Bennie Wallace: liefde voor de traditie Aardige introductie tot Robert Walser School-tv komt met veel onderwerpen i En dan nog Belgische dag op KRO-radio Tekort aan bussen in streekvervoer Nieuwe boeken] WOENSDAG 9 JULI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Frits Lagerwerf! Bennie Wallace PMo Rico D'R AMSTERDAM „De oude solis ten en componisten boelen mij nog altijd, de muziek van Coleman Hawkins, Ben Webster, Don Byas, Johnny Hodges, Sidney Bechet, Paul Oonzalves moet ik noemen, Duke Ellingtondie muziek maakt mij warm. Meer kan ik er eigenlijk niet van zeggen, of het betere muziek of slechtere is dan the Art Ensemble of Chicago en Sam Rivers, want die muziek ken ik nauwelijks." „Ik houd niet zo van avant-garde klanken, maar lk heb er ook geen oordeel over. Dat kan best veranderen. Omette Coleman was vroeger niet bepaald mijn favoriet, nu vind lk hem fantastisch. Ik geef toe. er ls veel meer prachtige muziek. Ik moet nog veel leren, maar voorlopig koop lk eerst de pla ten van Webster. Byas, Charlie Parker, die generatie. Wanneer lk meer geld heb zal lk andere platen kopen en beluisteren. Mis schien word lk. net zoals hier In Europa waar de eigentijdse Jazz populair is. ook wel een liefhebber van Rivers en het Art En semble Aldus Bennie Wallace, een jonge tenorsaxo fonist uit Tennessee, die zich als kind be paalde tot de klassieke klarinetstudie, maar die. eenmaal door jazz gefascineerd het thematisch improviseren verkoos. Dat dit 'm voortreffelijk afgaat is niet alleen op Enja-platen te horen, daarop is zijn grote toon trouwens iets te dun geperst, maar ook op het komende Northsea Jazz Festival in Den Haag. waar hij zondagmiddag optreedt met bassist Wilbur Little en drummer Dan ny Richmond, en 's avonds in de tenorsax- wedstrijd. de battle, meedoet. Zijn werve lende stijl doet aan Roland Kirk denken en aan Eric Dolphy, de toon is fraai gekleurd, en de aandacht voor intonatie in de enorme intervallen op z'n minst opmerkelijk. Juist in een tijd, waarin de thematische improvi satie in onbruik leek te raken, en alleen commercléle Jongens als 8cott Hamilton goede zaken doen met het klakkeloos ko- piéren van de oude meesters, doet Wallace zijn entree in de internationale jazzwereld. Ook al heeft Bennie Wallace zijn naam tegen, zijn spel op de plaat en de radio schept bij menig jazzliefhebber het beeld van een uitbundige, fors uitgevoerde, zwarte blazer. In werkelijkheid is deze tenorsaxofonist blank, tenger en terughoudend, maar razend muzikaal. Dat bracht hem in New York in conflict met zwarte musici en journalisten die de avant- garde claimen als een puur zwarte aangelegenheid. Blanke muzikanten die met een „zwarte" toon spelen en zich voor muzikale vernieuwing inzetten zijn er hoogst verdacht. Ook trombonist Ray Anderson kan daarover mee praten. Inmiddels is Bennie Wallace in Europa met ronkende superlatieven ontvangen: De Grote Blanke Hoop, en de grootste blanke saxofonist na Stan Getz. Hij heeft 't daar moeilijk mee. met ronduit verfrissende Ideeën over de Jazz van de Jaren veertig. Zo kiest hij van zijn favorieten een solo uit, of alleen een lijn. om daarop, harmonisch ongebonden, fris van de lever te improviseren „Sinds mijn Jeugd heb lk naar thematisch spelen geluisterd, lk zat met onder andere Ray Anderson in een traditionele band van Brew Moore. Mood Indigo en ander werk van Ellington te blazen. Ik wist toen niet eens dat er zoveel saxofonisten in de jazz waren, in Tennessee had Je vooral gitaris ten. Jazz had voor mij al gauw een grote emotionele kracht, die lk op klarinet niet kon uitdragen. Ik wist niet hoe dat moest, ik kende wel Pete Fountain, maar niet Ed- mond Hall en Bamey Bigard Ik had dus geen voorbeelden op klarinet die te vergelij ken waren met de giganten die er op tenor sax waren Ik heb door het klarinetdiploma een goeie techniek op de tenor gekregen, maar dat ls dan ook alles wat lk over de klarinet nog kan zeggen, ik heb 't ding voor altijd ingepakt." Tegenstelling „Bij het beluisteren van saxofonisten ben lk altijd van mijn eigen plezier uitgegaan, ik speelde solo's na en ben ik het verleden nog vergeleken met Stan Getz, Parker en Col- trane. Het was een uitdaging om naar deze geweldenaren te luisteren, maar 'tis ook een valkuil natuurlijk. Met het navolgen moet Je op een gegeven moment ophouden Mijn liefde voor de traditie uit zich nu in het feit dat ik onder meer stukken speel op basis van standards als Giant Steps. Stella by starlight en Donna Lee. en op Ellington- compositles fraseer. Ik ben naast Duke ook in Monk geïnteresseerd, die man kan met een minimum aan techniek de schitterend ste harmonieën spelen, Dolphy daarente gen was als technicus superieur maar in harmonieën niet minder puur. Ik begreep uit die tegenstelling dat Je zelf moet nagaan hoeveel techniek Je nodig hebt om Je ideeën uit te dragen. Ik heb veel techniek nodig." „In het zuiden van de Verenigde Staten wordt nog bebop gespeeld met een sterke bluesinvloed, Cannonball Adderley is daar een voorbeeld van. Het was dus een niet geringe verrassing voor me toen ik Jonge componisten aan de oostkust over eigen tijdse muziek hoorde uitwijden. Met één van hen. Doug Davis, een groot talent, heb lk tien jaar geleden erg vrij gespeeld, we baseerden ons op het twaalltoon-systeem of op een enkele toonreeks. Doug had een enorme invloed op me, de songvorm was toch een tijdje passé. Toch verlangde ik terug naar de muziek van Duke en Monk, daar was ik nog lang niet op ultgeluisterd, en besloot om voor het genoegen nog één jaartje iets traditioneler te spelen. Wat Je er ook van vinden mag, Je merkt dat lk er niet meer van los heb kunnen komen." Je speelt niet met pianisten, dat ia in de traditie toch ongewoon. „Dat klopt. Op de hlghschool en de univer siteit waren ze er gewoon niet, en lk heb dan ook nooit de gelegenheid gehad om aan pianisten te wennen. Op een EnJa-piaat speel lk met Tommy Flanagan, maar dat is dan ook een begeleider van zeldzame klasse die Je overal heel flexibel in volgt. De mees te Jonge pianisten zijn niet van dat niveau, en vaak zozeer door McCoy Tyner beïnvloed dat het moeilijk ls om bij hen niet als Coltrane te klinken. Die hebben lang sa mengespeeld en worden nu nog langdurig gevolgd." Geen rock „Ik kwam in "71 naar New York, dat was toen de enige stad waar van muziek enigs- zins te leven was. Je leerde er veel, repeteer de veel in allerlei appartementen, en Je kon oude musici horen ook al hadden die niet meer hun oorspronkelijke Intensiteit. Er waren voor mij niet veel speelmogelljkhe- den. Ik houd niet van luide muziek, rock heb ik nooit gespeeld, maar dat werd Juist één van de vele modieuze stromingen. Pu bliciteit kreeg ik nauwelijks, behalve in de keurige dagbladen. Journalisten uitnodigen vergelijk ik wel eens met een meisje voor een feestje vragen, het heeft veel weg van het 'dating system', het gaat erom zo aan trekkelijk en verleidelijk mogelijk te zijn. Mocht je dus soms vinden dat lk te weinig bekend ben in Amerika dan moet Je de oorzaak toch bij Je collega's zoeken!" „Ik weet dat er onder de Jongere zwarte musici in New York een wat racistische stemming heerst. Daar word Je misselijk van. Er is racisme ten opzichte van mij, maar ook ten opzichte van de zwarten, terwijl ik de kwestie huidkleur onbelangrijk vind. Ik heb er last van gehad, ja, maar ik wil er niet te veel ophef van maken. Het is namelijk niet bijzonder, er ls overal racis me, in Afrika tussen blank en zwart en tussen zwarten onderling, en ook in Europa. Het heeft allemaal met onwetendheid te maken. Hetzelfde geldt voor de politiek in de muziek. Er zijn veel muzikanten in Ame rika wier faam berust op politieke en dus commerciële macht. Maar lk ben saxofonist en geen politicus, dus ik kan Je niet alle achtergronden van deze situaties schetsea Het ls waar dat er een zeer willekeurig systeem is waarin pure artistieke kwaliteit lang niet altijd doorslaggevend is. Sommige Jonge muzikanten zijn nu beroemd in New York, maar in Las Vegas kun Je in een droefgeestige club een gigant horen als Ed die 'Lockjaw' Davis. Het verschrikkelijke is dat zo'n prachtmuzlkant, en met hem nog vele anderen, er eigenlijk maar een beetje bljhangt. Hij ls niet nieuw, en daarom voor New York niet interessant." Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG De Nederland se Onderwijs Televisie (NOT) zal voor het nieuwe school jaar projecten over een uitge breid aantal onderwerpen uit zenden. Ze zijn voor een be langrijk deel afgestemd op de behoefte van de afnemers en op de vernieuwingen in het onderwijs. De stichting gaat in samenwerking met de NOS en de omroepverenigingen ne gentien projecten presente ren voor het kleuter- en lager onderwijs en zeventien voor het voortgezet onderwijs. Voor kleuter- en basisonderwijs zijn er vijf paketten waarin het spelele ment centraal staat. Ook de actuali teit speelt bij de samenstelling van de projecten een belangrijke rol. In de rubriek School-tv-actueel zullen er komend schooljaar vijftien uitzen dingen komen, waarin getracht wordt aan eH- tot dertienjarigen duidelijk te maken wat er om hen heen gebeurt Voor dezelfde leeftijdsgroepen is ook Journaal-voor-de-scholen. De mid denklassen beschikken over twee ac tualiteitenprojecten: ..Horen, zien en doen en de reeks ..Wat gebeurt er deze maand0" Aanbieding Voor de lagere klassen komt er een serie over consumentenvorming on der de titel ..Een speciale aanbie ding" De hoogste klassen van het basisonderwijs kunnen verder kijken naar „In aanraking met justitie", met informatie over de gang van zaken op het politiebureau, bij de rechtbank Speciaal vandaag Samenvatting van de van daag verreden etappe in de Tour de France Ned. 2/18.30 In het IKON-magazine voor het gezin „Het paard van Tro- je" is de Kerk in Zuid-Ameri- ka het onderwerp. Aanleiding is de reis van paus. In drie korte films wordt getracht de kijkers het verschil tussen de twee kerken te laten zien die er op dit continent zijn Ned. 2/18.59 Onderwerpen in Van ge west tot gewest zijn: de laatste stoomhoutzagerij in Neder land, de parken van Arnhem (zoals Sonsbeek), de grindwln- ning in Midden-Limburg en een plateelbakkerij in Bleis-, wijk Ned. 1/19.00 Diane is de titel van een tv- spel van de BBC dat de NOS uitzendt. Het gaat over de bij zondere relatie tussen het jon ge meisje Diane en haar vader Ned. 1/19.50 Panoramiek besteedt aan dacht aan Griekenland dat op 1 januari 1981 als tiende land doel zal gaan uitmaken van de Europese Gemeenschap Ned. 121 55 Radio Toor de France - rechtstreeks verslag ...HUv, 1/15.82 en in de gevangenis. Een project ge richt op de derde, vierde en vijfde klas van de lagere school is „Ik en Jij en wij", in aansluiting op de discussie over de veranderingen die het onder wijs in de moedertaal zou moeten ondergaan Het accent van het aanbod bij het voortgezet onderwijs ligt voor het nieuwe schooljaar op maatschappe lijke, culturele en levensbeschouwe lijke onderwerpen. Ook hier de pro gramma's School-tv-actueel en Jour- naal-voor-de-scholen. Voor de lagere klassen van het voortgezet onderwijs is er in het kader van de beroepen- oriëntatie het programma „Denken over beroepen" Ook is er een nieuw programma over groeien, dat heet „Tenslotte ben je geen kind meer". Het gaat hierbij om zes gedramatiseerde programma's waarbij telkens een onderwerp cen traal staat. De onderwerpen zijn: het gezagsprobleem in een gezin, echt scheiding. drank, verliefdheid, de school en werkgelegenheid. Voor de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs gaat het project van vorig Jaar „Wereld in oorlog" door en komt er een nieuw project „kernbewapening" bij. Ook zijn er drie projecten over de Engelse taal voor de lagere en middenklassen. Bij het project „algemene technieken" komt de nadruk te liggen op techniek en samenleving, waaronder onder werpen als milieu, energie, produce ren. consumeren, voedsel, vervoer en communicatie vallen Nederland doet mee met wapenconventie DEN HAAO (ANP) Nederland is gisteren toegetreden tot een Éuropfe- se conventie die ten doel heeft de autoriteiten meer greep te geven op het bezit van vuurwapens De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Raad van Europa, mr. J. Bre- man, tekende in Straatsburg een con ventie. die ook al door Denemarken. West-Dultsland, Ortekenland, Ier land, Luxemburg. Turkije, Engeland. Cyprus en Portugal is getekend. De conventie kent twee controlemo gelijkheden: of een land waar een buitenlander een vuurwapen koopt moet het land waaruit de koper af komstig ls van de transactie op de hoogte stellen, of de transactie kan slechts plaatsvinden, indien belde landen ermee akkoord gaan 'Onderzoek bij KLM verontrust personeel' DEN HAAO (ANP» Volgens het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA) is er onder het KLM-personeel grote onrust ontstaan over een be trouwbaarheidsonderzoek dat wordt ingesteld. Dit in verband met het eventueel beschikbaar stellen van vliegtuigen aan de overheid in oorlog stijd. De veiligheidsonderzoeken wor den toegepast op bepaalde groepen werknemers van KLM. Martinair en Transavia. en hebben mogelijk gevol gen voor het plaatsingsbeleid van het personeel. Van den Bergh heeft de regering de toezegging gevraagd dat geen specia le maatregelen tegen het personeel worden genomen voordat de Tweede Kamer is Ingelicht. Het Kamerlid wil verfler dat de Vereniging van Neder landse verkeersvliegers, de vakbon den, en de ondernemingsraden van de luchtvaartmaatschappijen bij het -overleg-werden ingeschakeld Theo Stokkink Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De KRO-radlopro- gramma's op Hilversum 3 staan van daag geheel ln het teken van de Belgi sche pop. Alle programma's worden uitgezonden vanuit de studio van de gewestelijke omroep BRT 2 ln Ant werpen. De Nederlandse dlskjockey's Vincent van Engelen, Theo Stokking, Peter van Bruggen, Hanneke Kappen en Hans Wijnants worden van af de vroege ochtend tot de late avond ge assisteerd door Belgische collega's. De opzet van deze dag is de Neder landse luisteraar kennis te laten ma ken met de Belgische popmuziek. Volgens de KRO wordt door onze zuiderburen uitstekende muziek ge maakt, maar de platen halen de Ne derlandse markt doorgaans nooit. In de programma's staan artiesten en groepen uit het verleden en heden centraal. Uit het verleden onder meer The Pebbles, Walace Collection, Jess and James, Clee's Five en Kleptoma nia. Enkele artiesten anno 1980: Ray mond van het Groenewoud, The Kids, The Flouze, Kris Bruyne en Jan de Wilde en Cleaver. Hier en Nu bekijkt politiek klimaat In de Sowjet Unie Van onze radio- en tv-redactie HILVER8UM De NCRV-radlo be steedt vandaag via Hilversum 1 (18.11 uur) in de actualiteitenrubriek Hier en Nu speciale aandacht aan de poli tieke situatie in Rusland vlak voor het begin van de Olympische Spelen. In de twee weken voor de openingsce remonie belicht Hier en Nu steeds een onderwerp. In de uitzending van van daag wordt gesproken over de defen siepolitiek. In de komende afleverin gen wordt er gepraat over de buiten landse politiek, de kerk, het opvoe dingssysteem en de mensenrechten. Voorwaardelijke straf voor dodelijke steek ALMELO (ANP) - De rechtbank ln Almelo heeft dinsdag een 19-jarige jongeman uit Almelo, die op 12 de cember 1979 zijn even oude mede scholier Eric Collet, eveneens uit Al melo, met een stiletto heeft doodges token. veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk. Vier maanden, waar van twee voorwaardelijk was geëist De steekpartij speelde zich af op de protestants christelijke MEAO- school voor Twente in Almelo. De jongelui lagen al jarenlang met el kaar overhoop. Op de morgen van de twaalfde december is er in de garde robe van de school tussen beide scho lieren gevochten. door Hans Ester De op 14 april 1878 in Biel/Bienne geboren Zwitserse schrijver Robert Walser werd door vele van zijn me deschrijvers-tijdge noten bewonderd (Kafka, Musil, Mor genstern, Hesse). Hij is in bredere kring pas bekend geworden toen uitgeverij Suhr- kamp ln 1978 een nieuwe editie van zijn werk publiceerde. De oogst van het herden kingsjaar 1978 bestond niet alleen uit nieuwe uitgaven maar ook uit bijeenkom sten (vooral in ZQrich) waar hedendaagse Duitstalige schrijvers getuigden van hun verknochtheid aan Ro bert Walser. Walsers leven is daarbij niet in de scha duw blijven staan. De pu blicatie van zijn brieven (1975) heeft ln de Jaren daarna tot velerlei vergelij kingen van blografie en li terair werk aanleiding ge geven. Dat leven is meer een ont kenning dan een bevesti ging geweest Met zijn pu blicaties had Walser weinig geluk, zijn werkzaamheden als kantoorbediende bevre digden hem niet, tot een Intieme relatie met een vrouw is het tot Walsers spijt nooit gekomen. Hij leed aan een ziekte die hij zelf als „Kopfkrankheit" aanduidde. Vanaf 1933 tot aan zijn dood verbleef hij in de inrichting Herisau voor geesteszieken. Op 25 december 1958, een koude dag, overleed hij tijdens een wandeling ln het park van de inrichting. Waarin ligt de aantrek kingskracht van deze stille ln den lande? Wat is de bron van de sympathie die zoveel producenten en ken ners van de literatuur voor hem voelen? Op het Wal sercongres ló Zürich (14 april 1978) zei zijn naamge noot Martin Walser over hem: met onverbid delijke mildheid heeft deze verschrikkelijk zachtmoe dige mens alles gebillijkt wat hem onderdrukte en deed lijden." Vederlichte structuur Het geheim van Robert Walser ligt ln zijn vertel stijl: speels, schijnbaar doelloos, op het eerste ge zicht nonchalant, steeds af dwalend. zichzelf voortdu rend onderbrekend, met een combinatie van banali teit en verhevenheid. Zijn werken zijn bouwsels van een vederlichte structuur. Zijn toon lijkt naïef maar is het bij nader inzien niet. Walser lezen is een proces ln twee fasen. De eerste ls Robert Walser. er een van verwondering over het doodgemoede reerd voortkabbelende ver tellen. In de tweede fase voel Je als lezer nattigheid. Er is veel meer aan de hand. Hier wordt het wa pen van de ironie op zeer subtiele wijze gehanteerd: het vertelde heeft een dub bele bodem. De zojuist verschenen ver taling van Walsers debuut bundel, Fritz Kocher z'n opstellen, vormt een aardi ge opmaat tot zijn werk. In een inleiding worden de verschillende opstellen ge presenteerd als afkomstig van een Jongen die kort na het veriaten van de school gestorven is. Fritz Kocher schrijft in opdracht van de meester op school over zo uiteenlopende onderwer pen als „De Hertat", „De brand", „vriendschap", „de school", „het vaderland" en over nog veel meer. Fritz schrijft schijnbaar op de hem aangeleerde manier. In werkelijkheid worden al zijn opstellen gedragen door een subtiele opstan digheid. Hij is vaak zó ne derig en onderdanig, zijn geluksspreuken en dank betuigingen worden zo vaak herhaald, dat ze onge loofwaardig aandoen en aan een tegengestelde hou ding doen denken. Een van de mooiste gedeelten vind ik de verzameling schetsjes over „De commies". Een kort citaat moge het hier boven gezegde illustreren: „Neen, het gemoed van een handelscommies is zo wit en smetteloos als de staan de boord die hij om heeft, en wie heeft ooit een com mies anders dan met onbe rispelijke staande boorden gezien? Ik zou wel eens wil len weten, wie?" (p. 71). Aan het slot maakt de schrijver zijn lezer dubbel argwanend met de woor den: „Met deze woorden, hoop ik, heb ik de voor gaande. ietwat overmoedi ge wijze waarop ik over commiezen heb gesproken, weer goedgemaakt. Dit hoop ik van ganser harte." (p. 85). Humor Wie deze bundel opatellen leest, moet dat voor zich zelf en anderen hardop doen. Dan komt de fijne humor het best tot zijn recht. Ik zou niet zoals Heinz Piontek gedaan heeft over Walser als „Kafkas Bru- der" willen spreken. On danks overeenkomsten zijn er zeer grote verschil len in thematiek en stijl. Ook zal Robert Walser nooit de brede werking van Kafka kunnen evenaren. Misschien wel, omdat hij pas zo laat ontdekt is. De komende jaren zullen er meer vertalingen van Wal sers werk in Nederland ver schijnen. De Arbeiderspers komt grote waardering toe voor de eerste stap op weg naar een juiste beoordeling van deze bijzondere Zwit serse auteur Dit door Robert Walsers broer Karl geïllustreerde boek werd vertaald door Jeroen Bronwers, is een uitgave van uitg. De Ar beiderspers en kost 23,50 gulden. In de Amerikaanse staat Califo nlë is op 66-Jarige leeftijd de balie danser Yurek Lazowskl overledei Lazowski was tussen 1941 en '43 ee der top danders bij het America Ballet Theatre, waarna hij naar lx Ballet Russe in Monte Carlo vertrol Hij schreef verschelde choreografiei voor de Metropolitan Opera in Ne York. Lazowski, die in de Poolal 1 hoofdstad Warschau was geborei t kreeg in 1944 de Amerikaanse natio nallteit. Eveneens in Califomië, in West wood is de Britse fllmspeler Reginak Gardlnier op 77-jarige leeftijd ove/Jf den. Gardiner heeft in ongeveer tat derd films geacteerd, zowel ln kom sche als in ernstige rollen. Hij deb teerde, 20 jaar oud, in The Prisoner i Zenda. Bekende films waarin hij oj trad, zijn onder meer The great Diet tor (1940). The Man who came dinner uit 1941, Cluny Brown (1' en Mr. Hobbs takes a Vacation 1962. Hij woonde sinds 1936 in Verenigde Staten. UTRECHT (ANP) Het streekw voer kampt met een fors tekort uf bussen, doordat de vervanging va i afgeschreven materieel en de leveriai van extra bussen achterblijft bij 6 1 fors stijgende behoefte. Die stijglc. wordt vooral veroorzaakt door verto ging 'van de produktie en door toen^ mlng van het aantal verkeersknooa punten. De hierdoor veroorzaakte er tra materleelbehoefte ontstaat door dat tengevolge van verlies van rip nelheid bussen langer onderweg zij: Dat blijkt uit het verslag over 191 van de ESO, het samenwerking»! gaan van de Nederlandse streekve voersbedrijven. Volgens het verslag het tekort aan bussen ongeveer 1 procent (bijna 160 bussen). Volgens de ESO is de materieelpi» blematiek al ln 1945 ontstaan, toem in Nederland vrijwel geen brulkl autobus meer rondreed. Er zijn in enkele Jaren tweeduizend niet bussen gekomen en deze grote ve nleuwingsgolf zette zich daarna I het vervangingsprogramma voor Pogingen om hieraan langzamerhai een eind te maken werden bijvoo beeld doorkruist door de vervangii van tramlijnen door busdiensten. Het streekvervoer heeft in 1979. votf al door het barre winterweer ruim I procent meer reizigers in de bus p had (ruim 2,5 miljoen) dan voorgaai de jaren. Zeilschepen, prenten van de Ni. landse meesters van de zestiende tc de negentiende eeuw. Uitg. Schwartj Maarssen. 285 blz 79,50. Bij het Nederlands Letterkundig Mu seum en documentatiecentrum Den Haag zijn twee delen verschei van de brieven die J. C. Bloem h( geschreven aan P. N. van Eyck, uitg* geven, ingeleid en van aantekening» voorzien door O. J. Dorleijn, A. L Sötemann en H. T M. van Vliet. Dee 1: 1910-1916 en deel 2: 1917-1962. 8> men 468 blz. Oeen prijsopgave. 300 vragen over de onderneming raad. door prof. mr. I. A. C. vr Haren. Uitg. Kluwer, Deventer blz. - 26,50. Bij uitgeverij Spectrum te Utrecht! verschenen: Orassen, varens, mos»1 en korstmossen van R. Phillips en£ E. Stumpel-Rienks. 190 pagina's ra' zeer veel kleurenfoto's. Prijs tot! aug. 1980: 34.50. daarna 39.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4