een eerder geplaatste brief van een lezer vol gens wie de Sowjet-Unie alleen maar wacht op de kans om ons te onderwerpen. „Hier ben ik het helemaal niet mee eens," schrijft twaalfjarige Trudy. „En ook al is het waar, dan hoeven wij toch niet het slechte voorbeeld te ge ven door ook met kernwapens te dreigen! Als de Russen zouden toeslaan (wat lk overigens niet geloof) dan hebben wij nog het recht niet om andere mensen te vernietigen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5