Arabieren willen economisch grotere onafhankelijkheid Ieren doen olievondst in Atlantische Oceaan Sikkens verf naar Amerika FAMILIEBERICHTEN een leraar/lerares MAANDAG 7 JULI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET door James Dorsey AMMAN De Arabische ministers van buitenlandse en economische zaken zijn gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman besprekingen begonnen over betere onderlinge sa menwerking op economisch gebied. Verder wil men de druk op Israël om'zich terug te trekken uit de bezette gebieden vergroten. Irak en Saoedi-Arabië hebben elk een eigen plan ontworpen om economische onafhankelijkheid voor de Arabi sche wereld mogelijk te maken. De ministersconferentie in Amman, waaraan eenentwintig Arabische lan den plus de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) deelnemen, dient ter voorbereiding van een topconfe rentie die in november zal worden gehouden. Dit soort conferenties zijn onderdeel van een geliefd tijdverdrijf in de Arabische wereld: het hopen op de herverkiezing van president Car ter, op de val van de Israëlische pre mier Begin en op de mislukking van het Egyptisch-Israëlische vredeso verleg. Saoedi-Arabië wenst het Midden- Oosten te vrijwaren voor de invloed van de Sowjet-Unie en wil de weg banen voor een gemeenschappelijke Arabische vredesstrategie na de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Riaad heeft daarbij al herhaaldelijk te kennen gegeven dat het elk voorstel financieel en politiek zal steunen dat voorziet in volledige terugtrekking van Israël uit de bezet te gebieden. De Saoedlërs laten er overigens geen misverstand over be staan dat ze wat dat betreft van Camp David niets verwachten. Egypte Egyptische functionarissen hebben de afgelopen maanden laten door schemeren dat zij hun heil zoeken bij een herkozen president Carter, die Israël werkelijk onder druk zal zet ten. Blijkt dat Carter in de eerste helft van het volgend jaar niet aan de gestelde verwachtingen voldoet, dan zal Egypte naar alternatieven voor Camp David gaan zoeken. Tot die tijd blijft het land geïsoleerd in de Arabische wereld. Het is ook niet op de ministersconferentie in Amman vertegenwoordigd. De gematigde Arabische landen zijn wel bereid Egypte en de Verenigde Staten nog enige tijd te geven. Maar zij vrezen dat radicalere Arabische landen hun banden met de Sowjet- Unie zullen aanhalen. Zo heeft Syrië, dat nog steeds goede banden onder houdt met Moskou, op de conferentie al laten weten met eigen economi sche voorstellen te zullen komen. Da mascus eist dat de Arabieren hun oliemacht gebruiken om de bezette gebieden te bevrijden. Ook zal Syrië radicale suggesties doen voor de ont wikkeling van de Arabische eco nomie. Saoedi-Arabië blijft er echter op uit de Arabische wereld in de westelijke invloedssfeer te houden. Het plan dat de Saoedlsche ministers bij zich heb ben voor een economisch onafhanke lijke Arabische wereld is daar duide lijk op gericht. Ze willen iedere com munistische infiltratie voorkomen. Irak Ook de Iraakse regering is met een economisch plan naar Amman geko men. Het plan voorziet ook in econo mische onafhankelijkheid voor de Arabische wereld, maar de Irakiërs maken bij het weren van buitenland se Invloeden weinig onderscheid tus sen de invloed van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Dit plan dat voorziet in de instelling van een eco nomisch fonds van tien tot vijftien miljard dollar, zal in november wor den voorgelegd aan de Arabische top. De bedoeling van Irak is te komen tot een integratie van de Arabische eco nomieën, importvervangende indu strieën te stichten en de Arabische landen elkaar zowel economisch als militair te laten aanvullen. Evenals Saoedi-Arabië hoopt Irak op deze manier de rijkdom van de Arabische wereld eerlijker te verdelen. Politieke waarnemers in Amman be twijfelden gisteren of het Iraakse plan wel erg veel om het lijf heeft. Het door Irak voorgestelde fonds om eco nomische projecten in arme Arabi sche landen te financieren ten bedra ge van tien tot vijftien miljard dollar wordt een druppel op een gloeiende plaat genoemd. Het plan kan mis schien wel dienen om de irritatie in de nietrolie-producerende Arabische landen tegen te gaan. Deze landen eisen het recht om Arabische olie tegen een lagere prijs te mogen ko pen. Een liter benzine in Jordanië kost één gulden, terwijl de Amerika nen nog steeds maar zestig cent per liter betalen, is een in Amman veel gehoorde klacht. De Arabische oliestaten zijn overi gens niet erg gevoelig voor de eisen van hun arme broeders. Verlaging van de olieprijs zou de hele prijsstruc- SASSENHEIM Akzo-dochter- maatschappij Sikkens, producent van verf op kunststofbasis, gaat zich op de markt voor autoverven in Ame rika richten. Dit wordt bekendge maakt in de jongste uitgave van Akzo „Chemie Reporter". Sikkens richt ln de Verenigde Staten een nieuwe wereld stuiten, menen westelijke maatschappij op: American Sikkens tuur van deze delfstof overhoop halen en op zware kritiek in de rest van de waarnemers in Amman. De Arabi sche olieproducenten kunnen de ar me Arabische landen echter gemak kelijk op andere manieren helpen, bij voorbeeld door speciale fondsen. Irak en Saoedi-Arabië lijken op de conferentie momenteel een lijn te trekken. Hun voorstellen vullen el kaar goed aan. In hun politieke uitla tingen over het conflict met Israël verschillen belde landen nogal van toon. Irak is nog steeds niet afgestapt Incorporated, die zich zal vestigen ln Philadelphia, in een gebied waar on geveer twee-vijfde van alle Ameri kaanse auto's wordt geproduceerd, zo blijkt uit het bericht. Sikkens zal zich voornamelijk gaan bezighouden met de verkoop van au- tocryl-systemen. In de toekomst wil Akzo ook autoreparatielakken ln Amerika aan de man brengen. Een andere dochtermaatschappij van Akzo, Duyvis, ln Zaanstad, gtiat van de radicale retoriek, maar in het de produktle van snacks en zoutjes Iraakse economische werkdocument drastisch uitbreiden. Zowel de onder- wordt volstaan met een vage niet nemlngsraad als de directie van Akzo nader toegelichte zinsneden dat de Arabische boycot te gen Israël moet worden opgevoerd totdat „Israël be reid is ernst te maken met het Pales tijnse vraagstuk". hebben de plannen voor de bouw van een magazijn, een bak- en een lnpak- afdeling goedgekeurd. Met de uitbrei ding is een investering gemoeid van ongeveer negen miljoen gulden. DUBLIN (Reuter) Na twintig jaar zoeken heelt Ierland olie aangeboord op twee plaatsen voor de Ierse kust van de Atlantische Oceaan. Hoe groot de bronnen precies zijn, ls nog niet bekend. De Ierse regering is echter „gematigd optimis tisch" over de vondsten, zo werd gisteren bekend gemaakt door het Ierse ministerie voor energiezaken. Onder de Ieren zeil zUn de verwach- maatschappij British Petroleum aan- tlngen hooggespannen. Het land be- kondigde dat een van de bronnen schikt tot nog toe niet over eigen waarschijnlijk een capaciteit heeft energiebronnen als steenkool of kem- van tussen de twee en de drie miljoen energie, en moet een dikke driekwart vaten olie (van 159 liter) per dag, zei van zijn energie van over de grens Colley niet te verwachten dat een van laten komen. De Ierse minister van de belde bronnen een grotere capacl- energle G. Colley. waarschuwde gis- telt heeft dan rond de honderd mil teren echter voor een al te groot ent- Joen vaten per dag. houstasme. Hoewel de Britse olle- kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren Romeinen 14 8 God nam plotseling tot Zich, op haar 74-ste verjaardag na een langdurige ziekte, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, grootmoeder, zus ter, schoonzuster en tante Geertruida Roozenbeek-Vos H. Roozenbeek Papendrecht: H. Roozenbeek T. Roozenbeek-ten Hoor Lies, Herman en Hans Rotterdam: M. S. Roozenbeek J. Roozenbeek-van der Linden Michèl, Marianne Krimpen a.d. IJssel: W. G. Roozenbeek A. S. J. Roozenbeek-Roozenbeek Wim, Anton en verdere familie 4 juli 1980 Schieweg 254D 3038 BS Rotterdam Geen bezoek aan huis Liever geen bloemen Gelegenhèid tot condoleren dinsdagavond van 8-8.30 uur in de rouwkamer aan de Voorscho terlaan 51 en na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. De teraardebestelling in het familiegraf zal plaatshebben woensdag 9 juli op de begraaf plaats „Crooswijk" Kerkhoflaan 1 na aan komst in de kapel om 11.00 uur. Vertrek vanaf het woonhuis 10.30 uur. Op 1 juli 1980 heeft God tot Zich genomen mijn lieve man en onze vader Mr. Willem Antoon Hamer geboren 30 mei 1923. M. J'. Hamer-Plomp Gerard Maartje Wim en Dorien Kicky Wijke Rinske Brediusweg 51 1401 AC Bussum. Liever geen bezoek of telefoon. De begrafenis heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden. Heden nam de Here tot Zich onze lieve schoon zuster en tante Hinderika Dilling echtgenote van H. Nijenmanting Hardenberg: J. Nijenmanting J. Nijenmanting-Vos Enschede: A. Nijenmanting Boekelo: G. J. Nijenmanting-Vissers Enschede: T. Nijenmanting-Vos Enschede: G Regterschot-Nijenmanting M. Regterschot v neven en nichten Schaarsbergen, 4 juli 1980 Enige algemene kennisgeving „Daar is de Meester en Hij roept u" (Joh. 11:28) In Jezus ontslapen, mijn lieve man, onze fijne vader en grootvader Dr. August la Fleur oud 76 jaar Oud-rector van het Marrux van St. Aldegonde Lyceum te Haarlem Officier in de Orde van Oranje-Nassau Ermelo: M. J. la Fleur-van Mantgem Baarn: Ita Droog-la Fleur Tom Ph. Droog Houten: Rienke Haverkamp-la Fleur Jan R. Haverkamp Sommelsdijk: Annelies la Fleur Toronto (Can.): Daan la Fleur Sylvia la Fleur-Billings Philip Jonathan Andrew Ermelo, 5 juli 1980 Correspondentie-adres: Prins Hendrikweg 5, 3991 BS Houten (tel. 03403-1437) De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op don derdag 10 juli om 13.00 uur op de algemene begraafplaats te Ermelo. Vooraf wordt een dienst van Woord en Gebed gehouden in het rouwcentrum Varenlaan 25, te Ermelo. Aanvang 12.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in bovengenoemd rouwcentrum. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren. Rom. 14:8 Met droefheid geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze geliefde broer, zwager en oom August la Fleur echtgenoot van M. J. van Mantgem oud-rector van het Marnix van St. Aldegonde- lyceum te Haarlem, op de leeftijd van 76 jaar. Ermelo, 5 juli 1980 Middelharnis: J. J. C. la Fleur J la Fleur-Doornbos Haarlem: J. C. E. la Fleur H. Atsma - neef en nichten. Heden vernamen wij dat de Heer van leven en dood zaterdag 5 juli tot Zich genomen heeft Dr. A. la Fleur op de leeftijd van 76 jaar Gedurende twintig jaar, van 1949 tot 1969, was hij rector van het Christelijk College Marnix van St Aldegonde te Haarlem. Bestuur, collega's en oud-leerlingen zijn dank baar voor wat hij voor velen heeft mogen betekenen. Zij bewaren de herinnering aan een markante persoonlijkheid die in leer en 'leven zich een kind wist van zijn Heer. Het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs te Haarlem: Mr. A. Soeteman, voorzitter Drs M. H. van Es, secretaris de schoolleiding van het Christelijk College Marnix van St Aldegonde J. de Jong, wnd. rector J. Blankert, conrector In volle zekerheid des geloofs is na een kort stondige ziekte van ons heengegaan, onze lieve, zorgzame moeder en oma Sophia Regina Ligtelijn weduwe van Ibe Kraay in de ouderdom van 83 jaar. Weesp: Lex Kraay Nel Kraay-van Reede Regina en Harry Hans Amsterdam, 5 juli 1980. Huize „Patrimonium", Jan Tooropstraat 4. C orresponden tie-ad r es Keulsevaartsstraat 361, 1382 BW Weesp. Gelegenheid tot condoléance-bezoek dinsdag avond van 7-7.30 uuy in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni ging P.C.B. u.a.. Vondelstraat 101 te Am sterdam. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 9 juli om 13 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats, Kruislaan 126 te Amsterdam. Vertrek vanuit de Vondelstraat 101 om 12.15 uur. Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn van de Heer" Rom. 14 8 Op Zijn tijd nam God tot Zich, Zijn kind, mijn lieve man, en onze lieve en fijne vader Dirk Cornells van Geest predikant van het verpleeghuis „Randerode" op de leeftijd van 53 jaar. Nannij van Geest-Sybesma Erik Renie 5 juli 1980 7339 DM Ugchelen Vanenburg 7 Gelegenheid tot condoleren woensdag 9 juli a.s. van 19.00-20.30 uur in het rouwcentrum van de Mónuta Stichting, Derk Kamphuisweg 6 te Ugchelen en na de begrafenis in het verpleeghuis „Randerode". De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden donderdag 10 juli om 13.30 uur in de kerkzaal van het verpleeghuis „Randerode", Zr. Meijboomlaan 10 waarna de begrafenis zal plaatshebben om 15.00 uur op de algemene begraafplaats „Heidehof" te Ugchelen. Liever geen bloemen Ik zal in het Huis des Heren verblijven tot in lengte van dagen Psalm 23 6B Op Zijn tijd en wijze heeft God tot Zich geno men onze lieve broer, zwager en oom Dirk Cornells van Geest op 53-jarige leeftijd. In leven predikant van het verpleeghuis „Ran derode" te Apeldoorn. Familie van Geest Naaldwijk, 5 juli 1980. Ds. D. van Geest bewaren wij hartelijke gevoelens van vriend schap en kollegiale, oekumenische samenwer king in ruim 5 jaar van zijn pastoraat in „Randerode". We zullen hem missen De Here sterke zijn vrouw en kinderen Bewoners, Bestuur en medewerkenden Met ontroering vernamen wij dat nog onver wacht door de Heer tot Zich genomen is Ds D.C. van Geest die aan onze kerk verbonden was als geestelijk verzorger van het verpleeghuis „Randerode". Wij weten van zijn inzet en liefde voor de langdurig zieken en bejaarden en wij bidden Gods hulp en troost toe voor zijn vrouw en twee kinderen. Apeldoorn, 5 juli 1980 Namens de kerkeraad Algemene Zaken van de Gereformeerde kerk van Apel doorn J. Wiersema, praeses h.t. J.N. Toet, scriba h.t. Hij ging op tot Uods altaren Geschokt en ontroerd namen we kennis van het bericht, dat Ds D. C. van Geest, die gedurende de jaren 1970 tot 1974 predikant was in onze wijkgemeente, is overleden. Hij was een man des vredes en deed zijn werk in getrouwheid. Sterke de Here zijn vrouw en kinderen met Zijn vertroostingen Namens wijkkerkeraad en wijk gemeente van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Noord; Buiksloot Da. G. J. van 't Slot Amsterdam, 5 juli 1980. Heden nam de Here tot Zich onze schoonzuster en tante Geertruida Roozenbeek-Vos op de leeftijd van 74 jaar J. Polhuijs-Roozenbeek S. J. Roozenbeek-Ley dekker D. H. Roozenbeek B. Roozenbeek-Langevelt neven en nichten. Rotterdam, 4 juli 1980 Hetzij dat wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren. Rom. 14:8b Met droefheid geven wij kennis dat geheel onverwacht' van ons heenging onze dierbare broer, zwager, neef en oom Gerrit Jacobus van der Kramer echtgenoot van E. van der Vlis in de ouderdom van 76 jaar. Utrecht: A. C. Korevaar-van der Kramer Den Haag: K. C. Langenbach- van der Kramer Rotterdam: M. H. Berends-van der Kramer Delft: C. B. A. van der Kramer Th. van der Kramer J. van der Kramer-de Boode C. A. Kloet-van der Kramer Haamstede: A. van der Kramer P. C C. van der Kramer-de Bruijn Delft: Th. van der Kramer neven en nichten 2 juli 1980 C. Fockstraat 18 2613 DG Delft „Als God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn?" Tot onze droefheid is op 4 juli 1980, in zijn Heer, ontslapen, mijn schoonzoon, onze zwa ger en oom Wilhelmus Verhoeven Rotterdam, 5 juli 1980 G. F. Scholten-de Neef A. F. Scholten S. C. Scholten-Goudswaard F. Kuypers-Scholten B. Kuypers en kinderen Hij is mijn lust ook als mijn stof eens rust. uit gezang 452 De Here nam tot Zich onze lieve broer, zwager en oom Hendrik Willem Horzelenberg geliefde echtgenoot van Geertruida Drost op de leeftijd van 62 jaar. Zwartsluis, 5 juli 1980 Berkenlaan 19 Rijswijk (Z.H.): L. Bakker-Horzelenberg J. S. Bakker Hamilton (Ont.): N. Horzelenberg-Maan Zevenhuizen (Gn.): D. Rodenboog-Horzelenberg F. G. Rodenboog Zwartsluis: H. Dragt-Horzelenberg L. Dragt Ermelo: H. Horzelenberg-Menkveld Kampen: H. Horzelenberg M. Horzelenberg-Stam Zwartsluis: L. J. Martinus-Horzelenberg K. Martinus neven en nichten ,0 Vla Heden nam de Here tot Zich onze lieve broer, zwager en oom Cor J. Kuik echtgenoot van C. J. Booy op de leeftijd van 57 jaar. Psalm 23 Assen, 5 juli 1980 Drachten: W. K. Sluis-Kuik J. Sluis Velp: F. J. H. v.d. Schee-Kuik B. L. A. v.d. Schee G. W. J. van Dam-Kuik T. O. K. van Dam Bedum: J. H. Smallenbroek-Kuik A. Smallenbroek Neven en nichten Ik verlang heen te gaan en met Christus te zijn, want dit is verreweg het beste Filippenzen 1 23 Na een ernstige ziekte nam God tot Zich mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Adrlanus de Jong op de leeftijd van 67 jaar. Dordrecht: A. M. de Jong-Dekkers Ridderkerk: Ton en Truus de Jong-van Driel Ellen en Addy Breda: Ank de Jong Buren: Ada en Aad v.d. Sluijs-de Jong Arjen en Gert-Jan Zwijndrecht: Nico en Margareeth de Jong de Bres Guido, Klaas en Annemarie Dordrecht: Bas de Jong Dick de Jong Ede: Ad en Leny de Jong-van Vugt Maar de Heer zal uitkomst geven! Psalm 42 5 juli 1980 Johan de Wittstraat 184 3311 KJ Dordrecht De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op woens dag 9 juli a.s. om 11.00 uur op de Alg. Begraaf plaats te Dordrecht. Na afloop van de begrafe nis is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de aula. PURMEREND Prins Willem Alexander School voor Chr. M.A.V.O Gotterstraat 3, 1443 ET Purmerend Telefoon 02990-26953 Het Bestuur vraagt wegens uitbreiding z.m. per 1 augustus 1980 voor 30 uur nl. ie uur Nederland* 9 uur Engels 3 uur rekenen 2 uur godsdienst Van sollicitanten wordt verwacht dat zi| kerkelijk mee levend zijn en het Christelijk Onderwijs uit overtuiging willen dienen. Oe gemeente Purmerend verleent alle medewerking bij het vinden van woonruimte. Inlichtingen bij: S. v.d. Ploeg (directeur), tel. 02990- 30745 of mevrouw De Regt (secr. besttel. 02990- 21608 Sollicitaties z.s.m. aan het bestuur p.a. Botterstr. 3. 1443 ET Purmerend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6