Kampeerders houden stug vol Verdubbeling werkloosheid in de bouw Bar begin van Vierdaagse op Veluwe De oplossing voor grote problemen inhet buitenland zit vaak in een klein boekje. PsrsonaUa Valdispert 'Export lijdt minder onder hoge kosten' Voorspelling werkgevers, voor het najaar: NerVCUZe Moord op eigenares camping opgelost Turk vermoord op zijn bed gevonden Geen ontruiming van campingterrein Vakbonden: anders dan gesuggereerd Nijmegenaar hield het na honderd meter al voor gezien a Vermoorde vrouw in kelder gevonden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ondanks het slechte weer overigens werden er gisteravond voor het eerst sinds geruime tijd weer eens opklarin gen voorspeld blijven de Neder landers die met vakantie op een camping in het eigen land zitten, stug volhouden De campinghouders hebben be slist niet de indruk dat veel kam peerders vroegtijdig naar huis vluchten voor het slechte weer Integendeel de houding van de meeste kampeergasten kan om schreven worden met: doorzetten totdat er beter weer komt Overi gens zijn er op vrijwel alle cam pings in ons land nog plaatsen genoeg vrij „We kunnen zonder meer consta teren. dat de campings niet vol zitten Al die geluiden dat Neder land stampvol zou zitten, omdat veel meer mensen in eigen land blijven, kloppen in ieder geval niet voor de campings. De meeste leeg stand zit in de bungalowparken." zegt de heer J Wiegers van de Camping-Unie uit Hilversum, die zo n tien campings over heel Ne derland verspreid onder beheer heeft ..We kunnen pas echt merken of er mensen afgeschrikt worden door het slechte weer in het komende weekeinde, want dan beginnen de bouwvak-vakanties. Wat we wel al gemerkt hebben, is. dat de men sen kortere reserveringen hebben gedaan: in plaats van de drie we ken van vorig jaar zijn het er nu twee geworden Maar dat heeft veel meer met bezuinigingen te maken dan met slecht weer. Wat we op het ogenblik wel missen, zijn de zogenaamde impulsieve boekingen. Die krijg Je niet met slecht weer. die krijg je alleen wanneer het stralend weer is en mensen op het laatste nippertje besluiten, dat ze voor de zon niet naar het buitenland hoeven", zegt de heer Wiegers. Ook hij heeft gemerkt, dat de meeste mensen, die eenmaal een boeking voor een camping hebben gedaan, toch komen en volhou den, ook wanneer het weer niet erg aanlokkelijk is. Nu scheelt het wel. dat er op de meeste campings tegenwoordig veel caravans en vouwwagens staan. Daarin is het bij regen en kou beter vertoeven dan in tenten Nog een paar gevolgen van het slechte weer: de wijk Zesgeruch ten in het Brabantse Geldrop is gistermiddag getroffen door een windhoos, die bomen ontwortelde en verschillende daken vernielde Een kind raakte licht gewond door een vallende tak. Hoe groot de schade precies is. staat nog niet vast Over een lengte van twaalf meter is maandagavond de Zomerkade langs de IJssel. bij Epe, weggesla gen Door het gat is zoveel water binnengestroomd dat zestig hec tare land onder water is komen te staan. De ongeveer honderd koei en. die hier in de uiterwaarden graasden, zijn door de brandweer In veiligheid gebracht Ook een aantal caravans is ondergelopen Het gat dateert uit de afgelopen winter. Boeren uit de omgeving hebben het toen zelf gedicht Ondanks het ongunstige weer begon gisteren in Assen de rij- wielvierdaagse. In een lange sliert fietsen de Drentenaren over de hel. ADVERTENTIE rusteloosheid, examenvrees. Ook u kunt kalmer leven met een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Werkgevers in de bouw, verzameld in het Al gemeen Verbond Bouwbe drijf, vrezen dat er dit jaar 24.000 woningen minder zul len worden gebouwd dan voorzien. Als gevolg daarvan, zo meent het verbond, zal de werkloosheid onder bouwvak kers dit najaar verdubbelen tot zestigduizend. en de bouwvakkers aan het werk te houden. Het verbond heeft deze waarschu wing neergelegd in een brief aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Als deze cijfers uitkomen betekent dat een forse streep door de rekening van staatsse cretaris Brokx. die dit voorjaar steun maatregelen afkondigde teneinde de malaise in de woningbouw te keren Extra premies Het wegvallen van de vraag naar koopwoningen bracht Brokx ertoe extra premies te geven aan kopers en voorts een aantal koopwoningen van het programma te schrappen en te vervangen door relatief duurdere huurwoningen Brokx verwachtte daarmee een goed deel van net wo ningbouwprogramma voor dit Jaar te kunnen redden en minstens honderd duizend (oorspronkelijk 106.000) wo ningen gebouwd te krijgen Het bouwverbond voorziet nu In de brief aan het ministerie, dat er twee duizend premie-huur-, tienduizend premie-koop- en twaalfduizend vrije sector-woningen niet zullen worden gebouwd door gebrek aan belangstel ling In het kamerdebat over de steun maatregelen van Brokx ln mei van dit Jaar werd er door nagenoeg alle fracties twijfel geuit aan het effect van de maatregelen van de staatsse cretaris Brokx beloofde toen eind augustus het effect van de maatrege len aan de Kamer te zullen meedelen Het ministerie verwijst nu naar die evaluatie van Brokx en onthoudt zich van commentaar op de brief van de bouwwerkgevers hk .AMSTERDAM (ANP) De moord op de 73-jarige camping-eigenares Aukje Dikkerboom-Pasma in het Noordhol- landse Schardam is opgelost. De t|[ rijkspolitie heeft twee zestienjarige jongens uit Amsterdam. R V en H B aangehouden Z De twee jongens waren in de nacht I van zaterdag 21 op zondag 22 juni op bezoek bij familie en vrienden met caravans op de camping van me- L vrouw Dikkerboom. Ze drongen de I woonboot van de vrouw binnen op Z zoek naar de autosleutels van de snel- I le auto van de campingeigenares en X haar geld. Toen de vrouw wakker I werd sloeg H. B. haar met de blote jf hand een aantal malen hard in het gelicht Volgens de arts die sectis r verrichtte, waren deze klappen gezien de leeftijd van het slachtoffer en haar gwndheid dodelijk Dit heeft de rijkspolitie gisteren meegedeeld De vrouw werd zondagavond 22 Juni scXdoor haar zoon die de camping be ha heert levenloos op bed aangetroffen Een team van ongeveer twintig re chercheurs van de rijkspolitie heeft in de afgelopen twee weken ongeveer honderd twin tig getuigen meren deels campingbewoners gehoord, hetgeen uiteindelijk tot de aanhou ding van de twee Amsterdammers -leidde. ADVERTENTIE Niet uitstellen; nü halen! Bij uw ANWB-kantoor, de Rabobank en de Grenswisselkantoren. Brand in kantoor van Humanistisch Verbond aangestoken Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Utrechtse politie stelt een onderzoek in naar een In braak en brandstichting bij het cen traal bureau van het Humanistisch Verbond ln Utrecht. In de nacht van maandag op dinsdag brak ln het pand aan de Oudegracht brand uit. nadat brandend etalagemateriaal door een brievenbus was gegooid. Me de dank zij het Ingrijpen van voorbij gangers bleef de schade beperkt. In twee anonieme telefoongesprek ken met het ANP in Den Haag werd gezegd dat de brand was gesticht door aanhangers van de Joodse De- fensiellga en verband hield met een zondagavond door het Humanistisch Verbond uitgezonden televisiepro gramma. In die uitzending werd kri tiek geuit op de „nederzettingenpoli tiek" van de Israëlische regering, die de Arabische bevolkingsgroep zou discrimineren Het hoofdbestuur van het Humanis tisch verbond, dat dergelijke berich ten overigens niet heeft bereikt, sprak gisteren in een vrklaring van een aanslag op de vrijheid van me ningsuiting. Volgens het verbond zal het „doorgaan het vrije en redelijke denken te verdedigen tegenover godsdienstig fanatisme, ongeacht of zich dat Joods, islamitisch of christe lijk noemt" De Joodse Defensieüga heeft ont kend iets met de brandstichting te maken te hebben. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. Van onze correspondent LUIJKSOESTEL Het provinciebe stuur van Noord-Brabant heeft giste ren besloten, dat vandaag niet zal worden overgegaan tot ontruiming van een deel van Vakantiecentrum „De Zwarte bergen" ln Luljksgestel Eerder deze week had de provincie ongeveer vijfhonderd kampeerders laten weten, dat zij vóór woensdag moesten verdwijnen, anders zou de politie te verwijderen. Het vakantie- centrum heeft namelijk voor het be treffende terrein geen kampeenrer gunning. De directie van het vakantiecentrum had ln telegrammen aan koningin Beatrix en aan de commissaris van de Koningin ln Noord-Brabant ge waarschuwd. dat de vakantiegangers bij een eventuele ontruiming verzet zouden plegen. Ook had de directie bij de Raad van State een verzoek tot schorsing van het besluit tot ontrui ming. De Raad van State heeft dat verzoek gisteren afgewezen. Gedeputeerde Staten hebben deson danks van een ontruiming afgezien om de honderden kampeerders niet te duperen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Onze export heeft minder te lijden van het hoge kostenpeil dan wel eens wordt gesuggereerd. Tot deze conclusie komen de beide vakbonden, het FNV en het CNV, in hun reactie op het rapport van SER-deskundigen over de concurrentiepositie van Nederland op de exportmarkt. In dit rapport komen de hoogleraren De Oaian. Driehuis, Halberstadt. Goedhardt. Schouten en Vermaat. met aanbevelingen om de binnen landse bestedingen at te remmen door een loonmatiging van een pro cent gedurende vier Jaar Daarmee zou de export kunnen worden bevor derd en de betalingsbalans in vier Jaar in evenwicht kunnen worden ge bracht. Het FNV ls er „verwonderd en teleur gesteld" over. dat de commissie komt met een aanbeveling voor minlijn van ZAANSTAD (ANP) - De 39-jarige £01 Turk Noerali Tokay is in Zaanstad T vermoord. Hij werd met ingeslagen schedel gevonden op zijn bed in het woonoord van buitenlandse arbei- ders aan de Wlbautstraat in Zaan- j-i. dam. Het moordwapen, een zoge nd; naamde wetsteen, werd bij het bed gevonden. De recherche is met steun van vijf man uit omliggende plaatsen begon nen met het verhoren van de 52 werk- nemers, die in het woonoord van een gemeentelijke stichting wonen De r politie zal bij de verhoren de vraag teil betrekken of er een politieke of ge nt Iloofsovertuiging in het geding kan lil zijn rtd De Turk, die in zijn land een vrouw en D vijf kinderen achterlaat, werkte in itsf Zaandam bij Ahold. Hij verbleef sinds 1972 in ons land en woonde sinds 1980 in Zaanstad. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het begin van de 27ste Wandel vierdaagse in Apeldoorn was gisteren bar en boos. De anders zo groene Veluwe was van tijd tot tijd grijs van de neerstromende regen. HAARLEM iNPl De Haarlemse politie heeft gistermiddag de 36-jari- geS P B. uit deze stad aangehouden, die ervan wordt verdacht zijn echtge note om het leven te hebben ge bracht. Het lijk van de 37-jarige vrouw E N M. B -Van der Horst werd maandagavond in de kelder van de woning ontdekt door een kostganger Uit het politieonderzoek is naar voren gekomen dat de vrouw vermoedelijk al zondagavond met het snoer van een stofzuiger is gewurgd. Na zjn daad verdween de verdachte met on bekende bestemming,maar werd gis teren door de politie in een opsla gruimte in Haarlem gevonden. Burgemeester Met ingang van 1 au gustus is benoemd tot burgemeester van Zwolle: mr. G. Loopstra, aan wie gelijktijdig eervol ontslag is verleend als burgemeester van de Noordoost polder. De heer Loopstra, die 44 jaar is. is hervormd en lid van de WD. Hij volgt als burgemeester van Zwolle "U". J Drijber op. die per 16 mei 1980 ls benoemd tot burgemeester van Arnhem Er was dan ook weinig reden, onderweg deze gulden regels uit het NWB-Vierdaagselied in gunstiger weersomstan digheden uit de pen van een dichter gevloeid aan te hef fen .Al brandt de felste zo merzon al valt de afstand lang wij kennen enkel wan delvreugd en luid klinkt ons gezang' Reeds honderd meter na de start bij het Cultureel Cen trum „Orpheus" hield een Nij megenaar het voor gezien ..De man vestigde daarmee een record." aldus Teus Ach terberg. de secretaris van het organisatiecomité, „want zo snel is nog nooit iemand uit gevallen." De Apeldoomse Vierdaagse, georganiseerd door de Neder landse Wandelsport Bond en als steeds een week vóór de Nijmeegse, is gisteren begon nen met 1572 deelnemers. Ter wijl zij zich enigszins be schermd door paraplu's, door zichtig plastic en felkleurige regenkleding, een weg baan den door de watermassa's, werd in hun rijen gemopperd dat men zelfs burgemeesters al niet meer kan vertrouwen Want maandagavond had de eerste burger van Apeldoorn, mr F Th Dijckmeester. tij dens de openingsceremonie nog verzekerd, dat het weer beter zou worden. Van de wandelaars heeft, zoals gebruikelijk, vijfenze ventig procent ingeschreven voor de dertig kilometer, ruim vijftien procent voor de veer tig kilometer en minder dan tien procent voor de vijftig kilometer. Uit het buitenland zijn tweehonderdvijftig deel nemers gekomen. Iets minder dan vorige jaren. Het accent ligt, wat het uitheemse bezoek betreft, op de Scandinavische landen en vooral op België, dat ieder jaar meer de smaak te pakken krijgt Het aantal tippelaars in vere nigingsverband laat een neer gaande lijn zien. ditmaal zijn het er driehonderdzeventig. Wandelclubs dreigen een beetje in de versukkeling te raken, al zijn er plaatsen waar ze nog floreren Individueel wandelen, helemaal alleen, met z'n tweeën of als gezin maakt furore. Een tendens die al enige jaren zichtbaar is. Ook bij de Vierdaagse Zorge loos lijken velen over de Velu we te dwalen 'Snelwandelen.' Behalve een aantal „snelwan delaars". die werkelijk haast schijnen te hebben en op de finish afgaan als paarden die de stal ruiken, nemen de tip pelaars het ervan. Velen van hen zijn rustige genieters. Met de blik op oneindig gaan zij door het landschap En dat kon speciaal ook gisteren, toen de tocht door het boeren land bezijden Beekbergen voerde Een ruim uitzicht, ki lometers ver. aan het einde soms een boom. scherp afste kend tegen de hemel. Verder liep het parcours op de eerste dag over Ugchelen De één procent. „Juist omdat", zo zegt het FNV „de analyse van de deskun digen ontnuchterend werkt ten aan zien van de permanente klacht van de kant van de werkgevers, dat de concurrentiepositie van Nederland wordt aangetast door de hoge stij ging van de arbeidskosten De commissie stelt ln haar rapport, dat de positie van Nederland wat betreft de kosten ongeveer gelijk is aan die van de Jaren zestig als gevolg van de vermindering in de loonkosten in 1979. Van verslechtering van de concurrentiepositie als gevolg van stijging van de loonkosten was wel sprake ln het begin van de jaren zeventig, zo schrijven de deskun digen Het CNV is het met de deskundigen eens. dat kostenmatiging een belang rijke rol kan spelen bij bevordering van de export, maar die matiging zal volgens het CNV meer effect opleve ren als gelijkertijd een gericht beleid wordt gevoerd. Het FNV noemt de bestedingsbeperkingen „uiterst ver wonderlijk' en pleit voor een structu rele aanpak van de problemen, via gericht beleid De werkgeversorganisaties reageer den met instemming op de aanbeve lingen. die de deskundigen in hun rapport aan de SER doen Het VNO noemt beperking van de particuliere consumptie „onvermijdelijk" en pleit daarbij voor een grotere matiging bij de uitkeringen, dan bij de looninko mens Het VNO voorziet dat daarmee de arbeidsmotivatie kan worden be vorderd Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) vindt, dat de aan bevelingen uit het rapport aansluiten bij de eigen beleidsvoorstellen Het Kon. Ned. Ondememersverbond is minder gelukkig met de aanbeve ling van de SER-deskundigen Het KNOV meent, dat de commissie te gauw en te makkelijk ruimte zoekt bij de consumptieve bestedingen Meer nieuws op de pagina eco nomie. Ons commentaar staat op pag. 5 Ook met een paraplu konden de wan delaars het maar moeilijk droog houden. „veertigers" en „vijftigers" namen bovendien nog een tip je van de 1200 hectare grote Loenermark bij Loenen mee. een natuurgebied van haast buitenlandse allure Heel moeilijke kilometers intussen door het relatief kleine aantal deelnemers op die afstanden, temeer ook omdat op dat mo ment alle sluizen tegelijk geo pend leken te zijn. Met een variant op een bekend liedje van enige Jaren geleden, zou men kunnen zeggen „Hoe sterk is de eenzame wande laar?" 'Summum' Prachtige parcoursen met zo weinig mogelijk asfalt, wach ten de Vierdaagse-wande- laars. Ook de komende dagen „Er zijn weer wat varianten aangebracht, maar we gelo ven zo langzamerhand het summum te hebben bereikt. werd gisteren van bestuurszij de met voldoening opge merkt Vandaag wordt richting Epe gekoerst, donderdag door ko ninklijk gebied naar Kootwijk en vrijdag naar Hoenderloo Ongeveer tien deelnemers zijn al voor de zevenentwintigste maal present Een zeer sportieve prestatie lijkt mevrouw Cator-van Wees uit Doorn te leveren. Zij stap te gisterochtend om kwart over drie op haar rijwiel om naar Apeldoorn te peddelen Daar liep zij haar kilometers Vervolgens fietste zij naar huls terug, dat huzarenstuk hoopt zij vier dagen te doen Afstand Doom-Apeldoom vi ce versa ongeveer honder^ki lometer Ondanks alles bleef hét aan tal uitvallers gisteren beperkt tot drie ren om a gedag te seggei

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3