Twijfels over Kopenhagen Sportduiken in Zeeland straks op vergunning VN conferentie van vrouwen tfrDAG 12 JULI 1980 TROUWKWARTET I BINNENLAND! In de Deense hoofdstad Kopenhagen begint maandag de tweede wereldconferentie van de Verenigde Naties over de positie van de vrouw. Tot woensdag 30 juli vergaderen regeringsdelegaties uit zo'n honderdvijftig landen over het wegwerken van de achterstand die de vrouwen door de eeuwen heen hebben opgelopen op het gebied van onderwijs, gezondheid en werk. De conferentie in Kopenhagen is een vervolg op de VN-conferentie die in 1975 in Mexico werd gehouden. Tien jaar trokken de Verenigde Naties uit voor de realisering van het wereldactieplan, zoals dat in Mexico was opgesteld. Anno 1980, halverwege de rit, maken de regeringen in Kopenhagen de balans op. Is tien jaar voldoende tijd voor de emancipatie van de vrouw? Of geldt ook voor haar het Ohanese spreekwoord: „Small small, get monkey's tail". („Stapje voor stapje moet je proberen je doel te bereiken, niet te wild, niet zonder strategie, want anders is ie aap 'm gesmeerd"). door Hanneke Wijgh De hamvraag bij elke grote confe rentie is: heeft zo'n conferentie zin? De scepsis, die reeds in 1975 opkwam, toen in Mexico de eerste Jj wereldconferentie van de Vere nigde Naties over de positie van de vrouw plaatsvond, is anno I nog niet geheel verdwenen. Amper vijf jaar nadat in Mexico het wereldactieplan voor de vrouw werd aangenomen, buigen regeringsdelegaties uit 151 lan den zich opnieuw over de stuk ken. In Kopenhagen kijkt men vooral naar de vooruitgang, die is -^geboekt en naar de hinderpalen, die het bereiken van de doelstel- togen van gelijkheid, ontwikke ling en vrede in de weg staan. Het wereldactieplan is tamelijk prententi- tus. In minimaal vijf jaar UJd moesten onder meer de volgende punten worden gerealiseerd, afname van het analfabetis me onder vrouwen, gelijke kansen in het onderwijs, meer werkgelegenheid, gelijke rechten voor vrouwen op politiek, maat- jchappelljk en Juridisch gebied, gelijk kiesrecht en een grotere betrokkenheid bij het nemen van politieke beslissingen nationaal en internationaal niveau. Men behoeft geen pessimist van nature te zijn om snel In te zien, dat er weinig terecht is gekomen van al deze voorne mens. Het feit dat daags na de conferentie in Mexico het wereldactieplan op de tafel van de deelnemende regeringen werd ge deponeerd, heeft daar niets aan kunnen veranderen. De schuld van dit falen is niet geheel op rekening te schrijven van de overheden. Het plan zelf is redelijk, maar het ontbreekt het plan aan praktische uitwerkingen en aanbevelingen. Niet voor niets staat thans boven aan de agenda van de conferentie in Kopenhagen de praktische vertaling van het actieplan, met name op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en werk. Toch is de wereldconferentie in Mexico ten dele geslaagd te noemen, alle scepsis spijt. Mexico heeft vooral bewustma kend gewerkt. Er is meer belangstelling gekomen voor de emancipatie van de vrouw. Na Mexico zijn de politici ver trouwd geraakt met de kritiek op de dis- I criminatie van de vrouw en zijn zij gewend geraakt aan de gedachte dat er maatrege- getroffen moeten worden om deze dis criminatie tegen te gaan. Mexico Geertje Thomas, coördinator internatio nale vrouwenzaken van het ministerie van buitenlandse zaken en bijzonder hoogle raar voor de emancipatie aan de land bouwhogeschool in Wagenlngen, is gema tigd optimistisch over Mexico. In het re cente Juninummer van de Internationale Spectator, dat grotendeels aan de confe rentie in Kopenhagen is gewijd, schrijft mevrouw Thomas: „Mexico heeft veel los gemaakt en veel in gang gezet, maar met het verdiepen van bewustwording, het aanvaarden van een wereldactieplan, het groeien van inzicht, het geven van richtlij nen en het ontstaan van netwerken is er in feite nog heel weinig veranderd in de levenssituatie van vrouwen." Geertje Thomas heeft groot gelijk. Be wustmaking is belangrijk, maar het is niet voldoende. Veel vrouwen in de derde we reld lijden nog dagelijks honger. Uitzicht op een snelle oplossing is er niet, zolang de rijke landen de arme landen economisch blijven uitbuiten. Wellicht het belangrijk ste resultaat van Mexico is het Inzicht dat ontwikkelingshulp nadelig kan zijn voor de vrouw in de derde wereld. Het kleine beetje zelfstandigheid raken de vrouwen door toedoen van de rijke landen ook nog eens kwijt. Veel vrouwen in de derde wereld verdie nen wat geld door middel van een groente tuin. Zij zijn daardoor economisch onaf hankelijk van hun echtgenoot. Westerse ontwikkelingswerkers richten zich echter vooral tot de mannen. De opkomst van grootschalige landbouwindustrieën, waar de techniek een grote rol speelt, is fnui kend voor de vrouw, die doorgaans geen geld heeft om in kunstmest te investeren en het geld ook niet durft te lenen. Dat ontwikkelingshulp, hoe goed ook bedoeld, toch averechts kan werken is eveneens doorgedrongen tot de onafhankelijke commissie voor internationale ontwikke lingsvraagstukken onder voorzitterschap van de Westduitser Willy Brandt. In een pas verschenen rapport meldt de commis si e dat de problemen van de vrouw nog te vaak als een afzonderlijk hoofdstuk wor den beschouwd. „De verbetering van de positie van de vrouw," zo zegt de commis sie-Brandt, „moet uitdrukkelijk deel uit maken van elk op ontwikkeling gericht programma." Fikse bevoegdheden m En in Nederland? Zijn de vrouwen er beter op geworden na Mexico? Twijfel is op zijn plaats, al hebben we sinds het kabinet Van Agt een staatssecretaris voor emanci patie, mevrouw Kraaijeveld-Wouters. Er zijn wel meer initiatieven ontplooid. Zo kwam er een ambtelijke interdepartemen tale commissie emancipatiebeleid, waarin alle ministeries samenwerken. Daarnaast bestaan er allerlei stuurgroepen, ambtelij ke en gemengde commissies. Eind dit jaar wordt de emancipatieraad in het leven geroepen, die de uit 1974 daterende eman cipatiecommissie moet gaan vervangen. De emancipatieraad krijgt fikse bevoegd heden. Elke minister wordt straks ver plicht advies te vragen aan de Raad over Geertje Thomas De Nederlandse delegatie, onder aanvoering van staatssecretaris J. Kraaijeveld-Wouters en minister J. de Koning, gaat zich in Kopenhagen sterk maken voor een vijftal amen dementen. Zo zal gevraagd worden om verbreding van het begrip zwan gerschapsverlof tot ouderverlof. Va ders zouden in plaats van de moeder vrij kunnen krijgen voor de verzor ging van de baby of bij ziekte van de kinderen. Nederland vraagt ook aan dacht voor de positie van de migran ten-vrouwen in West-Europa. Huis houdelijke arbeid en de verzorging van de kinderen zijn taken die ook door de vaders kunnen worden ge daan, aldus Nederland, dat een her verdeling van de diverse typen ar beid wil maken. De Nederlandse de legatie wil ook pleiten voor een diep gaande analyse van de oorzaken van de onderdrukking van de vrouw. Het belang van de informatievoorzie ning en de samenhang tussen de the ma's onderwijs, arbeid en gezond heid zullen eveneens door de Neder landse delegatie op de conferentie in Kopenhagen beklemtoond worden. Hanneke Wijgh zal voor deze krant de wereldconferentie over de positie van de vrouw bijwonen en daarvan de komende weken regelmatig ver slag uitbrengen. alle belangrijke voornemens die specifiek gericht zijn op de emancipatie van de vrouw of die aanzienlijke gevolgen kun nen hebben voor de positie van de vrouw. Belangrijker nog dan de ambtelijke ma chinerieën zijn de initiatieven, die door de vrouwen zelf zijn genomen. Vrouwenhui zen, vrouwenstudies, vrouwencafés, vrou wenboekhandels, vrouwenuitgeverijen, vrouwenpraatgroepen, vrouwen in de overgang, blljf-van-mijn-lijf-huizen het zijn allemaal initiatieven, die uit de vrou wenbeweging zijn voortgekomen. De hon ger naar kennis lijkt nauwelijks te stillen. De open school, de moedermavo, de VOS- cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) kunnen de toeloop nauwe lijks aan. Vrouwen ontdekken dat het leuk is om iets te leren. Het zou nóg leuker zijn als ze met deze pas verworven kennis ook aan de slag konden. Maar het percen tage werkloze meisjes en vrouwen is nog nimmer zo hoog geweest. Het percentage vrouwen aan de top van wetenschap, poli tiek, handel en Industrie is klein gebleven. Gehuwde vrouwen die willen werken, heb ben het in Nederland extra moeilijk. Er zijn onvoldoende kinderdagverblijven en crèches. De schooltijden lopen niet paral lel, waardoor moeders ten minste vier maal per dag gedwongen worden tot een gang naar kleuter- of lagere school. Over- blijfmogelijkheden, die bijvoorbeeld in Frankrijk door de staat worden gefinan cierd, ontbreken geheel in Nederland. Ook zijn er geen extra verlofdagen voor moe ders en vaders, die voor hun zieke kinde ren moeten zorgen. De Nederlandse regering staat niet te trappelen om de dubbele taak van wer kende moeders te verlichten. Zolang er nog zo'n grote werkloosheid heerst, zal geen enkele maatregel worden genomen die de druk op de arbeidsmarkt vergroot. In feite leven vrouwen in een zeer ver vreemdende situatie. Aan de ene kant krijgen ze meer en beter onderwijs, maar aan de andere kant hebben ze nauwelijks de kans om het geleerde in praktijk te brengen. De veelal psychische nood als gevolg van deze vervreemding, moeten de huisvrouwen maar zien op te lossen, al is er intussen wel een mooie naam voor bedacht: het huisvrouwensyndroom. Handzame boekwerkjes» Op verzoek van de commissie die de VN- conferentie in Kopenhagen heeft voorbe reid, heeft elk land een enquête ingevuld over de vooruitgang die is geboekt Neder land heeft zich onder leiding van O. Hen driks, de directeur-generaal voor maat schappelijke ontwikkeling van het minis terie van CRM, op de invulling van deze enquête gestort. Het heeft drie handzame boekwerkjes opgeleverd, vol met cijfers en statistieken, maar de echte vraag wordt niet beantwoord. Die vraag is: wat heeft Nederland gedaan na 1975 aan het wereldactieplan? Een studiecommissie van de PvdA heeft nogal wat kritiek op de commissie Hen driks. „Het rapport gaat aan de evaluatie voorbij, zodat geen helder inzicht verkre gen kan worden in en dus moeilijk kritiek geleverd kan worden op de voortgang van de Nederlandse inspanning bij de uitvoering van het wereldactieplan. Als alle nationale rapportages dergelijke momentopnamen zijn, komt er van de evaluatie op de conferentie niets terecht," moppert de commissie vrouwenconferen tie 1980 van de PvdA. Deze commissie is niet de enige die twij felt aan de zin van Kopenhagen. Scepsis blijft, ook al heeft Mexico meer opgele verd dan werd verwacht. Twijfel is er bij de Nederlandse delegatie over de analyse die ten grondslag ligt aan de ongelijke machtsverhoudingen tussen rijk en arm, tussen man en vrouw. De Nederlandse delegatie wil verder gaan dan het actie programma. waar de analyse sterk de na druk legt op de internationale economi sche situatie en het kolonialisme als de voornaamste veroorzakers van de huidige slechte situatie van de vrouw. Nederland wenst een diepgaander analyse, die de werkelijke machtsverhoudingen tussen de sexen bloot moet leggen. Net als in Mexico zal in Kopenhagen een schaduwconlerentie worden gehouden voor niet-gouvernementele organisaties, zoals vrouwenverenigingen en actiegroe pen. In Forum, zoals de alternatieve con ferentie heet, wordt over dezelfde onder werpen als in de VN-conferentie gediscus sieerd. Het belang van Forum is groot, omdat Forum bevolkt wordt door vrou wen (en mannen) die niet aan een rege- ringspolltiek zijn gebonden en die niet op elk moment politieke uitspraken voor hun rekening hoeven te nemen. Dat maakt Forum in menig opzicht interessanter dan de VN-conferentie. De deelneemsters aan Forum hebben evenwel een dubbele taak. Zij moeten de eigen delegatie bestoken met informatie vanuit de basis en zij moe ten aan het thuisfront de informatie door spelen vanuit Kopenhagen. Politiek karakter De VN-conferentie heeft alles met de grote internationale politiek te maken, daar is bijna iedereen het over eens. Het feit is alleen al dat onderwerpen als de positie van de Palestijnse vrouwen in de door Israël bezette gebieden, de positie van de vrouwen in Zuld-Afrika en het probleem van de vrouwelijke vluchtelingen op de agenda zijn gezet, illustreert nog eens ten overvloede het politieke karakter van de conferentie. Maar ook zonder deze bijzon dere onderwerpen is de emancipatie van de vrouw een politieke kwestie, die alleen met politieke middelen kan worden opge lost Inclusief de buitenparlementaire ac ties. Alleen op die manier kan er ooit een einde worden gemaakt aan de exploitatie van de ene helft van de bevolking door de andere. Want hoewel de vrouwen tweeder de van al het werk doen, krijgen zij slechts tien procent van het wereldinkomen in handen en bezitten zij minder dan een honderdste van alle rijkdommen van de wereld. net elUut alt de taleldln« la alt eea artikel la de Internationale Spectator van jnal 1980. In dit artikel van Uera Rreebaart en l«é van flosaen worden de mocelljkbeden beschreven voor mobiliae- rtnj vaa vrouwen In Ghana en Soedan. Zeeland is in de loop der Jaren het grootste sportduikcen- trum van West-Europa gewor den. Dat heeft veel voor maar ook wat tegen. Het duiken is geweldig populair geworden en nergens zijn er zoveel loka- ties waar die fascinerende sport kan worden beoefend als in de Zeeuwse wateren. De planten- en dierenwereld is hier dan ook van zo'n bijzon dere schoonheid dat een kor ter of langer verblijf onder de waterspiegel als de verken ning van een sprookjeswereld wordt ervaren. Die onderwaterwereld heeft zo'n aan trekkingskracht dat het niet bij een verkenning blijft. De sportdulker wil er in doordringen, hij wil meer en nóg andere schoonheid zien. Die drang en het sportieve genoegen een prestatie te leveren die de mens van nature niet is toegestaan maar die met be trekkelijk eenvoudige hulpmiddelen toch is te verwezenlijken hebben de duiksport zo'n opgang doen maken. Duiken echter is een watersport die wel even iets anders is dan zwemmen, varen of surfen. Er zijn door ondes kundigheid of onvoorzichtig hande len al vrij veel ongelukken bij ge beurd. Dit seizoen bij voorbeeld heb ben zich in Zeeland al acht gevallen van de gevreesde caissonziekte voor gedaan. Die caissonziekte ontstaat als een duiker van vrij grote diepte te snel naar de oppervlakte stijgt. In zijn bloed komen dan stikstofbelle door Barend Mensen vend" karakter. Het zijn geen VVV- geschriften over de aantrekkelijkhe den van gebieden, plaatsen of wate ren. Ze zijn slechts gericht op de bevordering van het Juiste gedrags patroon van de recreant en op de veiligheidsaspecten. In de zwemfol- der wordt lnformaUe gegeven over de kwaliteit van het water. De folders worden op ruime schaal verspreid via campings, hotels, pensions, VW's, banken enz. Centrum tjes vrij, een situatie die tot bewuste loosheid en verlamming en zelfs tot de dood kan leiden als de paUënt niet in een „decompressietank" wordt be handeld. In zo'n tank wordt zijn li chaam onder de druk gebracht waar aan het bloot stond toen hij zich onder water bevond. Die druk wordt dan langzaam verlaagd. Een duiker die het nog al diep heeft gezocht mag nooit vrij opstijgen maar moet dit in etappes doen. Met een snelheid van meer dan achttien meter per minuut opduiken is erg gevaarlijk. Het hangt ook van de tijd af die hij onder water heeft doorge bracht of hij de nodige voorzorg moet nemen om de duikersziekte te ontlo- pen. Vanzelfsprekend moet de uitrus ting van de sportdulker in orde zijn maar als hij over voldoende elemen taire kennis en vaardigheid beschikt dan is dat zeker het geval. In Zeeland juicht men de spectaculai re ontwikkeling van de onderwater sport wel toe maar men heeft er ook zijn bedenkingen tegen. Behalve de persoonlijke risico's die de sportdui- kers soms nemen is er ook de overlast die sommigen van hen veroorzaken. De onderzoekingsdrift van de onerva ren enthousiasteling die onder water zoveel vreemde dingen aantreft heeft al heel wat schade aan het milieu veroorzaakt. Er zijn ook gevallen be kend waarin de duiksport werd mis bruikt om oesters en mosselen te ste len en palingfuiken te lichten. Geen wonder dan ook dat het ooste lijk gedeelte van de Oosterschelde, waarin zich de oesterbanken bevin den, tot verboden dulkgebied is ver klaard, ook al om de schelpdieren van de nodige rust te verzekeren. Geen wonder ook dat met het oog op dit alles het provinciaal bestuur van Zee land zich heeft beraden op een regle mentering van de duiksport. Het wil de de sportdulker aanvankelijk ver plichten een brevet te halen als be wijs van het gevolgd hebben van een opleiding en van zijn bereidheid de duiksport te beoefenen volgens de regels van het spel. Het heeft daarvan afgezien. Vorige week is echter een duiksportverordening vastgesteld waaraan een vergunningstelsel is ver bonden. Volgend jaar mag niemand in Zeeland onder water of hij moet in het bezit zijn van een vergunning. Voor het verkrijgen daarvan moeten de duiker zelf en zijn uitrusting aan bepaalde eisen voldoen. Er worden in die verordening ook regels gesteld ter bescherming van de dieren- en plan tenwereld onder de waterspiegel en er worden plaatsen in genoemd waar het beslist verboden is te duiken. Duikers die hun sport 's nachts willen beoefenen zullen dat voortaan bij de politie moeten melden. Voor hele land Het provinciaal bestuur wil het hier bij voorlopig laten maar sluit niet uit dat er op deze verordening een ver volg komt. Het wil eerst met het ministerie van CRM overleg plegen of en zo ja hoe regels voor de duiksport kunnen worden gesteld die gelden voor het gehele land. De Zeeuwse duiksportverordening moet niet wor den gezien als een beperking van de persoonlijke vrijheid of als betutte ling maar als middel om de veiligheid van de sportdulkers te bevorderen en tegelijkertijd schade aan andere be langen te voorkomen. De provincie staat welwillend tegen over alle vormen van watersport die in Zeeland zo riant kunnen worden beoefend. Maar op die eindeloze Zeeuwse meren en stromen loeren voor de leek gevaren die niet te on derschatten zijn maar dat wel vaak worden gedaan. Vandaar dat van pro- vinciewege ook nu weer instructieve folders over varen, zwemmen, sport vissen, sportduiken en voor de eer ste maal plankzellen zijn uitgege ven. Deze folders dragen geen „wer- De veiligheid van de sportduikerij had het provinciaal bestuur ook wil len dienen met een eigen decompres- siecentrum voor gevallen van cais sonziekte. Tot dusver namelijk moe ten calssonpatlênten voor hulpverle ning ijlings naar het duikcentrum van de Kon. Marine in Den Helder of naar het academisch ziekenhuis in Oostende in België worden vervoerd. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid verklaarde zich ech ter niet bij machte de provincie bij het stichten van deze voorziening fi nancieel te steunen. Men heeft nu een duik bedrijf in Ber gen op Zoom bereid gevonden perma nent een tweepersoons druk tank ter beschikking te houden alsmede des kundig paramedisch personeel. De Nederlandse Onderwatersportbond, die zeer verheugd is over dit Zeeuwse initiatief, heeft zich bereid verklaard een regeling te ontwerpen om het centrum financiële rugdekking te ge ven. Het is ook mogelijk dat aan de Zeeuwse duikvergunning een soort verzekering voor de opvang van cals- sonzleken wordt gekoppeld. Het cen trum zal volgend jaar volledig opera tioneel zijn maar wellicht dit Jaar al kunnen functioneren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13