Rechtbank gist naar rol en motief Menten Scholen mogen zelf examens maken Vliegvakantie naar bloemeneiland, films naar de knoppen. Inrichting Romeins hospitaal te zien Teleurstelling bij raadsman Menten t>tanhouding na «(noord op Turk Rita Vragen officier en raadsman niet beantwoord Niet minder dan 36 bewijsmiddelen oortbestaan twee tëtncentrales is niet bespreekbaar Wildgroei telefoon apparatuur WEG EIGEN LAND Andriessen voorgedragen voor Europese commissie Verruiming afstand van ouderrechten Bijzonder onderwijs en 'centraal schriftelijk' geschiedenis: Over openbare school nog niet beslist EPV INFORMATIE EVANGELISCHE PROGRESSIEVE VOLKSPARTIJ J nQNPERDAG 10 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Rechtbankpresident mr P. J. C. Schipp«*" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De toege voegde raadsman van Pieter Menten, de Rotterdamse advo caat mr E. W. J. H. de Liagre Böhl. zei gisteren teleurgesteld te zijn over de veroordeling van zijn cliënt en over diens berech ting. Naar zijn zeggen heeft hij bij het proces enige „frustra ties" opgelopen Hij had, liet hij onmiddellijk na de uit spraak weten, gehoopt dat Menten, evenals twee jaar gele den in Den Haag, van rechts vervolging zou zijn ontslagen. Naar zijn mening kan iemand zolang na een delict niet meer worden veroordeeld. De Werkgroep recht en open heid in de zaak-Menten toonde zich tevreden over de veroorde ling. Mede namens de verzets organisaties sprekend, meent üi dat in de zaak-Menten recht is gedaan. De werkgroep is met name ingenomen met de uit spraak van de rechtbank dat zij met de veroordeling van Menten de geschonden inter nationale rechtsnorm heeft wil len handhaven. „De rechtbank stelt terecht," aldus een via het NAP versprei de verklaring, „dat overtreders van deze norm dienen te weten, dat zolang onze rechtsorde functioneert, zij niet voor be straffing gevrijwaard kunnen blijven". De werkgroep zegt het te be treuren dat de meeste in beslag genomen goederen aan Menten zullen worden teruggegeven. Zij heeft steeds aangedrongen op confiscatie van het bezit van Menten. n lAANSTAD (ANP) In verband met vede moord op de 39-jarige Turk Noera- de"i Tokay op 7 juli heeft de politie in Zaanstad de 41-jarige Turk Y. aange- touden, de kamergenoot van het ilachtoffer Dit heeft de politie giste ren bekendgemaakt. De man werd earresteerd omdat hij tegenstrijdige erklaringen heeft afgelegd, aldus de nlitie. >e om het leven gebrachte Turk werd naandag met ingeslagen schedel aangetroffen op zijn bed in het woon- w>rd van buitenlandse arbeiders aan Wibautstraat in Zaandam. Het 'apen. een zogenaamde wet- in, werd naast het bed van het itoffer aangetroffen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft niet kunnen vaststellen wat precies het aandeel van Pieter Menten is geweest bij de op 7 juli 1941 in het toenmalige Poolse dorp Podhorodce gepleegde massamoord, die aan twintig tot dertig inwoners het leven kostte. In het 68 bladzijden tellende vonnis wordt evenmin een duidelijk antwoord gegeven op de vraag wat Menten tot die executie bewogen kan hebben. Daarmee hebben de rechters niet alleen de raadsman van Menten, maar ook de officier van jusitite, mr L. C. M. Meijers, in het onzekere gelaten. In zijn requisitoir stelde de officier vorige maand dat naar zijn mening Menten, hoe dan ook, een 'domine rende actieve rol' bij de executie heeft gespeeld. 'Ik neem aan', voegde hij daaraan toe, 'dat uw rechtbank bij een eventuele bewezenverklaring zich zo duidelijk mogelijk zo willen uitlaten over Mentens aandeel in de executie'. De rechtbank heeft het niet gekund, en ook niet noodzakelijk ge acht. Na niet minder dan 36 bewijsmidde len te hebben opgesomd, stellen de rechters dat 'het preciese aandeel van verdachte bij de executie' daaruit niet valt af te leiden. Zij houden het erop dat Menten deel heeft uitge maakt van een 'klein team' dat, in Podhorodce aangekomen, met be hulp van de plaatselijke politie een aantal, voornamelijk joodse, inwo ners heeft doodgeschoten. Aangeno men wordt 'dat tussen de leden van dit team een zo volledige eensgezind heid en samenwerking bestond, dat het, uit strafrechtelijk oogpunt be zien, zonder belang geacht kan wor den wie van hen op de slachtoffers heeft geschoten'. Behalve in het aandeel van Menten had de officier zich ook verdiept in diens motief om op een kwade dag 'naar Podhorodce te rijden en daar een aantal inwoners neer te schieten. Al eerder hadden, zoals de raadsman in zijn pleidooi memoreerde, de offi cier van justitie en de rechtbank in Amsterdam zich daarover het hoofd gebroken. Dat ook de Rotterdamse rechters dat hebben gedaan, blijkt niet uit het vonnis. Slechts zijdelings wordt over een motief gerept. De rechtbank acht de handelwijze van Menten kennelijk voldoende ver klaarde door aan te nemen dat hij er wel een executie voor over had om zo spoedig mogelijk zijn landgoed in So pot (een plaats in de nabijheid van Podhorodce) te bereiken. Ter terecht zitting is gebleken, meent de recht bank. dat Menten voor 'gewaagde on dernemingen' niet terugschrikt. Kelderstukken De bewijsmiddelen waarop de bewe zenverklaring steunt, worden ge vormd door verklaringen van getui gen en deskundigen, uitspraken van Menten zelf, en de inhoud van rappor ten en andere stukken. Daaronder begrepen zijn ook de zogeheten kel derstukken, waarvan Menten heeft beweerd dat ze vervalst zijn, en later dat ze op onrechtmatige wijze zijn verkregen. Het gaat daarbij om een groot aantal brieven die Menten In de oorlog heeft geschreven en die in de jaren vijftig bleken te zijn achtergebleven in de kelder van het vroegere Nedlerlandse consulaat in Frakau, dat Menten eni ge tijd tot woning heeft gediend. In de brieven, waarin Menten zich zeer pro-Duits uitlaat, wordt gezinspeeld op bijzondere opdrachten voor de Duitsers. De rechtbank zegt in haar vonnis „volstrekt overtuigd" te zijn van de echtheid van deze stukken Uit de brieven leidt zij af dat Menten al eerder in de buurt van Podhorodce was dan hij beweert en dat hij zeer bezorgd was over het lot van zijn bezittingen in en om Sopot. In het vonnis wordt ook de jusitheid van de verklaringen van de getuigen uit Polen en de Sowjet-Unie niet in twijfel getrokken. „De verklaringen, ook voorzover tegenstrijdig, werken tot het bewijs mee, omdat de kern daarvan telkens overeenstemt." al dus de rechtbank. Dat een aantal ooggetuigen Menten als leider bij de executie heeft aange merkt, acht de rechtbank begrijpe lijk. Zelf gaat zij ervan uit dat Menten niet de leiding had, maar „op zijn minst beredderend en aanwijzingen gevend" is opgetreden. „Op veel dorpsbewoners, die hem als landheer kenden, heeft dat kennelijk de onuit wisbare indruk gemaakt als ware hij de leider." De rechtbank verwerpt het verweer van Menten dat de massamoord in Podhorodce als een pogrom moet worden beschouwd. Daartoe wordt er ondermeer op gewezen dat tot de slachtoffers niet alleen joden, zoals bij een pogrom, behoorden, maar ook Poolse nationalisten en communis ten, die eveneens tot de vijanden van de Duitsers behoorden. Dat de naam van Menten in Russi sche archiefstukken niet in verband wordt gebracht met oorlogsmisda den, acht de rechtbank niet relevant. Het wordt ook niet nodig geoordeeld een nader onderzoek in de Sowjet- Unie in te stellen, zoals de verdedi ging heeft gevraagd. De rechtbank gaat er vanuit dat in de streek waarin Podhorodce ligt, na de oorlog geen diepgravend onderzoek naar oorlogsmisdaden is ingesteld. Ook wordt erop gewezen dat een na der onderzoek de medewerking van de Russische autoriteiten zou verei sen, en dat de bereidheid tot die me dewerking zeer twijfelachtig is. Toezegging er DES HAAG (ANP) Minister Van lAardenne (economische zaken) en minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) hebben de Tweede W Kamer meegedeeld dat de positie van de kerncentrales in Borssele en Dode- waard niet aan de orde komen in de I komende maatschappelijke discussie rer kernenergie. Volgens de be- dslieden staat in de opzet van de itschappelijke discussie de vraag ig centraal wat de toekomstige van kernenergie bij de Nederland- energievoorziening zal zijn. Een die meer in het bijzonder is pitst op de besluitvorming de eventuele verdere uitbreiding het in Nederland opgestelde nu- vermogen. )e directie van de Gemeenschappe- Ijke Kernenergiecentrale Nederland n Dodewaard hoopt dat de regering m het parlement zich duidelijk uit- ipreken tegen de bezetting en blok ade van de kerncentrale in Dode waard. die actiegroepen in oktober rillen uitvoeren. De voorbereidingen oor die bezetting zijn al begonnen. >e directie is verontrust over deze ntwikkeling, zo blijkt uit een brief. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de PTT maakt men zich ernstig zorgen over de wilgroei van illegale apparatuur, waarmee het Nederlandse tele foonverkeer in toenemende mate wordt ontregeld. In een brief aan alle abonnees (omstreeks vijf mil joen) wijst de directie er nog eens op dat alle telefoonapparatuur die niet door de PTT is geleverd verbo den is. Het bedrijf wordt in toenemende mate geconfronteerd met telefoon stellen die weliswaar modieus van uiterlijk zijn, maar waarvan het technisch systeem niet past in het Nederlandse telefoonnet. Daar naast neemt het gebruik an zoge heten draadloze telefoons een ware vlucht. De PTT levert zelf ook au- PTT bezorgd to- en boottelefoons waarmee draadloos getelefoneerd kan wor den. De illegale handel in draadlo ze apparaten is echter veel omvangrijker en storender. Vele van die toestellen zijn niet bedoeld om in Nederland gebruikt te worden. De zorg van de PTT richt zich op de kwaliteit van de geleverde service. Ondeugdelijke apparatuur kan centrales ontregelen en de kwali teit van de verbindingen schaden. Bovendien sluit de PTT niet uit dat er gesprekken op rekening van een ander kunnen worden gevoerd, dan wel dat gesprekken kunnen wor den afgeluisterd. Dat laatste Is bui tengewoon ongewenst in het kader van bescherming van de privacy. De PTT bezint zich nog op tegen maatregelen om deze ongewenste toestand in te dammen. Technici pogen in laboratoria een antwoord te vinden. Een antwoord dat er nu nog niet is. Ook de weg waarlangs Menten twee Jaar geleden aan een bestraffing ont snapte, heeft de Rotterdamse recht bank afgesneden. De bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank stelde Menten in 1978 op vrije voeten, omdat naar haar mening vervolging niet meer mogelijk was. In 1952, aldus de Haagse rechters, was bij Menten de indruk gewekt dat hij strafrechte lijk met rust zou worden gelaten. In dat jaar zou Menten door de toen malige minister van justitie zijn toe gezegd dat hij niet meer vervolgd zou worden. De Hoge Raad vernietigde het Haagse vonnis, omdat niet was vastgesteld dat er sprake was ge weest van een „uitdrukkelijke en on voorwaardelijke toezegging". De Rotterdamse rechtbank komt tot de conclusie dat een ministeriële toe zegging aan Menten niet anders dan een voorlopig karakter kan hebben gehad. Bij Menten kan daardoor niet de indruk zijn gewekt, zo meent de rechtbank, dat hij nooit meer iets te duchten zou hebben. Ook andere door Menten en zijn raadsman aangevoerde bezwaren, on der meer tegen de dagvaarding en de bevoegdheid van de rechtbank, zijn verworpen. Over de opgelegde gevangenisstraf wordt in het vonnis gezegd dat die slechts ten doel heeft de „geschonden internationale rechtsnorm" te hand-, haven. Bij de straftoemeting is ervan uitgegaan dat de gevangenisstraf niet uitzichUoos mag zijn. De beper king in zijn bewegingsvrijheid die Menten midden vorig jaar is opge legd, is niet op de gevangenisstraf in mindering gebracht, maar er is wel „enigszins, de straf iets matigend" rekening mee gehouden. In het Stedelijk Waagmuseum in Enkhuizen zijn archeologische vondsten uit Duitsland bijeen ge bracht, die een goed beeld geven van de inrichting van een Ro meins legerhospitaal. De tentoon stelling draagt de titel „Valetudi- narium" en is tot en met 3 augus tus te bezichtigen: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. In het streekmuseum in Hattem is een zomertentoonstelling gewijd aan speelgoed uit de afgelopen honderd jaar. De expositie heet „Spelenderwijs" en is tot en met 30 augustus dagelijks (behalve op zondag) te bekijken van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Morgen wordt in het Maritiem In stituut in Vlissingen de Maritie me Expo geopend, waaraan bijna alle bedrijven, instellingen en ver enigingen die met de zee te maken hebben deelnemen. De Expo duurt tot en met 1 augustus en is op werkdagen open van 14 tot 17 uur Wegens de grote belangstelling is de tentoonstelling „Dood en be graven" in het Centraal Museum in Utrecht verlengd tot en met 3 augustus. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 en zondag 14 tot 17 uur. In 't Achterhoes in het Drentse Roden is de tentoonstelling World Press Photo ingericht. De 300 fo to's zijn dagelijks van 14 tot 21 uur te bezichtigen. Vandaag worden braderieën ge houden in Emmeloord (9-18 uur). Hellendoom (ook op vrijdag), Ou- dega (Smallingerland), Castricum (19-22 uur. met wedstrijd paraplu hangen); morgen is er een braderie in Hoogwoud (19 tot 21 uur). Pet ten (19 tot 21 uur) en Oldemarkt (18 tot 21 uur). In Punnerend wordt vandaag een kaasmarkt gehouden (11-13 uur), in Enkhuizen een vakantiemarkt (9-16 uur), in Schagen een West- friese markt en in Hengelo (Gld; vinden vandaag en zaterdag paar- denkeuringen plaats. Morgen is er een kaasmarkt in Alkmaar (10 tot 12 uur, met oude ambachten), een kunstmarkt in Berren (NH) en een keuring van het warmbloedpaar denstamboek in Schagen (9 uur) en Hippolytushoef (14 uur). In Hoogeveen wordt morgen een tweedaagse kunstmarkt geopend (13.30 uur). Orgelconcerten vinden vandaag plaats.in de Grote Kerk in Alk maar (Piet Kee, 20.15 uur), in de Grote Kerk te Naarden (Albert de Klerk, 20.15 uur) en in de hervorm de kerk te Schagen (Anneke Hot, 11.15 uur). Morgen bespeelt Philip Sawyer het orgel van de Grote Kerk in Alkmaar (11.15 uur). De Bolserter Skotsploech treedt vanmorgen om 12 uur in oud-Fries kostuum op tegenover het stad huis in Bolsward. In Hellendoom begint morgen om 20.30 uur een internationaal folkloristisch dans- festival. In het Noordbrabantse Museum in Den Bosch is vanaf morgen tot en met 31 augustus een expositie te bezichtigen van stedebouwkundi- ge ontwerpen van de architecten- gemeenschap Van den Broek en Bakema. Aan de hand van foto- en tekstpanelen, maquettes en video zijn verschillende thema's als woongroeperingen en stedelijke ruimtevorming te zien. Deze maand is in tapperij De Hoofdbuurt aan de Markt in Wijk bij Duurstede een greep uit de collectie ,Les maitres de l'affiche" te bezichtigen. De expositie geeft een beeld van de ontwikkeling van affichekunst aan het einde van de vorige eeuw. ADVERTENTIE Röntgencontrole op vliegvelden kan dodelijk zijn voor uw films. Berg ze daarom op in een Sima beschermzak met een driedubbele laag van lood en polyester. Dan worden ze efficiënt beschermd en kan er niets gebeuren. Vliegen? Uw films in een Simazak. ShnafUmbeschermzakken. Verkrijgbaar bv uw fotohandelaar. Importeur: Fodor Foto B.V.. Hoogstraat 35.3011 PE Rotterdam. Tel: (010) 11 4060 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractieleider Lubbers heeft oud-minister van fi nanciën Andriessen gisteren voorge dragen als de officiële CDA-kandi- daat voor het Nederlands lidmaat schap van de Europese commissie in Brussel. Lubbers deed dat in een kort gesprek met premier Van Agt. Het kabinet moet begin september over de Nederlandse kandidatuur voor de nieuwe Europese Commissie beslissen. Nederland heeft slechts een post in de commissie, die per 1 januari zal worden vernieuwd. Het is overigens nog allerminst zeker dat het CDA en daarmee dus An driessen de nieuwe Nederlandse com missaris in Brussel zal worden. Tus sen België, Nederland en Luxemburg bestaat namelijk al jaren lang de afspraak dat de commissarissen van deze drie landen de drie politieke hoofdstromingen zullen vertegen woordigen. Luxemburg levert al de commissie voorzitter, de liberaal Thorn. België zou de huidige commissaris d'Avig- non voor een tweede termijn willen benoemen. d'Avignon is een christen democraat. In dat geval zou Neder land een socialistische commissaris moeten leveren. Deze algemene afspraak ia niet bin dend, maar is de laatste jaren wel steeds regel geweest. Overigens is ook de CDA-voordracht als zodanig niet bindend voor het kabinet. Het kabinet zou eventueel een andere CDA'er kunnen voordragen in Brus sel maar dit lijkt niet erg waarschijn lijk. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Wanneer in 1982 een centraal schriftelijk examen geschiedenis wordt ingevoerd, krijgen alle bijzondere scholen het recht eigen opgaven te maken. Het is nog de vraag of openbare scholen ook de mogelijkheid krijgen om af te wijken van de landelijke examens. "p ma* zelf uw verjaarscadeautje •uezen, tante. Twee witte muizen of marmotje Dit zegt staatssecretaris De Jong in een toelichting op zijn eerder genomen besluit om het centraal schriftelijk exa men nu ook voor geschiedenis in te voeren. Zoals bekend is geschiedenis het enige vak, waarvoor geen verplicht lan delijk examen bestaat. Wel wordt sinds enkele jaren met een centraal schriftelijk eind examen geëxperimenteerd, maar het staat de scholen vrij daaraan deel te nemen. Een in 1971 ingestelde staats commissie heeft staatssecre taris De Jong enige tijd gele den gerapporteerd, dat een centraal schriftelijk examen voor geschiedenis technisch uitvoerbaar is. De Vereniging van leraren geschiedenis en staatsinrichting heeft zich echter tegen een algemene verplichting gekeerd. Alle scholen zouden de vrijheid moeten hebben eigen exa mens te maken. Dit omdat geschiedenis in hoge mate een identiteitsgevoelig vak is. Staatssecretaris De Jong heeft nu besloten een lande lijk examen vanaf 1982 ver plicht te stellen, maar scholen die op grond van hun identi teit bezwaar hebben tegen de centrale opgaven mogen ei gen opgaven gebruiken. Die opgaven moeten dan wel over dezelfde onderwerpen gaan. Ook zal de inspectie er op toezien, dat aan bepaalde ei sen van deugdelijkheid is vol daan. Uit contacten tussen geschie denisleraren en ambtenaren van het ministerie van onder wijs was nu de indruk ont staan. dat een vrijstelling van de centrale opgaven alleen ge geven zou worden, indien een schoolbestuur zich beriep op de godsdienstige identiteit van de school. Dat zou beteke nen dat alleen protestants- christelijke, katholieke en Joodse scholen eigen exa mens konden organiseren. Grens ruimer Desgevraagd deelt staatsse cretaris De Jong ons echter mee, dat hij het begrip identi teit niet wil inperken tot ge noemde godsdienstige rich tingen. Als een bijzondere school zich op haar identiteit beroept, kan de overheid naar zijn mening in de praktijk moeilijk een onderscheid ma ken tussen bijzondere scholen met een godsdienstig karak ter en bijzondere scholen op algemene grondslag. Ook kan een schoolbestuur voor ver schillende scholen verschil lende opgaven laten maken. Dit betekent dat de grens in ieder geval ruimer getrokken wordt dan aanvankelijk ge dacht werd. Staatssecretaris De Jong weet echter nog niet of hij ook openbare scholen in de gelegenheid zal stellen des gewenst eigen opgaven te maken Scholen die rechtstreeks wor den bestuurd door gemeente of Rijk zijn volgens hem in levensbeschouwelijk opzicht „neutraal". In het schoolwerk plan van deze scholen kan weliswaar een eigen pedago- gisch-didactische aanpak worden beschreven, maar een openbare school kan krach tens haar aard niet voor één bepaalde politieke, maat schappelijke of godsdienstige richting kiezen. De staatssecretaris erkent wel dat het neutrale karakter van de openbare school de laatste tijd steeds meer een punt van discussie is geworden. Daar om wil hij over deze kwestie nog advies vragen aan de on derwijsraad. alvorens hij een definitieve beslissing neemt over wijziging van het eind examenbesluit. De Jong Overigens is De Jong van me ning dat het wel erg ver zou gaan om openbare scholen het recht op eigen opgaven te geven op grond van hun peda- gogisch-didactische aanpak. Dat zou voor andere vakken (die nu uniform geëxamineerd worden) de deur wijd open zetten om hetzelfde recht te eisen. Het hek is dan van de dam, vreeSt de staatssecre taris. Identiteitsgevoelig De Jong, die zelf geschiedenis leraar is geweest, vindt het wel een goede zaak, dat bij zondere scholen voor het vak geschiedenis dit recht wel krijgen. Geschiedenis is het meest identiteitsgevoelige vak, zegt hij, en scholen zijn nu gedwongen zich reken- schap te geven van hun eigen karakter. Toch verwacht hij niet dat er op grote schaal van deze mo gelijkheid tot vrijstelling ge bruik gemaakt zal worden. Het zal voor scholen een hele klus zijn zelf een eindexamen plus twee herexamens op te stellen, die aan de gestelde eisen voldoen. De experimen tele examens hebben boven dien al bewezen, dat veel bij zondere scholen zich in zulke centrale opgaven best kunnen vinden. Zij hebben trouwens in het door de eigen leraren afgenomen schoolonderzoek alle gelegenheid hun eigen identiteit tot uitdrukking te brengen. Ook andere vakken? De staatssecretaris realiseert zich, dat een zeker uitstra lingseffect van de nu geno men beslissing denkbaar is. Als je eenmaal voor één vak de mogelijkheid geeft om af te wijken van de centrale opga ven, kunnen andere vakken hetzelfde recht claimen. De Jong verwacht niet dat dit één. twee, drie gebeurt, om dat, zo zegt hij, geschiedenis wel het meest identiteitsge voelig van alle vakken lijkt. Maar hij geeft toe dat deze kwestie ook kan gaan spelen bij vakken als filosofie (dat nu nog slechts op enkele scholen wordt geëxamineerd) en maatschappijleer (als dat overal als examenvak moge lijk wordt). Ook bij aardrijks kunde en geschiedenis is in het verleden wel bezwaar ge maakt tegen de centrale eind examens „Tot nog toe hebben we wei nig problemen gehad met de landelijke eindexamens," zegt De Jong. „Elk jaar worden er wel een paar vragen in de Tweede Kamer gesteld over opgaven die niet juist of dis criminerend zouden zijn, maar over het geheel geno men, kun je zeggen dat deze examens in brede kring wor den geaccepteerd." „Dat kan wel eens verande ren, wanneer de verscheiden heid in onze samenleving toe neemt. Als, om een voorbeeld te noemen, het economie-on derwijs uiteenvalt in een links en een rechts kamp. kan het moeilijk worden voor iedereen aanvaardbare opgaven te ma ken. Ook de aanwezigheid van etnische minderheden doet de verscheidenheid toenemen. Het gevolg zou kunnen zijn dat de gemeenschappelijke noemer, waarop de eindexa mens nu nog mikken, kleiner wordt." Van onze parlementsredactie DEN HAAO Naast de moeder krijgt ook de vader van een door hem erkend onwettig kind de mogelijk heid om afstand van de ouderrechten te doen. Minister De Ruiter van justi tie heeft deze verruiming aange bracht in een wetsontwerp dat enkele zaken betreffende het gezag over kin deren regelt. Het wetsontwerp biedt ook ouders van wettige kinderen de mogelijk heid van de ouderrechten afstand te doen. Dit geldt zowel voor ouders die getrouwd zijn als voor ouders die ongehuwd samenwonen. Voorwaarde is dat het kind nog geen vijf jaar is en dat het verzoek om afstand gezamen lijk wordt gedaan. Afstand doen van ouderrechten bete kent, dat ouders het gezag over hun kind niet kunnen herkrijgen en even min gehoord behoeven te worden in rechtsprocedures (voor bij voorbeeld adoptie) inzake het gezag over het kind. Volgens minister De Ruiter kan dit bijdragen tot stabilisering van de situatie rondom het kind. Een andere wijziging die de bewinds man voorstelt betreft de meerderja- righeidsverklaring die een minderja rige moeder vanaf haar zestiende jaar de bevoegdheid geeft de voogdij over haar kind uit te oefenen. Minister De Ruiter wil het mogelijk maken voor moeders om al vóór de bevalling zo'n verzoek om een verklaring in te dienen. ADVERTENTIE derö wik twrsc/W/nf* (3e jaargang nr 6) met o.a. openingsrede en verslag van het 1e programcongres te Amsterdam. Voor gratis kennismaking even een briefkaart naar: EPV, poat- bus 1098,8001 BB Zwolle of bel 050-265379 (overdag), 05720-2190/075-170438 (S avonds)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3