Parijs speelt in op angst van de Fransen Verboden voor gehandicapten U kunt er meer aan doen dan u denkt Bassam Sjaka's weer in Nabloes Vrees voor nieuwe onlusten N.-India Werkloosheid onder vrouwen stijgt snel DONDERDAG 10 JULI 1980 TROUW/KWARTET "TÖ? i door Hans Masselink De angst zit er goed in bij de Fransen de laatste jaren. „Je bent je leven niet meer veilig als je 's avonds de metro neemt" is naast het praatje over het weer een veelgehoorde uitspraak in Parijs. Ruim tachtig procent van de Fransen denkt dat de misdaad is toegenomen en zeventig procent voelt zich minder veilig dan vroeger. Bovendien bezit een van de tien Fransen een wapen „Je weet nooit waar Je het voor nodig hebt" en heeft de helft zijn voordeur extra vergrendeld. Gevoed door enkele populaire dagbladen die precies weten welk nieuws de burger aantrekkelijk vindt, denkt Frankrijk dat de misdaad werkelijk is toegenomen. Onder zoekingen wijzen echter anders uit en een stad als Parijs is zelfs veiliger geworden. Een aantal kiene ambtenaren van het mi nisterie van Justitie, hebben in opdracht, van minister Peyrefitte welbewust van de Franse angst, in het geheim gewerkt aan de herziening van de „verouderde" strafwet. De nieuwe wet moet de gemiddelde Frans man meer zekerheid geven. Alain Peyrefitte maakte begin dit Jaar het wetsontwerp met de naam „Veiligheid en Vrijheid" openbaar en sedertdien is de strafwetgeving een van de belangrijkste onderwerpen van discus sie. Een storm van protesten brak los. Van de oppositie, de vakbonden en andere groe peringen waarvan kritiek kon worden ver wacht, maar ook van de rechterlijke macht en de gaullisten. Volkswil De kritiek is begrijpelijk. De maatregelen die Peyrefitte in zijn hoofd heeft betekenen een drastische verandering van het huidige juridische systeem. Gerechtelijke procedu res worden versneld, straffen verzwaard, er wordt minder rekening gehouden met ver zachtende omstandigheden voor de ver dachten en een voorwaardelijke invrijheid stelling wordt veel moeilijker. Bovendien is de belangrijkste schakel tussen politie en rechterlijke macht, de rechter van instruc tie, wordt overbodig en de rechter en de advocaat krijgen minder macht. Om de kritiek van links enigszins te smoren verklaarde Peyrefitte dat de wet de „uit drukking van de volkswil" is. De communis ten van George Marchais waren het daar niet mee eens en zeiden dat Frankrijk op deze manier een „politiestaat" wordt. De socialisten van Francois Mitterrand ver klaarden dat de veiligheid ten koste van de vrijheid gaat. In dit verband sprak de kop in het dagblad Le Monde „Veiligheid tegen Vrijheid" boekdelen. Het blad wees op de „mistigheid" en de moeilijke teksten van het ontwerp. Steeds weer ontdekte het blad nieuwe gevaren die in de tekst verscholen lagen. De gematigde rechtersbond „Union Syndicale des Magistrats" noemde de wet van Peyrefitte zelfs een gevaar voor de waardigheid van de rechters. Bescherming Alain Peyrefitte verdedigde zich heftig. De wet geeft bescherming aan buitenlanders die anders met uitlevering bedreigd zouden worden, er komt betere controle op opname in psychiatrische inrichtingen en het belan grijkste: betere bescherming en ook een geldelijke compensatie voor de slachtoffers van de misdaad. Verder komen er zwaarde re straffen op het vernielen van eigendom men. op diefstal van administratieve docu menten. op bezetting van fabrieken en op het verstoren van treindiensten. Enkele veranderingen in het oorspronkelij ke wetsontwerp kon Peyrefitte zich wel voorstellen, maar de „geest" van „Veilig heid en Vrijheid" mocht niet veranderen. Juist tegen deze strekking van de plannen van Peyrefitte zijn de vakbonden en de linkse partijen echter zo gekant. Armere klassen worden meer getroffen, terwijl eco nomische delicten en dergelijke nauwelijks worden aangepakt, is hun mening. Mitter rand: het is een „hypocriete tekst", die „sociale onderdrukking" inhoudt. De vak bonden vrezen dat demonstreren en staken moeilijker wordt als de wet zijn intrede doet. Artikel 44 Desondanks werd bijna twee weken gele den na zeven dagen debatteren het wetsont werp door de Franse Tweede Kamer, de Assemblée Nationale, aangenomen met 265 tegen 205 stemmen. Tegen het ontwerp wa ren 468 amendementen Ingediend, die stuk voor stuk lange discussies opleverden. Voor de regering ging het debat te lang duren en op aanraden van de gaullisten werd beslo ten artikel 44 toe te passen, wat zoveel betekent dat de tegenstanders de behande ling van het ontwerp niet meer konden tegenhouden met langdurige debatten. De socialistische fractie liep daarop woedend de parlementszaal uit. Vanaf dat moment ging de behandeling zo snel, dat een com munistisch parlementslid zelfs verzuchtte dat hij net niet kon bijbenen en dat hij niet meer wist over welk van de 58 nog overblij vende artikelen het ging. Alleen de Senaat moet nu nog zijn goedkeu ring hechten aan het omstreden wetsont werp. Er zullen nog wel enkele amendemen ten worden Ingediend, maar grote verande ringen zijn niet meer te verwachten. Een punt van kritiek, waar na de behandeling in de Assemblé Nationale veel aandacht aan wordt besteed in de Franse media, is de verplichting tot identificatie in Frankrijk. Met enkele opmerkingen heeft Allan Peyre fitte deze kritiek willen verzachten: „Het is geen delict als Je zonder identiteitspapieren loopt", zo zei hij voor de Franse radio. Het is Inderdaad geen misdaad, maar men moet wel kunnen aantonen wie men is. En dat kan soms lang duren. Als de politie vindt dat Je antecedenten niet duidelijk zijn, kan ze Je vasthouden. Peyrefitte: „U moet dit niet dramatiseren U zult aan een iets langere verificatie moeten blootstaan. Maar ik ben er van overtuigd dat u wel papieren heeft. Iedereen heeft dat per slot van reke ning. U heeft toch een rijbewijs. En dat is al voldoende Als u een goed voorkomen heeft, dan laten ze u wel passeren". Minister Alain Peyrefitte van Justitie NABLOES (Reuter, DPA) De bur gemeester van Nabloes, Bassam SJa- ka. is gisteren vanuit Jordanië in zijn woonplaats teruggekeerd. In een rol stoel passeerde hij de Jordaans-Israë- lische grens, nadat hij vijf weken be handeld was in een Jordaans zieken huis. Anderhalve maand geleden ver- NEW DELHI (AP, Reuter) In de noord-oostelijke deelstaten van In dia, Tripoera en Assam, vrezen de Indiase autoriteiten voor nieuwe moeilijkheden tussen de autochtone bevolking en Bengaalse en Nepalese immigranten. In Tripoera verzamelen zich ongeveer tienduizend leden van de autochtone stammen in het heuvelachtig terrein in het noorden van de deelstaat in het grensgebied met Bangla Desj. Zij zijn op de vlucht voor tienduizend man schappen van het Indiase leger, die naar Tripoera gekomen zijn nadat autochtone bewoners dorpen hadden aangevallen. Daarbij werden Ben gaalse immigranten op een gruwelij ke wijze vermoord. Ongeveer tweehonderdduizend im migranten, elf procent van de bevol king van Tripoera, hebben nu uit angst voor nieuwe acties hun toe vlucht in vluchtelingenkampen ge nomen. In Assam heeft de politie vijfhonderd stakers aangehouden. Dit gebeurde op de derde dag van de algehele sta king, die studenten hebben uitgeroe pen uit protest tegen de duizend im migranten in de deelstaat. De stakers willen dat meer banen voor de au tochtone bevolking ter beschikking komen. De onrusten in Assam duren al tien maanden en in die periode vielen meer dan honderdtachtig doden. De meeste Bengaalse en Nepalese immigranten wonen al sinds de Jaren vijftig in de noord-oostelijke deelsta ten van India. Zij spelen in die deel staten een belangrijke rol in het eco nomische, politieke en culturele leven. loor de 47-jarige Sjaka bij een aan slag op zijn auto belde benen. Op de Allenby-brug waren drie eerder door Israël uitgewezen hoge Pales tijnse gezagsdragers in het gezel schap van de burgemeester van Na bloes. Maar de burgemeesters van Hebron en Halhoel en een religieuze rechter uit Hebron deden geen po ging tot de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever door te dringen. Ter verwekoming van SJaka'a waren duizenden inwoners van Nabloes naar het stadhuis gekomen. Zij rie pen leuzen als „Lang leve de Pales tijnse revolutie." De Israëlische auto riteiten hebben hun onderzoek naar de aanslag op SJaka'a, en die op de burgemeester van Ramallah, nog niet kunnen afronden. Voor zover bekend is, kunnen de daders zowel extremis tische Joden zijn als Palestijnse terro risten. De bij de aanslagen gebruikte explosieven zijn namelijk zowel in gebruik bij de Israëlische strijdkrach ten als bij Palestijnse organisaties. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het aantal werklo zen in Rotterdam en directe omge ving is in Juni met 386 gestegen tot 15.305. Dit blijkt uit de maandcijfers van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Rotterdam. Bij de vrouwen stijgt de werkloos heid. In de afgelopen maand waren ruim vijfduizend vrouwen zonder werk. Dat is ruim duizend meer dan1 in dezelfde periode van vorig jaar. Het zijn vooral Jongere vrouwen die volgens het GAB moeilijk aan de slag komen. De vraag naar vrouwelijk per soneel daalde dan ook met ruim vijf tig vacatures tot 737. Het aantal werkloze mannen nam toe met 159 tot 10367. Dat is 5,9 procent van de mannelijke beroepsbevolking in de Rotterdamse regio. Daarente gen neemt de vraag naar mannelijk personeel nog steeds toe. Het aantal vacatures steeg met 269 tot 4653. De regio Rotterdam omvat de plaat/ sen Rotterdam, Capelle aan den IJs- sel, Krimpen aan de Lek. Rhoon en Poortugaal. Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. QflJT* Wat kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A. V.O. jUlC Nedciand Vereniging van arbeids en welzijnszorg voor 3^-*™ mindervaliden. Bos en Lommerplantsoen. Amsterdam. .rrZSZZ tel. 020 872401 Het betere soort leder en oersterk eiken waren de materialen van dit solide b stel. Voor een 3- en 2-zitsbank is de "duikel"prijs slechts

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10