Premies sociale verzekering moeten volgend jaar omhoog Het brakke water wijkt en de ruppia kwijnt weg Eén dag Ponypark Slagharen is niet genoeg. Christelijke werkgevers noemen cijfer van 1,8 procent: Frikadel en croquet meest populair Kort geding over bedrijfs- vakantie Verkeersongeval Chemisch vuil in Heerenveense bodem valt mee Ruimte op het strand Milieudocumentatie in Arnhems kasteel Hulp bij beëindiging bedrijf gewijzigd Restauratie St. Servaas Man omgekomen In Salvador 69 hoogleraren in een jaar gedood Nicotine-kauwgom helpt te stoppen met sigaretten FAMILIEBERICHTEN DONDERDAG 10 JULI 1980 TROUW/KWARTET P10 R12 H14 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De premies van de sociale verzekeringen zullen volgend Jaar in totaal met 1,8 procent moeten stijgen. Volgens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW, die deze berekeningen maakte, is dit nodig omdat de fondsen voor de sociale verzekeringen in 1981 een stijging van de uitgaven met zo'n driemiljard gulden moeten opvangen. Het door het verbond berekende per centage van 1,8 staat in schrille te genstelling tot de raming van het ministerie van sociale zaken in de sociale meerjarenramingen, dat de stijging van de premiedruk jaarlijks 0.1 procent zal bedragen. Een dergelijke verhoging van de pre mies voor de sociale verzekeringen en de forse loonmatiging die het kabinet voor volgend jaar voor ogen heeft kan een forse aantasting van de koop kracht van de werknemers tot en boven modaal betekenen. Volgens de christelijke werkgevers, zullen de uitgaven het sterkst stijgen in de werkloosheidswet, de arbeids ongeschiktheidswetten en de zieken fondsverzekering. Met name de Jaar lijks sterke stijging van het aantal arbeidsongeschikten met zo'n 60.000 mensen is onhoudbaar, zo zeggen zij. In een eerste reactie op de cijfers van het werkgeversverbond hebben het CNV en de FNV de berekeningen van de christelijke werkgevers in twijfel getrokken. Volgens een woordvoer der van de FNV zijn de cijfers over dreven pessimistisch. Bij zijn berekeningen is het verbond „bij gebrek aan beter" wat de kernge gevens omtrent de loonontwikkeling en de groei van het nationale inko men betreft, uitgegaan van de meer jarenramingen. Daarin wordt een groei van de loonkosten met zes pro cent gehanteerd en een groei van het OnfniTmtippr nationaal inkomen met 2,75 procent. Volgens de christelijke werkgevers zijn deze uitgangspunten onjuist. niet-actleven in onze samenleving wordt maatschappelijk onaanvaard baar. Een grondige herziening van ons stelsel van sociale zekerheid is absoluut noodzakelijk" aldus het christelijk verbond. In 1980 is de stijging van de premie druk door een aantal ingrepen be perkt kunnen blijven tot 0,1 procent. Minister Albeda heeft de premieni veaus gedrukt, de extra rijksbijdra gen aan de sociale fondsen werden gehandhaafd en de fondsen moesten een beroep doen op hun reserves. Op die reserves is nu fors ingeteerd, con stateren de werkgevers. Volgens het verbond moet er in 1981 een structurele aanpak komen van de groei van het aantal uitkeringstrek kers. Om deze groei af te stoppen, zal de toegang tot de uitkeringen op nieuw moeten worden ingericht. De voorwaarden, waaronder mensen het recht op uitkering genieten, zullen flink moeten worden aangescherpt. „Een verdere stijging van het aantal Bij de ziekenfondsverzekering valt het saldo voor dit Jaar ruim tien mil joen ongunstiger uit dan was ver wacht. In 1981 zullen de lasten stijgen met zo'n 500 miljoen. Om lasten en baten in evenwicht te brengen zal de ziekenfondspremie volgens de werk gevers daarom met een half procent meer moeten stijgen. De extra rijksbijdragen van de afge lopen Jaren hebben de financierings problemen van de sociale zekerheid toegedekt. In de komende jaren zul len allengs de kosten door de sociale zekerheid zelf moeten worden opge bracht om de burger in dit land de prijs voor z'n zekerheid ook direct te laten betalen. Het vooruitschuiven van de sociale zekerheid levert een hypotheek op voor de toekomst, die in lengte van Jaren niet zal zijn af te lossen, zo stelt het christelijk werkge versverbond. AMSTERDAM (ANP) Frika del en croquet behoren tot de meest populaire vleesssnacks in ons land. Dit blijkt uit het Jaarverslag van de Vereniging van Kokswaren- en Snackfa brikanten (VKS). BIJ de VKS is 75 procent van alle snackfabrikanten aange sloten met een jaaromzet van ongeveer 260 miljoen gulden. De totale omzet in deze bedrijfstak bedraagt 350 mil joen gulden. Vorig Jaar werd ruim 75 mil joen kilo produkt afgezet. De belangrijkste produkten (in procenten) waren: frikadel (31), croquet (22), salades (12). bami/ nasi (6), bitterballen en saté (5). Sinds 1 mei j.L is de kwalltelts- controleverordening voor cro- quetten, bitterballen en frika dellen van toepassing, afge kondigd door het Produkt- schap voor Veen en Vlees. De VK8 nam enkele Jaren geleden het initiatief tot het opstellen van deze kwaliteitsregelingen. In de gehele bedrijfstak zijn momenteel ruim tweeduizend mensen werkzaam. ALMELO (ANP) De ondernemings raad van Texas Instruments Holland, b.v. heeft tegen de directie van het bedrijf een kort geding aangespan nen in verband met de vakantleslul- ting. De raad vroeg aan de president van de Almelose rechtbank te gelas ten dat het bedrijf van 28 juli tot en met 1 augustus open blijft voor werk nemers die dan willen werken. Op overtreding zou een dwangsom van vijftigduizend gulden moeten staan. In het Almelose bedrijf werken 1050 mensen. Volgens de advocaat van de onderne mingsraad had de directie begin dit jaar de bedrljfsvakantie vastgesteld, maar daar was de ondernemingsraad het niet mee eens. De kwestie werd aan de kantonrechter voorgelegd, die het besluit nietig verklaarde. Mr De Laat zei dat de directie van Texas deze uitspraak heeft gene geerd in deze zin, dat men door indivi duele afspraken het er zoveel moge lijk op heeft aangestuurd dat de werknemers in de bewuste week met vakantie zijn. Ook had de directie volgens de advocaat niet meegedeeld dat de vakantie in deze week niet verplicht was. Mr F. A. Harmelink, optredend na mens het bedrijf, gaf toe dat er door de bedrijfsleiding fouten zijn ge maakt, maar hij bestreed dat er van een verplichte bedrijfssluiting sprake' was. Zo zullen er op verzoek van het bedrijf 69 mensen werken die onder houdswerk doen en de administratie bijwerken. De rechter probeerde het bedrijf zo ver te krijgen nog eens 25 mensen tot het bedrijf toe te laten in de bewuste periode. Maar dat werd door de direc tie geweigerd. Vandaag hoort de rech ter getuigen over deze kwestie. LEERSUM (ANP) De 81-jarige Adrianus Viegen uit Amerongen is gistermorgen door een verkeersonge- val in Leersum om het leven geko men. Het slachtoffer stak op zijn fiets plotseling de weg over en werd gegre pen door een vrachtauto. HEERENVEEN (ANP) De chemi sche bodemverontreiniging in het Friese Nieuwehorne (gemeente Hee renveen) valt mee. Aangetroffen zijn vier vaten met xyleen en benzeen. Grondmonsters hebben aangetoond, dat de vervuiling minder erg is dan gevreesd werd, aldus B. en W. van Heerenveen. Volgens B. en W. loopt de waterwin ning geen enkel gevaar en is er ook geen sprake van „besmetting" van de drinkwaterleiding. De concentraties, giftige stoffen (11 milligram per kg) vindt het college erg laag. Volledige afgraving kan achterwege blijven. Het college vindt dat volstaan kan worden met het afvoeren van grond die zichtbaar verontreinigd is. Een gat van ongeveer dertig centimeter diep dat daardoor ontstaat, zal opge vuld worden met zand en aarde. Wie in de drukke vakantietijd verlangt naar een eenzaam plek je heeft in dit dichtbevolkte landje weinig kans. Maar dit jaar heb je zelfs op het strand de ruimte, als je tenminste over de onverzettelijkheid beschikt om de elementen te trotseren. ARNHEM (ANP) De Gelderse mili eufederatie hoopt eind volgend Jaar een documentatiecentrum te kunnen openen in een van de bijgebouwen van kasteel Zijpendaal in Arnhem. Dit centrum zal gedurende enkele uren per dag voor een breed publiek toegankelijk zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Honderd jaar geleden stond tot ver in Nederland brak water in meren, plassen, poeleh en sloten. Het water had een wisselend zoutgehalte onder invloed van in- en uitstromend zeewater. Dergelijke brakwatergebieden en hun bijzondere planten wereld worden met de ondergang bedreigd. Onder andere door vernieling en door afsluiting van het zeewater. Het bekendste voorbeeld is de voor malige Zuiderzee, die sinds de af sluiting in 1932 steeds meer verzoet te Er begon riet aan de kust te groeien maar ook tal van andere planten ontwikkelden zich. De ech te zoutminnaars verdwenen allengs. Sommige houden het daar nog üit en niemand weet hoe lang nog. Een voorbeeld is de heemst, die tussen het riet op het buitendijkse land bij Durgerdam duidelijk herkenbaar is door de paarse bloei. Soms wordt er nog een hoestdrankje uit deze plant bereid. De bioloog J. Verhoeven van de universiteit in Utrecht heeft zich met de brakwatergebieden bezig ge houden en is onlangs in Nijmegen gepromoveerd op de waterplant ruppia, die volgens hem een van de belangrijkste plantengemeen schappen is in afgesloten brak wa ter Ze komen in verschillende soor ten in heel Europa voor. Enkele tientallen Jaren geleden waren er nog grote hoeveelheden van in Ne derland, maar nu zijn ze vrij zeld zaam. Dat heeft niet alleen invloed op andere planten, maar volgens Ver hoeven verstoort de verdwijning ook de voedselvoorziening van wa tervogels. De Utrechtse bioloog heeft afgelo pen vijf Jaar onderzoekingen ver-s richt in Nederland, Finland en Frankrijk. En daarbij is hem geble ken dat niet alleen ons land de zoutminnende planten ziet ver dwijnen. Camargue Toen Verhoeven Zuid-Frankrijk voor het eerst bezocht zag hij in de Camargue, het prachtige natuurge bied dat in open verbinding met de Middellandse Zee staat, de ruppia op tienduizenden hectaren groeien. Na enkele jaren bleken duizenden hectaren van deze plant verdwenen te zijn. Dat is volgens hem hoogst waarschijnlijk te wijten aan water verontreiniging door het gebruik van bij voorbeeld insektenbestra dings middelen en kunstmest De onderzoeker vindt dat boeren de brakwatergebieden in sterke mate bedreigen. Ze hebben volgens hem weinig oog voor de natuur. Type rend noemt hij het recente protest van boeren op Texel, die er op tegen waren dat hun eiland een land schapspark wordt. Daardoor wor den de agrariërs bepaalde beperkin gen opgelegd. Hij noemt een paar factoren die door ingrijpen van boeren zeldzame plantengroei kunnen laten verdwij nen. Overbemesting van grasland kan de ruppia-vegetatie ernstig schaden. De gier die 's winters op het welland wordt uitgesproeid vloeit volgens hem direct af naar het slootwater. Ook het lichtzinnig omspringen met kunstmest kan zeer schadelijk voor de zoutminnen de planten zijn. Van onze redactie economie AMSTERDAM De regerinl be drijfsbeëindiginghulp heeft enige wij zigingen ondergaan, die een belang rijke verbetering betekenen ten op zichte van de oude regeling. Zo is thans de uitkeringsduur van de be- drljfsbeêlndiglngshulp voor de onder nemers in het midden- en kleinbedrijf in de leeftijdsgroep van 58 jaar en ouder verlengd tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Dit betekent, dat de oudere ondernemer in plaats van de tot dusverre geldende maximum uitkeringsduur van twee jaar, thans in aanmerking kan komen voor een uitkering gedurende maximaal zeven Jaar. Een andere verbetering ls, dat het besteedbare inkomen van de ex-on dernemer, die de minimumuitkering bedrijfsbeëindigingshulp ontvangt, thans ls gelijk gesteld aan het be steedbare inkomen van de werkloze ex-werknemer, die een minimumuit kering ingevolge de Wet Werkloos heidsvoorziening, dan wel een uitke ring krachtens de Rijksgroepsrege ling werkloze werknemers of krach tens de Algemene Bijstandswet ont vangt. Tot dusverre was sprake van een achterstelling in de uitkering van de werkloze ex-zelfstandige ten op zichte van de werkloze ex-werkne- Tot slot heeft in de regeling tot aan vulling negatief vermogen bij be drijfsbeëindiging oudere onderne mers, die geldt voor ondernemers vanaf 63 Jaar, een bijstelling plaats gevonden van het eenmalig uit te keren bedrag, namelijk van 5000 naar 10.000 gulden. MAASTRICHT (ANP) De no< kelijke restauratie van de St. in Maastricht, een van de oudste b ken in het land. kan beginnen. ministerie CRM heeft er ruim t miljoen voor beschikbaar Daarmee kunnen werkzaal aan het dak en de sacristie word uitgevoerd. Het geld komt in ged( ten tussen 1982 en 1984 ter beschij king. o< De St. Servaas is vermoedelijk het jaar 1000 gebouwd. In de loopdfc" tijd is er veel aan de kerk veranda vooral in de vorige eeuw. Er is geen overeenstemming over detail van de restauratie. Daarom, en ook om de kosten beetje over de tijd uit te smerif heeft staatssecretaris Wallis de Vrijt] van CRM nu 55 procent van het) n schatte restauratiebedrag ter schikking gesteld. ORA8SE (Fr.) De 23-jarige R. G. van Krol uit Sint Oedenrode is in de zuid-Franse stad Grasse op een bouwplaats om het leven gekomen. Een bouwkraan. die gedemonteerd werd, kwam op Van Krol terecht Hij was in zuid-Frankrijk met vakantie, maar zocht tevens tijdelijk werk en was daarom op de bouwplaats aan- SAN SALVADOR (UPI, ANP) In de Middenamerlkaanse republiek El Salvador zijn in minder dan één Jaar 69 rooms-katholieke hoogleraren van de universiteit in de hoofdstad San Salvador vermoord. Dit maakte het universlteitsbetuur dinsdagavond bekend. Volgens de verklaring zijn sinds het begin van de onlusten meer dan zes duizend 8alvadorianen vermoord. Het bestuur van de universiteit be schuldigt de „revolutionaire Junta" van militairen en burgers ervan net zo hard het volk te onderdrukken als de vorige militaire regeringen. De Je zuïeten. die de universiteit leiden, protesteren tegen de voortdurende bezetting van de universiteit door het nationale leger, dat op 27 juni de gebouwen bestormde. Ook bezette het leger op 5 Juni het Jezuïetencolle ge San Jose, waar volgens een verkla ring van de militairen marxistische lectuur zou zijn geworden. De voorzitter van het bureau voor de rechten van de mens, Alberto Cuellar, zei gisteren in Mexico dat tachtig procent van alle moorden in zijn land is toe te schrijven aan rechtse terreur groepen. Volgens hem hindert de re gering in El Salvador een onderzoek naar het geweld van rechtse groepe ringen. CHICAGO (AP) Van twee deelne mers aan een Amerikaanse proefstu die is er één van de sigaretten afgeko men met behulp van nicotine-kauw gom. Hiermee wordt ongeveer dezelf de concentratie nicotine in het bloed bereikt als met het roken van een sigaret, waardoor de hunkering na het stoppen met roken ten dele wordt ondervangen, aldus een artikel in het Journal of the American Medical As sociation. Met subsidie van het Instituut voor drug-misbruik gaat de universiteit van Californlê een vierjarig onder zoek instellen naar de resultaten van nicotine-kauwgom. In Engeland is het produkt al op doktervoor schrift verkrijgbaar, na één jaar beproeving. Van de mensen die met dit hulpmiddel willen stoppen met roken, zou volgens de eerste berich ten ongeveer veertig procent slagen, twee maal zo veel als met andere methoden werd bereikt. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Ons vijftigjarig huwelijksfeest was voor ons, onze kinderen en kleinkinderen een onvergetelijke dag. ALLEN die ons, in welke vorm ook, verrast hebben, met een blijk van belangstelling, onze zeer HARTE LIJKE dank. H. A. W. Schut J. A. Schut-v. Dijk De Lier, Jan Vermeerplein 23. Gij zult mij leiden door Uw raad en daarna mij in heerlijkheid opnemen (Ps. 73 vers 24) Heden heeft de Here tot zich genomen na een moedig dragen van zijn ziekte, mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, opa en schoonzoon Jan Hogenhout na een gelukkig huwelijk van 41 jaar, op de leeftijd van 64 jaar. Baarn: J. E. Hogenhout-Schoenmaker Apeldoorn: Rie en Koos van Elderen Judith en Janko Valby (Den.): Liesbeth en Jan Escher Kim, Zoë, Jonquil en David Zeist: Henk en Mieke Hogenhout Mark, Onno en Mariët Oldenzaal: Dick en Anne lies Hogenhout Sabine Hilversum: Jeannette Baarn: Jan Diemen: J. E. Schoenmaker-Eikelhof 3741 AK Baarn, 7 juli 1980 Kerkstraat 6. Geen bloemen. Een dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden in de Phuluskerk op de Brink, vrij dag 11 juli a.s. orp 12.00 uur. In aansluiting daarop vindt de begrafenis plaats om 13.00 ukir op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aap de Wijkamplaan 71 te Baarn. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid tot condoleren in de aula van de begraaf plaats. Jezus ifc vertrouw op U" Bedroefd geven wij U kennis dat na een lang durige ziekte van ons is heengegaan Vader Paulas Aloysius Maria Zeijlemaker in leven zijnde Priester van de parochie Am sterdam der Antiocheens Orthodoxe Kerk op de leeftijd van 47 jaar. Uit aller naam: M. Zeijlemaker-Swagerman 8 juli 1980 Kruitberg 80 1104 BD Amsterdam Thuis geen bezoek Voor hen die afscheid willen nemen bestaat daartoe gelegenheid donderdagavond van 7-8 uur in Uitvaartcentrum Zuid, Fred. Roeske- straat 91. (tussen Parnassusweg en Amstel- veenseweg) De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 11 juli om 15.30 uur op de begraafplaats St. Barbara, Spaarndammerdijk 312 te Am sterdam. In de Begrafenis-Ritus gaat voor Zijne Emi nentie Metropolitaans Aartsbisschop MAR. Johannes van het Aartsbisdom Amsterdam. Vertrek van Uitvaartcentrum Zuid om 15.00 uur. In het huis mijns Vaders zijn vele woningen anders zou ik het u gezegd hebben. (Joh. 14 2A) In vrede ging van ons heen onze lieve moeder en oma Catharina Kets weduwe van Jan Bartus Makkink op de gezegende leeftijd van 85 jaar. Zij is verlost. God heeft "haar welgedaan. Steenwijk: L. H. W. Boschloo-Makkink A. .Eoschloo Ineke, Annet Roden: G. H. Makkink R. G. Makkink-Klaassens Bart, Henny Steenwijk, 8 juli 1980 „Nijenstede" Corr. adres: v. Kamebeeklaan 5, Steenwijk, post Frederiksoord. De rouwdienst zal worden gehouden op zater- 1 dag 12 juli om 10.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te Zelhem, waarna de begrafenis zal plaatsvin- den op de algemene begraafplaats te Zelhem. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „Dennenlust". De overledene is opgebaard in de aula van de Monuta Stichting, Oostwijkstraat 18 te Steen wijk. Bezoekuur vrijdagavond van 7.00 tot 8.00 uur. In vol vertrouwen op haar Heer en Heiland is, na een kort ziekbed, op 9 juli 1980 te Emme- loord overleden mijn lieve schoondochter onze schoonzuster en tante Hendrikje Knoppers Sinds 4 april 1976 weduwe van Nolle Tromp, in de leeftijd van 59 jaar. Ermelo, G. Tromp-Groenendijk W. Tromp j L. J. Tromp-Kloosterziel R J. Tromp J. A. Trom-Kraal neven en nichten Condoleantieadres: Espelerringweg 11 8309 RE Tollebeek (N.O.P.) Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling die wij mochten ont vangen na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder Bouke Knol betuigen wij onze hartelij ke dank. Fam. Kuiper Bedum, juli 1980. God nam tot Zich mijn lieve broer Simon Boon „Hij is verlost, God heeft hem wel gedaan." 8 juli 1980 E. Boon, Wilgenlei 124» 3053 CH Rotterdam. In plaats van kaarten. Langs deze weg willen wij u allen oprecht danken voor het medeleven en de belangstelling die wi] mochten ondervinden betoond bij de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man en onze vader, groot- en overgrootvader Klaas Zijlstra Middelstum, juli 1980. Ploegersweg 34 Namens de familie: J. A. Zijlstra-Van der Laan Loot uw vakantie niet vergallen dooropstandige ingewanden. Mei vakantie naar t buitenland? Dat betekent: 'n ander klimaat, 'n ander levensritme en vooral ook ander eten. Maar al te vaak wordt veel vakantieplezier bedorven doordat maag o! ingewanden in opstand komen. Krampen, opgeblazen gevoel, diarree, u weet 't wel. Zorg daarom dat u Tendosimot bij u hebt. Tabletten die uw spijsvertering weer in 'i gareel brengen en korte metten maken met krampen en diarree. Uitsluitend verkrijg baar bij apotheker en drogist in doosjes met 20 tabletten in handige doordrukstrips. Prettige vakantie! Lees echter eerst de gebruiksvoorschriften. onti-diarruutabluttun voor uit on thuis. Kom zaterdag en zondag naar Ponypark Slagharen want er is voor iedereen zoveel te genieten, dat één dag niet voldoende is. Daarom isernueentweedaagsekaartvoor zaterdag en zondag voor maar tien gulden. Dus een weekend lang onbeperkt genieten in een wereld van plezier. Bel voor inlichtingen omtrent hotels, campings en zomerhuisjes de V.V.V. Hardenberg: 05232 - 20 00. Bij besch Arr.rb. Amstrr dam d.d. 10 juni 1980 is W faillissement van Imperi» Nederland B.V gevestigd Weesp. opgeheven bij gebrt* aan baten. Mr. F. H A. Arisz, curator De Lairessestraat 139, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14