r Kabinet ziet af van looningreep Gijzelaar uit Iran sychisch in orde Kiesuwkado UPS i Rustige wegen bij begin bouwvakantie Varen moet je niet te lang doen Vrouwen bijeen in Kopenhagen Portret Ronald Reagan BON Hierbij geefik op als Prijzen in juni wat gedaald Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Opklaringen HET WEER SMHHlhcitls ««■i Libellen in zuid-Engeland Wildgroei en beunhazerij in therapieën Wonen in het postkantoor kampeerders Idrijven tent uit Aanpakken ambtenarensalarissen lijkt nu waarschijnlijk Politieman gedood in Zuid-Afrika Hitte VS eist al 200 levens 'Rijn sterker verontreinigd' ffSSZ* Lees een krant met overtuiging: TfOUW I I I I I I rouw H S 38STE JAARGANG, NR. 10989, ZATERDAG 12 JULI 1980 In het oosten van het land nog wat regen of motregen, maar van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden Matige tot vrij krachtige wind (windkracht 4 tot 5) uit west tot noordwest. Morgen en overmorgen: Eerst af en toe zon, maar later weer regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Overmorgen: Zon op: 05 32 onder 21 54 Zon op 05 33 onder: 21 53 Maan op: 06.53 onder: 22.32 Maa" °P 07 58 onae' 23 05 Morgen: WEST-DUITSLAND DM 2 00 ITALIÉ LIRE 900.- LUXEMBURG 0FRS 14 LOSSE NUMMERS 65 CENT PAGINA 11 PAGINA 15 PAGINA 13 PAGINA 17 PAGINA 21 PAGINA 19 lliiilli'll.lll Nihill REAGAN COUNTRY Queen, die in Iran de laatste drie dagen had doorgebracht in een zie kenhuis in een Teheraanse buiten wijk totdat de artsen tot de slotsom kwamen dat zij hem de benodigd speciale behandeling niet konden ge ven. werd gistermidag op een bran card uit het toestel van Swissair ge dragen dat hem had opgehaald. Hij was op zijn reis naar Europa begeleid door Zwitserse artsen en een diplo maat. Zijn ouders werden gister avond in Zurich verwacht. Queen heeft 251 dagen als gijzelaar doorge- Van een onzer verslaggevers DIEREN In Dieren-Zuid (ge meente Rheden) zullen binnen kort 25 één- en tweepersoons huishoudens hun intrek nemen in het voormalig postkantoor. Het postkantoor is voor bewo ning geschikt gemaakt door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het bouwfonds nam het postkantoor tegen een sympathiek bedrag over van de gemeente, die het eerder op gunstige condities van de PTT had gekregen: zo konden de huren binnen redelijke grenzen worden gehouden. Het post kantoor in hét oude gedeelte van Dieren N was overbodig geworden nadat de PTT in het nieuwe Dieren (noord) een ver vangend postkantoor had ge bouwd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet ziet af van een rechtstreekse looningreep, zowel in de vorm van een algemene loonmaatregel, als van een beperking van de vakantie-uitkering. Op een brancard wordt de vrijgelaten Richard Queen in Zurich uit bet vliegtuig gedragen. 'ZURICH (Reuter, AP, AFP) - Richard Queen, de Amerikaan se öi elaar die op aandrang van de ayatollah Khomeini Is vrijgelaten door de Iraanse studenten is gisteren In Zurich aangekomen Hij leed aan een zenuwaandoening. Van psy chisch stoornissen is bij het eerste onderzoek in Zwitserland niets gebleken. Queen zal of naar Wiesbaden of naar de VS worden gebracht voor nader medisch onderzoek. Dit besluit betekent een overwinning voor minister Albeda (sociale zaken), die op dit punt gedurende de hele week een nogal eenzame strijd heeft gevoerd in het kabinet. Welke maat regelen het kabinet nu wel zal nemen om de financiële eindjes aan elkaar te knopen staat nog niet vast. vandaag vegadert het kabinet daarover verder in de verwachting, zoals premier Van bracht. Er is geen enkel aanwijzing uit Iran dat de vrijlating van Queen meer is dan een op zichzelf staande humani taire daad. Het ministerie van buiten landse zaken het bureau van presi dent Bani Sadr hebben duidelijk ge maakt dat er geen plannen zijn om de overige 52 gijzelaars vrij te laten. Een woordvoerder van de bezetters van het ambassadegebouw sprak tegen dat nog meer gijzelaars medische hulp nodig hebben. DALLAS (Reuter. UPI) De hitte golf in de Verenigde Staten zou tot nu toe driehonderd levens hebben ge ëist. In Arkansas vielen de meeste doden, namelijk 103. In Texas en Oklahoma zijn al respectievelijk 87 en 31 slachtoffers. Volgens medische deskundigen is het gebrek aan goede ventilatie in huizen de belangrijkste doodsoorzaak. Som mige autoriteiten van de staten die door de hitte getroffen zijn, noemen het dodental van driehonderd over dreven. Volgens hen speelt de hitte wel een rol in de sterfgevallen, maar vormt het niet de hoofdoorzaak. De meeste slachtoffers vielen onder be- jaarden en negers met sikkelcela- nemie. Boeren in Texas vrezen dat de hitte voor zeker anderhalf miljard gulden schade aan landbouwprodukten en vee heeft toegebracht. In Arkansas zouden meer dan acht miljoen kui kens en kippen door de hitte zijn omgekomen. In dertig steden in Oklahoma zijn rantsoenen op drink water ingesteld. Overtreders kunnen rekenen op éen zware boete. De gemiddelde temperatuur in Kan sas was in de eerste tien dagen van juli 41,4 graden Celsius. Agt gisteravond meedeelde, in ieder geval de bsprekingen met een belang rijk deelakkoord af te kunnen ronden. Het waarschijnlijkst is dat het kabi net de oplossing zoekt in een combi natie van maatregelen. Zo zal er voor ongeveer drie miljard gulden nieuwe bezuinigingsmaatregelen worden ge troffen, naast de drie miljard oude nog in te vullen bezuinigingen. Bo vendien zal gezocht worden naar maatregelen om de loon- en prijsont wikkeling volgend jaar een halt toe te roepen. Nu een rechtstreekse loonmaatregel als mogelijkheid is afgewezen, ligt het in de verwachting dat in de eerste plaats gedacht wordt aan het aan pakken van de ambtenarensalaris sen. Van de werknemers zal wellicht een bijdrage worden gevraagd in de vorm van hogere sociale premies. Die verhoging zou dan het resultaat zijn van een vermindering van de rijksbij dragen aan de sociale fondsen. Vertrouwen Premier Van Agt zei gisteravond dat het kabinet van een looningreep heeft afgezien, „omdat de sociale partners (vakbeweging en werkgeversorganisaties) vaak verze- JOHANNE8BURG (AP, AFP, UPI) De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren 128 mensen gearresteerd, nadat eerder op de dag een politieman was doodgestoken. In de Oostelijke Kaapprovincie bra ken gisteren ernstige onlusten uit. Grote groepen studenten protesteer den tegen de slechte kwaliteit van het onderwijs voor kleurlingen en zwar ten in vergelijking met het blanke onderwijs. Bovendien sloten arbei ders zich bij de scholieren aan en probeerden andere arbeiders het wer ken te verhinderen. Dit was volgens de politie reden om arrestaties te verrichten. Een menigte van ongeveer 600 stu denten overviel in het thuisland Qua Qua een politiebureau. De dienst doende zwarte politieman werd dood gestoken. Bij ongeregeldheden in Queens town arresteerde de politie 25 studenten die meubels uit hun schoollokalen sleepten en daama in brand staken. De politie dreef met de behulp van de wapenstok, honden en traangas de studenten in deze plaats uiteen. In zwarte woongebieden geldt op het ogenblik een volstrekt verbod voor samenkomsten van meer dan tien personen. De studenten eisen de vrijlating van de politieke gevange nen die de laatste maanden zijn aan gehouden. Naar verluidt zitten meer dan 200 personen vast zonder vorm van proces. ROTTERDAM (ANP) Er zitten ho gere concentraties vervuilende stof fen in de Rijn dan tot nu toe uit meetcijfers is gebleken. Dit is de con clusie van de internationale organisa tie voor natuurstudie en natuurbe scherming waarvan leden drie weken lang met een zeilklipper de Rijn zijn afgezakt vanaf Basel in Zwitserland tot Rotterdam. Gisteren boden zij een rapport met hun bevindingen aan, aan de direc teur-generaal voor de milieuhygiëne, ir W. C. Reij. De klipper vertrekt vandaag voor een tocht van drie we ken over de Waddenzee. De drie che mici op het schip hebben het vermoe den dat de langs de Rijn gelegen concerns meer lozen bij een hoge wa terstand. Zij hebben ondermeer ge chloreerde koolwaterstoffen geme ten, en troffen een zestien maal hoge re concentratie aan dan in 1977 ls gemeten. Het kabinet heeft de Stichting Rein- water die zich voor een schonere Rijn beijvert, subsidie toegezegd. Meer nieuws op pag. 3. kerd hebben dat zij het vertrouwen waard zijn, dat zij inzicht hebben in de ernst van de situatie en de gevol gen voor de werkgelegenheid". „Wel nu," aldus de premier, „wij geven hun dat vertrouwen." Van Agt zei verder dat het bij het geven van vertrouwen passend is af te zien van het doen van aankondi gingen voor het geval dat dat vertrou wen beschaamd wordt. Overigens liet de premier er geen twijfel over bestaan, dat de loon- en prijsontwikkeling volgend Jaar hoe dan ook beperkt moet worden. In een uitvoerige toelichting, zei hij dat de inflatiebestrijding de hoogste priori teit heeft. Juist omdat daarmee de werkgelegenheid veilig gesteld kan worden. Een uitvloeisel van de Infla tie ls ook een uitzonderlijk hoog fi nancieringstekort van de rijksbegro ting. De premier wees er op dat dit tekort inmiddels zo hoog is opgelopen, dat alleen al lilt dien hoofde jaarlijks een bedrag van tien miljard gulden aan rente en aflossing op staatsschulden moet worden opgebracht. Het ls een bedrag dat we volgens de premier heel beter voor andere zaken kunnen gebruiken. Bovendien legt dit hoge financieringstekort te veel beslag op de kapitaalmarkt. Het bedrijfsleven moet daardoor tegen een hoge rente geld lenen en ook kunnen de lagere overheden nauwelijks uit de voeten. 'Ik zie de meet' Al met al bleek de premier toch rede lijk optimistisch over de kans dat het kabinet de problemen te boven zal kunnen komei^In ieder geval zal het kabinet langer blijven zitten dan sommigen hopen en anderen vrezen, zo zei hij. Hij verwachtte zelfs dat het aan zal blijven tot aan „zijn natuurlij ke graf In het voorjaar van 1981." Of om het in wielerterrnen te zeggen:Jk zie de meet," aldus Van Agt Pagina 5: Albeda's eenzame strijd Meer drukte op de wegen naar Nederland, dan op die uit Nederland. Hoewel gisteren de bouwvak-vakantie begon, bleef het rustig op de wegen in ons land, maar bij de Duits-Nederlandse grensovergang Bergh stonden rijen auto's om ons land in te kunnen. Het waren landgenoten, die terugkwamen van vakantie maar ook veel Duit sers, die toch hun vrije dagen in ons regenachtige land komen doorbrengen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel gisteren de jaarlijkse bouwvakantie begon, is het toch rustig gebleven op de Nederlandse wegen. Volgens de rijkspolitie, die gerekend had op een massale uittocht, moeten veel bouwvakkers al eerder deze week zijn weggegaan. Een tweede reden, waarom het gister avond zo rustig bleef op de wegen, kan ook zijn, dat veel mensen op het laatste ogenblik een vliegvakantie hebben geboekt naar zonniger oorden. Op Schiphol was het inderdaad erg druk. men sprak hier van de topda gen van het jaar. In totaal vertrekken dit weekeinde 92 chartervluchten met een totale capaciteit van 14.750 plaatsen. Hoewel er een teruggang te constate ren valt in het toeristenverkeer naar Spanje, blijft dit vakantieland, ge zien de boekingen van de laatste da gen, toch het meest gekozen land voor een vliegvakantie. Schroevedraaierset (A) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje met omslagmechaniek, voor exira gemak. kSSM ADVERTENTIES HOLWERDA Erkend verhuizer NIET duurder. WEL beter Almere. 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 05202-16852 Minder druk Overigens hebben de luchtvaart maatschappijen het, met uitzonde ring van Martinair, aanzienlijk min der druk dan vorig Jaar bij het begin van de bouwvakvakantie. In de perio de van 10 tot en met 14 juli voert de KLM 48 chartervluchten uit met een totale stoel-capaciteit van 8.250. Dit is 17 procent minder dan vorig jaar bij het begin van de bouwvak, toen 59 vluchten met een totale capaciteit van 9500 zijn uitgevoerd. Martinair vervoert van donderdag tot en met maandag ruim 13.000 zonlief- hebbers naar hun vakantieland. Dat is hetzelfde aantal als vorig jaar. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermolief. Als onderlëgger of voor de sier. Boetseerset (B) Boetseerklei mei verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordi zonder oven ovenhard. 4 Houten (D) eierdopjes op sierlijk blank houten hangplankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. Bovendien ontvangt de nieuwe abonnee Trouw de eerste twee weken gratis. nieuwe Trouw-abonnee: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De gemiddelde prijzen zijn van midden mei tot midden juni licht gedaald met 0,1 procent. Goedkopere benzine, eieren en dames- en kinderkleding zijn hiervan de oorzaak. Verse groente met name werd duurder in dezelfde periode. Ondanks deze lichte maanddaling in het officieel zogenoemde prijsindexcijfer voor gezinsconsumptie blijft er wei nig reden tot juichen als men de prijsontwikkeling over een periode van twaalf maanden bekijkt. Dan blijkt dat de prijzen weer verder gestegen zijn en dat het tempo waarmee dat gebeurt steeds toeneemt. Als men de prijzen van 1975 als uitgangspunt neemt en die het cijfer 100 geeft dan waren de prijzen in juni 1979 al gestegen tot 124,9 en in juni 1980 met 6,6 procent verder naar 131,1. In dit cijfer zijn overigens nog niet mogelijke stijgingen van een aantal medische tarieven in het eerste halfjaar meegerekend. Naam:. Adres:- Plaats:. Mijn naam is:. Postcode:. .Giro: rXOHjgL v i Adres:. Plaats: Postcode:. .Tel.: In!Strandboulevard 1, Harderwijk. 03410 -16041., Ik kies voor kado DA DB DC DD (aankruisen sv.p.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan: Trouw, Antwoordnummer 2792,1000 PA Amsterdam. Lm —mm mmmm —m mmmm —m «hm mmm mmmm mmm mmmm m

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1