School als oefening in sociaal gedrag De ware schuldigen blijven buiten schot Uit brieven van lezers 'Opleiding leerkracht versterken met training in sociale vaardigheid' Leger kan moeilijk achteruit Niet de werkgevers maar de illegalen zelf worden gepakt >7ATERDAG 5 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Johanneke Leestemaker De school wordt steeds belangrijker als oefenterrein voor kinderen om te leren met elkaar om te gaan. Mede door de kleine gezinnen van één of twee kinderen krijgen de kinderen thuis minder oefening in sociaal gedrag Daarom gaat het bijbrengen van sociale vaardigheden steed? Jjieer tot de taak van de onderwijzeres) van de lagere school behoren. Voorwaarde is dan wel dat de leerkracht ook zicht krijgt op zijn eigen ,edrag tegenover de leerlingen. Tegen deze achtergrond lijkt het dr R. Lam- Serigts zinniK als het onderwijspakket op de pedagogische academies wordt versterkt m^t een training in sociale vaardigheid. De Rijks Pedagogische Academie in Maas lucht is tot nu toe de enige die een dergelij ke training geeft. Het nieuwe onderdeel valt daar onder het vak pedagogie. pr Lamberigts. die zelf vroeger onderwijzer ito geweest, promoveerde eind vorige maand ian de Katholieke Universitteit te Nijme gen op een sociaal-psychologische proef schrift getiteld Van opvoedingsconflict naar interactieprobleem". Schoolrijp Voor de oorlog, zegt Lamberigts werden er [ooral eisen gesteld aan de kinderen. Ze moesten schoolrijp zijn voor ze naar de lagere school mochten. Je schrikt als Je ziet zwaar de eisen waren die aan dat 'oolrijp zijn werden verbonden. Voor de derwijzers was het eenvoudig: deze kon ipelen op de ..volwassenheid" van het ïoolrijpe kind. de Jaren na de oorlog veranderde de juding ten opzichte van de relatie leer- acht-leerling sterk. Het gedrag van de iderwijzer werd steeds belangrijker in re- itie tot wat het kind leerde en voelde. Er, rerden hogere eisen gesteld aan de onder ijzer en zijn gedrag. Het kind moest en moet - ideaal worden opgevoed. mogelijkheden om zelf het Initiatief te ne men. voor sommige onderwijzers zelfs te veel." meent Lamberigts. „De eisen die er vanuit de klas en de omgeving aan de leerkracht worden gesteld liggen ln feite te hoog. Het gevolg is dat sommige leerkrach ten onder invloed staan van het gedrag van een of meer leerlingen. De onderwijzer kan zich bedreigd voelen onder deze te sterke invloed. Het gevaar bestaat dat de onder wijzer op het gedrag van het kind reageert vanuit zijn eigen gevoel van bedreigd zijn." Spontaan B? In zijn onderzoek is dr Lamberigts nage gaan wat het effect is van het gedrag van kinderen op dat van onderwijzers. Uit het onderzoek bleek dat er een kloof bestaat tussen de reactie, die de onderwijzer zou willen geven en welke hij in de praktijk spontaan geeft. „In het spontane gedrag proberen de mees te onderwijzers het gezag te handhaven," aldus Lamberigts. „terwijl ze naar buiten toe verkondigen dat ze gezag niet zo belang rijk vinden." Vooral in pedagogisch moeilij ke situaties is de kloof tussen het „gewilde" gedrag en het feitelijke, spontane gedrag groot. Sommige leerkrachten zullen hun spontane reactie, waar ze eigenlijk niet ach ter staan, blijven verdedigen. Soms zelfs ten koste van het kind, dat meer kwaad in de schoenen wordt geschoven dan het werke lijk heeft gedaan. „Nu krijgen de kinderen in de klas veel Vaak weten onderwijzers niet dat ze zo kunnen reageren en waarom ze dat doen. Als ze het zich bewust zijn, kunnen ze er op letten. „Je kunt mensen geen technieken leren om met kinderen om te gaan." meent Lambe rigts. „Je zou ze een kunstmatig gedrag aanleren. Maar Je kunt mensen wel laten zien wat ze zelf doen. hoe ze eigenlijk reage ren ln een moeilijke situatie en waar deze reactie vandaan komt In Amerika is er veel onderzoek gedaan om de „ideale onderwijzer" te kunnen construe ren. De Amerikaanse onderzoekers hebben een model bedacht waarin de kennisover dracht van leerkracht naar leerling het meest soepel zou kunnen verlopen. Lambe rigts heeft geprobeerd de relatie leerkracht- pleerling op een andere wijze te benaderen. HIJ ls niet geïnteresseerd in het effect van het gedrag van de onderwijzer, maar ln het gegeven dat onderwijzers hun gedrag laten beïnvloeden door kinderen én zich déér niet altijd van bewust zijn. Wankel In de klas wordt de onrust vergroot als een leerkracht zich in een wankele gezagsver houding denkt te kunnen redden door ad hoe te reageren. Zo kan de leerkracht in een pedagogisch moeilijke situatie gebruik ma ken van de beproefde autoritaire middelen om toch de orde te handhaven. Deze midde len zijn vaak in strijd met zijn pedagogische aanpak. De kinderen weten dan niet meer waar ze aan toe zijn. Een voorbeeld uit het onderzoek van dr Lamberigts: kinderen leren in groepjes te werken. De vakken zijn geïntegreerd: Ne derlands, aardrijkskunden en biologie ko men te pas bij een milieuproject. Op een gegeven moment wil de onderwijzer dat de kinderen afzonderlijk een proefwerk maken over het project. Tijdens het proefwerk kijkt de ene leerling bij de ander af. In een klassikaal onderwijssysteem ls afkijken uit den boze Het gaat immers om de Individue le prestatie van het ene kind ten opzichte van de anderen. Bij een onderwijssysteem dat is gebaseerd op het met en van elkaar leren, is afkijken een vorm van samenwer ken. Reageert de onderwijzer nu met een afkeurend: „Je mag niet afkijken!" dan brengt hij zijn leerlingen in verwarring. Hij wil zijn gezag handhaven met middelen die niet binnen het onderwijssysteem passen. Een andere manier om de orde te handha ven voor een geplaagde onderwijzer is het vluchten in een bepaalde deskundigheid. Volgens Lamberigts drijven sommige on derwijzers op vernieuwingsscholen op hun hobby, waarin ze een grote deskundigheid hebben verworven. Via deze deskundigheid dwingen zij een nlet-autoritair gezag af. Vernieuwingen Dr Lamberigts formuleert zijn kritiek op het vernieuwlngsonderwijs omdat hij vindt dat er te vaak schijn- of deeloplossingen worden gekozen. De verlaging van de leer- lingenschaal zal. volgens Lamberigts, het probleem van de gespannen gezagsverhou ding tussen leerling en leerkracht niet op lossen. De eisen, die het vernieuwingsonder- wijs aan de onderwijzer stelt, zijn hoog. Daarom mag de leerkracht ln zo'n systeem niet gehinderd worden door zijn eigen-be- dreigde-gevoel. De wankele gezagsverhou ding moet hij kunnen verstevigen door dui delijk te zijn tegenover zichzelf en zijn leer lingen. Slechts als de leerkracht zich onaan getast voelt in zijn eigen positie, kan hij het vormen van kinderen goed begeleiden. Lamberigts is geen tegenstander van het vernieuwlngsonderwijs. Hij heeft zelf mee gewerkt aan vernieuwing en heeft de ont wikkelingen op verschillende Jenaplan- RuziG scholen van nabij gevolgd. Door het*gebrek aan vaardigheid om deze vernieuwingen in de praktijk te kunnen brengen, wordt er teruggevallen op autori taire middelen. Deze situatie brengt onder wijzer èn leerling ln verwarring. het conflict van de kinderen. Hij hoeft dan niet in te grijpen ln het conflict tussen de onderwijzer zélf en het kind, iets wat veel moeilijker is. „De vernieuwingen zijn noodzakelijk," meent Lamberigts. „Er is veel over vernieu wingen gedacht en gezegd. Ik ben soms teleurgesteld over de uiteindelijke uitwer king. De onderwijzers hebben, mede door het gebrek aan opleiding, zich de vernieu wingen niet altijd eigen kunnen maken. Lamberigts filosofeert verder over een idea lere leersituatie: Als een leerkracht zich minder bedreigd voelt, zal hij ook niet van uit zijn eigen onzekerheid hoeven te reage ren. Hij kan ingrijpen op het gedrag van onze kinderen onderling. Als twee kinderen met elkaar ruzie maken, kan de leerkracht ingrijpen in de gestoorde relatie, namelijk Lamberigts gaat ervan uit dat degene die vormt, meer in zijn mars heeft dan degene die wordt gevormd. Daarnaast stelt hij dat kinderen eikaar kunnen vormen en een vor mende kracht naar de onderwijzer toe kun nen hebben De leerkracht moet in staat zijn deze kracht te signaleren en er iets mee te doen. Als de onderwijzer het te moeilijk heeft met zijn eigen positie, laat hij kansen voorbij gaan. IDeze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in dezê krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859, tOOO AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. 'weedeling De politieke activiteiten van het Ka- oerlid J N. SCholten en zijn mede- lyalisten doen mij denken aan de hristelijk Democratische Unie van de heer Van Houten in de jaren der tig. In feite waren zij eigenlijk tegen hristelijke partijvorming, hetgeen ebleken ls, doordat deze Unie ln 1946 Rrerd opgelost ln de Partij van de Arbeid. Bekijk ik de activiteiten van onze hedendaagse loyalisten, dan constateer ik, dat deze heren er geen been in zien. om ons land in een i oeverloze kabinetscrisis te storten, waarbij een zekere J. M. den Uyl, de achende derde is. Ik geloof dat het ;4>ed is. dat het CDA zich grondig iaat bezinnen, wat er met deze heren lebeuren moet. Laten wij ons CDA in wórden toch niet laten afbreken door de fatale houding van deze loyalisten, ij moeten deze heren voor de beslis- keuze plaatsen: Samenwerken of tengaan! irendrecht P. Dubbeld Tweedeling (2) ta Indruk te maken roept de EPV: Iet CDA verwaarloost de evangeli- che opdracht. Welk evangelie be- oelt de EPV? Er is namelijk het rangelie (het enig ware) volgens de Schrift: Jezus de Zoon van God ezonden tot redding van een zondige preld en mensheid (Genesis 3 vs. 15 Johannes 3 vs 16) God liefhebben )ven alles en de naaste als onszelf, I het evangelie. Jezus de man van lazareth ons voorbeeld, die het op- am voor ontrechten en verdrukten, kt woord Golgotha en Volbracht tant in dit evangelie niet voor. Karl larx huldigde dit evangelie Idebroek H. Boeve Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Achteruitrij den gaat militairen van de .landmacht slecht af. Ze maken er twintig keer meer ongeluk ken bij dan in de burgermaat schappij gebruikelijk is. Ook bij het keren op de weg moeten de militairen het afleggen te gen de burgers: ze gaan hier gemiddeld twaalf keer vaker in de fout. Door het onjuist schat ten van de afmetingen van voertuigen maken de militai ren elf keer zo veel aanrij dingen. Deze cijfers staan in het jaar verslag van de afdeling logis tiek van de landmachtstaf. Verder wordt opgemerkt, dat er in verhouding nauwelijks verschil bestaat tussen het aantal ernstige ongelukken in de militaire en burgermaat schappij. Over de algemene bedrijfsvei ligheid bij de landmacht zegt het jaarverslag, dat vrij veel militairen hun ringvinger heb ben verloren, doordat men bij bet werk ringen droeg. Ook het sporten heeft zijn tol geéist. In totaal raakten daarbij 276 mili tairen gewond. Tweedeling (3) Het zou maar het beste zijn, als de „loyalisten" zich aansloten bij de EPV en uit het CDA stapten. Wat betreft de weg van het geloof zijn we het wel eens. Maar de schelding komt in de beleving van ons geloof. Ook hoe breng je het christen zijn in het staatsleven. Nu zijn er duidelijk twee richtingen. Dat heeft ook de stem ming voor de kandidatenlijst van de ARP duidelijk aangewezen. KVP, CHU en ARP kunnen zich goed vin den in het CDA, gelukkig. Gaan de „loyalisten" er uit met degenen die het met hen eens zijn dan kan het CDA werkelijk een appèl doen op de kiezers. Het geeft ook de kiezers de kans om te kiezen tussen een christe lijke partij die conservatief is of pro gressief Dan weten ze ook dat de door hen gekozen afgevaardigde voor zover mogelijk overeenkomstig hun inzichten zal handelen. Wat nu niet mogelijk is omdat er twee stromingen zijn ln het CDA. Willen zij die het hier mee eens zijn hun best doen dat dit tot stand komt in ons aller belang, zowel van het christelijk volksdeel van ons land en volk. Twello W. Doorduin Langst predikant (3) Ik las: „Dominee in Renswoude 51 jaar op dezelfde kansel." Nu de over treffende trap heb ik niet gevonden maar wel: dominee A. van Geest in 1867 in 's-Gravenzande geboren, stond een paar Jaar ln Gelselaar. werd in maart 1893 naar 's-Graven zande beroepen, stond daar tot de cember 1943. Na zijn emeritaat tot augustus 1946, was hij daar hulppre dikant. Totaal komt hij dus op 53 jaar. Dit ls vrij recent en niet uit de zeventiende eeuw. 's-Gravenzande W. Vellekoop Langst predikant (4) Uw medewerker Jac. Leisz schreef over records van cactussen en predi kanten en over het risico van het gebruiken van de overtreffende trap. Toch meent hij „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" te kunnen zeggen, dat ds Henricus van Cuijlenborch, die 51 jaar lang als pre dikant de hervormde gemeente te Renswoude diende, de predikant is geweest, die ln Nederland het langst in één gemeente heeft gestaan. Het spijt mij voor hem te moeten melden, dat er een predikant is geweest, die liefst 56 jaar in één gemeente stond. Toen ik namelijk een paar maanden geleden een praatje moest houden op een gemeenteavond te Itens, stuitte ik op ds Sybren Teller, die komende als kandidaat van Bolsward, in 1787 tot predikant van de hervormde ge meente te Itens werd bevestigd. Hij bleef daar tot hij in 1843 afscheid nam waarna hij in 1844 overleed Veel met cactussen zal hij niet gemeen hebben gehad, een ook zo prikkelend predikant zou het daar niet 56 jaar hebben kunnen rooien en ook zou zijn zuster met wie hij al die tijd de pasto rie bewoonde al lang van te voren de deur achter zich hebben dicht ge trokken. WOMMELS Mr. H.W. Kuipers Langst predikant (5) Ds Jan MOll Jb.zn. stond van 6 Juni 1830 tot 1 mei 1888, dus bijna 58 jaar in Den Haag. (Geboren 9-2-1798 werd hij 1822 predikant in Oosthuizen, Ha- zerswoude 1825, Deventer 1826, s- Gravenhage 6-6-1830. Emeritus 1-5- 1888, oyerleden 4-10-1891) Volgens Ds. M. Groenenberg (in de rubriek „Groen bekeken" in „Hervormd Ne derland") zou hij, op hoge leeftijd blind zijnde, eens met zijn rug naar de gemeente hebben staan preken, zodat de koster naar „boven" ging om hem weer in de goede „stand" te brengen. Zwolle D.B. Erades Langst predikant (6) De bijdrage van de heer Jac. Leisz heeft mijn interesse gewekt, maar uit het volgende stukje kan worden vastgesteld dat de langste ambtster mijn van ds. Henricus van Cuijlen borch te Renswoude is overtroffen. Ds. Obertus Sixti Obbe Sipckes), 1587 Bolsward, t 1669 Bozum stond van 1614 t/m 1669, dus 55 jaar, als predikant, te Bozum in Baardera- deel, nadat hij 2 jaar elders had ge staan Obertus Sixti werd 6.2.1609 Ingeschreven als theologisch student te Franeker; hij huwde met Magdale- na Schotanus Sterringa, 1591 Fra neker. derde dochter, tevens derde kind van prof. dr. Henricus Bernardi Schotanus A Sterringa 1.5.1548 Ou- deschoot, t 20.1.1605 Franeker), eer ste hoogleraar in de rechten te Frane ker (1585-1605) en Geertke Meijnerts Poll 15.5.1560 Leeuwarden, t 15.3.1620 Franeker), weduwe van Rijckman Frederici ter Steege uit Steenwljk, bij wie ze één kind had, enig kind van Meijnert Wygers Poll, burgemeester van Leeuwarden 1566- 67 en Atke Tiaerdts. Rotterdam A. J. Schotanus Langst predikant (slot) U hebt gezegd, dat het bij de cactus zo zou zijn: er komt natuurlijk een langere! Niet alleen bij de cactus; ook bij de predikant, die het langst in één gemeente stond. Ik weet, „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid". dat ds J. van der Linden van Sprankhuizen van 1789-1846 gestaan heeft in de Hervormde Gemeente te Kantens (Gron.). Zelf stond ik daar van 1950-1958 en las deze gegevens in de kerkeraadsboeken. Van der Lin den van Sprankhuizen was dus 57 jaar aan één stuk predikant in één gemeente. Heerlen H. C. Nortier (Naschrift: Wij ontvingen nog veel meer brieven met gegevens over honkvaste dominees in oude tijden. Het record lijkt toch wel op naam van ds. D. Bijdendijk te staan, die van zijn 26e tot zijn 92e jaar (66 jaar dus) hervormd predikant in Asperen bij Leerdam is geweest, van 1842 tot 1908. Het thans verplichte emeritaat op 65- of 70-jarige leeftijd maakt het onmogelijk, dat ds. Bijdendijk nog eens voorbijgestreefd zal worden. Red.) In de haven van het Italiaanse La Spezia vloog gisteren het luxueuze cruise-schip in brand, waarbij twee mensen lichtgewond raakten. Blusboten slaagden er niet in de vlammen op de voormalige lijnboot, die zeer zware schade opliep, te doven, waarna als voorzorgsmaatregel het schip brandend en wel de haven werd uitgesleept. Koninklijk bezoek Als statenlid (PvdA Zuid-Holland) voel lk me nogal aangesproken door Kiel's artikel „Het beginsel en het koninklijk bezoek". (Trouw 26 juni). Ik behoor tot degenen die verstek hebben laten gaan bij het bliksembe zoek van koningin Beatrix aan de provincie Zuid-Holland op woensdag na-middag 18 Juni. A. J. Klei maakt het me al heel makkelijk: lk heb geen kinderen dus geen ook vragen in de trant van: „Pa. waarom geef je de koningin geen hand?" Toch zou ik mijn Bartje het volgende antwoor den: „Kijk Bartje. ik zou de koningin best een hand willen geven, maar alleen als het gaat om een zinvolle kennismaking met iemand die, door de meerderheid van de bevolking van ons land. ais staatshoofd wordt be schouwd. En niet als het gaat om een volkomen lege. geldverslindende massa-meeting met 800 geselecteerde bewoners van de provincie. Ik zou het staatshoofd best wat willen vertellen over de problematiek in onze provin cie, hoewel ik me daarbij zou afvra gen wat ze er mee zou doen. Ze zou, wat mij betreft Bartje, best een ver gadering mogen meemaken, ze zou ook nog een kopje thee mogen drin ken (pas dan krijgt ze een indruk van het Haagse leidingwater) in de wat vreugdeloze kantine van het provin ciehuis. Die zou dan ook niet opge poetst moeten worden, net zo min als de lantaarnpalen voor de deur een uur van te voren moeten worden wit geschilderd. Want dat is wat er ge beurt, Bartje! En daar heb ik veel moeite mee; net zo goed als met een koud buffet van 50.000,-, terwijl we allemaal om het hardt roepen dat er overal bezuinigd moet worden! Kijk. daarom, om het inhoudsloze en het kostbare van een dergelijke bijeen komst ga ik geen handje geven. En wat mij betreft sta je later vooraan om een glimp te ontvangen van het staatshoofd. Want meer zul je niet zien: voor je het weet zit ze al weer in de volgende provincie." Goedereede Jaap Wolf Armeniër Uw kop „Mensonterende toestand onder Turkse christenen", moet dat niet zijn Armeense christenen die in Turkije wonen? Wat ik wil zeggen is. dat het hier niet alleen om religieuze tegenstellingen gaat (Ik sluit niet uit dat ook een Turk de levende Christus vindt) en dat onjuiste aanduidingen onjuiste oordeelsvorming in de hand werken en het werk van de door u genoemde Vereniging vaoor Vluchte lingenwerk bemoeilijken. De zinsne de „De Turken zitten hutje bij mutje gepakt", is net zo absurd als Friezen voor Hollanders verslijten. Groet Michael Harten door Ineke Ketelaar De nieuwe wet Arbeid Buitenlandse Werknemers is nu zeven maanden in werking. Tegen de inhoud is destijds groot scheeps verzet gerezen, ook van FNV-zijde. Aan de inhoud valt niets meer te veranderen, maar aan de uitvoering des te meer. Hoewel het enige goede in de wet de mogelijkheid is om werkgevers van illegalen aan te pakken, is het juist die mogelijkheid die het minst wordt gebruikt. Integendeel: na zeven maanden is het duidelijk dat niet de werkgevers, maar de werknemers worden aangepakt. Met andere woorden: de ware schuldigen blijven buiten schot. De FNV pleit al jaren voor het aan pakken van het probleem illegale ar beid. Met name gericht op de toe- kopist moet er een zodanige oplos sing komen, dat illegale arbeid in de Nederlandse maatschappij niet meer mogelijk is. Dat kan alleen als het werkgevers onmogelijk wordt ge maakt illegalen ln dienst te nemen en dat kan op basis van de nieuwe wet. Maar dat gebeurt nou juist niet of veel te weinig. Sinds de invoering van de wet, op 1' november vorig jaar, is slechts een zeer klein aantal werkgevers aange sproken en vervolgd wegens het in. dienst hebben van illegalen. De paar die werden vervolgd kregen minimale boetes, terwijl de wet gevangenis straffen en zelfs bedrijfssluiting mo gelijk maakt. Onderzoek De controle op werkgevers is niet direct krachtig aangepakt: in de hele provincie Noord-Holland, inclusief Amsterdam, is welgeteld één ambte naar van de Loon Technische Dienst (LTD) bezig met onderzoek naar werkgevers van illegalen. Dat is ook aan werkgeverszijde niet onopge merkt gebleven. Na een eerste schrik- periode zijn talloze werkgevers op nieuw illegalen in dienst gaan nemen. Mede daardoor is de toeloop van ille galen de laatste drie maanden groter dan in vergelijkbare perioden. De uit voering van de wet werkt eenzijdig ten nadele van onschuldigen. De ech te schuldigen, de werkgevers, gaan nagenoeg vrijuit Want wie is er nou eigenlijk schuldie Maar de overheid pakt alleen de ille aan illegale arbeid? Natuurlijk, ille galen overtreden de wet, maar die verklaring is veel te simpel. Jaren lang heeft de Nederlandse samenle ving, vooral het bedrijfsleven, buiten landse arbeidskrachten met open ar men binnengehaald, illegaal of niet Van deze mensen, die vaak helemaal niet of nauwelijks geschoold zijn, mag niemand verwachten dat zij nieuwe Nederlandse wetten begrij pen. Zij zien alleen dat een baan, vooral illegaal, in Nederland nog even gemakkelijk te krijgen is als altijd. En die baan is belangrijk. Uiteinde lijk zijn de buitenlanders niet uit weelde naar Nederland gekomen. Hoe beroerd hun omstandigheden in Nederland ook mogen zijn. ze zijn nog altijd te verkiezen boven hun armoe de en werkloosheid thuis. Bovendien kun Je nauwelijks verwachten dat deze wet, gezien de uitvoering, door de buitenlanders serieus wordt ge nomen. De Nederlandse werkgevers daaren tegen mogen wel worden veronder steld de Nederlandse wetten en rege lingen te kennen en zich eraan te houden. Maar waarom zouden zij. als ze er in de uitvoering van die wet zo gemakkelijk vanaf komen? Daar ligt dan ook de schuld en daarom blijft de FNV verdedigen dat de werkgevers streng aangepakt moeten worden. galen zelf aan. Het PvdA-kamerlid Buurmeijer kreeg met veel pijn en moeite een kleine verlichting van de wet voor elkaar illegalen die vrij lang bij dezelfde werkgevers hebben ge werkt en voor wie premie is betaald, konden alsnog gelegaliseerd worden. Een motie van die strekking werd in de K^mer aanvaard. Maar de betrok ken ministeries deden het effect prompt teniet door een enorme pa pierwinkel in te stellen, die het voor de betrokken illegalen ook al gezien de belachelijk korte tijd die ze ervoor kregen bijna onmogelijk maakte aan de eisen te voldoen. Het ergste is nog dat werkgevers die premies betalen niet de beroerdste zijn. Juist de erg ste ontduikers kunnen rustig hun gang blijven gaan. Hap-snap Al eerder heeft de FNV opgemerkt dat het beleid van het ministerie van justitie, met mevrouw Haars als staatssecretaris aan kop, nogal hap-snap is en niet bepaald van visie getuigt. Dat werd nog eens geïllustreerd door de uitspraken van Haars over de kerk-illegalen. Eerst maakte mevrouw Haars be kend dat de vreemdelingenpolitie ook illegalen uit kerken moet ha len. Door de paniek en verontwaar diging over dit besluit moest de staatssecretaris dat iets voorzichti ger formuleren Het is een algemeen bekend feit. dat buitenlanders hier grotendeels niet meer tijdelijk zijn: ze blijven in Nederland. Ook ln het rapport etni sche minderheden van de weten schappelijke raad voor het rege ringsbeleid werd daarop gewezen. Mede gezien de uitspraken van mi nister Wiegel van binnenlandse za ken moet vanuit diverse ministe ries worden gewerkt aan een men taliteitsverandering van Nederlan ders ten opzichte van hun buiten landse buren Dat het huidige beleid een omge keerd effect heeft valt te vrezen. Het gevaar dreigt dat latente racis tische gevoelens worden wakkerge- maakt en dat een hetze ontstaat tegen alle buitenlanders, of ze nou illegaal zijn of niet. Juist de over heid moet duidelijk maken dat Ne derland nog veel werkgevers telt die in hun bedrijf arbeidsomstan digheden handhaven waar alleen illegalen willen werken. En dat juist deze werkgevers de taak heb ben die arbeidsomstandigheden zo te verbeteren dat iedereen dat werk wil doen Dét is de taak van de overheid, en niet het zodanig uitvoeren van wet ten dat onschuldigen de dupe wor den. en een tegenstelling scheppen tussen Nederlandse en buitenland se werknemers. Als de werkgevers niet worden verplicht menswaardi ge arbeidsomstandigheden te scheppen zullen de gevolgen niet te overzien zijn. Steeds zal toestem ming worden gevraagd voor wer ving van nieuwe buitenlanders en steeds zal de FNV zich tot het uiter ste daartegen verzetten Humaan beleid Nogmaals vraagt de FNV dan ook om een humaan beleid ten opzichte van illegalen. Pas wanneer alle illegalen de kans krijgen zich te melden, is er werkelijk inzicht in hun aantal. Pas dan is het mogelijk nieuw aangeko men illegalen duidelijk te maken dat hier voor hen geen plaats is. Wie zich meldt, moet een normale kans heb ben op arbeidsbemiddeling. Een mi nimale garantie voor rechtvaardig heid. Recht op een menswaardig be staan. Bij deze manier van wetten uitvoeren is het gevaar voor vervol ging. uitzetting en daarmee voor on derduiking en criminaliteit veel te groot. Dat wil niemand. Het kan nog voorkomen worden. Maar dat moet dan wel snel gebeuren Ineke Ketelaar is verbonden aan het FNV-secretariaat buitenlandse werknemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9