Tegenoffensief of luchtballon Chemici gaan zich voor milieu inzetten TrouwCommentaar zwembad moet blijven Siamese tweeling? Vliegverbod na ongeluk Turk moet land uit KOMITEE TWEE Groningen wil snel PTT-plan O stuur 'n brief Jtfjn ïmonte fries kinderkens en jent jat ZATERDAG 5 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Onder het kabinet-Biesheuvel werd als belangrijk criterium voor het loon- en prijsbeleid het beginsel van de Siamese tweeling gehan teerd. Met deze uitdrukking wilde men op indringende wijze de gelijke behandeling van beide beleidson derdelen onderstrepen. Als de prij zen aangepakt werden, dan zou dat ook consequenties moeten hebben voor de lonen en omgekeerd. Zo bezien lijkt minister Van Aar- denne er inderdaad aardig in te zijn geslaagd de pijn te verdelen. Ieder een is namelijk ontevreden of zijn belang nu juist een zo hoog moge lijke. dan wel een zo laag mogelijke prijs geldt De consumentenbon den. de vakbeweging, middenstan ders. ze klagen allemaal en naar het lijkt met gelijke geluidssterkte. Kan het beleid beter zijn gekozen? Als momentopname waarschijnlijk niet. maar juist daarin schuilt ook de zwakheid van het beleid. Wie het prijsbeleid over iets langere termijn beziet, ontkomt niet aan de indruk dat er toch wel eens met twee maten gemeten wordt. Om te beginnen had de looningreep van enkele maanden geleden geen rechtstreek se consequenties voor het prijsbe leid. Als rechtvaardiging gold het toch al strakke beleid op dit punt. maar wie achteraf de prijsbeweging juist op dat moment nog eens op l zich laat inwerken, mag zich terecht afvragen of de prijsontwikkeling toen niet wat meer aandacht zou 'hebben verdiend, al was het alleen al vanwege het psychologische ef fect. Voorts heeft men zich de afgelopen maanden terecht zorgen gemaakt over de koopkracht van met name de laagste inkomens. Er zijn toe zeggingen dat de regering die voor AMSTERDAM <ANP) - Een 44-jari- ge vlieginstructeur uit Apeldoorn mag drie maanden niet vliegen, om dat hij schuld heeft aan een vliegon geluk waarbij een man om het leven kwam. Dat is de uitspraak van de Raad voor de luchtvaart na een on derzoek naar het ongeval. Het ongeluk gebeurde in mei vorig jaar boven het Veluwemeer bij El- burg. De instructeur vloog met een leerling en twee passagiers boven het meer toen hij iets in het water zag drijven. Hij liet zijn Cessna dalen tot vlak boven het water. Toen hij daarin niets bijzonders zag, gaf hij gas om te stijgen Maar het toestel raakte met de neus het water en stortte neer. Een passagier, die uit het toestel werd geslingerd overleed later in het zie kenhuis. De leerling werd ernstig en de instructeur licht gewond. De ande re passagier bleef ongedeerd. Tijdens het onderzoek bleek, dat de instructeur niet op zijn hoogtemeter had gekeken toen hij wilde opstijgen. Hij oriënteerde zich op wat hij buiten zag. De raad neemt hem dat kwalijk, omdat een vlieger, en vooral een in structeur, moet weten dat bij bepaal de weersomstandigheden (in dit ge val spiegelglad water en niet zo'n goed zicht) oriëntatie zonder instru menten misleidend kan zijn. Hieraan wordt tijdens de vliegoplei- ding waarschijnlijk te weinig aan dacht besteed, aldus de raad. I ALMELO (ANP) Een 20-Jarige Sy- risch-orthodoxe Turk uit Hengelo heeft het kort geding dat hij tegen de Nederlandse staat had aangespannen en om zijn uitzetting uit Nederland te voorkomen, verloren. De president van de Almelose rechtbank, mr H. J. J. van den Biesen, heeft gisteren uit- spraak gedaan in het geding. De rechtbank heeft tegelijkertijd be slist dat de man die op illegale wijze to Nederland verbleef en op 24 juni in een kerk in Hengelo werd gearres teerd. in bewaring mag worden ge houden. Het was de derde keer in veertien maanden dat hij eenkort geding te gen de Nederlandse staat heeft ge voerd. Mr Van den Biesen meende dat geen enkel nieuw feit naar voren is gebracht. Hij verwerpt een beroep op gezinshereniging omdat de moe der van de verdachte al sind mei 1977 in Twente verblijft naar hij in het geheel niet bij haar woont. De jongeman heeft aangevoerd dat hij bij terugkeer naar Turkeije als desserteur zal worden gearresteerd Mr Van den Biesen zei dat de man dit aan zichzelf heeft te wijten. dit jaar wil handhaven, maar hard zijn die allerminst en maatregelen als zodanig zijn nog niet in het vooruitzicht gesteld. Deze aarzelin gen steken op zijn minst schril af bij de daadkracht die nu ter zake van het prijsbeleid aan de dag wordt gelegd hoe terecht de aanpassing op zichzelf ook moge zijn. In het oog springt ook de zoveel royalere aanpassing van de over- heidstarieven. Het bedrijfsleven zal het wat dat betreft heel wat moeilij ker hebben om de eindjes aan el kaar te knopen. Juist waar er de afgelopen week goede suggesties zijn gedaan om de efficiency in overheidsbedrijven aanzienlijk op te voeren, is ontevredenheid op dit punt wel te begrijpen. Zeker van een liberale minister mag worden verwacht iedere mogelijkheid om de efficiency te verbeteren te zullen aangrijpen, desnoods met het prijs beleid als drukmiddel. De spectaculaire verhoging van de aardgastarieven vraagt ten slotte speciale aandacht. Het is zeker niet uitgesloten dat, waar het zo langza merhand om forse bedragen gaat, de pijn van deze verhoging niet helemaal billijk meer wordt ver deeld. Zo langzamerhand is er een categorie mensen die de prijs kan opvangen met isolatiemethoden en een categorie die dat niet kan. Het is vrijwel zeker dat juist de mensen met de smalle beurs tot die laatste categorie behoren. Het huidige instrument van de prijscompensatie werkt te globaal om met deze specifieke omstandig heid rekening te kunnen houden. Het verdient daarom zeker overwe ging het tarievenbeleid voor aard gas op dit punt nog eens onder de loep te nemen. door Willem Breedveld DEN HAAG Nog maar enkele maanden geleden konden twee kroonministers uit het kabinet het niet eens worden over de wijze waarop de steeds rafeliger eindjes van 's rijksfinan ciën aan elkaar geknoopt moesten worden. Andriessen koos voor de harde lijn van looningrepen en het mes in de overheid suitgaven. Albeda daarentegen had zo zijn twijfels. Was het wel verstandig een neerwaartse ontwikkeling van de econo mie nog verder af te remmen? Wat zouden de effecten op de werkgelegenheid zijn en waarom de vakbeweging zo hardhan dig buiten spel gezet? De afloop is bekend. De ministers kregen geen van beiden gelijk. Pre mier Van Agt deinsde op het beslis sende moment terug voor een kabi netscrisis en liet (tegen zijn zin welis waar) de weegschaal licht ten gunst van Albeda overslaan. Andriessen- trad prompt af en omdat de WD een minister liet gaan waar zij het volko men mee eens was, kon de crisis be perkt blijven. Een aftreden van Albe da zou onvermijdelijk tot de val van het kabinet hebben geleid. Maar ook Albeda kreeg de ruimte niet om zijn alternatieve beleid han den en voeten te geven. Zijn flanke rend beleid, waarmee onder meer de vakbeweging overtuigd moest wor den, verwerd in het politieke gedruis al spoedig tot een flakkerend beleid, waar slechts een enkele welwillende criticus nog een flonkerende kerst boom in kon ontdekken. Oud zeer Nu enkele maanden later liggen de kaarten grimmiger dan ooit op tafel. De zwaarst wegende factor is waar schijnlijk dat Andriessen achteraf op papier gelijk heeft gekregen. De fi nanciële situatie is belabberder dan ooit, onder meer omdat echte ombui gingen zoals Andriessen gewild had, achterwege zijn gebleven. Het weg werken van die pijn (oud zeer geheten in het vakjargon) samen met nieuwe ombuigingen vergt een operatie van naar schatting tussen de vijf en zes miljard gulden. En daarmee wijzen alle bordjes pijn lijker dan ooit in de richting van Albeda. Hij weet dat zijn vakbroeders niet meer dan hooguit een miljard gulden willen ophoesten. Het Jacht terrein Is dus afgebakend: de sociale uitkeringen en of de lonen zullen het gelag moeten betalen. Bovendien ls het gevaar groot, dat belde groepen tegen elkaar uitgespeeld zullen wor den, de sterken tegen de zwakken, de actieven tegen de niet-actieven. Met dit alles is Albeda de komende weken de interessantste figuur geworden. Tekent hij blindelings voor alles en nog wat dan zal het kabinet het kar wei klaren, zo niet dan is het afge lopen. Verscheurd CDA Het moet gezegd, Albeda heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt. Hij behoorde niet tot de meerderheid in het kabinet die vorige week het boy cotconflict tot en met een crisis wilde uitvechten. Hij koos voor het com promis en wist daarmee uiteindelijk een onwillig kabinet op zijn hand te krijgen. Crisis over deze kwestie zou naar zijn mening alleen maar hebben geleid tot een verscheurd CDA, tot een complete verkettering van het linkerdeel van de CDA-fractie en een uiteindelijke polarisatie van de poli tieke verhoudingen in Nederland. Het is typerend dat velen deze conse quenties bewust voor hun rekening hebben willen nemen. Voor Albeda betekent deze uitkomst echter wel dat het kabinet zich nu alsnog serieus aan de samenstelling van de begroting moet zetten, een karwei waaraan het deze week moei zaam en met zichbare tegenzin ls begonnen. Die katerachtige stem ming is er vermoedelijk de ooreaak van. dat de tot nu toe geuite hoeveel heid visie minimaal ls er zoveel drukte om maken. Als Je ziet hoe we in de financiële moeilijkheden zitten en hoe de minima de laatste jaren toch nog met procenten er op vooruit zijn gegaan, is het dan zo verschrikkelijk als er een half procent procent af gaat?" Kleintjes Minister Albeda Globaal gaat het erom of het kabinet zijn kracht zal zoeken in een defensief dan wel een offensief beleid. Of pre ciezer gezegd: neemt het kabinet het voortouw of gaat het achter de ont wikkeling aanlopen. Kiest het in de levensgevaarlijk kans op een ont branding van de strijd tussen de ac tieven en de niet-actieven voor een duidelijk beleid. Of komt er iets half bakkens uit de bus, op grond waar van achteraf aan anderen de schuld kan worden gegeven. Geen keus De tekenen wijzen vooralsnog op een zij het verhulde keus ten nadele van de sector van de sociale zekerheid. Premier Van Agt zei bij voorbeeld, dat als de werknemers niet bereid zijn tot loonoffers, aan een ingreep in de sociale uitkeringen niet te ontko men zal zijn. Daarmee omschreef hij haarscherp het dilemma, overigens zonder zelf een keus te doen, of ook maar aan te geven waar hij als pre mier zelf staat. Minister Van der Stee, de nieuwe mi nister van financiën zei het in een recent interview in Elseviers Magazi ne duidelijker. Over de haalbaarheid van de koopkracht van de sociale minima zei hij: ,,Dat vind ik niet het belangrijkste. Het is onzinnig dat ze Zo'n uitspraak impliceert al een keus, namelijk die van de minste weer stand. Het is namelijk uit puur finan cieel oogpunt vele male lucratiever de kleintjes aan te pakken (want daarvan zijn er het meest) dan de sterken. Voor loonoffers en met name het aanpakken van de hogere inko mens komt heel wat meer kijken. Tegenoffensief Tegen die achtergrond is het plan van Albeda en staatssecretaris De Graaf om de premies van volksverzekerin gen zoals de AOW niet meer aftrek' baar te doen zijn van de belastingen weinig minder dan een tegenoffen sief. Het noodplan zegt in gewoon Nederlands niet anders dan dat Ne derland er beroerd voorstaat en dat er offers moeten worden gebracht, waarbij met name de sterkste schou ders de zwaarste lasten zullen moeten dragen. Tegelijkertijd staat echter wel vast dat met het plan wel zoveel overhoop wordt gehaald, dat het waarschijnlijk onmogelijk is om het in zo korte tijd op te tuigen. De werkelijke betekenis van het plan is daarom veeleer die van een politiek signaal. Albeda heeft willen duidelijk maken dat het hem emst is, dat hij de strijd van de-actie- ven tegen de niet-actieven wil voor komen. dat hij vast wil.houden aan de solidariteit van werkenden met niet-werkenden en dat hij bovendien de aanpak van het financieringspro bleem nadrukkelijk in het perspectief wil zetten van het werkgelegenheids vraagstuk. Het zit Albeda echter niet mee. De minister van financiën lijkt vast te willen houden aan de eigen lijn en daarmee aan de al eerder door zijn voorganger Andriessen uitgestippel de lijn.. En daarmee koersen we aar dig aan op een herhaling van het conflict van enkele maanden geleden. Halfbakken De keus voor Albeda is eigenlijk be rusten in een reeks halfbakken maat regelen. zoals het inpikken van het maand extra loon dat een AOW'er krijgt op het moment van zijn pensio nering, het premie voordcel te niet doen van werkende echtparen, het opnieuw optuigen van het kostwin nersbegrip, de WAO-franchise en een reeks andere maatregelen. Die echter een ding gemeen hebben, dat zij an dermaal de keus verbloemen en het uiteindelijk toch de sector van de sociale zekerheid is die het gelag moet betalen. En bij dit alles zou Albeda dan ook nog eens moeten tekenen voor een serie looningrepen om een reële koopkrachtdaling voor iedereen af te dwingen. De komende weken zal moeten blij ken of Albeda echt een tegenoffensief in gang heeft gezet, dan wel dat alles bij een luchtballonnetje ls gebleven. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Al dragen nog zo vele Individuele staatsbur gers hun steentje bij aan de milieubelasting en -vervulling (insecticiden ln de sloot, de matras in de gracht, afgewerkte olie in de put), het geeft geen pas dat allerlei bedrijven even nonchalant of onmaatschappelijk blijken op te treden." Dit schrijft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse chemi sche vereniging in een verklaring over de recente afvalvond- sten. Het bestuur ziet zelf in dat de reactie „misschien wel wat laat" komt, maar verzekert dat het hiermee „niet voor het laatst" op het afvalprobleem te rugkomt. Volgens de vereniging „is het duidelijk dat diegenen die afval aanbieden aan niet ter zake kundige „vernietigers", niet hun handen in onschuld kunnen wassen. Ook al is tolueen helemaal niet zo'n „gif" als de persberichten doen denken, het hoort niet thuis op een vuilnisbelt en er behoort ook geen kleuterschool op te worden gebouwd." Anderzijds verwijt de chemische ver eniging de overheid dat zij niet, tege lijk met het in werking treden van de Wet chemische afvalstoffen, heeft ge zorgd voor gecontroleerde mogelijk heden van afvalstorting. „Het is dui delijk dat dit het clandestien storten in de hand zal werken." De vereniging wil „naar beste vermo gens bijdragen tot verbetering van de situatie, ook op wettelijk gebied" Zij „kan niet passief toezien als het vele goede dat de chemie heeft gebracht en nog vermag te doen, wordt over schaduwd door onverantwoord han delen." ADVERTENTIE helpt de medewerkers van Dom Helder Camara, o.a. met onderwijsprojekten voor kinde ren in de favelas (volkswijken) in N.O. Brazilië. giro 33822 Komitee Twee, Postbus 4300, Haarlem. GRONINGEN B en W van Gronin gen willen dat het kabinet zeer snel met de plannen voor de spreiding van de PTT over de brug komt. Die plannen zouden voor 1 juli door staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat bekend worden gemaakt, maar daarin is enige vertra ging opgetreden. B en W gaan er van uit dat de rege ring zich aan de gemaakte afspraken houdt. „We kijken niet op een paar dagen," aldus loco-burgemeester Jac ques Wallage, „maar aan de onzeker heid die hier en daar weer de kop opsteekt, moet door de regering een eind worden gemaakt. We kunnen ons niet voorstellen dat er nu weer opnieuw een discussie wordt gevoerd Groningen gaat onverminderd door met de voorbereiding voor de sprei ding. Wij willen nu duidelijkheid, zo wel over het tempo als over het aan tal ambtenaren dat hier komt. Q Het zwembad in Barlo, in de Oel- derse Achterhoek, draait uitste kend. Zeker duizend mensen per week komen naar het bad op het terrein van de Paulusstichting en genieten er van het warme water. Het zijn vooral gehandicapten, die in bad gaan: uit Barlo maar ook uit de hele (wijde) omgeving. Toch ziet het er naar uit dat het bad op het vakantie-recreatie park „Groot Deunk" per 1 augus tus dicht gaat, ook al zouden zeer velen (en niet alleen gehandicap ten) dat erg betreuren. Al eerder was er sprake van slui ting van het bad, in februari, toen Groot Deunk door de financieel aan de grond verkerende Paulus stichting als een „wezensvreemd project" moest worden gesloten. De vakantieboerderij, de sport hal en de manege raakten leeg en met het zwembad was hetzelfde gebeurd, als het actiecomité tot behoud van het zwembad er niet ingesprongen was en het bad met minimale arbeidskracht draaien de had gehouden. Mevrouw A. van der Heide uit Bredevoort (net als Barlo vlakbij Aalten), voorzitster van het comi- té en bovendien werkzaam in het zwembad, vreest dat het bad niet langer open gehouden kan wor den „Dankzij het steunfonds voor gehandicapten, dat ons sub sidie verleende, konden we het bad tot 1 augustus blijven run nen. Maar dan moeten we de ex ploitatie volledig rond zien te krijgen. We zouden al geld uit fondsen moeten krijgen en ge meenten, provincie en CRM zou den verder bij moeten springen om door te kunnen gaan. Voor het komende half jaar hebben we 26.000 gulden nodig om het vol te houden." Sluiting van het zwembad zou zeer te betreuren zijn, vindt me vrouw Van der Heide: „Het bad functioneert erg goed, de accom modatie is aangepast, het water is er warmer dan in een gewoon bad. Er zijn gehandicapten die rustig twintig kilometer rijden om hier te kunnen zwemmen. De grootste groep bestaat uit min der validen, die hier op dokters advies komen: mensen die last hebben van bronchitis, astma, hernia, spieren. Verder veel be jaarden, geestelijk of lichamelijk gehandicapten uit tehuizen en jonge kinderen, die hier ook les kunnen krijgen De Provinciale Sportraad heeft al als advies gegeven de gemeen telijke zwembaden in de wijde omstrek op één en dezelfde tem peratuur te houden, omdat een extra verwarming voor een paar uur zwemmen voor gehandicap ten erg duur is. Het lijkt verstan diger om één bad voor dit doel permanent warmer te stoken. Mevrouw Van der Heide: „De mensen vinden het geweldig dat ze de hele week hier terecht kun nen in plaats van één uurtje per week in het gemeentebad." Het comité hoopt dat de actie om het bad open te houden toch fi nanciële steun krijgt „De over heid en de fondsen zijn bang dat ze de Paulusstichting daarmee spekken en dat het geld in een bodemloze put terecht komt. Daarom voeren wij onze actie he lemaal buiten de stichting om. Die heeft er verder niks mee te maken." Wljbke Verhoek, een scouts-hop man uit Den Haag, heeft tijdens de Olympische Spelen voor ge handicapten in Arnhem al heel wat gouden medailles in handen gehad. „Medaille-koning" wordt hij genoemd; niet omdat hij zo veel gewonnen heeft, maar om dat hij er zoveel heeft mogen uitreiken. In twee weken tijd mag Verhoek er 500 uitdelen, tweeëneenhalf keer zoveel als er straks bij de Olympische Spelen in Moskou weggegeven zullen worden. Poseert Verhoek hier met een handvol geld, vijftig ki lometer verderop ln Barlo bij Aalten zouden ze blij zijn met de waarde van deze medaillons. Met 26.000 gulden kan het speci aal voor gehandicapten geschik te zwembad in Barlo weer een half jaar open blijven. In april zou de Tsjechoslowaakse arbeider Petr Cibulka (29) wiens gezondheid achteruit is gegaan door de slechte omstandigheden waaronder hij al twee jaar in zijn land gevangen zit, worden vrijge laten. Maar hij zal, zo blijkt nu, nog langer gevangen gehouden worden en onder strenger regime. Met nog twee anderen werd Petr Cibulka in april 1978 gearres teerd. omdat hij verantwoorde lijk gesteld werd voor het in be sloten kring ten gehore brengen van muziek en poëzie door dissi dente kunstenaars, en voor het laten circuleren van brochures met een kritische inhoud over het sociale stelsel van Tsjechoslowa- klje. In november van dat jaar werd hij veroordeeld wegens „agitatie" tegen het systeem. Hoewel zijn lichaamsgewicht ver ontrustend gedaald is, wordt hij gedwongen zwaar werk te doen. Begin vorig Jaar zou hij tweemaal eenzaam opgesloten zijn, waarbij hij op een stenen vloer moest slapen en twee weken lang op streng rantsoen werd gezet. Daarna zou hij nog gestraft zijn door opsluiting in een onder grondse cel, terwijl zijn rantsoen gehalveerd werd. Na bij herha ling door „gewone" gevangenen geslagen te zijn zou hij boven dien in hongerstaking gegaan zijn. Bij een verhoor door de rechtbank (op beschuldiging van overtreding van de gevangenisre- gels) verklaarde Cibulka dat hij in hongerstaking gegaan was uit protest tegen zijn werkomstan digheden en tegen de mishande lingen. Hij werd opnieuw veroor deeld: op 30 januari dit jaar kreeg hij nog eens zes maanden gevan genisstraf met een strenger regi me. De officier van justitie had vijf jaar geëist en ging in beroep. Amnesty heeft de rechtbank ver zocht clementie te betrachten. Amnesty is ter ore gekomen, dat Petr Cibulka wegens zijn slechte gezondheid sinds het proces niet in staat is geweest de vereiste hoeveelheid werk te leveren, op grond waarvan hij in een onder grondse cel is opgesloten en weer op een extra karig rantsoen ge zet. Ook zou hij opnieuw gesla gen zijn door gewone gevan genen. Brieven in Engels of Duits met het beleefde verzoek om de onmiddellijke vrijlating van Petr Cibulka kunnen gestuurd wor den aan: Dr. Gustav Husak president of the Czechoslovak Socialist Republic Praha- Hrad, CSSR, en naar: Dr. Jan Nemen Minister of Justice of the CSSR Praha 2 Nove Mesto Vysehradska 16 CSSR. Fries kunnen spreken en ver staan en of dat zij bereid zijn die vaardigheid te verwerven, meen de onze commentaarschrijver. Bij het benoemingsbeleid in offi ciële functies in Friesland wordt daar immers ook steeds meer op gelet. Natuurlijk wordt er over een der gelijke opvatting schamper ge sproken en de eerste collega heeft al weer de zin geciteerd dat „Friezen geen reden hebben om verontwaardigd te zijn, wanneer hun taal een dialect wordt ge noemd" (J. A. Meijers: „Taal en leven"). Maar zo ludiek is het betoog van onze commentator nu ook weer niet. Want wat zei ko ningin Wilhelmina, toen zij op 15 september 1906 in Leeuwarden het beeld onthulde van Us Heit, graaf Willem Lodewijk? „Waar in 1702 in stadhouder-koning Wil lem III de laatste manlijke lijn van Willem van Oranje overleed en diens waardigheden later op de tak van graaf Jan van Nassau overgingen en deze zijn gewest vaarwel moest zeggen, dèr bliuwe de tagenegenheit en de ljeafde troch alle tiden hinne ünforswakt bestaen for Fryslén, hweroan hy troch safolle bénnen forboün wie (daar blijven de toegenegenheid en de liefde door alle tijden heen omverminderd bestaan voor Friesland, waaraan hij met zo veel banden verbonden was). Of de koningin het ook allemaal zo mooi heeft uitgesproken, heb ben wij niet kunnen achterhalen. „Grafici" zijn niet alleen in Am sterdam actief. In Haarlem staat aan de Straatweg een kern, waar kinderen voortdurend op het plein speelden. Daar is zo'n kerk plein niet voor en het kerkbe stuur besloot er dan ook een hek om heen te zetten. Wat de kinde ren daarvan vinden, maakten ze duidelijk met een met viltstift op het hek gekalkte tekst: „Laat de kinderkens tot mij komen, en verhindert ze niet!" Half april sprak koningin Beatrix (toen nog kroonprinses) tijdens de herdenking van het Fries ver zet in de iaren '40-'45 in Leeuwar den. Zij deed dat in het Neder lands en dat was voor de com mentator van Trouw (16 april 1980) aanleiding zijn verbazing uit te spreken. Gezien de aard van de herdenking, de plaats van samenkomst (Leeuwarden) en de samenstelling van het publiek zou een toespraak in het Fries geen vreemde indruk maken, al dus het commentaar. Het is wen selijk dat bij volgende generaties van het ambt van staatshoofd ook eens de vraag onder ogen wordt gezien of de kandidaten ilimr FefZr l'ijlnini, Deze maand zijn ..Harmonie en Fanfare'' de stad uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5