'Tijd bevoogding derde wereld voorbij', I wc Directeur Wereldgezondheidsorganisatie ziet niets in Nederlands plan g FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 9 JULI 1980 TROUW/KWARTET door Nico Kussendrager GENÊVE Halfdan Mahler slaat een kruis en vouwt de handen, hij blijlt de zoon van een Deense lutherse dominee. Mahler is directeur van de we reldgezondheidsorganisatie (WHO) en spreker op een bij eenkomst voor journalisten over het derde ontwikkelings decennium van de Verenigde Naties (1981-1990). Mahler maakt het religieuze gebaar als een soort uiting van wanhoop, „nee, alsjeblieft zeg" als ik hem wat vraag wat hij vindt van het Ne derlandse voorstel het binnenlands beleid van ontwikkelingslanden eens in de zoveel tijd te beoordelen. Wie wordt er beter van de „ontwikke ling": de boer of de boerenarbeider, de villabewoner of de mensen in de sloppenwijken? „Waarom zouden we hen moeten beoordelen, ons op deze manier met hen moeten bemoeien?", roept een steeds geèmotioneerder wordende Mahler uit. „De tijd van bevoogding is voorbij." Examen De directeur van de Wereldgezond heidsorganisatie drukt zich het dui delijkst uit over een regelmatig „exa men" voor de ontwikkelingslanden, maar ook andere deelnemers aan de Geneefse bijeenkomst zijn tegen het Nederlandse plan. De derde wereld heeft er geen goed woord voor over. Het plan is neerge legd in het jongste advies van de Nationale Adviesraad voor Ontwik kelingssamenwerking (NAR), die meent dat „ruime aandacht zal moe ten worden besteed aan het intern door ontwikkelingslanden te voeren beleid, omdat de positie van de arm- sten alleen verbeterd kan worden, indien de ontwikkelingslanden hier aan in hun Interne beleid een hoge prioriteit geven." Is daar geen speld tussen te krijgen, de ontwikkelingslanden beschouwen dit als hun zaak. die de westerse landen niet aangaat. Het idee van Nederland maakt in de internationa le onderhandelingen dan ook bitter weinig kans. Een van de kernpunten van de infor mele bijeenkomst in het Palais des Nations in Genève het oude ge bouw van de Volkenbond is dat die onderhandelingen vaak bitter weinig te maken met de gewone mensen in de derde wereld, maar ook de in de westerse landen. „Ontwikkeling moet gericht zijn op mensen", aldus Mah ler. „Het gesprek tussen Noord en Zuid bestaat uit twee monologen, waarbij de man en de vrouw ,ln de straat' worden vergeten". Zij moeten naar het idee van Mahler, hun eigen toekomst bepalen. Van onderen Bij herhaling komt in zijn betoog terug, dat mensen in krottenwijken en in de dorpen op het platteland in de derde wereld meer macht en in vloed moet worden gegeven. Ontwik keling komt van onderop, en kan niet Halfdan Mahler (rechts) van bovenaf worden opgelegd, zo blijft de directeur van de Wereldge zondheidsorganisatie zeggen. Ook zijn eigen WHO probeert dat te be werkstelligen, met een ambitieus plan „Gezondheid voor iedereen in het Jaar 2000". „Als je niet gezond bent is de rest niets waard", aldus Mahler, die voortdurend het midden lijkt te houden tussen een goedwil lende Deense plattelandsdokter en de directeur van een VN-organisatie met meer dan drieduizend werkne mers. „Gezondheid is een voorwaarde voor ontwikkeling". Mooie woorden van Mahler. Maar een van de eerste problemen is al dat veel ontwikkelingslanden er weinig voor voelen meer invloed te geven aan de gewone bevolking. Daar komt bij, dat Juist de Wereldgezondheidsorganisa tie wordt verweten steun te geven die niet de gewone mensen ten goede komt, alleen maar om regeringen van ontwikkelingslanden te vriend te houden. „Wij zijn geen heiligen", is het verweer van Mahler „Maar als een ontwikkelingsland een peperdure 'scanner' vraagt, terwijl ze van het zelfde geld alle kinderen zou kunnen inenten tegen mazelen, krijgt het hem niet". Aldus een bevlogen man, die af en toe de werkelijkheid met name als hij spreekt over „power to the people" (macht voor de mensen) even uit het oog dreigt te verliezen. „Er is geen VN-organisatie voor het bevorderen van revoluties," zegt Mahler, als hem wordt gevraagd wat de VN zouden kunnen doen aan ingrijpende veran deringen in landen waar de bevolking wordt verwaarloosd. Gewone mensen Als er ooit zo'n organisatie zou ko men, moeten ze Mahler maar direc teur maken. En Mare Nerfin onderdi recteur. Hij heeft bijster weinig ver trouwen in regeringen, en spreekt ook al over de gewone mensen die hun eigen ontwikkeling ter hand zouden moeten nemen. Hij is als directeur van de Internationale Stichting voor Ontwikkellngsalternatleven (IFDA) deelnemer aan het seminar over ont wikkelingssamenwerking voor de ko mende tien Jaar. Naar zijn idee was het afgelopen ontwikkelingsdecenni um van de VN al bij voorbaat tot mislukken genoemd. HIJ noemt vijf redenen: Economische groei betekent nog geen evenwichtige ontwikkeling van een land. Meer handel hoeft niet meer goed te zijn. Het verko) wapens is ook handel, net verkopen van pinda's die verl kunnen zijn op grond die was voor voedselgewassen. Met de verstoring van het mm veel te weinig rekening gehoucfe do Er wordt alleen uitgegaan v« gertngen, terwijl bij voorbeeld n nationals vaak veel meer lm et hebben. Nergens is vastgelegd hoe de nen voor het afgelopen ontai lingsdecennlum moesten worden gevoerd. Als de VN al een nieuw plan opsta voor de komende tien jaar, dam ten over de tenuitvoerlegging vai strategie harde afspraken wordet maakt. Anders heeft het geen en zin. Waarbij nog immer het probl blijft wie profijt zullen hebben va strategie. Nerfin staat daar zeer zeiend tegenover, en maakt de va |jj UJ king met een irrigatiesysteem het internationale overleg moet dam worden gebouwd, waaram het water zich kan verzamelen/ kader worden geschapen om de wlkkelingslanden meer economli h mogelijkheden te geven. De spreli van die ontwikkeling, het graven de goten en de geulen bij wijze spreken, is dan de zaak van dit ii den zelf." U Wat betreft de Invloed van de m* nationals ten slotte gaat zijn ver/ over de onderneming die een p» melkmachine verkocht aan een*, kaanse boer met maar één koe. bijzonders? Toch wel de koe wi eerste afbetaling. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9.00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18.00-20.00 uur Op uw 70-ste verjaardag Opa Terlouw willen wij er vroeg bij zijn. Gefeliciteerd en tot zo. Gezinus, Anja, Marieke, Susanne, Michiel en Victor. Dankbaar hopen wij D V. op donderdag 10 juli met onze kinderen en klemkinderen, familie en vrienden ons 40-jarig huwelijk te herdenken. W. F. Koodenburg en K. Roodenburg-Kramer Seringenstraat 24, 1431 BJ Aalsmeer. Mede namens onze kinderen willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de grote belangstelling als mede voor de cadeau's, bloemstukken, kaarten en felicitaties die wij mochten ontvangen bij ons 40- jarig huwelijksfeest. Ulrum, juli 1980 Noorderstraat 11. H. Luth J. A. Luth-Borg. In vrede is van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Cornelia Koolsbergen-Hummelman weduwe van Gerrit Koolsbergen op de leeftijd van 87 jaar. A. de Wit-Koolsbergen J. H. de Wit C. Klijnsmit-Koolsbergen B. W. Klijnsmit F. van der Woud-Koolsbergen A. van der Woud Kleinkinderen en achterkleinkind Rotterdam, 7 juli 1980. Molenlaan 75. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 11 juli om 12.30 uur in de kapel op de algemene begraafplaats „Crooswijk", waarna de begra fenis aldaar zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren in de kapel na afloop van de begrafenis. „Mijn tijden zijn in Uw hand" uit Psalm 31 Na een langdurige ziekte heeft de Here God op 3 juli van ons weggenomen mijn zeer geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder Laurina Margaretha van der Kooij-Dekker geboren 9 mei 1911 te Goudswaard. C. van der Kooij Rotterdam: P. van der Kooij Middelburg: I. A. C. van der Kooij Rotterdam: D. de Wit-van der Kooij G. C. de Wit 3055 CM Rotterdam. 8 juli 1980. Meeuwenlaan 44. Overeenkomstig de >yëns van de overledene heeft de bijzetting in het familiegraf op de begraafplaats van de Hervormde Gemeente vèh Hillegersberg in eigen gezinskring plaats gevonden. Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest, is in vol vertrouwen op zijn Heer en Heiland rustig van ons heengegaan, mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Freerk Brandsma op de leeftijd van 68 jaar; eerder gehuwd geweest met Geertruida Hartsema „Dan ga ik op tot Gods altaren, tot God, mijn God, de bron van vreugd; dan zal ik juichend stem en snaren ten roem van Zijne goedheid paren, die na kortstondig ongeneugd mij eindeloos verheugt." Psalm 43 4 (oude berijming) 9727 BA Groningen, 8 juü 1980. Paterswoldseweg 53. B. Brandsma-Vonck Groningen: W. Brandsma C. Brandsma-van der Heide Freerk, Simon Rijssen: P. Brandsma T. Brandsma-Visser Truus, Freerk, Cor. Roden: C. Brandsma G. Brandsma-Visser Frits, Peter, Geert Sneek: J. Brandsma B. Brandsma-Jonker Nienke, Trudy, Liesbeth. Groningen: D. Ruitinga-Brandsma M. Ruitinga Gerbientje, Katherine Paterswolde: T. Giezen-Brandsma Sj. Giezen Jantiene Groningen: T. Boerema-Brandsma J. Boerema Martijn Vader is thuis opgebaard. Bezoek donderdag avond van 7.00-9.00 uur. De rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 11 juli om 12.00 uur in de aula van de begraafplaats „Selwer- derhof", waarna plm. 12.30 uur de begrafenis zal plaatshebben. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van de begraafplaats. Na een moedig gedragen lijden heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve zoon, onze' broer, zwager en oom Jan Anton Mannak op de leeftijd van 57 jaar. Rotterdam, C. N. Mannak-Vonk Voorhout, A. J. van der Meer A. A. van der Meer-Mannak Hoogeveen, G. C. Mannak M. H. Mannak-Bruins Slot neven en nichten Bussum, 7 juli 1980. De rouwdienst te leiden door de weleerwaarde heer Ds R. Strijker, zal worden gehouden op donderdag 10 juli a.s. 's middags om 3 uur in de aula van de algemene begraafplaats aan de Nieuwe Hilversumseweg te Bussum, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoléance na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. In dankbare herinnering aan Ds. D. C. van Geest willen wij op deze wijze ons meeleven laten blijken bij zijn heengaan en zijn vrouw en kinderen veel zegen toewensen. De gemeenteleden van de Gereformeerde Kerk van Klazinaveen. „Want Gij zijt mij een hulp geweest, in de schaduw van uw vleugelen jubel ik. Psalm 63 8 Na een levenlang getuigd te hebben van haar geloof, ging in haar slaap ter ruste onze lieve, altijd zorgzame Moeder en Oma Margaretha Veen-Bakker sinds 13 mei weduwe van Gerardus Veen. Zij werd 83 jaar Ede: Kees Veen Berber Zwaagstra Casper, Quirine, Remmelt, Arnoud Glimmen: Grieke Zwartsenberg-Veen Gijs Zwartsenberg Jan Broer, Remmolt, Wessel, Gijs, Jan, Marieke Dokkum: 1 Cathy Ubels-Veen Sweis Ubels Arjen Roelof, Esther. Margreeth, Eelco Zwolle: Remine van der Zwan-Veen Arie van der Zwan Sifra, Kezia, Arie, Rufus Epe: Ruud Veen Frouke Veen-de Jong Gert, Willemijn, Ma je 11a, Wietske Zwolle, 7 juli 1980 Zalnèflat 44 Correspondentieadres: A. van der Zwan, Kuyerhuislaan 11, 8024 PC Zwolle. De dienst van woord en gebed wordt gehouden op vrijdagmorgen 11 juli a.s. om 11 00 uur in de Gereformeerde Kerk „De Hoofdhof", Kerk- weg Zwolle-Berkum. Vanaf 10.15 uur gelegen heid tot afscheid nemen in „De Hoofdhof". De begrafenis vindt plaats om 12.00 uur op de begraafplaats „Bergklooster" Zwolle. Ik weet dat mijn Verlosser leeft In volle vrede ontslapen in haar Heer en Hei land onze lieve zuster, schoonzuster en tante Margaretha Bakker weduwe van G. Veen Zwolle, 7 juli 1980 Namens de familie: J. Bakker L. Bakker-Lorjé Uithoorn Op U, mijn Heiland blijf ik hopen. Wij hoopten hem nog een poosje bij ons te mogen houden, maar onze hemelse Vader be sliste anders en heeft hem voor eeuwig bij zich thuis gehaald, mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Tjecrd Knoop echtgenoot van Siemkje Roffel op de leeftijd van 76 jaar. Eindhoven: S. Knoop-Roffel kinderen en kleinkinderen 5652 RB Eindhoven, 8 juli 1980. Pieter Stokmanslaan 69. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 12 juli a.s. op de Algemene Begraafplaats „Oude Toren" te Eindhoven, Woensel Vooraf zal een korte rouwdienst worden ge houden in de aula van de begraafplaats. Aan vang 13.00 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de aula. De Heer is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. Heden nam de Here tot Zich, mijn geliefde man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa Marinus Adriaan Jacobus van Boven op de leeftijd van 71 jaar. M. M. van Boven-Moerland Zwijndrecht, Rien en Truus Dordrecht, Marleen en Cor Mariélle Mare 3317 LB Dordrecht, 8 juli 1980 Savofnin Lohmanweg 69. Geen bezoek aan huis. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van het Gemeenteziekenhuis, Bankastraat 57 te Dordrecht. Gelegenheid tot condoleance- en rouwbezoek, donderdag van 18.45-19.30 uur. De rouwdienst zal worden geleid door de wel eerwaarde heer Ds. J. Gras, vrijdag 11 juli a.s. om 11.00 uur in de Andreaskerk, J. van Heems- kerekstraat te Dordrecht, waarna de teraarde bestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Nassauweg te Dordrecht om 12.00 uur. Na de plechtigheid is er nogmaals gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats. Met droefheid namen wij kennis van het over lijden van de heer dr. A. la Fleur Van 1969 tot en met 1975 was hij voorzitter van de Nederlandse Protestants Christelijke Schoolraad (N.P.C.S.). Zijn bijdrage en zijn inzet voor het protestants- christelijk onderwijs zullen wij ons dankbaar blijven herinneren. Namens de Vereniging Nederlands Pro testants Christelijke Schoolraad: J. Gunneman. voorzitter drs. B. de Haan, secretaris Voorburg, 5 juli 1980. „Bij U schuil ik" Heden overleed in vol vertrouwen in haar Heer en Heiland, na een geduldig gedragen lijden onze lieve schoonzuster, tante, nicht en huisge note Hendrica Maria Alida Seidel Sinds 26 juni 1978 weduwe van Jan Leppink op de leeftijd van 76 jaar. Neede: Familie G Leppnink Neven en nichten 't Harde: Familie J. G. van Doesburg Familie W. Brummel Putten: Familie L. Brummel Dalfsen: Familie J. Mars Dalfsen. 8 juli 1980. Bloemendalstraat 15. Correspondentieadres: Familie J. G. van Doesburg, Bovendwarsweg 7, 8084 JA 't Harde. Een rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 11 juli a.s. om 13.00 uur in gebouw „Pniél", Ruitenborghstraat, waarna de teraardebestel ling op de Algemene Begraafplaats. Ruiten borghstraat te Dalfsen zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in gebouw „Pniël". Na een geduldig gedragen lijden heeft God de HEERE tot Zich genomen, onze geliefde zoon, broer, oom en oud-oom Jan van der Jagt op de leeftijd van bijna 59 jaar Dat de HEERE de Hoorder der gebeden is, is onze troost. Uit aller naam: A. van der Jagt-Hoogstra 5 juli, 1980 Berkstraat 4 2282 GK Rijswijk. Liever geen bezoek aan huis Liever geen bloemen De rouwdienst zal worden gehouden op woens dag 9 juli om 12 uur in de aula van de algemene begraafplaats „Eikeienburg" aan de Eikelen- burglaan te Rijswijk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Vertrek van het Diaconessenhuis aan de Fon- teynenburghlaan 5 te Voorburg om 11.30 uur. Met leedwezen namen wij kennis van het over-1 lijden van de heer J. Twigt Zijn nauwgezette 'arbeid in dienst van ons verpleeghuis zullen wij node missen. Wij wen sen zijn familie kracht van boven om dit ver lies te dragen. Direktie Verpleeghuis „De Elf Ranken" Bestuur „Verpleeghuis Rotterdam-Zuid" 5 juli 1980 „Uw goedertierenheid is beter dan het leven". psalm 63 4 Heden ging naar haar Heer en Heiland mijn lieve vrouw, onze lieve zorgzame moeder Johanna Oving-Molenaar ;eboren 31 augustus A.D. 1922. gebor Zij is veilig in Gods Hand- Herman Oving Bert en Marjolein Jogéke Klaas Herman Voorburg. 7 juli A.D. 1980. Laan van Nieuw Oosteinde 227. Gelegenheid tot bezoek in het Diaconessenhuis te Voorburg woensdag en donderdag van 17.30-18.30 uur De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 11 juli op de Oosterbegraafplaats aan de Rode laan te Voorburg, om 14 00 uur. Gisterenavond is plotseling van ons heenge gaan Zuster Maurina Wilhelmina Tuinder Zij bereikte de leeftijd van 72 jaar en was 45 jaar geprofest in de congregatie van de Zusters van Bennebroek. Mede namens familie: Zusters van het St. Franciscus- klooster. Rotterdam 8 juli 1980 Lange Hilleweg 256 De uitvaartdienst zal gehouden worden op vrijdag 11 juli om 10.30 uur in de kapel van het St. Franciscusklooster, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het R.K. gedeelte van de Zuiderbegraafplaats te Rotterdam om c.a. 11.45 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12