Jodenverklaring Duitse kerk onder kritiek Russische geestelijken paraat tijdens Spelen Personalia Paus te gast bij dom Helder Camara Bijbelverspreiding blijft constant Nieuwe Antwerpse bisschop Trouw Verkuyl: Ook Pattaya op zendingsdagen Synode protesteert tegen doodvonnis Europees congres tegen kernwapens Conferenties Gorinchem 500e gemeente bij de SMRA VANDAAC c VOORBUGANGH Met moslims Onze Vader bidden WOENSDAG 9 JULI 1980 KERK TROUW/KWARTET BONN (EPD) De meeste protestantse theologische hoogleraren aan de universiteit van Bonn hebben in een gezamenlijke verklaring bezwaar gemaakt tegen de verklaring „Tot vernieuwing van de verhouding van christenen en Joden", die op 11 Januari door de synode van de Rijnlandse kerk aanvaard werd. Dcce verklaring U de meest positieve, die ooit door een Duitse kerk ten aanzien van het Joodse volk ls ge daan. Maar de professoren vinden haar niet helder en menen, dat de verklaring weinig verder helpt. Zij laten er geen twijfel over bestaan, dat zij de natlonaal-sociallstlsche ideologie even an tl-christelijk als an ti-Joods vinden. Maar zij hadden lie ver gezien, dat de synode gewoon naast de Joden ging staan en gewoon de staat Israël actief steunde, zonder Sgingen te doen deze sympathie lis historisch te onderbouwen. Nu zijn er volgens hen christelijke grond waarheden onder de tafel geraakt. De handreiking van de Rijnlandse van onze kerkredactle Tot rk bisschop van Antwerpen is benoemd de 47-jarige priester Paul van den Berghe, tot nu toe professor voor de exegese aan het grootsemina rie van het bisdom Oent. Hij is de opvolger van mgr Godfried Danneels die eerder dit jaar aartsbisschop van Mechelen-Brussel is geworden. Op vallend is dat Antwerpen daarmee voor de derde keer in successie geen bisschop van eigen bodem heeft, dat is in België iets minder uitzonderlijk dan In Nederland. Zijn positie In het Gentse bisdom dat als het meest behoudende in Vlaan deren geldt doet vermoeden dat ook Van den Berghe in de rechterhelft van de Belgische kerk thuishoort. Zelf ziet hij zich als iemand van het midden, die tegenstellingen wil over schrijden en verzoening mogelijk wil laten zijn. Hij hoopt op samenwer king en wil alles steunen wat mensen naar elkaar toe brengt. Op een pers conferentie ontkende de nieuwe bis schop dat hij van te voren een verkla ring had moeten tekenen waarin hij zich zonder voorbehoud achter alle Vaticaanse documenten van de laat ste tijd schaart. In de pers waren berichten verschenen dat sommige kandidaten om die reden voor de post bedankt hadden. Deze benoeming toont opnieuw het bisschopstype dat de voorkeur lijkt te hebben van deze paus: behoudend, maar niet in extreme mate. theolo gisch goed onderlegd, pastoraal ac tief vooral in geestelijke vorming Niet de bureaucraat, maar ook niet het pastoorstype of de sociale her vormer. Van den Berghes proefschrift ging over „De armen van Jahweh". Op de vraag in de Antwerpse „Gazet" wat dat in de Scheldestad betekent zei hij: „De sociale toestanden in Ant werpen ken ik nog niet. Elke christen moet zijn broeders en zusters in nood helpen. Het is de rol van de kerk de harten van de mensen te mobiliseren om te komen tot een rechtvaardige wereld." Tot wapenspreuk koos hij naar de Galatenbrief: „Voor de vrij heid heeft hij ons vrijgemaakt". waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XI1600 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam »el 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie i tel 115700 (uitsluitend voc advertenties) WestWaa* -J Rotterdam REGIO DEN HAAG LEtDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERIANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnémentsprijzen: Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per hatf jaar 101.90 Per jaar f 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag l/m vri(dag. Op zondag van 18-20 uur te|e» 020- 913456 Opgave mini-advertenties tet 020-936868 ot,Jtbp*eli|k aan Mini-W. afdeling, postbus 433 1000 HAMSTERDAM N AdrejSjBPgen uitsluitend schril- Onderscheidingen Prof. dr ir R. H. A. van Duin te Lelystad, directeur van de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. G. J. Bartels te Arnhem, chef van de Elfdeling personenvervoer bij de rijks verkeersinspectie, ls benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. Mevrouw B. B. M. de Neeve. die is bij haar afscheid als hoofd van de afde ling kunstnijverheid van het museum Boyraans-Van Beunlngen te Rotter dam wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, benoemd tot officier ln de orde van Oranje- Nassau. LEUSDEN (GKN) Het moderamen van de generale synode van de gere formeerde kerken heeft vla de ambas sadeur ln Nederland bij de Zuidafri- kaanse regering geprotesteerd tegen de eventuele uitvoering van het dood vonnis, uitgesproken tegen de 24-jari- ge James Daniel Mange. Deze zwarte Zuidafrikaan wacht op een vonnis in hoger beroep, nadat hij in Pietermaritzburg in het hoogver- raadproces ter dood is veroordeeld, waarbij het het voorbereiden van een gewelddadige overval ten laste was gelegd. Het gereformeerde synodebestuur heeft tegenover de ambassadeur zijn verontrusting uitgesproken over het uitvoeren van doodvonnissen en dan nog wel tegen zeer jonge mensen. Met verwijzing naar het evangelie van Je zus Christus, die leerde te denken en te handelen in termen van genade en verzoening werd een beroep gedaan om het leven van James Mange te sparen. kerk spreekt over „de belofte" voor „Israël". Maar, aldus de professoren, wie ls Israël? Zijn dat de Joden, die de wet onderhouden, of alle Joden vol gens de rekkelijke Israëlische wetge ving? Geldt het voor allen die een Joodse moeder hebben? Nergens wordt ook duidelijk, wat „de belofte" Inhoudt, hoewel het nieuwe testa ment toch heel duidelijk zegt, dat alle beloften in en door Christus vervuld worden en Christus zelf hun vervul ling ls. De Bonner professoren wijzen er ver der op, dat een van de karakteristieke elementen van Christus' prediking juist was, dat het behoren tot de Joodse natie op zichzelf nog geen recht geeft op het delen in het komen de heil. Dat heeft de synode volgens hen onvoldoende beseft. De handreiking spreekt zich uit tegen zending onder de Joden. De professo ren vinden wel, dat de kerk Joden principieel anders moet benaderen dan heidenen en niet mag verlangen, dat zij zich als zij Jezus als de Messias aannemen los moeten maken uit hun traditie. Maar de kerk mag nooit prijsgeven, dat het evangelie van Christus voor alle mensen beaoeld ls. RECIFE (AP, AFP) - BIJ zijn bezoek aan het arme noordoosten van Brazi lië is de paus in Recife te gast geweest bij de aartsbisschop van die stad, dom Helder Camara, bijgenaamd „de rode bisschop". Mgr Camara kreeg ongeveer tien Jaar geleden de Nobel prijs voor de vrede wegens zijn voort durende campagne voor de mensen rechten en voor rechtvaardige ver houdingen in Latijns Amerika. Gedurende enige jaren was hij bij de regering zozeer uit de gratie dat zijn naam niet meer in de media genoemd mocht worden, een soort „banning order" naar Braziliaans model. Zijn naaste medewerker werd in die tijd vermoord. De paus die eerder een benauwd moment beleefde toen er gens de geluidsinstallatie niet werkte en de menigte door de afzettingen heen brak, omarmde Camara langdu rig. In Recife logeerde de paus ln het paleis dat door Helder Camara al enige jaren is verlaten voor een zijns inziens meer passende, eenvoudige behuizing. In zijn toespraken klaagde de paus opnieuw de sociale misstanden aan, de armoede, de ondervoeding, de on veiligheid en de slechte gezondheids situatie: Voor enkele honderdduizen den kleine boeren verdedigde hij het recht om zich te verenigen en het recht op grond. „Grond is een godsge schenk voor allen. Het ls dan ook onjuist en niet volgens Oods bedoe ling om deze gave zo te gebruiken dat slechts enkelen ervan profiteren en de overgrote meerderheid ervan wordt uitgesloten", aldus de paus Vandaag gaat de paus naar Fortaleza waar het nationaal eucharistisch con gres wor<Jt gehouden. Van een ónzer verslaggevers UTRECHT Oecumenische basis groepen en kerkelijke vredesbewe gingen uit Oost- en West-Europa be leggen aan het eind van de IKV- vredesweek van dit jaar een interna tionaal congres tegen de atoombewa pening, van 26 tot 28 september op Woudschoten bij Zeist. De voornaamste sprekers tijdens dit congres zullen zijn de Italiaanse sena tor generaal Pasti en professor Smo- lik uit Tsjechoslowakije. Het congres wil een bijdrage leveren aan het pro gramma voor ontwapening en tegen militarisme en wapenwedloop van de wereldraad van kerken. Het secretari aat berust bij Wilken Veen. Huygens- straat 12 bis. Utrecht (tel. 030-936457). Voorzanger Mendel Kaplan oefent al vast in de joodse kapel in het Olympisch dorp bij Moskou Jeugd nu, nascholingsconferentie voor catecheten en pastorale werkers ln de hervormde kerk. met Gerard de Haas, dr. O. D. J. Dingemans, drs. A. D. H. Roscam Abbing en drs. L. Lee- neman, 6-8 augustus. Kerk en wereld. Driebergen. Tel. 03438-15725 Studiedagen liturgiek en kerkmu ziek van de commissie kerkmuziek van de Ned. herv. kerk 6-9 augustus, Leeuwenhorst, Noordwljkerhout. Inl. tel. 050-778352. Smalfilmen, voor onderwijzers en sociaal-cultureel werkers, leren om gaan met film als werkmethode, 4-9 augustus, 't Dackhues, Huissen (tel. 085-259105). Twee geloven op één kussen, daar slaapt de kerk tussen, 8-10 augustus, De Drieklank. Paterswolde (tel. 05907-2700) •Vrouw in beeld, voor vrouwen, over film, reclame en literatuur, 4-8 augus tus. Kerk en Wereld, Driebergen (tel. 03438-12241). Nieuwe wegen, voor AOW'ers, AW- W'ers en hun eventuele levenspart ners, 4-9 augutus, De Klencke, Oos- terhesselen (tel. 05248-1651). Van onze kerkredactie MOSKOU Twintig geestelijken staan tij dens de Olympische Spelen paraat om te voorzien in de geeste lijke behoeften van religieuze sportlie den, zo melden de or ganisatoren van de spelen met enige trots. Onder hen zijn drie Rus- sisch-orthodoxe en drie katholieke priesters, drie lutherse predikanten, drie baptistlsche superinten denten (men merkt, dat voor deelnemers aan de spelen niet de eerste de beste pastorale werker ln aanmerxing Komt), een anglicaanse geestelijke, een joods voorzanger en nog twee rabbijnen, twee moslim imams en twee boeddhistische lama's. Het zijn allemaal in Rus land werkzame geestelij ken. Alleen de anglicaan is^ voor de gelegenheid uit Cu-~ ba gehaald. Christenen, moslims en joden hebben elk een ruimte van 900 vier kante meter tot hun be schikking. waar tweehon derd mensen tegelijk kun nen bidden. Vergelijk dat eens met de Verenigde Staten, het land dat zichzelf beschouwt als zo niet het belangrijkste, dan toch op zijn minst een van de wereldcentra van godsdienstvrijheid, aldus de organisatoren: bij de Winterspelen in Lake Pla cid moesten de gelovigen het doen met vijftig vier kante meter voor hun reli gieuze riten, „niet veel meer dan een gevange niscel". De drie gebedsruimten zijn dagelijks open van 9 tot 23 uur en steeds zijn geestelij ken van alle gezindten be schikbaar om „de sport mensen bij te staan in het verkrijgen van vrede en vertrouwen in hun kracht". In overeenstemming met de beginselen van broeder schap en religieuze ver draagzaamheid die zo ken merkend zijn voor de Sow- jet-Unie zullen de diverse richtingen binnen de islam niet twisten over het ge bruik van de ruimte die voor de moslims bestemd is. De boeddhisten zijn dankbaar voor de gastvrij heid, die zij bij de joden mogen genieten. Toeristen kunnen niet te recht in het Olympisch dorp en dus ook niet in de gebedsruimten. Maar de Russen verwachten, dat er ook onder hen zullen zijn,' „die behoefte zullen voelen om te bidden voor het suc ces van hun atleten". Zij krijgen de raad, zich daar voor in verbinding te stel len met een van de vijrtig kerken, synagoges of mos keeën in Moskou. Onder de geestelijke ver zorgers die aangewezen zijn om de sporters te ver zorgen, zijn de meest be kenden de baptist Michail Zhldkow en rabbijn Jakov Eishman. Helder Camara Van een onzer verslaggevers DELFT De stichting mechanische registratie en administratie ten dien ste van de Nederlandse hervormde kerk (SMRA) heeft haar 500e lid ver welkomd. Het is de hervormde ge meente van Oorinchem. De SMRA verzorgt de ledenadminis tratie van plaatselijke hervormde ge meenten. Sinds 1975, toen de synode zich krachtig achter de SMRA stelde, is het aantal aangesloten gemeenten flink gegroeid: van 341 tot (binnen kort) 504 Hervormd Gorinchem heeft van de SMRA ter gelegenheid van deze mijl paal een „Delftse Bijbel" ontvangen, die een plaats krijgt op de avond maalstafel in de Exoduskerk. Met die Delftse Bijbel is dan niet een soort handleiding voor het benutten van de SMRA-service bedoeld, maar een fac simile-uitgave van een beroemde bij- beldruk uit de vijftiende eeuw. rVerder krijgt Oorinchem een adresse- Tring van het complete ledenbestand van één mailing cadeau. Deze mailing is een onderdeel van een financiële actie voor het behoud en de restaura tie van het orgel van de Grote Kerk. waarvan Jan Bonefaas organist is. Van een onzer verslaggevers KAMPEN In het Gereformeerd Weekblad (van de gereformeerde kerken) heeft de Amsterdamse missioloog prof dr. J. Verkuyl er voor gepleit, dat op de zendings dagen van de Nederlandse Zen dingsraad dit jaar ook ruimte zal zijn voor inbreng vanuit Pattaya. In Pattaya (Thailand) hebben evangelischen vorige maand hun wereldzendingsconferentie gehou den. De zendingsdagen, die de Ne derlandse Zendingsraad elk na jaar in verschillende delen van het land belegt, zullen dit jaar aan de zendingsconferentie van de we reldraad van kerken in Melbourne gewijd zijn. Op elk van die dagen zal iemand die in Melbourne was, informatie geven. Verkuyl wil, dat er alsnog mensen uit Pattaya bij betrokken worden om verdere po larisatie tussen „evangelicals" en „ecumenicals" te voorkomen. „Melbourne" en „Pattaya" heb ben duidelijk gemaakt, dat de schema's die vaak gebruikt wor den om de verschillen tussen bei den in stereotypen uit te drukken, volstrekt niet kloppen, aldus prof. Verkuyl. Het interuniversitair in stituut voor missiologie en oecu- menica in Utrecht wijdde reeds een studiedag aan Melbourne en zal ook een studiedag aan Pattaya wijden. Prof. dr. J. Verkuyl Verkuyl: „Mijn ervaring is dat als we niet polariseren, maar met el kaar samen zoeken naar wat ge hoorzaamheid aan de zendingsop dracht nu van ons vraagt, bij de bede „Uw Koninkrijk kome" de armoede van elke „groep" raakt aan de armoede van de ander. De gespannen verwachting rondom het gekomen en komende Rijk beweegt dan tot nieuwe dienst baarheid en tot nieuwe samenwer king." Van een onzer verslaggevers HAARLEM Het aantal bijbels, nieuwe testamenten en kleinere uitgaven dat in de wereld ver spreid wordt blijft nu vrijwel con stant. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de We reldbond van Bijbelgenootschap pen. Er werden in 1979 ruim 9 miljoen bijbels, 12 miljoen nieuwe testamenten, 28 miljoen bijbel boeken, 445 miljoen kleinere uit gaven met bijbelstekst verspreid- Vergeleken met 1970 is dit even wel een enorme vooruitgang. Toen werden 5 miljoen bijbels, 11 mil joen nieuwe testamenten, 23 mil joen bijbelboeken en 123 miljoen kleinere uitgaven verspreid. In de ze aantallen zijn de bijbels die door commerciële uitgevers gepu bliceerd worden niet meegere kend. Terwijl in 1970 nog uitsluitend de „blanke bijbelgenootschappen" van het westen bijdroegen aan het werk buiten hun eigen land, beho ren nu ook bijbelgenootschappen uit de Derde Wereld tot de geven de genootschappen. Nigeria droeg 220 000 gulden bij en Japan 72.000 Het meeste geld (14 miljoen gul den) komt nog steeds uit de Vere nigde Staten. Dan volgen Enge land (5 miljoen gulden), West- Duitsland (4,4 miljoen), Canada (2 miljoen) en Nederland 1,9 mil joen). De meeste volledige bijbels wer den verspreid in de Verenigde Sta ten en dan volgen: West-Duits- land, Korea, Zuid-Afrika en Brazi lië. De meeste nieuwe testamen ten achtereenvolgens in de Vere nigde 8taten, Korea, Japan, India en Zuid-Afrika Ook het vertaalwerk is het afgelo pen decennium sterk toegenomen. In 1970 was de bijbel vertaald in 249 talen, het nieuwe testament bovendien 329 talen en was ten minste één bijbelboek vertaald ln 853 talen. In 1979 waren deze aan tallen respectievelijk: 273, 472 en 940 Een van de grote problemen waar de bijbelgenootschappen mee worstelen is het feit dat er niet voldoende geld beschikbaar komt om aan de vraag naar bijbels en nieuwe vertalingen te voldoen. Voor 1980 vroegen de bijbelge- De omslagtekening op het jaarverslag van de wereldbond van bijbel genootschappen laat het bekende verhaal zien van de kamerling uit Morenland, die een bijbelboek in zijn handen heeft, maar niet begrijpt wat hij leest, totdat de evangelist Filippus hem uitleg geeft. Deze tekening is ook gemaakt door iemand uit „Morenland" (Ethiopië) en gebruikt in een bijbeluitgave daar. nootschappen die nog steun uit het buitenland ontvingen 53 mil joen gulden voor hun werk. De gevende genootschappen konden slechts 38 miljoen gulden toezeg gen. Wereldwijd moest in de ver- spreidings- en vertaalprogram ma's geschrapt worden. Door een extra bijdrage van 850.000 gulden heeft het Neder lands Bijbelgenootschap ervoor gezorgd dat alsnog een aantal bij belprojecten in Oost-Europa, Azië en Latijns Amerika gefinancieerd kunnen worden. Dit was mogelijk door de uitstekende resultaten van'een nationale ledenwerfactie ln 1979. VAKANTIE EN DE DINGEN Prof. T. P. van der Kooy, emerituj.' hoogleraar aan de Vrije University te Amsterdam, maakt in zijn publlkatie „Roepingsidee en liefdesgebod" onderscheid tussen vier relaties waarbinnen de mens leeft. Het zijn de relaties tot God,t de medemens, tot het zelf (zlchzeil tot de dingen. Het zal duidelijk sijt dat die relaties een eenheid vonne Je kunt ze wel leder op zichzelf beschouwen, maar nooit zonder dt! samenhang. Hoe ligt dat ln de vakantie? Ik begin met die laatst* relatie, die tot de dingen. Het lijkt aanlokkelijk om te stellen dat de vakantie de tijd bij uitstek is om: eens met de dingen bezig te hot Maar hier blijkt al meteen ho dan vanuit m'n eigen ervarlnL zit te denken. Ik moet me altijd gedachten en met mensen bezig, houden, met abstracties en beleidsplannen. Voor mij is hetieti heel fijns om eens ergens in een tui bezig te zijn met maaien, harken en wieden, of, om iets anders te noen* m'n auto eens grondig schoon te maken, hier en daar zelfs wat bij t» lakken. Maar, geen wonder dat ikfe in mijn situatie fijn vindt. Maar iemand die altijd al met de dingen de natuur of in de techniek bezig die zal waarschijnlijk blij zijn alsk eens heel rustig ergens een boek ki lezen. En als hij het dan uit heeft,4 kan ik me indenken dat hij toch *t om zich heen kijkt en andere dingt ziet dan thuis. Andere bloemen, andere bomen, andere apparaten, andere gebouwen, noem maar op. denk dat het de kunst is om er dan ontspannen naar te kijken. Nieuwsgierig zonder die dwang: ik moet er nu meteen alles van weten Jaren geleden stonden wij met onj kinderen in de grote kerk van Mechelen. We waren allemaal een beetje verzonken in de prachtig gebeeldhouwde preekstoel, tóen vriend van m'n zoon ineens opmerkte: ik vraag me af hoe ze hltt de elektriciteitsdraden weggeconstrueerd hebben. Hij kwt technisch aangelegd, niet van die aanleg los. Ik denk, dat 't dan ookn* mag ook. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle: M. B. Nleu' te Balk; te Eexta: J W. Blanker Lemelerveld; te Willige-L (part time): H. Westerhout, kan&f Bleskensgraaf; te Voorthulzen (t< J. Smit te Hilversum. Aangenomen naar Middel (toez.): L. A. Nell te Bolsward. Bedankt voor Middelharnis (toeg.)| Molenaar te Groot Ammers. GEREF. KERKEN Beroepen te Winnlpeg-Trai (Can.): J. Hanegraaff te Putten GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Bergschenhoek: C. Putter, kand. te Kampen Aangenomen naar Krallngsevo Krimpen a.d. IJssel: F. v.d. Pol kar te Kampen, die bedankte voor Bevt wijk, Daarlerveen, Doetinchem- burg, Dokkum, KatwiJk-ValkenbuB Sliedrecht, Waardhuizen. Winnet ten, IJsselmuiden-Zwartsluis, Zaï dam en Zuidwolde. Bedankt voor Bergenthelm: J. Post te Schildwolde. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Urk: A. v.d. Dussen Hardinxveld-Giessendam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem: H. B. H gendoorn, kand. te Veenendaal; Zwolle (pastoraal werk onder dov« J. J. de Jonge te Stadskanaal. Ds. N. de Jong Op de leeftijd van tachtig ji overleden ds. N. de Jong. christd gereformeerd emeritus predikant Driebergen. Ds. De Jong was van II tot zijn emeritaat in 1973 achter» volgens predikant in Rijnsburg, 0 Haag-west, Middelharnis, Katwi aan Zee, Maassluis en Driebergen was onder meer geruime tijd cural van de theologische hogeschool Apeldoorn. Ds. De Jong was bouw-dominee. Onder zijn leidi werd in Den Haag de Jeruzalem-lö aan het Pomonaplein gebouwd. 0 in Katwijk werd, toen hij daar stoi een nieuwe kerk in gebruik genorffl terwijl in Driebergen tijdens zijn H blijf de kerk grondig werd vernieul De begrafenis is morgenmiddag Driebergen. BAYREUTH (PNHK) Chrl» tenen en moslims moeten le ren, elkaar over en weer all gelovigen te zien. Zij zouden zelfs samen kunnen bidden. Het Onze Vader kan door christenen zowel als door mos lims gebeden worden. Dat geldt ook voor veel gebeden uit de koran. Dit zei Moham med S. Abdullah, vertegen woordiger van het islamitlncb wereldcongres in West-Duits- land, op een bijeenkomst vni christelijke vormingswerken in Bayreuth.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2